Bureau moet verontreiniging voorspellen van toekomstig Hoogoven-staalbedrijf AMERIKAANS VERVUILING RAPPORT OVER IN MAASVLAKTE IRENE 31 Alle treinreizigers vóór de nacht thuis Diplomaat leefde nog toen voorbijgangers hem vonden GEKRAAKTE WONINGEN IN VLAMMEN ht Margarinereclame is misleidend Gevelplaten in Soest worden nu vastgezet rotterdam heeft de kleinste haven ter wereld... Gestolen beeld na drie jaar terug Nog wel veel vertragingenmaar: Harwichboot bleef wachten op late D-trein Buurt wil tuin van kardinaal als speelplaats MENING VAN CHEMICUS DR. A. KONINGS: Minder lawaai boven Eindhoven Twaalf gewonden bij botsing van autobus en tram f» WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 2 Een recente foto van prinses Irene. Vandaag is de prinses 31 jaar geworden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een Amerikaans onderzoekbureau maakt momenteel een rapport over de luchtverontreiniging, die een hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte zou veroorzaken. Naar schatting zal het in augustus klaar zijn, nog vóór de overeenkomst tussen de gemeente Rotterdam en Hoog- ovens-Hoesch in de nieuwe gemeenteraad zal worden behandeld. In die overeenkomst zullen ook de eisen aan het bedrijf ten aanzien van de lucht verontreiniging zijn vastgelegd. GETALMD RESULTATEN mm I k :C '.A V Si i ANDER VOEDSEL VERWARD GERAAKT Na TNO-advies van een jaar geleden Vliegveld krijgt nieuwe startbaan - i (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Na een anonieme te lefonische tip is in het Vondelpark het beeldje teruggevonden, dat bijna drie jaar geleden werd losgewrikt van de gevel van het Nieuwe de la Mar-theater in Amster dam. Het nu weer boven water gekomen oor- •pronkelijke exemplaar is ondertussen echter min of meer overbodig geworden. In april 1968 is een kopie op de sokkel aan het theater geplaatst. Voor het originele zal nu wel een passende plaats worden ge zocht ,Qg>,13 september 1967 werd het vermist. Het was in opdraèht van de gemeente Amsterdam vervaardigd door de beeld houwer Hildo Krop. Hij maakte het in 1946 als een herinnering aan de verzets strijders die in de Tweede Wereldoorlog voor de voormalige Spieghelschool than» Nieuwe de la Mar-theater werden ge- De Rotterdamse commissie „Bodem, water en lucht" heeft aan de Travelers Re search Corporation of New England in Hartford (Connecticut) de opdracht gegeven een rapport samen te stellen, waarin de invloed van een hoogoven/staalbedrijf °P het natuurlijk milieu in Rijnmond nauwkeurig wordt voorspeld. Daarbij wordt reke ning gehouden met allerlei klimatologische omstandigheden. Het concept-rapport is reeds bespro ken door de commissie. Op basis van dit concept wordt het definitieve rapport op gesteld. De keuze van het Amerikaanse bureau hangt samen met het streven naar objectiviteit. „We willen een zo ob jectief mogelijk beeld krijgen van de conseuenties van de vestiging. Het is wel eens goed om van buitenaf zeer des kundige mensen aan te trekken", aldus W. H. van Dijk, medisch adjunct-directeur van de GG en GD in Rotterdam. Prof. dr. L. Burema, directeur van de Rotterdamse GG en GD en vice-voorzitter van de commissie „Bodem, water en lucht" heeft het idee gelanceerd dit Amerikaanse bureau de opdracht te ge ven. Contacten in de VS hadden hem het bureau aangeraden. Geeft het rapport een gunstig beeld van de te verwachten milieuverontreiniging door de vestiging op de Maasvlakte, dan is de daadwerkelijke vestiging een forse stap dichterbij gebracht. Dan zal de ge meenteraad een overeenkomst alleen nog kunnen afwijzen met het argument dat een gespannen arbeidsmarkt dit niet toelaat. Het rapport zal voorts van betekenis zijn bij de controverse, die dreigt te groeien tussen het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid en de ge meente Rotterdam over de uitvoering van de Wet op de Luchtverontreiniging. Wethouder G. Z. de Vos van Sociale Zaken, voorzitter van de commissie „Bo dem, water en lucht", schrijft in het voor woord van het jaarverslag over 1969 van de commissie: het heeft mij en mijn medecommissieleden in hoge mate bedroefd dat de staatssecretaris (dr. Kruisinga-red.) meende nu reeds te moeten zeggen, dat Rijnmond tot sane- ringsgebied zal worden verklaard en dat alles opnieuw moet beginnen". ,Men heeft getalmd en getalmd, maar wij hebben gewerkt. Nu meent men het be ter te kunnen via een bestuursorgaan (pro vincie), waar geen deskundigen aanwezig zijn, die de aanvragen kunnen beoordelen en geen bestuurders die ervaring heb ben op dit terrein. In een „saneringsge- UTRECHT Het spoorwegverkeer heeft zich dinsdag enigszins hersteld van de chaos, die maandag ontstond na de brand in de verkeersleidingspost in Arnhem. De beperkte dienstregeling een aantal treinen laten uitvallen om de overige op tijd te kunnen laten rijden functioneerde vrij goed, ook rondom Arnhem. De treinen tussen Arnhem en Zwolle, Dieren, Den Bosch en Nijmegen reden vrij normaal, maar de pendeldienst tussen NijmegenArnhemDieren, twee maal per uur, was onregelmatig. De oost- westverbinding ArnhemUtrecht had nog steeds vertragingen van ongeveer 20 minuten. In de rest van het land verliep de dienstregeling vrij goed. Wegens de vakantiedrukte werd ook gisteren voorrang gegeven aan het ver keer op de oost-west-verbinding, 's Mid dags is even getracht een noord-zuid-ver binding van Zwolle naar Roosendaal tot stand te brengen, maar hiervan kwam men in de vooravond terug omdat de vertragingen opliepen tot 50 minuten. Volgens de NS-voorlichtingsdienst heeft iedere gestrande treinreiziger nog vóór de nacht zijn bestemmingsstation kunnen bereiken. Gedwongen overnachtingen in hotels zijn dan ook niet voorgekomen. Wel zijn er gevallen geweest van rei zigers die te laat op Schiphol arriveer den, daardoor hun vliegtuig misten en extra kosten moesten maken. Deze rei zigers komen echter niet in aanmerking voor een niet-verplichte vergoeding van de N.S. Deze geldt uitsluitend voor perso nen die met de laatste trein niet meer hun bestemmingsstation kunnen bereiken. Zij krijgen in principe hotelkosten ver goed, of, indien de kosten daarvan gelijk of lager zijn, het vervoer per taxi naar hun bestemmingsstation. Via Arnhem reizende toeristen met bestemming Engeland hebben in Hoek van Holland de boot niet gemist, hoewel de D-trein via Arnhem daar 50 minuten te laat aankwam. Maar de boot was blij ven wachten. De posterijen hebben het postvervoer per trein via Arnhem vervangen door transport met bestelauto's waardoor ver tragingen tot een minimum zijn beperkt. bied" zullen alle gevestigde bedrijven een vestigingsvergunning moeten aan vragen. Aan het verstrekken van zo'n ver gunning zijn bepaalde eisen ten aanzien van de luchtverontreiniging verbonden. Het provinciaal bestuur zal die vergun ningen afgeven". „Het provinciaal bestuur zelf zou daar evenmin gelukkig mee zijn. Het heeft in zijn reactie op het ontwerp voor de wet luchtverontreiniging gepleit voor oprich ting van een landelijk orgaan, dat goed genoeg is geoutilleerd om vergunnings aanvragen te beoordelen. Men denkt aan een instelling als het Rijks Instituut voor Afvalwaterzuivering. Wethouder De Vos acht het mogelijk dat de staatssecretaris onder druk van de publieke opinie heeft gezegd dat Rijn mond saneringsgebied moet worden. „Als hij zegt: we gaan speciaal naar Rijnmond kijken, vind ik dat best. Maar als hij zegt: saneren, dan zegt hij dat het hier een rotzootje is". Hij vindt daarentegen dat in de afgelo pen acht jaar behoorlijke resultaten zijn geboekt in de strijd tegen de vuile lucht. „Ik voel me een beetje in mijn kuif ge pikt", zegt hij daarom. Het komende Amerikaanse rapport kan worden gezien als een nieuw initia tief van Rotterdamse (Rijnmondse) zijde dat zal bijdragen tot de kennis van mi lieuhygiënische problemen, die in de af gelopen jaren is vergaard. Het is volgens de Rotterdamse visie niet redelijk deze kennis bij de beoorde ling van vergunningsaanvragen ongebruikt te laten door deze beoordeling aan de provincie over te laten. Wethouder De Vos: „De provincie zou toch bij ons om advies komen, want de provincie heeft er maar twee mensen voor. Dan moet de gemeente het toch weer doen". (Van onze correspondent) UTRECHT. De bewoners in de omgeving van de woning van kardi naal Alfrink aan de Maliebaan in Utrecht vinden dat een stuk van zijn grote tuin best als speelplaats zou kunnen dienen voor de kinderen uit de buurt. Aan speelruimte is name lijk een groot gebrek. Daarom heeft men een actie op touw gezet om hand tekeningen te verzamelen. Vergezeld van een verzoekschrift worden de handtekeningen dan naar het bisdom gestuurd in de hoop dat de kinderen een speelterreintje zullen krijgen. De kardinaal heeft het plan in be ginsel niet van de hand gewezen, maar hij is wel een beetje bang dat zijn privacy in het gedrang komt. Het creëren van speelruimte voor de jeugd is primair een taak van de ge meente, aldus de kardinaal. ADVERTENTIE n.l. Havodam, de 200 meter lange maquette, waar u 's werelds groot ste haven in het klein ziet. Eén van de attracties van C70. Havens, sche pen, kranen, bruggen: alles natuur getrouw op schaal nagebouwd en door In beweging te zetten. C70 biedt meer! Een kabelbaan, dwars door het centrum... Dolfiro- dam, het drijvende dolfinarium... de tot 170 m verhoogde Euromast... overdekte promenades... café's, eethuisjes en winkeltjes midden op straat... Dat alles 5 maan den lang met daarnaast elke dag feestelijke evenementen zoals wijkfeesten, muziekuitvoeringen, dansfestijnen, sportactiviteiten enz. Het programma met alle evenementen, wijkfeesten, muziekuitvoeringen, denefes tijnen, sportactiviteiten enz. verkrijgbaar bij C 70 (telefoon 010-147237) en bij alle V.V.V.-kentoren Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. De 34-jarige Brazili aanse diplomaat Paulo Doniso de Vascon celos, die gistermiddag stervende in zijn auto op de Pompstationsweg in Scheve- ningen werd aangetroffen, was sinds vijf tien maanden tweede secretaris van de Braziliaanse ambassade in Den Haag. Hi;j woonde met zijn vrouw en een kind aan de Zwanenlaan in Den Haag. Zijn vrouw verwacht binnenkort haar tweede kind. Een jongen en een meisje, die over het fietspad langs de Pompstationsweg in de richting van Den Haag reden, zagen in de berm een donkergrone Lancia Fulvia staan met het nummerbord CD 491. Het rechter voorportier werd half openge duwd door een man, die onder het dash board op de bodem van de auto lag. De jongelui dachten eerst dat de automobi list met iets onder het dashboard bezig was, maar toen ze achterom keken, zagen ze het portier nogmaals langzaam open en dicht gaan. Ze keerden terug en zagen door het half openstaande portierraampje, dat de automobilist ernstig aan de hals ge wond was. Het meisje bleef bij de auto en de jon gen waarschuwde een agent, die in de buurt op de fiets op surveillance was, De politieman belde in het dichtstbijzijn de huis het hoofdbureau. Vijf minuten la ter kwamen vijftien agenten de Pomp stationsweg afsluiten. Even later arri veerden een ambulance en een arts van 4 'f V I -• ié L S - ,v Tlèr Drie leegstaande etages van enkele panden op de hoek van de Bilderdijkstraat en De Clercqstraat in Amsterdam zijn de afgelopen nacht geheel uitgebrand. Twee winkels, een stomerij en een slagerij kregen grote waterschade. De panden waren officieel onbewoond, maar ze waren enige tijd geleden gekraakt. Niemand is gewond. De politie vermoedt dat de brand gesticht is. ROTTERDAM. De Nederlander grootste vet eter van Europa wordt, ondanks het feit dat er een duidelijk verband bestaat tussen verhoogd vetgebruik en hart- en vaatziekten, iedere dag via misleidende leuzen en beelden aangespoord tot de aankoop van margarine. Dit stelt de chemicus dr. A. W. T. Konings in het Chemisch Weekblad. Op 16 januari dit jaar pro moveerde hij in Utrecht, waarbij een van zijn stellingen luidde: „De reclame dat consumptie van margarine met grotendeels onverzadigde vetten behoudend werkt op gezonde bloedvaten is misleidend". De verdediging van deze stelling is nu in de vorm van een artikel in dit vakblad van chemici opgenomen. De sterfte aan hart- en vaatziekten is momenteel de belangrijkse doodsoorzaak in de hoogontwikkelde lan den. Nederland is op dit punt volgens een rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie het „gevaarlijkste" land. Uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek valt op te maken, dat er vooral onder jonge mensen een snelle stijging in het aantal slachtoffers is. De vele onderzoekingen hebben aangetoond, dat de statistische kans om een hartinfarct te krijgen, toe neemt naarmate het cholesterolgehalte van het bloed- serum hoger is. Dit verband mag volgens dr. Konings echter niet zo worden opgevat, dat een hoog gehalte aan serum cholesterol betekent, dat men het slachtoffer zal worden van een hartinfarct. Verscheidene voedings stoffen werken cholesterol-verhogend, zoals vetten en sucrose. Volkeren met een hoog vetgebruik hebben een hoog gehalte aan cholesterol in het serum. Dr. Konings vindt echter, dat tot op heden het voedingsaspect in verhouding tot de andere beïnvloedende factoren te veel is benadrukt. Vooral de gesuggereerde genezende wijze van poly-onverzadigde vetzuren, zoals deze in de re clame geschiedt, werkt misleidend, zo zegt hij. Onvol doende aandacht hebben bijvoorbeeld de psychosoma tische factoren. Zo is aangetoond, dat personen met een bepaald gedragstype speciaal bevattelijk zijn voor hart en vaatziekten. Enkele karakteristieken die bij dit ge dragspatroon genoemd kunnen worden zijn: beheersen van emoties, niet uitpraten van conflictsituaties, weinig verbeeldingskracht, gering gevoel voor nuances, neiging tot competitie, dikwijls deel hebben aan autoriteits conflicten, voortdurend bezig zijn met werk, dat aan tijdsduur niet is gebonden. Dr. Konings bespreekt in zijn artikel verder de „mis leidende leuzen" in de reclame voor margarine. „Als in een margarine veel mais- en zonnebloemolie wordt ver werkt wil dat nog niet zeggen, dat het produkt zoals het op tafel komt veel poly-onverzadigde vetzuren be vat, omdat bij het dikwijls toegepaste hardingsproces het aantal zogenaamde dubbele verbindingen drastisch vermindert", zo meent dr. Konings. „Vervanging van gewone margarine door dieetmar- garine heeft bij een onderzoek slechts geleid tot een verlaging van het cholesterolgehalte van vijf percent," zegt hij verder. „Het is te verwachten," aldus dr. Konings, „dat een groter effect bereikt kan worden als naast een matig gebruik van boter en margarine de consumptie van al lerlei vetbevattende luxe artikelen drastisch wordt ver minderd en er relatief meer brood, peulvruchten, vis en fruit wordt gegeten. De televisiereclame is een duidelijke demonstratie van het feit dat het produceren in deze maatschappij dikwijls een doel op zichzelf is geworden en niet meer afgestemd is op reële behoeften. De behoefte wordt via (mislei dende) reclame kunstmatig gekweekt. Zolang dit de behoefte tot „het witter wassen dan de buurvrouw" be treft is er geen alarmerende situatie ontstaan. Indien echter de gezondheid van de mens erbij wordt betrok ken, komt men op een geheel ander terrein, meent dr. Konings. „Het publiek is dan ook gebaat met een dui delijk en onpartijdig voorlichtingsprogramma, dat door deskundigen wordt verzorgd en waar deugdelijk com mentaar op het belang of gevaar van de nieuwe pro- dukten wordt gegeven". Hierin kan het accent verlegd worden van voeding aspect naar de andere factoren, die tot nu toe minder aandacht hebben gehad. Zo zou een psychiater het psy chisch aspect voor zijn rekening kunnen nemen. „Dit kan wellicht corrigerend werken op de levenshouding van een grote groep mensen, die zich tot eigen schade laten manipuleren door de op behoeftebevrediging ge richte maatschappij. Misschien is dit dan van gunstige invloed op de snelle stijging van het sterftecijfer aan hart- en vaatziekten bij de jonge mensen, die aldoor het gevoel hebben dat zij zich moeten waarmaken en hun werk als enige levensvervulling zien, aldus dr. Konings. Wetenschappelijke medewerkers van Unilever menen dat dr. Konings kennelijk verward is geraakt in de reeds door hem zelf gesignaleerde grote hoeveelheid weten schappelijke publikaties. Zij zijn er van overtuigd dat in de voeding van de mens de verzadigde vetten zoveel mogelijk door meervoudig onverzadigde vetten dienen te worden vervangen, zonder dat dit voor de consument een ingrijpende wijziging van de eetgewoonten mee brengt. de GGD. De dokter constateerde dat de automobilist was overleden. Rechercheurs begonnen onmiddellijk met een eerste onderzoek van de auto en zochten de directe omgeving af op mogelijke aanwijzingen. Korte tijd later werd de auto met het stoffelijk overschot op een aanhanger achter een politie-au- to gezet en naar het hoofdbureau van po litie gebracht, waar deskundigen van de technische opsporings- en herkennings dienst het lichaam uit de wagen tilden en de auto verder onderzochten. De gerechtelijke deskundige dr. J. Zel- denrust constateerde bij de sectie, dat de diplomaat was overleden door bloedver lies uit een diepe snijwond aan de rech terzijde van de hals. Ook waren er en kele onbeduidende schaafwonden aan rechterhand en pols. SOEST. Uit een brief, die de bewo ners van de Eurowoningen in Soest, waar van verleden week een twee ton zware betonnen gevelplaat van de zesde verdie ping naar beneden stortte, deze week van de bouwer en opdrachtgever hebben ont vangen, blijkt, dat TNO reeds een jaar ge leden heeft geadviseerd om de gevelpla ten, waarvan er thans een in losgeraakt, van een extra verankering te voorzien. Ruim een jaar geleden vielen aan de portiekzijde van de flats twee gevelplaten naar beneden. Een in opdracht van de aan nemer door TNO ingesteld onderzoek wees uit, dat het veiligheidshalve gewenst was om zowel de platen aan de portiekzijde als aap (ie, ander/s kant van de flat van een extra bevestiging te voorzien. Aan de por tiekzijde is dat ook gebeurd. De extra kos ten bedroegen een miljoen gulden. Nu ook aan de andere zijde een plaat is neerge stort zullen ook daar de door TNO aan bevolen voorzieningen worden aange bracht. De extra voorzieningen aan de gevel platen zullen geen overlast voor de be woners veroorzaken, in tegenstelling tot de voorzieningen aan de platen aan de andere zijde, waarvoor grote delen van de buitenmuren van badkamers en keukens moesten worden weggebroken. EIDHOVEN. Binnenkort komen in de Eindhovense en Veldhovense gemeen teraad voorstellen aan de orde, waar mee wordt beoogd deze gemeenten te verlossen van de geluidsoverlast van de vliegbasis Eindhoven. De Stichting Vliegveld Welschap is met de ministeries van Defensie, Ver keer en Waterstaat en Financiën tot overeenstemming gekomen over de aan leg van nieuwe startbanen in noord-zui delijke richting, zodat de vliegtuigen niet meer boven de bebouwde stadsgedeel ten behoeven te komen. De startbanen zouden tevens geschikt gemaakt worden voor de burgerluchtvaart. De voorstellen, die Eindhoven van de geluidsoverlast verlossen en uitzicht ge ven op een regionale haven voor burger- luchtvaartverkeer na 1980, zullen bij uit voering bedragen van 25 tot 30 miljoen vergen. Hiervan zal 13 miljoen voor re kening komen van de stichting voor aan koop van grond, de bouw van een plat form en van stationsgebouw. Het rijk zal twaalf miljoen' voor de aanleg van de baan nodig hebben. Deze gelden gloeien terug uit de verkoop van vrijkomende gronden van de oude startbanen. Deze gronden zullen aangekocht worden door N.V. Philips en door de gemeente Eind hoven voor industrieterrein bestemmen. Op gronden voor de nieuwe startbaan, staan boerderijen, die mogelijk verplaatst kunnen worden. AMSTERDAM Bij een aanrijding tussen een tram en een bus met Israë lische toeristen zijn twaalf oersonen ge wond. Twee zijn er ernstig aan toe Een van hen kreeg vermoedelijk van de schrik een hartaanval. De overige tien iiuhtender van de bus werden licht gewond. De chauffeui is met een shock in het ziekenhuis opgenomen. De autobus is vermoedeliik door een ston- licht gereden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2