Den Toom bij Vierdaagse Jan Krekels profiteerde van Janssens noeste arbeid Jan RUSSISCH TRIO VAAGDE TEGENSTANDERS WEG Richardson brak kuitbeen renbaan iinindigt Linda de Boer speelde weer glansrol COBY BUTER ALS EERSTE IN FINALE VAN ZATERDAG Voetbal op hóóg niveau Tom Okker via marathonset naar zege Schoten-VUC donderdagavond grootste criterium vein Nederland: Acht van dhaam IBM-schaaktoernooi Rob Meijer zeker van wereldtitel course agenda loo.ooo soMgpeeo'5 Sootf 5"/^ Spanninqft Favoriete Weinig geluk Braaf meedraaien ZATERDAG 25 juli WOENSDAG 29 juli ZONDAG 2 augustus WOENSDAG 5 augustus ZATERDAG 8 augustus DOOR DICK BRUYNESTEYN l ÖAAd &B/.'JKTUDIÖ -0& dj MBOdAAlJSS LUCHT WJ-- (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN Zwemlust-voor- zitter Sieb Bolman, in het Leeuwar der zwembad't Nijlan tijdens de na tionale titelstrijd werkzaam als spea ker, heeft nog niets van zijn optimis me verloren. Zei hij in april, na de tegenvallende prestatie van Coby Bu- ter tijdens de winterkampioenschap pen, dat Cohy zich heslist via de „achterdeur" nog in de ploeg voor Barcelona zou plaatsen, ook gisteren was hij daarvan nog overtuigd. „Ja. ik geloof echt dat ze het zaterdag zal waarmaken. Er zit voldoende vooruit gang in haar prestaties". De 24-jarige Utrechtse rugslagzwemster was zelf wat voorzichtiger bij haar kan senberekening. „Misschien als alles mee zit, dat ik het red. Natuurlijk zal ik het proberen. We moeten maar afwachten". Coby Bivter plaatste zich met de beste tijd 1.09,8 als eerste in de eindstrijd van zaterdag. Daarmee bleef ze 0,5 seconde boven de destijds gestelde limiet voor de E.K.: 1.09,3. De nationale titel zal Coby hoogst waarschijnlijk wel voor zich opeisen. De grote favoriete, Mia Plantinga, die LEICESTER. Tom Okker heeft woensdag maar liefst vijftig games in twee sets nodig gehad om de Brit Mark Cox in de tweede ronde herenenkelspel van het tennistoernooi om de open titels van de Midlands, dat in Leicester wordt gehouden, te verslaan. Aan de eerste set kwam pas bij 21-19 een einde. Okker won vervolgens de tweede set met 6-4. De voornaamste uitslagen waren ver der: nalds (Aus.)Krog (Zaf) 3-6 6-1 6-0, Tay lor (BG(—Davidson (Aus.) 6-4 8-6, DrStys dale (Zaf)—T. Ulrich (Den) 6-4 7-5. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Het duel Schoten-VUC lil de eerste klasse A wordt hedenavond in het Pim Muliersportpark gespeeld. Dit duel dat aanvankelijk was vastgesteld voor zondag, werd in verband met va- kantiemoeilijkheden verschoven. De wed strijd begint om 20.15 uur. zich in april met 1.08,4 in de Barcelona- ploeg zwom, moest wegens een blessure namelijk verstek laten gaan. De ZAR- zwemster, die traint bij de oefenmeester van Dolfijn, Joop Bartelsman, kwam met haar linkerhand ongelukkig in aan raking met de aantikplaats van de Gat- so-meter. De wond werd in het zieken huis met zeven hechtingen dichtgemaakt. Bartelsman: „Het is uiteraard een zeer ongelukkig tijdstip voor een blessure, maar over acht a tien dagen kan ze zo goed als zeker weer zwemmen. Dat moe ten we wel kunnen opvangen". Voor Coby Buter kan het ontbreken van Mia Plantinga in de finale wel eens een nadeel blijken te zijn. De overige concurrenten zullen haar nauwelijks kun nen opjagen. Of het moet zijn, dat Mar jan Vermaat van VZC, die haar in april nog voorbleef, zaterdag tot een uitschie ter komt. Marjan Vermaat plaatste zich met 1.11,3 goed voor de titel bij de meisjes onder 16 jaar als tweede. Zwemlusttrainer Anton Demuth wilde zich overigens ook niet optimistisch uit laten over de laatste kans van Coby Bu ter op een vliegticket voor Barcelona. Over de prestatie van zijn pupil in de serie zei hij„Nee, ik ben niet tevre den. Dat kan ik pas zijn als ze de limiet haalt. Haar kansen? We zijn nu twee weken met de tapering off bezig en dat heeft een gunstige invloed. Voor de fina le hebben we nog drie dagen, en dan moet de explosie komen. Erg belangrijk is, dat het zaterdag goed weer is. We hebben sinds april had gewerkt om hier tot een goede tijd te komen. Ze trainde zes dagen per week tn de tussenstations werden steeds tijdig bereikt". Linda de Boer ja alweer Linda de Boer speelde op de vierde dag van de Nederlandse kampioenschappen op nieuw een glansrol. Lukte het haar maan dag tijdens haar gouden 800 meter-race net niet het nationale record op de 400 meter van het AZPC-talent Anke Rijn- ders te verbeteren, gisteren slaagde zij wel. In de serie 400 meter vrije slag meisjes onder 16 jaar, finishte zij na een bijzonder stijlvolle race in 4.45,8 2,5 se conden onder het record van Anke Rijn- ders, die de titel bij de meisjes onder 14 jaar won in 4.48,1. De Naardenzwem- ster was 's avonds in de eindstrijd 0,7 sec. langzamer dan in de serie. Het lijdt geen twijfel dat zij in Barcelona, waar voor zij zich op de 800 meter had ge plaatst, ook op de 400 meter zal uitko men. De ontmoeting tussen Anke Rij ri ders en Linda de Boer zondag in de all-in finale belooft een bijzonder boeiende strij te worden. Opvallend is ook dat de nog maar 12-jarige clubgenote van Linda de Boer, Hansje Bunschoten zich met 4.49,4 als derde voor de spectaculaire race plaatste. En alsof dit alles nog niet voldoende was: Ton van Klooster kwam gisteravond ook weer op de hoogste trede van het ereplatform. Hij verraste zijn trainster Wil Bunschoten-Van Breukelen met de ti tel op de 400 meter vrije slag jongens onder de 16 jaar in 4.26.8. Het wordt j eentonig Krekels was de snelste in het kop- groepje. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. De geschiedenis heeft zich herhaald. Evenals drie jaar geleden, toen prins Claus de vierdaagse extra glans gaf, is er ook gisteren op hoog ni veau gewandeld. Ditmaal was het defen sieminister W. den Toom, die rijdend Nij megen binnenkwam en vervolgens wan delend een halve kilometer met het le gioen optrok. De hoge gast sprak met di verse wandelaars, bracht verder een be zoek aan een rustplaats en liet zich aan het slot van zijn kortstondige verblijf naar het militaire tentenkamp Heumens- oord rijden, waar 4.000 militairen zijn ge legerd. Tijdens een persconferentie, gistermid dag in vierdaagse centrum De Vereeni- ging, verklaarde de minister, die voor de oorlog viermaal aan dit wandelevenement heeft deelgenomen, erg getroffen te zijn door de integratie van burgerij en mili taire manschappen. Ook sprak hij van een goede verstandhouding tussen de mi litairen onderling. „,Er was geen enkele scheididng, alles liep ongedwongen door elkaar en een ieder, burger zowel als mi litair, praatte vriendelijk met de ander. De minister noemde dit „een grote waar de" voor de wandelsport. Op de vraag of Nijmegen volgend jaar opnieuw de heer Den Toom als vierdaag- seloper mag begroeten, antwoordde hij ontwijkend. „Dit evenement is geen kwes tie van alleen maar lopen. Voor mij is de vierdaagse het einde van een lange trai ning. En als je daar niet voldoende tijd voor hebt, vraag ik me af of het verant woord is deel te nemen." De actie van een klein groepje Nijme- genaren om het militaire element uit de vierdaagse te verbannen, vond de be windsman op zijn zachtst gezegd vreemd. „Een militair is een normale Nederlandse staatsburger en de krijgsmacht een stuk van het Nederlandse volk. De vierdaagse toont dat overduidelijk aan. Burger en militair zijn daar een Wat mij betreft blijft dat altijd zo. Het zou jammer zijn als we van deelneming zouden worden uitgesloten." (Van onze sportredactie) (Van onze schaakmedewerker) AMSTERDAM „Het is een ver schrikkelijk zware wedstrijd. Ik heb nog zelden zoiets gespeeld", zo mompelde groot meester Poloegajewski na zijn winstpartij tegen de Nederlandse kampioen Eddie Scholl, behaald in de gisteren gespeelde 8ste ronde van het IBM-toernooi. De Rus had werkelijk de onderste steen boven moeten keren en nog was z«n dag ellende niet teneinde, want er restte hem de zoveelste voortzetting van het duel tegen de Joegoslaaf Gligoric. Dat ging in de avonduren verder en is opnieuw ver daagd. Het gerucht gaat, dat de Rus niet meer kan winnen, doch de theorie-boeken zijn nog niet afdoende geraadpleegd: het betreft namelijk een razend moeilijk eind spel, dat zelfs tops van wereldklasse niet ,maar zo" kunnen beoordelen. Met dat al deed het Russische gast-trio I gisteren knap werk. Donner werd door wereldkampioen Spasski weggespeeld in I een dame-loos middenspel waar „niets aan de hand" was, terwijl Ciric in een eindspel met ongelijke lopers tenslotte minder uithoudingsvermogen bleek te be zitten dan Geiler. Nu gunt men het laatst genoemde immers royaal, want juist Gelier heeft in deze krachtmeting nogal wat tegenwind te verwerken. Er resten nog 7 ronden na de rustdag I van heden en waarschijnlijk heeft dat Uhlmann er gisteren toegebracht snel te remiseren met Hort. Hij kan een adem- I pauze best gebruiken, want het staat wel vast, dat de finale een zeer grimmig karakter zal dragen. CHAAM Pech blijft Jan Janssen achtervolgen. Nadat hij in de jongste Tour de France tot driemaal toe een etappezege aan zijn neus zag voorbijgaan sloeg het nood lot voor de voor eigen publiek op revanche beluste Jan Janssen in de gistermiddag gereden Acht van Chaam opnieuw toe. De oud-wereldkampioen was de grote anima tor geweest van een zes man sterke kopgroep, die zich halverwege de wedstrijd ge vormd had en die in enkele ronden een comfortabele voorsprong van rond de twee minuten had opgebouwd. Juist op het moment dat Janssen zich ging opmaken om de beslissende eindstoot uit te delen en de finish te bereiken zonder de gevaarlijke sprinter Harry Steevens, was de zege voor Jan Janssen in deze Acht van Chaam op slag buiten zijn bereik. Janssen verhoogde in de laatste tien kilometer het tempo, dat Steevens en Poortvliet te machtig werd. Zoetemelk, Krekels en Rentmeester konden nog in zijn spoor blijven. De opmars van Janssen naar de overwinning werd echter wreed verstoord, toen hij zijn achterband langzaam voelde leeglopen. De door naar schatting 50.000 toeschouwers hartstochtelijk toegejuichte Janssen was in deze Acht van Chaam een verslagen man, die aan de finish de plaats op het ereplatform die hij reeds in gedachten had zag ingenomen door Jan Krekels, die in een felle eind sprint Steevens en Poortvliet had teruggewezen. Een boeiend verloop heeft overigens de 72ste Acht van Chaam niet opgeleverd. Slechts een ontsnappingspoging viel er in de 120 km van dit wielerevenement te noteren. En dat was dan die vlucht van Jan Janssen, omstreeks halverwege de koers. Tevoren hadden Harry Jansen, Beugels, Zoontjens en Kissner, de natio nale kampioen, wel een poging onderno men, maar meer dan een honderdtal me ters stond het peloton dit viertal niet toe. Bovendien lag het tempo in die eerste ki lometers niet al te hoog, zodat wereld kampioen Harm Ottenbros en Renée Pij nen, die beiden met materiaalpech hadden te kampen, gemakkelijk de aansluiting met de grote groep konden herstellen. Langeweg (Ned.), R. G. Hartoch (Ned.), I. Csom (Hong) 3; 15. H. Ree (Ned) 216. A. K. P. Jongsma (Ned) 2. Stand na 8 ronden in meestergroep 1. J. Timman (Ned) 6 pnt.; 2. A. Ador- jan (Hong) 5'/s; 3./4. D. Marovic (J.-Sl), 5. Hamann (Den) 5; 5. L. Prins (Ned) 4V2; 6./7. S. Tatai (It.), N. Cortlever (Ned.) 4; 8./10. D. D. van Geet (Ned), B. J. Bed- narski (Polen), J. J. Piket (Ned) 3; 11./12. H. Westerinen (Finl), P. v. d. Weide (Ned) 2»/ï. (Van onze zeilmedewerker) MEDEMBLIK Het Nederlandse Vau- rienduo Rob Meijer-Tommy van Oeveren is praktisch niet meer van de wereldtitel af te houden. Na twee overweldigende overwinningen voegde het tweetal va daag beheerst de score 41 aan hun top prestaties van dinsdag toe. In het klasse ment is in de verste omtrek geen concur rent te zien. Van de buitenlanders voelden de negen Nederlandse equipes gisteren voor het eerst enkele speldeprikken. Een Span jaard en de door de Fransen als favoriet voor de titel aangedragen Emanuel Farges boekten door elk een maal als derde te finishen een bescheiden succesje. Voor de totaaltelling komen ze echter beslist nog niet in aanmerking. Hamilton Richardson heeft gisteravond in Spijkenisse tijdens een demomtratie hoe een sliding uitgevoerd moet worden zijn rechterkuitbeen gebroken. Overigens hebben de Nederlanders ook verder weinig geluk gehad. Tringow stond tegen Langeweg miserabel, toen die hem met eeuwig-schaak liet ontsnappen. Jong sma jongleerde geweldig tegen Csom, doch kon net niet winnen, terwijl Jano- I sevic, met enige hulp van zijn partner, Hartoch op de knieën kreeg. We vrezen, dat voor deze kandidaat-meester thans de j kans op een meesterresultaat is verkeken. In de meestergroep gebeurde iets der gelijks met Prins, die na een pittige eerste week zijn Waterloo beleefde. Hij werd door Jan Timman mat gezet, en moest na analyse van voortzetting van het duel tegen Hamann afzien; die kon op eenvoudige wijze winnen. De zege van Timman leverde deze 18- I jarige voorlopig de eerste plaats op. Van Geet schoot namelijk uit zijn slof en I versloeg Adorjan van meet af. De 9de ronde begint vrijdagmiddag om II uur. Poloegajewski-Uhlmann kon dan wel eens een topper worden. Stand na 8 ronden: 1./2. Uhlmann (O-Dl), B. Spasski (Rus) pnt.; 3. L. Poloegajewski (Rus) 5V2 -f afg.; 4. S. Gligoric (Z-Sl) 5 4- 1 afg.; E. Gelier (Rus) 4«/t; 6./8. D. Janosevic (Z-Sl), G. P. Tringow (Buig), V. Hort (Tsj.sl) 4; 9./11. D. Ciric (Z-Sl), Donner (Ned), E. C. Scholl (Ned) 3V2; 12./14. K mee in zijn wiel, Wagtmans kwam even eens niet ver, omdat Huub Harings als een krachtige rem fungeerde. Van Peers, Bart Zoet en Peter Post, die in Chaam na drie maanden afwezigheid zijn come back maakte, waren inmiddels afgestapt. Even later bleek Post toch weer post ge vat te hebben in het peloton, nadat hij door de jury reeds officieel uit de pro gramma's was geschrapt. Men besloot evenwel de Amstelvener door te laten rijden, hem niet in dé" uitslag op te ne men en de resterende kilometers voor Post te beschouwen als training. Intussen was de kopgroep bijna 2 5 mi nuut weggelopen van de hoofdmacht. Steevens en Krekels kwamen in die laat ste kilometers haast niet meer op kop. Het grote werk moest worden opgeknapt door Janssen, Zoetemelk en Leen Poort vliet, die een geweldige wedstrijd reed en kennelijk ploegleider Ton Vissers dui delijk wilde maken dat hij in de tour- ploeg op het laatste ogenblk ten onrechte was verdrongen door Frits Hogerheide. Janssen zag het gevaar. Hij verhoogde het tempo om Steevens en Krekels kwijt te raken. Bijna was de Puttenaar in die opzet geslaagd, maar een leeglopende achterband verhinderde dat hij zijn jlan- nen verder kon uitvoeren. De Belgische oud-kampioen bij de ama teurs, Jean Pierre Monseré, weerde zich steeds geducht aan de kop van het pelo ton, maar zijn inspanningen waren meer gericht op de premiespurts dan om wer kelijk een afscheiding te forceren. Ook Roger Pingeon was steeds in de voorste gelederen te vinden, maar ook deze Fransman kreeg van de grote groep geen enkele bewegingsvrijheid. Pingeon was overigens de enige buitenlander die de wedstrijd mee wilde helpen maken. De overigen Ocana, Bitossi, Aimar, Mo- gens Frey, Altig en De Vlaminck be perkten zich tot het braaf meedraaien van de rondjes en het opstrijken van de startgelden. Vijftig km voor het einde viel de be slissing. Jan Janssen maakte de sprong en kreeg Poortvliet, Stevens, Krekels, Rentmeester en de immer attente Joop Zoetemelk mee. Geweldig hard trok Jans sen aan de kop van dit zestal dat na en kele kilometers al een voorsprong van 40 seconden had opgebouwd. Uiteraard was dit niet alleen het werk van Janssen, maar ook van de Caballero's, die in het achtervolgende peloton de zaken contro leerden, omdat men bij de vluchters drie ploegmakkers had: Steevens, Krekels en Rentmeester, alle drie renners die capa bel moesten worden geacht om de eind zege in hun zak te steken. Niemand kreeg van de formatie van G Peters de kans in de achtervolging te gaan. Roger Pingeon kreeg Piet Hoekstra ADVERTENTIE Waalsdorperiaan Wassenaar Aanvang HALF DRIE. DAG VAN HET PAARD Aanvang HALF DRIE. DERBY VOOR DRAVERS Aanvang HALF TWEE. Aanvang HALF VIER. Aanvang HALF DRIE. Dames en kinderen onder geleide gratis toegang op zaterdagen. luinnnnn Muuinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnffn-i

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19