Conferentie in Tripoli uitgesteld CHINA VEROORDEELT VREDESPLAN VAN VS Premier van Soedan naar Peking Rogers in New York voor vredesplan Wezenlijke problemen in Moskou nog onopgelost Kat en muis tussen Russen en Amerikanen Colombo stuit op ernstige moeilijkheden In Uruguay dreigt een burgeroorlog Straten vol met agenten Nixon bemoeit zich metproces-Manson Orkaan „Celia" teistert kust van Texas Bruce in Parijs Kabinetscrisis in Bolivia Russen wijzen mogelijkheid van Duitse hereniging volstrekt af Bij proeflancering tW^sfkkM.item En-faómmen. Onderzoek naar de privé-bezittingen van autoriteiten in Indonesië uw matras Haarlems matrassenhuis 2 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 3 Uitstel (Van onze redacteur in Bonn) BONN Met zekerheid kan op een succesvolle afloop van de Rus- sisch-Westduitse onderhandelingen in Moskou worden gerekend, omdat zo wel Moskou als Bonn daar grote waarde aan hechten. Dit is gistermid dag in Bonn meegedeeld door een regeringswoordvoerder, kort nadat de Westduitse staatssecretaris Bahr in Moskou de verwachting had uitge sproken dat een verdragstekst „als al les verder goed verloopt" mogelijk nog deze week kan worden gepara feerd. Geheimhouding Vakantie Hoogverraad Regeringscrisis in Italië MMW Gen ruil WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft gisteren in Denver botweg verklaard Charles Manson, hoofdverdachte in het proces wegens moord op de actrice Sharon Tate en zeven anderen, direct of indirect schul dig te achten aan de moorden. In een verklaring beschuldigde hij boven dien twee verdedigers van schandelijk en minachtend gedrag. te dun of versieten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie 10,- tot 25,- voor uw oude spiraal of ledikant. Parijse modeontwerper Jean Desses overleden HONGKONG (Reuter, AP en AFP) China heeft zich gisteren uitdruk kelijk opgesteld aan de kant van de Palestijnse verzetsbeweging en het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten afgewezen. Vice- president Toengpi-Woe beschuldigde aan een banket in Peking ter ere van een delegatie uit Zuid-Jemen de Ver enigde Staten van pogingen, in samen- werking met de Midden-Oosten in verdelen. Sovjet-Unie het invloedssferen te Hij bestempelde het plan-Rogers als „politieke zwendel", en prees de houding van de Palestijnse verzetsorganisaties en „de Arabische volken die de strijd tegen de agressie voortzetten." Waarnemers in Hongkong wijzen erop dat China groeiende belangstelling voor het Midden-Oosten aan de dag legt. Dit zou tot uiting komen in bezoeken van delegaties over en weer. Zo bezocht de vorige maand een grote Chinese delegatie Bagdad ter gelegenheid van de Iraakse nationale feestdag, en woonden hoogge plaatste Chinese functionarissen, onder wie premier Tsjoe En-Lai, een receptie bij op de Iraakse ambassade in Peking. Zuid-Jemen en Irak zouden door China als springplank kunnen worden gebruikt voor penetratie in het Midden-Oosten. De Chinezen hebben ook pogingen in het werk gesteld de betrekkingen met Egypte te verbeteren, maar president Nasser heeft „de boot afgehouden", hoogstwaarschijnlijk met het oog op zijn nauwe betrekkingen met Moskou. De nieuwe leider van de Ameri kaanse delegatie bij het vredesgesprek over Vietnam in Parijs, David Bruce, is gisteren in de Franse hoofdstad aangekomen. Overmorgen zal hij voor de eerste maal aan de bespre kingen deelnemen. De 72-jarige Bruce volgt in deze functie Henri Cabot Lodge op. Op de vraag welke eigen schap hij in zijn nieuwe functie het meest denkt nodig te hebben, ant woordde Bruce: „geduld". De bijeenkomst in Tripoli van de mi nisters van Buitenlandse Zaken en De fensie van vijf Arabische landen, die gis teren zou beginnen, is uitgesteld. Men wacht af wat het Libische staatshoofd Gaddafi, die probeert Irak over te halen ook aan de conferentie deel te nemen, bereikt. Algerije en Irak hebben al laten weten dut zij geen afgevaardigden zullen stu ren. Ook de deelneming van Syrië, dat LA PAZ (AP). Ernstige menings verschillen in de regering van president Alfredo Ovando hebben gisteravond in Bolivia een climax bereikt met een nieu we kabinetscrisis. De minister van Voorlichting Alberto Bailey is afgetreden als gevolg van me ningsverschillen met de minister van Binnenlandse Zeiken kolonel Juan Ayo- roa en de minister van Industrie en Handel, kolonel Edmundo Valencia Bovendien zouden twee officieren hun ontslag aangeboden en weer ingetrokken hebben. De optimistische taal is echter in tegen spraak tot een uitlating van minister Scheels woordvoerder in Moskou. Men zou nu weliswaar vorderingen maken bij het samenstellen van de verdrags tekst, maar „wezenlijke problemen" zou den nog altijd onopgelost zijn. Verschei dene Westduitse correspondenten in Moskou meldden gisteren dat de Sovjet- Unie opnieuw volkenr echter li jke erken ning van de DDR en erkenning van de huidige Europese grenzen heeft geëist nu Bonn niet tevreden is met het inder tijd door Gromyko en Bahr uitgewerkte document. myko de verontwaardiging van zijn re gering over het uitlekken van dit en van enkele andere documenten in Bonn al bij het begin van de onderhandelingen in scherpe bewoordingen tot uiting ge bracht. In de eerste dagen zou een aan tal leden van de delegatie uit Bonn voor het afbreken van de besprekingen zijn geweest, gezien het „harde" standpunt van de Russen, wier bereidheid tot het doen van concessies mede vanwege het uitlekken van de inhoud van de docu menten te verwaarlozen zou zijn. Of men nu werkelijk zover is dat de ze week al een verdragstekst door Scheel en Gromyko kan worden geparafeerd wordt in Bonn betwijfeld. Vrijwel zeker is dat minister Scheel in ieder geval het komende weekeinde naar Bonn wil te rugkeren. Gromyko zou zaterdag met vakantie willen gaan. De mogelijkheid bestaat dat Scheel, wanneer het de komende da gen niet tot een definitieve afsluiting komt, in Bonn een tussentijds rapport uitbrengt. De onderhandelingen zouden dan na de vakantie kunnen worden be ëindigd of volgende week onder leiding van staatssecretaris Frank kunnen wor den voortgezet. Bondskanselier Brandt wacht de terug komst van Scheel niet af. Hij vertrekt vandaag naar zijn woning in het Noorse Hamar. Deze laatste bewering was voor de woordvoerder in Bonn aanleiding telefo nisch contact op te nemen met de dele gatie in de Russische hoofdstad, om haar vervolgens als „speculatie" van de hand te wijzen. Door de strikte geheim houding spelen echter in de berichtge ving over de voor Bonn zeer belangrijke onderhandelingen speculaties een even grote rol als de schaarse informaties van regeringszijde. En het uit die gege vens gevormde beeld is er een van wel iswaar vriendelijke, maar uiterst moei lijke onderhandelingen. Zeker is dat de Sovjet-Unie een brief zou accepteren waarin de Westduitse re gering de mogelijkheid tot vreedzame hereniging als „niet in tegenspraak met het verdrag" beschrijft. Waarschijnlijk zal in die brief bovendien staan, dat grenzen vreedzaam kunnen worden ge corrigeerd of zelfs opgeheven. De poging van minister Scheel om de mogelijkheid tot hereniging in het verdrag zelf op te nemen is echter op de volstrekte afwij zing van de Russen gestrand. Duidelijk is voorts dat een verdrag niet ingrijpend anders van inhoud kan zijn dan het veelbesproken Bahr-docu- ment. Naar verluidt heeft minister Gro zich ook tegen de aanvaarding van de Amerikaanse voorstellen verzet, blijkt onzeker te zijn. De Libanese premier Karami heeft ove rigens Nassers instemming met het plan- Rogers moedig genoemd. „Nassers leider schap is een eerste waarborg voor de verwezenlijking van de Arabische doel stellingen", zo verklaarde hij in een vraaggesprek. Hij had de Egyptische pre sident van Libanons volle steun verzekerd. De Egyptische delegatie is nog niet naar Libië vertrokken, en zal dat waarschijn lijk pas doen wanneer de Libische leider kolonel Gaddafi naar Tripoli is terugge keerd. Een Egyptische regeringswoordvoerder heeft het Iraakse bericht over de onder drukking van een betoging in Cairo te gen het Amerikaanse vredesplan tegenge sproken. Het was „van a tot z uit de duim gezogen", zo verklaarde hij. Generaal-majoor El Nimeiri, voorzitter van de Soedanese Revolutionaire Raad en Soedans premier, gaal morgen naar het Verre Oosten voor bezoeken aan China en Noord-Korea. Dit is gisteren in Khartoem bekendgemaakt. Het Algerijnse „Palestina-comité" heeft de aanvaarding van het Amerikaanse vre desplan voor het Midden-Oosten door sommige Arabische leiders „hoogverraad jegens het Palestijnse volk en de Arabi sche natie" genoemd. In een communiqué beschuldigde het comité er voorts de Sovjet-Unie van dat zij haar strategische belangen stelt boven die van de Palestijnen en het Arabische volk. Voorzitter van het comité is de Algerijnse oud-minister van Justitie Amar Bentoumi, die ook voorzitter is van de orde van advocaten in zijn land. Hij speelde een actieve rol bij de verde diging van Palestijnen die na aanslagen op Israëlische vliegtuigen op Europese vliegvelden werden aangehouden. (Vervolg van pagina 1) KAAP KENNEDY (RTR). Een Rus sisch inlichtingenschip en een Amerikaan se onderzeebootjager hebben gisteren ter hoogte van Kaap Kennedy kat en muis gespeeld, de één om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de eerste proeflan cering vanaf een Amerikaanse onderzee boot van een model van de Poseidon-raket, de ander om dat waarnemen te verhinde ren. Anderhalf uur voor de lancering van de Poseidon vanaf de onderzeeboot „James Madison" verscheen de Russische treiler boven de horizon. De Amerikaanse jager „Calcatera" stevende op de Rus af, waar na de schepen om elkaar bleven draaien, de bemanning van de „Calcatera" aan dek aangetreden om het zicht van de Russen te verkleinen. Een schip vol verslaggevers volgde het kat-en-muis spelletje, waarbij de treiler „Laptev" eenmaal op aanva- ringskoers de „Calcatera" naderde, maar 200 meter van het schip afdraaide. Driftig flitsten over en weer de seinlampen. Toen de „James Madison" de Poseidon lanceerde die in oorlogstijd tien afzon derlijke kernladingen op 10 verschillende steden moet kunnen afvuren lagen het escorteschip en het Russische inlich tingenschip op respectievelijk een mijl en anderhalve mijl van de plaats van de lan cering. Door de bemanning van het Rus sische vaartuig werden enkele stukken uit het water gevist die de raket tegen water lekkage beschermen in de lanceerbuis (Van onze redacteur in Rome) ROME. Erg vlug gaat het niet met de oplossing van de Italiaanse regerings crisis. Misschien komt dit doordat for mateur Colombo een econoom is en dus uiterst secuur. Het onprettige daarbij 's> dat het op een soort koude douche gaat lijken. Zondagavond leek het alsof de kabi netsformateur vandaag aan president Sa- ragat zou kunnen melden dat hij de op dracht een regering te vormen zou kun nen aanvaarden. Gisteren echter veran derde dit optimisme. Daaraan waren een paar redevoeringen schuld, die zondag wer den uitgesproken. Vooral Cariglia, de Vice-secretaris van de Unitaire Socialis ten, zei nogal vreemde dingen. Zoals: „Wij hebben geen behoefte en ook geen lust om voor anderen tegen elke prijs zitting te nemen in de regering". Die woorden werden op allerlei manie ren uitgelegd, maar in de loop van de dag, nadat al het gerucht de ronde had gedaan dat Colombo zijn opdracht als mis lukt beschouwde, bleek dat men die uit spraak moest uitleggen in de zin van: „Wij zullen harde voorwaarden stellen.' Over die voorwaarden is nog niets met zekerheid bekend. Maar in goed ingelich te kringen zegt men dat de Unitaire So cialisten de eis stellen dat er vier belang rijke ministerportefeuilles voor hun par tij beschikbaar moeten zijn. Dat wie zeg gen één meer dan zij in het kabinet-Ru- mor hadden, en verder twee staatssecre tarissen meer dan op het ogenblik. Bo vendien zou hun partij in twee van de vijftien nieuw gevormde gewestelijke ra den de voorzitters moeten aanwijzen. Een van die twee zou het gewest zijn waaruit Colombo afkomstig is, namelijk de Basi- licata. Dat zijn zware eisen. Vandaag zullen de Unitaire Socialisten en de republikeinen in hun respectieve partijbesturen het regeringsprogram van Colombo bespreken en beslissen of zij het al dan niet kunnen aannemen. Die bijeenkomsten van de partijbesturen wa ren eerst voorzien voor maandag, maar men is nu een dag op het program ten achter. Miljoenenschade. Een brand in een vis- meelfabriek in de Westduitse stad Cux- haven heeft een schade van circa vier miljoen gulden aangericht. De oorzaak van de brand is onbekend. ADVERTENTIE liktebssróeps De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers is gisteren in New York aangekomen om met V.N.-secretaris-generaal Oe Thant en V.N.- bemiddelaar Gunnar Jarring over het Midden-Oosten te praten. Naar in wel ingelichte diplomatieke kring verluidt, gaat het over de vraag of Jarring naar het Midden-Oosten moet vertrekken om voorbereidingen te treffen voor toe zicht op de voorgestelde staking van het vuren en om te proberen het met Israel, Egypte en Jordanië eens te worden over tijd en plaats van indirect diplomatiek contact. Op de foto van links naar rechts: Gunnar Jarring, minister Rogers en Oe Thant. (Van onze redacteur in Montevideo) MONTEVIDEO. „Het land is in oor log tegen de revolutie", verklaarde gis teren de Uruguayse minister van Binnen landse Zaken, generaal Francese. Op strategische punten in de hoofdstad van Uruguay houden militairen met hun ge weer in de aanslag trucks en autobussen aan op zoek naar wapens. De bewoners van Montevideo luisteren de hele dag naar de radionieuwsuitzen dingen om iets naders te weten te komen van de guerrilla. Ze zijn er langzamer hand wel aam gewend geraakt vrijwel da gelijks berichten te horen over aanslagen en bankovervallen. Maar sinds kort ver nemen ze ook geregeld berichten over guerrilla-activiteiten, want de oorlog is een nieuwe fase ingegaan. Deze nieuwe fase is ingeluid met de ontvoering van rechter dr. Daniël Ferei- ra Mamelli, die in ruim honderd (van de in totaal 170) gevallen een vonnis uitsprak in zaïken tegen guerrilla's. Na de kidnap ping van de rechter verklaarden de ont voerders dat zij Manelli voor een recht bank zullen laten verschijnen. Door deze ontvoering is er in Uruguay een nieuwe situatie ontstaan, waarbij voor het eerst in jaren bepaalde burgers van deze republiek het recht in eigen hand hebben genomen. Bovendien heeft deze actie tot gevolg dat talloze collega's van dr. Manelli zich onveilig voelen, waardoor de kans bestaat dat de recht spraak in het geding zal komen. De recente overvallen op politieposten en de bedreiging van familieleden van agenten leidden al tot een massaal op treden van politie en leger. De straten zijn vol uniformen en de oppervlakkige toe schouwer kan zich nauwelijks meer ont trekken aan de indruk dat het land in staat van oorlog verkeert. In tegenstelling tot andere Latijns-Ame rikaanse staten heeft de regering van Montevideo uitdrukkelijk verklaard zich niet te laten intimideren door dreige menten van guerrilla's. Hoewel er op dit ogenblik 160 politieke gevangenen op hun berechting wachten, lijkt het er niet op dat zij zullen worden ingeruild tegen ontvoerde mensen. Ook is de kans gering, dat de Uruguayse pre sident Pacheco Areco aan een rebel gra tie zal schenken, zo min als de mogelijk heid bestaat dat amnestie zal worden verleend door het parlement. Tot nu toe hebben de terroristen nog geen enkel slachtoffer ter dood gebracht. Toch hebben ze kort geleden al laten we ten dat ze hun strijd niet zullen staken totdat de laatste resten van het „mili taire apparaat" zijn opgeruimd en Uru guay bevrijd zal zijn van de oligarchie. Waarnemers vrezen dan ook dat de ko mende maanden de terroristen steeds harder zullen toeslaan en dat de burger oorlog niet lang meer op zich zal laten wachten. De Amerikaanse president, die verslag gevers toesprak op een in allerijl belegde bijeenkomst, waarschuwde voor het risico van „verheerlijking van misdadige elemen ten". Hij zei dat de pers Manson afschil dert als een nogal kleurrijke figuur en voegde daaraan toe bezorgd te zijn over de neiging tot heldenverering van hen die bij misdaad zijn betrokken. Nixon wees er op dat het proces-Man son de afgelopen weken op de voorpagi na's van de kranten is verslagen en dat radio en televisie er uitgebreid op in zijn gegaan. „Hier was een man schuldig, di rect of indirect, aan acht redeloze moor den", zo zei de president. Tenzij het volk achter het rechtsstelsel staat en tenzij er orde in de rechtszalen heerst, zal het systeem in elkaar zakken en zullen onschuldigen lijden met de schul digen, aldus Nixon. De Amerikaanse pre sident verweet het Congres nog slechts één van de veertien stukken te hebben be handeld die zijn regering ter bestrijding van de misdaad heeft ingediend. Hij drong aan op spoed en zei dat het Congres de strijd tegen de misdaad niet moet voeren in de kantooruren van 9 tot 5". De verklaring van de president over een proces dat nog aan de gang is, werd in brede kring zeer opmerkelijk gevonden. Ronald Hughes, verdediger van de drie meisjes, die samen met Manson terecht staan, zei nadat hij op de hoogte was ge steld van de uitlatingen van Nixon, stap pen te zullen nemen wegens beïnvloeding van het proces. Hij vond dat Nixon het proces gebruikt „voor zijn eigen zaken aangaande recht en orde". Hughes wil het proces ongeldig laten verklaren. „Nixon wist wat hij deed. Hij is advo caat. Hij is lid van de balie van de staat Californië en van New York", aldus Hug hes, volgens wie Nixon „misbruik heeft gemaakt van het hoogste ambt in het land om aan de procesgang afbreuk te doen". In Denver riep Ronald Ziegler, woord voerder van het Witte Huis, de pers op nieuw bijeen toen de persbureaus de ver klaring van de president hadden ver spreid. Ziegler zei dat het niet in de be doeling van de president had gelegen een van de verdachten schuld op te leggen. Hij gaf toe dat de woorden van Nixon voor verkeerde uitleg vatbaar zijn. Nixon zelf verklaarde gisteravond New York dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen te verklaren dat Charles Manson schuldig is. „Het laatste dat ik zou willen is afbreuk doen aan de legale rechten van wie dan ook", aldus de presi dent in een op schrift gestelde verklaring toen hij uit Denver in Washington terug keerde. ,,De verdachten dienen in dit sta dium van het proces geacht te worden pn schuldig te zijn". ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaft grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 DJAKARTA (Reuter). De Indonesi sche president Soeharto heeft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de privé-bezittingen van alle hoge rege ringsfunctionarissen en leger-officieren Deze maatregel past in het kader van de actie van de regering de corruptie in het land uit te bannen. De stap van Soeharto komt nadat het onlangs door studenten opgerichte anti- corruptiecomité heeft gedreigd een eigen onderzoek naar deze privé-bezittingen in te stellen. Het rapport van de regering zalop 16 augustus worden gepubliceerd. CORPUS CHRISTI (Texas) (RTR). De eerste berichten uit Texas, waar da uit de Golf van Mexico afkomstige orkaan „Celia" gisteravond arriveerde, maken melding van tientallen gewonden. In de streek van de Aransas-pas is een ziekenhuis verwoest. Uit het gebied zijn oproepen ontvangen om veertig patiënten van dit ziekenhuis te evacueren. Verschei dene plaatsen zitten zonder stroom doordat de storm de bovengrondse kabels heeft vernield. De orkaan verplaatst zich met windstoten van soms 200 kilometer per uur naar het noorden. PARIJS (AFP) De Parijse mode-ont werper Jean Desses die van 1938 tot 1960 de elegante Frangaises en buitenlandse vrouwen kleedde in zijn salon op de Champs Elysées is op 66-jarige leeftijd in zijn geboorteland Griekenland overleden, zo is gisteren in Parijs vernomen. De be grafenis vond maandagochtend plaats.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3