Allon: Vredesplan ISRAËLISCHE REGERING STELT BESLUIT UIT Nederlandse vrachtauto in België door brug Havenwerk kan vrijdag hervat VS moeten weg van Formosa Jongetje komt om bij val uit raam Duits-Russisch top-overleg mm Indonesië wil betrekkingen met China herstellen F 14,4 miljoen beschikbaar voor uitkering aan personeel Nederlander in DDR in arrest „T rimstations" langs Duitse autowegen AGENDA pagina 10 Verder in de krant HET WEER Generaal Malychin in Sovjet-Unie overleden ARBEIDERS BESLISSEN VANDAAG OVER 7% MEER =3 weken IJMUIDER G0URANT of 3 weken Beverwijkse Courant 60e JAARGANG NUMMER 223 DINSDAG 28 JULI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Tsjoe En Lai op Franse televisie: 2 3 3 4, 5, 7 9 10 10 10 Economisch nieuws 12 Scheepsberichten 12 12 13 6 Onstandvastig Waarborgen In Rozenprieel I Het woord is aan I zijn. CHAUFFEUR OM HET LEVEN GEKOMEN (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Als de optimistische verwachtingen over een spoedig einde van de algemene Britse havenstaking juist blijken te zijn, kan het werk op zijn vroegst vrijdag worden hervat. Ook wanneer alles goed gaat blijft echter nog de mogelijkheid bestaan dat in enkele havens de staking on officieel zal doorgaan. Bedrijfswinst Hoogovens IJmuiden fors gestegen r Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye. H. P. Stuurman H. van Looy onderdirecteur LIMBURG, a/d LAHN(DP). De Westduitse minister van ver keer. Georg Leber heeft gisteren het eerste van een reeks van vijftig „trimstations" geopend, die langs de Westduitse autowegen zullen worden geplaatst. Het bevindt zich naast een uitspanning aan de weg FrankfortKeulen in Limburg a/d Lahn. De trimstations een com binatie van rekstokken op diverse hoogten met een handleidingsbord bieden automobilisten gelegen heid tot lichamelijke activiteit en ontspanning. „Toen de mensen zich nog te voet voortbewogen, moesten er banken neergezet worden. Nu is het zaak, automobilisten in staat te stellen zich met behulp van een voudige turntoestellen tijdens lange ritten lichamelijk fit te houden", zo verklaarde Leber, die gelijk ook maar even wat oefeningen aan de rekstok deed. PARIJS. (AFP) Premier Tsjoe En- Lai van China heeft in een vraaggesprek voor de Franse televisie gewag gemaakt van „de nieuwe ontwikkeling van de goede betrekkingen tussen China en Frankrijk". Hij deed dit in een film die vorige week in Peking werd opgenomen en die gisteravond via de Franse televisie en het station „Europa-1" werd uitgezonden. Tsjoe doelde op het recente bezoek van de Franse planminister, André Betten- court, aan zijn land. De Chinese premier wees er op. dat Frankrijk en China van oordeel zijn dat de Amerikanen zich uit Indo-China moe ten terugtrekken. Volgens China moeten zij ook uit Zuid-Korea en Formosa ver dwijnen. Deze krant bestaat uit veertien pagina's Verwacftting van tiet ft.N.M.l. tot woens dagavond Aanvankelijk wat regen of mot regen. Morgen zonnige perioden, maar plaatselijk ook buien. Ma tige tot vrii krachtige wind uil zuidwest tot west. Iets lagere temperaturen. AAN HET STRAND: Een zwak front kan met wat regen passeren, maar daarna volgt wat drogere lucht met opklaringen. Temperatuur bij een matige zee wind 18 tot 20 graden. Zeewater 17 ara den. Vooruitzichten. Wisselvallig met iets meer zon maar een gematigde temperatuur. JERUZALEM (Reuter, AP en AFP) De Israëlische regering heeft het beraad over de Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Midden- Oosten tot morgen uitgesteld. Het kabinet zou vanmiddag bijeenge komen zijn om het Israëlische ant woord te bespreken, maar volgens zegslieden heeft men besloten eerst nadere ophelderingen van de Verenig de Staten over het plan af te wachten. Israels vice-premier .lisral Allon ver klaarde gisteravond op een bijeenkomst in Jeruzalem dat Israel het plan van de VS moet aanvaarden. „De VS zijn Israels vriend", aldus Al lon, „zelfs ai zijn er meningsverschillen, wanneer de VS een dergelijk initiatief nemen, dan geoof ik dat we dit onder de huidige omstandigheden moeten aan vaarden, ook al zijn we het niet met alle bijzonderheden eens". Er zijn aanwijzingen dat de Israëlische reactie positief zal zijn, aldus de Reuter- correspondent in Jeruzalem. In het 24 leden tellende kabinet zouden alleen de zes ministers van de rechtse nationa'ist.i- sche partij Gahal nog tegen een voor zichtige aanvaarding van het plan- Rogers zijn, maar ook binnen de Gahal wint de overtuiging veld dat Israel het voorstel niet zonder meer van de hand moet wijzen. Achter de schermen wordt koortsach tig gewerkt om van Washington alle waarborgen te krijgen dat het voorge stelde bestand van 90 dagen niet door Egypte zal worden gebruikt om de raket- bases van Russische makelij in het Suez-kanaal-gebied te versterken. Volgens welingelichte kringen in Tel Aviv zou president Nixon in zijn bood schap aan mevrouw Meir van vorige week vrijdag de gevraagde garantie heb ben gegeven. Hij zou onder meer hebben verzekerd dat Israel zich niet van de huidige bestandslijnen zal behoeven terug te trekken vóórdat in indirecte bespre kingen tussen de partijen onder auspi ciën van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring een vredesregeling tot stand is gekomen Soedan heeft gisteren steun verleend aan president Nasser in ziin aanvaarding van het plan-Rogers. De Soedanese woordvoerder vond de vrees van Je Pa lestijnse verzetsbewegingen niet gerecht vaardigd. Overigens heeft Egypte er gisteren op gewezen dat aanvaarding van het Ameri kaanse plan door Cairo en Amman niet uitsluit dat de Arabische guerrillastrij ders voortdurend tegen Israel blijven age ren. De mededeling, afgedrukt in het. blad ,A1 Achram" is volgens waarnemers dui delijk bedoeld als tegemoetkoming aan de critiek van de Palestijnen. De Palestijnse guerrillabewegingen gaan afgezanten naar de Arabische hoofd steden sturen om de verwerping van het vredesplan voor het Midden-Oosten toe te lichten. In de Jordaanse hoofdstad Amman wa ren gisteren strenge veiligheidsmaatrege len genomen om te voorkomen dat beto- MOSKOU. (AP) Generaal Fedor Mefodjewitsj Malychin, sinds 1964 eerste Dlaatsvervangende bevelhebber van de Russische „tweede-lijnsstrijdkrachten", is volgens het legerblad „Rode Ster" na een ernstige ziekte overleden. gingen tegen het plan-Rogers uit de hand zouden lopen. In de Israëlische pers zijn vandaag be richten opgedoken, dat minister van De fensie Mosje Dayan zou overwegen af te treden als de regering het Amerikaanse voorstel ter regeling van het conflict in het Midden-Oosten aanvaardt. De minister zou niet tegen het plan van minister Rogers in zijn geheel zijn, maar tegen bepaalde formules. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie noemde de persberichten „niet juist", maar erkende dat „Dayan niet enthousiast is over het Amerikaanse voorstel." (Van onze stadsredactie) HAARLEM Bij een klimpartij in een voor de afbraak bestemd huis in het Ro zenprieel is gisteren een jongetje van vijf jaar van de eerste etage gevallen en om het leven gekomen. De jongen, Hubertus Leonardus Um- mels uit de Gasthuisstraat, had een dicht getimmerd raam aan de achterkant van het huis in de Rozenprieelstraat 39 rd opengebroken. Een buurvrouw kwam aanlopen om hem eruit te halen en op dat moment proboeerde de jongen via het raam op de eerste verdieping op het dak te klimmen. Dit mislukte en hij viel met zijn hoofd op de stenen. In het Groote Gasthuis constateerde men dat de jongen was overleden. Ym v. Charles Dickens: Als er geen slechte mensen ware -zouden er geen goede advocatei. BRUSSEL. Gisteravond is een Neder landse vrachtauto dooi de brug over het verbindingskanaal Herentals- Bocholt ge zakt. De Nederlandse chauffeur, J. Heyn- dens uit Margraten in Limburg is daar bij om het leven gekomen. De chauffeur, in dienst van het trans- De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel en diens staatssecretaris Bahr tijdens hun besprekingen met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko (midden achtergrond)(Zie ook pagina 3). t Reden voor hernieuwe hoop na de eerste speculatieve berichten in het week einde over de te verwachten aanbevelin gen van het rapport van het onder leiding van rechter Lord Pearsons staande hof van onderzoek vormen de werkelijke aanbevelingen hiervan. Ze zijn maandag gepubliceerd en aanvaard door de werk gevers. die méér zullen moeten betalen dan waartoe ze aanvankelijk bereid wa ren. Vandaag zal de gedelegeerdenconfe rentie van de transportarbeldersbond over het rapport en het daarop gebaseerde nieuwe werkgeversaanbod beslissen. De werkgevers zijn tot ongeveer 7% loons verhoging bereid. De eerste reactie van de arbeiders ge tuigt van een zekere verbittering dat het Jeareons-rapport het minimumloon onver anderd wil laten. Het voorstel Is het loon voor een 40-urenweek met 1 pond (onge veer f 8.75) te verhogen. Maar het inge wikkelde tarief waarop de toeslagen be rusten zal belangrijk worden verhoogd waardoor ook het vakantiegeld, de moder niseringspremie en het overwerktarief omhoog zullen gaan waardoor men In to taal 2 pond 10 (ongeveer 22 gulden) per week meei zal kunnen bereiken. Alles bijeen een verhoging van ongeveer 7%. iets meer dan hel oorsnronkeliikp loon- aanbod Verder zal het minimumgarantieloon volgens het oorspronkelijke aanbod van 16 pond 140) op 20 pond 175) worden gebracht. De verhogingen zullen de Britse haven industrie op 5 miljoen pond (ruim 40 min. gulden) komen te staan. De werkgevers verklaarden er over teleurgesteld te zijn dat het hof van onderzoek meer heeft gevraagd dan ze aanvankelijk wilden ge ven maar ze beschouwen de gedane aan beveling als bindend. De vakbond doet dat echter niet omdat de leden zich eerst democratisch over het plan zuller moeten uitspreken Het gemiddelde werkelijke inkomen van de havenarbeiders bedraagt 35 pond (on geveer 296) per week op de oude basis. Talrijken blijven daar echter ver beneden. De grief van de militante arbeiders is dat hun eis om het minimumloon van 11 pond 96) tot 20 pond 175) te verhogen niet zal worden Ingewilligd en dat ze als ge volg daarvan zonder het maken van over uren vaak gedurende het gehele week einde geen behoorlijk loon kunnen ma ken. (Vervolg op pag. economie) portbedrijf Pluymackers te Cadier en Keer, had in de radiumfabiiek te Olen metaalresten geladen die hij naar Neder' land moest vervoeren Hij heeft waar schijnlijk het bord niet opgemerkt met de waarschuwing dat de Baileybrug slechts een belasting van twaalf ton kon hebben. Hij reed met zijn vrachtwagen plus aanhanger, die -amen 38 ton wogen, de brug op. Het brugdek werd van de pijlers ge drukt en verdween net de vrachtwagen in het water. Van deze laatste staken alleen de acht wielen boven water uit. Toen men hulp kon bieden bleek de in zijn cabine bekneld geraakte chauffeur al overleden te zijn. De scheepvaart op bet kanaal, dat de radium- en koperfabriek van Olen met het Albertkanaal verbindt, is gestremd. DJAKARTA (AFP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik heeft vandaag overleg gepleegd met de Roemeense ambassadeur in Djakarta over de mogelijkheid van een herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen In donesië en'de Chinese Volksrepubliek. Naar aanleiding hiervan zei minister Malik dat China blijkens bepaalde aanwij zingen zijn betrekkingen met andere lan den schijnt te willen normaliseren. Peking heeft nieuwe ambassadeurs benoemd en premier Tsjoe en Lai gaat wellicht dit jaar naar Frankrijk. „Het is dus niet on mogelijk dat China zijn betrekkingen met Indonesië wil normaliseren", aldus Malik. De betrekkingen kunnen echter, volgens Indonesië, pas worden hersteld als Peking zich onthoudt van aanvallen op de rege ring in Djakarta. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De bedrijfswinst van Hoogovens IJmuiden is in het eerste half jaar van 1970 met 66.8 percent gestegen in vergelijking met het eerste halfjaar van 1969. De omzet beliep in het eerste Halfjaar van 1970 954,6 miljoen gulden. De kosten stegen tot 784.8 miljoen, zodat er aan winst werd geboekt i69,8 miljoen. Daar van is beschikbaai voor winstuitkering aan het personeel 14,4 miljoen gulden, tegen 8.7 miljoen gulden over het eerste halfjaar van 1969. In 1969 was de omzet 717,6 miljoen, de kosten bedroegen 615,8 miljoen en de winst was toen 101,8 miljoen gulden De netto-winst over het tweede kwar taal van dit jaar bedroeg 51.5 miljoen, een stijging met 40,7 percent ten opzichte van dezelfde periode van het afgelopen jaar. BERLIJN. Oostduitse grenswachten hebben maandagavond bij het controle punt Griebnitsee, de laatste halte in de DDR vóór Berlijn, een Nederlander gear resteerd in de trein van Hamburg naar Berlijn. Reizigers die dit de Westberlijnse politie hebben meegedeeld, zeiden dat de Neder lander tevoren zijn paspoort met visum had verbrand. De naam van de Nederlan der is niet bekend. ADVERTENTIES Rmg met blauwe saifiei, groene smaragd of rode robijn, omkranst door briljanten, vanaf 515,- L JUWELIERS Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26- Coolsingel 50 Den Haag - Lange Poten 9-11 Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Oet doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B AORES: WOONPLAATS: - Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1