Bolbloemen verliezen terrein op internationale markt Succes voor Sandra en Andress DRAAIT NA SLECHT VOORSEIZOEN Uitvoer naar Amerika is hersteld Zeezwemmen in Bloemendaal Noodlanding op Schiphol Popnieuws Centre open Soosagenda Top de pop pop dertien Experiment Montmartre mislukt VERONTRUSTING OVER TE TRAGE UITBREIDING VAN EXPORT Andere bezoekuren Groote Gasthuis Stadspostdienst in Utrecht gestaakt Broers omgekomen Voor hasjiesjbezit Israel uitgezet Engeland erkent sultan van Oman otnews utt WONDERKIND-AF Molenaar nieuwe hoofdcommissaris Haarlemse politie bij botsing P. Grijpstra: Het zag er wel even benauwend uit ofp0t,e^t HULPVERLENING AAN JEMEN DONDERDAG 30 JULI 1970 Verrassingen Drama aarlent, IJftnond en «e/ anti 9 (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK „Het voorsei zoen is bijzonder slecht geweest, tot aan de schoolvakanties. We stonden toen zeker 25.000 bezoekers achter, maar dat was niet alleen bij de Lin- naeushof het geval", aldus de heer P. Grijpstra, directeur van dit re creatiepark. Ondanks deze slechte start kan hij nu weer een optimistisch geluid laten horen: „Op dit moment liggen we ongeveer 7.000 voor ten op zichte van het vorig jaar, maar het heeft er wel even benauwend uit gezien". tot (Van onze medewerker voor de bloembollencultuur) Het Produktschap voor Siergewassen heeft de beschikking over een computer en kan nu zeer volledige cijfers over de export geven. De cijfers over de export juli 1969 tot en met juni 1970, een vol ex portseizoen, zijn nu niet bepaald gewel dig. De gladiolen en andere voorjaars gewassen hebben het totaalbeeld wat vrolijker gemaakt. Van Hollands roem, de tulpen, hyacinten en narcissen, is nauwelijks meer geëxporteerd dan in 1968/ 1969, zij het dat er een kleine prijs stijging is geconstateerd. De export van gladiolen kon, zij het met of dankzij een daling van de kiloprijs van 17 op 21 mil joen kilogram komen. De totale export 1969/ 1970 komt daardoor op 112 miljoen kilo ter waarde van 378.666.000. De directeur van de Bond van Bloem bollenhandelaren, mr. F. B. M. Neder- veen, moge dan gesteld hebben dat de stijging van de prijs per kilogram ver heugend was, feit is, dat de hoeveelheid geëxporteerde bloembollen niet toenam. Zou de wereldbloemenhandel geen uit breiding vertonen dan was er nog geen narigheid aan de lucht, maar de aanvoe ren aan veilingen en groothandelsmark ten in het buitenland nemen toe. Een duidelijk teken, dat de bolbloemen steeds meer terrein op de internationale bloe menmarkt verliezen. Men kan er nauwelijks tegenover stel len, dat de Nederlandse export van bloe men zo groot is, dat Nederland geheel Europa voorziet. Van een totale aanvoer van tulpenbloemen van 265 miljoen stuks ging al zo ongeveer honderd mil joen stuks naar Duitsland en Nederland neemt ook wel het een en ander af. Het is spijtig, dat het Produktschap voor (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het St. Elizabeth's of Groote Gasthuis wijzigt met ingang van 1 augustus de bezoektijden. De tweede en derde klaspatiënten kun nen bezocht worden van 14.30 uur tot 15.00 uur en 's avonds van 18 00 uur tot 19.30 uur. De bezoekuren van de kinder afdeling zijn vanaf 1 augustus op zater dag, zondag, dinsdag en donderdag van 14.30 uur tot 15.30 uur en maandag, woensdag en vrijdag van 18.00 uur tot 18.30 uur. De kraamafdeling xan bezocht worden van 14.30 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Voor de afdeling cardiologie gelden 's middags dezelfde tijden. De avondbezoekuren zijn van 19.00 tot 19.30 uur. De patiënten van Eykengaarde kun nen 's middags van 14.30 tot 15.30 en 's avonds van 18.00 tot 19.30 uur bezocht worden. UTRECHT. Sinds vandaag bestaat de Utrechtse stadspostdienst niet meer. De 28-jarige directeur A. van der Lee heeft er het bijltje bij neergelegd omdat naar zijn zeggen, zijn klanten hem heb ben „verlinkt". De postale recherche heeft nu voldoende bewijs in handen dat ik voor meer dan één klant brieven be zorg en dat is volgens de Postwet ver boden", aldus de heer Van der Lee. Hij gaat geen ander werk zoeken. „Ik stap in de W.W., net zo lang totdat ik weer in mijn functie van stadspostdienst- directeur ben hesteld". Er zouden nu nog twee stadspostdiensten zijn, één in Haar lem en één in Amsterdam. Siergewassen nog geen gedetailleerde cijfers over de export van najaar 1969 heeft. Men zou dan wellicht de invloed van de Nederlandse bloemenuitvoer op de inkoop door buitenlandse importeurs en bloemisten kunnen nagaan. In de statistiek over de uitvoer van bloembollen in de periode van juli 1968 en met juni 1969 en het afgelopen D Vil 111VI, JU'" CJ-r jaar zitten toch wel enkele verrassingen. Ondanks de daling van de gemiddelde prijs van gladiolen van 3,55 naar 3,42 uit de voorjaarsstatistiek, blijken de Duitsers over het gehele jaar geno men toch 11 cent per kilogram bloembol len meer te hebben betaald. Zij kwamen op 2,96 en betaalden 120 miljoen gulden voor 41 miljoen kilogram. Er is nauwe lijks een duidelijke verklaring voor de plotselinge ommezwaai van de Zweden. Zij zijn altijd al de kopers van de groot ste maten bloembollen geweest en ze be taalden best voor beste kwaliteit Waar door zakte dan opeens de prijs per kilo gram van 4,05 naar 3,69? De grote vraag is of de exporteurs op een hoop worden gedwongen door het toe nemen van de concentraties van de af nemers en het verdwijnen van de kleine afnemers. Gaan de exporteurs die aan kleinere bloemisten leverden door prijs concurrentie proberen de afzet te ver schuiven? De invloed van de prijzen van voorjaarsartikelen is nauwelijks meet baar. Verleden jaar dus 68/69 betaalden ze met elkaar 42 miljoen gulden voor 10.4 miljoen kilogram, nu werd het 40 miljoen voor 10.7 miljoen kilogram. De invloed van voorjaarsartikelen, die normaal veel ups en downs kennen, ziet men duidelijk in de export naar Frank rijk. Dit land importeert meer dan een kwart van het totaal aan voorjaarsbloem bollen, hoofdzakelijk gladiolen. De ge middelde prijs hiervan zakte van 5,25 naar 4,57, zodat bij een toename van die export met 600 000 kilogram tot 2.7 miljoen kilogram de opbrengst slechts 1.3 miljoen gulden hoger lag en kwam op f 12 457.000.-. Zeer merkwaardig is, dat de kiloprijs van de bollen naar de VS wel stijgt. Het is mogelijk, dat de exporteurs naar dat gebied dankzij een voortdurende her oriëntatie beter gaan werken. Ook de totale export is namelijk gestegen. Deze kwam van 13.965.000 kilogram op 14.702.000 kilogram. Geen overdreven toe name, maar gezien de daling die pas lut tele jaren geleden met moeite kon worden gestopt hebben de „exportbevorderaars" en wetenschappelijke onderzoekers op het gebied van de broei toch voldoening van hun werk. De USA staat weer op de JERUZALEM (Reuter). De Israëli sche autoriteiten hebben woensdag vier jonge buitenlanders, onder wie één Ne derlander, aangezegd dat zij het land moeten verlaten omdat zij hasjiesj in hun bezit hadden. Volgens een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Binnenlandse Zaken neemt het aantal buitenlanders dat wegens hasjiesjbezit wordt aangehou- den, toe. Sinds april zijn in dit verband al 14 jeugdige vreemdelingen uitgewezen LONDEN (AFP). Engeland heeft de nieuwe sultan van Oman en Muscat (aan de Perzische Golf), Kaboes bin Said bin Taimoer erkend. De nieuwe sultan Kwam vorige week vrijdag aan de macht, nadat hij zijn vader had afgezet. Zijn vader Said bin Tamoer die bij de staatsgreep licht ge wond raakte, wordt in een Engels zie kenhuis verpleegd. tweede plaats met bijna vijftig miljoen gulden. Het drama Engeland is nog niet ten einde. Importbeperkingen aan de lopen de band zorgen er wel voor, dat de in Engeland gevestigde bloembollentelers hun greep op de eigen markt houden. Alweer liep de export terug, ondanks heel handige methoden om de moeilijkhe den te omzeilen. Deposito-geld voor af-1 nemers betalen is duur. Vandaar de da- lende export van 12 naar 11 miljoen kilo en een stijgende prijs per kg. van 2,91 j naar 3.09. Nederland ontving 34.225.000,-. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL Onder auspiciën van de Vrijwillige Bloemendaalse Red dingsbrigade zullen zondagmiddag 2 au- gustus voor het Bloemendaalse strand de jaarlijkse zeezwemprestatie-tocht en de zeezwemwedstrijd worden gehouden. De deelnemers en deelneemsters kun nen uitkomen in drie klassen: een zee- zwemwedstrijd over 2000 m (voor 15 jaar en ouder; (en een zeezwemprestatietocht over 1000 meter (voor 12 jaar en ouder). De start is bij strandpost „De Kente ring" om ongeveer 12.30 uur. De te zwemmen afstanden zullen eerst lopende over het strand worden afgelegd, zodat men al terugzwemmende weer bij „De Kentering" uitkomt. De inschrijving op het strand kan vanaf 11 uur geschieden. Voor deze wedstrijden is een wisselbe ker voor de snelste zwemmer beschik-1 baar en drie prijzen voor de drie eerst- aankomenden en een beker voor de eerst- aankomende dame. Daarnaast zullen her inneringsmedailles worden uitgereikt. Mocht het weer te slecht voor de wed strijden zijn, dan wordt er op 16 augus tus gezwommen. Over het al dan niet doorgaan kunnen telefonisch informaties worden ingewonnen op de dag van de wedstrijd. Voor tien uur bij strandpost „De Kentering" telefoon 252320 en daar na bij strandpost „Parnassia" telefoon 267277. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Met grote koelbloedig heid heeft een gezagvoerder van de Cana dese luchtvaartmaatschappij CP-AIR gis- grond gezet, waarvan het oliesysteem niet in orde was. Het toestel maakte een vlucht van Rome naar Montreal via Vancouver. De gezagvoerder besloot tot een tussenlan ding op Schiphol toen hij merkte dat er olie verloren werd uit een leiding van het hydraulisch systeem. Dit zou brand tot gevolg kunnen hebben, wanner olie verloren werd en de motoren oververhit zouden raken. De passagiers hebben van het voorval nauwelijks iets gemerkt. Na enige uren oponthoud is het toestel door gevlogen naar Montreal. H ■*ö/a Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermijn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. Ze was tien toen ze alle talenten jachten begon af te lopen en op haar elfde werd ze ontdekt: Sandra Ree- mer, na tien jaar showbusiness nog steeds in de running en hoe. Een blij vertje heet dat. Wie verwachtte van het „wonderkindje" van toen deze succesvolle loopbaan. Het meisje van „ik zweef met mijn ballonnetje" be staat niet meer, na 32 singles, een el pee, televisieoptredens in Italië, Duitsland, Engeland, België en alleen in het afgelopen jaar al zes keer op onze eigen Nederlanden 1 en 2. „Let us pray together" van Sandra en An dress is een tophit nu. Hoe ging dat eigenlijk verder met dat kleine in Indonesië geboren meis je? Het was soms stil om haar heen, ze zat nog op school maar nu hangt het HBS-diploma trots aan de muur. De weg is volledig vrij voor een mu zikale loopbaan. In 1964 werd de ba sis gelegd voor het duo „Sandra en Andress". Ze maakte toen kennis met Dries Holten, een jongen in Tegelen die speelde in „de nieuwe vip een Limburgse band die Sandra wel eens begeleidde. Deze Dries bleek een vaardig componist en leverde Sandra aardig wat nummers. In 1968 nam het kersverse duo een grammofoonplaat op- „Storybook children" Het resul taat, de hit, is bekend. Volgden ..something in my heart", „for the first time in my life" en „reaching for the moon", werkjes die weer niet zo aantikten. „Let us pray together was weer een voltreffer. Sinds oktober van het vorig jaar is Sandra prof en sinds april van dit jaar doet zij ook bühne-optredens met Andress. Voordien bleef de samen werking beperkt tot televisie, radio en platenwerk. Tegenwoordig is San dra zowel met als zonder Andress te contracteren. Hun nieuwste hit komt in Amerika en Duitsland uit. Van Sto rybook children komt een Duitse versie op de markt. Wat heeft deze Sandra nog meer te wensen? Ze stond al in Londen voor de tv-camera's met de Moody Blues, en Julie Driscoll, ome Lou van Rees nam haar in 1968 mee naar Knokke en dit jaar „draaide" ze mee in de nationale finale van het songfestival. Sandra kent het klappen van de zweep na tien jaar. Het wonderkind bestaat niet meer. Zaterdag op de tv, Ned. 1, 20.20 uur: in Zomaar een zomeravond van de VARA zingt Nino Ferrer Agata. Waar al weer een Neder landse versie ook van is, gezon gen door André van Duin. Nino Ferrer is bijna 30, heet eigenlijk Agostino Ferrari. De Franstalige versie van Agata deed vorig jaar niets, de Spaanse van nu is een hit. Zijn eerste hit: Le Téléphone. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Binnenkort is de benoe ming te verwachten van de heer A. Mole naar tot hoofdcommissaris van politie in Haarlem. Hij wordt de opvolger van de heer A. L. de Boer, die op 1 augustus met pensioen gaat. Commissaris Mole naar, 49 jaar, is sinds 1966 hoofd van de politie in Gouda. Aan alle muziekliefhebbers, lanter fanters, drinkers, rokers, vergade raars, film- en cinofielen, kortom iedereen die jong is en net als jij, weet je wel, gezellige mensen die yan het gezellig samenzijn houden met je eigen soort, enz. enz.: jullie hoeven je niet langer ontheemd te voelen want Haar lems ludieke (wanneer gaat dat woord eens uit de mode) centrum, centre eigenlijk, bedoeld wordt het Electric Centre, gaat weer open! Voorlopig alleen nog maar 's avonds, van 8 tot 1, zaterdag en zondag van 8 tot 3, gratis toegang en zo. Overdag wordt er aan de binnenkant gewerkt. In plaats van de donkere kleuren krij gen de muren een lichtgroen verfje en palmbomen gaan voor een passende entourage zorgen. In september gaat de zaak officieel (her) open. Zaterdag 1 augustus zorgt de groep Mozes Duo uit Amsterdam, zó weg gelopen van het Loosdrechtse jazzfes tival met een soort free-jazz voor de officieuze opening. Vanavond VPRO Piknik. Met CCC inc., de eerste Nederlandse popgroep in Piknik, Kevin Ayers and The Whole World, en wellicht ook Syd Barrett. Als je wat over hen wil weten een Vrije Geluiden van deze week opscharrelen. Daar staat trouwens nog veel meer over Piknik in, informatie en cri- tiek en de kernvraag: Hoe kom je bij Piknik? Ze dachten in keer per jaar nen vieren. Oerle zeker carnaval te twee kun- Sociëteit Parnas, Nutsgebouw Hille- gom: zaterdag van 8 tot 12, Soulful Blues Quality. Sociëteit Tum-Tum, gebouw Anno Sancto, Achterweg 22, Heemstede: zon dag dancing-discotheek om 8 uur, m.m.v. driving-discotheek Blunav. De Schelp, Zandvoort: iedere zater dagavond dancing-discotheek van 8 tot Sfeer '69, Ged. Oude Gracht 24: elke vrijdag- en zaterdagavond om 8 uur sociëteit discotheek. Sociëteit Scuff, Eemstraat 6: iedere zondagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur. Toy-Toy, Stoofsteeg 1iedere dag van 19 tot 12.30 uur, vrijdag, zaterdag en zondag tot 2 uur: discotheek. Kamis, Nieuwe Groenmarkt 5: iedere zaterdag dansen voor alle leeftijden van 8 uur af. Electric Centre, Bakenessergracht: zaterdag om 8 uur Mozes Duo. De Weiman, popcentrum in Sant poort: zaterdag om 8 uur The flying Arrows; zondag om 8 uur Lefty Baker. 1. In the summertime Mungo Jerry 2. Lady d'Arbanville Cat Stevens 3. Back home Golden Earring 4. I don't believe in if anymore Roger Whittaker 5. Try a little love Oscar Harris The Wwinkle Stars R Tickatoo Dizzy's Man's Band Groovin with Mr. Bloe Mr. Bloe 8. Never marry a railroad man Shocking Blue 9. All right now Free 10. White rabbit/Somebody to love Jefferson Airplane 11. Agata Nino Ferrer 12. Midnight George Baker Selec tion Magical Mystery Morning Cats UTRECHT. Een 81-jarige Hagenaar en diens 70-jarige broer zijn bij een bot sing tussen hun anto en een vrachtwagen op een kruising in Houten om het leven gekomen. De oudste broer, de heer L. Warnaar. verleende de vrachtwagen geen voorrang Zijn vrouw die achter in de wagen zat. werd ernstig gewond. De jongste broer de heer J. Warnaar woonde in de V.S en verbleef tijdelijk in Nederland. DEN HAAG. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan de Liga van Rode- Kruisverenigingen in Genève 25.000 Zwit serse francs ter beschikking gesteld voor hulpverlening in de door droogte geteis terde Arabische repubiiek Yemen. Onge veer twee miljoen inwoners van het land worden door hongersnood bedreigd. Tot november zal ongeveer 217 000 ton voedsel nodig zijn. Daarvan zijn bijna 100.000 ton toegezegd door de Ver Na ties, katholieke hulporganisaties, de EEG Italië, nationalistisch China, de Ver. Sta ten. de Sovjet-Unie, Saoedie-Arabië, Koe weit, Frankrijk, West-Duitsiand. België. Nederland, Lybië en Ethiopië Yemen on derhandelt voorts met Canada over de aankoop van 500.000 ton tarwebloem. Over de financiële resultaten zegt de heer Grijpstra: „Ik ben een rijk mens zo lang ik aan alle financiële verplichtingen als het betalen van rente en aflossing kan blijven voldoen. Men moet geen won deren verwachten: er blijven geen tonnen over. maar er zijn ook geen schulden." Van de plannen, welke directeur Grijp stra met het naast zijn recreatiepark lig gend wandelpark met bijbehorend restau rant koesterde, is niets terechtgekomen Besprekingen met de eigenaar, de pro vincie, over de overneming zijn afgeketst Voor de Linnaeushof doemt daarmee een groot probleem op, want na 1971 loopt het contract af. volgens welke overeen komst de provincie het restaurant om niet afstaat aan het recreatiepark. Dan zal deze accommodatie moeten worden afge broken. „Het bouwen van een nieuw res taurant vergt een enorme investering. Ik bezit wel de ruimte en een geschiktp olaats. maar de financiën zijn nog een ODen vraag. Als het weer zoals vandaar (lees woensdag) aanhoudt, is het een eenvoudige zaak." Gisteren krioelden ruim drieduizend mensen in de tuin rond hetgeen de heer Grijpstra de opmerking ontlokt: „De opzet voldoet aan de behoef te." De ontheffing voor het betalen van vermakelijkheidsbelasting voor bezoekers aan de speeltuin beneden de zestien jaar, welke de gemeente Bennebroek heeft ver leend, betekent een leuke verlichting van ongeveer tienduizend gulden, rekent di recteur Grijpstra voor. Hij blijft het evenwel absurd vinden dat de vermakelijk heidsbelasting betaalt over de prijs, waar in ook de BTW zit begrepen. „Je betaalt belasting over belasting." Hierover was bij de gemeente eveneens een verzoek om vrijstelling ingediend, maar dit werd afgewezen omdat het technisch onmoge lijk was. Enige tijd later kreeg „De Keu kenhof" in Lisse wèl op dit punt vrijstel- ling. Het experiment Montmartre is mislukt. Haarlemse schilders zouden exposeren en verkopen op de Linnaeushof, maar voor al de verkoop viel de exposanten bitter tegen „Ze dachten behoorlijk om te zet ten, maar het publiek komt hier niet voor schilderijen. Ze hebben het zes weken volgehouden. Het waren toevallig ook net de slechtste zes weken na de opening Nieuw op de Linnaeushof zijn twee over kappingen van driehonderd vierkante me ter aan weerszijden van de consumptie tent. Het is als schuilgelegenheid bedoeld en om aan de lange banken rustig een boterham te kunnen opeten. „Ik was er f 12.000 mee kwijt; het zijn kapitale be dragen en het brengt niets op, het is een service. Ik heb nog veel meer plannen maar ik kan niet verder springen dan mijn polsstok lang is". Over de toekomst is de heer Grijpstra optimistisch. „We zijn één van de weinige recreatieobjecten in de bollenstreek. Ge lukkig is ons seizoen erg lang en als het zo door blijft gaan. wordt het een goed jaar. Nee, ze hoeven niet bang te zijn dat we morgen weg zijn" P. Grijpstra: „Ze even met bang te zijn".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9