Actiesroepen bundelen krachten SCHIPHOL WERKT HARD AAN PLAN 5e BAAN Zwembad dicht door brand HET WEER Ook in Kamer groeit verzet Schroder koopt Gerzon Gunnar Jarring met bemiddeling begonnen Mogelijk binnen enkele dagen bestand in Midden-Oosten Palestijnen slaags met elkaar Hirosjima herdenkt atoombomaanva SEX BOETIEK B.T.W. zeer fors omhoog morris Haarnetje voor soldatenhoofd Warm hapje werk WINKELPAND Geen autocross in Egmond Zeeuwse gemeente Borsele verwacht extraatje van f 4 miljoen Per 1 januari Blokhut voorlopig gesloten na geval van nekkramp See m AGENDA pagina 9 Verder in de krant before you buy 60e JAARGANG NUMMER 23l DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. In Heemskerk Kans op een bui V er gunning ingetrokken Door vestiging Total Het woord is aan T oezicht Incidenten -WW «w* v mêmë Autobedrijf KONING N.V. Onderzoek gaande Haarlem: Barteljorisstraat,TeL(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel (020) 22 35 96 Hoofdredactie: Jos. L. Lodcwjjks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur vvvvvvvvvyvwvwvwwvwvvwwnnnfvvvvinivwvwvwvvwvvwwvvwvvvwvvvi *wwwwvwvwwwvwvwvwwwwvwwwwwvvw (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De directie van Schiphol is hard bezig met de voorbe reiding van de definitieve uitbreidingsplannen van de luchthaven. Er schijnen zelfs al onderhandelingen over grondaankopen te zijn gevoerd. Een directielid ontkende overigens, dat er ten behoeve van de vijfde baan reeds grond zou zijn aangekocht, maar hij voegde hieraan toe dat Schiphol zeker gegadigde zou zijn „als een hoer zich zou willen terugtrekken Overi gens komt de kwestie-Schiphol volgens doorgaans welingelichte zegslieden pas in februari volgend jaar in de Tweede Kamer aan de orde. (Van een onzer verslaggevers1) HEEMSKERK. Het zwembad De Waterakkers aan de Kerkweg zal tenge volge van een brand in de administratie ruimte twee of drie dagen gesloten blij ven. De elektriciteitsleidingen zijn door de brand, welke woensdagnacht omstreeks drie uur is uitgebroken, vernield waar door de pompen en filters buiten werking gesteld zijn. De administratieruimte brandde ge heel uit. De schade wordt voorlopig ge raamd op dertig tot veertigduizend gul den. De oorzaak van de brand is nog on bekend. (Zie verder pagina 8) Mi-1 De dwingende hand van de mode heeft zelfs de Deense legerleiding op de knieën gekregen. Zij heeft mili tairen met lang haar voorzien van haarnetjes: voor ieder onderdeel in een andere kleur. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 13 Plaatselijk nieuws 5, 7, 8 Films7 Weerrapport 9 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Radio en tv11 Kunst 11. 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 1 Sport 19 Luidsprekers 6, 8 Deze krant bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond Perioden met zon, maar plaat selijk kans op een regen- of on weersbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. AAN HET STRAND Een storing boven het Kanaal trekt in de richting van ons land waardoor er kans bestaat op een bui. Temperatuur bij een matige oostenwind 22 tot 24 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: Enigszins onsta biel met een buienkans. Inmiddels hebben de actiegroepen te gen de geluidshinder van Amstelveen, Buitenveldert, Aalsmeer, Zwanenburg en Haarlem één front gemaakt tegen de plannen van Schiphol. Deze beslissing werd gisteravond op een vergadering in Haarlem genomen. „Voor ons is het belangrijkst", aldus Hein Endlich als woordvoerder van de Haarlemse actiegroep Schiphol Stop, „dat de luchthaven, met geen millimeter uit gebreid wordt". Hij zei voorts, dat thans wordt overwogen een massale protest mars naar Den Haag te organiseren. Volgens ingewijden houdt het uitstel van een beslissing over Schiphol verband met het feit, dat het eindrapport van de commissie-Falkenhagen pas in de loop van ^oktober klaar zal zijn. Daarna moe ten nog het provinciaal bestuur en de betrokken gemeentebesturen door minis ter Bakker van Verkeer en Waterstaat worden gehoord. Dat de actiegroepen met hun protesten reeds het een en ander hebben bereikt, blijkt vooral uit de groeiende oppositie ook in het parlement tegen de plannen. Was drie jaar geleden slechts tien per cent van de Kamerleden tegen de uit breiding van Schiphol gekant, thans wordt dit percentage op 40 geschat. De directie van Schiphol wil niet voor uit lopen op de beslissing van de mi nister („dat zou speculatief zijn"), maar dat neemt niet weg. dat we zeer goed beslagen ten ijs willen komen" aldus het directielid Riemens. Hij verklaarde, dat er in dit verband „het een en ander geprepareerd wordt". (Van onze correspondent) EGMOND. De autocross, die zondag middag in Egmond-Binnen door de Eerste Heemskerker Autocross Vereniging zou worden georganiseerd, is afgelast. Burge meester Bakker van Egmond-Binnen heeft de reeds aan de organisator verleende ver gunning ingetrokken naar aanleiding van de gebeurtenissen bij de cross in Callants- oog, waarbij zondagmiddag een meisje om het leven kwam. „Nu er nog druk wordt gezocht naar de eventuele schuldvraag van het ongeval in Callantsoog, weten wij niet welke veilig heidsvoorschriften we moeten aanhou den", aldus een woordvoerder van het gemeentebestuur. In de gemeente Schoorl, waar op 16 augustus een cross op het programma staat, zal het college zich nog beraden over de vraag of al dan niet een vergunning wordt verleend. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Gerzons modemagazijnen worden verkocht aan Schroder. Dat is van daag op de Amsterdamse beurs bekend ge worden. Schroder Den Haag wil de aan deelhouders van Gerzon Amsterdam voor stellen hun aandelen tegen contanten over te dragen. Koers voor gewone aandelen is 400 percent en voor preferente 125 per cent. Met de vakorganisaties is al contact over deze zaak geweest. (Van onze redactie economie) BORSELE. De Zeeuwse gemeente Borsele rekent op een extraatje van 4 miljoen, als gevolg van de vestiging van de Total-raffinaderij op gemeentelijk grondgebied. De gemeente wil het Vlis- singse havenschap vragen om Borsele 2 per vierkante meter ter beschikking te stellen om daarmee infrastructurele voorzieningen te kunnen bekostigen, die ten laste van de gemeente komen. Bur gemeester Van Waes van Borsele, die na mens de gemeente zitting heeft in het ha venschap, zal de zaak daar aan de orde stellen. Gemeentesecretaris M. F. Boogert van morgen: „Het is nog lang niet zeker dat wij dat geld ook krijgen. Als het rijk zou zeggen: wij nemen de kosten voor onze rekening, hoeft dat extra bedrag er niet te komen. Wij hebben er in ieder geval nog geen claim op." De gemeentesecre taris wijst geruchten van de hand, als zou het om een douceurtje voor de ge meente gaan, waarvoor al eerder onder linge afspraken zouden zijn gemaakt. „Het gaat nu om Total, maar dat zal niet de enige industrie zijn, die naar Bor sele komt," aldus de secretaris. In de jongste raadsvergadering is het V.V.D.- raadslid De Jager ervan uitgegaan dat Borsele die vier miljoen extra positief krijgt. Hij stelde voor dat geld te bestem men om het leefklimaat binnen de ge meentegrenzen te verbeteren. Burge meester Van Waes zal de zaak nog nader uitwerken en dan aan de raad van Bor sele voorleggen. Epictetus: Het zijn niet de dingen die de men sen schokken, maar de meningen over de dingen. Personeel van een expeditiebedrijf in het vrachtcentrum van het Amster damse westelijke havengebied vindt elke dag in zijn eigen vakje van deze oude automaat de werkorders en op drachten. De automaat wordt uit het kantoor bijgevuld. NEW YORK (Reuter en AP) Verwacht wordt dat het bestand van negentig dagen in het Midden-Oosten, zoals voorgesteld in het plan-Rogers, binnen enkele dagen van kracht zal worden. De vertegenwoordigers van de Grote Vier bij de Verenigde Naties zijn het er gisteravond over eens ge worden dat V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring zijn vredesmissie in het Midden-Oosten dient te hervatten. Men is het er in New York over eens dat de „recente ontwikkelingen gunstig zijn", aldus een communiqué dat werd voorgelezen door de Amerikaanse VN- vertegenwoordiger Charles Yost. Officieus is Jarring al met zijn nieuwe bemiddelingspoging begonnen. Hij ont ving gisteren in het VN-hoofdkwartier de vertegenwoordigers bij de volkenorgani satie van Egypte, Jordanië, Libanon en Is rael. Volgens goedingelichte kringen in New York is het enige dat het afkondigen van het bestand nog in de weg staat de kwestie van het toezicht op de naleving ervan. De bestandorganisatie van de VN heeft een aantal door verscheidene landen be schikbaar gestelde militaire waarnemers in de Suezkanaal-zone en aan het Syrisch- Israelische front, maar niet in het gebied tussen Israel en Jordanië. Er is gesproken over versterking van het VN-korps, maar van enkele kanten is vernomen dat men meer voelt voor elektronische waarne ming (bijvoorbeeld vanuit satellieten), een taak die door de VS en de Sovjet-Unie zou kunnen worden vervuld. De Verenigde Staten zullen Israel en Egypte voorstellen zelf de wapenstilstand te controleren, waarbij de Verenigde Na ties dan slechts een symbolische rol zou den spelen, aldus hebben Amerikaanse ambtenaren vandaag verklaard. in een vraaggesprek met de Britse krant The Guardian" verklaard, dat er geen vrede via onderhandelingen met Israel mogelijk is. Eerst moet Israel door de Ara bieren worden verslagen, daarna zou er volgens hem een Arabisch-Joodse Staat moeten worden gevormd. (Zie verder pagina 3) Gisteren hebben zich opnieuw gevechten voorgedaan tussen Palestijnse guerrilla's in Amman. Leden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en van de Actiebeweging voor hetzelfde doel, res pectievelijk tegen- en voorstanders van de houding van Nasser tegenover het plan- Rogers bestreden elkaar in het Jordaan- dal. Twee leden van de anti-Nasser groep zouden zijn gedood. Zes Nassergezinde guerrilla's werden gearresteerd. President Hassan El-Bakr van Irak heeft RpkR S ais In de Japanse stad Hirosjima is van daag het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de Amerikanen hun eerste atoombomaanval uitvoerden, die naar schatting van meer dan 200.000 in woners van deze Zuidjapanse haven stad het leven eiste. Duizenden men sen woonden een plechtigheid in het „Vredespark" bij, waar burgemeester Setsoeo Jamada zei. dat ondanks de prestaties van de mens in de ruimte op aarde nog voortdurend het gevaar van gewapende vijandelijkheden, zo als in Vietnam en in het Midden- Oosten", bestaat. De plechtigheid werd gehouden op ongeveer 200 me ter van de plaats, waar in 1945 de kern was van de atoomexplosie. Door de hitte van miljoenen graden wer den destijds vrijwel alle gebouwen totaal verwoest. (Zie verder pagina 13) ADVERTENTIES Unieke kollektie sekbladen boeken Amsterdamsevaart 70, Haarlem Telefoon 023-322923 NIEUW! Elke maandag sex-film- avond. Bij ons inlichtingen, over lid maatschap voor personen boven 21 jr. Ruime parkeergelegenheid. Te koop of te huur Spaarnwouderstraat Vloeroppervlakte 170 m2 met 2 aparte bovenhuizen. Tel. inlichtingen 023-322114 v/h Zwier official dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34 Umuiden Tel. 15141 (Van onze correspondent) DEN HAAG. De BTW gaai op 1 ja nuari zeker met 800 miljoen omhoog. De tarieven komen dan op 14 ei. 4,5 percent. Drie ontwikkelingen hebben geleid tot deze verrassende maatregel van het ka binet-De Jong. welke officieel op Prins jesdag zal worden oekendgemaakt: De uitgavenstijging is zo groot, dat zij niet uit de lopende belastingen kan worden betaald. De begroting stijgt naar zeker 32 miljard gulden. De kans op oververhitting van de conjunctuur wordt door minister Wit- teveen zo reëel geacht, dat belasting verhoging geboden is om de beste dingen terug te dringen. De opbrengst van de BTW over dit jaar lijkt tegen te vallen. Kenmerkend is bijvoorbeeld dat nog steeds de cijfers over juni niet zijn vrij gegeven. Minister Wbteveen heeft tot nu toe volgehouden dat voor tegenvallende opbrengsten geen BTW-compensaties zullen worden overwogen. Zoals wij al enige tijd geleden hebben gemeld heeft het kabinet verder plannen om: De benzine-accijns te verhogen (naar verwachting 2 cent per liter); De alcohol-accijns enkele punten om hoog te brengen* De PTT-tarieven te verhogen (druk werk en nieuwsbladen): Eventueel een accijns op frisdran ken in te voeren (een kwartje per li ter); Voor de werkende jeugd 45 miljoen voor vorming uit te trekken; De wegenbelasting te verhogen en de verzekeringen vooi auto's duurder te maken door wijziging van het zegel recht; Tweeduizend huizen extra te bou wen in 1971; De tijdelijk verlaagde suikeraccijns weer op te trekken; De afbraak van omzetbelasting op investeringsgoederen te verschuiven. De frisdrankenbelasting en de hogere benzine-accijns zijn voor 1971 nog niet zeker. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen, heeft De Blokhut laten sluiten en voorlopig daar geen kamp meer toegestaan na het dode lijk geval van nekkramp, waarover wij gisteren hebben bericht. De twaalfjarige Lucia Pablo uit Hilver sum, wier ouders op Aruba wonen, is in het Heemskerkse Sint Jozef ziekenhuis overleden vermoedelijk aan nekkramp. Het meisje was met een groep gidsen op kamp in De Blokhut aan de Marquette- laan. Dr. R. Kloek heeft de andere meisjes van de groep, de Jeanne d'Arcgroep uit Hilversum, dadelijk gevaccineerd. De bur gemeester heeft uit een oogpunt van vei ligheid De Blokhut laten sluiten, een maatregel waarmee de inspectie van de Volksgezondheid instemde om psycholo gische redenen. In het laboratorium wordt momenteel een onderzoek ingesteld. Uitgebreide sortering dames-heren-en kinder-suède- nappa-en lamsvachtjassen. Dames-en heren- suède- en nappa pantalons. Pigskin sports-coats.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1