Irak blijft conferentie boycotten ARABISCH OVERLEG IN TRIPOLI GAAT DOOR Telegram van Hoessein aan Achmed Bakr Vauxhall Viva Ontvoerde rechter in Uruguay vrijgelaten Jury weet van opmerkingen Nixon Oproep tot passief verzet TAART VOOR PHARAO f Incidenten in Noord-Ierland duren voort Russisch-Westduitse besprekingen In Moskou moeten nog enkele punten „worden opgelost" Nederlandse kabouters als leermeesters HIPPIELAND" IN DENEMARKEN Oppositiepartijen in Marokko doen niet mee aan verkiezingen Zesling geboren in Rome Colombo krijgt goedkeuring van vier partijen Toeristen zijn het grootste probleem" West duit sers voor overleg met Oosten WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 3 Telegram, ,V astbesloten" Automobielbedrijf Heeremans van Leuven N.V. 6.294 Charles Manson hield krant omhoog In Tsjecho-Slowakije Tevreden (Van onze redacteur in Kopenhagen) KOPENHAGEN „Het grootste probleem hebben we wel met de toe risten. Die komen op de camping binnenwandelen en hopen een echte orgie mee te maken, een dolce vita a la hippie". Aan het woord een woordvoerder van „Det Ny Samfund" (de nieuwe maatschappij) in Thisted (Denemarken) waar ongeveer tweeduizend jonge mensen uit verscheidene landen en werelddelen een camping bevolken die met reden een nieuwe maatschappij wordt genoemd. De tenten staan schots en scheef, individualistisch wan ordelijk, en een groot gedeelte ervan maakt ten onrechte aanspraak op de naam tent: het zijn gewoon hutten, opgebouwd uit takken, plaggen en een stuk zeildoek. Kabouters Dolle Mina's T oilettonnen TRIPOLI (Reuter) Het staats hoofd van Libië, kolonel Moeammar Gaddafi, is gisteravond in Tripoli teruggekeerd van bezoeken aan Cairo, Bagdad en Damascus. Hq heeft ge tracht de geschillen uit de weg te rui men die in de Arabische wereld zijn gerezen naar aanleiding van het Amerikaanse vredesplan. Door vijf Arabische landen is besloten dat de voorgenomen conferentie in Tri poli (Libië) vandaag zal beginnen. Die landen zijn Egypte, Jordanië, Libië en Syrië. De moeilijkheden rond de conferentie zijn ontstaan nadat Trak en Algerije uit protest tegen aanvaarding van het plan- Rogers door andere Arabische landen (Egypte en Jordanië) weigerden naar Tripoli te komen. Slechts Jordanië en Syrië waren gisteren in Tripoli vertegen woordigd. De ministers van Egypte en Soedan worden daar nog verwacht. Een Palestijnse guerrillaleider ver klaarde gisteren in Tripoli, dat de Arabi sche commando's hun strijd tegen Israel onder alle omstandigheden zullen voort zetten. Bahjat Aboe Sharbiya. een der leiders van het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina, zei dat het Ameri kaanse vredesinitiatief de Arabische lan den dwingt tot onderdrukking van de Pa lestijnse verzetsbeweging. Gharbiya en een vertegenwoordiger van „El Fatah" de grootste guerrilla- organisatie, arriveerden het afgelopen weekeinde in Tripoli om het standpunt van het Centrale Comité van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging aan de con ferentie kenbaar te maken. Koning Hoessein zond gisteren een te legram naar de president van Irak, Ach med Hassan Bakr, waarin hij de stand punten van Jordanië en Egypte verdedig de. Hoessein zei hierin, dat geen enkel Arabisch land zijn stem heeft verheven tegen de oproepen, die Egypte en Jorda nië sinds 1967 ten gunste van de tenuit voerlegging van de resolutie van de Vei ligheidsraad van dat jaar hebben gedaan Het Amerikaanse vredesinitiatief is op deze resolutie gebaseerd, aldus de Jor daanse vorst. Hij hoopt dat Irak zijn af wijzende houding in het belang van de Arabische eenheid laat varen. Sinds 1967 zijn Iraakse troepen in Jor danië gelegerd. De regerende Revolutionaire Raad van Libië heeft gisteravond de aanvallen op president Nasser gehekeld, in een ver klaring die werd uitgegeven na een door kolonel Gaddafi geleide vergadering, zegt de raad evenwel de Palestijnse verzets beweging te zullen blijven steunen. In de verklaring van de Revolutionaire Raad wordt verder gezegd, dat kolonel Gaddafi verslag heeft uitgebracht over zijn -besprekingen in Cairo, Bagdad en Damascus, Met het oog op de gevaarlij ke internationale situatie en de vastbe slotenheid van Israel tot expansie in de Arabische wereld op bet land dat het be zet houdt, is de Palestijnse zaak de ver antwoordelijkheid van de gehele Arabi sche natie geworden, aldus dt verklaring. Voorts wordt gezegd dat de huidige mi lataire strategie niet bevredigend is. Libië staat zij aan zij met Egypte en zal met dit land meestrijden als het tot de strijd besluit. ADVERTENTIE Nieuwe Gracht 78 Tel.319245 Haarlem (excl. B.T.W. 5.620. MONTEVIDEO (AFP/RTR). De Uruguese rechter van instructie Da niel Pereyra Manelli, die op 28 juli door guerrillastrijders van de linksgerichte be weging „Tupamaros" werd ontvoerd, is gisteravond in Montevideo vrijgelaten. De griffier van de rechtbank had hem vlak bij zijn woning aangetroffen. Hij verkeert in goede gezondheid. Manelli werd vorige week dinsdag door drie gewapende guerrillastrijders uit zijn woning in de Uruguese hoofdstad ont voerd. Kort daarop lieten de ontvoerders zijn vrouw weten dat zij niets anders wil den dan „een lang babbeltje maken" en dat ze hem daarna weer zouden vrijla ten. Dat babbeltje hield kennelijk verband met het feit dat Manelli als rechter alle zaken behandelt van gearresteerde guer rillastrijders van de „Tupamaros". Over het lot van de Amerikaanse func tionaris Daniel Mitrione en de tweede secretaris van de Braziliaanse ambassa de Aloysio Dias Gomides. die beiden on langs eveneens door leden van de „Tupa maros" zijn ontvoerd, is niets bekend. Zoals gemeld eisen de ontvoerders in ruil voor deze diplomaten de vrijlating van alle politieke gevangenen. De regering in Montevideo heeft dit ruil-aanbod van de hand gewezen met het argument dat er geen politieke gevangenen zijn. In Mana gua, in het midden-amerikaanse land Ni caragua, hebben drie mannen en een vrouw, verkleed als nonnen, een misluk te poging gedaan Alfredo Pellas, miljo nair en een van de rijkste mannen van het land te ontvoeren. Pellas. president van de Nicaraguaanse suikermaatschap pijen, slaagde erin zich van zijn ontvoer ders te ontdoen. LOS ANGELES, (Reuter/AP) De jury bij het proces in de moordzaak Sharon Tate is gisteren toch op de hoog te gesteld van de opmerkingen van pre sident Nixon die eerder had verklaard dat Charles Manson schuldig is aan acht zinneloze moorden. De jury was met een geblindeerde au to naar het gerechtsgebouw gereden op dat zij niet de krantekoppen konden zien waarin melding werd gemaakt van de opmerkingen van de president. In de rechtszaal hield de hoofdverdach te Manson in een onbewaakt ogenblik een krant omhoog zodat de juryleden de kop „Manson schuldig, zegt Nixon" kon den lezen. De president van de rechtbank Older gelastte onmiddellijk een ondervraging van de vijf vrouwelijke en zeven manne lijke leden van de jury. Enkele gezwo renen verklaarden de kop inderdaad te hebben gelezen. Een van hen zei dat zi; zich er niet door zou laten beïnvloeden. Een ander jurylid zei echter „als de president dat heeft gezegd, was dat be hoorlijk stom van hem. Een gepensio neerde politie-agent, ook lid van de jury, zei: „ik geloof niet dat Nixon hier iets van af weet maar hij heeft zeker niet het recht zoiets te zeggen". PRAAG (Reuter). Tegenstanders van de invasie van de troepen van de Warschaupactlanden in Tsjecho-Slowa kije hebben in getypte vlugschriften, die in Praag van hand tot hand gaan,' een op roep tot de bevolking gericht. Zij vragen de Tsjechen op 21 augustus, de dag waarop de inval herdacht wordt 's avonds na 19 uur thuis te blijven, geen kranten te kopen of te lezen, niet naar de bioscoop te gaan of te winkelen en s avonds geen licht aan te doen of de ra men te verduisteren. De vlugschriften bevatten geen aanspo ring tot dat soort van demonstraties, zo als de boycot van het openbare vervoer, die zouden kunnen leiden tot een herha ling van de straatgevechten met de poli tie die zich het vorig jaar voordeden en waarbij vijf mensen om het leven kwa men. De opstellers van de vlugschriften willen dat de bevolking op 21 augustus op passieve wijze uiting geeft aan haar afkeuring van de gang van zaken in hun land. „Apathie, het zich alleen maar druk maken over persoonlijke zaken en zich niet meer bemoeien met openbare aan gelegenheden evenwel kan alleen maar on ze onderwerping verlengen", zo besluiten de pamfletten. RABAT (Reuter). - De twee grote po Iitieke partijen in Marokko de Istiklal en de Nationale Volksunie zullen geen kandidaten stellen voor de parlementsver kiezingen die deze maand worden gehou den. Zij zijn het niet eens met de wijze waarop vorige maand het referendum over de grondwet is gehouden. De politieke partijen konden er naar hun zeggen geen invloed op uitoefenen. Verder hebb,en de twee partijen bezwaar tegen de manier waarop het parlement wordt samengesteld. De kiezerslijsten, zeggen zij, dateren van 1960. Veel jonge ren komen er niet op voor, duizenden doden en emigranten daarentegen wel Ook het tijdstip van de verkiezingen velen zijn met vakantie wordt onjuist geacht. ROME, (AP). De 35-jarige Romeinse Loredana Luzzitelli heeft gisteren in een ziekenhuis in Rome een zesling gekregen vier baby's zijn inmiddels overleden. Mevrouw Luzzitelli was elf jaar geleden getrouwd en was tot nu toe kinderloos ge bleven. De baby's, drie meisjes en drie jongetjes, werden onmiddellijk na de ge boorte in een couveuse geplaatst. BELFAST AFP). Voor de zesde achtereenvolgende nacht hebben zich in de katholieke wijk van de Noordierse hoofd stad Belfast incidenten voorgedaan. De monstranten, in de leeftijd variërend van 12 tot 20 jaar, raakten enkele malen slaags met Britse militairen. De laatsten gebruikten herhaaldelijk traangas. De jongelui slaagden er ook in enkele barri cades op te richten. Er zijn enkele arres taties verricht. Ook in Londonderry was het een on rustige nacht. Demonstranten staken ver scheidene auto's in brand en gebruikten twee bussen en drie personenwagens als barricade tegen de Britse troepen. In een fabriek brak door twee benzinebommen brand uit. ROME (AFP). De Italiaanse Repu blikeinse Partij heeft evenals de Socialis tische Partij het document van forma teur Colombo aanvaard als basis voor de vorming van een nieuwe regering. Kort daarop heeft ook de Sociaal-De mocratische Partij de beleidsverklaring goedgekeurd. Christen-Democraten gaven al eerder hun goedkeuring. De weg is nu vrij voor een nieuwe coalitieregering van deze vier partijen. De kabinetscrisis in Italië heeft een maand geduurd. Toen Lord Gretton uit de Engelse stad Stapleford Park zijn leeuwenreservaat begon, had hij nooit kunnen dromen dat hij in zijn statige landhuis nog eens een verjaardagsfeestje voor een jonge leeuw zou geven. Maar toen „Pharao"in het reservaat geboren, gisteren één jaar werd, vond Gretton het toch wel aardig de welp een taart met een kaarsje aan te bieden. De vierjarige Louise Rogers was op het feestje van Pharao uitgenodigd. Dankbrief. „De Peruaanse bevolking is het Nederlandse broedervolk eeuwig dankbaar voor de belangrijke hulp, die het heeft verleend na de jongste aard bevingsramp" Dit staat in -sen brief die de Nederlandse ambassade in Lima onlangs van Peruaanse vissers heeft ontvangen. Uit een overzicht van de in ternationale hulp na de ramp, dat in de Peruaanse pers is verschenen, blijkt dat Nederland zowel relatief als abso luut tot de belangrijkste groep van ge vers behoort. MOSKOU (AP) „De Russisch- Westduitse onderhandelingen over een non-agressiepact hebben hun slotfase bereikt". Dit heeft een West- duitse woordvoerder na de negende vergadering van de ministers Walter Scheel en Andrej Gromyko gezegd. De woordvoerder voor de Westduitse delegatie, Rüdiger von Wechmar, zei dat er nog „enkele moeilijke punten" opgelost moesten worden na de negen dagen die de besprekingen hebben geduurd. Hij voegde er aan toe dat dit nog enige tijd zal kunnen duren en dat men niet al te snel een einde moet verwach ten aan het overleg tussen Bonn en Moskou. Zowel Scheel als Gromyko nebben gis teren opnieuw blijk gegeven van hun oprechte wens om tot een overeenstem ming te komen in de heildronken die zij op de door de Westduitse minister gege ven lunch uitbrachten. „Het uiteindelijke resultaat is nog niet in zicht", aldus Scheel „maar beide par tijen hebben hun oprechte wens laten blijken om tot een goed resultaat te komen." In zijn antwoord verklaarde Gromyko dat „er nog geen slotbalans kan worden opgemaakt. De onderhandelingen zijn nog niet voorbij. Uit naam van de Russische regering geef ik u echter de verzekering dat wij al het mogelijke zullen doen om voor zo ver dat van ons afhangt te zorgen dat deze onderhandelingen suc cesvol ten einde gebracht zullen worden." De twee ministers leken tevreden te zijn. Tevoren hadden zij bijna twee uur lang overleg gepleegd en hun goedkeu ring gehecht aan de gedeeltelijke tekst van het verdrag die 'n de vergaderingen van hun medewerkers was opgesteld. „Hierdoor is men het opnieuw eens ge worden over een belangrijk gedeelte van het verdrag", aldus Von Wechmar, die verder onthulde dat er naast de twee officiële vergaderingen van de groep me dewerkers nog een derde bijéénkomst is geweest in de regeringsvilla waar Scheel en zijn twee medewerkers Paul Frank en Egon Bahr, wonen Op die bijeenkomst heeft Frank over leg gepleegd met Valentin Falin van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze vergadering werd bijge woond door een lid van de Westduitse en een lid van de Russische delegatie. Dezelfde vier onderhandelaars kwamen gisteravond opnieuw bijeen, terwijl de ministers vanmiddag weer zouden ver gaderen. De ambassadeurs van de Ver enigde Staten, Frankrijk en Engeland, die geregeld op de hoogte zijn gebracht van de ontwikkelingen op de Russisch- Westduitse conferentie, spraken gister middag met Bahr. De muziek rolt als een stoomwals over dit noord-westelijke gedeelte van Jutland, waar „Det Ny Samfund" een maandenlang Woodstock of Kralingse Bos heeft geïm proviseerd, ervan uitgaande dat de mens vrq dient te zijn. Vry om te doen en te la ten wat hy wil, zonder alle verbodsbepa lingen van die andere maatschappy. Achter „Det Ny Samfund" staat een po litieke beweging in Kopenhagen die de „junta" wordt genoemd. De Deense Land- mansbank zag wel wat in de opzet en gaf een lening van 150.000 gulden. Daarvoor werd 40 hectare land gekocht, waarop de nieuwe maatschappij feit is geworden. Compleet met macro-biotische levensmid delenwinkel en sauna met bijbehorende „liefdeskamer". Vanuit de verte lijkt het op een gewone camping, maar zodra de verdwaalde toe rist de ingang is gepasseerd zijn er twee mogelijkheden: omkeren of meedoen. De entree is overigens duur genoeg om de meeste dagjesmensen buiten te houden: vijftig gulden maar daarvoor krijgt men veel muziek, gezelschap en geheel nieuwe ervaringen. De camping verschilt wel degelijk van andere: de bevolking is vrijer, langhariger en origineler in aankleding dan elders. De luidsprekers brengen geen verstrooiing maar een boodschap, gesproken of gezon gen: wie de toiletten moet schoonmaken, de invasie in Cambodja, de al te hoge le- vensmiddelenprijzen en de frustraties van de bevolking van het omringende konink rijk Denemarken. Onder de kampeerders komt men alles en iedereen tegen: dienstweigeraars, ho moseksuelen, artsen, vegetariërs, idealisten, wereldverbeteraars, socialisten, kabouters. In Denemarken is men evenals in Ne derland over het algemeen minder tevreden met de woningbouwpolitiek, en de Nederlandse kabouters verstrekken gratis adviezen. De afgelopen weken zijn in Kopenhagen de eerste panden gekraakt, op deskundige aanwijzingen van kabou ters die in Denemarken uitrusten van de vermoeienissen in eigen land. Aanvanke lijk trad de politie in Kopenhagen hard handiger op dan iedereen had vefwacht, maar nu heeft men 4000 activisten en wo ningzoekenden bij elkaar gebracht die een vereniging hebben gevormd. De wieg van deze vereniging staat in „Det Ny Sam fund" waar tijdens de avonduren lange discussies plaatsvinden over het hetgeen er in Denemarken verder nog progressiever dient te worden. Het ergste is, klaagt de politie in Ko penhagen, dat deze krakers over volle dige lijstëh beschikken van het bureau huisvesting, waarop alle lege panden staan vermeld. Hoe ze eraan zijn gekomen is niet bekend. De bezetting van de panden die meestal jarenlang hebben leeggestaan is niet alleen een protest tegen de grote woningnood die er heerst maar ook, zo verklaren de Deense kabouters, tegen de willekeurige manier waarop nieuwe woon wijken worden gebouwd. Ze worden uit de grond gestampt en zijn als woonmilieu volkomen ondeugdelijk. Slecht gebouwd, geen communicatiemogelijkheden en veel te duur om in te wonen. In een drietal panden in Kopenhagen, waarin een paar honderd krakers zich hadden verschanst, zijn communes gesticht die uiteindelijk van de tot wanhoop gedreven gemeente woonvergunningen hebben gekregen. De vereniging van kabouters en krakers heeft beloofd binnenkort werkelijk tot actie over te gaan, en wat er dan staat te gebeuren weet niemand. In „Det Ny Samfund" worden andere plannen besproken en verworpen, elke avond weer. Beslissingen over de gang van zaken worden genomen na een stem ming, en de enige groep die als luidruch tige minoriteit optreedt zijn de Deense Dolle Mina's, die nog steeds geen eigen hoekje hebben gekregen om hun plannen uit te broeden. Voldoet het geheel werkelijk aan de ver wachtingen? „Tja zegt Palle „de wil de" Nielssen, Denemarkens beste hand balspeler die eruit ziet als een super-Vi king: „Zo'n groot verschil met de andere maatschappij is het nou ook weer niet. De meeste mensen hier vormen een paar. We maken wel degelijk verschil tussen mijn en dijn en zelfs hier zijn het meestal de vrouwen die voor het eten zorgen. De man nen doen het werk. Maar aan de andere kant is het wel zo dat een serie vaste nor men en maatstaven het loodje hebben ge legd. We delen bijvoorbeeld de toiletten en de wasruimte, en niemand vindt dat gek. En voor de kinderen is het helemaal het einde". De kinderen in deze zomerse maat schappij hebben werkelijk niets te klagen. Er is altijd wel iemand die zich om ze bekommert als ze op onderzoek uitgaan tussen alle tenten. En honden zijn er zeker evenveel als kinderen. Helemaal zonder regels leven is ook weer niet mogeiyk. Komen er byvoorbeeld geen vrywilligers opdagen dan lopen de toilettonnen over, en aangezien er voor deze bezigheid weinig vrijwilligers zyn moeten er afspraken worden gemaakt. Maar over alles wordt gestemd, en dus worden de toiletten op democratische wy ze schoongehouden. Elke avond komt men bij elkaar rond het podium waar regelmatig pop-groepen optreden. Er wordt gediscussieerd, gedanst en gezongen. De mensen die de camping willen bezoeken zullen voortaan entree moeten betalen zo besloot men na het vo rige week-einde, toen 10.000 mensen een bezoek aan de kampeerplaats brachten Het gerucht had zich verspreid dat er complete orgieën plaatsvonden, iets wat he lemaal in tegenstelling was tot de wer kelijkheid. Dat er daarentegen een aantal mensen is, die kleding als overbodig be schouwen zolang het klimaat dit toelaat valt niet te ontkennen. De sfeer op de camping is ongeveer ge lijk aan die van het Kralinsche bos: vrij heid, blijheid, gelijkheid en broederschap. Men krijgt ongetwijfeld de indruk dat er door velen wordt geprobeerd een nieuwe levensvorm te vinden. Dat men tracht te bewijzen dat het leven minder conventio neel kan zijn. Al is het maar voor een paar maanden. BONN (DPA) Een grote meer derheid van de Westduitsers steunt het streven van de regering-Brandt om door middel van onderhandelin gen tot een betere verstandhouding met Oost-Europa te komen. Dit biykt uit de resultaten van een opiniepeiling van het „Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen" (INFAS) in Bonn. Negenenzeventig percent van de ondervraagden is van oordeel dat de lopende onderhandelingen een kans vormen die men niet onge bruikt voorbij mocht laten gaan. Onder de leeftijdsgroep van 18-24 jaar vindt men, dat de veiligheid van de Bondsrepubliek meer ge diend is met een vermindering van de spanning met Oost-Europa dan met een versterking van de alliantie met het westen. Ten aanzien van het overleg met Moskou en War schau is men optimistischer ge stemd dan ten opzichte van het ge sprek met Oost-Berlijn. Van de ondervraagden meent 47 percent dat de verhouding Bonn- Moskou onder de huidige regering zal verbeteren, terwijl veertig per cent denkt dat er geen verandering zal komen. Twee percent is van oordeel dat de verhouding slechter zal worden. Zevenentwintig percent is ervan overtuigd dat het eerst een gunstige afloop van de onderhandelingen met Moskou te verwachten is. Wat War schau betreft is dit percentage 23.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3