Fraaie zege Marijke Schaar op Britse Winnie Shaw: 6-47-5 xKER GAF 1 LEERZAAM KNWU koos Peter van Doorn Klaas Balk niet in team voor Leicester J. H. Donner zakte onder vijftig percent grens Scandinaviërs overheersen bij de O.K.-jollen FREEK TEN HERKEL WINNAAR NA OVERTREDING HEIKE BLOK 30 Haarlem-Peykan Haarlem-Blauw Wit Voetbal op hóóg niveau t Nederlandse ploeg blijft superieur in Rijnland-Palts „MELKCIJFERS" RCH gelijk met ADO (B): 2-2 Ben Kusmic toch naar Oost-Berlijn c WOENSDAG 29 JULI 1970 13 Spelen V Gepasseerd WMmé Goede conditie DONDERDAG 30 JULI - aanvang kwart voor zeven ZONDAG 2 AUGUSTUS - aanvang half zeven ZATERDAG 1 AUGUSTUS - aanvang half zeven HAARLEM B - D.W.S. B WOENSDAG 5 AUGUSTUS - aanvang half zeven HAARLEM B - RIPPERDA Enkhuizen Hamburg DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K i/ïeg 1 'io vegÊMp ikMobt m mcot^se. H(J (Van onze sportredactie) HILVERSUM De Nederlandse spelers zijn met uitzondering na tuurlijk van Tom Okker op de tweede dag van de internationale ten niskampioenschappen van Nederland reeds „opgeruimd" door buitenlandse tegenstanders. Het meest verbeten verzet hebben Peter Soeters en Evert Schneider nog kunnen plegen, maar ook zij moesten tenslotte in drie sets zwichten voor de grotere routine van spelers die dag-in dag-uit op de baan staan. Bij de dames zijn nog twee Neder landse speelsters in de strijd. Ada Bak ker behoeft pas vandaag de tweede ron de te spelen en wel tegen de Westduitse Helga Niessen, de finaliste van Parijs dit jaar. De Nederlandse kampioene, Marijke Schaar-Jansen, toonde duidelijk aan, dat zij momenteel onze sterkste speelster is, door de kleine Schotse Winnie Shaw in twee sets (6-4, 7-5) terug te wijzen en zich bij de laatste acht te scharen. Een fraai succes als men bedenkt, dat de 23-jarige Britse het op Wimbledon van dit jaar nog tot de laatste acht bracht. Winnie Shaw raakte eveneens volkomen verstrikt in het oervaste baseline-spel, hecht gebaseerd op de twee forehands van de blonde Nederlandse. Tevergeefs probeerde de pittige Schotse door naar het net te komen de strijd in haar voor deel te doen keren, maar zij vergat daar bij te weinig de bal door het centrum te jagen waardoor Marijke, die steeds het racket van de ene in de andere hsnd moet pakken, nog wel eens in moeilijk heden kan komen. Evert Schneider, die zijn drukke werk zaamheden even in de steek had gelaten, kwam in hoofdzaak adem en wedstrijd uren te kort om de Oostenrijkse kam pioen Peter Pokorny uit het toernooi te lichten. Jammer dat Schneider te weinig gelegenheid heeft om toernooien te spe len, want hij is van huis uit een uitste kend tennisser. Pokorny die in de winter skileraar is, kreeg reeds bij 7-6 in de tweede set matchpoint, maar Schneider sleepte de set met 9-11 toch nog in de wacht Hij kreeg in de laatste set zelfs nog een opleving van 3-0 naar 3-3, maar de zege was voor de Oostenrijker met 6-3. Tom Okker stoeide op het reeds vol gepakte Centre-Court wat met de Britse nummer 4, David Lloyd, die in de eerste set nog even kon weglopen tot 0-2, omdat onze pirof, komend van het Engelse gras, weer even moest „inschieten" op het langzame gravel. Daarna werd het een ''''Z iaWB KLAAS BALK leerzaam lesje voor de jonge Brit uit Essex, vooral wat betreft tempo en sprei ding (6-2, 6-3). Hetzelfde onderging Jan Hordijk tegen de Britse prof Roger Taylor, de verras sende „killer" van Rod Laver op Wimble- I don. Hordijk moest tot de pijnlijke erva ring komen dat hij heel veel snelheid te kort kwam en dat hem onder de zware\p0fifce Oosterhof Winnaar druk de timing en controle volkomen ont- I glipten. Toch speelde de linkshandige man uit Sheffield slechts in een lage ver snelling (6-0, 6-4). Ook Fried Schmitz en Fred Hemmes kregen gevoelige lesjes. Schmitz kon te gen de kleine Australiër Phillips-Moore slechts één game veroveren, hetgeen wel erg pover was. Fred Hemmes wist totaal geen raad met'het bruisende talent van de 19-jarige Australiër John Alexander, die twee jaar geleden het jeugdtoernooi van Wimbledon op zijn naam bracht. Hemmes veroverde slechts drie games. Onze jonge spelers weten weer eens waar de tekorten liggen. Nu werd Winnie Shaw herhaalde ma len gepasseerd, waardoor het in hoofd zaak een strijd in het achterveld werd, die onze kampioene veel beter beheerste. Marijke Schaar zal nu wel tegenover de Australische Kerry Melville komen te staan, die als tweede is geplaatst. Peter Soeters, die dit jaar werd uit verkoren voor het Davis Cup-team en reeds getipt wordt als de opvolger van Niek Fleury als nationaal kampioen, weerde zich weliswaar voortreffelijk te gen de Britse Davis Cup-speler Gerald Battrick, maar schoot tenslotte toch in controle en zelfbeheersing te kort om de blonde Brit een beentje te lichten. Jam mer dat Soeters nogal een wisselvallig speler is, die prachtige momenten afwis- set door onbegrijpelijke missers. Ook in taktisch opzicht vertoont zijn spel nogal eens hiaten, waarvan een geroutineerde tegenstander ogenblikkelijk gebruik maakt. Maar het moet worden gezegd, dat Soeters zeer gemakkelijk speelt. Mis schien wel tè gemakkelijk, waardoor hij spoedig tot nonchalance wordt verleid. BAD KRÜZNACH Na reeds als eerste over de streep te z(jn gegaan in de derde en vjjfde etappe, heeft Popke Oosterhof gisteren ook de achtste etappe van de Ronde van Rijnland-Palts (SimmernKirn over 173 km) gewonnen. Hij had een voor sprong van 28 seconden op een groepje van vijf man. Het was in totaal de zesde Nederlandse etappezege. Desondanks staat de Duitser Karl Heinz Muddemann op de eerste plaats van de algemene rangschik king. De uitslag: 1. Popke Oosterhof (Ned.) I 4.28.56 (met bonificatie), 2. Burghard Bre mer (W.-Dld.) 4.29.34 (met bon.), 3. Josef Vock (Belg.) 4.29.44 (met bon.), 4. Andreas Troche (W.-Dld.) 4.29.54, 5. Carl de Busser (Belg.) z.t., 6. Carl Heinz Muddemann (W. Did.) z.t., 7. Tino Tabak (Ned.) 4.34.35, 26. Nieuwkamp (Ned.) 4.39.36. Algemeen klassement na acht etappes: 1. Karl Heinz Muddemann (W.-Dld.) 28.57.17, 2. Popke Oosterhof (Ned.) op 1.18, 3. Tino Tabak (Ned.) op 1.33, 4. Andreas Troche (W.-Dld.) op 3.40, 5. Michael Becker (W.-Dld.) op 10.35, 27. Nieuwkamp (Ned.) op 50.54. De Nederlandse amateurwielrenner Jan- broers heeft gisteren de eerste etappe I van Glasgow naar Leven (257 kilometer) van de Ronde van Schotland gewonnen. Vlak achter hem en in dezelfde tijd (4.11.20) eindigde zijn landgenoot Wim Bra- venboer als tweede. Derde werd de Pool Stee. Uitslag eerste etappe: 1. Janbroers (Ned.) de 257 km in 4 uur 11 min. 20 sec., 2. Bra- venboer (Ned.) z.t., 3. Stee (Polen) z.t., 4. Matusiak (Polen) 4.12.20, 5. Mollet (Fr.) z.t., 6. Bilsland (Scho.) z.t. (Van onze sportredactie) HAARLEM Klaas Balk, de nieuwe kampioen van Nederland op de 1.000 meter met staande start, zal niet deel mogen nemen aan de wereldkampioenschappen in Leices- ter. De sportcommissie van de KNWU besloot in overleg met coach Frans Mahn om de voorkeur te geven aan de Brabander Peter van Doorn, dit ondanks het feit dat Van Doorn in de finale om de nationale titel verloor van Balk. Voor de coureur uit Bad- I hoevedorp kwam die beslissing als een donderslag bij heldere hemel. „Ik ga tegen deze beslissing protesteren" liet hij direct weten. Volgens Adri Zwartepoorte, chef d'equipe van de Nederlandse ploeg voor de wereld kampioenschappen, is er geen kans dat het besluit wordt herroepen. „Frans Mahn wil nieuwe gezichten in de ploeg. Hij voelt er weinig voor om door te blijven werken met dezelfde ploeg die al jaren meeloopt", aldus Zwartepoorte. Als redenen voor de beslissing van de KNWU wordt gebrek aan inzet op voor gaande kampioenschappen en een wissel vallige conditie van Balk genoemd. „Het was natuurlijk een moeilijke beslissing maar tenslotte zijn we overeengekomen om Peter van Doorn zowel op de sprint, de tandem en de 1000 meter in te schrijven, Dat is mogelijk omdat die wedstrijden niet achter elkaar worden gereden. Wij voelden er ook weinig voor om Balk als tweede man op de 1000 meter mee te nemen", zegt Zwartepoorte. land gereden. Ik heb tot nu toe zes crite ria gewonnen en in verschillende andere grote wedstrijden voorin gezeten. Dat is toch wel een bewijs dat ik mijn goede vorm kan handhaven", aldus een teleurgestelde Balk, die aanstaande vrijdag nogmaals in de nationale titelstrijd uitkomt. In de halve finale achtervolging moet hij het dan opnemen tegen Fedor den Hertog. Een overwinning zou de coureur uit Bad hoevedorp nog meer recht van spreken kunnen geven, maar voorlopig acht hij Den Hertog daarvoor een te sterke tegenstan der. De ploeg ziet er als volgt uit: sprint amateurs: Jan Jansen (Zaandam) en Peter van Doorn (Berïicum); tandem: Jan Jansen en Peter van Doorn; 1000 meter met staande start: Peter van Doorn; stayers amateurs: Cees Stam achter Stakenburg, Bert Boom achter Walrave en Jan Rijnink achter Van Roey. Voor de persoonlijke achtervolging zal de sportcommissie van de KNWU pas vrijdag, wanneer de laatste vier in dit nummer in de baan zijn geweest, een beslissing nemen. Hetzelfde geldt voor de ploegachtervolging, waarvan het nog niet vast staat of op dat nummer wel een Nederlandse ploeg wordt uitgezon den, omdat eerst een behoorlijke tijd moet worden gereden. Bij de profs zijn de volgende renners aangewezen: sprint: Leijn Loevesijn; achtervolging: Leo Duyndam en Piet Hoekstra; stayers: Jaap Oudkerk ach ter De Graaf en Piet de Wit achter Sta kenburg. De mogelijkheid bestaat, dat ook Piet van der Lans uit Sassenheim wordt uit gezonden. Dat hangt af van de vorm die hij vrijdagavond in het nationale kam pioenschap toont. Klaas Balk bestrijdt de argumenten van de KNWU met een opsomming van de re sultaten die hjj dit seizoen reeds behaalde, Balk :„Ik heb een goede ronde van Neder- VOETBAL. Europees bekerhouder Feij- enoord zal op 13 oktober in Frankfort in 't Waldstadion 'n vriendschappelijke wed strijd spelen tegen een combinatie van de elftallen van Eintr. Frankfurt en Kickers Offenbach. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De cijfers van het toer nooi om de open internationale tennistltels van Nederland op het Melkhuisje zijn: Herenenkelspel: eerste ronde: Lloyd (G.B.) versl. Thung (Ned.) 7-5 6-3; Phillips-Moore (Aus.) versl. Kukl (Jap.) 8-6 6-1; Hordijk (Ned.) versl. Misra (Ind.) 6-0 6-4; V. Amrithraj (Ind.) versl. Di Matteo (It.) 6-4 7-9 8-6; Hem mes (Ned.) versl. Baleson (Z.-Afr.) 6-3 3-6 6-2; Pattison (Z.-Afr.) versl. Bartoni (It.) 8-6 0-6 6-3; Pokorny (O.) versl. Schneider (Ned.) 6-1 9-11 6-3. Tweede ronde: Maud (Z.-Afr.) A. Am- rithraj (Ind.) 6-4 6-4; Pattison (Z.-Afr.) Clifton (G.B.) 7-5 6-2; Phillips-Moore (Aus.) Schmitz (Ned.) 6-0 6-1; Mulligan (It.) V. Amrithraj (Ind.) 6-4 6-4; Dent (Aus.) - Bert ram (Z.-Afr.) 6-4 6-1; Alexander (Aus.) Hemmes (Ned.) 6-0 6-3; Ulrich (Den) War wick (Aus.) 6-3 6-1; Davidson (Aus.) Krog (Z.-Afr.) 6-2 6-3; Taylor (G.B.) Hordijk (Ned.) 6-0 6-4; Pilic (J.sl.) - Pokorny (Oos.) 6-2 6-2; Battrick (G.B)—Soeters (Ned.) 6-4 2-6 6-3; Bowrey (Aus.)Menon (Ind.) 6-0 6-1; Gulyas (Hong.)—Leciercq (Fr.) 6-2 2-6 6-3; Okker (Ned.) Lloyd (G.B.) 6-2 6-3; Ka- logeroupolos (Griek.) Giltinan (Am.) 6-2 Damesenkelspel: voorronde: Daphne Botha (Z.-Afr.) Peggy Michel (V.S.) 6-1 6-1. Eerste ronde: Denis E Carter (VS) Betty Stöve (Ned.) 6-2 6-2; Stephanie Johnson (VS) Kazuko Sawamatsu (Jap.) 4-6 7-5 6-2. Eerste ronde: Vlasta Vopickova (Tsj.) Valerie Ziegenfuss (VS) 8-6 9-7; Kerry Mel- vile (Aus.) Peggy Michel (VS) 6-4 6-4; Al- mutsturm (W.D.) - Zwaan (Ned.) 6-36-4. Tweede ronde: Marijke Schaar (Ned. Winnifred Shaw (G.B.) 6-4 7-5; Margaret Court (Aus.) Sawamatsu (Jap.) 6-1 6-0; Hei- ga Niessen (W.Dld) Lexie Crooke (Aus.) 6-2 6-2; Virginia Wade (G.B.) Pat Edwards (Aus.) 6-4 6-1. Tom Okker stoeide gisteren wat in zijn eerste wedstrijd tegen Lloyd. ATLETIEK. De Nederlandse atleten I Ad de Jong, de nationale kampioen op de 100 meter, en Henk Snepvangers hebben tijdens wedstrijden in het Belgische Blan* kenberghe voor vaderandse successen gezorgd. (Van onze zeilmedewerker) OUD LOOSDRECHT Flying Dutch- man-zeiler Heike Blok wilde het spel in de HoIIandweek 1 slim spelen. Hij was dan ook favoriet voor de hoofdprijs. In de siotrace, die tien minuten eerder van start ging dan normaal, had Blok een ernstige overtreding begaan. Hij zou ge wipt worden. Derhalve ging Blok in de clinch met de leiding over het feit dat hij niet zou hebben geweten dat de race was vervroegd. Maar het comité trapte er niet in. Blok vloog eruit en Freek ten Herkei werd de trotse overwinnaar. Het was spijkers op laag water zoe ken. Bovendien zeilde Ten Herkei in de laatste race uitmuntend. Ook al had Blok een tweede plaats gekregen dan nog zou Ten Herkei de hoofdprijs krijgen. Er werd in de kopgroep hevig gevochten om de leiding. Ten Herkei hield hierbij het hoofd koel en verdedigde alleen maar door pure snelheid de eerste plaats. Joop Schipper eindigde als tweede en Brinkgre- ve als derde. Een andere verrassing in dit veld was de Australiër Lawrence die door de constante score van 4-5-5-5 in totaal op een derde plaats eindigde achter Ten Herkei en Blok. Lang hield de wedstrijd leiding de zeilers in de andere Olympi sche klasse, de Finnjollen, in spanning Eén van de topmensen was namelijk te vroeg van start gegaan. Outsider Jas- ADVERTENTIE Ter voorbereiding op de komende competitie speelt HAARLEM reeds deze week enige interessante oefenwedstrijden, nL (Kampioen van Iran) Ook het naar de le klas gepromoveerde B-elftal gaat in het HAARLEM- stadion van start, t.w. pers bleek de schuldige te zijn zodat Kees Douze en Kruijer verlicht adem konden halen. Kruijer omdat er voor hem een zege op het spel stond en Douze, die dins dag tweede werd, kon met een gerust hart zijn hoofdprijs gaan afhalen. Hans in der Maur legde beslag op de derde plaats met de finish-standen -3-4-5. Meer spanning op het water bracht de Pampus-klasse. Scholtz. die Enthoven onder controle moest houden om zeker van zijn hoofdprijs te zijn, maakte bij de start een overtreding doch zeilde door. Enthoven kwam goed weg bij de start en zeilde zich voortvarend de kopgroep in. Van Galen nam de leiding en Enthoven plaatste zich als tweede. Schoot kwam maar moeizaam vooruit en bleef in de middenmoot hangen, waar door hij zijn hoofdprijs verspeelde aan Enthoven. Een zware tegenvaller was ook het zei len van Paul Knoop. Met 1-4-1 was de journalist moeilijk meer te verslaan voor de hoogste eer. Hij kreeg echter pech aan zijn fok en staakte de strijü. Mijn prijs is veilig, dacht Knoop maar dat pakte anders uit. De Rijk (3-3-3), die aanvanke lijk vijfde lag, zette alles op alles en pakte op de finishlijn nog een concur rent. De Rijk werd tweede en dat was voldoende om Knoop de pas naar de ce remonie protocolaire af te snijden. Rest te memoreren dat er in deze Holiandweek 1 weer een groep zeilers was die de han den op elkaar bracht door ongeslagen uit de strijd te komen. Bart Kraan in de Valken, Stefan de Jong in de Clip pers, Martin Heineke (Flying Junior) en Schakelzeiler Frits Wessel waren op de Loosdrechtse Plassen onbedwingbaar. 0 Het zware weer ligt de Zweedse en Deense deelnemers aan het Europe se Ok-jollen-kampioenschap op het IJsselmeer wel. De Nederlanders doen hun uiterste best maar kunnen zich niet handhaven tegenover de noorde lingen die onder deze omstandighe den superieur zijn Drie Scandina viërs hebben nu de leiding. Van de Nederlandse vertegenwoordi gers kon alleen R. Wester door 5-16 zich nog enigszins handhaven tussen de Zwe den en Denen. Kent Karlsson (Zweden) (Van onze schaakmedewerker) AMSTERDAM. Na de gisteren ge speelde 12de ronde in het IBM-toernooi zijn we een beetje geneigd nationale rouw te bedrijven. Grootmeester Donner verloor namelijk, met wit, tegen de Tsjechische voorvechter Hort en is nu in de gevarenzone geraakt ten aanzien van de (lagere) prijzen. Concurrent Janose- vic won namelijk in een lekker spelletje knokschaak van de Hongaar Csom en kwam naast onze voorman die net on der de 50 percent is gezakt. Er is meer. De vermoeidheid speelt een rol. Zo was de remise Langeweg Hartoch na 42 zetten boeiend schaak, met Langeweg in tijdnood helemaal niet „uit". Integendeel, Hartoch had met kans op succes een nuttige pluspion. De jongeling uit Amsterdam overzag de kans echter. Ree, onze oud-kampioen, is werkelijk oververmoeid. Na zijn vele grote schaak daden uit de laatste jaren is hij onlangs ook nog „geforceerd" afgestudeerd. Te gen opvolger-kampioen Eddie Scholl kwam hij tot een pracht van een stand, dacht een hele tijd na over een kansrijke voortzetting, zag daarvan af en moest emotieloos remiseren. De „kansrijke voortzetting" had regel recht tot winst geleid, „maar", zei Ree, zeilde echter constant en boekte een vier- I ej^e keer ajs (k wüde rekenen, begon de en tweede plaats waardooi hij nu de £et mistig voor mijn ogen te worden" leiding heeft voor da Deen Steen Kj01 hede en Johansson. De winstpartij van Uhlmann op Jongs- ma was verfrissend. Vooral, omdat de Nederlander opnieuw heerlijk o nbevan gen speelde. Dat dit, op het nippertje, tegen een crack als Uhlmann mislukte Titelverdediger Wim Guldemond is geen schande. Het staat voor ons wel vast, dat de capaciteit van Jongsma in zijn puntentotaal onvoldoende tot uitdruk king is gekomen. Over Uhlmann raakt men overigens niet uitgepraat. Thans is hij de Russen van de zes races het algemeen klas- I Spasski/Poloegajewski zelfs op een halve sement aan met ruime voorsprong op punt genaderd. Morgen heeft hij zwart de prominente Duitser Hans Dominek. I tegen Eddie Scholl, de vonken zouden er wel eens af kunnen vliegen. Daarnaast lijkt Poloegajewski Donner de moeite waard te worden, want aan tweemaal achtereen sneuvelen heeft Jan Hein een reeks broertjes dood. De stand is in de grootmeestergroep na heeft gisteren, op de Elbe bij Ham burg zijn derde overwinning geboekt in de wedstrijdenreeks om het Euro pees kampioenschap in de Sharpie- klasse. De Nederlander voert na vier I Uitslag van de vierde race: 1. Guldemond (Ned.) 2. Böhmer (Wd.). 3. Kahler (Wd.). 4. Dominek (Wd.). Algemeen klassement: 1. Guldemond 4 pnt.; 2. Dominek 10,91 de 12e ronde: 1-2: Poloegajewski (Rus) pnt.; 3. Kahler 11,1 pnt.; 4. Böhmer 14,2 B. Spasski (Rus) 9%. 3: Uhlmann (OD1) pnt. 19. 4: Gelier (Rus) 7. 5: Gligonc (Jsl.) 6Vz. 6: Hort (Tsj) 6 en 1 afgebr. 7: Trin- gow (Bul) 6. 8: Donner (Ned) 5% en 1 afgebr. 9: Janosevic (Jsl) 5¥2. 10/11 Ciric (Jsl), E. Scholl (Ned) 5. 12/13: Hartoch (Ned), I. Csom (Hong) 4%. 14/15: Langeweg (Ned), H. Ree (Ned) 4. 16: Jongsma (Ned) 3%. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. RCH heeft gisteravond in Den Haag gelijkgespeeld tegen het B- elftal van ADO (2-2). De doelpunten van RCH werden gemaakt door Meijer en v.d. Berg. Bijna had v.d. Berg, die zeer attent voetbalde, nog een derde doelpunt voor de Heemstedenaren gemaakt. Hij schoot echter in het zijnet. Bij RCH speelde Ton Smit, die tot voor kort weigerde te tekenen, mee. Samen met Verschoor en Van Leeuwen vormde hij een uitstekend middenveldtrio. De achterhoede van RCH sloot nog niet hele maal. Het Eindhovense PSV heeft in een vriendschappelijke wedstrijd dinsdag avond in Roosendaal een 3-0 overwinning behaald op de tweede divisieclub RBC. De score werd geopend door de Bel gische international Johan Devrindt, en kele minuten voor rust. Bent Schmidt- Hansen, subliem spelverdeler, verhoogde in de zesde minuut van de tweede helft de stand tot 2-0, waarna Devrindt, die overigens bepaald niet kon imponeren, in duidelijke buitenspelpositie de eindstand op 3-0 bepaalde. DEN HAAG. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft na onderling beraad toch aanlei ding gevonden de bondscoach Ben Kus mic alsnog toe te voegen aan de techni sche begeleiding van de damesatletiek- ploeg, die zondag in Oost-Berlijn zal deelnemen aan de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor landen teams. MAP*? K06£\JaaP

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13