Commissie wil internationale maatregelen om drinkwatervoorziening veilig te stellen DE RIJN: EEN VAN MEEST VERVUILDE 'S WERELDS RIVIEREN m Verslechtering zet zich nog voort De „acht grapjes" waar waterleidingmensen mee moeten stoeien UITGAAN IN HAARLEM Haar Jota reaal BH'S IN ONGENADE s Plaatsnaam weggevallen IN DE VISHAL Brand op Noorse vistrawler Scandinavië voorop Verzending Zeepost VRIJDAG 31 JULI 1970 11 iiaiifp opnieuw een ernstige vervuiling en de drinkwatervoorziening voor drie ëneenhalf miljoen Nederlanders is ernstig in gevaar. Endosuljan - Maas (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Rijn is een van 's werelds meest ver vuilde rivieren. Dit werd gister middag in het Haagse Nieuws poort opnieuw onder de aan dacht gebracht van het Neder landse publiek door de voorzit ter van de Rijncommissie Water leidingbedrijven, ir. H. Bosch, directeur van de Duinwaterlei ding in Den Haag. De Rijncommissie waarin de be drijven van Amsterdam, Noord-Hol land, Den Haag, Rotterdam, Dor drecht en Noordwest-Brabant is duidelijk in zijn standpunt over de on-reinheid van de Rijn: „De maat is vol", vindt de commissie, „de toestand is onhoudbaar". Onhoudbaar, want Opsporing Dagboek Bespoten CONSUMENT BOM m DAUWDROP \LLERHANDE (MMMIIMimMMinWimMWflMIMWHWWVVWHW De Rijncommissie Waterleidingbedrij ven laat het er niet bij zitten. Mèt colle- ga-Rijn-waterleidingbedrijven uit Zwit serland en West-Duitsland, die in gelijk soortige omstandigheden verkeren, heeft de Nederlandse commissie de Interna tionale Arbeitsgemeinschaft der Wasser- werke im Rheineinzugsgebiet opgericht, die met vereende internationale krach ten bij de nationale regeringen alle maatregelen wil bepleiten die ertoe moe ten leiden, dat de Rijn gevrijwaard wordt van die gevaren die de drinkwa tervoorziening in Zwitserland, West- Duitsland en Nederland nu en in de toe komst bedreigen. *- In het jaarverslag over 1969 dat giste ren door de Nederlandse commissie werd uitgebracht wordt nog eens herin nerd aan de ernstige endosulfanvergifti ging in juni van het vorig jaar, toen dui zenden vissen dood naar de oppervlakte van de rivier kwamen drijven. De toen malige vergiftiging en de daarop volgen de publiciteit heeft de zieke toestand van het Rijnwater nog eens extra in het zonnetje gezet. Overigens hebebn we hier duidelijk met een chronische ziekte te maken. Ir. Bosch: „Er is sprake van een voortgaande verslechtering" en over de positie van de waterleidingdirecteu- ren: „U kunt ons zien als een stel huis artsen aan vaders Rijn bed". dus bij de lozer van de afvalstoffen. Dan alleen zal het mogelijk zijn de kwaliteit van het Rijnwater te beheersen. Het best zou dit alles te verwezenlij ken zijn, zo vindt ze, met een internatio naal, of transnationaal beheerslichaam voor de Rijn en haar zijrivieren. Een ge dachte die door de Tweede Kamer reeds is onderschreven. De Rijncommissie werd in 1951 opge richt en heeft sinds haar bestaan ernsti ge waarschuwingen uit laten gaan naar de Rijksoverheid, ondermeer in de vorm van drie memoranda. Ook in het geding is gisteren de kwa liteit van het Maaswater geweest. De functie van de Maas wordt steeds im- portanter. Over enkele jaren wordt de rivier naast de Rijn de belangrijkste bron voor de drinkwatervoorziening. Nog is het Maaswater aanmerkelijk minder verontreinigd dan het Rijnwa ter, maar globaal genomen verdubbelt de verontreiniging van de Maas na het passeren van de Nederlandse grens. In onze zaterdagkrant (in Erbij) ko men wij nader terug op de kwaliteit van het Rijnwater en het geheel van de drinkwatervoorziening in Nederland. (Van een medewerker) IJMUIDEN Vrijdagmorgen werden in IJ muiden door 48 vaartuigen aangevoerd: 4935 kisten en 823 kleine kisten vis, 25.000 kilogram tong en 1080 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 380 kisten en 120 kleine kisten schelvis, 360 kisten en 580 kleine kisten wijting, 450 kisten gul en kabeljauw, 340 kisten torgul, 22 kleine kisten haring, 110 kisten en 101 kleine kisten makreel, 2360 kisten schol, 15 kisten tarbot en 420 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 6.48-5.88, grote tong 6.46-6.22, grootmiddel tong 6.38-6.02, kleinmiddel tong 7.22-6.52, tong I 8.25-7.59, tong II 8.17-7.57, zalm 10-8.62. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 148-120 middel kabeljauw 150-122. Per tien stuks: grote kabeljauw 96-82 middel kabeljauw 62-56. Per stuk: kreeft 25. Per 50 kilogram: grote, middel en kleinmiddel schelvis 65-38, schelvis 38-30, schelvis II 34-20, gestripte wijting 32-31, schar 22-8, grote schol 46-32, schol I 50-35, schol II 42-31, schol III 32-20, gul I 65-55, gul II 46, gul III 50-20, rode poon 60, haai 30-24, tarbot 248-108, griet 190-144, haring 35.20-26, makreel 100-20, bot 10-8, horsmakreel 10-7, krab 30, tongschar 86-75. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen gemaakt: KW 144 2.960, 214 15.000; GO 7 16.000 WR 45 4.190; IJM 38 3.820, 44 10.100; UK 234 8.230, 196 4.950. 148 3.220, 116 490; VD 9 1.220, 15 1.690, 19 1.950, 25 1.700, 44 1.400, 46 5.600, 73 1.600. 75 1.400; UK 135 en UK 145 700. Scheveningen. De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 100 kilogram tong, 20 stijve kabeljauwen, 40 kisten schelvis, 100 kisten wijting, 200 kisten gul en kabel jauw, 30 kisten varia en 600 kisten schol (Van een verslaggever) IJMUIDEN Scheveningen-Radio ving vanmorgen een noodbericht op van het Engelse kuststation Vick Radio, waarin werd gemeld, dat op acht mijl van Stor- noway een Noorse trawler in brand stond, Een reddingboot van het kuststation en het Engelse schip Ascot spoedden zich naar de Noor. Later meldde de Ascot, dat de bemanning van de trawler de brand (in de machinekamer) onder controle had en dat genoemd Engels schip de trawler op sleeptouw had genomen. Aan Nederlandse zijde wint inmiddels de principiële gedachte veld, dat elke ongewenste vorm van verontreiniging van het Rijnwater moet worden verme den, ook als die voor de industrie kos tenverhogend werkt. Dit moet worden bereikt door alle afvalstoffen op te spo ren, te bemonsteren en te analyseren. De commissie is het er over eens dat er bovendien wettelijke voorschriften moe ten komen voor zuivering aan de bron (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In 1969 is er om verschillende redenen tot ongeveer veertien dagen gestopt met het inlaten van Rijnwater voor de drinkwaterbe- reiding, waaruit eens te meer blijkt, dat de rivier een verre van veilige bron is voor de drinkwatervoorziening. Ir. C. Lugthart, directeur van de Drinkwaterleiding in Rotterdam, luchtte gisteren emotioneel zijn ge moed over de gevaren waarin de drinkwatervoorziening voor drieëneen half miljoen Nederlanders voortdurend verkeert. „Er zijn acht grapjes waar we nu mee stoeien," liet hij weten en raffelde de hele rij af: verzilting, organische verontreiniging, verontrei niging door minerale oliën, door syn- tetische wasmiddelen, door giftige stoffen, door ziektekiemen, door ra dioactieve stoffen en termische ver ontreiniging. zaak in het Rijnwater terecht geko men. Een kijkje in het verontreinigings dagboek leert ons dat van de twaalf geconstateerde gevallen er vier een aanvaring als schuld hebben, bij vier andere gevallen is de oorzaak onbe kend. Die verontreiniging door giftige stof fen bijvoorbeeld kan gebeuren door zware regenval, waardoor bespoten landbouwgronden worden afgespoeld en het vervuilde regenwater via sloot jes en riviertjes in de Rijn terecht komt. Het was ook een van de verkla ringen voor de endosulfanvervuiling vorig jaar. De juiste oorzaak blijft moeilijk te achterhalen. Droevig is de opsomming van de ge constateerde verontreinigingen van de Rijn vanaf 1 januari van dit jaar. Ton nen van de meest uiteenlopende soor ten olie zijn de eerste zeven maanden van 1970 door wel of niet bekende oor- In januari vallen drie verontreinigin gen te melden. Op de 16e slaat een tankboot lek en verliest bij Wesel 140 ton dieselolie. De volgende dag een nieuwe vervuiling bij Keeken nabij Lo- bith. Zeshonderd liter benzine is op on bekende wijze in het water geraakt. Bij een aanvaring op de 24e komt 2000 liter ruwe olie door een aanvaring in de Rijn terecht. In februari twee gevallen. Nabij Ludwigshafen door een aanvaring 400 ton olie met benzine, dat was op de 7e. Op de 17e wordt tussen Keulen en Mühlheim 80 ton benzine aangetroffen. Oorzaak onbekend. In maart weer twee gevallen. Tussen Keulen en Wes- seling spuit een schip op de 6e 20 ton huisbrandolie, op 27 maart komt door een aanvaring bij Bingerloch 240 ton ruwe stookolie vrij. Een aanvaring op 15 april nabij Mainz laat 300 ton stook olie achter. Óp 26 april zinkt een tank boot: 6% ton benzine. Op 31 mei zijn er twee gevallen geconstateerd. Nabij Mühlheim een olievlek van circa 4 ki lometer. Oorzaak onbekend. Tussen Koblenz en Mainz zinkt een schip, waarbij 40 ton gasolie vrijkomt. Het eerste geval in Nederland wordt ge constateerd op 22 juli bij Lobith in de vorm van een olievlek. Oorzaak onbe kend. rmnnnnnnnnnn MUZIEK Grote of St. Bavokerk, (Gr. Markt), Dinsdag 4 augustus 20 u. en donderdag 6 augustus 15 u.' Orgelconcert. Aula Teylermuseum, (Spaarne 16). Zondag 15 u.: Orgelconcert door Anton de Beer. Treslong. (Hillegom) Dagelijks behal ve maandag: diner-dansant. Cabaret-dancing Caramella, (Zand- voort). Dagelijks dansen ,Les Etoiles" Hotel Bouwes. (Zandvoort). Dagelijks „I Cavalieri". Dancing Ferdinand (Geertruida Carel- senstraat). Dagelijks van 20-01 u.: dan sen. Hotel Esplanade, (Badhuisplein, Zand voort). Dagelijks van 20-02 u.: Optreden van het DA-trio. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62). Permanente tentoonstelling van wer ken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Frans Hals' meesterwerken. Iedere zaterdag extra avondopenstelling van het met kaarsen verlichte museum van 20.30- 22.30 uur. Tot en met 5 september. Da gelijks van 10-17 uur Zondag 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum, (Jansstraat 39). Permanente tentoonstelling van ou de religieuze kunst schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 10-12.30 en van 14-17 uur Zondags van 14-17 uur. Teylersmuseum (Spaarne 16). Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na- CANDINAVISCHE meisjes laten deze zomer hun b.h.'s thuis om dat zij de voorkeur geven aan een boe zem in de natuurlijke vorm boven een die kunstmatig is opgeprikt. Deense en Zweedse meisjes volgen deze nieuwe mode met bijzondere geestdrift en hebben als zij naar het strand gaan vaak niets anders onder hun doorzichtige tunieke of t-shirts dan zonnebruin. Ondanks het feit dat er nog geen consumenten-in- formatrice kon worden aangesteld, heeft de direc trice van de Stichting Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting, mejuf frouw A. M. Franse op beperkte schaal 515 adviezen kunnen verstrekken. Die adviezen varieerden van prijzen, kwa liteiten en merken tot het ongedaan maken van handtekeningen, onbesuisd gezet onder een koopcontract van een of andere colporteur. Dit lazen wij in het jaarverslag van de stichting. Hierin wordt ook gewezen op het belang van uitbreiding van het eigen centrum met het pand Frans- Halsstraat 9 erbij voor diverse cur sussen. Er werden 156 cursussen gege ven (16 soorten) en nog enkele eenmali ge lessen. De onderwerpen liepen van naaicursussen (die ver beneden het toe gestane gemiddelde van 50 percent ble ven is de interesse van de vrouw misschien verschoven?), de nieuwe cur sus „Gast en gastvrouw" bloemencur- sussen (met groeiende belangstelling in Schalkwijk), koken en hygiëne tot goed bewegen. Tevreden concludeert het bestuur dat het jaar kan worden afgesloten met een batig saldo, het begin van het jaar zag er helemaal niet zo rooskleurig uit. Een anonieme bommelding zorgde ervoor dat de politie de bagage van de toeristen op het vliegveld Ndola van Zambia nog eens grondig door zocht. Een bom werd er niet gevon den. Wel diamanten ter waarde van ongeveer 70.000 gulden in de bagage van een Westduitse toeriste. Volgens berichten uit Noorwegen hebben sommige meisjes de traditio nele steun voor hun borsten afgelegd toen ze geblakerd werden door de hittegolven van dit seizoen, maar juf frouw Toril Matsen, een 24-jarige ver koopster uit Oslo, vertelde dat deze handelswijze niet algemeen is aan vaard. „Je kunt alleen van tijd tot tijd je b.h. thuis laten", zei juffrouw Mat sen, te kennen gevend, dat haar baas niet goed vond dat zijn werkneemsters te veel vlees lieten zien. Niettemin riskeren vele van Torrils vriendinnen drie maanden gevangenis straf wegens „onbehoorlijke ontblo ting" door op de stranden de bovenste helft van hun bikini's uit te trekken. In Denemarken is de opvatting vrij moediger. Op bepaalde stranden ten noorden van Kopenhagen is blootbor- stig zonnebaden gew.oon en heel wei nig mensen zeggen er iets van. Als men door de wereldberoemde Tivoli- tuinen en het centrum van Kopenha gen wandelt, ziet men aan het grote aantal b.h.-loze maar overigens vol doend^ geklede meisjes duidelijk, dat Denemarken in de voorhoede staat van de landen waar heel veel geoorloofd is. De b.h.-fabrikanten in Denemarken en Zweden zeggen dat de produktie van b.h.'s. hoofdzakelijk van licht ge wicht, gewoon doorgaat en geven al leen toe, dat „niemand meer opgevul de bustehouders schijnt te kopen,be halve misschien in de provincies." Volgens een der Deense fabrikanten laten meisjes alleen niet altijd haar b.h.'s uit omdat ze weten dat haar werkgevers het niet zouden goedvin den als ze zonder b.h. op het werk zouden verschijnen. Terwijl de nieuwe gewoonte niet is aanvaard door oudere dames, vinden leerlingen van middelbare scholen en studenten van universiteiten baar na tuurlijk en „prettig". „Ik heb nooit kunnen wennen aan het dragen van zo'n ding", zei een blonde 16-jarige in Stockholm. In discotheken en andere nachtgele- "enheden in de Zweedse hoofdstad is de algemene opinie onder hippe meis jes dat hun borsten vrij moeten zijn. Zij laten zien dat zij het menen door het dragen van half-doorzichtige kle ding zonder b.h.'s. Inmiddels is de politie in Oslo vast besloten de openbare welgevoeglijk- heid te handhaven. „Sommige mensen ergeren zich nog altijd bij het zien V4 ...I van naakte borsten en daar moeten we rekening mee houden", zei de hoofd commissaris van politie, Sten Grind- haug, met zijn dikke vinger wijzend oo artikel 376 van de Noorse strafwet, die „schending van de eerbaarheid door onbehoorlijke ontbloting" ver biedt. Maar dat artikel is geformuleerd in 1902 en heel duidelijk niet in overeen stemming met de stroming in Scandi navië in de richting van volledige aan vaarding van naaktheid in het open baar. Wie goed oplet, kan overigens deze tendens van b.h.-loze borsten ook in Nederland opmerken. „Dauwdrop", zo heet dit laatste snufje op tuinstoelengebied, hier boven afgebeeld. Gemaakt van perspex, door Duraxhell Ltd. Prijs: f 730. Te zien op „Decor International"een meubeltentoon stelling in Londen. Stuur een briefkaart met uw adres en f 2 aan extra postzegels naar Al- bert Heijn NV Zaandam (de zegels aan de adreszijde plakken), of maak 2 over naar postrekening 9930 van deze firma en u krijgt een jaar lang Allerhande thuis. tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 10-17 uur. De eerste zondag van de maand van 13-17 uur. Koudenhornkazeme (Koudenhorn)Per manente tentoonstelling van de stichting Meervoudig Amateur Centrum Ruimte- waarneming en Onderzoek (MACRO) ge opend maandag en vrijdag van 19.30-22 u. dinsdag en vrijdag 14-17 u en zater dag 13-17 u. Museum Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heiligland 1 rd) Permanente expositie van voornamelijk Haarlemse kunste naars. Bezichtiging van de gebrandschil derde ramen uit 1602 Dagelijks behal ve dinsdag, van 10-20 uur. Var 20-24 uur: klassiek gammofoonplatenprogramma. Galerie Eylders (Haltestraat 77). Expo sitie van werken uit eigen bezit en brons plastieken van Wim Jonker en Jean le Noble en keramiek van Babs van Els- dingen. Van dinsdag tot en met zondag geoepend van 19-22 uur Thysse's Hof, (Bloemendaal). Tentoon stelling over milieuhygiëne. Geopend van dinsdag tot en met zondag 9-12 er 13.30- 17 uur. Tot 1 septembei. Potterie „Het Schoutje" (Schouten- steeg). Expositie van potterie en hand- weef. Dinsdag tot en met zaterdag ge opend van 10-17 uur. Galerie Blokker, (Bronsteeweg 4a, te Heemstede). Tentoonsxelling van wand kleden van Rietje Degens. Geopend van 9-7.45 u. Zondag en maandag gesloten. Tot en met 13 augustus. Vis- en Vleeshal (Gr. Markt). „Func tionele kunst van de 21ste eeuw" exposi tie van objecten van Curt Stenvert. Tot en met 5 september. Tevens in de Vishal een expositie var. fotogroep „De Mug gen". Tot en met 22 augustus. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Galerie T., (Bakenessergracht) Zomer- expositie van werken van >naer anderen Jorn, Heyboer, Klink en Montijn. Dage lijks geopend /an 11-17 u. zondags 14-18 uur. Tot en met 31 augustus Gemeenschapshuis, (Zandvoort) Foto expositie van ,Oud Zandvoort" Dage lijks geopend van 10-12 14-17 en 20-22 u. Zondag van 15-17 en 20 22 uur. Tot en met 8 augustus. Wijkcentrum Meerwijk, (Bernadotte- laan). Tentoonstelling van tekeningen van Jan en Martha Hofman. Geopend van 14-16.30 en 19-21 uur Tot er> met 8 au gustus. Galerie De Garage, (Kostverlorenstr.), Expositie van werken /an Danny Visser en Edwin Feith Geopend van 12-17 en 19.30-21.30 uur. Tot *n met 7 augustus. DIVERSEN Waagtaveerne, (op hoek Damstraat en Spaarne). Dagelijks behalve maandag: open podium) geopena van 10-18 en 20-24 uur. Vrijdag en zaterdag tot 01 uur. I vail CCll tot/uuivoi- «vww»-. - - "O hu——h Met de voigendt- schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Amstelland" (10-8); Australië: ms „Havelsiein'' (5-8); Brazilië: ms „Atkarak" '5-8); Canada: ms „Hope Isle" (6-8); Chili ms „Jytte Skou" (4-8); Indonesië: ms .Göttingen" (3-8); Tanzanië: ms „G. Schumann'' (4-8); Ned. Antillen: ms „Marathon' (3-8); Suriname: ms Aegis" (5-8). Verenigde Staten: ms „At lantic Cognac' (3-8i en ss „Mormacsky" (6-8); Z.-Afnka (Rep.): ms „Annenkerk" (5-8) m.i.v. Z W.-Afrika BEVERWIJK In het bericht over het opheffen van de Stadspostdienst in Utrecht in ons blad van donderdag, is bij de opsomming van de overgebleven Stads- pistdiensten de naam van Beverwijk abu sievelijk weggevallen In Amsterdam, Be verwijk en Haarlem existeren de Stads- postdiensten namelijk nog.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11