TWEEDE RONDE OVERLEG IN MOSKOU BEGONNEN Zeilen van Plymouth naar Tenerife Oproep Veiligheidsraad over Zuidwest-Afrika Mogelijk verbod van auto's in New York Colombo's kansen gestegen Scheel vroeg pauze om balans op te maken Moskou houdt rekening met positie van Brandt Zwitserse „Apollo-cabine" Advocaten van Manson c.s. in de cel TROEF VAN DE WEEK Luchtvervuilingsminister in Japan benoemd Regeringscrisis in Italië bijna voorbij Druivenplukkers winnen staking na vijf jaar Duizenden bewezen Soekarno laatste eer Zoon Boliviaanse president verdwenen KELTUMPLEET BLAKERTJE voor ƒ9,95 DONDERDAG 30 JULI 1970 Vrolijkste Californische telers moesten toegeven Schroder ZAMBIA WIL VERSCHEPEN VAN WAPENS VOOR ZUID-AFRIKA LATEN BOYCOTTEN Rechtbank beledigd 'T SILVER-STOEPKE voor technische scholen OVERALLS KOKSKLEDING Hervormingen Uitspraak gevraagd (Van onze redacteur in Bonn) BONN In het Moskouse Spirl donov-paleis begint vanochtend de tweede ronde in het Russisch-West- duitse overleg zonder dat het resul taat van de eerste ronde bekend is. Gisterochtend stelde de Westduitse minister Scheel zijn Russische collega Gromyko een korte pauze voor om na tien uur confereren een eerste ha- lans op te maken. Woordvoerder Von Wechmar haastte zich te verklaren dat hieruit niet mag worden opge maakt dat de onderhandelingen over een niet-aanvalsverdrag in een crisis zijn geraakt. Nu spannen de Westduitsers zich tot het uiterste in om, na het uitlekken van het geheime „Bahr-document" in de afgelo pen weken, deze keer de spreekwoorde lijke Russische zwijgzaamheid te evena ren, maar de gang van zaken wekt toch de indruk dat men na anderhalve dag wel degelijk in moeilijkheden is gekomen. Het verzoek om een pauze is door de Westduitsers gedaan, nadat Gromyko's antwoord op de door Scheel voorgestelde aanvullingen op het Bahr-doeument be kend moet zijn geweest. Dat de Russen bereid zijn serieus te on derhandelen, ook al beschouwen zij dat door Gromyko en de Westduitse staats secretaris Bahr indertijd uitgewerkte do cument als een uitstekende verdragstekst, bewijst onder meer hun instemming met Scheei's voorstel om een gemengde werk groep de nieuwe Westduitse argumenten te laten onderzoeken. Voor de Duitsers is dat een positieve ontwikkeling. Maar de kans dat Moskou bereid is veel aan de tekst te veranderen moet mede door het uitlekken ervan gering zijn. De Westduitsers verlangen concessies van hun gesprekspartner en iedere buiten staander zou nadien kunnen vaststellen waartoe Moskou zich heeft laten bewe gen. Bekend is dat de regering-Brandt met name het recht op zelfbeschikking voor alle Duitsers in het verdrag wil opnemen. Naar verluidt zou Scheel zich gisteren zelfs hebben ingezet voor een artikel waarin de mogelijkheid tot vreedzame hereniging duidelijk wordt genoemd. Het DELANO. (Reuter) Na vijf jaar strijd hebben de druivenplukkers in Ca- lifornië hun staking, die in de loop van de tijd uitgroeide tot een nationale zaak, I zo goed als beëindigd. Vakbondsleider Cesar Chavez, die de staking in 19G5 uit riep, deelde gisteren op een persconfe rentie mee dat hij de actie in het meren- deel van de wijngaarden stopzette omdat de grote meerderheid der druiventelers contracten met zijn bond heeft afgesloten. De 42-jarige Chavez is de man ge weest die de veelal rechteloze druiven plukkers, meest van Mexicaanse afkomst, organiseerde en de druiventelers dwong zijn bond te erkennen, iets waartegen zij zich langdurig verzetten. Onder de druk van de staking en een landelijke boycot van Californische tafeldruiven, twee jaar geleden op touw gezet, hebben de telers echter moeten toegeven. Het welslagen van de actie wordt als een per- persoonlijke triomf gezien voor Chavez, zelf een Mexicaanse Amerikaan, die be kend staat als „apostel van geweldloos heid". Eens vastte hij 25 dagen lang in „spirituele bezinning" op zijn taak. Zijn aanhangers beschouwen hem als een held, tegenstanders hebben hem gebrand merkt als communist. Een groot bewon deraar van Chavez was wijlen senator Robert Kennedy. De Amerikaanse schrijver John Stein beck heeft in zijn roman „De Druiven der gramschap" het lot van de zeer arme fruitplukkers aan de kaak gesteld. BLITAR. (Reuter) Vele duizenden mensen hebben gisteren Soekamo's graf in Blitar op Oost-Java bezocht om af scheid te nemen van de oud-president aan het einde van de mohammedaanse rouw- periode van veertig dagen. Per uur passeerden naar schatting dui zend mensen het graf. Het leger had strenge veiligheidsmaatregelen genomen met het oog op eventuele demonstraties van aanhangers van Soekarno, maar er deden zich geen incidenten voor. Op alle toegangswegen naar Blitar hadden mili tairen versperringen opgericht. zijn echter speculaties. Er is volstrekte geheimhouding overeengekomen en de Westduitse woordvoerder beperkt zich na bijeenkomsten tot het commentaar: „Za kelijk en overeenkomstig de problemen." De sfeer is goed, maar Scheel is dan ook de vrolijkste bewindsman die Bonn te bieden heeft. Beslissend voor het overleg, zo weet men in Bonn, is de Russische bereidheid om rekening te houden met de zwakke positie van de regering-Brandt. Een verdrag dat overeenkomt met het Bahrdocument kan niet rekenen op een meerderheid in het Westduitse parlement. Oud-minister Schroder, een van de voor naamste C.D.U.-specialisten voor de bui tenlandse politiek, uitte in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek de vrees dat de Sovjet-Unie en de DDR een verdrags tekst, zoals Gromyko en Bahr die hebben uitgewerkt, zouden kunnen beschouwen als een „erkenningsdiploma." CDU-secre- taris-generaal Heek voorspelde eergiste ren dat Moskou uit is op een „Tweede Potsdam." De Sovjet-Unie heeft de over eenkomsten van Potsdam naar binnen benut als een vrijbrief voor haar machts politieke doelstellingen en naar buiten als een instrument om zich ook van invloed in het westelijke Duitsland te verzekeren aldus Heek. De oppositie, die zich heeft voorgeno men op de gebeurtenissen in Moskou pas te reageren als Scheel verslag uitbrengt, heeft gisteren van Wehner, de fractielei der van de sociaal-democratische rege ringspartij in de Bondsdag, nog eens te horen gekregen dat ze haar houding op nieuw dient te onderzoeken. Een verdrag met de Sovjet-Unie kan de Bondsrepu bliek onmogelijk uit de weg gaan, aldus Wehner. De bondsrepubliek moet leren om te gaan met partners die andere doel stellingen hebben. LA PAZ. (AFP) Een Boliviaans jachtvliegtuig met aan boord een zoon van president Ovando wordt sinds gister middag vermist in een gebied waar guer rillastrijders van het „nationale bevrij dingsleger" opereren. De „Mustang", die werd bestuurd door de adjudant van generaal Ovando, kapi tein Rodolfo Maldonado, maakte een vlucht boven het gebied van Teoponte, op 250 kilometer ten noorden van La Paz. Nasporingen met militaire vliegtui gen hebben tot dusver geen resultaat op geleverd. De 22-jarige Marcelo Ovando is student aan de technische hogeschool in La Paz. NEW ORK. (Reuter) De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft een beroep gedaan op alle landen die diplomatieke of consulaire betrekkingen met Zuid-Afrika onderhouden, het be stuur van de republiek over Zuidwest- Afrika onwettig te verklaren. Ook wordt de regeringen verzocht, te verzekeren dat bedrijven in staatseigen dom of -toezicht alle activiteit in het mineraalrijke gebied zullen staken. Een desbetreffende resolutie werd met dertien tegen nul stemmen bij twee onthoudingen (Groot-Brittannië en Frankrijk) goedge keurd. Voorts aanvaardde de Raad met twaalf tegen nul stemmen, bij drie onthoudin gen Engeland, Polen en de Sovjet- Unie een Fins voorstel om van het Internationale Gerechtshof in Den Haag een adviserende uitspraak te vragen over „de juridische consequenties voor de sta ten van de voortgezette aanwezigheid van Zuid-Afrika in Zuidwest-Afrika". In 1966 wees het Hof een Afrikaans ver zoek om een uitspraak in de kwestie- Zuidwest-Afrika af. Kort daarna nam de Algemene Vergadering van de VN een voorstel aan om het mandaat van Zuid- Afrika over het betrokken gebied te be eindigen. In de eerstgenoemde resolutie werd se cretaris-generaal Oe Thant gevraagd, een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de multilaterale verdragen, waarbij Zuid- Afrika partij is en die wellicht ook van toepassing worden beschouwd voor Zuid west-Afrika. Tot de afzonderlijke staten werd het verzoek gericht, ook hun twee zijdige akkoorden met Zuid-Afrika in dit licht te onderzoeken. De vertegenwoordiger van Zambia in de Veiligheidsraad, Vernon Mwaanga heeft er op aangedrongen dat de Raad een oproep richt tot de vakbonden in de hele wereld, het verschepen van wapens voor Zuid-Afrika te weigeren. Zambia wil ook Zuid-Afrika dwingen zich uit Zuidwest-Afrika terug te trek ken. Deze voormalige Duitse kolonie is een mandaatgebed dat door Zuid-Afrika wordt bestuurd. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft in 1966 besloten het mandaat te beëindigen en verzocht Zuid-Afrika dit gebied te verlaten. De Zuidafrikaanse regering noemde deze stap onwettig en weigerde het toezicht over te dragen. Deze weige ring vormt, aldus de Zambiaan Mwaan ga, „de ernstigste bedreiging voor het be staan van de Verenigde Naties als een politiek instrument voor het handhaven van de wereldvrede en de veiligheid." Vier grote zeilschepen doen mee aan de wedstrijd van Plymouth in Engeland naar Tenerife op de Canarische Eilanden. De afstand die ze moeten afleggen is ongeveer 1.500 zeemijlen. Bij het vertrek vanmorgen voer de Westduitse Gorch Fock", die 1.727 ton meet voorop. Daarachter kwam de Noorse boot LOS ANGELES AFP/DPA). Rech ter Charles Older heeft gisteren twee ver dedigers in het proces tegen Charles Manson en drie medeverdachten van de moord op de filmactrice Sharon Tate en vier van haar gasten tot 12 uur gevan genisstraf veroordeeld wegens „beledi ging van het hof." Irving Kanarek, de advocaat van Man son, kreeg deze straf omdat hij ondanks herhaalde waarschuwingen opmerkingen bleef maken tijdens de ondervraging van de kroongetuige a charge Linda Kasa- bian. Zijn collega Ronald Hughes, die de belangen van Leslie van Houten behar tigt, werd schuldig bevonden aan beledi ging van de openbare aanklager. Hij bood zijn verontschuldigingen aan en wend in eerste instantie tot 75 dollar boete ver oordeeld. Toen hij weigerde te betalen bepaalde rechter Older dat ook Hughes 12 uur in de gevangenis moest doorbren gen. De twee advocaten werden direct opgesloten. Pokken. In verschillende steden en dor pen op Java, Celebes en Sumatra heb ben zich gevallen van pokken voorge daan. Dit heeft het Indonesische pers bureau Antara bekendgemaakt. ADVERTENTIE geheel verzilverd van f 15,— J UWELlERSBEDRIfF Grote Houtstraat 49 Haarlem tel. 321915 NEW YORK (Reuter). De verbran dingsovens voor het Newyorkse vuilnis zijn gisteren buiten bedrijf gesteld als bijdrage tot de bestrijding van de hard nekkige geelgrijze stofmist, die de wol kenkrabbers al verscheidene dagen om hult. Burgemeester John Lindsay heeft een „eerstegraads luchtvervuilingsalarm" afgekondigd, dat in een verder stadium Geïnspireerd door de succesvolle maanreizen van de Amerikanen gaan drie jonge Zwitsers veertien dagen in hun „Apollo-capsule" doorbrengen. Ze hebben er twee jaar over gedaan om het „ruimteschip" te maken. De jongen links, Franz Wiehl, zal buiten de cabine voor de voedselvoorziening en de controle zorgen. De hobbyisten wonen in Gretzenbach en zijn allen niet ouder dan negentien jaar. ADVERTENTIE Sterke Sanfor kwaliteit Blauw - Khaki - wit vanaf 15,75 Buizen vanaf 18,75 Broeken vanaf 15,50 PAARLAARSTEEG1 - HAARLEM (Van onze redacteur in Rome) ROME. Het begint er steeds meer op te lijken, dat Emilio Colombo, sedert enkele jaren Italië's minister van Finan ciën, er in zal slagen een nieuwe Italiaan se regering te vormen. De christendemo craten zouden hem steunen. Dat wil zeg gen dat ook die groepen en stromingen die ertoe hebben bijgedragen dat de op dracht van Andreotti mislukte, ditmaal geen bezwaar maken. Maar het eigenaardige is dat de socia listen plotseling toegeeflijker worden. Dat is temeer vreemd, omdat juist twee da gen geleden zowel in Toscane als in Um- brië definitief de gewestelijke besturen zijn gevormd door vertegenwoordigers van de communisten, de afgescheiden so cialisten en de Proletarische Eenheids partij. Zoals te verwachten was hebben de so cialisten deze overigens logische oplos sing niet kunnen tegenhouden. Maar vreemd is het, dat zij er niet langer aan leiding in vinden om samengaan met de afgescheiden socialisten in een kabinet te weigeren. Waarschijnlijk kan Colombo nog voor het eind van deze week presi dent Saragat mededelen, dat hij bereid is de opdracht om een regering te vor men te aanvaarden. Een andere zaak is of dit nu een erg gelukkige oplossing van de crisis mag worden genoemd. In theorie zou Colombo op een flinke meerderheid kunnen reke nen. Precies dezelfde meerderheid die Ru- mor had. Maar hij zal ook met dezelf de moeilijkheden te kampen krijgen als Rumor, want niemand is zo naïef te ge loven dat de controverse tussen de twee Italiaanse socialistische partijen tot het verleden behoort. Integendeel: de crisis heeft de breuk waarschijnlijk nog ver groot. Het zou waarschijnlijk beter zijn ge weest als de afgescheiden socialisten naar de rechtse oppositie waren overgegaan, want hun aanwezigheid binnen de rege ring betekent veeleer een verzwakking dan kracht. Het betekent ook dat binnen afzienbare tijd, misschien nog wel voor het einde van het jaar, een nieuwe crisis moet wor den verwacht. Colombo is voor alles een econoom en al is hij ook tot op zekere hoogte een man van links, men kan nau welijks van hem verwachten dat hij in een zo moeilijk ogenblik erg veel vaart zal zetten achter de hervormingen waar de vakbonden en de linkse partijen al ja ren op aandringen. EMILIO COLOMBO kan leiden tot het weren van auto's uit de stad. De mist wordt veroorzaakt door de in werking van zonlicht op de fabrieks- en uitlaatgassen, die een chemische reactie tot gevolg heeft. Door de huidige hitte golf en windstilte blijft de mist boven de stad hangen. Het zwaveidioxyde-ge- halte van de lucht overschrijdt meerma len het gevaarlijk peil. Gisteren werd de lucht in de loop van de dag zichtbaar smeriger. Tegen het middaguur was van Manhattan uit de andere oever van de Hudson bijna niet meer te zien. Bejaarden en mensen met ademha lingsmoeilijkheden hebben de raad ge kregen binnenshuis te blijven. Overigens kampt niet alleen New York met het probleem. Er zijn waarschuwingen uit gegeven in een gebied dat zich uitstrekt van benoorden New York tot Atlanta in Georgia en naar het westen tot het Alleghany-gebergte van Pennsylvania. In Washington, waar eergisteren al alarm was gegeven, kon men het Witte Huis niet meer zien vanuit een koepel van het Kapitool. De gebouwen staan slechts an derhalve kilometer van elkaar. Het hoofd van het openoaar ministerie in de staat Illinois Wililam Scott, heeft bekendgemaakt dat hij het Opperste Ge rechtshof om een uitspraak zal vragen, om de grote autofabrikanten te dwingen in alle motorvoertuigen doeltreffende apparatuur tegen luchtverontreiniging aan te brengen. Volgens hem zijn er aanwijzingen dat de staten Arizona, Colo rado, Hawaii, Iowa. Maine Massachu- chusette, Missouri, Minnesota, Rhode Is land en Vermont de stap zullen steunen. Premier S-»to van Japan heeft het hoofd van zijn bureau, Sadanori Jama- naka, benoemd tot minister voor Pro blemen betreffende de luchtverontreini ging. Intussen zal de minister van Verkeer bij de meteorologische dienst een aparte afdeling laten oprichten ter bestrijding van de luchtvervuiling, waarvan met name de Japanse hoofdstad Tokio sterk te lijden heeft.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3