Hoger mmimum4©oin Ambtelijke structuur op Amerikaans ministerie van defensie belemmert elke besluitvorming COMMISSIE WENST DRASTISCHE REORGANISATIE VAN PENTAGON Rippon nieuwe Britse meneer Europa" Overbezetting leidt tot onnodige rompslomp Russisch-Duitse werkgroep in Moskou ingesteld Kaarsen vormen Jan Palachs naam Hevige aanval op Laos Egypte laat „Fatah"-stationsluiten Palestijnse guerrillagroepen verstoken van radiomeldingen dolfinodam een attractie die eruit springt Uitgebreide ervaring bij EEG enWEU Eban vraagt Athene weer kapers niet vrij te laten Rodionov benoemd tot Russisch onderminister Nog twee officieren gaan vrijuit in affaire My Lai 3 ramm WOENSDAG 29 JULI 1970 T opminister Rompslomp Minder personeel wIPS Buitenlandse zaken Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad Is het nieuwe minimumloon van ging is gekomen. Maar ingepast in de ver- 157,50 bruto per week, al is dat dan het beste ter wereld, wel hoog genoeg? Om die vraag heeft gisteren in de spe ciale Kamerzitting op het Haagse Binnen hof een belangrijk deel van het debat gedraaid. Minister Roolvink won daar het pleit zonder al te grote inspanningen, na een acceptabele verdediging van de mo tieven, die de regering op dit moment in het belang van de Nederlandse econo mie van verdere verhoging weerhouden. Zoals de bewindsman zelf ook toegeeft, is de hoogte van het minimumloon een arbitraire aangelegenheid. Enkele jaren geleden bepaalden de loonpolitieke kop stukken dat het tenminste 100 per week bruto moest zijn. Dit jaar werd het opge trokken. Eerst tot 153,50 en nu vier gul den verder, waarbij de man die net er mee moet doen vanaf heden beveiligd is tegen geldontwaarding. Nu kan men op basis van allerlei op zichzelf te verdedigen uitgangspunten be- hoeftenberekeningen maken om daarmee aan te tonen, dat het thans bereikte re sultaat veel te mager is. Op die manier is het mogelijk met de sociaal zwakkeren front te maken tegen de „club van rijk aards", die de armsten onder ons een rijksdaalder per week misgunnen. Want om die rijksdaalder ging het de oppositie in de Kamer, bij monde van de socialist Van Lier. De KRO-actualiteitenrubriek Brandpunt wilde nog verder gaan: 235 bruto per week voor een gezin met twee kinderen en voor eenlingen 185 bruto. Wat dat voor sectoren als het groot winkelbedrijf, de confectie- en de textiel industrie zou betekenen, kan worden af geleid uit de lastenverzwarende cijfers, die het departement van Sociale Zaken heeft verstrekt als consequentie van het nu aanvaarde minimumloon van 157,50: een effect van 0,5 tot 3 percent, bij een verhoging van enkele guldens en een leeftijdsverlaging van 24 naar 23 jaar. Het is politiek wel verklaarbaar, dat de oppositie met een voorstel tot extra verhoging en een verdere leeftijdsveria houdingen van het loonintensieve deel van de Nederlandse bedrijven, dat met veel jeugdig personeel werkt, waren Van Liers amendementen al bij voorbaat kansloos. Niemand, en de minimum-trek kers wel het minst, zou gediend zijn met afwenteling in de prijzen. Iedereen weet bovendien dat de socialisten de eersten zijn om beschuldigend te wijzen op het kabinet, als door overheidsvoorstellen een stuk werkgelegenheid in gevaar komt en mensen ontslagen moeten worden. Die kans zou groeien, naarmate minister Roolvink verder zou zijn gegaan met zijn wetsvoorstel. Overigens heeft diezelfde oppositie meegewerkt aan de mogelijkheid om het minimumloon aan te passen aan de nieu we ontwikkelingen, voorzover dat door de automatische beveiliging tegen inflatie niet is gebeurd. Het wetsvoorstel liet daar eens in de vier jaar ruimte voor. Maar na een amendement-Boersma zal nu al in 1973 in de Sociaal Economische Raad worden bekeken, of er omstandigheden zijn die een extra verhoging van het mi- numumloon rechtvaardigen. In die SER kunnen de werknemersvertegenwoordi gers hun visie daaromtrent dan kenbaar maken. De vakbeweging heeft nu alle tijd om daar het voorbereidend werk voor te ver richten. De vakcentrales zouden gezamen lijk kunnen (laten) onderzoeken op welk niveau het minimumloon straks zou moe ten komen, wil er geen sprake zijn van een achterstand op de overige inkomens. Die zou er kunnen komen, als men zich realiseert dat een percentagegewijze cor rectie uitsluitend aan de hand van loon stijgingen in een voorafgaand jaar voor zo'n minimumloon in contanten minder betekent, dan voor een hoger salaris. De economische mogelijkheden zullen daar bij steeds tegen de sociale wenselijkhe den moeten worden afgewogen. Een be leid, waardoor het ministerie zou worden overspoeld met dispensatieverzoeken, zou niet erg doeltreffend zijn. fMAIWVWMIIAAAAAAIVIAAIIAIMAfMMIIIMWIIWI/UMIWWWWI/IAMWIIIIUWWWWWUWWWWWVI/WVWWIIIIIIWWWIAWIIIAAMIAIWVWWWI m (Van onze redacteur in Bonden) LONDEN. De nieuwe „mister Eu rope", de Britse onderhandelaar in Brus sel, is Geoffrey Rippon, de huidige En gelse minister van Technologie. Zijn be noeming als opvolger van Anthony Bar ber, die wegens de dood van Ian Mc- Leod kanselier van de schatkist werd, was al voorspeld. Rippon is een leidende figuur van de conservatieve rechtervleugel, maar hij gold altijd als een overtuigde Europe aan. Als zodanig heeft hij een streepje voor op de extremistische Enoch Po well, die sinds enkele jaren fel tegen Engelands lidmaatschap van de EEG ageert. Het wordt juist als een belangrijk voordeel beschouwd dat Rippon tot de zogenaamde rechtse maandagclub be hoort. Wanneer hij de in Brussel uit te werken toetredingsvoorwaarden kan aanvaarden, zal de regering minder moeite hebben met de tegenstanders in eigen kring. Rippon heeft deel uitgemaakt van de Britse delegatie in de Raad van Euro pa en ook van de assemblee van de Westeuropese Unie. Het is vanzelfsprekend dat premier Heath één van zijn topministers tot on derhandelaar over Engelands aanslui- JERUZALEM, (Reuter) De Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft gisteren weer een be roep op de Griekse regering gedaan haar belofte aan een groep Palestijnse guerillastrijders om seven gearresteerde Palestijnen vrij te laten, niet te houden. Eban deed dit beroep na een voorstel van een Israëlisch parlementslid om de kwestie van de vliegtuigkaperij door het parlement te laten bespreken. Het par lementslid stelde dat deze kaperij wordt aangemoedigd door de lauwheid waar mee er op wordt gereageerd en de steun die de kapers krijgen van de Arabische regeringen. Zoals bekend ïeeft de Griekse rege ring beloofd de zeven Arabische gueril lastrijders die in Griekenland gevangen zitten, vóór 22 augustus in vrijheid te stellen toen een groep Palestijnen de vorige week woensdag een Grieks vlieg tuig had gekaapt Twee van de zeven gevangen zittende Arabieren zijn zon dag tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens een granaataanval op het bu reau van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al in Athene in november, waarbij een Grieks jongetje van twee jaar om het leven kwam. ting bij de EEG heeft aangewezen. Had hij een onbekende benoemd, dan zou hij een slecht figuur bij de Zes hebben ge slagen en de geloofwaardigheid van En gelands bereidheid lid te worden van de gemeenschappelijke markt hebben on dermijnd. Rippon bezit vele persoonlijke rela ties met politici in de EEG-landen en ook met belangrijke figuren in de Euro pese Commissie en het EEG-ambtena renapparaat. Hij is een rondborstig man. die gewoon is de dingen bij hun naam te noemen. Hij zal zich naar men mag verwach ten met evenveel energie en geestdrift op zijn taak als onderhandelaar werpen als het geval zou zijn geweest met Antho ny Barber. Rippons benoeming onderstreept op nieuw de vastberadenheid van de Britse regering om tot de EEG coe te treden., wanneer Groot-Brittannië tenminste de voorwaarden kan slikken. De grote verrassing is, dat als opvol ger van Rippon John Davies die pas zes weken geleden als gewoon fractielid tot het Lagerhuis toetrad tot minister is gebombardeerd. Heath heeft dat ge daan, omdat hij niet het gehele kabinet ondersteboven wilde halen. John Davies was, voordat hij vorig jaar in de politiek ging, directeur-generaal van de confede ratie van de Britse industrie, de centra le werkgeversorganisatie. Premier Heath hecht grote waarde aan ministers met industriële ervaring Omgekeerd is Davies altijd voorstander geweest van regeringscontact met de in dustrie via een speciaal departement, „Mintech" zoals het departement van technologie in de wandeling heet, heeft zich onder Labour die het heeft ge schapen vooral toegelegd op de stf mulering van industriële modernisering Als parlementariër heeft Davies ech> ter praktisch geen ervaring. In Enge land worden de leden van de regering altijd uit het parlement, voornamelijk het Lagerhuis, gerekruteerd, hetgeen het goede contact tussen kabinet volksvertegenwoordiging verzekert. WASHINGTON (Reuter) Een volledige reorganisatie van het Ameri kaanse ministerie van Defensie is gisteren bepleit door een presidentiële commissie, die het Pentagon zwaar overbezet acht en nauwelijks in staat om ook maar de eenvoudigste besluiten te nemen. Het departement is in zijn huidige vorm onmogelijk te hanteren, zo verklaarde Gilbert Fitzhugh, de voorzitter van de uit veertien leden bestaande commissie, wier onder zoek een jaar heeft geduurd. De structuur van het Pentagon belem mert zelfs in crisissituaties de informatie stroom van het militaire apparaat naar de president, verhindert de minister van Defensie macht te delegeren, en werkt rivaliteit tussen de krijgsmachtonderde len in de hand, aldus Fitzhugh, in het dagelijks leven president-commissaris en president-directeur van een grote levens verzekeringmaatschappij. Te veel militaire en civiele lagen resul teren in een onnodige papierrompslomp en moeizame coördinatie, vertraging, dub bel werk en extra kosten. Besluiten wor den genomen in commissie: iedereen is verantwoordelijk voor alles maar nie mand is voor iets afzonderlijk verant woordelijk. Alle basisbeslissingen komen naar de top, omdat niemand daaronder een besluit kan nemen, zo verklaarde Fitzhugh op een persconferentie, waar een uiteenzetting werd gegeven van het 237 bladzijden tellende rapport van de commissie. De commissie is vorig jaar door presi dent Nixon en minister van Defensie Meivin Laird ingesteld na klachten over buitensporige defensie-uitgaven en con- tractstroppen. De aanbevelingen betref fen onder andere: Een splitsing van het ministerie in drie hoofdafdelingen, elk onder lei ding van een burgerambtenaar die slechts verantwoording verschuldigd is aan de minister. De vorming van drie verenigde staf- groepen voor strategie, tactiek en logistiek. Verbeterde methoden üoor de ont wikkeling en betaling van nieuw militair materieel. Worden de voorstellen uitgevoerd dan kan volgens Fitzhugh het 30.000 man tel lende personeel van het Pentagon mis schien wel met een derde worden inge krompen. Naar het oordeel van de com missie moet ook de besluitvorming over de aanschaf van nieuwe wapens gewij zigd worden. De leden van de diverse militaire sta ven zijn momenteel kennelijk niet vol doende in staat zich los te maken van de belangen van hun eigen onderdelen bij het stellen van prioriteiten, aldus de commissie. Er zou een speciale onder minister moeten komen om elke aanvraag op haar mérites te beoordelen. Minister Laird deelde maandag al mee, dat voortaan geen grote contracten meer zullen worden gesloten voordat het des betreffende militaire materieel grondig is beproefd. Ook contracten op lange ter mijn zijn niet langer gewenst omdat in het verle«den meermalen de kosten veel hoger opliepen dan aanvankelijk was voorzien. Vooral met vliegtuigaankopen deed het Pentagon onprettige ervaringen op. MOSKOU, (AP en DPA) De West- duitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel heeft gisteren een privé- onderhoud van twee uur met zijn Rus sische collega Andrei Gromyko gehad over het mogelijke non-agressiepakt tus sen beide landen. Op voorstel van Scheel vergaderden beide ministers alleen met tolken en moesten de overige leden van de onder- :V;'^vV t handelingsdelegaties in een aangrenzend vertrek wachten. Een Westduitse woordvoerder zei dat de bewindslieden „intensief en zakelijk" hebben onderhandeld. Na afloop bood minister Gromyko zijn gast een lunch aan, waarop hij een heil dronk uitbracht op het welslagen van de onderhandelingen. Tijdens het twee uur durende gesprek onder vier ogen besloten Scheel en Gro myko een gemeenschappelijke werk groep in te stellen voor de bestudering van de problematiek van het Westduits- Russisch niet-aanvalsverdrag. De West duitse delegatie in de werkgroep staat onder leiding van staatssecretaris Paul Frank. De Russische delegatieleider is de Duitslandkenner Valentin Falin. De commissie is gistermiddag meteen haar werkzaamheden begonnen. Tijdens de lunch in het „ontvangst huis" op de Leninheuvel verklaarde Scheel nog dat hij naar Moskou is geko men om „concrete onderhandelingen" over een verdrag te voeren en tot een einde te brengen". Gromyko zei te ho pen dat de onderhandelingen positief re sultaat zullen hebben. MOSKOU, (Tass) De Russische mi nisterraad heeft Nikolai Rodinov be noemd tot plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet- Unie. Rodionov, die in 1915 werd geboren, i» aanvankelijk als ingenieur werkzaam geweest. Sinds 1949 bekleedt hij verschil lende functies in het partij-apparaat en bij de overheid. Hij is lid van het cen trale comité van de Russische commu nistische partij en van de opperste Sov jet. Voor zijn benoeming tot plaatsver vanger van de minister van Buitenland se Zaken was Rodionov eerste secretarii van de partij in het gebied van Tsjelja- binsk. Op het kerkhof in Praag waar Jan Palach is begraven verdween onlangs diens grafsteen. De laatste rustplaats van de student, die zich in brand, stak uit protest tegen de Russische inval in zijn land, kan men echter gemakkelijk terugvinden. De plek wordt namelijk gemarkeerd door kaarsen die zo zijn neergezet dat ze de naam vormen van de jonge Tsjechoslowaakse stu dent. Kinderen steken de kaarsen, die na hevige regenbuien waren uitge gaan, weer aan. SAIGON (AP) Ongeveer zestig Ame rikaanse B-52 bommenwerpers hebben deelgenomen aan bombardementen op de Ho Tsji Minh-route in het oosten van Laos en de noordhoek van Zuid-Vietnam. Het bombardement werd in Saigon een van de zwaarste van de gehele oorlog ge noemd. De hevigste aanvallen waren gericht op het 320 kilometer lange stuk van de route van de gedemilitariseerde zone naar het drielandenpunt tussen Zuid-Vietnam, La os en Cambodja. Tot de doelen behoorden, aldus het op perbevel in Saigon, basiskampen, ge- schutsstellingen en opslagplaatsen. Vol- ADVERTENTIE Dolfirodam, Het drijvende dolfina rium. Hen geweldige attractie voor uw kinderen en zeker ook voor u. Een dolfijnenshow, die eruit springt. Met allesl U zit comfortabel. Prima uitzicht op het bassin. Bezoek deze spectaculaire C 70 attractie. Dage lijks is er een programma van vijf shows. Om 10,12,14,16 en 20 uur. Extra shows worden bij Dolfirodam aangekondigd. C 70 biedt meer! Havodam, de enorme havenmaquette...een kabel baan dwars door het centrum... de tot 170 m verhoogde Euromast... overdekte promenades... cafó's, eethuisjes en winkeltjes midden op straat-. Dat alles vijf maanden lang met daarnaast elke dag feestelijke evenementen. Het programma met alle evenementen, wijkfeesten, muziekuitvoeringen, dantfes- tljnen, sportactiviteiten enz. verkrijgbaar bij C 70 (telefoon 010-147237) en bij alle V.V.V.-kantoren BEIROET (Reuter) Palestijnse guerrillagroepen die tegen Israëlische doelen opereren kunnen geen operatieopdrachten meer uit Egypte ont vangen, nu de Palestijnse radiostations in dat land voorlopig zyn gesloten. De „Voice of Assifa" de „stem van de orkaan" zond iedere avond ge codeerde radioboodschappen uit, die door de commando's met behulp van transistorradiotoestellen werden ontvangen. WASHINGTON, (Reuter) Het Ame rikaanse leger heeft gisteren bij het on derzoek naar de affaire-My Lai de be schuldigingen tegen nog twee officieren ingetrokken. Dat betrof kolonel Robert Luper en kapitein Kenneth Boatman. Van de veertien officieren die oor spronkelijk waren beschuldigd van me dewerking aan het in de doofpot stoppen van de zaak, zijn er nu nog zeven over, onder wie de voormalige bevelhebber van de Americal-divisie, generaal-ma- joor Samuel Koster, die inmiddels ook ontslag heeft genomen als directeur van de militaire academie West Point. Hun zaak is aangehouden voor verder onder zoek, waarbij zal worden nagegaan of zij voor een krijgsraad zullen moeten verschijnen, zo deelde het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren mee. Twaalf andere militairen ziin beschul digd van deelneming aan de bewuste slachting in het 7r id Vietnamese dorpje My Lai in maart 1968. Dit radiostation behoort aan de voor naamste guerrillabeweging „El Fatah". Na de juni-oorlog van 1967 is met deze uitzendingen een begin gemaakt. De „Voice of Palestina" van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie begon vijf jaar geleden met haar uitzendingen. Iedere dag gingen drie programma's de lucht in, die echter geen militaire be richten bevatten. Beide Palestijnse organisaties hebben niet officieel gereageerd op het bericht over de sluiting van hun radiostations. Het marxistisch-leninistische „Demo cratische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina" heeft echter de Egypti sche maatregel veroordeeld en verklaard dat deze ten doel heeft de verzetsbewe ging te liquideren. Volgens waarnemers in Beiroet is de sluiting van de Egyptische radiostations een ernstige slag voor de Palestijnse commando's, die nu elders naar zend mogelijkheden moeten uitkijken. Irak en Syrië zouden volgens deze waarne' mers misschien bereid zijn de guerilla- organisaties te helpen. Beide landen hebben de Amerikaanse vredesvoorstel len verworpen. Via radio-Bagdad is een oproep ge daan om te komen tot de vorming van een gemeenschappelijk front van Arabi sche groepen en landen tegen het Ame rikaanse vredesplan. Het plan-Rogers beoogt de liquidatie van de rechten van het Palestijnse volk, aldus radio-Bagdad. Door deze oproep is de kloof tussen de landen en groepen die voor het plan en die ertegen zijn, op nieuw breder geworden. Het plan-Rogers is tot nu toe formeel door president Nasser van Egypte en koning Hoessein van Jordanië aanvaard. Libanon staat er sympathiek tegenover. Vierkant tegen zijn Irak, Syrië en een aantal Arabische guerrilla-organisaties. De Jordaanse minister-president, Ri- fai, heeft in Amman gezegd dat hij vol vertrouwen is dat het aanvaarden van het Amerikaanse plan de rust in Jorda nië niet zal verstoren. Hij zei dit in een vraaggesprek met de Libanese krant „Al Nahar". In dezelfde krant staat dat een opinie-onderzoek door de Ameri kaanse ambassade iri Jordanië ingesteld onder Palestijnse vluchtelingen, tot re sultaat heeft opgelevend dat zeventig percent van de ondervraagden voor een vreedzame regeling zijn. De vragen zouden zijn voorgelegd aan vijfhonderd Palestijnen, mannen en vrou wen. Uitgewezen. Van betrouwbare zijde i» vernomen dat de correspondent van het Russische persbureau Tass in Kongo- Kinsjasa, Boris Toemarov, door de Kongolese autoriteiten is uitgewezen. Het nieuws is nog niet officieel bekend gemaakt. Men weet niet waarom de Rus is uitgewezen Olievlek. Het strand van Grand Isle op 80 km ten zuiden van New Orleans wordt bedreigd door een olieveld van drie kilometer. Het is niet bekend waar de olie vandaan komt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3