Treindienst morgen vrijwel normaal BRAND IN SEINPOST WAS MENSELIJKE FOUT 7 doden Botsing: Persoonlijke moeilijkheden na bezoek aan Portugal t®) Schoner rijden begint b Burger moet meepraten in ruimtelijke ordening Vraag onze "Schoon Rijden"code Leger niet erg blij met La Courtine Visie ontbreekt in rapport krijgstucht Verzekering stort geld in kas kabouters Boerenleenbanken op vrijdagavond wellicht dicht Braziliaan pleegde zelfmoord Licht verkeer over Volkerakdam Raad van Advies tot minister: TE WEINIG OEFENRUIMTE VOOOR TANKS Opnieuw gevaar voor brand bij schietoefeningen V rouwenbeweging tegen bezoek van Soeharto DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 LAATSTE NIEUWS Als pand wordt ontruimd Risico van overvallen Schade Weer pech Minister Polak eens met justitiebeleid voor Oerle ECraakpoging Vredespaleis svas uitgelekt Kamerlid waarschuwt Positieve kanten Dienstplichtige militairen AMSTERDAM. Indien de kabou ters. die vorige week het pand van de verzekeringsmaatschappij Abbey Le ven aan de Amsterdamse Keizers gracht hebben bezet dit pand vóór maandagmiddag om twaalf uur ont ruimen, zal de directie van de verze keringsmaatschappij een som geld storten in de kas van het departe ment huisvesting van Oranje Vrij staat. De directeur van Abbey Leven, de beer H. Rozelaar kon woensdagmid dag nog met zeggen hoe groot het be drag zal zijn Hij vertelde dat Abbey Leven drie maanden geleden van de hoofdstad naar Utrecht is verhuisd en het pand aan de Keizersgracht sinds een maand volledig leegstaat. Het wachten is volgens <de heer Rozelaar op een koper „Wij willen het pand leeg en netjes aan de nieuwe eige naar opleveren. De storting in de kas van het departement van Oranje Vrij staat is volgens mij de enige redelijke manier om het pand ontruimd te krij gen. Wij ontvangen geen enkele steun of medewerking van de Amsterdamse politie of justitie", aldus de heer Ro zelaar. De Amsterdamse politie zei vanmor gen dat er tussen Abbey Leven en de politie nooit officieel contact is geweest over een eventuele ontruiming. Maar wendt de maatschappij zich tot politie of Justitie dan wil dat nog niet zeggen dat tot ontruiming wordt overgegaan. Aan kraken en bezetten zitten vele ju ridische facetten die op hun eigen me rites moet worden bezien, aldus de po litie. (Van onze redactie economie) EINDHOVEN Boerenleenbanken die vrezen voor de veiligheid var, hun perso neel naar aanleiding van de toenemende overvallen mogen voortaan op vrijdag avond gesloten blijven Directeur algeme ne zaken M. van Amelsvoort deelde ons vanmorgen mee dat die banken, om tóch een weekeind-dienstverlening voor hun cliënten te handhaven, dan 's zater dagsmorgens enkele uren open mogen zijn. Dat zou bijvoorbeeld tussen 10 en 12 uur kunnen worden. Tot heden, aldus directeur Van Amels voort, heeft nog geen enkel lokaal bank- bestuur om toestemming voor een ver schuiving van de openingstijden gevraagd. Als daartoe zou worden overgegaan, dan mag dat niet hinderlijk zijn voor andere banken. Daarom, aldus de heer Van Amelsvoort, moet er toestemming voor opening op de zaterdagen zijn van de bond voor de geld- en effectenhandeL In de praktijk komt het erop neer, dat de bankdirecties net hun plaatselijke colle ga's moeten overleggen. Er is geen advies uitgegaan naar de banken. Wel hebben de districtsdirecties schriftelijk te horen ge kregen, dat het centrale bestuur begrip heeft voor de onrust, die onder het per soneel kan zijn gerezen naar aanleiding van bankovervallen. Om de veiligheid te vergroten, is het centrale bestuur in prin cipe bereid toestemming te geven tot sluiting van de kantoren op vrijdagavond, het tijdstip waarop de meeste bankrovers actief blijken te worden. De directe aanleiding voor de brief aan de districtsdirecties was de overval in het Limburgse Roosteren, waarbij ook weer vrijdagsavonds twee mensen ge wond raakten. Volgens directeur Van Amelsvoort wor den de risico's overigens steeds kleiner, nu elk nieuw kantoor kogelvrij glas krijgt en de alarmsystemen aanzienlijk worden uit gebreid. Er is geen kantoor van de boe renleenbank meer, of er zijn veiligheids voorzieningen getroffen aldus de Eind- hovense centrale directie. Dat de personeelsbond Mercurius be zwaar zou hebben gemaakt tegen opening op zaterdag, acht de directie een voor barige reactie op een verkeerd begrepen zaak. „Het is zeker niet onze bedoeling om zonder overleg met de bonden te be willigen in de uitvoering van verschui vingsmaatregelen. Het gaat er ons juist om iets te doen voor de veiligheid van de mensen. Niet om hen tegen de haren in te strijken". Sportvliegen. De sportvliegers zeggen zwaar gedupeerd te zijn doordat vlieg veld Zestienhoven bij Rotterdam de ta rieven voor landings-, stallings-, par keer- en pachtgelden plotseling met 1500 percent heeft verhoogd. In 1969 moest er 5819 worden betaald, nu is dat ruim 97.000. ARNHEM Naar verwachting zal morgen de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen weer op normale wijze kunnen worden uit gevoerd. Het herstel van de door brand vernielde bedrading in de verkeersleidingspost in Arnhem is zover gevorderd dat vandaag de wissels en seinen op het gehele Arn hemse stationsemplacement weer op afstand kunnen worden bediend, zodat een nor maal treinverkeer mogelijk wordt. In de komende nacht wordt de laatste hand aan het herstel van de installatie gelegd. WOUW Bij een aanrijding op de ver keersweg Bergen op Zoom-Roosendaal zjjn vanmiddag zeven slachtoffers gevallen. Volgens de eerste berichten zaten er in een auto acht mensen, een gezelschap dat onderweg zou zijn naar een bruiloftsfeest. De auto werd frontaal aangereden door een vrachtauto. In grote lijnen is nu ook bekend hoe de brand is ontstaan. Bij inspectie van de bovenleiding is gebruik gemaakt van een automontagewagen, een voertuig dat zo wel over de weg als over rails kan rijden. Om veilig op het platform te kunnen werken is dat omgeven met een neer klapbaar stalen hek, dat volgens voor schrift bij verplaatsing van de wagen bij onder stroom staande bovenleidingsge deelten neergeklapt moet zijn. Tegen de uitdrukkelijke voorschriften is in de nacht van zondag op maandag van een stroomloos emplacementsgedeelte naar het andere wél onder stroom staande gedeelte gereden, ter wijl het hek nog omhoog stond. Het hek raakte de bovenleiding, waardoor de span ning van 1500 volt via de rails het onder station bereikte. Daar moet in zo'n geval een snelschakelaar binnen een seconde de stroom afschakelen. Maar in die korte tijd was de isolatie van de zwakströombedie- drading in de verkeersleidingspost al ver brand. De relais bleven echter intact. Voorlopig is de conclusie dat sprake is van menseljjk falen. Tegen de betrokke nen zullen disciplinaire maatregelen ge nomen worden. Er zal nog eens extra gewezen worden op de voorschriften voor het werken met automontagewagens. De Nederlandse Spoorwegen ramen de schade als gevolg van de brand op 300.000 tot 400.000 gulden. Hierin zijn begrepen de treinvertragingen, de inzet van extra mankracht, materieel en bussen alsmede de aanvoer en aanleg van nieuwe bedra ding. De N.S. kunnen nog geen uitsluitsel geven over eventuele schadevergoeding aan de posterijen, die, om vertraging in de be stellingen te beperken, eigen auto's, extra personeel en particuliere firma's inscha kelde en daardoor tot nu toe ongeveer een ton extra heeft moeten uitgeven. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Braziliaanse diplo maat die, naar gisteren is vastgesteld, dinsdagmiddag op de Pompstationsweg in Scheveningen zelfmoord heeft gepleegd door zich met een scheermesje een hals ader door te snijden, was al drie weken lang zeer depressief. Moeilijkheden van persoonlijke aard zijn de oorzaak van de neerslachtigheid geweest. Zijn echtgenote wist dat haar man moeilijkheden had. De neerslachtigheid is begonnen, toen het gezin drie weken ge leden in Portual met vakantie was. Het was pas anderhalve week terug in Den Haag. Volgens de politie kon het huwelijk van de diplomaat uitstekend worden ge noemd. Of de persoonlijke moeilijke om standigheden dan buiten het huwelijk la gen wilde de politie niet bevestigen. De diplomaat had geen financiële schulden. Zijn echtgenote heeft de politie meege deeld de persoonlijke moeilijke omstan digheden reeds drie weken te kennen. De nooddienstregeling verliep gisteren redelijk, maar tegen de avond waren enkele tegenvallers. Door een stroomsto ring tussen Schalkwijk en Zaltbommel moesten de treinen tussen Utrecht en 's-Hertogenbosch drie kwartier lang stap voets rijden. Dit resulteerde in vertragin gen tot een uur tussen Den Bosch en Utrecht. De storing was ook merkbaar in de richtingen Amsterdam en Den Haag- Rotterdam, waar vertragingen werden ge noteerd van 40 minuten tot een uur. Een weigerachtige wissel bij Arnhem veroor zaakte ook enige stagnatie. ADVERTENTIE DEN HAAG. Van maandagmiddag 17 augustus af zal Rijkswaterstaat de weg over de Volkerakdam voor licht verkeer (personenauto's, busjes, bromfietsen en fietsen) openstellen. Het is een B-weg met snelheidsbeperkingen. In het voorjaar van 1971 zal alle ver keer van deze verbinding gebruik mo gen maken. Dan wordt een ongeveer 7,5 kilometer lang deel van de weg tot Din- teloord over één rijbaan opengesteld. Eind 1971 zal dit wegdeel als autoweg in ge bruik kunnen wonden genomen. DEN HAAG. Minister Polak van Justitie heeft zich verenigd met het be leid van de Justitie aangaande het pop festival in Oerle op zaterdag 24 en zondag 25 juli. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Visser (D'66) deelt de minister mee, dat na overleg met de pro cureur-generaal in Den Bosch, de officier van Justitie de Veldbovense politie op dracht gaf om te controleren of geduren de het festival in Oerle handelaren of ge bruikers van verdovende middelen de Opiumwet overtraden en om in duidelij ke gevallen proces-verbaal op te maken. Omtrent het voorgenomen beleid werd minister Polak van te voren telefonisch ingelicht. Het Kamerlid wees er in zijn vragen op, dat tijdens het popfestival in het Kralingsebos in Rotterdam een soepel beleid was gevoerd. Hii vroeg of een an der beleid bij soörtgelijke gelegenheden niet vreemd en verwarrend zou zijn. (Van onze correspondent) DEN HAAG Gemeente en provincie krijgen meer en tijdig een vinger in de pap bij het opstellen van streek- en bestemmingsplannen in een nieuwe procedure die door de Raad van Advies voor de ruimtelijke ordening aan minister Schut is voor gelegd. Ook de burger krijgt bij de voorgestelde gang van zaken een beter inzicht in wat er gaat gebeuren en kan zijn mening daarover kenbaar maken, voordat het definitieve besluit valt. Minister Schut had om dit advies ge vraagd. naar aanleiding van een memo randum met voorstellen dat het Tweede- Kamerlid drs. Nypels (D'66) in novem ber 1969 had aangeboden. De raad zegt in zijn advies, dat het binnenskamers gevoerde ambtelijke en bestuurlijke overleg over streek- en be stemmingsplannen vaak jarer duurt. Zo dra de zaak echter in een stadium is gekomen, dat deze rijp wordt geacht om naar buiten toe te worden bekendge maakt, ontbreekt meerstal de tijd voor effectieve inspraak vanuit de samenle ving. Het gevolg is, dat de bevolking het gevoel krijgt voor voldongen feiten te worden gesteld. Deze gang van zaken kan volgens de raad slechts worden doorbroken door de openbaarheid naar een vroeger stadium te verschuiven, waarin nog een zekere keuzemogelijkheid bestaat en is politieke controle mogelijk Nadat plannen ambtelijk en interde partementaal zijn voorbereid, wordt het ontwerp-projectplan opgesteld. Hierna volgt publikatie ervan, waarna de burge rij inspraak kan hebben. Vervolgens wordt de regeringsbeslissing genomen alsmede de goedkeuring eraan gehecht door het parlement. De raad heeft de fasen die gelegenheid bieden tot inspraak niet nader uitgewerkt, omdat hij hier nog nader op wil terug komen in een advies over inspraak bij ruimtelijke ordening in het algemeen. Verder zegt de raad dat de eventuele vertraging die de openbare discussie en de inspraak meebrengen, minder groot hoeft te zijn dan soms wordt aange nomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Ruim veertig Amster damse kabouters hebben gisteren getracht het Vredespaleis te „kraken". Doordat ve len echter nogal loslippig over dit „gehei me plan" waren geweest werden zij bij aankomst op het Carnegieplein „ontvan gen" door een tiental politieagenten. De kabouters dropen onverrichterzake af met de belofte dat de zaak binnenkort beter georganiseerd zou worden. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LA COURTINE. Zestienhonderd man Nederlandse troepen mogen deze maand verdeeld over twee perioden van vijftien dagen weer eens oefenen op het veelbezongen „Camp de la Courtine" in midden-Frankrijk. Maar wie denkt dat ons leger daar blij mee is, vergist zich. De door minister Den Toom persoonlijk in Parijs uit het vuur gesleepte oefenmogelijkheid bevalt de bevelvoerende officieren van de voor uitzending uitverkoren tank- en pant- serinfanteriebataljons maar matig. Het blijkt, dat op het 6000 hectare grote terrein slechts een klein gedeelte voor het rollende materieel van het leger toegankelijk is, te klein om effectief te DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Van den Doel (P.v.d.A.) heeft de minis ter van Defensie gevraagd of het hem bekend is dat ondanks zijn toezegging van 30 juli, dat in tijden van zeer grote droogte ter plaatse waar brandgevaar bestaat, een schietverbod dient te wor den afgekondigd niettemin in 't Harde wordt geschoten met brisantgranaten en in de Harskamp met kogels, waarin een lichtspoor is opgenomen. De heer Van den Doel vraagt de mi nister de desbetreffende commandanten van zijn voorgenomen schietverbod op de hoogte te stellen en de brandgevaarlijke schietoefeningen thans te laten staken. kunnen oefenen met de toch al niet gro te eenheden, die er heen werden ge zonden. De hoogste aanwezige officier, brigade generaal W. K. Brederode van de 13de pantser-infanteriebrigade, vraagt zich af, of de anderhalf miljoen gulden die deze oefening méér kost dan een soort gelijke exercitie in Nederland, wel nut tig besteed zijn. Hij is van plan de le den van de vaste Kamercommissie voor Defensie, die volgende week poolshoog te komen nemen, in die zin ook voor te lichten. Alleen al het per trein over brengen van de Centurion-tanks, AMX- pantser-rupsvoertuigen, jeeps, drieton ners, ééntonners en aanhangwagens vergde 425.000 gulden. Daarbij komen nog de kosten voor het transport van de manschappen, die per bus over de weg werden aangevoerd plus de reis kosten van de kwartiermakers en de verzorgende eenheden. Alles bij elkaar geschat op driekwart miljoen gulden. Honderdduizend gulden extra gaat heen aan de buitenlandse verblijf toelage, die voor een soldaat gedurende de hele oefenperiode ongeveer 65 gulden be draagt. En nagenoeg eenzelfde bedrag beloopt de huur van het oefenterrein zelf. Samengevat dus nogal een kostbare af faire. Des te betreurenswaardiger is het nu hier te moeten vernemen, dat de vermeende vervanging voor het ge brek aan oefenterreinen thuis in de praktijk niet voldoet. De onverwachte tegenvaller heeft te maken met het feit dat het leger sedert het begin van de jaren zestig, toen La Courtine vijf jaar achtereen wèl goed beviel, volledig is gemechaniseerd, dat wil zeggen op wie len en rupsbanden is gezet. Het hele prachtig beboste en met heide begroei de sterk heuvelachtige oefenterrein is ongeveer 12 km lang en 5 km breed. Maar voor de met pantserwagens ope rerende infanterie zijn de bosgebieden ontoegankelijk, zoals de zware tanks ook de moerassen moeten mijden. Bo vendien zijn er waterwingebieden, die niet betreden mogen worden en schiet- terreinen, die vanwege het gevaar voor achtergebleven blindgangers niet be treden kunnen worden. Het een met het ander maakt dat slechts eenzesde deel van het terrein praktisch bruikbaar is, ten naaste bij een stuk van 10 km leng te en 1 km breedte. Dat is te weinig om tot de volledige ontplooiing van een tankeskadron samen met een pantser- infanteriebataljon te komeh. De ontwerper van de oefeningen, luite nant-kolonel J. P. M. Schreurs, heeft de troepenbewegingen dus zó moeten uitkienen dat er telkens slechts één compagnie tegelijk met de tanks in het veld is. „Voor een goede oefening op bataljonsniveau heb ik minstens 3000 hectare nodig", zegt hij. En dat is dan precies de omvang van het thuis be geerde oefenterrein, waarop het leger nu al tien jaar zit te wachten. Is deze zomerexpeditie naar La Courtine dan mislukt? „Zeker niet", meent de commandant van het totale detachement, kolonel W. Brouwer. „Er zijn aan het verblijf hier ook wel positieve kanten. Ten eerste de onbekendheid van het terrein. Op de Veluwe en in Oirsehot kennen de tank en AMX-chauffeurs zo langzamerhand elke struik en elke boom. Dit terrein hier biedt alle verrassingen van het onbekende. De chauffeurs moeten goed uitkijken waar ze hun zware bullen heenloodsen. Voor de bevelvoerende officieren is het terrein ook een uitdaging. Ze leren de moeilijkheden van de commandovoe ring in heuvelachtig gebied onderken nen, iets waar ze in Nederland en Duitsland niet aan toekomen. De man schappen tenslotte krijgen hier alle kansen persoonlijk initiatief voor invi- dueel optreden te ontwikkelen. Dat is in het moderne leger ook heel belang rijk", aldus commandant Brouwer AMSTERDAM. De Nederlandse Vrou wen Beweging schrijft in een brief aan premier De Jong en de ministers Luns, Udink en mej. Klompé, „diep verontwaar digd" te zjjn over de uitnodiging aan pre sident Soeharto van Indonesië een staats bezoek aan Nederland te brengen. Gene raal Soeharto is, aldus de NVB, de verte genwoordiger van een bewind, dat hon derdduizenden Indonesiërs, die de onaf hankelijkheid en vooruitgang van hun land ontbaatzuchtig dienden en grote diensten hebben bewezen, in de dood heeft gedre ven. Het is volgens de NVB algemeen be kend, dat onder het onwettig aan de macht gekomen generaalsbewind geen vrijheid van organisatie en meningsuiting bestaat. „In plaats daarvan heerst terreur. Dat valt met de mantel der liefde of beter gezegd, van de gulden, kapitaalsbeleggingen of staatsbezoeken niet te bedekken. Een be zoek van Soeharto aan Nederland is dan ook volkomen misplaatst en druist in tegen de gevoelens van allen, die anti-koloniaal en democratisch denken en de rechten van de mens ernstig nemen", aldus de. NVB. Volgens radiomedewerker Henk van Sti- priaan, die dinsdag uit Indonesië is terug gekeerd, verwacht Indonesië dat koningin Juliana volgend jaar maart een officieel bezoek aan dat land zal brengen'. Dit als antwoord op het komende bezoek van pre sident Soeharto aan Nederland. UTRECHT. Het bestuur van de Ver eniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM), de „soldatenbond", zegt in een eerste reactie op het vorige maand ver schenen rapport van de commissie-Lager- werff over de krijgstucht dat van een nieuwe visie geen sprake is. „Het rapport van de commissie maakt geen onderscheid tussen de vredes- en de oorlogssituatie, maar formuleert de functie van de krijgstucht alleen met het oog op de oorlogssituatie. Het beginsel van de on dergeschiktheid wordt praktisch integraal gehandhaafd. Verder vindt de vereniging dat de rechtmatigheid vaak wordt opgeofferd aan de doelmatigheid, bijvoorbeeld de strafbe- voegdheid van de Commandant en de be velsbevoegdheid van iedere meerdere in rang. Ook wordt geconstateerd dat het rap port niet spreekt over de grondrechten hoewel die volgens de VVDM toch van groot belang kunnen zijn, zoals bij het al dan niet verbieden van politieke discus sies. De bevelsbevoegdheid van elke meerdere zit de VVDM ook dwars. Men wil alleen bevelsbevoegdheid van de meerdere onder wie regelmatig wordt gewerkt. ADVERTENTIE Niet alleen heelt hel Nederlandse leger m La Courtine vuoi lyn tankoejeuuj ien te weinig ruimte, maar vaak lopen de pantsers in het terrein vast, zoals deze op de foto.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2