Tel Aviv wantrouwt haast van de VS WASHINGTON WACHT OP ANTWOORD VAN ISRAEL In VN-kringen is men niet optimistisch Trekken aan sterke arm 4 Russen willen opschieten Overleg in Moskou vlot van start Dode bij rellen in Amerika VAN NIEL Thailand schoorvoetend Cambodja in Gevangenen in Portugal gekweld Amerikaanse F-lll weer in de lucht W arschau-pact oefent op Tsjechisch gebied Negerleider in Houston gedood m m •Je Mfremm Oorlog in Vietnam werd helft goedkoper Gevangenisstraf voor journalist in Brazilië ..*■1 VAKANTIESLUITING DINSDAG 28 JULI 1970 3 Overleg v' 'V - Franse kernproef in de Stille Oceaan (Van onze redacteur in Bonn) BONN In vlot tempo zijn de mi nisters Scheel en Gromyko in Mos kou aan het vergaderen geslagen. Of schoon het Russische persbureau Tass het telexbericht, dat Scheel slechts tot vrijdag zou blijven, alweer heeft ingetrokken, is in Westduitse dele gatiekringen toch wel de in de oor spronkelijke versie vervatte waar schuwing begrepen: de Russen willen opschieten. En bevrijd van de directe tijddruk, stemde Scheel dan ook on middellijk toe, toen Gromyko hem na de eerste uitwisseling van beleefd heden gisteren voorstelde maar met een aan de slag te gaan. Hoge woord Ernstige onlusten in Chicago en Houston m. Joodse begraafplaats in Randegg geschonden van 3 l/m IS augustus HORLOGERIE Minister Laird: (Van onze redactie buitenland) HAARLEM Thailand heeft nogal lang de boot afgehouden, maar veel wijst er nu op, dat het regime in Bangkok zich meer met de strijd in Cambodja gaat bemoeien. Sinds begin juni zijn al Thaise vrijwilligers in het buurland actief, er zijn al aanzienlijke voorraden uniformen, schoenen en andere hulpgoederen de grens overgegaan, acht- a tiendui zend Cambodjaanse recruten worden in Thailand opgeleid en sinds kort duiken Thaise bommenwerpers boven Cambodjaans gebied op. Na het bezoek van de Zuidvietnamese vice-president Ngoeyen Cao Ky heeft premier Thanom Kittikatsjorn van Thailand meegedeeld, dat het goed gaat met de onderhandelingen tussen zijn land, Zuid-Vietnam en Cam bodja en dat een defensie-overeenkomst tussen de drie landen „tegen het opdringend communisme" in het vat zit. Het bezoek van de Cambod jaanse premier Lon Nol aan Bangkok, woensdag, zal de cirkel wel heb ben gesloten. Aarzelend Binnenlands gebruik Dam Droog kruit Dr. Telo Mascarenhas: Na critiek op ministerie (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaan se regering rekent erop dat Israel binnen enkele dagen zal antwoorden op de Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten. Maandag werd bevestigd dat ook Jordanië met de voorstellen instemt, al zou de re gering in Amman gewaarschuwd hebben dat zij de activiteiten van de Palestijnse guerrilla-organisaties ook tydens een hernieuwd bestand niet kan beïnvloeden of tegenhouden. Israel heeft aan de VS garanties ge vraagd, nog na de vrij krachtige brief die president Nixon vorige week aan premier Golda Meier stuurde. Daarin oefende de Amerikaanse president druk uit op het Israëlische kabinet om nu mee te gaan met deze voorstellen omdat Israel het anders zeer moeilijk zal krijgen met de publieke opinie in de wereld en straks tijdens de algemene vergadering van de Verenigde Naties in september beschul digd zou kunnen worden van obstructie bij het hiernieuwde diplomatieke offen sief. De Amerikaanse president liet de Is raëlische ambassadeur al eerder in Wash ington weten dat iedere toenadering van de kant van president Nasser benut moet worden. Maar Israel wantrouwt de haast van de VS. Het heeft om duidelijke ga ranties gevraagd: Wat betekent een nieuw bestand als de Palestijnse guerrilla's niet mee doen? Hebben de VS de garantie van de Sovjet-Unie dat de stellingen aan het Suez-kanaal niet zullen worden ver sterkt? Wat betekent dat nieuwe bestand precies? Wordt er werkelijk aan onderhande lingen begonnen zonder voorwaarden vooraf? DE VS zijn niet van plan al die vragen van Israel te beantwoorden. In Washing- - v ton gaat men er prat op dat de voorstel len van minister Rogers zo vaag zijn dat iedereen op dit moment kan instemmen met nieuw overleg. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard dat er geen be paald plan bestaat voor de nieuwe be sprekingen. Er zou begonnen kunnen worden met een nieuw bestand of eerst met nieuwe besprekingen over een be stand. In Amerikaanse regeringskringen is men van mening dat op een bepaald mo ment tijdens dit nieuwe overleg de Grote Vier erin zullen worden betrokken en de Verenigde Naties in de persoon van se- cretars-generaal Oe Thant en de bemid delaar voor het Midden-Oosten, ambas sadeur Gunnar Jarring. Het verwerpen van de voorstellen door Irak en Syrië neemt men in Washington niet al te zwaar op. Het ging, zo meent men hier, allereerst om Egypte en Jor danië. Men hoopt echter dat andere Ara bische landen zullen volgen. Wel heeft Washington aan alle partijen duidelijk gemaakt dat het „de militaire balans" in het Midden-Oosten gehand haafd wil zien. ER ZOU tussen de Sovjet-Unie en de VS overeenstemming bestaan over dit onderdeel. De Verenigde Staten willen wachten met het leveren van gevechts vliegtuigen zolang de Sovjet-Unie de po sities in Egypte niet verder versterkt en massale hulpi uitblijft. Wel hebben de VS aan Israel nieuwe defensieve wapens beloofd en is men be reid direct bij te springen als de militaire situatie plotseling zou verslechteren door dit nieuwe bestand. Washington heeft haast met al deze plannen. De Republikeinen zouden het bijzonder plezierig vinden als er al resul taten zouden zijn voor de tussentijdse verkiezingen begin november. In kringen van de Verenigde Naties is men echter minder optimistisch over een snel succes. Daarvoor wordt er al te lang met de problemen van het Midden-Oosten, vaak tevergeefs, geworsteld. En als men straks toe is aan de agenda punten als waarnemers, troepen om dat bestand te controleren, neutrale gebieden en definitieve grenzen om nog maar te zwijgen over het kapitale probleem van de vluchtelingen dan kan ook dit nieuwe overleg alleen maar moeizaam verlopen en zeer lang duren. PARIJS (AP). Frankrijk heeft in het testgebied in de Stille Oceaan opnieuw een kernbom in de atmosfeer tot ontploffing gebracht. De kernproef met „een experimentele bom van geringe kracht" werd genomen boven de Mururoa Atol. Tijdens een schietpartij voor het hoofdkwartier van de „People's party II" is de leider van deze beweging, Carl Hampton door een schot van een politieman dodelijk gewond. Zes men sen werden gewond en zestig ge arresteerd. Op de foto: Hampton kort nadat hij was geraakt. Op deze wijze heeft men vandaag, op de tweede conferentiedag dus al, het stadium bereikt waarin het af te sluiten ontwerp-akkoord punt voor punt wordt besproken. Ondanks al het er omheen draaien, bedoeld om de boze blikken van de in Bonn achtergebleven CDU- oppositie te ontgaan, is het door Brandt's staatssecretaris Bahr tezamen met Gro myko de afgelopen maanden opgestelde ontwerp wel degelijk door beide partij en geaccepteerd als grondslag voor het uiteindelijk af te sluiten pact. Minister Scheel heeft gisteren het ho ge woord er maar meteen uitgegooid: tegelijkertijd moet in de kwestie-Berlijn vooruitgang worden geboekt, voordat het CHICAGO, (Reuter AFP). In Chica go zijn gisteren zeker 66 mensen, onder wie 24 politieagenten gewond bij vijf uur durende gevechten. De moeilijkheden ontstonden toen tijdens een „rock"-festi- val dat in het Grant-park werd bijge woond door 40.000 jeugdige muzieklief hebbers de groep „Sly and the Family Stone" weigerde op te treden, omdat het gehoor zich wanordelijk zou gedragen. De jongelui gingen met elkaar op de vuist waarna oproerpolitie naar het park werd gezonden, die trachtte de menigte met traangas te verspreiden. Het gevolg was dat de jongeren poog den de belangrijkste boulevard langs het ADVERTENTIE smikkelasps Michigan-meer op te komen, maar daar vonden zij ook politie op hun weg. Twee in het nauw geraakte politieagen ten vuurden in de lucht, welk voorbeeld direct werd gevolgd door een peloton van 50 politieagenten dat de collega's te hulp kwam. Een inspecteur met een witte vlag maakte een einde aan het schieten en gaf zijn mensen opdracht terug te trekken. De jongeren gingen toen vernielingen aanrichten aan auto's en winkels en be kogelden de politie met stenen en flessen. Verscheidene winkels waaronder twee juwelierszaken, zijn geplunderd. Volgens de politie waren het de ernstig ste ongeregeldheden sedert de rellen tij dens de Democratische partij conventie van 1968. Er zouden 148 arrestaties zijn verricht. De 21-jarige militante negerleider Carl Hampton is gisteren in een ziekenhuis te Houston overleden aan schotwonden die hij had opgelopen in een gevecht met de politie, waarbij vijf mensen gewond raakten en 50 werden gearresteerd. Drie gewonden zijn negers Een blanke is er ernstig aan toe. STUTTGART. (DPA) Op de joodse begraafplaats van de gemeente Randegg bij Constanz in West-Duitsland zijn, ver moedelijk in de loop van het weekeinde, ruim honderd grafstenen omvergegooid. De daders hebben vrijwel geen sporen achtergelaten. Een jonge anti-oorlogdemonstrant trekt een politieman achterover om zijn kameraad, die tussen twee die naren der wet gevangen zit, te ont zetten. De betogers wilden een bij eenkomst verstoren van een rechtse Amerikaanse groepering in Cleveland. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 SAN CLEMENTE, (AP). De kosten van de oorlog in Vietnam voor de Verenig de Staten zijn van 29 miljard dollar per jaar teruggelopen tot ongeveer 14,5 mil jard dollar, zo heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie Meivin Laird giste ren tegenover verslaggevers verklaard. De minister zei niet op welke posten de uitgaven zijn verminderd sinds hij rijn ambt aanvaardde. Hij verklaarde dat ook het aantal slachtoffers aanzienlijk is teruggelopen. De verliescijfers van deze maand en de omvang van de Amerikaanse troepen- iterkte in Vietnam per 14 oktober zullen de laagste zijn sinds vier jaar. In hoeverre dit gaat betekenen, dat Thailand op grote schaal troepen in Cambodja gaat inzetten, is voorlopig nog de vraag. Ondanks herhaalde smeekbeden om militaire steun van het bewind in Pnom Penh, ondanks de toezeggingen van Kittikatsjorn, dat hij te hulp komt als het bewind-Lon Nol echt in de knel komt te zitten, zijn er weinig berichten die duiden op gro te activiteiten van het Thaise leger verder dan in het grensgebied. Van di verse kanten worden daar aanneme lijke verklaringen voor gegeven. Volgens Henry Kamm in The New York Times moest de aarzelende hou ding van Bangkok vooral worden ge zocht in de binnenlandse moeilijkhe den. Thailand heeft lange grenzen en het regime in Bangkok wordt al ja ren, vooral sinds de Amerikanen in het land zo'n overheersende rol spe len, bedreigd door voortdurend ster ker wordende guerrillagroeperingen in het noordoosten en zuiden aan de Maleisische grens. Met zijn nog geen 200.000 man geregelde troepen, waar van er dan nog 12.000 in Vietnam zit ten, heeft het regime daar toch al nauwelijks verweer tegen. De Ameri kanen maken in Thailand een hele stu die van het bestrijden van guerrilla activiteiten. Zonder die hulp zou de regering al lang het loodje hebben moeten leggen. De verwachting is dan ook, dat Thailand alleen geregelde troepen op Cambodjaans gebied laat operen als het Cambodjaanse regeringsleger niet tegen de rebellen op kan in de provin cies die aan Thailand grenzen. Het merendeel van de troepen is daarvoor aan de oostelijke grens samengetrok ken. Dit is op grote schaal begin deze maand begonnen, toen Kittikatsjorn alarm sloeg, omdat niet minder dan 200.000 strijders van het Zuidvietna mese bevrijdingsfront de grens zou den zijn overgetrokken. Het uitblijven van ook maar één bericht over gevechten op Thais ge bied zou erop kunnen wijzen, dat ook die Vietnamese „inval" alleen voor binnenlandse consumptie was bedoeld Toen Kittikatsjorn zijn dramatische radio-toespraak hield, werd het hier en daar al toevallig genoemd, dat het Bevrijdingsfront een invasie op touw ging zetten, juist een dag voordat in het Thaise parlement weinig populai re belastingvoorstellen aan de orde kwamen.Het leek allemaal weer sterk op het beproefde middel (zie de ijver van Saigon Cambodja binnen te val len) om de aandacht van binnenland se strubbelingen af te leiden door naar het buitenland te wijzen. Op dezelfde dag maakte de regering in Bangkok bovendien bekend, dat enige „commu nistische agitators" waren opgepakt, wat overigens volgens eigen medede ling al weken eerder zou zijn gebeurd. Behalve de interne moeilijkheden schijnt ook het vergaande verdrag tussen de Verenigde Staten en Thai land een spaak in het wiel te steken. Amerika levert het land bijna alle wapens en uitrusting die het leger ge bruikt. Volgens de overeenkomst mag Thailand dat materiaal alleen gebrui- ke, voor de verdediging van het eigen grondgebied. Washington doet sinds president Nixon zijn befaamde Guam-doctrine afkondigde (de politiek die op den duur een algehele terugtek- king van Amerikaanse troepen uit Zuidoost-Azië moet bewerkstelligen) al zijn best alle „bevriende" landen in de strijd in Indo-China te betrekken. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat Washington zelf ook wel wat zou wil len veranderen in het verdrag met Thailand. Juristen van de Amerikaanse ministe ries van Defensie en Buitenlandse Za ken zijn daarom, volgens de goedinge- voerde Henry Kamm, druk in de weer uit te zoeken hoe een Thaise in terventie in Cambodja kan worden uitgelegd als noodzakelijk voor de ver dediging van het eigen grondgebied. In Washington wordt ook gedokterd aan de mogelijkheid alle militaire goede ren en wapens die Thailand in Cam bodja zou verliezen door Amerika te la ten aanvullen. Als Thailand in staat zal blijken de noordwestelijke provincies van Cam bodja te bezetten (en alles wijst erop dat het dat van plan is) dan nog hoeft het niet te betekenen dat het land dat in de eerste plaats doet om een dam op te werpen tegen opdringende vijan delijke troepen. In feite zit Thailand natuurlijk al ja ren in de oorlog verwikkeld door de aanwezigheid daar van vele vliegba- ses vanwaar Amerikaanse bommen werpers opstijgen op weg naar doelen in Vietnam, Laos en Cambodja, maar als het land zich helemaal bindt aan de strijd, zal Amerika mee moeten doen, zo lang Thailand erbij betrokken is. verdrag van Moskou kan worden be krachtigd. Minister Gromyko heeft tij dens dit gebed van Scheel voor de hoofd maaltijd het gepaste stilzwijgen betoond van de ongelovige, die weliswaar zijn tafelgenoot niet in zijn gevoeligheden wil kwetsen, maar zelf met open ogen blijft kijken. Verder is het ook wel tot de Russen doorgedrongen, dat het voorbehoud van Berlijn voor Brandt en Scheel absoluut noodzakelijk is om het akkoord in de Bondsdag een meerderheid te doen krij gen. Voor het Kremlin gaat het er bij deze onderhandelingen bovenal om, voor zichzelf te beslissen hoeveel consi deratie de Sovjet-Unie kan nemen met de consideratie die Bonn moet opbren gen. De verder volstrekte stilzwijgendheid, door Scheel en Gromyko voor het ver loop van hun conferentie afgesproken, belemmert het werken van de in Mos kou aanwezige correspondenten, voor wie er nu naast de sfynx van het Krem lin de januskop is bijgekomen van de Westduitse regeringswoordvoerder, die naar alle kanten alleen maar zegt, dat het zo goed gaat. In Bonn is onder de achtergeblevenen eigenlijk de enige man die niet zozeer voor raadsels staat kanselier Willy Brandt. Hij staat voortdurend met zijn minister van Buitenlandse Zaken in ver binding, via een tegen afluisteren bevei ligde cabine in de Westduitse ambassa de in Moskou. (Over het aftappen van de daarbij behorende onvermijdelijke telefoonlijn spreekt het verhaal niet). Concrete mededelingen over de gang van zaken kunnen echter pas op zijn vroegst tegen het einde van de week worden verwacht En wanneer minister Gromyko's credo, dat het bij alle inter nationale onderhandelingen uitsluitend op de laatste twintig minuten aankomt, ook ditmaal wordt toegepast, dan zal Scheel er goed aan doen zijn kruit tot dit beslissende stadium droofe te houden. MADRID (Reuter) Een 71-jarige na tionalist uit het voormalig Portugese Goa, dr. Telo Mascarenhas, die tien jaar in Portugal gevangen heeft gezeten, heeft na zijn vrijllating mededelingen gedaan over de kwelling van medegevangenen. Zelf was hij goed behandeld, maar an dere gedetineerden met name Portu gese communisten werden gedwongen wel tien nachten achtereen zonder slaap tegen een muur te staan. ,Ik weet dat veel gevangenen na verloop van tijd gek werden en wartaal begonnen uit te slaan", zo vertelde hij. Dr. Mascarenhas was in eerste instan tie wegens hoogverraad tot 24 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Door bemiddeling van de Braziliaanse regering werd hij vervroegd in vrijheid gesteld. In het weekeinde kwam hij in Madrid aan. WASHINGTON. (DPA). Na een vlieg verbod van zeven maanden is het eerste van de 230 omstreden gevechtsvliegtuigen van het type F-lll door de Amerikaanse luchtmacht weer vrijgegeven voor het luchtruim. De supersonische toestellen zijn sinds 22 december vorig jaar aan de grond ge houden voor een grondige revisie, nadat binnen enkele maanden ongeveer twaalf toestellen waren verongelukt. Bij enkele vliegtuigen waren de vleugels tijdens de vlucht afgebroken. De luchtmacht hoopt tegen het voorjaar of de zomer van het volgend jaar alle F-111's weer in gebruik te hebben. RIO DE JANEIRO. (AP) Een Bra ziliaanse journalist is in Rio de Janeiro tot twaalf maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij het ministerie van Arbeid becritiseerd had wegens het feit dat het geen juiste cijfers over de stij gende prijzen publiceerde. De journalist, Mury Jorge Lidia, die een dagelijkse rubriek in de „Tribuna da Imprensa" schreef, werd drie maanden geleden gearresteerd. PRAAG (AFP). Volgens het re gionale Tsjechische blad „Pravda" vin den momenteel in Tsjecho-Slowakije grootscheepse manoeuvres plaats van de legers van het Warschau-pact. Het blad noemt ze zelfs „de grootste ooit op Tsjechoslowaaks grondgebied gehouden". Over plaats en duur wordt niets gezegd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3