Onderzoek Nederlandse Kampeer raad: SANITAIR TAMELIJK OP CAMPINGS GOED Bredase politie in actie tegen druggebruikers VAN NIEL Voorlichtingsman van UVA neemt ontslag KLM toont zich bezorgd over hogere kosten ACTIE TEGEN STOEPPARKEREN Regering gaat Oost- Groningen helpen AUTO'S NA BOTSING IN LICHTERLAAIE Wijkraden verstevigen de democratie Kort en bondig Kamervragen over groetplicht Verschil van inzicht te groot Winst viel tegen Kamerontbinding in maart 1971 MEJ. GOUDSMIT (D'66): J. Mosterd uit functie gezet Jacques de Kadt uit de PvdA Kolonel mariniers gaat vrijuit Drie apen verbrand onder motorkap VAKANTIESLUITING DONDERDAG 30 JULI 1970 Heemsteedse jongen en 15-jarig Haarlems meisje bij de arrestanten van 3 t/m 15 augustus HORLOGERIE IIIPIp Nederlandse gewond in Italië Grondwetsherziening m §t B e jaar denpartij Naar DS'70 BREDA. De politie van Breda heeft gisteren een inval gedaan in het gebouw „De Veste". Twaalf jongeren in de leef tijd van 15 tot 23 jaar werden gearres teerd. Zij worden verdacht van het ge bruik van verdovende middelen. In een kelder, waarin de undergroundgroep „Provadya" is gevestigd, werden derge lijke middelen aangetroffen. „De Veste" is op last van de Bredase loco-burgemees- ter gesloten. De gearresteerde jongeren zijn voor het merendeel afkomstig uit Breda. Bij hen bevinden zich leden van de kerngroep van „Provadya". De vier anderen komen uit Rotterdam en één uit Heemstede. De jongste, een meisje van vijftien jaar, blijkt dinsdagmorgen uit de ouderlijke woning in Haarlem te zijn weggelopen. De politie nam in de kelder injectie spuiten en naalden, hasjiesj, poeders, pillen, opium-derivaten en pervitine in beslag. De undergroundgroep „Provadya" krijgt subsidie van de gemeente om het gebouw te kunnen gebruiken. Het pand is eigendom van de brouwerij „De Drie Hoefijzers", die het heeft verhuurd aan de gemeente. DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Wieldraaijer, Vrolijk en Franssen (allen P.v.d.A.) hebben aan de ministers van Justitie en van Defensie gevraagd of zij, na de afwijzing van het gratieverzoek van de soldaat H. van der Horst na zijn ver oordeling wegens het niet voldoen aan de groetplicht, bereid zijn het gratieverzoek opnieuw in overweging te nemen en om alsnog met een wetswijziging te komen. „Zijn de bewindslieden niet van mening dat er een verregaande discrepantie is tussen het zware vonnis van onder meer acht maanden gevangenisstraf en de be tekenis die in de Nederlandse samenle ving wordt gehecht aan de groetplicht voor militairen?", aldus deze Kamerle den. DEN HAAG. In de van oudsher be kende recreatiegebieden, de Veluwe, de Utrechtse heuvelrug, Het Gooi en het Hollandse en Zeeuwse kustgebied, is de kwaliteit van de sanitaire installaties van een iets minder gehalte dan in de jonge recreatiestreken, Noord- en Oost Nederland (inclusief Waddeneilanden) en Noord-Brabant en Limburg. In de rest van Nederland, waaronder de watersport gebieden, wordt een afwijking in dit pro bleem gesignaleerd: globaal tien percent lager. Dit staat in een rapport, genaamd „Kamperen 68 69", van de stichting Nederlandse Kampeerraad, die in 1968 een onderzoek heeft ingesteld naar enige aspecten van het kamperen. Bovenstaan de conclusie acht de kampeerraad niet zo verwonderlijk, omdat aangenomen mag worden, dat ervaringen in de „oude" recreatiegebieden, met wat genoemd wordt het sanitaire blok zijn „doorgege ven" aan de exploitanten van nieuwe ter reinen. Bovendien tekent de raad in een begeleidend schrijven aan, dat hoe in teressant de uitkomsten van dit onder zoek op zichzelf ook mogen zijn, ze eerst dan juist geïnterpreteerd kunnen worden als daarnaast gelegd worden de resulta ten van de onderzoeken naar de wensen en gewoonten van de verschillende cate gorieën van kampeerders en naar de om vang van die categoriën. Deze onderzoe kingen worden of moeten nog worden verricht. Kwantitatief is het sanitair op de kampeerterreinen niet geheel onbevre digend, met uitzondering van de terrei nen in het Hollandse en Zeeuwse kustge bied. Met name geldt dit in hoge mate voor de douches. Op ongeveer 81 percent van de in dit onderzoek vertegenwoordi gende kampeerterreinen is de sanitaire installatie als voldoende gekwalificeerd. Ongeveer negen percent van het aantal kampeerterreinen met een capaciteit van ongeveer 69.000 slaapplaatsen heeft een aansluiting op een rioolstelsel. De potentiële capaciteit van de in to taal in 1968 ongeveer 1500 voor iedereen toegankelijke Nederlandse kampeerter- ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Mr. G. A. I. Schujjt, die ongeveer anderhalf jaar geleden de ver antwoordelijkheid voor de interne communicatie van de universiteit van Amsterdam heeft aanvaard, heeft per 1 oktober ontslag gevraagd. De heer Schuijt verwijt het presidium te hebben nagelaten een hoofd te benoemen voor de twee voorlichtings afdelingen van de universiteit, zoals die sinds het begin van dit jaar naast elkaar bestaan, voor de interne en de externe voorlichting. Voorts heeft hg voor zichzelf vastgesteld dat het presidium de voorkeur geeft aan de voorlichting zoals zijn even knie, de heer J. A. van Hattem, die naar buiten geeft. reinen is te schatten op 230.000 tot 250.000 standplaatsen voor tenten en caravans. De door de overheid toegestane capaci teit op deze kampeerterreinen bedraagt rond 131.000 standplaatsen. Het aantal nieuw-geregistreerde kampeerterreinen in 1969 is te stellen op ongeveer 133.000 standplaatsen. Het aandeel vaste stand plaatsen bedraagt voor 1968 ruim 43 per cent van de totale capaciteit standplaat sen voor tenten en caravans op de kam peerterreinen. Voor 1969 is het percenta ge toegenomen tot ongeveer 59. Praktisch gesproken kunnen alle kampeerterreinen voor tenten en caravans, met uitzonde ring van die in het Hollandse en Zeeuwse kustgebied, wat betreft de beschikbare ruimte hun opnamecapaciteit globaal verdubbelen. De kampeerondernemers van de terreinen in het Noordzeekustge- bied mogen ongeveer 2,5 maal zoveel ten ten en caravans per hectare toelaten als de ondernemers in Noord-Brabant en Limburg op hun terreinen. Het aantal verhuurde vaste standplaatsen per hecta re is op de kampeerterreinen in het wes ten rondom de grote bevolkingscentra het hoogst, aldus de Nederlandse Kampeer raad. AMSTERDAM. De stijging van de omzet met 16 percent bij de KLM in het vijftigste boekjaar wordt als een drei gende schaduw gevolgd door de bedrijfs kosten. Dreigend omdat we ook bij de KLM de kosten sneller zien groeien dan de inkomsten. De bedrijfswinst groeide daarom niet mee en was met 70,8 mil joen slechts een half miljoen gulden ho ger dan vorig jaar, hetgeen betekent, dat de 150 miljoen meer-kosten de 150 miljoen meer-inkomsten volledig hebben te niet gedaan. Dit is een ontwik keling die ons met zorg vervult. Aldus de president-directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, vandaag tij dens de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders in Amsterdam. „Het achterblijven van de inkomsten bij de vervoersgroei komt vooral door de sterke groei in de categorieën vracht (plu§ 18 percent) en charters (plus 64 percent), welke beide een zoveel lagere opbrengst per ton-kilometer vervoer heb ben. Toch aanvaarden we deze lagere ge middelde opbrengst per ton-km vervoer zeer bewust. De grote groei in de luchtvaart zit namelijk in het groepsvervoer, de vracht en het chartervervoer. Wanneer wij een jaarlijkse expansie van 15 tot 16 percent willen nastreven, dan zullen wij juist op deze markten onze marketingactivitei ten moeten richten", aldus dr. Van der Wal. Als sterkste oorzaak voor het teruglo pen van de rentabiliteit van de wereld- uchtvaart noemde dr. Van der Wal het snel oplopende loon- en prijspeil. De pos ten die de kostenstijging het sterkst heb ben beïnvloed waren de directe vlieg kosten (plus 17 percent), de vlootkosten (plus 25 percent) en de salariskosten (plus 18 percent). In Amsterdam is de actiegroep „De Lastige Amsterdammer" een actie be gonnen tegen het parkeren van auto's op trottoirs, waarvan wandelaars in het algemeen, bejaarden en moeders met kinderwagens veel last onder vinden, omdat zij gedwongen worden op de rijweg te gaan lopen met alle gevaren vandien. De actiegroep plakt op de voorruiten moeilijk te ver wijderen „stickers", waarop een graf krans met het opschrift: „Op de stoep staan gevaarlijk!" DEN HAAG. De regering heeft beslo ten een reeks maatregelen te nemen voor Oost-Groningen. Financiële steun wordt verleend voor de aanleg van een perslei ding tot afvoer van industrieel afvalwater naar de Eems-Dollard en voor een door de Raad van de Welvaartsbevordering op gesteld landschapsplan. Winschoten en Stadskanaal (met Phi lips-vestigingen) krijgen over de periode 19701972 subsidie voor 1800 woningen extra. De overige gemeenten in Oost-Gro ningen zullen 100 woningwetwoningen extra kunnen bouwen. Een subsidie van 35 percent in de loon kosten en de sociale lasten gedurende een periode van één jaar wordt verleend aan werkgevers, die bereid zijn oudere werk nemers in dienst te nemen. De regering heeft voorts een plan in studie tot het overbrengen van enige legeronderdelen in samenhang met even tueel aan te wijzen oefenterreinen in Ter Apel en omgeving, hetgeen mogelijk een bijdrage kan vormen voor de oplossing van de specifieke problematiek van Oost-Gro ningen. VERONA (AP). Nabij het Garda- meer zijn woensdagavond een 16-jarig Nederlands meisje en een Duitse jongen overreden door een auto. De jongen, de 17-jarige M. Sonntag, kwam om het leven. Het meisje, afkom stig uit Alkmaar, is met gebroken benen in een ziekenhuis opgenomen. Dat er twee voorlichtingsafdelingen zouden komen was de heer Schuijt al meegedeeld bij zijn sollicitatie, ongeveer ten tijde van de bezetting van het Maag denhuis. Hij had tegen die tweeledigheid zijn bedenkingen geuit en had geaarzeld de benoeming te aanvaarden. Vertrou wend op de toezegging van de kanselier- directeur, drs. W. Drechsel, dat voor bei de afdelingen een „opperhoofd" zou ko men, had hij de benoeming aanvaard. De scheiding van de beide bureaus is begin dit jaar tot stand gekomen. In de loop van het afgelopen college jaar kwam steeds duidelijker het verschil van inzicht over de functie van de twee afdelingen, de aard van hun berichten en het gebrek aan coördinatie naar vo ren tussen de heer Schuijt en de heer Van Hattem. De eerste stelt zich op het standpunt dat de voorlichting zich van interpretatie dan wel commentaar moet onthouden. De heer Van Hattem wil voorlichten „alleen voorzover de voorlichting past in het beleid van het universiteitsbestuur", zo zei hij desgevraagd. „Er is een com missie ingesteld onder voorzitterschap van prof. dr. M. Rooij van het Instituut voor Perswetenschappen om een onder zoek in te stellen naar de meest wense lijke vorm van berichtgeving over de uni versiteit. Maar ik weet niet waarom dat rapport er nog steeds niet is." Op 21 mei, aldus de heer Schuijt in zijn ontslagbrief, heeft het presidium be sloten met de aanstelling van een hoofd voor beide voorlichtingsafdelingen te wachten totdat de komende structuurwij ziging zich definitief heeft voltrokken. Dat was voor de heer Schuijt aanleiding zijn ontslag aan te vragen, te meer om dat hij had vastgesteld dat opvattingen over externe voorlichting van het presi dium en van de heer Van Hattem de zelfde bleken te zijn Vandaag vergadert het presidium. De heer Schuijt heeft per 1 oktober de func tie van adjunct-secretaris van de Neder landse Vereniging van Journalisten aan genomen. DEN HAAG. Nu het kabinet heeft besloten om de Tweede-Kamerverkiezin gen te vervroegen en te houden op woens dag 28 april 1971 heeft minister Beernink van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer een gewijzigd tijdscheme voorge legd over de behandeling van de gedeel telijke grondwetsherziening, welke in 1971 in eerste lezing haar beslag zal moeten krijgen. Tot deze grondwetsherziening behoren de procedure van de algehele grondwets herziening, de geldelijke voorzieningen voor de leden van de Staten-Gene- raal, de uitkeringen aan en de be lastingvrijdom voor de koningin en de andere leden van het Koninklijk Huis, de financiële verhouding rijk-kerkgenoot schappen, de wijziging van de leeftijd voor het actief en passief kiesrecht en het wetsontwerp inzake de klassieke grondrechten. Een deel van deze voorstel len is reeds bij de Staten-generaal inge diend. De parlementaire behandeling van de ze wetsontwerpen zal begin maart 1971 voltooid moeten zijn. Daarna kan een be sluit tot ontbinding van de beide Kamers worden genomen. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer kan dan plaatshebben op 16 maart 1971. Voor de Eerste Kamer worden kan didaatstelling en stemming gehouden op respectievelijk 7 april en 29 april 1971 Bij een kettingbotsing op de autoweg tussen Ede en Veenendaal zijn twee auto's in vlammen opgegaan. De in zittenden wisten er bijtijds ongedeerd uit te komen. Het verkeer was on geveer vijf kwartier gestremd, want behalve de brandende auto's stonden er nog zes beschadigde wagens op de weg. Aanvankelijk waren het er twee, die na een aanrijdinkje met wat blik schade waren blijven staan. Een vrachtauto, die erachter reed, pro beerde de wagens te ontwijken, maar ramde daarbij twee andere auto's, die in brand vlogen. Om de chaos te completeren reden daarna nog drie wagens op de autowrakken in. Nie mand liep daarbij echter letsel op. SAN FRANCISCO. Het Tweede-Ka merlid mej. mr. Anneke M. Goudsmit (D'66) wil in Nederland een systeem van wijkraden invoeren, waarbij vrijwillige bevolkingscomité's invloed zouden gaan uitoefenen op de planning voor stedelijke vernieuwing. Het Tweede-Kamerlid heeft de problemen hiervoor in een aantal Amerikaanse steden, die zij bezocht op uitnodiging van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, bestu deerd. De wijkraden in de Verenigde Staten zijn samengesteld uit vrijwilligers die, in „open werkgroepen", problemen als re creatie, het aanleggen van straten, sane ring, parkeren, behuizing, vervoer en wa tervervuiling in de buurt waar zij wo nen, onder de loep nemen. In de meeste Amerikaanse steden wor den deze eomité's overkoepeld door een vereniging van betalende leden. Het geld door deze vrijwilligers opgebracht, wordt besteed aan studies over de aan de orde zijnde stadsproblemen. In verschillende Amerikaanse steden hebben deze vrijwillige organisaties grote invloed gekregen, aldus mej. Goudsmit. In San Francisco bereikte men onder meer dat het planbureau van de stad gereorganiseerd en versterkt werd en dat de methode van vuilverbranding, waar- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De heer J. Mosterd, die bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen is gekozen tot vertegenwoordiger van de Amsterdamse Bejaardenpartij, is ontheven van zijn voorzittersfunctie. Het nog voorlopige bestuur heeft hier toe dinsdagavond besloten op grond vand de geruchten die al maandenlang circu leren, als zou de heer Mosterd in de Tweede wereldoorlog met de Duitsers hebben gesympathiseerd. Van 1946 tot en met 1956 zou hem het actieve en passieve kiesrecht zijn ontnomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het oud- P.v.d.A.-Ka merlid Jacques de Kadt is toegetreden tot DS'70, de afsplitsing van de Partij van de Arbeid, die sinds deze week drie zetels in de Tweede Kamer heeft. Jac ques de Kadt liet al enige tijd geleden blijken zich in de P.v.d.A. niet meer thuis te voelen. In het jongste nummer van „Tirade" heeft hij laten blijken lid te zijn geworden van DS'70. AMSTERDAM. De kolonel der ma riniers, mr. A. F. van Velsen, wordt niet krijgstuchtelijk vervolgd. Hij heeft een brief ontvangen van vice-admiraal J. Maas, waarin hem dit wordt meege deeld. Defensie liet in juni een onderzoek in stellen naar de handelwijze en uitlatin gen van de kolonel tegenover de pers. De marineman was in mei in het nieuws gekomen toen hij zijn chef, generaal- majoor A. Luyk, ervan beschuldigde eni ge tijd ten onrechte 500 per maaand te hebben geïncasseerd als autovergoe ding. door de lucht vergiftigd werd, veranderd werd. Mej. Goudsmit meende dat het wijk- radensysteem in een land van de grootte van Nederland heel goed zou kunnen functioneren. „De invoering zou een grote stap zijn naar een directere kleine democratie", zo zei zij. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Drie apen zijn levend onder de motorkapi van een auto ver brand. De Duitse eigenaresse van de die ren, een 30-jarige vrouw uit Hohen, had de dieren in een jutezak onder haar motor kap over de Nederlands-Duitse grens wil len smokkelen. Het jute vloog echter in brand. Nadat ze de lijken uit de wagen had gelegd, reed ze door. Bij de grens post Glanerbrug werd zij aangehouden. Een vierde aap en drie papegaaien, die zij eveneens meevoerde, ontsnapten. Na dat de aap gevangen was bleek dat hij zulke ernstige brandwonden had dat hij ter plaatse werd afgemaakt. Herdenking. Reeds 9000 personen hebben zich aangemeld voor de bijeenkomst, die op zaterdag 15 augustus bij en in het congresgebouw in Den Haag wordt gehouden ter herdenking van de vijf tiende augustus 1945, de dag van de Japanse capitulatie en van alle in de Pacific gesneuvelde en gestorven Ne derlanders en Indonesiërs. Oplichtingen. Een 24-jarige inwoner uit Naarden, die in tal van plaatsen in ons land wordt gezocht wegens oplichting, is door de politie in Antwerpen aange houden. De man gaf zich jaren uit voor de voetballer Peter Ressel en voor de Feijenoorder Matthias Maiwald. Op hun naam bestelde hij in diverse zaken, overnachtte hij in hotels, huurde hij auto's. Voorts pingelde hij meisjes geld af. In 1967 heeft hij in Oss een meisje 25.000 afgezet In Epe ontfutselde hij een auto van 4000. Verkeer en Waterstaat. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is van het Bin nenhof verhuisd naar het voormalige KLM-gebouw aan de Plesmanweg in Den Haag. In het gebouw waarin V. en W. heeft gezeten zal in de toekomst het ministerie van Algemene Zaken, waar onder het kabinet van de premier wor den gehuisvest. Jehova-getuigen. Onder het motto „Mensen van goede wil", houdt het Wachttorengenootschap in Amsterdam volgende maand vijf congressen op di verse plaatsen in Nederland. Het ge nootschap verwacht, dat hieraan door ongeveer 22.000 tot 25.000 Jehova-getui gen zal worden deelgenomen. Meerderheid. Van alle in Amsterdam woonachtige buitenlanders zijn de Ita lianen in de meerderheid. De hoofdste delijke bevolking telt momenteel 2.780 Italianen. Daarop volgen 2649 Marok kanen, 2648 Spanjaarden en 2457 Duit sers. Voorts houden 1.230 Indonesiërs en 483 Chinezen zich in de hoofdstad op. Er wonen 1.159 staatlozen. Reservisten. Het Tweede-Kamerlid Walburg (A.R.P.) heeft minister Polak van Justitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de praktische training en opleiding van de reserve-rijkspolitie. De gemiddelde reservist zou zeer ge brekkig o mgaan met zijn wapens. Schietoefeningen worden zeer spora disch gehouden en de opleiding in judo en zelfverdediging ontbreekt in de mees te gevallen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2