Syrië en Irak steunen Palestijnen JORDANIË AANVAARDT VREDESPLAN VAN V.S. Marinier met Vietcongviag irdronken broertjes Plotseling thuis Ex-premier Salazar overleden Ouders verdronken broertjes kwamen plotseling thuis Kans op einde havenstaking Bankroof in Amsterdam mislukt Sportvisser van Noordpier af verdronken Relatie met KVP ter discussie in PvdA-top Gezinsinkomens kunnen in 1971 krachtig stijgen HET WEER BRITSE WERKGEVERS BEREID TOT BEPERKTE VERHOGING BASISLOON Progressieven willen vorming schaduwkabinet K i-y jjb Ï3 weken IJMUIDER COURANT of 3 weken Beverwijkse Courant AGENDA pagina 8 Verder in de krant 60e JAARGANG NUMMER 222 MAANDAG 27 JULT 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AMMAN (Reuter, AP en AFP) Jordanië heeft zich gisteren achter president Nasser van Egypte geschaard en de Amerikaanse voorstellen voor een regeling van de crisis in het Midden-Oosten aanvaard. Syrië en Irak hebben het plan van de Verenigde Staten verworpen. Ook de Palestijn se verzetsorganisaties zijn tegen de voorstellen van minister Rogers. Israel sprak zich nog niet uit over het plan dat onder meer wil komen tot een be stand van negentig dagen. WW A De 26-jarige Fransman Jean Pierre Debris houdt uit alle macht een vlag van de Vietcong vast terwijl hij bovenop een standbeeld van een Amerikaanse marinier in de binnenstad van Saigon zit. Een Zuidvietnamese jongeman probeert de vlag naar beneden te trekken. Debris en een vriend, beiden voormalige onderwijzers in Vietnam, werden van het beeld gesleurd en zwaar afgeranseld voor zij door de politie konden worden bevrijd. „Onder voorbehoud Incidenten voorkomen Compromis Verandering ZANDBERGEN Het woord is aan EEG-commissie Iets warmer CADZAND De ouders van de twee Brusselse broertjes, de 10-jarige Jean Cristophe en de 6-jarige Laurent Lublois, die twee weken geleden bij de Zeeuwse badplaats Cadzand in zee verdronken, zijn vrijdagnacht onverwacht thuis gekomen. Daar hoorden zij van familie welk drama zich had voltrokken. Het echtpaar was naar Engeland met vakantie gegaan zonder een adres achter te laten bij de twee meisjes van 14 en 16 jaar, die in een vakantiehuisje in Retranchement op de kinderen zouden passen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Er bestaat thans een sprankje hoop dat de algemene haven staking die Engeland nu al bijna drie weken teistert wellicht over enkele dagen zal eindigen. Met ongekende snelheid heeft het onder leiding van rechter Lord Pearson staande hof van onderzoek zijn rapport uitgebracht dat vandaag zal worden gepubliceerd. De werkgevers, zo is gebleken, zijn bereid het basistarief te verhogen, maar niet zo sterk als de werknemers willen. De eis. aldus de werkgevers, zou neerkomen op 50 percent meer Het rapport zal nu een beperkte verhoging van het basistarief voorstellen Vandaag zullen beide partijen in het conflict afzonderlijk met de minister voor Werkgelegenheid en Produktiviteit Robert Carr besprekingen voeren. Dit is de eerste stap in de goede richting. IJmuider Courant ■- LISSABON AL en VFP) -- Uun pre mier Antonio de Oliveira Salazar van Portugal is vandaag na een langdurige ziekte overleden. Salazar werd 81 jaar Hij was sedert 17 seutembe; i968 ziek en zijn toestand verslechterde plotseling op 16 juli van dit iaar. Salazar werd in juli 1932 hoofd van de regering Hij oefende tot 26 septembei 1968 nagenoeg absolute macht uit in Portugal (Zie verdei pagina 3). Verwacht wordt dat premier Golda Meir morgen in het Israëlische parle ment een verklaring zal afleggen over het vredesplan. In Israel is men het er over eens dat de regering in Tel Aviv de Ame rikaanse voorstellen moeilijk kan afwij zen. 't Israëlische kabinet vergaderde gis teren de hele dag. Ook de hoogste legerlei der generaal Chaim Bar-Lev was daarbij aanwezig. Verwacht wordt dat Israel aan de Ver enigde Staten verheldering van de voor stellen zal vragen. Israel zal ook de ga rantie eisen dat Egypte geen gebruik maakt van het bestan?d om zich aan het Suezkanaal te versterken. Binnen het Is raëlische kabinet zou men het nog lang niet eens zijn over de houding die moet worden ingenomen. Syrië schaarde zich gisteren tamelijk onverwacht achter de Palestijnse ver zetsbewegingen door de Amerikaanse plannen te verwerpen. Leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina, George Habasj dreigde zaterdag desnoods het gehele gebied, Jordanië in begrepen, in „een hel te veranderen" als men met het plan van de VS akkoord gaat. Aangenomen werd dat koning Hoessein van Jordanië uit vrees voor nieuwe moei lijkheden met de Palestijnen het Ame rikaanse plan ook zou verwerpen maar de regering kwam gisteravond met een verklaring waarin gezegd werd onder voorbehoud akkoord te gaan met de Ame rikaanse vredesvoorstellen. In gezaghebbende kringen in Londen is gisteren tegengesproken dat de Sovjet unie met nieuwe voorstellen zou zijn ge komen, zoals sommige geruchten wilden Moskou zou slechts enkele „opmerkin gen" hebben gemaakt bij het Amerikaan se voorstel. Washington gaf geen com mentaar op de geruchten. Evenmin rea geerden de VS op een bericht in Fatah", het orgaan van de Palestiinse verzetsbe weging, volgens hetwelk Egypte, Jorda nië en Israel het Amerikaanse plan al als basis zouden hebben aanvaard voor ge lijksoortige onderhandelingen als in 1949 op Rhodos toen een einde kwam aan de eerste Arabische oorlog. In ingelichte kringen in Washington ver wachtte men zondagavond dat Israel gun stig, hoewel sceptisch, zal reageren op het vredesinitiatief. Washington heeft de Amerikaanse zes de vloot in de Middelllandse Zee op dracht gegeven zeker veertig kilometer Het hof heeft de 47.000 nu al 13 dagen stakende havenarbeiders aanbevolen in te stemmen met een aanbod van de werk gevers voor een garantieloon van twintig pond sterling per week onverschillig of er voldoende werk is of niet. In zijn ver slag adviseert bet hof voorts meer va kantietoeslag en hogere overwerkbeta- ling. Het huidige minimumtarief bedraagt voor een 40-urige week ruim 11 pond (on geveer 96 gulden) maar een dokwerker krijgt aan het einde van een werkweek altijd vee) meer. Zelfs wanneer er geen werk voor hem is, ontvangt hij een mini mum garantieloon van 16 pond (ongeveer 140 gulden). In Londen is dat 17 pond (on geveer 147 gulden). Maar het minimumtijdstanef wordt ge- oruikt als grondslag voor de berekening van de beloning van overuren, wachttijd, vakantiegeld en stukloon. De transport arbeidersbond wil dat het minimumtarief wordt verhoogd tot 20 pond (ongeveer 174 uit de Egyptische kust te blijven om te voorkomen dat er zich incidenten met Russische oorlogsschepen zullen voor doen. Dit meldde gisteren het Amerikaan se blad „Chicago Sun-Times". Zegslieden van de Amerikaanse inlich tingendienst hebben verklaard dat Israë lische commando's essentiële delen van een door de Sovjet-Unie gebouwde Sam- 3 raket-installatie in Egypte hebben ge demonteerd en meegevoerd. Dit meldde het Amerikaanse weekblad „Newsweek". AMSTERDAM Vanmorgen hebben vier mannen getracht een overvai te ple gen op een bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam op de Midden weg. Omstreeks halfelf keek een man met een vuurwapen naar binnen. Toen hij zag dat er vier cliënten zaten te wachten, stak hij het wapen in zijn zak en maakte rechtsomkeert. Hij verdween met nog een andere man in den oranje-roodach tige Citroën die, zoals later bleek, was gestolen. Een balie-employé wist het nummer van de auto te noteren. Hij zag ook dat er vier mannen in de aato za ten. In één ervan meende zij de man te herkennen die vorig jaar september een overval op hetzelfde bijkantoor had ge pleegd en toen ongeveer 73.000 meenam gulden) zodat alle toeslagen eveneens zul len worden verhoogd hoewel men het stuk loon er buiten wil laten. Dit zou in feite een inkomensverhoging van 10 betekenen hetgeen als vrij matig wordt beschouwd gezien wat er het af gelopen jaar op het gebied van verhogin gen is vertoond. De formule die thans naar aanleiding van het Pearson-rapport moet worden gevonden zal tot een middenweg moeten voeren zonder de inflatie te vergroten. Voor de kleinere havens zoals Felixtowe en Shoreham, die praktisch stakingsvrij zijn en waar men na enige aarzeling uit sympathie met de stakers eveneens het werk heeft neergelegd, geldt trouwens al geruime tijd het minimumtijdstarief van 20 pond. dat de anderen thans verlangen Maar de arbeiders in die havens zijn geen zogenaamde geregistreerde dokwerkers. Zij hebben afzonderlijke overeenkomsten met de werkgevers, die buiten de algeme ne nationale regeling vallen. Overigens zal een nieuwe regeling voor de grote havens niet meer dan een over brugging betekenen naar een geheel nieu we loonsituatie in het havenbedrijf, ge baseerd op produktiviteit, die men al ge ruime tijd bezig was uit te werken. De loonstructuur is evenals zoveel in de zo kwetsbare havenindustrie hopeloos ver- ouderd en deze aderverkalking is de hoofdzaak van de chronische conflicten. De moeilijkheid is dat de havenstaking tegen de wens van de topleiding van de bond in, hoewel met kleine meerderheid is afgedwongen door de militante plaatse lijke vakbondsvoormannen die bij de de mocratische opbouw van de bond het laat ste woord hebben. Ook wanneer de bonds- leiding en de werkgevers tot een vergelijk mochten komen, blijft de mogelijkheid be staan dat de gedelegeerden-conferentie haar veto daarover zal uitspreken. Ten slotte blijft er altijd de kans dat bij de aanvaarding van een regeling de heet hoofden doorzetten en het conflict via massavergaderingen in een wilde staking verandert. Een belangrijk element in die situatie is dat de havenarbeiders hun positie zo veel mogelijk willen versterken met het aog op de komende radicale verandering in hun status die waarschijnlijk uitein delijk een gesalarieerd karakter zal dra gen. Het gebrek aan bestaanszekerheid in het verleden en het feit dat de haven arbeiders jarenlang als verschoppelingen zijn behandeld speelt helaas altijd nog een rol. (Zie ook pagina 2). ADVERTENTIES 4 halen 3 betalen f 1.25 Woensdagaanbiedingen 500 gram gehakl 185 oer KILO 3.5C Donderdagaanbiedingen 750 gr gemalen biefstuk 1.48 irruMCMCDi ff AM TEL 1431C Directie: Mr. H. C. van der Mye. H. P. Stuurman H. van Loog. onderdirecteur De Montesquieu: 1 Het doel van de litteratuur is niet - de mensen tot lezen te brengen, maar tot nadenken. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Tijdens het vissen op de Noordpier is zondagmiddag even na half één een portier van het Haagse stadhuis te water geraakt aan de noordkant van de pier. Mensen op de pier probeerden de man te helpen, maar deze dreef snel af. Onmiddellijk werd er groot alarm ge slagen en startten reddingsacties van de Velser politie, de kustwacht, de loodsaf- haler, de rijkshavendienst, de reddingboot en een reddingsvliegtuig van de Marine- luchtvaartdienst in Valkenburg, terwijl er ook een kikvorsman werd ingescha keld. Men heeft nog gezien dat de man in de richting van de open zee afdreef, maar alle actie had geen resultaat Na drie uren intensief zoeken heeft men de pogin gen om de man te redden opgegeven. Zijn identiteit was op dat moment nog niet bekend. De politie wachtte de avond af en toen bleef er één auto bij de pier staan In Den Haag werden informaties ingewon nen terzake het kenteken van de auto, die bleek toe te behoren aar een onge huwde portier van het Haagse stadhuis, de heer M. Geluk, van wie bekend was dat hij naar IJmuiden was gereden om daar te vissen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid zal zich woensdag waarschijnlijk bezig houden met bet plan van de voorzitter van het gewest Gelderland, de heer H. Staneke, het initia tief te nemen tot herstel van de relatie met de KVP. Deze relatie Is sinds vorig jaar maart verbroken door een uitspraak van het Haagse P.v-d.A.-congres om geen re geringssamenwerking met de partij van drs. Schmelzer aan te gaan. In een aantal gewesten zijn echter stemmen opgegaan om deze „ongenuanceerde" uitspraak terug te schroeven en de P.v.d.A. uit de oppo sitierol te halen die de partij nu nood gedwongen speelt. Woensdag komt het dagelijks bestuur voor het eerst weer na de vakantie bijeen om over actuele politieke ontwikkelingen te praten. Partijvoorzitter dr. A* Vondeling ziet overigens van het partijbestuur nog geen voorstel uitgaan om de betrekkingen met de KVP te herstellen. Volgens dr. Von deling is het partijbestuur volledig ge bonden aan de uitspraak van maart 1969. (Van onze redactie economie) BRUSSEL Ook in 1971 kunnen de Nederlandse gezinsinkomens krachtig stij gen, evenals het particuliere verbruik. Dat zegt de EEG-commissie in het jongste conjunctuuroverzicht voor de „Zes". Ne derland moet volgens dit overzicht wèl rekenen op een zekere vertraging van de economische expansie. In Nederland zal de uitvoer tot eind 1970 waarschijnlijk een aanzienlijk minder dynamisch verloop vertonen dan in 1969 en in het begin van 1970. De bij de CAO overeengekomen verkorting van de ar beidsduur vanaf het midden van het jaar en de verlenging van de vakantie zullen een aanmerkelijke invloed uitoefenen op het arbeidsvolume daar de aanstelling van extra arbeidskrachten hoe langer hoe moeilijker zal blijken te zijn. Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Det doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B ADRES WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Weerrapportne 8 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 A angestipt 8 K unst 7 Radio en TV 7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11-17 Luidsprekers 10 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K..N.M.1. tot dins dagavond In de avond en nacht plaatselijk wat regen of motregen. Morgen overdag overwegend droog weer met zonmVe perioden. Matige tot vrij kracht!s?e zuidwestelijke wind. Iets warmer. AAN HET STRAND Ook morgen enige bewolking maar overwegend droog weer Zwakke tot matige wind. Tempera tuur 18 tot 20 graden. Zeewater 17 araden Vooruitzichten. Geleidelijk wat meer zon en stijging van tempera tuur. De meisjes wisten niet wanneer de ouders zouden terugkomen. Alle pogingen via pers, radio en televisie in Engeland om de ouders op te sporen waren tever geefs. Met de meisjes had het echtpaar afgesproken dat het na de vakantie eerst de kinderen zou ophalen alvorens naar huis te gaan. Waarom de ouders toch eerst naar hun huis in Brussel zijn gegaan is niet bekend. Het enige wat de politie in Cadzand over de thuiskomst van de ouders kon meedelen was dat zij van familie een tele foontje had gehad met de mededeling dat het echtpaar was gearriveerd. Dat was al les. Mogelijk zijn de ouders toch nog op de hoogte gebracht van het ongeluk dat hun kinderen was overkomen. AMERSFOORT. Vertegenwoordigers van lokale progressieve groeperingen hebben het voorstel gedaan de nartijbe- sturen van P.v.d.A., P.S.P., P.P.R. en D'66 na de Kamerverkiezingen een scha duwkabinet te laten vormen. In een brief aan gemeenten roepen zi; op tot samenwerking van alle progressie ve partijen. Uit enkele samenwerkings verhanden van politieke partijen zijn al instemmende reacties gekomen. (Zie verder pagina 2) Dinsdagaanbiedingen 4 HAMBURGERS 4 BEEFBURGERS 4 SLAVINKEN 4 GELDERSE SCHIJVEN UUIttUGU

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1