Aanvoerproblemen bij Van Gcl se n Hoogovens HAVENSTAKING KLAP VOOR DE SCHEEPVAART Peter Post reed weer mee in wegkoers Griekse regering zwicht voor vliegtuigkapers ysyp* „Marteling in Brazilië een politiek wapen" Er was maar één geval van weigering Aalsmeerder zwaar gewond na gevecht met leeuw morris 1 AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER INTERNATIONALE COMMISSIE VAN JURISTEN: before you buy 60e JAARGANG NUMMER 2ax Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DONDERDAG 23 JULI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mqe, H. P. Stuurman H. van Looij. onderdirecteur I Containers Het woord is aan Geld bij JNu en dan regen Jaan het strand ATHENE (Reuter, AFP en DPA) -J,. Het Griekse regime is gezwicht voor het dreigement van zes Arabi sche vliegtuigkapers. Binnen tien dagen zullen drie gevangen Arabische guerrilla's worden vrijgelaten. De overige vier zouden binnen een maand vrijkomen. Het gekaapte passagiersvliegtuig is in middels naar Cairo en weer terug naar Athene gevlogen. De Rode Kruis- vertegenwoordiger, André Rochat. die als gijzelaar uit Athene werd meegenomen en de zes Palestijnse commando's bleven in Cairo achter. WÊÊMKÊKÊ ®HE lÊtiiy Verantwoordelijkheid SEX BOETIEK Zuid-Afrika over vlootincident: Officieel begin metro- aanleg in Amsterdam Autobedrijf KONING N.V. I GENÈVE (Reuter) De internatio nale commissie van juristen heeft gisteren in Genève gezegd dat mar teling een politiek wapen in Brazi lië is geworden en dat de zo genaamde „doodsbrigades" al moor dend en ontvoeringen plegend door het land trekken en daarbij mensen op het oog hebben die vijandig staan tegenover de regering. Ontkenning See m Haarlem: Barteljorisstraat,Tel. (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 2235 9o IJmuider Courant (Van onze redactie economie) AMSTERDAMDe Nederlandse scheepvaart op Engeland lijdt zware verliezen door de staking in de Engelse havens. Het containervervoer is geheel weggevallen, de kustvaart ligt voor 75 percent plat. Ookde tuin bouw, sommige industrieën en andere vervoerstakken zoals de Rijnvaart, spoorwegen en wegvervoer, beginnen de gevolgen van de staking te onder vinden. De grootste klap krijgt de kustvaart. Driekwart van dit vervoer is weggevallen. De Nederlandse kustvaart is sterk op Engeland georienteerd, niet alleen voor het verkeer met Nederland, maar ook met de Middellandse Zee en de Oostzee. „Er komt nu geen porseleinaarde meer uit Cornwall, waardoor fabrieken als de Sphinx in Maastricht «onder grondstoffen komen te zitten. Er komt ook geen China- klei meer uit Cornwall voor de papierfa brieken van Van Gelder in Velsen. De houtaanvoer geschiedt nu goedkoper om dat er méér vrachtruimtc beschikbaar komt. Er komen geen vuurvaste stenen meer voor de Hoogovens in IJmuiden. Als de aanvoerproblemen lang duren dan moeten die fabrieken hun grondstoffen van elders betrekken. Dat kan natuurlijk prijsverhogingen in de hand werken", al dus directeur Medendorp van de Holland se Stoomboot Maatschappij in Amster dam. Hoogovens deelde vanmorgen mee. dat de aanvoerproblemen de produktie nog niet stagneren. I Het vrachtverkeer met Engeland gaat voor 98 percent over zee. Enige vracht- I verbinding wordt nog onderhouden door de Britse spoorwegen tussen Harwich en Rotterdam-Waalhaven Door de opstape- lling van goederen die naar Engeland moeten, is in de Waalhaven amper plaats I voor vracht die uit Engeland komt. Door de Engelse staking derven de Ne- derlandse Spoorwegen hun aandeel in het i vervoer van 75 containers ofwel veertig wagenladingen per dag. Volgens de ad junct-directeur van Starintex in Amster dam, A. L. Ellermeijer een reder en ex pediteur die een dee! van zijn belangen I in het vervoer jp Engeland heeft kost de I staking deze n.v. twee- tot drieduizend gulden per dag. 1 De staking duurt nog te kort om een exact beeld te krijgen van de omvang van de schade. „Maar er is weinig reden tot optimisme als we afgaan op de veronder- stelling van de Britse vakbondsleider Lewis dat de onderhandelingen alleen al drie weken zullen vergen." Ernest ftenan: Het wezenlijke in het onderwijs it niet de behandelde leerstof, maar het wekken van de aandacht. CHAAM. Gisteren reed winterbaan- keizer Peter Post zijn eerste wegwedstrijd na de operatie, die hij enkele maanden geleden moest ondergaan. Post draaide mee in het grootste crite rium van Nederland de Acht van Chaam. De Amstelvener, die na de koers zei dat „de Acht" hem was meegevallen, werd niet geklasseerd. Hij was namelijk van zijn fiets gestapt en werd tijdens een van de tientallen doorkomsten in Chaam met gesignaleerd. Later zat Post weer wel in het peloton. De organisatoren besloten hem niet uit de koers te halen en Post de resterende ronden toch te laten mee draaien, als training \uit het binnenland- \Van Dag tot Dag3 iBuitenlands nieuws3, 11 Plaatselijk nieuws5, 7, S Feuilleton 9 iBeeldverhalen 9 IA angestipt 9 ÏWeerrapporten 9 Economisch nieuws 11, 17 YKunst 13 IRadio en TV 13 ^Scheepsberichten 17 I Beurs 1" 19 I Luidsprekers 14, 16 Deze krant bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij- lavond IVeel bewolking met nu en dan «regen. Overwegend matige zuid- Iwesteliike wind. Weinig veran- i dering in temperatuur. Een storing boven de Noordzee fkan ook morgen nog een bui ver- joorza/cen bij wisselende bewolking ITemperatuur bij een frisse zeewind Jl8 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten. Tijdens het week- leinde minder onstabiel en iets war- Smer. Directeur Medendorp van de Hollandse Stoomboot Maatschappij: „Als het zo lang I gaat duren, kunnen we dit jaar wel ai- I schrijven. Er moet nu geld bij. En wat we I nu verliezen, valt in de rest van het jaar I niet meer goed +e maken. I Inmiddels hebben de leiders van de Britse bond van havenarbeiders de 47.000 stakers verzocht bederfelijke voedings middelen te lossen. Het daarvoor betaalde loon moet aan liefdadige instellingen worden gegeven Afgewacht moet worden, ol de stakers I aan dit verzoek zullen voldoen. De rege ring heeft gedreigd het komende week I einde militairen te zullen belasten met het lossen van voedsel als de havenar beiders het niet doen In Huil en Southampton hebben de arbeiders al I geweigerd bederfelijke waren te lossen. (Zie verder pagina economie) Met opgeheven handen h^ensZ De Israëlische dagbladen tonen zich vandaag bijzonder verontwaardigd over de capitulatie van de Griekse regering voor de Arabische kapers, die hadden gedreigd het vliegtuig op de luchthaven van Athene op te blazen als Griekenland niet akkoord zou gaan met hun eisen. „Griekenland 'blinkt de laatste tijd niet uit door moed en zelfrespect wat betrext. de Arabische staten", schrijft het dagblad „Davar". „Wij moeten maar afwachten of de Griekse heersers in staat ziin zich zover te degraderen, dat zij de verdachten van de moord op een Grieks kind vrij laten." Het Palestijnse Front voor de Volks- strijd, dat de verantwoordelijkheid van de kaping op zich heeft genomen, heeft een verklaring uitgegeven waarm de Griekse regering wordt beschuldigd van Het gekaapte Griekse vliegtuig met 61 passagiers aan boord op het vliegveld van Athene. slechte behandeling van Arabische com mando's in Griekse gevangenissen. Het Front zegt dat de regering in Athe ne een vijandige houding heeft aangeno men tegen de zaak van de guerrilla s door de onmenselijke behandeling van de ge vangengenomen guerrillastrijders en „door het tarten van de internationale rechtsnormen." Alle zes kapers zijn studenten. De poli tie in Cairo nam vijf revolvers, twee handgranaten en drie explosieve ladingen in beslag. In Athene verklaarden bemanningsle den van het vliegtuig dat de kapers zich correct jegens hen hadden gedragen en dat de enige vrouw onder de Palestijnen zich „moedig en resoluut" had getoond. Tijdens de onderhandelingen op het vliegveld van Athene moesten de passa giers met hun gordels om blijven zitten. Zij kregen opdracht zich niet te bewegen „wat er ook gebeurt." Kort voor de vrij lating steeg de spanning toen de Pales tijnse leider verklaarde dat de Griekse regering had „gelogen" en nu „de conse quenties" moest aanvaarden. Na de be lofte van het Griekse regime mochten de passagiers op hun beurt uitstappen. President Nasser heeft de Arabische vliegtuigkapers gefeliciteerd. De vertegen woordiger van de Egyptische president be- groette de kapers op het vliegveld van Cairo. Hun verblijfplaats in Egypte wordt geheim gehouden. ADVERTENTIES niminnnwiinnrHiiir— BOEKEN - BLADEN Films, Dia's, ook verhuur Durex en contactbladen. Desgewenst huisbezoek. Amsterdamsevaart 70, Haarlem Tel 322923 DEN HAAG. De Zuidalrikaanse am bassade heeft in een woensdagavond uit gegeven communiqué inzake de inciden ten tijdens het Nederlandse vloot bezoek aan kaapstad verklaard, dat na grondig onderzoek naar de beweerde incidenten, is gebleken dat slechts één bevestigd kan worden, namelijk toen een groep Neder landse zeelui de bediening in een restau rant werd geweigerd. Volgens een mededeling van de Mari nevoorlichtingsdienst hebben zich even wel drie incidenten voorgedaan. Over de I beide andere voorvallen wordt in de ver klaring niet gesproken. De Zuidafrikaanse overheid betreurt het voorval, maar zegt er wel bij dat I een onderscheid moet worden gemaakt I tussen een optreden van de Zuidafrikaan se overheid en een particulier persoon, zoals in deze kwestie Volgens de verkla ring kan een dergelijk incidenteel op treden door geen enkele regering ter we reld, ook niet door die van Nederland, I worden voorkomen. (Zie verder pagina 2) (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER Met ernstige verwon- j dingen over zjjn hele lichaam is gister middag de eigenaar van circus Robertl, Rob Grabyn uit Aalsmeer, na een gevecht met een mannetjesleeuw, in het universi- I teitsziekenhuis in Amsterdam opgenomen. De 35-jarige Grabijn is al enige jaren bezig een nummer op te bouwen met een mannetjes- en een vrouwtjesleeuw. De training gebeurde bij het winterverblijf aan de Aalsmeerderweg. Gistermiddag begaf hij zich weer in de kooi en werd met een woede-uitval verwelkomd. De aan val kwam zo plotseling dat hij zich nauwe lijks kon verweren. Ook zijn vader die toe kwam snellen kon niet tussenbeide komen. Op het moment dat de leeuwenklauwen over zijn lichaam schuurden, wist Grabijn zich naar een brandblusser te slepen en de leeuw ermee in de ogen te spuiten. Een buurman sleepte vader en zoon Grabijn toen buiten de kooi. Vader Grabijn vertelde ons vanmorgen zich goed te voelen en enkel aan zijn rug gewond te zijn. Van middag mag hij zijn zoon in Amsterdam bezoeken. Diens toestand zou redelijk zijn. AMSTERDAM. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, komt op 27 augustus in Am sterdam een stalen damwandplank heien voor de eerste bouwput van de metro. Daarmee wordt dan officieel met de aan leg van het stadsspoor begonnen. Het werk aan de metro begint op het Rhijn- 1 spoorplein. Onofficieel is de eerste spade voor de metro al in de grond gestoken. ADVERTENTIES Ruime parkeergelegenheid. v/h Zwier official dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel 15141 I In een document getiteld „Verslag over onderdrukking door politie en marte- Iingen van politieke tegenstanders en gevangenen in Brazilië", schat de com missie dat er in Brazilië tenminste 12.000 politieke gevangenen zijn. Vervolgens somt de commissie een lijst politie- en legerorganisaties op waarvan wordt be weerd dat zij hebben deelgenomen aan onderdrukking en martelingen, evenals aan de zogenaamde „doodsbrigades" van in burgerkleding gestoken politie-agen- ten, moordenaars uit de onderwereld en ex-misdadigers die personen ontvoeren en vermoorden die verdacht worden van een vijandige houding tegenover de regering. Het verslag gaat verder: „In bepaalde gevangenissen of kazernes worden va ders en moeders voor de ogen van hun kinderen gemarteld om hen te dwingen te spreken. Priesters worden in het bij zijn van collega's gefolterd". Marteling wordt volgens het communiqué systematisch als een politiek wapen toe gepast vaak zelfs voordat er een ver hoor is afgenomen. De methoden die daarbij gebruikt worden zijn vaak ver schillend. De ene keer wordt iemand met zijn hoofd zolang en zo vaak in drek, urine of vuil water gedompeld tof hij bijna bewusteloos is, worden de ge voelige lichaamsdelen geslagen, of wor den de geslachtsdelen, oogleden en neusgaten met elektrische schokken be werkt, de andere keer worden er schijnexecuties gehouden of berooft men iemand dagenlang van zijn slaap Volgens het communiqué worden er ook dikwijls vele gevangenen wekenlang in zeer kleine ruimten geworpen waardoor er zich vaak gevallen van krankzinnig heid voordoen De juristen zijn het erover eens dat de martelingen soms worden gepleegd op persoonlijk initiatief van enkele beamb ten. In de militaire gevangenis van Belo Horizonte worden politiehonden ge traind in het aanvallen van gevoelige lichaamsdelen, in andere worden de nagels van vingers en tenen uitgetrok ken of worden withete naalden onder nagels of in gewrichten gestoken. De Braziliaanse regering heeft onmiddel lijk op het document van de interna tionale commissie van juristen gerea geerd met een verklaring dat de be schuldigingen vals zijn. Er zijn in Bra zilië geen politieke gevangenen en nie mand wordt vastgehouden omdat hij tegen de regeringspolitiek gekant is. De enigen die in de gevangenis zitten, zijn terroristen, wier aantal de vijfhonderd niet te boven gaat. aldus de verklaring. De behandeling van de gevangenen is niet in strijd met de humanitaire begin zo vervolgt de Braziliaanse rege- die de juristen beschuldigt van agitatie, ondermijnende en een grote fantasie. Uitgebreide sortering dames- heren- en kinder-suède- nappa- en lamsvachtjassen. Dames-en heren- suède-en nappa pantalons. Pigskin sports-coats. selen ring,

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1