Soldaten werden niet bedreigd FBI KANT ZICH TEGEN SCHIETPARTIJ IN KENT Adviseurs vragen Nixon naar jeugd te luisteren DE MISDAAD EN STRAF IN CAMBODJA Boliviaans laat aantal regieme linkse leiders oppakken Complot tegen bewind in Libië i Proces tegen moordenaars van Sharon Tate begonnen Dutch Swing College Band achtergrond Oorlog ruïneerde Cambodja's economie Gesprek tussen Warschau en Bonn met dag verlengd Commisise van juristen wil naar Brazilië Betogingen in Madrid Eiland overspoeld door vloedgolf OCCULTE „HIPPIE"-GROEP ZEVEN MOORDEN TEN LASTE GELEGD 3 ZATERDAG 25 JULI 1970 199 99 „Overwicht" Vietnam 20.000 daklozen Klein lijstje F VRIJDAG 7 AUGUSTUS (20.15 UUR) OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL (Van onze redacteur in Hongkong) PNOM PENH De economische situatie in Cambodja is catastrofaal. De rubberproduktie, die van het grootste belang is, is door de oorlog vrijwel stil komen te bggen. Ook op de plantages die totnutoe weinig schade hebben geleden wordt niet meer gewerkt. De Franse planters zijn vertrokken en de Vietnamese arbeiders en technici zijn om het leven ge bracht of gevangen gezet. Volledig verwoest bij de Amerikaanse en Zuidvietnamese bombardementen werden de grote plantages in Chup en Mimot. Het vergt zeker twee jaar om die weer in cultuur te brengen. Verleden jaar produceerde Cambodja vrijwel geheel voor de export 47.000 ton rubber. CAMBODJA Brandstof T o er isme Defensie Voor onderzoek naar martelingen Tegen politie-optreden in Granada Deze vier Cambodjaanse soldatendie waren beschuldigd van het stelen van een broek, moeten voor straf in de „tijgersluipgang" een eind over een weg kruipen. Hun commandant waarschuwde hen dat als zij weer op diefstal zouden worden betrapt, zij ter plaatse zouden worden doodgeschoten. De „misdadigers kwamen er nu nog af met vijfhonderd meter kruipen op knieën en ellebogen. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON In een vertrouwelijk rapport ziet de FBI geen reden voor de schietpartij van de nationale garde op de campus van de universi teit van Kent, waarbij vier studenten om het leven kwamen. De soldaten werden niet bedreigd en de FBI suggereert dat degenen die elf seconden lang hun volautomatische geweren gebruikten, zullen worden vervolgd. Het rapport is waarschijnlijk met opzet vroegtijdig uitgelekt zodat de offi cier van Justitie in de staat Ohio geen vervolging wil instellen omdat er teveel publiciteit is geweest en de verdachten geen eerlijke rechtszitting kunnen krijgen in zijn staat. als hun nationale eer om daarvan ver schoond te blijven. Het verwoesten van een gehele boerenbevolking met de wrede middelen van de nieuwe technologie ver werpen zij. De kosten van een dergelijke strijd vinden zij allang te hoog geworden. Op 19 juni nog schreven de professo ren aan de president: „Wij geloven dat de regering werkelijk niet begrijpt dat een nationale crisis Amerika in haar greep heeft". Later op 6 juli: „U zou moeten evalueren, direct uit de eerste hand, wat de jongeren u te vertellen hebben nu zij verschillende conclusies hebben over de koers in Zuidoost-Azië." En tenslotte op 16 juli schrijven zij Nixon: „Studenten, negers en anderen die teleurgesteld zijn moeten het gevoel krijgen dat hun presi dent werkelijk naar hen luistert, luister met een oor dat werkelijk wil leren." Op hetzelfde moment kwamen er in Washington aanbevelingen in de open baarheid die president Nixon de laatste weken heeft gekregen van twee profes soren, die hem moesten assisteren na de storm die begin mei opstak, toen zowel in Kent als in Jackson, Mississinpi, stu denten door kogels om het leven kwamen. De rector van de Vanderbilt universi teit, dr. Alexander Heard, en een profes sor van de Howard universiteit in Wash ington, dr. James Cheek, waarschuwden president Nixon van het begin af aan dat het protest van de studenten veel diepere wortels had dan Nixon en zijn adviseurs wilden geloven. De adviseurs vroegen aan de president om het „morele overwicht" van zijn positie te gebruiken om de ne gers in Amerika het idee te geven dat de regering werkelijk begrijpt in welke si tuatie zij zich bevinden en dat Washing ton daarin verandering wil brengen. Overwicht ook om de raciale spanningen in Amerika te verminderen. Daarnaast vragen de twee professoren de president en zijn naaste medewerkers meer aandacht te schenken aan de hou ding van de studenten en hun opinies wanneer er beslissingen worden genomen op het gebied van de binnenlandse en buitenlandse politiek. De revolutie die de studenten creëren mag chaotisch lijken en vele burgers perplex doen staan, maar er is een diep gevoel van een morele ver plichting bij de studenten. Zij zijn ervan overtuigd dat het hun taak is om ver anedring te brengen in wat zij zien als een zwakte in de Amerikaanse maat schappij. Gezien de eerlijke passie van de studenten, hun integriteit en hun idea lisme zou de regering er goed aan doen om naar hen te luisteren, zo schrijven zij. Lang gaan de adviseurs in op de oor log in Vietnam. Als de president spreekt over een eerlijke vrede in Vietnam dan geloven de jongeren daar niet meer in. Volgens hun diepste overtuiging valt er geen eer meer te behalen in Vietnam en zij geloven niet dat Hanoi onder militai re druk vredesvoorstellen sneller zal accepteren. De professoren schreven de president dat de studenten die uit het leger wen sen te blijven, niet zomaar de dienst plicht willen ontduiken omdat hun dat persoonlijk beter uitkomt. Het gaat hun er om niet te dienen in een leger dat een immorele oorlog voert. Zij zien het CHITTAGONG (Reuter) Het afgelegen eiland Sandvip in de golf van Bengalen is dinsdag door een vloedgolf overspoeld, zo is gister in Chittagong in Oost-Pakistan vernomen. De vloedgolf was door een wervelstorm veroorzaakt. Tweehonderd dorpen kwa men tot drie meter diep onder water te staan, zodat meer dan 20.000 mensen dak loos zijn geworden. Van doden is geen melding gemaakt. LA PAZ (AFP) In de Boliviaanse hoofdstad La Paz zjjn gisteren verscheide ne belangrijke linkse leiders gearresteerd, onder wie de vakbondsleider Juan Lechin Oquendo, oud vice-president van Bolivia, zo is uit goede bron in La Paz vernomen. Andere gearresteerden zijn Nuflo Cha vez Ortiz, leider van de nationalistische revolutionaire beweging en tevens oud- vice-president, José Morales Guillen, se cretaris-generaal van de revolutionaire partij van nationalistisch links, Raoul Gonzales, secretaris-generaal van de pro- Chinese communistische partij, Jorge Rios Dalence, leider van de christen-de mocratische revolutionaire partij, Carlos Serrat Reich van de NRB en José Maria Palacio, leider van het Revolutionaire Arbeidersfront. Deze golf van arrestaties heeft de toe stand nog meer gespannen gemaakt, ter wijl de universiteit van La Paz al twee dagen door ultra-rechtse militanten is be zet en zondag op 250 kilometer ten noor den van de hoofdstad een groep guerrilla's is verschenen, die twee Duitse technici hebben ontvoerd en tegen vrijlating van tien politieke gevangenen door de rege ring na vier dagen op vrije voeten hebben gesteld. Het feit dat onder de gearresteerde linkse leiders enkele professoren zijn heeft de woede van de studenten opge wekt. Gistermiddag moest de politie be togende studenten in het centrum van La Paz met traangas uiteen jagen, terwijl de CAIRO (RTR) In Libië is een „reac tionair imperialistisch complot" opgerold dat onder leiding stond van gepensio neerde officieren van politie en waarbij ook buitenlanders betrokken waren. Dit is meegedeeld door de voorzitter van de re volutionaire raad in Libië, kolonel Gaddafi, aldus het Egyptische persbureau. Kolonel Gaddafi kwam vorig jaar sep tember aan de macht, nadat koning Idris was afgezet. Hij dwong de Amerikanen en Engelsen hun militaire bases te ontruimen. Er zijn elf arrestaties verricht en wapens in beslag genomen. Kolonel Gaddafi zei dat de samenzweerders een regering wil den vormen onder leiding van een neef van de afgezette koning. De uitspraak in het proces tegen dertig deelnemers aan een vorige samenzwering wordt spoedig verwacht. bezetters van de universiteit schoten in de lucht losten. Vier partijen, waarvan de leiders zijn gearresteerd, hebben zich aangesloten tot een nieuw links front. Hun eerste besluit was de studenten te steunen, die „een deel van de regering" beschuldigen van steun aan de bezetters van de universiteit. Direct na het verschijnen van de re- commendaties spande Nixons assistent, Robert Finch, zich in om aan te tonen wat de regering-Nixon al allemaal had gedaan. Maar het was een klein lijstje en het ziet er niet naar uit dat het in de komende maanden veel langer zal wor den. Het zomerreces op de campussen wordt niet benut en men vreest hier een temperamentvol begin van het nieuwe academische seizoen. Het was een goede daad van de presi dent om in de vroege ochtend van 9 mei persoonlijk naar de studenten toe te gaan voor zij aan hun demonstratie in Wash ington begonnen, zo verklaren de advi seurs. Maar het had werkelijk een ramp zalig gevolg toen de president alleen maar over voetballen praatte. -""-O LOS ANGELES (AFP/DPA) In Los Angeles is gister het proces begonnen te gen Charles Manson en drie jonge vrou wen, verdacht van de moord op Sharon Tate en zes anderen. Sharon Tate, de echtgenote van de film regisseur Roman Polanski, en vier van haar kennissen werden 9 augustus vorig jaar op gruwelijke wijze vermoord. (Een lijk vertoonde 51 steek- en 13 snjjwonden en een schotwond). Enkele dagen later werd het echtpaar La Bianca omgebracht. De officier van Justitie, Vincent Bug- liosi, verzocht de jury de 35-jarige Charles Manson en zijn medeverdachten de 22- jarige Susan Atkins en de even oude Pa tricia Krenwinkel schuldig te verklaren aan moord in zeven gevallen, en de 19- jarige Leslie van Houten aan moord in twee gevallen. Hij vorderde echter niet nadrukkelijk de doodstraf. Manson, die twintig jaar van zijn leven in gevangenissen en gestichten heeft door gebracht, haatte volgens Bugliosi zowel negers als blanken. Uitgaande van de apocalyps en teksten van de Beatles had hij een soort „filosofie van het vege lijf redden" ontwikkeld, die ten doel had de blanken te doen geloven dat welhaast rituele slachtpartijen door negers waren bedreven. Dit zou leiden tot gewelddadig heden die zich tot aan burgeroorlog zou den ontwikkelen- De negers zouden deze burgeroorlog win nen en de blanken afslachten met uit zondering van de groep van Manson, die zich in de woestijn verborgen zou houden. De negers zouden echter niet in staat blij ken het land te besturen, en daarom een beroep moeten doen op de enige nog over blijvende blanken in casu de groep- Manson. De officier van Justitie baseerde een deel van zijn aanklacht op de verklaring van de 20-jarige Linda Kasabian, die tot de groep heeft behoord maar in het proces als kroongetuige optreedt. De vader van Sharon Tate, een 46-jarige kolonel van de inlichtingendienst van het leger, nam na de moord ontslag, liet zijn haar groeien en dook onder in het „hippy", milieu om te trachten de moordenaars op te sporen. Hij zal later als getuige worden gehoord, evenals wellicht Roman Polanski. Manson verscheen gister op de zitting met een kruisvormig litteken op zijn voor hoofd. Hij verklaarde dat dit kruis een symbool was van zijn geloof in zichzelf, „dat sterker is dan al uw legers, regerin gen, gaskamers of wat u mij ook wilt aan doen". Georganiseerd door HAARLEMS DAGBLAD - IJMUIDER COURANT - BEVERWIJKSE COURANT. Kaartverkoop aan de loketten van bovengenoemde bladen. Entreeprijs: f 2.voor abonnees van deze dagbladen. (Normaal ƒ3.50) MMWiWlWIiajwwMWWIUWWWMllvMIMIIIUUUWIMtfi IMMIJWMUimMWUUUXIMMUWMWJMtlUM'W ■innnnn.yuuuiiiuijmiomnni.onnnnnnnnnnnnnnnnnnnrmnn.nirMonnfinnm CHEOM KSAN SIEM REAP VK51UHO-TREUO ::WT~^AMB0DJA KOMPOHG- Ifg POERSAT G-SJNAN PHNOM PEN"""* kPREt v.v yeng i: :- KÜM Pel. SOAt RIE SPOORWEG —WEG ikiiVIETNAMs Vm^ 100;.-: AUTOSTRADE Met het andere belangrijke produkt de rijst, is het nauwelijks beter ge steld. Verleden jaar brachten de rijst velden 3,6 miljoen ton op. Maar die cijfers zullen over dit jaar aanmerke lijk lager liggen, omdat de regering grote gebieden niet meer onder con trole heeft en in de gebieden waar wordt gevochten, de boeren niet meer naar het land gaan. Waarschijnlijk krijgen de Vietnamese en Cambod jaanse guerrilla's nu meer rijst dan zij toendertijd onder het bewind van Sihanoek in Cambodja kochten. De industrie heeft evenzeer onder het oorlogsgeweld geleden. De toevoer van grondstoffen stagneert en het transport van de afgewerkte produk- ten is al even moeilijk. Het leger heeft namelijk bijna alle vrachtwagens ge vorderd. In de (door de Chinezen ge bouwde) staats-glasfabriek bijvoor beeld stapelen de flessen zich hoog op, want ze kunnen niet aan de limonade- fabrieken en distilleerderijen worden afgeleverd. Met de brandstofvoorziening is het al even somber gesteld. De behoefte van het leger aan benzine is angst wekkend gestegen. De hoofdstad Pnom Penh heeft maar voor twee weken brandstof in reserve. Van de produk- tie van de olieraffinaderij in Sihanoek- ville door het regime-Lon Nol her doopt in Kompong Som hangt de energie-voorziening van de centrale in Pnom Penh en de hoofdstedelijke brou werij af. Het laatste is van grote be tekenis, want voor veel Cambodjanen is bier belangrijker dan elektrisch licht. De laatste tijd rijden door militai ren beschermde kolonnes naar Siha- noekville om de kostbare brandstof op te halen en in de hoofdstad af te le veren. Had Cambodja verleden jaar nog een klein export-overschot, de uitvoer is nu praktisch stil komen te liggen. Belangrijkste afnemers waren Frank rijk, Hongkong, Japan, China en West-Duitsland. De handel met de Vietcong en Noord Vietnam liep minder in het oog, maar was wel zo lucratief. Uiteraard zijn ook deze handelspartners, die constant betaalden, afgevallen. Vroeger werden wapens en andere uitrustingsstukken, die op naam van Cambodja in Siha- noekville werden gelost, rechtstreeks verder getransporteerd naar Hanoi. Op de markten in Pnom Penh lig gen nog veel Chinese consumptie-ar tikelen uit oude voorraden. De hande laren, die ze destijds hebben aange kocht, staan op het ogenblik op de zwarte lijst. Formosa ziet nu zijn kans schoon en probeert handelscontacten met Cambodja op te nemen. Om het trieste beeld van de Cam bodjaanse economie af te ronden: de toeristen blijven weg. De beroemde tempelruïnes van Angkor Vat, een grote attractie, zijn door de Vietcong bezet. Reden te meer voor toeristen om Cambo-dja links te laten liggen, waar het vreemdelingenverkeer in de ontwikkelingsplannen van de regering juist hoge prioriteit genoot. Met reden, want de toeristische cij fers werden steeds gunstiger. Verle den jaar rekende men op 70.000, voor al in verband met de wereldtentoon stelling in Osaka. De bouw van het gro te toeristenhotel in Pnom Penh (Ruim 200 kamers) is gestaakt. In de hoofdstad is nog geen sprake van voedselschaarste, maar die zal ze ker ontstaan wanneer de strijd nog lang duurt. De prijsstijgingen van le vensmiddelen, de eerste helft van dit jaar 60 a 80 percent, zijn eerder ver oorzaakt door speculatie van de han delaars dan door schaarste. Het is verbazingwekkend, dat er nog steeds vlees en groenten in Pnom Penh worden aangevoerd, hoewel de stad vrijwel geisoleerd is. Dit zou te ver klaren zijn uit een soort van samen werking tussen de laagste bevolkings groepen en, de Vietcong. Voorzichtige Chinese zakenlieden hebben hun kapitaal al naar Hong kong overgebracht. De inflatie sluipt ook steeds verder door. De officiële koers van de' riel is 53 voor één dol lar, maar op de zwarte markt worden er 83 voor een dollaar gegeven. Tot voor kort ging twintig percent van de begroting op aan defensie, maar de huidige strijd vergt veel meer geld. Zoveel dat de regering-Lon Nol dit onmogelijk uit eigen middelen kan op brengen. Voor voortzetting van de strijd is zij afhankelijk van financiële en militaire hulp uit het buitenland. Het is echter zeer de vraag of de Ver enigde Staten zich tot grootscheepse steun (zoals aan Zuid-Vietnam) zullen laten verleiden. Lfumnjinjmnjinnniifmiinnnnnnnrinriffinfinrnnfiri WARSCHAU (Reuter) De Pools- Westduitse besprekingen over de toekom stige betrekkingen tussen beide landen, die aanvankelijk gisteren zouden worden besloten, zullen vandaag worden voort gezet. De Westduitse onderhandelaar, Duck- witz, noch de Poolse onderminister van Buitenlandse Zaken Winiewicz, gaven rechtstreeks antwoord op vragen of voort gang was geboekt. Van Poolse zijde werd verklaard dat de onderhandelaars op moeilijkheden waren gestuit, maar dat die niet groter waren dan kon worden ver wacht. Polen hecht veel belang aan erkenning van de Poolse westgrens, de Oder-Neisse- grens, door de Bondsrepubliek. Voor de Westduitse regering is een verzoening met Polen van grote betekenis voor haar streven naar betere betrekkingen met de landen van het Oostblok. GENÈVE (AFP) De Internationale Commissie van Juristen heeft de regering van Brazilië gevraagd de Interamerikaan- se Commissie voor de Rechten van de Mens toestemming te verlenen een „volle dig en openbaar onderzoek" in te stellen naar de toestanden in de gevangenissen van het land. Tevens vragen de juristen in een tele gram aan de Braziliaanse minister van Justitie of het internationale comité van het Rode Kruis en „Amnesty Internatio nal" toestemming krijgen alle plaatsen voor gevangenen in het land te bezoeken. De juristen zijn tot deze maatregelen overgegaan nadat de Braziliaanse regering het door hen opgemaakte rapport had verworpen, waarin werd gesteld dat mar teling in Brazilië een politiek wapen was geworden en dat er minstens 12.000 poli tieke gevangenen in Brazilië zijn. MADRID (AFP) Jonge arbeiders hebben donderdagavond in het centrum van een Madrileense arbeiderswijk be toogd uit solidariteit met de bouwvak arbeiders in Granada. De betogers schreeuwden leuzen, gericht tegen de Spaanse regering en hadden borden bij zich waarop toespelingen stonden op de schietpartij in Granada van woensdag waarbij drie arbeiders omkwamen. Zij gooiden ook ramen in van een bank gebouw. Toen de politie arriveerde, ver spreidden zij zich. Vijfduizend arbeiders van een vrachtwagenfabriek in Madrid legden gisteren uit solidariteit met de bouwvakkers van Granada het werk een kwartier neer. Inmiddels heeft pater An tonio Perez-Andres, vicaris-generaal van het bisdom Granada, de door het vak bondsblad „Pueblo" geuite beschuldiging dat de incidenten in Granada door pries ters zijn uitgelokt, met kracht van de hand gewezen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3