6 Augusttis1945j ATOOMBOM OP HIROSJIMA Tweehonderdduizend mensen stierven in verzengende hitte Substantie van kool en teer werd omhoog geslingerd 1 Rustig doorgaan met uitvoering van taak 12 13 DAKPANNEN VEL CATASTROFE BRIEF LEGENDE MEGATON DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 tem T (Van onze redactie buitenland) Vijfentwintig jaar geleden, op 6 augustus 1945 om kwart over acht in de morgen explodeerde de eerste Amerikaanse kernbom in het centrum van een Japanse stad, Hirosjima. 99 95 99 99 25JAAR NA DE EERSTE ATOOMBOM.. 1133 vj-aw v vyvs-r- -?^gr-v Tweehonderdduizend mensen werden gedood of zo ernstig gewond dat zij later zouden sterven. Velen na enkele uren. Velen ook na jaren. Zö vernietigend was de kracht van deze uraniumbom dat mensen letterlijk verdampten, dat van menselijke omtrekken alleen een schaduw overbleef op het asfalt of tegen een muur. Drie dagen later viel de eerste Ameri kaanse plutoniumbom. Ditmaal op Naga saki. Weer kwamen vele tienduizenden Japanse burgers om het leven. Enkele da gen daarna capituleerde Japan onvoor waardelijk. „Enola Gay" zo luidde met militair cynisme de naam van de superfort B-29, waarmee op een hoogte van tien kilome ter de atoombom op Hirosjima werd ge gooid. Maandenlang was de bemanning CHINA;-: Stille- Oceaan vïiwo Jima «c te A-bom vonaug.'o (ca. hoog) ïïnian "LElii10 o Guam van het grote bombardementsvliegtuig op de sinistere taak voorbereid, al wist nie mand precies waarmee men belast zou worden. De 54-jarige Paul Tibbets, destijds com mandant van de B-29 zegt nu over de bom die hij op Hirosjima gooide: „Het leek alsof er een op kool en teer gelij kende substantie de lucht werd ingeslin- gerd. Op een paar huizen aan de rand van de stad na, was het hele gebied één draai kolk van zwarte dingen. Het was ver schrikkelijk." Tibbets die het nu een „miserabel bom bardement" noemt, woont als generaal b.d. in het Amerikaanse lustoord Miami, in de staat Florida. Hij hoorde kort voor zijn vlucht de bijzonderheden over de uit werking van de kernbom, die een explo sieve kracht had van 20.000 tnt. „Ik be greep dat het afschuwelijk zou zijn als de bom ontplofte, maar ik hield mijzelf voor dat het mijn opdracht was het ding met succes tot explosie te brengen, ik was vastbesloten aan niets anders te denken." De verzengende hitte van de explosie was zo groot dat in Hirosjima de dakpan nen smolten. Van een stuk papier op ruim twee kilometer afstand waren de letters weggebrand. In een dorp op vijftien kilo meter afstand van de stad voelde een man die in de tuin stond duidelijk de hitte in zijn gezicht en aan zijn handen. Na de hitte van de lichtflits volgde een luchtdruk met een kracht van 7500 kilo meter per uur. Zo woest werden voorwer pen weggeblazen dat grassprieten en stro halmen diep in het menselijk vlees wer den gedreven. Elk venster veranderde in een regen van fijne glassplintertjes. De hitte en de luchtdruk deden overal bran den ontstaan. Daarna viel een vreemde regen van grote druppels, die zwart van kleur waren (als gevolg van condensatie in de paddestoelwolk). Hirosjima kort na de atoombom was een afgrijslijke nachtmerrie. Een ooggetuige vertelde: „Nooit kwam de dood zoals die dag in Hi rosjima. Ik heb het gezien. Dat beeld heeft mijn leven veranderd. Ik zag de doden, de stervenden en de zwaar ge wonden. Mensen die wachtten op medi sche hulp die er niet was en voor hen ook niet meer zou komen. Mensen die intus sen hun ingewanden met hun handen vasthielden. Dat was Hirosjima. De stank van tweehonderdduizend doden. Dat was Hirosjima." Dodelijk na verloop van tijd voor de inwoners van de zo zwaar gestrafte stad was de radio-actieve straling. Velen die als door een wonder ontsnapten aan de dood konden na enige tijd opeens niet FOTO LINKS: Ex-president Truman, die de beslissing nam toch twee kern bommen op Japan te gooien. BOVEN: de enige jaren geleden overleden „vader van de atoombom", dr. J. Ro bert Oppenheimer, die zijn twijfel heeft uitgesproken of het nodig was de bom uit te werpen. De Nederlandse soldaat krijgt „om het te kunnen navertellen" op de vol gende manier voorlichting over het verlenen van eerste hulp bij „A- explosies": „De eerste verschijnselen van de stralingsziekte (misselijkheid, braken) zijn zodanig dat eerste hulp daarbij nauwelijks in aanmerking komt. Aangezien zij bovendien pas enige uren na de explosie optreden, zullen meestal reeds maatregelen zijn genomen om de mogelijke lijders aan stralingsziekte onder geneeskundige behandeling te stellen. Men kan in tussen rustig doorgaan met de uitvoering van zijn taak; wanneer de eerste verschijnselen optreden is er altijd nog tijd genoeg zich bij de geneeskundige hulppost te vervoegen. Wanneer de klachten ernstig zijn kan het nodig zijn het slachtoffer liggend of halfzittend te vervoeren". Over de „A-explosie" wordt als eerste punt verteld dat dit „slechts een andere manier is van het veroorzaken van een ontploffing". „De totale kracht van A-wapens", zo licht men de toekomstige strijders voor, „is aan bepaalde grenzen gebonden". meer zien. Anderen raakten verlamd. Weer anderen stierven, na jaren soms, aan bloedkanker (leukemie). Bij sommi gen vielen de haren uit, bij anderen ont stonden plotseling afschuwelijke abcessen onder de huid. Mannen werden impotent en vrouwen baarden monsterlijk mis vormde kinderen. In negen jaar tijd was AANTAL STRATEGISCHE A100MK0PPENQ969) VerSluien Hm Sowjelunie 1853 1900 voor bom menwerpers voor raket ten vooronder- zeeboten eenzesde van alle kinderen die in Hirosji ma geboren werden, misvormd of meteen al dood. Een andere ooggetuige: „Ik heb kinde ren gezien, twee dagen later, die tegelijk leefde en al dood waren. Het waren bon ken vuurrood vlees zonder huid. Er he pen mensen die hun vel, hun huid als een los hemd achter zich aansleepten." Het is niet te veel gezegd als men Hi rosjima het grootste massadrama van de wereld noemt. Maar heeft de wereld er iets van geleerd? Heeft het zin te zeggen: „Dat nooit meer", als er in de wapenkamers bommen klaarliggen met een totale ex plosieve kracht van ruim 3 miljoen Hiro- sjima-bommen? De geniale Amerikaanse geleerde Al- bert Einstein schreef vlak voor zijn dood een wanhoopsbrief aan Italiaanse geleer den. Hij zei: „Achter dikke muren van ge heimzinnigheid vervolmaakt men met een koortsachtige haast de middelen voor col lectieve vernietiging. Als dit doel bereikt is, ligt de radioactieve vergiftiging van alle leven op aarde binnen het bereik der technische mogelijkheden." „Alles schijnt met elkaar samen te han gen bij deze onheilspellende ontwikke ling der gebeurtenissen. Iedere stap lijkt FOTO LINKS: Dit bleef over van de Japanse stad Hirosjima nadat de Ameri kanen er hun atoombom op hadden gegooid. Tien vierkante kilometer puin. „Little John" zoals men het projectiel in code noemde had zijn werk grondig gedaan. Vijfentwintig jaar later (foto rechts): het leven gaat verder. Door de straten van de opnieuw gebouwde stad lopen weer mensen, alsof er een kwart eeuw geleden niets bijzonders is gebeurd. de onvermijdelijke consequentie van de voorafgaande. Aan het einde van de weg tekent zich steeds duidelijker het spook af van de algemene vernietiging. Wij mo gen onze inspanningen niet laten verslap pen om de volken en vooral hun regerin- gne bewust te maken van het ongehoorde onheil dat ze stellig zullen uitlokken als ze hun houding ten opzichte van elkaar niet veranderen." „Onze wereld wordt bedreigd door een crisis waarvan de omvang schijnt te ontgaan aan diegenen, die de macht bezitten om grote beslissingen ten goede of ten kwade te nemen. De ontke tende atoomkracht heeft alles veranderd, behalve onze manier van denken en wij glijden zo af naar een catastrofe zonder weerga. Een nieuwe denkhouding is nood zakelijk, wil de mensheid voortbestaan. Het afwenden van deze dreiging is het meest urgente probleem van onze tijd ge worden." Einstein stierf kort na het schrijven van deze brief. Ruim twaalf jaar tevoren had hij na lang aarzelen een andere brief mede-ondertekend. Daarin was er bij de Amerikaanse regering van Roosevelt op aangedrongen snel een aanvang te ma ken met de ontwikkeling van een atoom wapen. De kerngeleerden Leo Szilard en Euge ne Wigner, beiden Hongaren, waren de initiatiefnemers daarvan. Ze waren ervan overtuigd dat in het Duitsland van Adolf Hitler de snelle vooruitgang van de kern fysica catastrofaal zou kunnen worden voor de afloop van de Tweede Wereldoor log. Ze wilden Hitier vóór zijn. „Manhattan District" heette de uiterst geheime opdracht om voor de Verenigde Staten een atoombom te maken. Er werk ten veel Europese kernfysici aan mee: de Italiaan Fermi, de Hongaren Szilard, Tel ler, Wigner en Von Neumann, de Duit sers Bethe en Franck, de Deen Bohr en de Rus Kistiakovski. En verder de Ame rikanen Rabi, Conant, Lawrence. Comp- ton en Bush. J. Robert Oppenheimer de briljante zoon van een New Yorkse za kenman wist hen allen tot een team sa men te voegen. Oppenheimer die later, in een vraagge sprek in de „New York Times", zei: „Ik geloof niet dat de atoombom noodzake lijk was om de oorlog te beëindigen", staat niet alleen in deze overtuiging. Prof. Röling schrijft hierover in zijn boek „Over oorlog en vrede": „Er gaan nog steeds stemmen op in Nederland die betogen dat de atoombommen een einde maakten aan de oorlog. Het is een legen de die dienen moet om het geweten te sus sen, dat aanklaagt wegens oorlogsmisdrij ven. Als rechter in het Internationale Militaire Tribunaal voor het Verre Oos ten in Tokio (1946-1948) had ik de gele genheid de notulen te lezen van alle ver gaderingen van de Japanse ministerraad en van de Imperial Council. Daaruit bleek duidelijk dat het niet de atoombommen waren die de capitulatie teweegbrachten, maar de nadere Amerikaanse uitleg van de Potsdam-declaratie, waardoor men er eindelijk op durfde vertrouwen dat de keizer keizer mocht blijven, en niet als oorlogsmisdadiger zou terechtstaan." Is inmiddels, vijfentwintig jaar na Hi rosjima, onze manier van denken veran derd? De militaire deskundigen rekenen in elk geval met grotere eenheden dan vroeger. De eerste kernbom op een stad afge gooid, had dezelfde kracht als 20.000 ton springstof (TNT). Die vernietigings maatstaf is inmiddels veel te klein ge worden. Nu wordt gerekend in megaton- nen (vijftig maal 20.000 ton, ofte wel één miljoen ton TNT) om de explosieve kracht van waterstofbommen uit te druk ken. Als vergelijking: de Amerikaanse kernbom die bij Palomares in Spanje zoek raakte, was duizend maal zo krachtig als het „bommetje" op Hirosjima, waardoor volgens Japanse opgaven 200.000 mensen werden gedood en 100 000 gewond.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13