Algerije en Irak willen niet praten VREUGDEDANS OM SCHONE LUCHT AMERIKAANSE JUMBO GEKAAPT Na de ramp in Perzië „Laat alle gevangen guerrilla's vrij BENZINE 1,2 CENT DUURDER Treinenloop in de war ARABISCH BERAAD IN LIBIË AGENDA pagina 8 Verder in de krant HET WEER „Soeharto wacht een warm onthaal" Eis van ontvoerders in Uruguay: Dopinggebruik wegkampioenschap wielrennen Bedieningspost in Arnhem uitgebrand Computerindustrie in Europa zoekt samenwerking Franse kernproef T egenstellingen Pierre Balmain gewond Minder zonnig Naar Moskou Het woord is aan Pak explosieven lr. Manusama: „Novel" met slagzij zette houtlading overboord Andere route Tijdrovend ZANDBERGEN nwuM oer KILO 1.85 3.50 '50 gr aemalen biefstuk 1.48 /cmmfmfri AAN 43 TEL 14310 60e JAARGANG NUMMER 228 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looi), onderdirecteur CAIRO (Reuter, AP en AFP) Ministers uit vjjf Arabische landen zijn vandaag in Tripoli, de hoofdstad van Libië, bijeengekomen. Zij zullen het vredesplan van de Verenigde Sta ten voor het Midden-Oosten bespre ken. Er komt ook een plan van de Libische regering op tafel om de militaire acties tegen Israel op te voeren. Algerije ziet af van deelname aan het gesprek. De Algerijnse regering verwacht geen heil van de conferentie, omdat men zal trachten „de heilige rechten van het Palestijnse volk te liquideren". Ook Irak is niet vertegenwoordigd, om dat de regering in Bagdad het gesprek „nutteloos vindt als niet bepaalde Arabi sche landen (bedoeld zijn Egypte en Jor danië) hun besluit inzake aanvaarding van het Amerikaanse plan herzien". Van de vijf landen die zich rond de conferen tietafel schaarden is Syrië tegen het plan. Egypte, Jordanië, Soedan en Libië zijn min of meer voor. Volgens welingelichte kringen in Cairo zal ook het Centrale Comité van de Pa lestijnse verzetsbewegingen een delegatie naar Tripoli sturen. De tegenstellingen in de Arabische we reld zijn inmiddels nog verscherpt door een bericht in het Egyptische blad „Al Achram" over de zaterdagavond in Cairo gehouden bijeenkomst van het hoogste uitvoerende comité der Arabische Socia listische Unie, de enige politieke partij die in Egypte is toegestaan. De vergade ring stond onder leiding van president Nasser. Volgens „Al Achram" kwam men tot de conclusie, dat „bepaalde Arabische ele menten hun best doen kunstmatig tegen stellingen te scheppen, die door buiten landse. kringen gepropageerd en geaccen- MILAAN, (AFP). De Franse mode koning Pièrre Balmain is gisteren in Ita lië bij een auto-ongeluk gewond. Hij is op genomen in een ziekenhuis bij Milaan, waar hij zo werd verwacht drie weken zal moeten blijven. innenlands nieuws2 Buitenlands nieuws3 Luidsprekers 4 Plaatselijk nieuws S, 6 Kunst 7 Radio en TV7 Weerrapporten 8 euilleton 8 eeldverhalen 8 Economisch nieuws9 leurs 9 Scheepvaart9 Weg en Wiel 17 Sport: Zie Bijlage Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot dins dagavond Licht tot half bewolkt met enke le verspreid voorkomende buien. Overwegend matige oostelijke wind. Vrij warm. AAN HET STRAND Een hogedrukgebied boven Scan dinavië blijft voor een warme oostenwind zorgen met middag- temperaturen van ongeveer 27 gra den. Zeewater 18 graden. VooruitzichtenHet blijft zomers met tijdelijk een kleine kans op een omueersbuitje. tueerd worden". „Deze elementen stre ven slechts persoonlijke doelen na". In Moskou is officieel bekendgemaakt dat daar morgen een omvangrijke Iraakse delegatie wordt verwacht onder leiding van Hoessein Tikriti, plaatsvervangend leider van de regerende Baath-partij. De delegatie bestaat uit ongeveer 25 personen, en zal een dag of tien in de Sovjet-Unie blijven. Gisteren deed het Russische partijblad „Pravda" een felle aanval op de „onbegrijpelijke houding" van Irak tegenover de aanvaarding door Nasser van het Amerikaanse vredesplan. Deze kwestie en de Russische militaire hulp aan Irak zullen vermoedelijk de be langrijkste onderwerpen vormen bij de besprekingen van de Iraakse delegatie met de Russische leiders. De Libanese premier Karami is van daag van een tweedaags bezoek aan Cai ro in Beiroet teruggekeerd. Hij heeft be sprekingen gevoerd met president Nasser. (Zie verder pagina 3). .v.,v W w. NV: Meisjes voeren op de gewoonlijk zeer drukke Ginza Straat in het centrum van Tokio de „Awa-Odori" uit, een Japanse volksdans. Gisteren was het winkelcentrum van de Japanse hoofdstad voor het eerst voor auto's afgesloten. Men hoopt met deze maatregel iets te kunnen doen aan de grote problemen die in Tokio zijn ontstaan nu door het drukke verkeer, gecombineerd met het warme en windstille weer, de lucht in de hoofdstad zeer sterk wordt verontreinigd. Zoals bekend zijn in Tokio vorige week honderden mensen in ziekenhuizen opgenomen omdat zij in ademnood kwamen te verkeren. Rudolf Krauss Tot de massa, die gij zo diep min acht, behoort er altijd nog één meer dan gij denkt. «30% - Een achtjarig slachtoffertje van de aardbeving die Iran vorige week trof. Zijn huis in Az Abad is verwoest, zijn ouders zijn bij de ramp om het leven gekomen. Zoals bekend zijn er bij de aard beving 175 mensen om het leven gekomen. NEW YORK (Reuter, AFP en DPA) Voor de eerste maal in de geschiedenis van de burgerluchtvaart is gisteren een Jumbo-jet gekaapt. De piloot werd gedwongen naar Cuba te vliegen. Het toestel was 's morgens vroeg in New York opgestegen voor een vlucht naar San Juan op Porto Rico. Toen het toestel zich op on geveer 320 kilometer ten noordwesten van San Juan bevond kreeg de piloot van een gewapende man opdracht zijn route te wijzigen. Aan boord van dit grootste toestel ter wereld bevonden zich 361 oassagiers en 17 bemanningsleden. De Jumbo-jet kwam omstreeks half twaalf op het vlieg veld van José Martin nabij Havanna aan. De onbekende ging van boord. Volgens de piloot werd hij dooi de Cubaanse au toriteiten in hechtenis genomen De Cubaanse premier Fidel Castro was op het vliegveld toen de gekaapte Jumbo daar landde, zo heeft een woord voerder voor de luchtvaartmaatschappij meegedeeld. Tijdens het half uur dat het vliegtuig in Havanna moest blijven, sprak Castro met de piloot. Hij vroeg hem of hij geen moeilijkheden bij het opstijgen zou on dervinden. De kaper was volgens de piloot gewapend met een pistool en een pak, waar naar zijn zeggen explosieven in zaten. Een woordvoerder voor de luchtvaart maatschappij deelde 'ater mee dat er geen gebruik van de wapens was ge maakt. Een van de stewardessen van het toestel zei later: „Het verliep allemaal net als iedere andere kaping." Na ongeveer een uur kon de Jumbo weer vertrekken De gezagvoerder had de vier motoren van zijn toestel laten draaien om er zeker van te zijn snel te kunnen opstijgen Als hij ze tot stilstand zou hebben gebracht waren er mis schien moeilijkheden ontstaan, omdat DEN HAAG. De Indonesische presi dent Soeharto wacht bq zijn bezoek aan ons land in begin september een „warm onthaal" van de zijde der Zuid-Motuk- kers. Ir. J. A. Manusama, president d*r Zuid Molukken in ballingschap, heeft dit vanmorgen in Den Haag verklaard. Het is de bedoeling op duidelijke wijze tot uiting te brengen wat het Zuid-Mo lukse volk wil. Voorop bij de actie zal staan „waarachtige wens naar onafhan kelijkheid van het Zuid-Molukse volk", zei ir. Manusama. Ondanks de voorbereidingen voor het „warm onthaal" zijn de Zuid-Molukkers bereid president Soeharto te ontmoeten. Ir. Manusama heeft premier De Jong ge vraagd, een dergelijke ontmoeting te wil len bevorderen. MONTEVIDEO (Reuter) De linkse „Tupmaro"-guerriIla's, die vorige week een Amerikaanse functionaris en een Braziliaanse diplomaat hebben ontvoerd, eisten gisteren van de regering van Uruguay de vrijlating van alle gevangen guerrillastrij ders in ruil voor de invrijheidstelling van de twee ontvoerde mannen. De eis is vervat in een communiqué, achtergelaten bij een plaatselijk radio station. Men neemt aan dat er in Uru guay tussen de 80 en 100 guerrillastrij ders gevangen zitten. Bij het communi qué waren met de hand geschreven brie ven ingesloten van de twee ontvoerde mannen, de 49-jarige Oanië' Mitrione van het Amerikaanse Bureau vooi Internatio nale Ontwikkeling en de 41-iarige Aloysio Mares Dias Gomides eerste secretaris van de Braziliaanse ambassade in Mon tevideo. In het communiqué wordi voorts ge zegd dat Mitrione die bij zim ontvoering door een kogel in de ichnrder werd ge troffen, het goed maakt. De Tupmaro's zeggen dat dij de ruil allen in vrijheid moeten w irden gesteld die in Uruguay gevangen zitten wegens politie ke vergrijpen. De gevangenen zouden naar Mexico. Peru of Algerije gezonden moeten worden. Mitrione, die adviseur is van de rege ring van Uruguay voor politionele aange legenheden. zegt in zijr briei gericht tot zijn vrouw, dat zijn toestand vooruit gaat Hij verzoekt haar dringend de Ameri kaanse ambassadeur ,e vragen alles te doen wat. mogelijk is om hem zo spoedig mogelijk vrij te krijgen. „Ik word nog steeds grondig ondervraagd over het hulpprogram voor de oolit'® zo besluit hij zijn brief. De regering van Umgua kv.de za terdag mee dal zij me' var >iai is ex tremisten van de Tupmaro-organisatie vrij te laten in ruil voor de i,wee ontvoer de diplomaten. men op het Cubaanse vliegveld niet over de benodigde voorzieningen voor derge lijke reuzentoestellen beschikt. 's Middags kwam de Jumbo-jet in Mia mi in de Amerikaanse staat Florida aan. Sinds het begin van dit jaar werden 22 vliegtuigen gedwongen naar Cuba te vlie gen. Over de gehele wereld zijn dit jaar 34 gevallen van vliegtuigkaping voorgekomen. Een Jumbo-jet die een gewicht van 62 ton heeft kan maximaal 490 passagiers vervoeren. De machine heeft een actie radius van 9600 kilometer zonder te tan ken. Het toestel heef* ongeveer tachtig miljoen gulden gekost Ongeveer dertig van deze toestellen ziin al aan buiten landse luchtvaartmaatschappijen afgele verd. Er zijn 170 toestellen in bestelling. DEN HAAG. Gewone- en superben- zine zijn vandaag aan de pomp 1,2 cent per liter duurder geworden. Autogasolie is met 0,8 cent per liter <n prijs geste gen. Dit als gevolg van gewijzigde markt omstandigheden aldus een mededeling van de gezamenlijke oliemaatschapijen Verder zijn de prijzen voor gasolie, huisbrandolie I en II en dunne stookolie verhoogd met 80 cent per 100 liter. Hier mee wordt de prijs van huisbrandolie 1 voor particulieren 11.10 ƒ11,35 per 11 liter. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De profrenners Harry Jansen, Jos van der Vleuten en Wim Deelen worden beschuldigd van het ge bruik van reactivan, een stimulerend mid del, dat voorkomt op de dopinglijst van de KNWU. De dopingcontrole na het kampioenschap van Nederland heeft spo ren van reactivan aangetoond. Reactivan mocht wel gebruikt worden in de Tour de France. De Bond voor Beroepswielren ners heeft geprotesteerd tegen het feit, dat Harry Jansen en Van der Vleuten, hangende het onderzoek, niet zijn opge steld voor de wereldkampioenschappen in Leicester. Krekels en Vianen. die zijn be straft voor het gebruik van doping in de Ronde van Simpelveld. gaan wel naar Engeland. TERSCHELLING. Zondagmiddag is de kustvaarder „Novel" uit Harlingen an derhalve mijl ten noorden van het Thomas Smitgat bij Terschelling in moeilijkheden geraakt. Het schip, dat zware slagzij maak te, was niet meer in staat om noodseinen te geven. Het in de nabijheid varende schip „Sirius" riep de hulp in van de red dingboot „Prins Hendrik" en de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen. De slagzij van de „Novel" kon aan het eind van de middag worden opgeheven door de lading hout overboord te zetten. De kustvaarder wist toen Harlingen op eigen kracht te bereiken. Omstreeks half zeven kwam het schip in de Friese haven aan. De reddingboot „Prins Hendrik", de sleepboot „Holland" en de loodsboot heb ben de kustvaarder naar Harlingen bege leid. ARNHEM. De centrale verkeerslei- dingspost van de spoorwegen in Arnhem is in de afgelopen nacht door brand ge teisterd. Daardoor was vanmorgen op dit belangrijke spoorwegknooppunt geen treinverkeer mogelijk, daar alle wissels en treinen buiten werking waren De uit schakeling van dit „zenuwcentrum" was van invloed op de treinenloop in het ge hele land, zodat op de belangrijke tra jecten vertragingen optraden. De brand is 's nachts omstreeks drie uur vermoe delijk door kortsluiting ontstaan. Deze ernstigste slag die de Nederland se Spoorwegen sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling in technisch op zicht heeft getroffen, betekende dat elke trein Arnhem moest worden binnenge- loosd omdat de seinen niet meer werk ten en elke wisselbediening met de hand moest gebeuren. Men heeft er voorlopig de voorkeur aan gegeven het treinver keer tussen Utrecht en Duitsland op gang te houden. Hoeveel tijd met het herstel van de ingewikkelde elektrische installa tie van de Arnhemse verkeersleidings- post gemoeid zal zijn, waarvan de gehele bedrading vernieuwd moet worden, is nog niet te zeggen. De spoorwegen hebben treinreizigers aangeraden Arnhem zoveel mogelijk te mijden en gebruik te maken van andere routes. Om tien uur vanochtend was in Arnhem nog geen trein gearriveerd of vertrokken. Alle binnenkomende treinen reden tot Velp of Wolfheze, waarna de treinreizigers met bussen naar Arnhem werden gebracht. Overwogen wordt door het aanbrengen van enkele noodvoorzieningen althans in enkele rijrichtingen treinverkeer moge lijk te maken. Dat vergt veel tijd daar handbediening van wissels tegenwoordig vrijwel niet meer mogelijk is. Een auto matisch bediende wissel moet met een krik omgetrokken en dan met een klem vastgezet worden. Door het vastleggen van de wissels in de oost-westrichting tracht men het treinverkeer naar Duits land en Utrecht v.v. op gang te houden. Ernstige vertragingen zijn echter niet te vermijden. EINDHOVEN. Ir. P. J. Philips heeft de afgelopen week een gesprek gehad met de Franse president. Pompidon, waarvan de aard niet is bekendgemaakt, maar dat In verband wordt gebracht met pogingen, te komen tot een bundeling van krachten in de Europese computerindustrie. Deze industrie heeft op te tornen tegen felle Amerikaanse concurrentie, wat al tot gevolg heeft gehad dat de Franse com puterindustrie Buil, ondanks tegenkanting van de toenmalige Franse president De Gaulle, is overgenomen door General Electric. Het Britse concern ICL heeft het initiatief genomen om tot Europese sa menwerking te komen en daartoe in eerste instantie contacten gelegd in Frankrijk. PARIJS. (AFP) Het Franse minis terie van Defensie heeft bekendgemaakt dat er gisteren boven het atol Fangataufa in de Stille Oceaan een kemproef van ge ringe kracht is genomen. He' was de ze vende proef in de zomerserie van dit laar. ADVERTENTIES Oinsdagaanbiedingen 4 HAMBURGERS 4 BEEFBURGERS 4 SLAVINKEN 4 GELDERSE SCHIJVEN 4 halen 3 betalen t U5 Woensdagaanbiedingen 500 gram gehalrl Oonderdagaanbiedingen

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1