KAT EN MUIS IN VOLLE ZEE W erkgeversbonden: Regering bevordert de inflatie HET WEER Schoon milieu gaat miljarden kosten Conflict over vredesplan GACHAL TREEDT UIT ISRAELS KABINET Baby in lavet verdronken Gevechten tijdens begrafenis in Belfast Ook vandaag treinenloop niet normaal AGENDA pag. 6 Verder in de krant Officier wil proces tegen Bobby Moore Oversteken naar Engeland wordt 8 tot 15 pet. duurder T uinbouwschade in Nederland ca 1.2 min Amerikanen geven Cambodja steun uit de lucht !3 weken UMUIDER COURANT a ==^=3 weken Beverwijkse Courant _b_ 60e JAARGANG NUMMER 229 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mqe, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur Overwegend zonnig Genoeg bewijsmateriaal Dr. K. Biersteker: Het woord is aan Drank Goederenvervoer liep vannacht vast Door havenstaking Voor de prijs van één (ƒ1.23) ontvangt n: Conrant/BevorwijVju 416, Haarlem, te plekken. Dot doen «H| voor a. IJmuider Courant fkAAAAAAAAJWWLA/WMkJkJMI (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgeversbonden rijn van mening dat de regering op dit moment meewerkt aan de bevordering van de inflatie. Dit heeft mi. G. C. van Dam, algemeen secretaris van het Ne derlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), maandagmiddag tijdens een persconferentie duidelijk gemaakt. De werkgeversbonden hebben in een ge sprek met de regering te kennen gege ven, dat zij in 1971 geen herhaling wil len van het beleid dat het kabinet dit jaar voert. Mr. Van Dam zei: De werk gevers zijn van mening dat het even wicht in de lastenverdeling zoek is. Die lasten drukken nu eenzijdig op de onder nemers, menen de werkgevers. Tegenover vrije lonen dienen volgens de werkgevers ook vrije prijzen te staan. Daarvan is, gezien het strakke prijsbe leid van minister Nelissen thans geen sprake. Ook voor wat betreft de belas ting op de bedrijfsinvesteringen zijn er van de zijde van de werkgevers klach ten. Tegenover die belasting staat een onvoldoende beperking van de overheids uitgaven, zo zei mr. Van Dam. In gesprekken over de prijsontwikke ling met de minister van Economische Zaken hebben de werkgevers er inmid dels op aangedrongen dat die overheid zelf ook een bijdrage zal moeten leve ren aan het afnemen van de druk op de economie. Daartoe zou de overheid de overheidsuitgaven zoveel mogelijk moe ten beperken. In het blad „De Werkgever" heeft het Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Plaatselijk nieuws 4, S Weerrapporten 6 Feuilleton 6 Beeldverhalen 6 Kunst 7 Radio en tv7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Sport11 Luidsprekers 10 Deze krant bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond Overwegend zonnig met plaat selijk kans op een regen- of on weersbui. Matige oostelijke wind. Vrij warm. AAN HET STRAND Een zwakke storing boven VJest- Duitsland kan tijdelijk wat bewol king veroorzaken met een kleine buienkans. Matige oostenwind en temperaturen van 23 tot 25 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk iets wisselvallig. Nederlands Christelijk Werkgeversver bond laten weten dat de bezwaren van de werkgevers zich niet in de eerste plaats richten tegen de minister van Economische Zaken alléén „maar tegen het kabinet in zijn geheel, dat de lonen praktisch vrij laat, met een verbetering van het minimum inkomen ei zelfs nog een schepje boven op doet en blijkbaar geen kans ziet de omvang van de over heidsuitgaven aan te passen aan de ei sen van een anti-inflatoir beleid". Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond wijst op een nieuw element in de beschikking, waarbij de meldplicht wordt ingevoerd, namelijk het wegval len van de medeverantwoordelijkheid van ondernemersorganisaties voor het prijsbeleid. Voor de inhoud van de zes criteria waaraan de prijsverhogingen worden getoetst, is de minister verant woordelijk, aldus het NCW. Het verband vindt het door de minister gepresenteer de prijsbeleid niet het meest gewenste, maar de omstandigheden in aanmerking genomen, wel het optimale waartoe de minister heeft kunnen gaan. BOGOTA. De Colombiaanse officier van justitie die verantwoordelijk is voor het onderzoek naar de beschuldigingen van diefstal, geuit tegen de 29-jarige Bob by Moore, de aanvoerder van het Engelse voetbalelftal dat deelnam aan de strijd om het wereldkampioenschap voetballen in Mexico, heeft in Bogota verklaard dat er genoeg bewijsmateriaal is om een pro ces tegen Moore te beginnen. Moore werd in mei voorwaardelijk op vrije voeten gesteld na vier dagen vast gehouden te zijn in verband met beschul digingen dat hij juwelen, waaronder een smaragden armband, had gestolen uit een winkel in Bogota. In zijn rapport verzoekt de officier van justitie de voorwaardelijke vrijlating van Moore in te trekken. Dit rapport is echter niet bindend. De rechtbank zal uitmaken of Moore al dan niet terecht zal moeten staan. Enkele dagen voor het begin van de strijd om het wereldkampioenschap voet ballen werd Moore voorwaardelijk vrijge laten. Een bevel tot zijn arrestatie was uit gevaardigd toen hij met de overige spelers van het Engelse elftal uit Quito in Ecua dor in Bogota was gearriveerd. De juwe lier Rojas had Moore beschuldigd van dief stal van een smaragden armband tijdens een eerder bezoek van het Engelse elftal aan Bogota. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Voor een afdoende bestrijding van de vervuiling van lucht en water zal Nederland de komende vjjf jaar elk jaar één miljard gulden moeten beta len. Dat is de mening van de milieuhy- giënespecialist bjj de Rotterdamse G.G. en G.D., dr. K. Biersteker. Hij zei dit gisteren in een televisie-inter view, waarin de milieuverontreiniging ter sprake kwam. Hij leidt deze bedragen af uit recente Amerikaanse prognoses. Zelf schreef hi; in een in 1967 gepubliceerd rapport dat de milieuhygiëne tot het jaar 2000 van de ge meenschap 50 miljard zou vergen. Het nu gratis lozen van allerlei afval in lucht en water noemt hij roofbouw. „Ge lukkig raken we echter door alle publi citeit over milieuvervuiling langzaam aan emotioneel betrokken bij dit probleem", aldus dr. Biersteker. as 5*-»*sS®£-SS# Het Russische spionageschip „Laptev" (links op de foto) en het Ameri kaanse oorlogsschip „Calcaterra" draaien om elkaar heen op 30 mijl buiten de kust bij Kaap Kennedy. De Amerikanen wilden de Russen belet ten dicht bij de onderzeeboot „James Madison" te komen die voor het eerst een proeflancering uitvoerde van de nieuwe Amerikaanse Poseidon-raket. Later kwam de Laptev bijna in aan varing met een onder schip van de Amerikaanse marine. (Zie ook pagina 3) George Macdonald: Wanneer wij geen sympathie meer hebben voor de jeugd is onze taak in de wereld afgelopen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Een Spaans jongetje van ruim acht maanden is maandag in het lavet in zijn ouderlijke woning aan de Elbestraat verdronken. Het kind werd door de ouders levenloos in het lavet aangetroffen. Een gewaar schuwde arts, die een onnatuurlijke dood constateerde, waarschuwde de politie. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de baby door een ongeluk om het leven is ge komen. -- -r--- - laiiiMjinr fluff JERUZALEM (Reuter en AP) De zes ministers van de Israëlische Gachal-party hebben vandaag hun ontslag aangeboden. Gisteravond op een stormachtige speciale vergade ring van het centrale bestuur van de party werd dit besluit genomen om dat men het niet eens is over de aan vaarding van het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten, De Gachal-coalitie een samengaan van liberalen en nationalisten is overigens verdeeld. Vóór de beslissing stemde maar een kleine meerderheid, namelijk 117 tegen 112 stemmen. Waarnemers voorspellen een breuk in de Gachal met de liberale vleu gel die in het kabinet wil blijven. Tijdens de speciale vergadering noemde Gachal-leider, minister Menachem Begin de Israëlische regeringscoalitie „een rege ring van nationale capitulatie voor een München in het Midden-Oosten." De vier door Gachal-minister bezette posten Ontwikkeling, Vervoer, Handel en Industrie vallen automatisch toe aan premier Golda Meir. Twee andere Gachal- ministers hadden geen portefeuille. Het Israëlische ministercomité dat be last is met het opstellen van het antwoord van Israel aan de VS zou vanmorgen op nieuw bijeenkomen. Daarna zou een bui tengewone zitting van het kabinet worden gehouden. Israel heeft het plan-Rogers al aanvaard, maar sommige ministers zouden de Ver enigde Staten zo duidelijk mogelijk te ken nen willen geven dat Israel zich even krachtig als voorheen blijft verzetten te gen plannen om de toekomstige grenzen praktisch vast te leggen. Minister Dayan zou er bijvoorbeeld meer dan ooit op staan dat elke regeling voor ziet in Israëlische aanwezigheid in Sjarm el-Sjeik aan de zuidpunt van het schier eiland Sinaï, en behoud van een landver binding tussen dat punt en de havenstad Eilat aan het andere eind van de Golf van Akaba. Washington zou nog „aanvullende op helderingen" aan Israel hebben verstrekt en daarbij de Israëlische regering hebben verzocht het officiële antwoord op het plan-Rogers te bespoedigen opdat VN-be- middelaar Jarring snel aan het werk kan gaan. Beeld van de begrafenis van Daniel O'Hagan. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Wat gisteren in Belfast gebeurde, is zelfs in Noord-Ierland nooit eerder vertoond. Tijdens een begrafenis kwam het tot botsingen. Minstens 3000 mensen liepen mee in de stoet voor de overleden 19-jarige leerling-elektricien Danny o'Hagan, die donderdag tijdens relletjes door een Britse militair werd doodgeschoten. Volgens de legerautori- teiten stond o'Hagan op het punt een ben zinebom naar de troepen te gooien en zou hij tot driemaal toe zijn gewaarschuwd, dat er zou worden geschoten. Volgens de familie van o'Hagan zon hij onschuldig zijn en zou er geen sprake van een waar schuwing zijn geweest. Hij werd dan ook als een nieuwe „martelaar voor het oude Ierland" ter aarde besteld. De baar was bedekt met de republi keinse driekleur. De hele buurt liep er achter in rijen van vier. Op een gegeven moment werd de stoet van protestantse zijde met stenen bekogeld, wat vergezeld ging van beledigende kreten. Het kwam tot gevechten. In zijstraten opgestelde mi litairen in volledige oproeruitrusting snel den onmiddellijk toe en herstelden met moeite de orde. De Noordierse regering heeft besloten de drinkgelegenheden voor onbepaalde tijd elke avond om acht uur te sluiten, Drank speelt bij de steeds weerkerende onlusten altijd een grote rol. Gezien de dreigementen, geuit door het illegale Ierse Republikeinse Leger, dat voor iedereen, die door Britse troepen wordt doodgeschoten, twee Engelse soldaten zullen worden vermoord, zijn scherpe voorzorgsmaatregelen genomen, onder an dere verdubbelde gemotoriseerde pa trouilles. Militairen mogen in hun vrije tijd ook in burger niet meer alleen op straat en moeten de onrustbuurten vermij den. Er is volgens sommigen waarschijnlijk ook sprake van een doelbewuste door pro testantse extremisten uitgeoefende ter reur, die ten doel heeft de regering Chi- chester-Clark ten val te brengen wegens het besluit om marsen en optochten voor zes maanden te verbieden. Vier explo sies in provinciesteden gedurende het weekeinde zouden aan dit soort terroris ten worden toegeschreven. Volgens ande ren was dit het werk van het IRA en an dere republikeinse extremisten. In Belfast en Londonderry is geduren de het weekeinde als gevolg van de uit barstingen voor duizenden ponden schade aangericht. Sinds donderdagavond, toen de relletjes begonnen, zijn 82 mensen ge arresteerd, onder wie een vooraanstaand leider van de beweging voor burgerrech ten. Tien van de gearresteerden zijn jon gens van nog geen zestien jaar. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De passagetarieven van de veerdiensten tussen Nederland, Bel gië en Frankrijk/Engeland gaan komende herfst omhoog. De reden daarvan is de st(j ging in de exploitatiekosten (met name lonen en havenkosten). De Stoomvaart Mjj Zeeland die tussen Hoek van Holland en Harwich vaart, ver hoogt met ingang van 1 november de ta rieven voor passagiers die zonder auto oversteken met 8 percent. Per 1 januari gaat die verhoging eveneens in voor de genen die met hun auto reizen. Voor de auto's zelf zal in het algemeen een tariefsverhoging van 15 percent wor den doorgevoerd. Op dit ogenblik is het goedkoopste tarief voor passagiers 42.30 (enkele reis). Gezelschappen en scholieren hebben daarop reductie. Noordzee Veerdiensten varend tussen Europoort en Huil voert de hogere pas sagetarieven op 7 januari in. De maat schappij wilde nog geen percentage mee delen, omdat er een geheel nieuw tarief- systeem zal worden ingevoerd. Per 1 ok tober al zal Noordzee Veerdiensten de ta rieven voor vracht verhogen. (Van onze correspondent) ARNHEM. Het N.S.-station Arnhem is sinds vanmorgen vrijwel geïsoleerd voor het doorgaande treinverkeer. Slechts trei nen met bestemming Duitsland kunnen de Gelderse hoofdstad bereiken. De overige treinen rijden niet verder dan tot gemid deld 20 kilometer van Arnhem gelegen halteplaatsen, van waaruit in stoptreinen verder wordt gependeld. Volgens de N.S.- voorlichtingsdienst in Utrecht zal deze isolatie'' de gehele dag voortduren. Voor morgen wordt een kleine verbetering ver wacht. Pas begin volgende week zal alles weer normaal kunnen zijn. In de afgelopen nacht liep het goederen vervoer volkomen vast, met als gevolg dat het reizigersvervoer pas vanmorgen rond 9 uur redelijk op gang kwam, zij het met vertragingen. De N.S.-voorlichtingsdienst sprak van een „niet zo gunstige ontwikke ling als was gehoopt". De N.S. geven ook vandaag voorrang aan'het treinverkeer op de oost-west-ver binding Arnhem-Utrecht en Amhem- Duitsland v.v. wegens de grote toeristen- stroom op deze trajecten. (Zie ook pagina 2) DEN HAAG. Het centraal bureau tuinbouwveilingen schat de schade, die de havenstaking de Nederlandse tuinbouw heeft berokkend, op ongeveer 1,2 miljoen gulden. In de hele groenten- en fruitsector is de Europese marktsituatie op het ogen blik zwak, maar andere produkten dan tomaten draaien hier te lande niet door. De Engelse havenstaking had veertien dagen later moeten vallen, verzucht men bij het centraal bureau tuinbouwveilingen. De tomatenuitvoer in de tweede helft van juli, die anders heel behoorlijk is, is nu verloren gegaan, maar het einde van de staking betekent geen opleving van die export. SAIGON, (AP) De Amerikaanse au toriteiten hebben vandaag voor de eerste maal verklaard dat de Amerikaanse luchtmacht reageert op verzoeken van de Cambodjanen om bombardementen uit te voeren. Verder is van goed ingelichte zijde vernomen dat groepen van soms 50 jachtbommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht dagelijks deelnemen aan aanvallen op Cambodjaans gebied. Deze toestellen zijn gestationeerd op ba ses in Thailand en Zuid-Vietnam. V koelt Ondergetekende 3 weken voor f 123 op AfB ADRES WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1