Grote deelname aan ringrijderijen I Visserij is zeker niet enige grote afneemster van visvoorraad J. TOL Santpoortse feestweek Folklore sinds 211 jaar SAN* KLM OVERALLS Verdachte wagens VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJM0ND mmm Inbreker na achtervolging aangehouden IN DE VISHAL IETS VAN U BIJ? 'arkeercontrole u r mishandeld RIVO-bioloog drs. P. v. Banning over visziekten Havenberichten IS UW BADKAMER EEN ONDERONTWIKKELD GEBIED? WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 IJMUIDER COURANT 5 Mfsms fjrf ff - a - - m - V* 1 - v -W -*■ SÉteÉIliMllgkI mm m - N lP*li VOOR REISDEVitZEN, CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN op het N.S.-station van Haarlem geopend van maandag tot en met zaterdag: van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. aan-en verkoop tegen do offj-ci'ëfe. in de dagbladen gepubliceerde koersen, spaarrekeningen en deposito's. Tei. 023- 327836 DE GRENSWISSELKANTOREN N V, VOOR TECHNISCHE SCHOLEN: SANFOR KWALITEIT, Blauw, Khaki, Wit, 15.90 KOKSKLEDING: buizen vanaf 19.75. Broeken vanaf 17.90 MARKTPLEIN IJMUIDEN telef. 1 55 01 Schimmels Platvis Velsen-IJ muiden Waarschuwingsschoten Visbehandeling MODERN SANITAIR IN KLEUR DOUCHE-CABINES WASTAFELS BADKUIPEN GEISERS ENZ. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Per traditie wordt de Santpoortse feestweek gekenmerkt door mooi zonnig weer en daarvan werd dins dag tijdens de ringrijderijen niet afge weken. 's Morgens namen 122 fietsers aan de wedstrijden deel en 's middags trok vooral de ringrijderij met paard of pony en aangespannen wagen veel pu bliek naar de Hoofdstraat. Verschillende deelneemers(sters) kwa men gecostumeerd en verscheidene wa gentjes waren fraai versierd. De dertien paarden en elf pony's maakten in twee series heel wat rondjes door de Hoofd straat, voordat de winnaars bekend kon den worden gemaakt. Er waren dit jaar enkele gasten uit de Haarlemmermeer, uit Beverwijk en ook uit Heemskerk, die mede fleur gaven aan deze ringrijderij, die nu al sinds 211 jaar in Santpoort wordt georganiseerd, maar waar voor het eerst het kampioenschap van Noord-Holland aan was verbonden. Kampioen werd Wijnand van Veen. Eric Paardekooper en Theo van Geldorp deel den de eerste twee plaatsen, Wijnand van Veen plaatste zich als derde en Peter Blom en Jan Duineveld eindigden op de gedeelde vierde en vijfde plaats. Bij de dames gingen de prijzen naar: 1. Mevrouw Van Geldorp; 2. Mevrouw Looy; 3. Marjan van Rooden; 4. Marjan Duineveld en 5. Marty Vlietmans. De prijs voor het origineelste span was voor de „Hongaren", de heer en mevrouw Bode. De prijs voor het stijlvolste geheel werd toegekend aan de heer J. Petrie. De prijs voor het best gepresenteerde paard was voor de heer C. Petrie en Cees Duineveld en Frans Looi verwier ven de extra prijs voor de origineelste Santpoortse aanspanning uit opoe's tijd. Prijzen losse paard: 1. Ingrid Hes; 2. Joop Sintenie; 3. Margriet v.d. Hoed; Losse pony: 1. Thérèse Suringa; 2. Gert Jan Schoorl; 3. Sonja de Blois; 4. Harm Op de Kelder. 's Avonds stond de Hoofdstraat blauw van de rook van de bromfietsen. Ook toen kwamen er verscheidene deelne mers (sters) gecostumeerd en zelfs op 'n bakfiets met een w.c. er op. De prijzen gingen naar; 1. Ballegom; 2. Van Dui venvoorden; 3. J. Beliën en 4. Th. van Geldorp. De prijs voor het origineelste geheel ging naar het Indianenechtpaar. Tenslotte de prijzen voor de fietsers: Jongens: 1. Hans Swier; 2. Jos Jordens 3. Theo van Vuuren; 4. John van Vliet; 5. Jos de Roover. Meisjes: 1. Lilian Sliggers; 2. Mary v. Schoten; 3. Yvonne v. Westerop; 4. As- trid Bos en 5. Wanda v.d. Bellen. Tijdens de middagwestrijden trad een Fins muziekkorps op, dat in de ochtend uren was ontvangen in het raadhuis. Zo als bekend komen er elke dag buiten landse korpsen naar Santpoort vanuit Purmerend, in het kader van een excur sieprogramma van de Purmerade, een verlengstukje van het internationale mu ziekconcours in Kerkrade. De heer en mevrouw Bode verwier ven als „Hongaren" de prijs voor het origineelste geheel. Een Finse drumband zorgde voor een muzikale onderbreking. ■L v -.v- (Van een medewerker) IJMUIDEN De aanvoer voor IJmui- den werd hedenmorgen verzorgd door achtttien vaartuigen en bestond uit 615 kisten en 626 kleine kisten vis en 1200 kilogram tong. Bij deze aanvoer waren 119 kleine kisten sehelvis, 130 kleine kisten wijting, 20 kisten gul en kabeljauw, 365 kisten en 380 kleine kisten makreel, 120 kisten schol en 90 kisten varia. Prijzen. Per kilogram werd in guldens betaald voor: tarbot 6.72-6.63, grote tong 6.53-6.35, grootmiddel tong 6.75-6.40, kleinmiddel tong 7.82-7.60, tong I 8.74-8.34, tong II 8.43-8.28. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 108, middel kabeljauw 100-96. Per 50 kilogram: tarbot 258-100, kleine rode poon 71-43, kabeljauw I 50-48, ka beljauw II 42-38, kabeljauw III 25-23, schelvis I 36, schelvis II 32-24, wijting gestript 30-24, schar 24-20, bot 10, grote schol 62-58, schol I 65-60. schol II 62-52, schol III 38-32, makreel 45-12, pilchards 22-19.60. Scheveningen. De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 20 kisten wijting, 100 kisten gul en kabeljauw, 120 kisten ma kreel, 20 kisten schelvis en 400 kg tong. ADVERTENTIE m Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: buisje tabletten, schakelarm bandje, trainings jack, manchetknoop, paraplu, toegangskaart voor jeugdher berg, portemonnee, dameshorloge, re genjas, aktetas, bankbiljet, kinder jack, bos sleutels, verzekeringsplaatje bromfiets, lakschoentje, truitje, jon genshorloge, zebravink, meisjesman tel, tamme -kraai, hond, fietstas met inhoud, bougiesleutel met fietssleutel. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. In Beverwijk bestonden de gevonden voorwerpen uit: twee herenpolshorlo ges met zwart bandje, bruine boxer, portefeuille met inhoud, zwarte regen broek, bewijs van inenting, hangertje met zilveren torentje, gouden dames horloge, tas met Spaanse boeken (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een gemeentelijke par- controleur is dinsdagmorgen tegen half twaalf op de Heerenduinweg nabij het zwembad mishandeld door een automobi list, toen deze op een overtreding werd bewezen. De automibilist reed daarna snel weg in de richting Haarlem, in een chocoladekleurige „eend." De parkeercon- troleur kreeg een wond aan het gelaat en hij klaagde over duizeligheid. De re cherche stelt een onderzoek in naar de dader. BEVERWIJK. Op 30 en 31 oktober zal de vereniging De Sièrduif voor de derde keer een tentoonstelling organiseren, waarvoor in de raadsvergadering van don derdag extra subsidie wordt gevraagd. ADVERTENTIE VOOR VADER EN ZOON (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In deze krant kan men eik jaar in april of mei lezen wat mag worden verwacht van het dan voor de deur staande nieuwe haringseizoen en hoe het staat met andere economisch belang rijke vissoorten. De biologen van het Rijksinstituut voor Visserfjonderzoek in IJmuiden baseren de vangstverwachtin gen op velerlei betrouwbare gegevens. Een groot deel van het biologische vis serij onderzoek is gericht op de bepaling van de visvoorraden in een te bevissen gebied en het maken van prognoses op grond van het slagen van visbroed. Een belangrijk punt hierbij is te weten welk deel van de visvoorraad door de visserij wordt afgenomen en hoe dit van invloed is op het karakter van het visbestand. Drs. P. van Banning, bioloog van het RIVO, wijst er op, dat de visserij niet de enige afnemer is van de visvoorraad; er zijn nog andere klanten. Wat is bijvoor beeld het deel dat aan natuurlijke factoren ten offer valt? Op die vraag moet de onderzoeker meestal het antwoord schuldig blijven. Want ondanks de huidige wetenschap over de invloed van natuurlijke, chemische en en vele biologische factoren op het slagen van visbroed, blijven er onverwachte schommelingen optreden, die niet altijd goed verklaarbaar zijn. Dergelijke gevallen, en ook waarnemin- (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De bemanning van een suveillancewagen van de Velsense politie zag dinsdagnacht op de Strandweg een auto rijden met twee mannen en een vrouw. Later zag men deze wagen ver laten staan op het parkeerterrein aan de Seinpostweg. De auto werd naar het hoofdbureau gebracht. De inzittenden trof men uren later lopend aan op de Heeren duinweg. Het bleken een 22-jarig Duits meisje en een zeventienjarige Amster dammer te zijn, met een wat oudere man die zijn naam niet op wilde geven. Ook zij wenden meegenomen naar het hoofd bureau, waar zij bekenden de auto geza menlijk te hebben gestolen. De man die zijn naam niet op wilde geven bleek een 36-jarige orgeldraaier uit Amsterdam te zijn. Op verzoek van een controleur van de motorrijtuigenbelasting werd een onder- zoek ingesteld naar de herkomst van een zwarte Mercedes. De bestuurder, een 29- jarige inwoner van Tegelen, bleek in het bezit te zijn van twee auto's van hetzelfde merk. Omdat de grijze stuk was had hij de kentekenplaat daarvan overgezet op de zwarte, evenals het plaatje met het chaissisnummer, maar hij toonde het ken tekenbewijs van de kapotte grijze Merce des. Dat wekte voldoende argwaan. Bij nader onderzoek werd vastgesteld, dat de zwarte auto klandestien uit Duitsland is geïmporteerd. Dinsdagavond om acht uur werd een agent door enkele automobilisten opmerk, zaam gemaakt op een dronken autobe stuurder, die over de westelijke rijbaan van rijksweg 9 zou naderen. Even later kwam hij in het zicht, maar hij negeerde het stopteken, waarna een achtervolging per motor werd ingezet en de bestuurder tot stoppen werd gedwongen. Het was een 54-jarige inwoner van Amsterdam, die in derdaad onder invloed bleek te verkeren Hij werd meegenomen naar het hoofdbu reau. gen van massale visinfecties, hebben ertoe bijgedragen meei aandacht te schenken aan het bestaan van een invloed door fac toren zoals roof. ziekte of parasieten. Bioloog Van Banning geeft een aantal voorbeelden, die veelal betrekking hebben op de zeevisserij, omdat hier het grootste gemis van kennis te voelen is. Bij vissen, weekdieren en schaaldieren heeft men verschillende infecties ontdekt, die veroorzaakt zijn door schimmels, bac teriën en virussen. De sterfte ten gevolge van deze infecties kan zeer aanzienlijk zijn. Zo komt er een schimmel voor, die onder andere bij haring hart, ingewanden en vooral spierweefsel aantast. Bij verder voortwoekeren is deze infectie binnen der tig dagen dodelijk voor de vis. De geïnfecteerde haring is uitwendig herkenbaar aan zwarte stippen op het lichaam (die doen denken aan peperkor rels) en verder aan de donkere verkleuring van het visvlees. Aan de westkust van de Atlantische Oceaan zijn door deze schimmel ware slachtingen ondei de haring gehouden; sommige scholen bleken voor zeventig tot tachtig percent geïnfecteerd. Dertig jaar geleden wees een onderzoek uit, dat bij Plymouth gevangen makreel ook geïnfecteerd was door deze schimmel; het infectiecijfer was toen 70 percent; een jaar later ongeveer de helft en in 1942 weer 69 percent. De schimmel is ook aan getroffen bij kabeljauw. Naast zijn grote schadelijkheid door het veroorzaken van sterfte onder vis, is deze schimmel ook zeei hinderlijk voor bepaal de takken van visverwerking, omdat de kwaliteit en het uiterlijk van de vis der mate slecht zijn, dat deze voor conservering f n»°r bruikbaar is. Ziekten die veroorzaakt zijn door bac teriën, zijn bij zeevis nog niet veel waar genomen. Toch zijn ze niet te verwaar lozen. Een in zee voorkomende bacterie is de zo genoemde Vibrio anguillarum, die gesignaleerd is bij paling, haring in de Pacific, zeeforel, kabeljauw en schol. Deze WOENSDAG 5 AUGUSTUS Santpoortse Feestweek: de 19de Ronde van Santpoort start om 18.30 uur; wieler wedstrijd over 100 km, waaraan de be kendste renners van Nederland deelne men; ingang parcours Terrasweg. Luna park open tot 24 uur. Paviljoen Zeezicht, IJmuiderstrand, 20 u. kienavond ten bate van de IJmuider Redding Brigade. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945: 19 tot 21.30 u. DONDERDAG 6 AUGUSTUS Santpoortse Feestweek: Nationale Kor- tebaandraverij, 13 u. om de Zilveren Zweep; ingang Hoofdstraat bij Broekber- genlaan; 24 van de sterkste paarden aan de start; totalisator aanwezig. Hoofdbur. politie, Tiberiusplein, IJmui den, rondleidingen voor publiek om 14, 15 en-16 uur. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 10-12.30 en 14.30-17.30 u. IJmuiden-West, „De Brulboei", Kanaal straat 16-17.30 u.; filiaal Santpoort-Zuid Willem de Zwijgerlaan 72, 14.30-17.30 u, en 19-21.15 u. De Brulboei, Kanaalstraat 288, IJmuf den: bejaardensoos, spreekuur sociale raadsman, balletgroepen, tienersoos, peu ter-oppas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102. IJmui den, tel. 02550-10715. De Ring, van 19.30 u. tot 21.30 u. in de gymzaal van de F. L. Ossendorpschool (ingang Wijk aan Zeeërweg) IJmuiden bokstraining Manly Sport, boksles en training in de gymzaal van Moerberg-Comitéschool aan de Kerkstraat in IJmuiden-West. BEVERWIJK. De politie heeft van nacht enkele waarschuwingsschoten moe ten lossen bij de achtervolging van een inbreker, die even later werd aangehou den. Om half drie kwam er een telefonische tip binnen op het bureau over een man, die bezig was in te breken in het zaken- pand van de Firma Van Vuuren aan de Florastraat. Men had gezien, dat de man een steen door een ruit van de deur gooi de, daardoor naar binnen was gegaan en even later was teruggekomen, kennelijk om de toegang nog beter geschikt te ma ken voor zijn doel. Toen de politie arri veerde ging de man er vandoor met op de hielen de surveillancewagen, waaruit de bemanning tweemaal een waarschu wingsschot loste. In de Huiderlaan slaag de men er in om de man te grijpen. Het bleek een 49-jarige Amsterdammer te zijn, die tijdens het vooronderzoek in ar rest wordt gehouden. Aangekomen schepen op 4 augustus 1970 Ethel-B, Noordzee, IJmuiden; Nassauborg, Man- tyluoto, Beverwijk; Prinsenborg, Zweden, Be verwijk; World Majesty; Monrovia; IJmuiden; Heike Bos, Kar'stad: Amstelstroom, Huil: Notos Colchester; Vechtborg Stettin, Zaandam; Saga fjord, Hamburg; Gazelle. Boston. Zaandam Thorshammer, Lulea, Telstar, Wilhelmshafen Martin Sif. Archangel. Zaandam; Calchas. Bor deaux: Rolff Behrmann, Londen; Rijnstroom Shoreham; Oraujeborg Keml, Zaandam; Edda Rouaan; Laetitia, Mo-I-Rana. IJmuiden; Amorque, Le Havre; Tor Hollandia, Gothenburg Daniel, Gunness- Hoogvliet, Gateshead; Xega Rotterdam; Martha Friesecke, Londen. Vertrokken schepen op 4 augustus 1970 Alcor-W, Londen, IJmuiden; Guyenne, Basse Indre, IJmuiden; Iren Clausen, Klaipeda; Recto Antwerpen, IJmuiden; John Kruse, Gent; Ems- land, Antwerpen, IJmuiden; Kuhlungsbom Wis-mar; Dania, Aarhus. Amstelstroom, Huil Nerlandia, Kopjenhagen; Paul, Antwerpen; Prio- zersk, Stettin; Vamos Huil; Saint Mare, Ant werpen; Asta, Rotterdam; Emerald Trader, Goole: Hondsbosch, Rochester, Zaandam; John Holleskov. Noordzee, IJmuiden; Kilmerland Emden; Diogenes, St Thomas; Kroonborg Delf zijl; Ada Gorthon, Rotterdam; Ethel-B, Cardif Zaanstroom, Feiixtowe; Notos, Great Yarmouth Jadefahrt, Barbados; Telstar, Liverpool; Prin senborg. Delfzijl. Beverwijk. Aangekomen schepen op augustus 1970 Christa, Rotterdam; Silesia, Sikea; Haithabu Hamburg; Annenkerk, Antwerpen; Texelstroom fowey: Ilias, Rotterdam, Goettingen, Bremer- hafen Elisabeth Oldendorff, Rotterdam. Vertrokken schepen op 5 augustus 1970 Mice. Ventspils, Zaandam; Gert Wiskov Koeping; Graal Muritz, Antwerpen; Lubox, Waskolt; Thorshammer. Bremerhafen; Rolf Behrmann, Londen. Seine Lloyd, Kaapstad Dina Container I, Stettin; Eemland, Las Palmas Rijnstroom, Shorenam; Rhein, Le Havre. Drs. P. van Banning van het RIVO in IJmuiden. infectie is met altijd dodelijk, maar de kwaliteit van de vis lijdt er wel onder. Door virusinfectie kan platvis de zo genoemde wratziekte krijgen. De onder huidse bindweefselcellen nemen enorm in grootte toe, waaraoor goed zichtbare woe keringen en gezwellen worden gevormd. Het wratachtig uiterlijk maakt de vis onverkoopbaar Ook gemakkelijk herkenbaar is een bij platvis optredende darminfectie, waarbij toenemende vermagering op sterfte van de vis uitloopt. Ze komt veel voor bij jonge platvis en is de aandacht waard als factor voor natuurlijke sterfte. Langs de Nederlandse kust komt deze infectie voor bij schol, schar en bot. Infecties dooi parasieten (rond- en plat- wormen) komen veel voor, maar in begin sel is dit een natuurlijk gebeuren en het hoeft niet direct verontrusting te geven. Onder bepaalde omstandigheden en bij ex treem hoge infecties kunnen er echter moeilijkheden ontstaan voor de visserij- belangen. Vooral binnen het kader van de visserij zijn problemen opgeworpen door draad wormen. Ook in Nederland hebben wij onze (dure) portie gekregen door de ha ringworm. Bepaalde parasieten, die als larven voorkomen in vis en die volwassen worden in zeezoogdieren, zijn in principe ook in fectiegevaarlijk voor landzoogdieren. Het spreekt haasl vanzelf dat een derge lijke infectie niet kan verlopen via vis die verhit of diepgevroren is geweest. Maar gebleken is, dat bepaalde visbe- handelingen zoals marineren, zouten, drogen of zeer licht roken niet direct dodelijk zijn voor een aantal parasiet larven en dit maakt een voortdurende controle op dergelijke produkten nood zakelijk. ADVERTENTIE De hoogste tijd om te gaan praten met, en kijken bij SANITAIR INSTALLATIEBEDRIJF Wij tonen u een ruime sortering zoals: Kennemerlaan 81 - IJmuiden Telefoon 0 2550 1 41 39

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5