Treinstel in Alkmaar brandde uit HERSTEL SEINPOST ARNHEM DUURT NOG ENIGE DAGEN Lichaam Duitse inbreker uit Rijn opgehaald NKV protesteert tegen moord op Olavo Hansen MILVA-kamp nu „Vrijdorp Geen inhaalverbod voor vrachtauto's in piekuren Koopavond in Eindhoven „Soeharto ongewenst" Abortusteam goeie tip n houentrip ns, pier En siRnne unn umuioEn Reddingwezen beleeft drukke tijden wil meer vrouwen helpen Weer boten op Gooise plassen gestolen bondig De nZH bust u er heen. Dagelijks Braziliaanse vakbondsleider door politie doodgemarteld Minister Bakker (Verkeer): Duitser verdronken in Waddenzee VEEL ONERVAREN ZEILERS GAAN HET WATER OP sS> DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 Veel ongerief Rumoerige raadszitting LOODS AFGEBRAND Werken aan de weg Comité gevormd Vijftien mille gestolen IN ROTTERDAM J Rust uit in het sluisrestaurant ofaan Bekijk van dichtbij eens de gang van zaken bij de grootste v sluizen van Europa. Neem een het strand van IJ muiden. kijkje bij de vissersvloot. Stap op: NZH-lijn 70, elke 15 minuten. Stap uit: Vissershaven Industrieterrein, Strand of Station. GEEN SUBSIDIE (Vervolg van pagina 1) ARNHEM Twintig monteurs van de Nederlandse Spoorwegen werken sinds maandagochtend aan het herstel van de verkeersleiderspost in Arnhem, welke maandagnacht uitbrandde, waardoor een chaos is ontstaan in de spoorwegdienstrege ling. Het herstelwerk wordt dag en nacht voortgezet. Het is er in de eer ste plaats op gericht de belangrijkste wissels weer zo snel mogelijk vanuit de centrale verkeersleidingspost te kunnen bedienen. Verwacht wordt, dat daarmee nog wel één of twee dagen gemoeid zullen zijn. Vanuit de verkeersleidingspost worden 98 wissels op het emplacement Arnhem en twee bij de IJsselbrug en voorts 90 seinen bediend. De oorzaak van de brand staat nog niet vast. De Arnhemse brandweer heeft de mogelijkheid geopperd dat er kortsluiting is ontstaan tussen de 1500 volt spanning van de bovenleiding en de zwakstroom installatie in de bedieningspost. Gisteren bleven de treinvertragingen tot in de late avond in het hele land merk baar. Het westen van het land kwam- er nog het beste af, maar toch moesten de treinreizigers het ongerief van uitgeval len treinen voor lief nemen. In het oosten van het land liepen de treinvertragingen maandagavond op tot een half uur. Internationale treinen arriveerden in Arnhem soms met een uur vertraging. Vrijwel alle goederentreinen hebben vertraging en ook moet rekening worden gehouden met een late postbezorging, want ook veel posttreinen konden niet op tijd rijden. Militairen van het 541ste Verbindings bataljon uit Schaarsbergen zijn gisteren het N9-personeel in Arnhem te hulp ge komen. Zij doen dit met legermaterieel. Met veldtelefoons houden zij telefoonverbin dingen tussen de verschillende posten in stand, vooral langs de oost-west-verbin- ding in verband met het internationale treinverkeer. Het was gisteren in meer dan één op zicht een pechdag voor de NS. In Alk maar brandde een vierwagentreinstel uit en tussen* Zwolle en Herfte kreeg een trein extra vertraging doordat een vracht auto op een overweg tegen de trein was gebotst. Er deden zich daarbij geen per soonlijke ongelukken voor. ARNHEM. Uit de Rijn bjj Oosterbeek is het stoffelijk overschot opgehaald van de 20-jarige Dieter Zimmermann uit Diis- seldorf, die donderdag door de politie te Arnhem met nog twee jonge Duitsers werd aangehouden, verdacht van inbraken en diefstallen. Zimmermann wist te ontvluch ten, sprong In de Rijn en verdronk. De twee gearresteerde Duitsers, een 20- jarige pompbediende en een 24-jarige draaier hebben bekend in Zandvoort te hebben ingebroken. De politie neemt aan dat zij nog meer inbraken gepleegd heb ben. Zimmermann werd ook gezocht voor grote inbraken, o.m. in Rijswijk waar een bestelauto en voor 10.000 gulden aan elek trische artikelen werd gestolen, alsmede in Haarlem, waar eveneens voor 10.000 aan dergelijke goederen werd buitgemaakt. De Duitse politie zocht hem voor een groot aantal autodiefstallen. ti UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft b« de president van Brazilië, generaal Medici, krachtig geprotesteerd tegen het vermoorden van Olavo Hansen, bestuurder van de textielarbeidersbond in Sao Paulo. Hansen werd samen met zestien collega's gearresteerd toen zjj meededen met de vreedzame 1-meivierlngen, die dit jaar werden gehouden in de Maria-Zelia-Sporthallen in Sao Paulo. De spoorwegen werden gisteren door pech achtervolgd. De nachtelgke brand in de centrale bedieningspost in Arnhem stuurde de hele dienstregeling in de war en gistermiddag vernielde het vuur een treinstel dat op een zijspoor in het Alkmaarse station stond. Dikke zwarte rook dreef over het emplacement en het was nodig een pas gearriveerde trein van circus Saras- sani te verryden om te voorkomen dat de dieren nadeel van deze luchtvervuiling zouden ondervinden. EINDHOVEN. Eindhoven krijgt een wekelijkse koopavond. Gisteravond heeft de raad dit besloten met 24 stemmen vóór en 10 tegen. De beslissing viel tijdens een raadszitting waarin het er rumoerig toe ging. Dolle Mina's, kabouters en winkelbe dienden, die tegen de koopavond zijn ge kant, trachtten rond het middernachtelijk uur de gemeenteraadsvergadering te ver storen. Op last van de burgemeester werd een meisje, nadat er allesbehalve oirbare woorden door de zaal geschreeuwd waren, door de politie van de publieke tribune verwijderd. Toen dit gebeurde mengden zich drie jongelui in de politiële operatie. Het resultaat van het gevecht was dat er vier arrestaties werden verricht. Eerder op de avond hadden de jongelui getracht spandoeken in de raadszaal te ontplooien en hadden ze gedreigd met tomaten te zullen gooien. ALPHEN A.D. RIJN. Een felle brand heeft gisteren een grote loods van R. S. Stokvis in Alphen aan de Rjjn in de as gelegd. De schade wordt op anderhalve ton geschat. Er gingen onder meer een vorkhef truck, enkele transportwagens, gereed schappen en afvalmaterialen verloren. Ver moedelijk heeft broei van de afvalmate rialen de brand doen ontstaan. Mishandeling. De politie van Venlo heeft een 23-jarige chauffeur aangehouden, die ervan verdacht wordt een 18-jarige inwoner uit Venlo te hebben mishan deld. Het slachtoffer werd enkele dagen geleden ernstig gewond op straat aan getroffen. DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat ziet voorshands geen redelijk argument voor het instelllen van een inhaalverbod voor vrachtauto's gedurende de piekuren op drukke wegen. De minister heeft dit geantwoord op vragen van de KVP-Kamerleden Cornélis- sen, Van den Heuvel en Kolfschoten. Het aandeel van het vrachtautoverkeer in het totale verkeer in de spitsuren op werk dagen is aanmerkelijk geringer dan in de tussenliggende uren. Ook is het vracht autoverkeer in de spitsuren in absolute zin niet groter, maar eerder eingszins ge ringer dan buiten de spitsuren, aldus de minister. Een inhaalverbod voor vracht auto's zou tot gevolg hebben, dat zich fi les vrachtauto's gaan vormen, daar het tempo van het vrachtverkeer dan bepaald wordt door de langzaamste vrachtauto. Een dergelijk ingrijpende maatregel lijkt volgens minister Bakker alleen dan ver antwoord wanneer deze de veiligheid op en de capaciteit van de weg zodanig zou verhogen, dat de voordelen hiervan dui delijk uitgaan boven de nadelen van het economische verlies dat het gevolg zal zijn van de toenemende rijtijd van het vracht verkeer. De minister zal aandacht schenken aan een beperking van onderhoudswerkzaam heden aan de wegen in de vakantieperiode en opheffing van niet strikt noodzakelijke belemmeringen tijdens de bouwvakvakan tie. Hij heeft minister Den Toom van De fensie verzocht te bevorderen dat het mi litaire verkeer tijdens de verkeerspieken in de vakantieperiode zoveel mogelijk wordt beperkt. Minister Bakker noemt het voorts prak tisch onmogelijk om, zoals door de Kamer leden was gevraagd, de rijkspolitie infor matie te laten verstrekken aan de weg gebruikers over de oorzaak en de ver moedelijke duur van oponthoud en over omrijmogelijkheden. De minister is er geen voorstander van de vluchtstrook langs autosnelbanen te doen gebruiken door af slaan verkeer. De vluchtstrook is alleen bestemd is voor het tijdelijk in een nood geval plaatsen van een auto en voor het eventueel berijden door ambulances, po litie en brandweer op weg naar of van de plaats van een ongeval. DEN BOSCH. De politie in Den Bosch heeft drie inwoners van deze stad aangehouden op verdenking bij een 84-ja- rig familielid, een vrouw, in Zwolle 15.500 te hebben gestolen. De bejaarde bewaarde het geld in een theedoek. Toen ze een boodschap had gedaan ontdekte ze dat al het geld verdwenen was. 99 DEN HAAG De kabouters, die het voormalige MILVA-kamp in Den Haag hebben bezet, zullen voorlopig in het kamp dat is omgedoopt tot „Vrijdorp", blijven. In een volksvergadering, die gister avond werd gehouden, werd door de bezetters gesteld dat de gemeente Den Haag moet worden geconfronteerd met een deugdelijk gebruik van het kamp. Men merkte op dat niet alleen kabou- j ters van de barakken gebruik moeten maken, maar dat ook anderen de ruim ten moeten kunnen benutten. Onder meer werd het idee geopperd de deuren ook open te zetten voor woonwagen bewoners, die niet naar een regionaal woonwagenkamp willen. OOSTMAHORN. Eén van de drie Duitsers, die gisteravond met een zeiljacht op de Waddenzee schipbreuk leden, is ver dronken. Twee Duitsers zijn gered. Eén van hen kon na de schipbreuk zwemmend Rottumerplaat bereiken, waar hjj via een vluchthuisje radio Scheveningen alar meerde. Door een Duitse helikopter werd hjj van de plaat opgepikt. De gehele nacht hebben reddingboten en een „Neptune" van de Marinelucht vaartdienst naar de twee anderen gezocht. Het vliegtuig ontdekte de omgeslagen boot. Een Duitse reddingboot kon toen de twee Duitsers oppikken. Eén van hen was over leden. Na zijn arrestatie werd hij naar de DOPS gebracht, de politieke politie van het Braziliaanse regime. Die nacht werd hij langdurig verhoord en toen hij naar zijn cel werd gebracht, was zijn toestand volgens het NKV meelijwekkend. Hij kon niet meer staan. Daarna bleef hij dagenlang op de matras in zijn cel lig gen, niet meer in staat op te staan, te praten of zelfs maar te urineren. Een paar dagen later werd hij dood aange troffen, vlak bij het Tpiranga Museum. Zijn lichaam was overdekt met blauwe plekken en kneuzingen als gevolg van helse martelingen, waaraan hij was on derworpen. Zijn dood werd op 9 mei geregistreerd, maar zijn familie werd pas op de der tiende ingelicht, op de datum dat zijn lichaam werd gevonden. „Dit is het zo veelste bewijs van de martelingen en het misdadige vervolgingsbeleid door de op onderdrukking gerichte organisaties van de Braziliaanse militaire regering", aldus het NKV. Het verbond protesteert in de brief dan ook „krachtig tegen deze ter reurdaden, begaan door de Braziliaanse politie, onder de verantwoordelijkheid van uw regering, die voorgeeft de waarde van het christendom en van de christe lijke beschaving te verdedigen, terwijl in I werkelijkheid diezelfde regering toestaat dat haar officiële organen, zoals politie, de smerigste en onmenselijkste misdaden begaan tegen hen, wier enige fout is, dat zij de gerechtvaardigde belangen verdedi gen van de economisch zwakken in het algemeen en hun kameraden-werknemers in het bijzonder." ADVERTENTIE AMSTERDAM. In Amsterdam is het comité „Soeharto ongewenst" gevormd dat zich ten doel stelt te protesteren tegen het bezoek, dat president Soeharto van Indonesië van 1 tot en met 3 september aan ons land zal brengen. In een verkla ring zegt het comité bezig te zijn met de voorbereiding van verschillende demon stratieve acties. Het Amsterdamse gemeentebestuur zal worden uitgenodigd te verklaren, dat de president in de hoofdstad een ongewenste gast is en voorts worden verzocht geen medewerking te verlenen aan enige plech tigheid ter ere van „deze onderdrukker van het Indonesische volk". Het, overigens nog niet geheel vast gestelde, programma voor het komend staatsbezoek van president Soeharto aan Nederland, vermeldt „beslist niet" een ontmoeting en een gesprek met een verte genwoordiging van de republiek der Zuid- Molukken. Dit heeft een woordvoerder van de In donesische ambassade in Den Haag mee gedeeld. Het staatsbezoek zal het karak ter hebben van een werkbezoek. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het abortusteam tb het academisch ziekenhuis DQkzigt in Rot terdam is tot de overtuiging gekomen dat I meer vrouwen in de Rotterdamse regio per jaar in aanmerking komen voor on derbreking van de zwangerschap dan de I honderdvjjftig die het team behandelt. Dat blijkt uit een artikel in „Medisch Contact" van prof. dr. G. A. Ladee, de leider van het abortusteam. Prof. Ladee zet in dit artikel een werkwijze uiteen die het mogelijk maakt meer vrouwen per jaar te helpen. Deze werkwijze houdt in dat het team niet meer elke aanvrage om abortus diep gaand onderzoekt. De ruim tweehonderd gevallen die het team heeft behandeld, hebben aan het licht gebracht dat dit niet nodig is. Prof. Ladee acht het thans voldoende dat huisarts en gynaecoloog tot abortus besluiten. Bij de besluitvorming biedt het team zijn diensten en ervaringen aan. In twijfelgevallen zal het team nog wel zelf een onderzoek instellen. Prof. Ladee ver onderstelt dat de snellere werkwijze het mogelijk maakt de oprichting van een aprate abortuskliniek overbodig te maken. Het abortusteam ondersteunt thans ook het idee van de Stichting Medische Zwan gerschapsonderbreking (Stimezo) om in Rotterdam een abortuskliniek te vestigen. Tot nu toe had het team zich daarvan gedistantieerd. (Van onze correspondent) LOENEN. De bende die de laatste tijd zeer actief is met diefstallen van bo ten pn buitenboordmotoren op de plassen bij Hilversum, Vinkeveen en Loosdrecht, heeft in Vreeland een toer-speedboot van bijna vier meter lengte gestolen. De eigenaar, een Amersfoorter, waar schuwde de rivierpolitie in Nigtevecht en deze alarmeerde op haar beurt alle pos ten in het land. De dieven moeten ter plaatse zeer goed bekend zijn geweest. In Loosdrecht werd 's nachts een trai ler waarop een boot lag, weggehaald, hoewel de trailer met een ketting aan een boom was vastgelegd. AMSTERDAM. Nederland telt volgens een opgave van de ANWB ongeveer 80.000 pleziervaartuigen (motorkrui sers, motorboten en zeiljachten), en dit aantal neemt ieder jaar gestadig toe. Nederland heeft bovendien ruim 100 ge outilleerde jachthavens. „Het redding wezen in Nederland moet de laatste ja ren dan ook steeds vaker in actie ko men om in moeilijkheden geraakte zei- Iers te helpen", aldus de 43-jarige di recteur van de Koninklijke Noord- en en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschap pij, de heer Ch. van der Zweep naar aanleiding van het feit dat de maat schappij onlangs de 10.000ste redding uitvoerde. Dat veel zeilers in moeilijkheden komen, is volgens de heer Van der Zweep in hoofdzaak te wijten aan de onbekend heid met een bepaald vaargebied en de onervarenheid van de zeilers. Steeds meer zeilers verlaten de plassen en meren en gaan hun stuui-manskunsten op het IJsselmeer uitproberen. Daar entegen gaan degenen, die het IJssel meer al kennen, hun vertier nu op de Wadden zoeken. De heer Van der Zweep zegt dat het noodzakelijk is vuurpijlen voor noodsignalen, een deug delijk anker en ankeitros en zwemves ten aan boord te hebben. Veel ellende kan ook worden voorkomen door een goede voorlichting. Het verdient vol gens hem aanbeveling voor nieuwelin gen in de watersport een zeilcursus te volgen. „Onze 10.000ste geredde was typisch weer een geval van een onervaren zeiler. Men dacht wel even het IJsselmeer van Enkhuizen naar Staveren te kunnen oversteken, maar het ontbrak aan vol doende kennis van zaken. Men kwam dan ook prompt met het jacht in moei lijkheden, maar men had het enorme geluk; dat men „strandde" op de motor- reddingvlet „Spaanderbank", die daar toevallig in de buurt was." De in 1824 opgerichte maatschappij ont vangt geen subsidie maar krijgt jaar lijks vele bijdragen van onder meer particulieren en het bedrijfsleven. De meeste inkomsten zijn echter van erfe nissen, legaten en schenkingen. „Zonder deze vorstelijke giften zou onze maat schappij niet in staat zijn geweest het materieel aan de huidige eisen des tijds aan te passen", aldus de heer Van der Zweep. Hij stelt evenwel, dat de exploi tatiekosten de laatste jaren enorm zijn gestegen. Deze bedragen thans jaarlijks ruim ƒ750.000. De huidige motorreddingsboten kunnen met élk weertype uitvaren tot op grote af stand van de kust. Dat is één van de redenen, dat de reddingstations van de KNZHRM tegenwoordig viermaal zo vaak in actie komen als een halve eeuw geleden. Het aantal mensen, dat ieder jaar wordt gered, is zeer verschillend. Het recordaantal geredden werd in 1969 geboekt, namelijk 270. Alle reddingsacties geschieden in nauwe samenwerking met de opsporings- en reddingsdienst (OSRD) van de Konink lijke Marine, die soms vooi helikopters zorgt, de kustwacht Scheveningen Ra dio. de rijkspolitie te water en de sleep diensten. Het zwaartepunt van de dienstverlenin gen lag vroeger in de slechtweerperio- de, „maar nu is er geen sprake meer van drukke en slappe tijden", aldus de| directeur. Het redden van zwemmers behoort ove rigens niet tot de werkzaamheden van de maatschappij. „De plaatselijke red dingbrigades moeten het toezicht op de zwemmers houden, maar", aldus de heer Van der Zweep, „indien op ons een beroep wordt gedaan, wanneer bij voorbeeld een zwemmer is afgedreven, dan verlenen we direct assistentie." De heer Van der Zweep is geen voor stander van een vaarbewijs voor wa tersporters. „De overheid schijnt hier voor nogal te voelen, maar ik vind dat de sport niet aan banden moet worden gelegd. Weliswaar is in het verkeer over de weg het rijbewijs vereist, maar hier zijn het de snelheden die anderen in gevaar kunnen brengen. Dat speelt evenwel bij de zeilsport geen enkele rol." Geen geweld. Het onderzoek naar de ver drinkingsdood van de 42-jarige Eind- hovense vrouw van wie het iijk zondag morgen uit de haven van het Eindho- vens Kanaal werd opgehaald heeft uit gewezen dat de vrouw geen geweldda dige dood is gestorven. Een paar jaar geleden is een zuster van de verdron ken vrouw gewurgd en met kogels doorzeefd. Het lijk werd in een koffer van een geparkeerde auto gevonden. I Aanvaring. Op de Nieuwe Maas is giste ren het Duitse motorschip „Rheinruhr 13" in aanvaring gekomen met het Spaanse motorschip „Islas Canerias". Niemand werd gewond. De Duitser die gasolie vervoerde, werd midscheeps ge ramd. Hierdoor ontstond een gat, waaruit ruim 150 ton olie ir> de Nieuwe Maas stroomde. Een zuiveringsschip heeft de olie ^ter met chemische mid delen bestreden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2