Geprikkelde stemming in Nederlandse kamp ACHTERVOLGINGSPLOEG NOG STEEDS NIET SAMENGESTELD Sparta versloeg militairen Y Ontsnappingen door hoge SPRINTZEGE VAN IN WIELERRONDE tempo mislukt BRAVENBOER SANTPOORT Gelukzeilerij op IJsselmeer Favorieten duikelden door grote windstilte f ISW VERZORGING IS ZWAK GEREGELD Feijenoord tegen Estudiantes onder toezicht Twente-Athene en Sparta-Akranes Tzvee deelnemers aan de leiding t 1 KÉhSp imm Bram Leeuwenhoek chef de mission voor München '72 Val 18 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 19 Loting Rnnnersnpcnp Valentina Tikhomirova 5121 punten op vijf kamp Weinig training -*> Ik .-. Sneek 0 B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, péren en perziken t LEICESTER Met de verzorging van Ie Nederlandse baanploeg in Leicester is het niet al te best gesteld. Men had Moos Bremer, een niet zo jonge soig- neur, aangewezen als verzorger van de ploeg. Jan Heil, sinds kort soigneur van de Franse profploeg Sonolor/Lejeune, heeft men ook meegenomen, maar meer om het eten voor de Nederlandse ploeg in de gaten te houden. De rasechte Am sterdammer heeft dan ook al de chef kok van de keuken van de universiteit, waar de ploeg uitstekend is gehuis vest, dol gemaakt met z\jn grollen en grappen. Maar intussen heeft Moos Bremer de handen vol aan de Nederlandse cou reurs en de damesploeg. Jan Heil springt wel bij, maar het aantal ren ners is te groot. Kortom, het is zwak geregeld door de KNWU. Nu heeft men het geluk dat Jan van Dinteren, erva ren soigneur van vroegere cracks als Van Steenbergen en Schulte, als per soonlijke verzorger door Piet de Wit was aangetrokken. De Wit moest hem privé betalen. Van Dinteren heeft nu uiteindelijk ook een viertal coureurs onder zijn hoede genomen: Balk, Van der Ruit, De Wit en Loeveseijn .Er moet nog met de KNWU over gepraat wor den hoe dat financieel geregeld kan worden. Het blijft natuurlijk een nare zaak dat het allemaal weer geïmproviseerd moet worden. De wegploeg krijgt wel zijn eigen vertrouwde krachten: Sjeng Collard bij de profs en Henk de Haan bij de amateurs. Ze komen pas volgen de week naar Leicester. ZURICH. De Internationale Voetbal - federatie (FIFA) en de Europese Voetbal Unie (UEFA) hebben woensdag in Ziirich de namen bekend gemaakt van de leden van twee disciplinaire comités, die de wed strijden om het wereldclubkampioenschap tussen Estudiantes en Feijenoord zullen „waarnemen". Deze comités zullen geheel gescheiden werken. Voor de wedstrijd(en) in Europa op 9 september in Rotterdam en een mogelijke beslissingswedstrijd op 11 sep tember in Madrid zijn aangewezen: Gustav Wiederkehr (Zwi.), Antonoine Chiarisoli (Fra) en waarschijnlijk de pre sident van de Zuidamerikaanse Voetbal- federatie Theophilo Salinas. In Zuid Ame rika (de eerste wedstrijd is op 26 augus tus in Buenos Aires) treden als waarne mers op: De Braziliaan Abilio d'Almedia, Jose Crahay (Bel.) en Theophilo Salinas. De scheidsrechter zal kort voor de wed strijden door loting worden aangewezen uit drie kandidaten. LUXEMBURG. Gistermiddag zijn in Luxemburg de lotingen verricht voor de eerste ronde van het toernooi om de Run- nersupcupi In groep twee komt FC Twen. te uit tegen AEK Athene, terwijl het Rotterdamse Sparta in groep 4 de IJs landse club Akranes tegenover zich krijgt. George Kessler, de trainer coach van Sparta, was lang niet ongelukkig met de tegenstander Akranes van zijn club in de eerste ronde van het toernooi om de Runnersupcup. „Normaal gesproken bestaan er geen gemakkelijke wedstrijden en eenvoudige tegenstanders, iedere ko mende ontmoeting is tenslotte de moei lijkste, maar tegen Akranes, ik ken die club niet, moeten wij mogelijkheden heb ben. Wij zijn tevreden met wat wij toe gewezen hebben gekregen. Over de wed strijden op zich heb ik nog geen idee. Sparta heeft zelf nog geen licht-installatie en wij hebben nog geen regelingen kun nen treffen omdat wij de termijnen niet weten waarbinnen moet worden gespeeld Het enige dat wij kunnen doen is zo spoe dig mogelijk contact zoeken met IJsland ten einde overleg <e plegen" DIEREN De uitslagen van de woens dag in Dieren gespeelde partijen voor.de vijfde ronde van het toernooi om het open schaakkampioenschap van Nederland zijn: HogendoornKnipscheer 1O, Van Schel- tingaKoevermans remise, E. v. d. Berg A. v. d. Berg O1, VerholtSoos 'Roe) 01, Van BaarleCrabbendam 1O, An- dersson (Zwe)Van Dop O1, v. d. Schee Andriessen O1, SlisserVan Haastert 1O, SmoutTimman O1, VogelVan Oosten remise, v. d. LijnAkvist (Zwe) remise, WittBöhm O1, Jacobi (Wdl)— Kerkmeester O1, PlukkerSchouten 1O, Bednarski (Pol)v. d. Vliet 1O, BakkerDe Wilde 1O, HartochSawat- houni (Per) 1O, FaaseEtmans 10. De stand is nu: 1. Timman en Böhm S punten, 3. Bednarski 4V2, 4. Hartoch 4. (Van onze sportredacteur) LEICESTER Frans Mahn keek niet al te vrolijk na een trainingsrit van zijn achtervolgingskwartet gister middag in Leicester. Hij had er ook wel alle reden voor, want het viertal Balk, Brand, Nieuwenhuis, Hassink marcheerde verre van goed. Het was weer één van de probeersels van Mahn, die nog steeds niet weet welke ploeg hij nu definitief zal inzetten in het nummer ploegenachtervolging op de baan, waar alles nauwlettend luis tert. Er moet door het viertal goed overgenomen worden, er moet in een gelijkmatig tempo gereden worden. En daaraan ontbrak bij dit gelegen heidsviertal bijna alles. Er ontstond zelfs na afloop van het ritje, waarmee Klaas Balk tenslotte voortijdig stopte, flink gekrakeel onder de renners. Balk had tijdens de trainingsrace zijn jongere, nauwelijks op de piste er varen ploeggenoten hartige woorden toegeschreeuwd. Het schalde over de baan: „Slinger toch niet zo, man, rijd eens behoorlijk". De drie jongeren verweten Balk na afloop dat hij hen tijdens het rijden had aangepakt. „Dat kan toch wel rustig erna besproken worden". Balk diende van repliek, nam de fiets op de schouder en vond het welletjes. Het nummer ploegachtervolging is voor de meeste coaches een nachtmerrie-ach- tig gebeuren, maar voor Mahn moet het zo langzamerhand een obsessie worden. Het is natuurlijk een onmogelijke zaak, dat vier dagen voor de kwalificatieritten van de wereldkampioenschappen de ploeg nog niet is samengesteld, door welke om- standigheden dan ook. Nu zat Nanno Bak- ker aan de kant te kijken, niet wetend of hij nu wel of niet meedoet zondag, want dat hangt ook weer van de per soonlijke achtervolgingsprestaties van Van der Ruit en Balk af. De finale van de individuele achtervolging is zaterdag avond. Vooral Hassink was een tegenvaller bij het kwartet dat gisteren op de baan kwam. Maar men kon eigenlijk niet an- WARMOND. De Rotterdamse eredi visieclub Sparta heeft woensdag in War mond voor 2000 toeschouwers met 6-0 van het militaire elftal gewonnen. De Rotter damse doelpunten kwamen op naam van: Eykenbroek (18 min), Heijerman (35), Kowalik (70), Kristensen (74), V. Staveren (80) en Venneker (85). MVV heeft woensdag in Sprang met 5-1 gewonnen van de tweede klas zater dagvoetbalclub SSC. Bij de rust leidden de Limburgers reeds met 3-1. De Maas trichtse doelpunten kwamen op naam van Mraz, Mares. Brokamp en Bonfrère. De vijfde treffer voor MVV kwam op naam van een speler van SSC. In Tilburg versloeg Noad met 4-3 FC Den Bosch. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Blauw Wit heeft in Amsterdam de oe fenwedstrijd tegen de Engelse tweede di visieclub Millwall met 0-4 verloren. De ruststand was 0-1 door toedoen van Pos see. Na de hervatting scoorden Kitchener en Bolland (2x). Er waren 700 toeschou wers. Holland Sport heeft de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen op Houtrust met verlies afgesloten. De Hagenaars moes ten lijdelijk toezien dat de Engelse twee de divisieclub Birmingham City, dat het grootste gedeelte met tien man speelde aangezien Pendrey vlak voor rust wegens vasthouden van het veld werd gestuurd, een regelmatige overwinning van 2-0 be haalde. De treffers kwamen op naam van Latchford (12e minuut) en Martin (58) Er waren 6000 toeschouwers. De wed strijd stond onder leiding van arbiter Brouwer. De eerste divisie club FSC heeft woens dag in Wenen een vriendschappelijke wedstrijd tegen Austria Wien met 3-1 ver loren. Bij de rust stonden de Limburgers nog met 1-0 voor door een doelpunt van Böhm. Er waren 1000 toeschouwers. De nieuwe Rotterdamse eredivisieclub Excelsior heeft in Wageningen de eerste- divisieclub van die naam verslagen met 2-1. Wageningen nam in de eerste minuut de leiding door een doelpunt van Meurs. Na de hervatting scoorde Kwakkernaat in de 46e en 58e minuut. Er waren 1000 toeschouwers. P.S.V. heeft woensdagavond in Eindho ven een vriendschappelijke wedstrijd te gen Ipswich Town, dat in de Engelse eer ste divisie uitkomt, met 1-0 gewonnen. Het doelpunt kwam in de tachtigste minuut van de voet van Bengt Schmidt Hansen De Belg De Vrindt miste in die slotfase nog een strafschop. Er waren 14.000 toe schouwers. ROSTOV. De Russin Valentina Ti khomirova heeft woensdag tijdens atletiek wedstrijden in Rostov een uitstekend re sultaat behaald op de vijfkamp. Zij ver zamelde een totaal van 5121 punten, waar mee zij als eerste Russin boven de 5000 punten grens kwam. De gedetailleerde uit slag is: 100 m. horden: 13.5 sec., kogel 13,70 m., hoog 1,65 m., ver: 6,29 m. en 200 meter 24.4 sec. ders verwachten. De jonge coureur uit Neede rijdt voor het eerst serieus op de baan. Alles is nieuw voor hem, de en tourage van een wereldkampioenschap, maar vooral de onbekendheid met het ploegrijden op een baan. Vooral het aan sluiten aan de start van het groepje is een moeilijk punt voor Hassink. Gisteren dook hij steeds te laat naar beneden, zo dat hij overtollige kracht kwijtraakte in een soort persoonlijke jacht op zijn col lega's. „Ik moet er helemaal aan wennen. Ik kan nu eenmaal moeilijk aan het wiel rijden. Maar ik doe ervaring op. Zoals met vallen bijvoorbeeld. Ik ben vanoch tend voor het eerst op de baan gevallen. Dat moet je allemaal een keer voor het eerst meemaken." Men mag aannemen dat Hassink zon dag niet opgesteld zal worden. Mahn zei alleen maar, ietwat wanhopig kijkend: „We hebben nog een paar dagen." Maar hij weet beter, want het programma is vanaf vandaag flink overladen, zodat er weinig trainingstijd op de baan over blijft, omdat ook de anderen ploegen en er is bij dit wereldkampioenschap een maximum aan deelnemers (300 uit 34 landen) nog wel wat op de baan wil len doen. Zo langzamerhand komen de beslissen de dagen voor de renners er aan. Ze wor den sneller geprikkeld, zoals met Balk het geval was. Ook Jan Jansen, de sprin ter, normaal een zeer vriendelijke cou reur, was wat korzelig toen hij na een klein half uur van temporijden van de fiets stapte. Hij keek kwaad naar Balk en prof Duyndam (die eveneens Piet Hoek stra al naarstig traint voor de poursuite). Dat tweetal reed maar steeds in een ge weldig hard tempo rond. „Ze moesten weer zo nodig laten zien", aldus Jansen, hoe hard ze wel kunnen rijden. Ze had den als enigen lichte wedstrijdwieltjes in hun fiets. We hadden afgesproken dat we rustig tempo zouden rijden. Zo krijg je nooit verband in een ploeg. Ik beklaag de ploegachtervolgers, die straks moeten oefenen na dit geweld." Noorderling Brand mompelde dan ook: Nee, dat is niets voor mij, dit soort trai ning." Wellicht was Jan Jansen nog wat moe van het trainingsritje op de weg: „Ik ben niet gewend tegen heuvels op te fietsen. Ik voel het nog in m'n benen." Zijn sprintpartner en koppelgenoot voor de tandem, Peter van Doorn, liad even tevoren met de baan op een andere manier kennis gemaakt dan de bedoeling was. Hij was gevallen. „Ik snap niet hoe dat kwam. Ik raakte de baan niet met mijn trappers. Ineens lag ik op de grond, floep." Jan Jansen wist de oorzaak: „Dat komt door de gladde verf van de reclame opschriften." Bij de dames gaat het allemaal rustig aan onder leiding van vrouwelijke coach Brinkman. Keetie Hage zat bij wijze van spreken te spinnen in het zonnetje vlak langs de baan. Ze is een routinier gewor den. Het is haar vijfde wereldkampioen schap. Ze kende de baan in Leicester al. „Ik heb hier een paar weken geleden gereden, een achtervolging en een om nium. In de achtervolging verloor ik van Barryl Burton met 4.10.8 tegen 4.9.2." De bijna 21-jarige Keetie heeft geen last van de hobbels in de baan of de snel schuin oplopende kant onderin de baan. Van der Ruit vindt dat wel lastig. „Het is wat moeilijker met sturen." De Surinaamse renner Gerard Bru- nings, die gastvrij opgenomen is in de Nederlandse ploeg, was er tot gistermid dag laat niet zeker van of hij wel zou moegen starten. De FIAC (de bond van amateurrenners) had namelijk laten we ten dat de Surinaamse wielerbond de contributie nog niet had betaald. Coach Sydney Monticeuex had zch daar vrese lijk kwaad over gemaakt: „We hebben wel betaald, we hebben het betalingsbe wijs bij onze bond." Nadat dr. Van Dijk, de voorzitter van de KNWU, er zich mee had bemoeid en gepleit had voor deel neming bij de FIAC, kreeg Brunings toch toestemming om te starten. Van Dijk was er zo blij als een kind om. HANS ROMBOUTS L 'Mm J' Arie Hassink: niet in de achtervolgingsploeg? (Van onze wielermedewerker) SANTPOORT. Na spannende strijd heeft de 23-jarige Rotterdammer Wim Bravenboer, die in zijn dagelijks onder houd voorziet als stucadoor en over en kele weken overstapt naar de rijen van de profs hij maakt als beroepsrenner zijn debuut in Honselersdijk gister avond de feestweekronde van Santpoort in zijn voordeel beslist. Hij zegevierde in de massale eindsprint van een compact peloton met bijna 'n lengte verschil op zijn felste belagers Ben Jurriaans en Koos v.d. Knaap. Alle ontsnappingen wa- E Wim Bravenboer gaat als winnaar van de Ronde van Santpoort over de streep. (Van onze zeilmedewerker) MEDEMBLIK. Het was gisteren een complete gelukzeilerij op het IJsselmeer. In het klassement van het solokampioen schap maakten favorieten enorme duike lingen. Jan Docter, die de leiding had, staakte de strijd omdat hij als hekke- sluiter over het IJsselmeer dwaalde. Max Behrend (tweede in totaal) had gisteren de leiding van het veld, maar kwam in een windstilte terecht en verdween uit de kop. Dirk Coster had het geluk aan zijn zij de en won. Tevens heeft de Leidenaar nu met 9.6.1 de leiding. Bij de start waren er nog sporen van wind te ontdekken, maar na twee rakken varen was het op en eindigde de strijd in een enorme drijfpartij. Zeilers die een fijne neus voor windvlaagjes hadden, pas seerden op soms nog geen 25 meter de koplopers, die totaal stil lagen. Max Beh rend voerde na de strijd het veertig man sterke veld aan. Rob van Werkhoven lag tweede. De grote verrassing was Jan Bart Lu cas, die zich van de twintigste plaats keu rig naar een vijfde werkte. De 16-jarige Robert van Werkhoven kwam later in de strijd weer terug op de tweede plaats, maar toen was Dirk Coster inmiddels al. Friesland heeft 52 punten verzameld. naar de kop gedreven. Timmermans presteerde het om dobberend een zeven tiende plaats in een derde over te zet ten. Krotom het was een zeildag voor ge lukzoekers. Anders liggen de kaarten in de solo- week (56 deelnemers). Hier behaalde Frouke Dronkert-Pot voor de tweede maal een dagoverwinning. Bij de start werd ze ernstig gehinderd door een te vroege en teruggeroepen solo. Zij ver speelde meters terrein, maar won deze bij het wegvallen van de wind terug. La- dan had de leiding in handen, maar koer ste verkeerd op de finish af. Even draai de de zwakke wind en Ladan kwam ge heel verkeerd uit. Frouke Dronkert dook onder hem langs en ging winnend over de lijn. Ladan werd tweede, Philip van Leeuwen derde. Op de hardzeildag van de Sneekweek heeft het Hollandse Regenboog team woensdag de voorsprong op de Friezen vergroot. Vooral de Rotterdammer De Goederen onderscheidde zich door weder om als eerste te finishen. Holland dat woensdag won met 30.1 tegen 25 Dunten leidt nu met een totaal van 59.2 ounten. ren in deze ronde, waarvoor veel belang stelling bestond, door het hoge tempo op niets uitgelopen. Aan deze ronde van Santpoort, die voor de negentiende keer door de Harddra verij vereniging „Santpoort en omstreken" in samenwerking met de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" werd geor ganiseerd, namen 74 amateurs deel. Zij moesten het 800 meter lange parcours aan de Terrasweg honderd keer afleggen. Reeds vrij spoedig na de start waagde de sterke Marcel Pennings zich aan een uitlopertje, maar hij kwam daarmee niet ver en werd snel weer door het peloton opgeslokt. Meer perspectief bood een vlucht van Wim Bravenboer, Adrie Kooyman, Ge rard Stadt, Gerrit de Leeuw, Jan Zoons en Anne Koster. Deze demarranten werk ten goed samen en wisten het tot een paar honderd meter voorsprong te bren gen. Toen Nico Hendriks en Bob van Smirren echter het sein voor de tegen aanval gaven, was het met de heerschap pij van de koplopers gedaan. Voor de IJmuidenaar Rob Schelvis was de strijd toen al door een lekke band bekeken. Het tempo bleef mede door de vele premiesprints aan de hoge kant en daar om viel er aan ontsnappen vrijwel niet te denken. Nochtans hebben Piet Kette- nis, Piet Neeskens, Nico Vermeulen, za terdag jongstleden triomfator in Haar lem. Ron Bakker, Evert Diepeveen en alweer Adrie Kooyman het serieus gepro beerd, doch de Peugeot-rijders Henk Hul- leman, Roy Schuiten en Co Moritz her stelden met Ted van Galen de slagorde. Nieuwe demarrages van Lies de Vries de Canadees De Koning, die van Holland se afkomst is, Ted Blom, Cor Leunis en opnieuw de strijdvaardige Adrie Kooy man werden door het peloton in de kiem gesmoord. In de slotfase van de strijd beproefden Wim Bravenboer Co Moritz, Hans Mein en de rappe Gerrie Fens vergeefs hun geluk met solovluchten. Favorieten als Piet Kettenis, Juul Bruessing, Henk Hul- leman, Koos v.d. Knaap. Ben Jurriaans Ted Blom, Jos Dekker, Wim Bravenboer, Leo v.d. Berg, Louis Westrus, Rink Cor- nelisse„ vorig iaar de snelste m Santpoort en Marcel Pennings stonden geen enkele ontsnapping toe. Door het gedrang van de rappe mannen om in goede positie te komen voor de eindsprint, gingen De Ko ning, Piet Neeskens en Lies de Vries in de voorlaatste ronde onderuit. Zij ver speelden daarmee hun kansen op een prijs. De kwieke Jos Dekker ging met enkele meters voorsprong als eerste de laatste ronde in, maar hij kon deze kleine winst niet vasthouden. De rappe Bravenboer, Jurriaans en Van der Knaap stevenden hem in de spannende slotfase voorbij. Met driekwart lengte verschil drukte Bra venboer .zijn voorwiel als eerste over de eindstreep en mocht zich daardoor een verdiend triomfator noemen. De uitslag was: 1. W. Bravenboer, Rot terdam, de 80 km. in 1.58107; 2. B. Jur riaans, Amsterdam; 3 K. v.d. Knaap, De Kwakel; 4. J. Dekker Enkhuizen; 5. L. Westrus, Amsterdam; 6. E. Diepeveen, Bilthoven; 7. L. v.d. Berg, Noordwijk; 8. Th. Blom, Haarlem; 9. B. Janbroers, Amsterdam; 10. J. Bruessing, Bovenkerk. In deze ronde van Santpoort kwam Bra venboer tot zijn negende overwinning DEN HAAG. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft de heer A. A. Leeuwenhoek uitgenodigd op te treden als chef de mission van de Nederlandse afvaardiging naar de Olym pische Spelen 1972 in München. Over de benoeming van een chef de mission VQor de Olympische winterspe len van datzelfde jaar in Sapporo, is het bestuur van het NOC nog in beraad. Ook deze benoeming zal binnen afzien bare tijd volgen. BRUSSEL. Jacky Ickx, de 25-jarige Belgische autocoureur, is woensdag in Brussel in het huwelijk getreden met de 19-jarige brunette Catherine Blaton. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19