Minister Roolvink: „Voorzichtigheid geboden" Geen extra rijksdaalder voor Schreeuwend tekort aan gymzalen minimumloon Kleinere klassen kosten 90 miljoen gulden Staatsloterij op televisie Betere bijstandsregeling voor oorlogsvervolgden Jongen dood na schok van 1500 volt 9 ANK Luchtvaart met banken in hotel combinatie voor Europa Spaarbank wil garantie voor toeristen Kort en bondig Buffetjuffrouw doodgestoken Twentse zusters naar Utrechtse commune Minister trekt wijziging ontwerp Kieswet in KLEUTER- EN BASISONDERWIJS Meisjes aangerand Aparte pensioenmaatregel in studie Man gedood onder wegzakkende silo VOORZITTER ANVR: „BETAALB EWIJS ONHAALBAAR IDEE" DS'70 nu met drie zetels in Tweede Kamer MARINIER OP CURACAO OMGEKOMEN WOENSDAG 2 9 JULI 1971 2 W Afgewezen minnaar gaf zichzelf aan Kamerleden: NEDERLANDER IN OOSTENRIJK DOOR BUS OVERREDEN SCHADE Niet eerder dan 1971 Touw in bovenleiding ¥0ÖR REiSDËVUÉSM, £HE$t)€$ ER REISVERZEKERINGEN op het N.S.-staüon van Haarlem, geopend van rnaandag tót en mei zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. aan- en verkoop tegen de officiële, in de dagbladen gepubliceerde koeroen. --..spaarrekeningen er deposito's Tel. 023- 327S3S - ÖE GRENSWiSSELKANI0RFN N.V. KLM doet niet mee GESCHILLEN Te diep gedoken (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Gisteravond om streeks acht uur is in een café in de Frederik Hendrikstraat in Amsterdam een 22-jarige buffetjuffrouw doodgesto ken. De dader, een 37-jarigt automon teur zonder vaste woon- of verblijf plaats, heeft zich een kwartier later bij de politie aangegeven De monteur had enige keren een ver houding gehad met de jonge vruw, die evenzovele malen was verbroken, ook na dat zij een kind van de man verwachtte. De man wilde de verhouding voortzet ten maar toen de vrouw daartoe niet be reid was, bedreigde hij haar enige keren. Gisteravond stapte hij het café binnen waar zij werkte en uitte enige bedreigin gen. Op aanraden van enkele bezoekers verliet hij het café maar korte tijd later kwam hij weer binnen en stak de vrouw met een broodmes in de hartstreek. Daar na holde hij het café uit en belde vanuit een cafetaria in de buurt de politie op De inmiddels door cafébezoekers ge waarschuwde Geneeskundige Dienst bracht de vrouw naar een ziekenhuis, waar zij bij aankomst overleed. De mon teur werd aangehouden in het cafetaria van waaruit hij de politie had gebeld. DEN HAAG De noodsituatie op het gebied van gymnastieklokalen bij het ba sisonderwijs roept, naar het oordeel van de Tweede Kamerleden drs. Aarden en mej. Kessel (beiden groep-Aarden) steeds meer ongerustheid op. Zij stellen dit in een toelichting op vragen aan staatsse cretaris Grosheide van Onderwijs over de accommodatie voor de lichamelijke vor ming. In deze toelichting herinneren de beide Kamerleden eraan, dat in 1960 het tekort aan gymnastieklokalen bij het basison derwijs bij 1,5 lesuren per week onge veer 2.000 lokalen bedroeg. Rekening hou dende met de toeneming van het aantal scholen en het aaptal gebouwde lokalen sinds 1969 kan mei), z6 zeggen zij, het te kort in 1970 zeker op 2400 lokalen schat ten, uitgaande van één lesuur per week. De Kamerleden noemen het niet duide lijk, of deze noodsituatie ook bij de ver antwoordelijke bewindsman zodanige on gerustheid oproept, dat dit in het beleid tot uitdrukking komt. Opvallend noemen zij het in dit verband, dat het voor re kening van het departement van Onder wijs en Wetenschappen komende deel van de sportnota over lichamelijke vorming en sport nog steeds niet verschenen is, Ofschoon in 1963 reeds werd toegezegd, dat „het wellicht mogelijk is het rap port in de loop van 1965 te publiceren". (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. Een poging van de P.v.d.A. om het minimumloon met een rijksdaalder per week te verhogen tot 160 en de gerechtigde leeftijd van 23 jaar voor dit loon verder te verlagen, is dinsdag in een extra-vergadering van de Tweede Kamer mislukt. Een ruime meer derheid van de ruim honderd Kamerle den, die ofwel hun vakantie vroegtijdig hadden onderbroken of afgebroken, wees amendementen van deze strekking van de P.v.d.A. af. Er was alléén steun van de zijde van de linkse oppositie. P.v.d.A.-woordvoerder Van Lier, terug gekeerd van een vakantie in Spanje, stel de, dat elk bedrag dat onder de 160 gul den zou liggen, voor de minimumloon trekkers een relatieve achteruitgang zou zijn. Hij zei dat deze groep gelijk moet meedelen in de welvaartsstijging en niet de sluitpost van de inflatiebestrijding mag zijn. Voordat minister Roolvink kon uiteen zetten dat dit het uiterste is waartoe men op dit moment kan gaan, verdedigde Boersma (A.R.P.) namens K.V.P. en C.H.U. het standpunt van de regering. De heer Boersma waarschuwde ervoor deze (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Twee Franciscanessen uit Twente zullen van 12 augustus af deel uitmaken van de tot nu toe enkel uit man nen bestaande religieuze kommune van de Capucijnen in de Utrechtse wijk Over- vecht. Zij zet zich daar voornamelijk in voor politieke en sociale vernieuwings acties. De kommune bestond tot nu toe uit zeven paters en broeders Capucijnen. De twee vrouwelijke leden zullen in Utrecht gaan werken bij het onderwijs en het jeugdwerk. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft de Eerste Ka mer schriftelijk medegedeeld h et wets ontwerp betreffende wijziging van de Kieswet in te trekken. Het wetsontwerp beoogde actief kiesrecht te verlenen aan ambtenaren buiten Nederland en aan Ne derlanders, die bij volkenrechtelijke or ganisaties werken. De staatscommissie van advies inzake de Grondwet en de Kieswet acht name lijk het verlenen van kiesrecht aan Ne derlanders, werkzaam bij een volken rechtelijke organisatie onder de geldende grondwetsbepalingen niet mogelijk. DEN HAAG De verlaging van de leerlingenschalen bij het basis- en kleuter onderwijs per 1 augustus vergt 800 onderwijzers en ongeveer 550 kleuterleidsters. Over het algemeen zullen deze onderwijskrachten wel aanwezig zijn. Hier en daar kunnen evenwel spanningen optreden. In januari daalde de gemiddelde klassebezet ting bij het basis- en bij het kleuteronderwijs ook al met één. Op jaarbasis zijn met deze stappen naar kleinere klassen f 60 miljoen voor het basis- en f 30 miljoen voor het kleuteronderwijs gemoeid. Deze qijfers heeft het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen verstrekt. In een radiorubriek van het ministerie zal er vrijdag aandacht aan worden besteed. Staatssecretaris Grosheide zal dan vragen beantwoorden over de consequenties van de leerlingenschaalverlaging. Thans bestaan er nog wel klassen van meer dan 40 leerlingen, maar gemiddeld heeft een onderwijzer of kleuterleidster in ons land 31,5 kinderen of 33 kleuters in zijn of haar klas. Met ingang van 1 augus tus zullen deze gemiddelden dalen tot res pectievelijk 30,5 en 32 a 32,5. Mr. Grosheide merkt op, dat een verdere verlaging van de leerlingenschaal afhangt van het aantal beschikbare onderwijzers en leidsters, lokalen en financiën. Er wordt ook aangedrongen op andere maatregelen, die onderwijzers of kleuterleidsters, ge bouwen en geld vragen: voor de werkende jongeren en een verlenging van de leer- INNSBRUCK. Bij een verkeersonge luk in Tirol is maandag een Nederlander om het leven gekomen. Op de parkeer plaats van een restaurant in het dorp Nieder-Breitenbach moest een autobus met vakantiegangers uit Nederland ke ren. Bij deze manoeuvre opende de 51-ja- rige H. de Groot uit Delfzijl de deur van de bus om naar achteren te kijken. Hij viel eruit en werd door één der voorwie len van de bus overreden. Met ernstige kwetsuren werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij later overleed. plicht. In de komende jaren zullen, aldus de staatssecretaris, al die maatregelen zorgvuldig tegenover elkaar moeten wor den afgewogen. Globaal genomen komen er de komende jaren telkens voldoende onderwijzers beschikbaar om behalve aan de normale vervanging ook aandacht te kunnen schenken aan de leerlingenschaal verlaging, aldus mr. Grosheide. zaak niet alleen gevoelsmatig te beoor delen. „Dan is een bedrag dat enkele tien tallen guldens hoger ligt waarschijnlijk nog te laag", zei hij. Wat een verlaging van de leeftijd betreft, meent hij dat er niet vooruitgelopen moet worden op be raad over CAO's tussen werkgevers en werknemers. De regering mag met het vaststellen van een minimumloon in dit opzicht niet voorop lopen. De heer Boers ma toonde zich tevreden over de verho ging van het minimumloon in deze rege ringsperiode van 120 tot 157,50. Minister Roolvink zette heel uitvoerig uiteen dat thans tot het uiterste is gegaan. Het nog meer verhogen van het bedrag kan het gehele sociaal-economisch stelsel aan het wankelen brengen. Bovendien kan de werkgelegenheid er ernstig schade van ondervinden, omdat tal van bedrijven met veel jeugdig en vrouwelijk personeel in moeilijkheden kunnen komen. Hij zegde toe, dat deze zaken voorzichtig zullen wor den benaderd en verwierf daarmee ook de steun van de V.V.D. voor zijn wetsont werp. De heer Rietkerk (V.V.D.) tilde namelijk nogal zwaar aan de gevolgen die de verhoging van het minimumloon voor het bedrijfsleven kon hebben. De Kamer verwierp tenslotte een mo tie van de heer Van Lier (P.v.d.A.) waar in hij vroeg de uitkeringen volgens de Ar beidsongeschiktheidswet en de Werkloos heidswet zodanig op te trekken dat deze in feite nooit lager zijn dan het minimum loon. Minister Roolvink en met hem de meerderheid van de Kamer kon de ge volgen daarvan nu niet overzien. Wel toonde de minister zich bereid om even tueel de sociale verzekeringsraad en de 9ER nog eens te laten bekijken of het minimumdagloon, dat de basis voor deze uitkeringen is, verhoogd kan worden. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De NOS en de Neder landse Staatsloterij onderzoeken de mo gelijkheid om de uitslagen van de trekkin gen op de televisie uit te zenden. In prin cipe is tussen de twee instanties reeds overeenstemming bereikt. Er wordt nu nagegaan hoe men de loterij-uitslagen op het scherm zal brengen. De vraag is of er een aparte kleine studio voor moet worden gebouwd en waar deze studio dan moet komen. Voorts wordt bekeken wan neer de uitzendingen beginnen en welk tijdstip op de avond daarvoor zal worden bestemd. Als de plannen doorgaan, zal het om administratieve redenen niet eerder dan januari 1971 mogelijk zijn met de uitzen dingen te beginnen. De NOS denkt aan achttien korte uitzendingen, totaal vijf tot tien minuten per jaar. HAAMSTEDE. In de n acht van maandag op dinsdag is een 23-jarige re ceptioniste, wonend in Amsterdam, tij dens een lift naar haar vakantieadres in Haamstede door een automobilist aange rand. Het meisje werd tijdens de worste ling zodanig toegetakeld dat zij enige tijd bewusteloos langs de kant van de weg heeft gelegen. Ook raakte zij haar ringen en haar tasje kwijt. De politie heeft de ongeveer 40-jarige dader nog niet kunnen opsporen. In dezelfde nacht hebben vier jongens in een huis in Renesse een 16-jgrig meis je overmeesterd dat daar met vakantie was. De daders zijn onbekend. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gisteren zonder discussie akkoord gegaan met een verbetering van de bijstandsre geling voor de slachtoffers van de bezet ting. De regeling, voorgesteld door staats secretaris Van de Poel van CRM zal met name de positie van de joodse ver volgden, die lijden aan het concentratie kampsyndroom, verbeteren doordat onbil lijkheden en formaliteiten bij de behan deling van hun aanvragen voor hun bij standsuitkering worden weggenomen. Het Joods Maatschappelijk Werk heeft tegen die formaliteiten herhaaldelijk bezwaren kenbaar gemaakt Voorts zullen vervolgden, die in het buitenland wonen, onder de groepsrege ling worden gebracht Er zal een betere beroepsmogelijkheid worden geschapen. De kortingsregeling wordt vereenvoudigd. Tot de verbeteringen behoren ook een uitbreiding van de in de rijksgroepsrege ling oorlogsslachtoffers aangegeven kring der uitkeringsgerechtigden en een andere regeling van het niveau Ier periodieke uitkeringen. De uitbreiding van de kring der uitkeringsgerechtigden heeft ook be trekking op gevallen, waarin sterilisatie oorzaak blijkt te zijn van invaliditeit en op hier wonende niet-Nederlanders, die UTRECHT. De 14-jarige Henk Stef- fens uit Hoenderlo is gistermiddag om het leven gekomen toen hij op de spoor baan tussen Stroe en Apeldoorn een touw van de bovenleiding wilde verwijderen. De jongen kampeerde met twee andere jongens bij de spoorweg. Toen zij een touw over de bovenleiding hadden gewor pen en dat er niet af konden krijgen, klom Henk in een paal en raakte daar bij de bovenleiding aan, waarop een spanning van 1500 volt staat. Hij viel dood naar beneden. Daar door het ongeluk de spanning van de bovenleiding automatisch werd af geschakeld is het treinverkeer op de lijn AmersfoortDeventer vijf kwartier ge stremd geweest. ADVERTENTIE hier of in het voormalige Nederlands-In- dië werden vervolgd. De verbeteringen zijn bedoeld als over gangsmaatregel naar een geheel nieuwe regeling. De Tweede Kamer heeft zich eerder dit jaar door aanvaarding van de motie-Voogd (P.v.d.A.) uitgesproken voor een aparte pensioenregeling voor de ver volgden. Staatssecretaris Van de Poel heeft een onderzoek naar de finan ciële consequenties van een dergelijke pensioenregeling toegezegd. In afwach ting daarvan heeft hij een verbetering in de bijstandsregeling aangebracht, waar mee de Tweede Kamer zich gisteren zon der hoofdelijke stemming akkoord ver klaarde. AMSTERDAM. Vier Europese lucht vaartmaatschappijen en vijf Europese ban ken gaan samenwerken in de „European Hotel Corporation (EHC)" te Amsterdam om tot een keten van passagiershotels te komen. De partners in de hotelcombinatie zijn British European Airways, Boac Associa ted Companies ltd, Deutsche Lufthansa a.g., Swiss Air Transport co ltd, de te Lu xemburg gevestigde Banca Commerciale Italians Holding s.a., de te Amsterdam ge vestigde Banque de Paris et des Pays- Bas n.v„ de te Frankfurt am Main geves tigde Deutsche Bank A.G., Union Bank of Switzerland en s.g. Warburg Finance and Development ltd (Engeland). Het doel van de vennootschap is het verkrijgen, beheren en vervreemden van deelnemingen en belangen in andere on dernemingen in het bijzonder, maar niet beperkt tot de vestiging van en deelne ming in werkmaatschappijen, die hotels van de middenklasse vestigen in Europa of elders, de financiering en het beheer van andere ondernemingen, het sluiten van financiale transacties, het geven van ga ranties en het verlenen van diensten op het terrein van handel en financiering. Men wil het luchtvervoer bevorderen door het oprichten van hotels voor de pas sagiers. Het is niet zozeer de bedoeling dat in Nederland hotels zullen worden ge bouwd. Vooralsnog wordt gedacht aan Duitsland, Zwitserland en Engeland. Con crete plannen zijn overigens nog niet uit gewerkt. De KLM deelde desgevraagd mede, dat zij niet meedoet, omdat „wij in Nederland al hotels hebben en deze zaken goed lopen. Hoe onze houding in de toekomst zal zijn, kunnen we nu nog niet bekijken". ARCEN. De 70-jarige landbouwer H. Bergs is maandag, bij het vullen van graanzakken met behulp van een silo op zijn bedrijf in Arcen, onder de plotseling wegzakkende silo geraakt en omgekomen. Zijn broer en enkele werkkrachten kon den hem niet tijdig bevrijden. Het slachtoffer bleek te zijn overleden. AMSTERDAM. De Spaarbank van de Stad Amsterdam heeft een systeem ont wikkeld om vakantiegangers te vrijwa ren voor ongehoorde praktijken of on voorziene debacles. Als er iets mis gaat, is de spaarbank er om het voor de reis gestorte geld terug te betalen. Onder-directeur N. M. A. ter Wolbeek Van de spaarbank is de geestelijke vader van het plan. Aanleiding voor de ontwikke ling ervan vormen de recente gebeurte nissen in de reisbureauwereld. Een aan tal landgenoten zag zijn duurbetaalde va kantie naar Spanje in rook opgaan door dat de vakantieverblijven niet bleken te zijn betaald. De heer Ter Wolbeek stelt zich de gang van zaken als volgt voor. De vakantieganger bestelt bij een reisbureau, dat met de spaarbank een overeenkomst heeft ge sloten, bijvoorbeeld een vliegreis naar het zuiden van Europa voor 500. Hij stapt vervolgens naar de spaarbank en koopt daar voor genoemd bedrag een be talingsbewijs, of zoals de onder-direc teur het noemt een „voucher". Hij kan dit ook doen door middel van gespreide betaling. Met dit bewijs op zak stapt hij aan boord van het vliegtuig. Bij aan komst in zijn hotel of flat, dat het reis bureau voor hem heeft besteld, geeft hij zijn „voucher" af aan een vertegenwoor diger van de reisorganisatie. Deze wisselt de ingenomen betalingsbewijzen in bij de spaarbank. Gaat er iets mis het vliegtuig komt niet opdagen, er is geen onderdak of de klant krijgt een derderangs onderkomen hoe wel hij eerste klas heeft besteld dan geeft de houder van een „voucher" het bewijs niet af. Hij wisselt dit later in bij de spaarbank. Hij is dus zijn geld niet kwijt. Het reisbureau, dat verstek heeft laten gaan, kan op deze wijze niet over het geld van de reizigers beschikken. De spaarbank, die nog geen contact met de reisbureau's heeft opgenomen, zal het plan nog nader uitwerken. De heer Ter Wolbeek realiseert zich dat er ook een onafhankelijke organisatie moet komen, die bij geschillen uitmaakt aan wie het bedrag voor de „voucher" wordt toege kend. Een klant kan niet tevreden zijn met hetgeen hij in zijn vakantieland voor zijn bedrag krijgt. De vraag of de eisen die hij stelt, onredelijk zijn of niet, zal door een speciale "ommissie moeten wor den uitgemaakt. De heer Ter Wolbeek denkt bijvoorbeeld aan de ANVR, waar bij vele reisbureau's zijn aangesloten. De voorzitter van de ANVR, de heer F. Benningen, vindt het hele idee van de heer Ter Wolbeek eenvoudig „onzakelijk, onhaalbaar en belachelijk". Er is volgens hem niet één reisbureau te vinden, dat voor dit plan is te winnen. De investe ringen, die een reisorganisatie voor de aanvang van de reis heeft te doen, zijn dermate hoog dat niemand ervoor zal voelen de bank zolang voor het geld te laten zorgen, afgezien nog van het enor me renteverlies. Bovendien is de heer Benningen van me ning, dat het niet op de weg van de bank ligt te zorgen voor garanties van vakan tiegangers. „De bescherming van het reispubliek is in eerste instantie een aan gelegenheid van de reisbureau's. En als hier niet voldoende garanties kunnen worden gegeven dan is het de taak van de overheid om beschermend op te tre den"'. De jongste Tweede-Kamerfractie, die van DS '70 (Democratische Socialis ten) telt nu drie leden. Van rechts naar links de heer F. Goedhart, me vrouw S. van Veenendaal en de heer J. W. Schuitenmaker. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. DS'70, de nieuwste frac tie in de Tweede Kamer, de van de PvdA afgescheiden groepering, is van twee tot drie leden uitgebreid. Mevrouw S. van Veenendaal uit Eindhoven is dinsdagmid dag geïnstalleerd als lid van de Tweede Kamer. Aanvankelijk was zjj lid van de Party van de Arbeid, maar zij heeft deze party enkele maanden vóór haar benoe ming tot Kamerlid verlaten. Na haar installatie legde zij een ver klaring af over haar uittreden uit de PvdA en het zittingnemen voor DS'70. Zij noemde DS'70 een poging om op con structieve wijze tot een moderne construc tieve politiek te komen. „Dat kon ik in de PvdA niet vinden, mede door het sche merachtig optreden van deze partij", zei zij. Ernstig had zij zich beraden over het aanvaarden van een zetel voor een partij waarvoor zij niet op de kandidatenlijst had gestaan. De Kamer herdacht dr. A. de Ruyter, de zaterdag plotseling overleden plaatsver vangende griffier van de Tweede Kamer. WILLEMSTAD (Curacao) By het duiken in de St. Michielsbaai op Cura cao is de 20-jarige Nederlandse mari nier eerste klas P. G. T. Luijten omge komen. Hij was waarschijnlijk tot een te gro te diepte gedoken en liep bij terugkeer naar de oppervlakte luchtembolie op. Behandeling in het St. Elisabeth Gast huis baatte niet meer. Marinier Luijten was ongehuwd. Zijn stoffelijk overschot wordt overgebracht naar Nederland, waar het met militaire eer ter aarde zal worden besteld. Jamborette. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van „De Nederlandse Padvinders", wordt een tien dagen du rende internationale jamborette gehou den in de bossen van Soestduinen. De hoofdcommissaris van ,,De Nederland se Padvinders", ir. F. F. Veenstra, verrichte dinsdag de door majorettes en een Amersfoortse jeugddrumband feestelijk omlijste openingsceremonie. Ongeveer 500 padvinders uit Noorwe gen, Zweden, West-Duitsland, de VS, Nederland, Engeland, Wales, Ierland en België nemen aan het padvindersfes tijn deel. Schotland is met doedelzak spelers present. Peruanen. De Peruaanse ambassadeur en consul in Nederland, de heren M de la Fuente en N. J H. M von Bauer Gauss hebben gisteren op de nationale feest dag van Peru in Delft de Peruaanse kindertjes bezocht, die in drie zieken huizen zijn ondergebracht. De kinderen zijn in de ziekenhuizen opgenomen na de aardbevingsramp die hun land heeft getroffen. Tienduizendste. De in Lemmer gelegen motorylet „Spaanderbank" van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhoilandse Red dingmaatschappij heeft dinsdagmiddag de 10.000e redding van deze maatschap pij, sinds haar oprichting op 11 novem ber 1824, verricht. Schippei H. Snijder van de vlet kon de twee opvarenden van het in moeilijkheden verkerende jacht „Minorca" op het IJsselmeer bij Laaxum in veiligheid brengen. Calamiteiten. De enorme industriële ex pansie in het Rijnmondgebied en daar door het vergrote risico van calamitei ten, hebben in Vlaardingen geleid tot de opbouw van een rampenbestrijdings organisatie. De rampenbestrijding is op gezet voor algement hulp. Het perso neel wordt geleverd door de gemeente lijke diensten en bedrijven die elk bin nen het raam van hun normale dage lijkse taak hun aandeel in deze orga nisatie leveren De algehele leiding en coördinatie bij een ramp beuusten bij de burgemeester, geassisteerd door eni ge staffunctionarissen Tiende arrestatie De Amsterdamse re cherche heeft dinsdagochtend de tiende arrestatie verricht in de hasjiesj-affai re. Aangehouden is de vriendin van de negende arrestant, een 18-jarige kok, die in de nacht van maandag op dinsdag was aangehouden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2