Paus blijft bij handhaving van priestercelibaat Duitse misdadigers Arnhem gepakt in Ook in Haarlem ingebroken Zetelverdeling onveranderd H uisnummers gewijzigd om deurwaarder te misleiden tegen Betere organisatie bosbranden nodig Statistisch onderzoek niet-stemmers V akbeweging is teleurgesteld 260142 FORD-VERKOOPCENTRUM BISSCHOPPEN DOEN VERSLAG OVER GESPREK VAN KARDINAAL ALFR1NK IN ROME Twee runners van L. Smit verdronken DODELIJKE DUIK IN RIJN Geen straffen in Utrechtse kwestie rond atheneum Bromfietser maakt dodelijke val Protestbrief aan Oostenrijkse kanselier Zware betonplaat van flatgebouw stortte neer Minister Den Toom antwoordt op vragen over Veluwe: MINISTER WINT EERST ADVIES IN Kabouters willen in regering „T etrode VRIJDAG 31 JULI 1970 m II telefoon 023 OVERVEEN In storm bij Kaapstad UTRECHT Paus Paulus blijft bij de handhaving van de celibaatswet voor priesters. Het Nederlands episcopaat blijft op het standpunt staan dat de geloofsgemeenschap ermee gebaat is dat er gehuwde priesters toegelaten worden. Dit staat in een vannacht vrijgegeven communiqué waarin door de bisschoppen verslag wordt gedaan over het overleg dat kardinaal Alfrink van 9 tot 14 juli in Rome heeft gevoerd. GEWETEN Stemmen herteld in Zwolle Balk over weg gelegd Zwitserse jongens voor moord op Nederlander veroordeeld Voor de tweede keer Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 OVERHEID Indien ze Defensie krijgen Oost-Groningenplan ADVERTENTIE J2JU33ES! (Van onze correspondent) KAAPSTAD. De chef-runner van L. Smit, de 60-jarige P. Eckhardt uit 's Gra vendeel, is tijdens een vliegende storm ter hoogte van kaap De Goede Hoop ver dronken. Ook de 36-jarige Hongaarse run ner Serene is om het leven gekomen toen het kleine reddingsvlot waarmee beiden de kust probeerden te bereiken, omsloeg. Twee andere runners, de 32-jarige Rot terdammer G. van der Meer en de 36- jarige Hongaar Laszlo, slaagden er met veel moeite in zwemmend de kust te bereiken. Het viertal vormde de bemanning van een drijvende kraan die werd gesleept door de Engelse zeesleper „Brittonia" van de Britse dochteronderneming van L. Smit en Co. Nadat de tros voor de tweede maal was gebroken, dreef de kraan in de rich ting van de rotsachtige kust. Toen de kraan nog ongeveer driehon derd meter uit de kust \yas,, stapten de vier runners in het reddingsvlot. Twee van hen kwamen in de golven om, toen het hootje op een hoge gol'f kapseisde. De kraan is waarschijnlijk op de rotsen geslagen. Zonder de problemen, die door kardinaal Alfrink zün uiteengezet te miskennen meent de paus dat de redenen om de traditionele band tussen het priesterschap en het celibaat in de Latijnse Kerk te handhaven ook vandaag nog van kracht zjjn, mis schien nog meer dan in andere tijden. De paus ziet het als een zware en gebiedende eis van zijn apostolisch ambt dit te blijven voorhouden, zo blijkt uit het verslag van de bisschoppen. Kardinaal Alfrink heeft tot twee keer toe met de paus over de celibaatkwestie uitvoerig gesproken. Het gesprek zal in de toekomst worden voortgezet. Voorts zegt het episcopaat het celibaat op de wereldsynode van bisschoppen die in het najaar 1971 wordt gehouden aan de orde te zullen stellen. De mening van de paus betekent dat het al dan niet leven in celibataire staat bij de priesterwijding niet facultatief ge steld mag worden. Priesters die trouwen mogen niet volledig in het ambt worden hersteld. De paus acht slechts over ge huwde mannen van rijpere leeftijd, die priester willen worden collegiaal overleg toelaatbaar. Dit alleen om aan uitzonder lijke situaties *egemoet te komen. Het communiqué zegt verder dat het celibaat voor de paus een weloverwo gen gewetensovertuiging is, waarin hij zich over het algemeen door de bis schoppen gesteund ziet ook al weet hij dat er bisschoppen zijn die een andere mening voorstaan. Naast de paus heef* kardinaal Alfrink in Rome ook gesproken met diens naaste medewerkers de kardialen Villot Seper, Willebrands, en Wright en de bisschoppen Benelli, Casaroli en Schröffer over de situatie van de Kerk in Nederland. Het ging in deze gesprekken telkens over de mening van het Nederlands episcopaat, namelijk dat gehuwde priesters toelaat baar zijn. In Rome is gezocht „naar wegen om de Kerk in Nederland vari voldoende pries ters te blijven voorzien en om aan de bestaande nood van veel priesters tege moet te komen. Er war geen sprake van een pleidooi voor afschaffing van het ce libaat en de bisschopen hebben meer dan eens hun grote waardering uitgespro ken voor de priesters die omwille van het koninkrijk Gods met toewijding en of fervaardigheid volharden in hun celiba taire levensstaat. De bischoppen betrek- (Van onze correspondent) ARHEM. Opi een caféterras in Arnhem heeft de politie gistermiddag drie Duitsers aangehouden, die naar zij meende, leden waren van een beruchte Duitse valsemuntersbende. Zij bleken dieven, inbrekers en roofovervallers te zijn. Eén van hen zag kans te ontvluch ten. Hij dook in de Rijn en is verdron ken. Hij was de 10-jarige Dieter Zim- mermann uit Düsseldorf, een berucht misdadiger die in vrijwel heel Europa werd gezocht. De politie kon tot aanhouding van de Duitsers overgaan na een tip van de chef-verkoper van een Arnhems garage bedrijf. Hij was twee weken geleden in contact gekomen met de drie Duitsers, die een auto, een witte Porsche, lieten repareren. Een dag later las hij in de krant dat de Duitsers gevaarlijke misda digers waren. Toen het trio gisteren weer met de witte Porsche bij de garage verscheen, belde hij de politie. De drie Duitsers had den hem gezegd op een caféterras te zullen wachten op een man, die de Por sche wilde kopen UTRECHT. De Utrechtse gemeen teraad heeft met 24 stemmen voor en 11 tegen het rapport-van Dam over de pro blemen rond het gemeentelijk atheneum voor kennisgeving aangenomen. Dit be tekent dat de in het rapport voorgestelde strafmaatregelen tegen een aantal bij het conflict betrokken docenten varië rend van ontslag tot berispjng niet zul len worden genomen Wel zullen B. en W. voortaan strenger gaan optreden tegen plichtsverzuim, waar onder ook verstaan worden niet door het college getolereerde activiteiten voor de mocratisering van de scholengemeen schap. Een motie, waarin het beleid van de wethouder Van der Vlist van Onder wijs werd afgekeurd, werd verworpen. De gealarmeerde politie wist twee van de drie mannen op het caféterras te grijpen. De derde rende weg en sprong in de Rijn. De politiemannen maakten een voorbijvarend plezierjacht op de man attent. Het voer naar de Duitser, maar deze rukte zich los toen de beman ning van het schip hem vastpakte en aan boord trachtte te trekken. Juist voer een Belgische tanker voorbij. Door de hevige golfslag en de zuiging verdween de vluchteling in de diepte. De twee andere Duitsers hebben in middels bekend enkele dagen geleden samen met de thans verdronken Zim- mermann in de omgeving van Den Haag te hebben ingebroken in een tankstation en op een camping. Ook waren zij een radiozaak in Haarlem binnengedrongen Bij een zaak in elektrische artikelen in Rijswijk hadden zij voor duizenden gul dens gestolen. Zimmermann werd door de Duitse po litie ook gezocht voor een aantal auto diefstallen. In de Porsche, die waar schijnlijk ook gestolen was, werden een pistool en een dolkmes aangetroffen. ken beide groepen in hun meeleven en in hun zorgen", aldus het bisschoppelijk communiqué. Kardinaal Alfrink geeft vanavond in een extra aflevering in Brandpunt van de KRO een toelichting op het communiqué. (Van onze correspondent) ZWOLLE. Bij de in Zwolle gehou den hertelling van de op 3 juni bij de gemeenteraadsverkiezing uitgebrachte stemmen zijn niet dusdanige verschillen aan het licht gekomen, dat in de zetel verdeling verandering komt. Wel bleken op de 45 stembureaus in de gemeente Zwolle totaal tachtig stem biljetten verkeerd te zijn beoordeeld. De P.v.d.A. die om hertelling had ge vraagd, verloor 38 stemmen, de combi natie C.H.U.-A.R.-K.V.P. verloor er 18, de V.V.D. 8, D'66 7, P.S.P. 1, G.P.V. 4, Boerenpartij 2, S.G.P. 1 en Binding Rechts 1. De C.P.N. kreeg er één stem bij, de P.P.R. drie. (Van onze correspondent) CULEMBORG. De 20-jarige J. van Zanten uit Culemborg is overleden, na dat hij woensdagavond met zijn bromfiets over een op de weg neergelegde balk was gevallen. De politie heeft drie jongens van 16, 19 en 20 jaar gearresteerd die de balk over de weg hadden gelegd In de auto van de baas van een hunner zaten zij te wachten wat er zou gebeuren. De 19-jarige jongen Ls een goede be kende van de politie. Hij is reeds vijf keer voor mishandeling veroordeeld. ZURICH. De kinderrechter in Zürich heeft twee Zwitserse jongens schuldig be vonden aan de moord vorig iaar septem ber op de Nederlander Herman de Mul een kantoorbediende uit Amersfoort. Zij werden achter gesloten deuren veroor deeld tot een verblijf in een opvoedings gesticht van minimaal drie en maximaal tien jaar. De jongens, die ten tijde van het mis drijf nog geen 17 jaar waren, maakten zich na de moord met 250 Zwitserse franks (ongeveer 220 gulden) uit de voe ten. Zij werden na vier dagen aangehou den. HILVERSUM. De Nationale Federa tieve Raad van het Voormalig Verzet Ne derland heeft in een brief aan de Oosten rijkse bondskanselier dr. Bruno Kreisky krachtig geprotesteerd tegen de toene mende negatieve houding van de Oosten rijkse regering en de Oostenrijkse Socia listische Partij tegenover het Documen tatiecentrum van de heer Simon Wiesen- thal. In de brief wordt uiteengezet, dat dit Documentatiecentrum in brede lagen der Nederlandse bevolking grote waarde ring geniet. „Wij zien in het werk van het centrum een belangrijke mogelijkheid tot voorko ming van een nieuwe oorlog, doordat men door bekendmaking van de tijdens de oor- logs begane gruweldaden, een nieuwe ramp voorkomen kan", aldus het voor malig verzet. „Als recente uiting van bedoelde nega tieve houding zien wij", zo vervolgt de brief, „de felle aanval, die minister Leo pold Gratz tijdens het partijcongres van 11 juni tegen het Documentatiecentrum deed, toen hij dit instituut een ,veem- en spionage-organisatie' noemde. Een soort gelijke negatieve mentaliteit wordt ge zien in een kortgeleden door bondskanse lier Kreisky aan een Nederlandse jour nalist gegeven interview, waarin hij Si mon Wiesenthal een Joodse fascist' noem de". (Later heeft de bondskanselier deze uitlating ontkend red.). „Tegen deze beide meningsuitingen moe ten we een scherp protest laten horen", aldus de brief, „en wij verzoeken u drin gend de door u zelf gedane uitspraak na drukkelijk terug te nemen, evenals de So- cialistiche Partij haar uitlating tegenover het documentatiecentrum". Dit ongeveer twee ton wegende blok beton viel gisteren op de vijfde ver dieping uit de gevel van een flatge bouw in Soest. Het kwam naast een groepje spelende kinderen neer. SOEST Van een flatgebouw in Soest is gisteren een bijna twee ton zware beton nen gevelplaat van de vijfde verdieping losgeraakt en neergekomen vlak bij een groep spelende kinderen. Ook vorig jaar heeft zich een dergelijk voorval voorge daan. Toen kwamen twee gevelplaten, elk van twee en een half ton, naar beneden. De bouwer, een bouwbedrijf uit Amers foort, heeft toen een onderzoek door TNO laten instellen. Het resultaat was, dat de ophanging van de gevelplaten aan enkele honderden flats gewijzigd moest worden, hetgeen de aannemer ongeveer een mil joen extra heeft gekost. Direct na het vo rige ongeval hadden de bewoners een be langenvereniging opgericht, die de bouwer op tal van andere gebreken heeft gewezen, welke inmiddels onder druk van de ver eniging zijn verholpen. AMSTERDAM. De huisnummers aan de Adelaarsweg in Amsterdam- Noord zijn door onbekenden in de nacht van woensdag op donderdag overgeschil derd. De politie vermoedt dat dit is ge daan om de deurwaarder, die een gezin uit een woning moest zetten, te misleiden. Het gezin, dat op nummer 35 woont en zich wegens klandestien verblijf met uitzetting bedreigd ziet, woonde opeens op 105. Achteraf bleek deze solidariteits actie niet nodig, want het gezin kreeg gisteren bericht dat de uitzetting was opgeschorst. De buurbewoners hebben nu hun werkelijke huisnummers weer bij hun deur geschilderd. ADVERTENTIE DEN HAAG De ministers Den Toom van Defensie en Beernink van Binnenlandse Zaken zijn van mening, dat een strakkere organisatie bij de bestrijding van bos branden, met name ten aanzien van melding, alarmering, onderlinge afspraken, ver bindingen en commandovoering, tot een efficiënter inzet van de hierbij betrokken korpsen zou kunnen leiden. Zij zullen maatregelen bevorderen, die een optimaal functioneren van de bijstandsregeling tussen het artillerieschietkamp en de bos- brandweerorganisatie verzekeren. Minister Den Toom van Defensie heeft dit donderdag aan de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op vragen over de bosbrand op de Veluwe van 18 juni. Uit dat antwoord blijkt, dat ondanks uitge breid onderzoek, hét niet mogelijk is ge bleken de oorzaak van deze brand met enige zekerheid vast te stellen. Nu het onzeker is, of schietoefeningen niet wel licht oorzaak zouden kunnen zijn van het ontstaan van brand, is ook minister Den Toom van mening, dat in tijden van zeer grote droogte ter plaatse waar brandge vaar bestaat een schietverbod dient te worden afgekondigd. In het antwoord wordt meegedeeld, dat in een ander, niet-brandgevaarlijk gebied gedurende de ochtend van 18 juni een schietoefening is gehouden met brisant- granaten, doch deze zijn alle neergekomen in een grote zandvlakte, ongeveer twee kilometer verwijderd van de plaats waar later de brand is ontstaan. Het is uitge sloten, aldus de minister, dat deze oefe ning de brand heeft veroorzaakt. Om 12.45 uur van dezelfde dag is er een schietoefening begonnen met oefengrana ten van een type dat geen brisantladingen bevat en waarin ook geen lichtspoor is op genomen, zodat er in het geheel geen brandveroorzakend middel in aanwezig is. Na 23 schoten werd een begin van brand geconstateerd binnen het doelgebied op on geveer 3.300 meter vanaf het schietpunt Munitiedeskundigen, aldus de minister, achten de kans op oorzakelijk verband bij zonder gering en zonder precedent. Minister Den Toom zegt verder nog dat op grond van nader onderzoek met stellig heid kan worden geconcludeerd, dat de brand voor het eerst is waargenomen tus sen 12 45 uur en 12.55 uur. Het exacte tijd stip kan niet worden achterhaald. Even eens staat vast, dat de civiele brandweer om 13.30 uur om assistentie is gevraagd. De brand was op dat moment reeds overge slagen naar de bossen buiten het schiet kamp. Achteraf kan hieruit worden afge leid, dat de brand niet door de militaire brandweer alleen kon worden geblust en reeds in een vroeger stadium bijstand nodig was. De vergoeding van de geleden schade aan natuurschoon, woningen en huisraad is een onderwerp van nader beraad. Zo spoedig mogelijk zal het resultaat daarvan worden bekendgemaakt, aldus de minister. DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken gaat het oordeel vra gen van de centrale commissie voor de statistiek over de mogelijkheid voor het Centraal Bureau voor de Statistiek in zake een naamloze statistische verwer king van allerlei gegevens van niet-ge- stemd-hebbenden bij verkiezingen. Voor het ter beschikking stellen van de namen van hen, die niet gestemd hebben, aan overheidsinstanties in het algemeen of aan politieke partijen, voelt de minister niets. De minister volgt met het innemen van dit standpunt het advies van de Kiesraad, zo blijkt uit een ander antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Kolfscho ten (K.V.P.). Naar aanleiding van de slechte opkomst van het kiezerskorps bij de verkiezingen voor Provinciale Staten op woensdag 18 maart vroeg het Kamer lid de minister of hij bereid was de Kies wet zo te wijzigen dat het mogelijk wordt gegevens over wie wel en wie niet ge stemd heeft eventueel tegen betaling ter beschikking te stellen van belanghebben den. Thans verplicht de Kieswet de bur gemeesters de verzegelde pakken met de stembiljetten onmiddellijk te vernietigen, nadat de uitslag definitief is vastgesteld en de benoemden toegelaten zijn. In een eerste antwoord op de vragen van het Kamerlid deelde minister Beer nink mee dat hij de Kiesraad om advies zou vragen inzake de gedane suggestie. Thans wordt het advies, waarachter de minister zich stelt, gepubliceerd. De Kiesraad stelt, dat de door het Ka merlid bedoelde wijziging zich niet ver draagt met de grondregel, dat de stem ming geheim moet zijn. Daarbii Kotnt al dus de Kiesraad, dat het zeer wel mo gelijk is dat iemand, die niet aan de stemming heeft deelgenomen zulks be wust heeft gedaan krachtens zijn politie ke overtuiging. Zijn negatieve politieke beslissing kan op één lijn gesteld worden met het uitbrengen van een stem op een bepaalde partij en heeft dan gelijke aan spraak op geheimhouding. De Kiesraad acht het ook niet gewenst dat overheidsinstanties of politieke par tijen kennis nemen van namen en adres sen van degenen die niet hebben ge stemd. Het beschikken over deze gege vens, aldus het advies, zou ertoe kunnen leiden dat de niet-stemmers worden bloot gesteld aan een beïnvloeding die zij niet wensen en hetgeen zij derhalve als een ernstige inbreuk op hun privacy zullen ervaren. Hiermee wordt als het ware een maatschappelijke sanctie op het niet ge stemd hebben in het leven geroepen die vooral in kleine min of meer geïsoleerde gemeenschappen een effect kan hebben dat zich kwalijk verdraagt met de af schaffing van de strafsanctie op het niet naleven van de opkomstplicht. Omdat de Kiesraad een nadere ontle ding van de gegevens over al dan niet opkomen bij verkiezingen wenselijk acht is daarover een suggestie gedaan Een naamloze statistische verwerking van de niet-stemmers over hun geslacht, leef tijd en burgerlijke staat zou omtrent het teruglopen, na de afschaffing van de op komstplicht, van de deelneming aan de stemming waardevolle aanwijzingen kun nen opleveren. Dit zou dan een nieuw onderdeel kunnen vormen van de CBS publikaties over verkiezingen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Kabouterland krijgt over een gewichtig punt te be slissen. Het ministerie van Offensie van Oranje-Vrijstaat heeft voorgesteld om onder de naam Oranje-Vrijstaat mee te doen aan de parlementsverkie zingen volgend jaar Het kabouterministerie wil wel een voorbehoud maken: De zetels die Oranje-Vrijstaat zou behalen, worden alleen bezet als Oranje-Vrijstaat rege ringspartij wordt, in die bevoegdheid het departement van Defensie onder haar beheer krijgt en de regering het beleid, zoals dat door het ministerie van Offensie wordt uitgewerkt, zonder verminkingen of restricties aanvaardt. Gebeurt dat niet dan blijven de ka bouterzetels onbezet. UTRECHT. De voorzitter van het NVV, de heer Kloos, vindt de regerings nota over Oost-Groningen niet spectacu lair. De vakbeweging heeft zich met na me op een aantal punten voorstandster getoond van een rechtstreeks ingrijpen door de overheid in plaats van laten in grijpen door anderen. Over enkele weken zal tussen regering en vakbeweging over deze kwestie gesproken worden. Ook het Nederlands Katholiek Vakver bond is teleurgesteld over de maatrege len, die de regering voor Oost-Groningen heeft voorgesteld. Het acht ze beslist on voldoende om Oost-Groningen snel en definitief uit het slop te halen. Vooral teleurstellend vindt het NKV het dat de regering van de streek geen herstructure ringsgebied wil maken. Bij bedrijfsslui tingen in deze kwetsbare streek moet ze ker vervangende werkgelegenheid be schikbaar zijn. Uit de regeringsnota blijkt niet dat er plannen bestaan grote bedrij ven aan te trekken. Een positief aspect noemt het NKV be studering van de mogelijkheid militaire onderdelen in Ter Apel en omgeving te legeren. Het betekent werkgelegenheid voor technisch geschoolde inwoners van die streek, aldus het NKV, dat betreurt dat over betere wegen en een beter open baar vervoer niet wordt gerept. ADVERTENTIE H otel-C af è-R estaurant ft (Vanouds 't Roomhuis) Bloemendaalseweq 271 Overveen Specialiteiten Restaurant vooi tatelres 0 23 25 27 01

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2