Woordenstrijd tussen Irak en Egypte MINISTERSCONFERENTIE IN TRIPOLI GEËINDIGD Colombo heeft ministerlij st al gereed „Nog enkele dagen praten Russisch-W estduits verdrag bijna rond Pornografie is niet schadelijk" Die Zirhusprinzessin Robert Kennedy jr. opgepakt Nixon trekt ten strijde tegen bureaucratie Volgende week kunnen in ernstige onlusten worden Ulster weer verwacht Stadsdeel Rome ontruimd voor gevaar van instortingen bont- '~70 co lectie'71 Protest studenten uit Iran dick bartels Eerst schieten en dan pas vragen in Uruguay JEUGD WORDT DOOR OUDEREN TEGEN MILITAIREN OPGEHITST Mogelijk in bezit van verdovende middelen DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 3 Amerikaanse commissie van onderhoek: 99 Aanvallen ZOMERPRIJZEN „Om vergissingen te voorkomen MAANDAG 17 AUGUSTUS (AANVANG 2015 UUR). MH wmm BiBl sm HAARLEM TEL.316529 wagenweg (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Het ziet er naar uit dat de ongeregeldheden in Noord-Ier- land, die nu al zes achtereenvolgende avonden en nachten hebben voort- gewoed in totaal waren er dit jaar al 100 oproerige dagen tot aan het einde van de zomer zullen voortduren. De relletjes in de katholieke wijken van Belfast en een enkele uitbarsting in de katholieke Bogside van London derry met de Britse troepen als mikpunt dragen hoe langer hoe meer een straat jongenskarakter. Voor de overigens door ouderen opgehitste jeugd is het plegen van geweld tegen andersdenkenden en de Britse militairen helaas al lang een luguber soort vrijetijdsbesteding geworden, die echter voortkomt uit de algemene sfeer van wederzijdse haat tussen de katho lieke en protestantse arbeiders in deze grauwe volksbuurten. Leerjongens' Hoop Door metro-boringen TRIPOLI (Reuter en AP) De Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken Antoellah heeft vandaag verklaard dat de ministers van Defensie en van Buitenlandse Zaken van vijf Arabische landen in Tripoli niet hebben gesproken over het Amerikaanse vredesplan. De Arabische conferentie van Syrië, Egypte, Jordanië, Lyhië en Soedan in Tripoli is vandaag geëindigd. „Jordanië", aldus Antoellah, „zal niet trachten de Palestijnen een bestand op te leggen". (Van onze redacteur in Rome) ROME. Het is Italië tenslotte toch gelukt de vier partijen weer te herenigen in een regering van centrum-links. Eigen lijk zal die regering er precies zo uitzien als die van Rumor, die een maand gele den geheel onverwachts is afgetreden. De opdracht aan Emilio Colombo om een nieuwe regering van centrum-links te vormen, zonder daarbij uitdrukkelijk te zeggen dat het nodig is alle vier par tijen er in te betrekken die zitting hadden in het vorige kabinet, heeft kennelijk guns tig gewerkt. In zoverre dat de Unitaire Socialisten bang zijn geworden dat zij zouden worden uitgesloten. Na al het geredekavel van de laatste dagen hebben zij tenslotte, na een zitting van het partijbestuur die vele uren heeft geduurd, het ontwerp-regeringsprogranv ma van Colombo aanvaard. Het is vrijwel zeker dat Colombo van daag niet alleen aan president Saragat zal kunnen melden dat hij de opdracht aanvaardt, maar dat hij tevens al de lijst van ministers zal kunnen voorleggen. Dit is mogelijk omdat het vrijwel allemaal dezelfde ministers zullen zijn die een maand geleden aftraden. ADVERTENTIE De besprekingen werden gisteren ge opend door kononel Gaddafi van Libië, de initiatiefnemer van de conferentie. Irak en Algerije boycotten de bijeenkomst. Dez« werd gisteren voorgezeten door het hoofd van de Syrische delegatie, de plaatsver vangend minister van Defensie. Intussen is tussen Irak en Egypte een felle woordenstrijd ontbrand over het Amerikaanse vredesinitiatief, waar Egypte voor en Irak tegen is. Iraakse kranten deden gisteren heftige aanvallen op presi dent Nasser, die zij beschuldigden van een poging de Iraakse revolutie aan te tasten. Radio-Bagdad riep gisteren een verkla ring van een officiële Iraakse woordvoer der om, dat een antwoord heette te zijn van president Al Bakr aan Nasser. Daarin werd het Egyptische staatshoofd ervan be schuldigd dat hij een plan heeft tegen gewerkt, dat in juni op de Arabische top conferentie in Tripoli door Irak en Libië was ingediend en dat beoogt aan de strijd tegen Israel en de Verenigde Staten een nationaal", panarabisch, karakter te ge ven. Ook zou Nasser gepoogd hebben het in Jordanië gestationeerde Iraakse leger verdacht te maken. Het Egyptische blad „Al Achram" lan ceerde de beschuldiging, dat Irak grote geldbedragen zou hebben besteed aan het organiseren van demonstraties in een aan tal Arabische hoofdsteden tegen Nasser's aanvaarding van het plan-Rogers. China heeft er vandaag opnieuw de na druk op gelegd dat „slechts de Palestjjnen zelf over hun toekomst kunnen beslissen". In een hoofdartikel in het Pekings „Volksdagblad", dat werd aangehaald door radio-Peking, staat: „Het Chinese volk steunt resoluut de rechtvaardige strijd van de Palestijnse volken. Het is de overtui ging van China dat slechts de Palestijnse volken en de Arabische naties zelf hun eigen toekomst kunnen bepalen". Volgens het hoofdartikel zullen de Pa lestijnen, mits zij zich versterken, „elk plan van de Amerikanen en hun krijgs benden om de Arabische volken te ver snipperen, in de kiem smoren". Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op Egypti sche posities bij het Suezkanaal en bases van de Arabische guerrilla-organisatie* in Jordanië. De aanvallen op Jordaans grondgebied waren een vergeldingsactie voor de be schieting van een Israëlische nederzetting op dinsdag. Alle toestellen zouden volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv veilig op hun bases zijn teruggekeerd Alvorens U een BONTMANTEL aanschaft, oriënteert U zich eerst in onze nieuwe BONTSPECIAALZAAK Speciale aanbieding NERTSHOEDEN ƒ202.50 (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Ruim drie uur hebben de mi nisters Scheel en Grömyko gisteren in Moskou geconfereerd over de laatste me ningsverschillen, die het paraferen van 'n Russisch-Westduits verdrag nog in de weg staan. „Over tachtig percent van de ver dragstekst bestaat eensgezindheid", aldus I een Westduitse woordvoerder in de Rus sische hoofdstad. In Bonn sprak de regeringswoordvoer der Ahlers de verwachting uit dat de on- derhandelingen binnen enkele dagen kun nen worden afgesloten. Ahlers deelde mee dat onmiddellijk na I terugkeer van Scheel en diens delegatie I kabinet en fractieleiders voor bespreking van het verdrag zullen worden uitgeno digd. Kanselier Brandt, net met vakantie naar Noorwegen vertrokken, zal er voor naar Bonn terugkeren. Zoals te verwachten was, zal het ver drag in grote trekken overeenkomen met het inmiddels bekende en door de oppo sitie in Bonn verworpen document dat Gromyko en de Westduitse staatssecretaris Bahr hebben opgesteld. Kern van dat ver- j drag worden de eerste vier artikelen uit dat document. Deze betreffen het bevor deren van de vrede, het wederzijds afzien van geweld, het respecteren van de be staande grenzen in Europa en het onge moeid laten van eerder gesloten verdra gen met andere staten. De Westduitse opvatting dat vreedzame hereniging van Duitsland niet in strijd is met het verdrag, wordt vastgesteld in een begeleidende brief uit Bonn, die door de regering in Moskou officieel zal worden aanvaard en daarmee als document bijzon- dere betekenis zal hebben. De Westduitsers wensen, aldus meldt het Britse persbureau Reuter, dat er een apart document van Bonn bij het verdrag wordt gevoegd, gericht tot de drie westelijke bondgenoten, Frankrijk, de VS en Groot- Brittannië, waarin deze drie ervan in ken nis worden gesteld dat het verdrag hun rechten als overwinnaars in de laatste wereldoorlog onaangetast laat en ook geen. apart vredesverdrag is met de Sovjet Unie. Voorts is voorgesteld dit document door de drie te laten bekrachtigen. Een belang rijk punt dat nog nader moet worden uit gewerkt is het Westduitse voorstel om een speciale verbinding te leggen tussen de aanvaarding in het verdrag van de on schendbaarheid der Europese grenzen en het afzien van het geweld. Er zou een zin moeten worden toegevoegd aan de voorge stelde bepaling over de onschendbaarheid van de grenzen, waaruit duidelijk blijkt dat deze onschendbaarheid het gevolg is van het afzien van geweld. WASHINGTON (AP) De door pre sident Nixon aangestelde commissie die een onderzoek moet instellen naar het vraagstuk van de pornografie, is voorlo pig tot de slotsom gekomen dat ontucht geen seksuele misdrijven veroorzaakt of de moraal van jonge mensen aantast. De vrees dié bestaat ten aanzien van de gevolgen van de huidige golf van sek suele vrijheid in films, boeken en tijd schriften. wordt door de staf van de commissie in het eerste ontwerp-rapport als volgt afgedaan: „Uit niets blijkt dat pornografie een nadelige invloed heeft op moraal, karak ter, seksuele oriëntatie of houding bij de jonge mens". Hieraan wordt toegevoegd: „Uit re search is gebleken dat erotisch materi aal niet bijdraagt tot het ontstaan van karakterfouten en evenmin een belang rijke factor vormt bij anti-sociaal ge drag of criminaliteit. Samenvattend kan worden gezegd dat er geen bewijs was, dat blootstelling aan pornografie leidt tot wangedrag door jonge mensen of vol wassenen". Het rapport van de commissie zal pas tegen het einde van deze maand worden gepubliceerd, maar het grootste deel van het eerste ontwerp is ter kennis ge bracht van een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden die de volgen de week zal trachten de conclusies er van in hoorzittingen te bestrijden. MONTEVIDEO, (Reuter). Het minis terie van defensie van Urugay heeft de veiligheidstroepen en de politie gisteren opgedragen eerste te schieten en dan pas vragen te stellen in gevallen van twijfel Volgens een bekendmaking is de order ge geven „teneinde herhaling te- voorkomen van ongelukkige vergissingen". Volgens de verklaring werken de strijd krachten samen met de politie tegen sub versieve machten om de vrede in de re publiek te handhaven. Dit eist scherpe controle in de hoofdstad Montevideo en de rest van het land. De bekendmaking volgde enkele uren nadat de stadsguerrilla's hadden laten we ten bij hun eis tot vrijlating van alle po litieke gevangenen te blijven in ruil voor een Amerikaanse functionaris en een Braziliaanse diplomaat die zij in gijzeling houden. ADVERTENTIE Uitgevoerd door de HOOFDSTADOPERETTE in het OPENLUCHTTHEATER te Bloemendaai op Deze voorstelling wordt georganiseerd door Haarlems Dagblad - IJmuider Courant - Beverwijkse Courant Kaartverkoop aan de loketten van bovengenoemde dagbladen. Entreeprijs voor abonnees van dere bladen ƒ8.en ƒ4.(Norm. 5.— en 1 Reeds gekochte kaarten voor de verregende voorstelling van zondag 26 juli 1970 zijn geldig. - In München hebben ongeveer vijftig Perzische studenten het consulaat-generaal van Iran bezet. Zij droegen kappen om niet herkend te worden. Hun actie was bedoeld als protest tegen doodvonnissen die in een geheim proces in hun land zouden zijn geveld over vier geestelijken. De studenten verklaarden het gebouw niet te zullen verlaten, voordat zij uitvoerige inlichtingen over het bewuste proces zouden hebben gekregen. Volgens de demonstranten zitten m Iran ZO.UUO mensen gevangen voor politieke misdrijven. Zij kondigden een hongerstaking van twee dagen aan. De Westduitse politie heeft later op verzoek van de Per zische ambassade in Keulen de studenten uit het consulaat-generaal m Mün chen verwijderd. Na een vechtpartij met de politie zijn twee studenten gearres teerd. De vijftig studenten zijn naar het politiebureau overgebracht voor ver hoor. Op de foto: een van de studenten wordt door de politie naar een overval wagen gebracht. ROBERT KENNEDY JR 146 WASHINGTON (AFP). President Nixon heeft de strijd aangebonden met de papierwinkel van de bureaucratie. In een memorandum dat de Amerikaanse pre sident op een bijeenkomst aan zijn mi nisters heeft overhandigd, vraagt hij de regeringsbureaus de werkelijke behoeften aan inlichtingen opnieuw in beschouwing e nemen en „alle rapporten af te schaf fen die niet absoluut noodzakelijk zijn' De gegevens die de federale autoriteiten op alle niveaus jaarlijks ontvangen, hetzij uit particuliere bron door middel van for mulieren, hetzij uit publieke bron (memoi- kosten de staat zo'n 10 miljard dollar. De Amerikanen besteden jaarlijks samen 100 miljoen uur aan het invullen van for mulieren voor de staat of gemeenten. In zijn memorandum zegt Nixon te ho pen de papierwinkel het komende jaar met 5 percent te verminderen. Hij streeft hierbij twee doelen na: 1. Besparing van 5 miljoen werkuren die de bevolking nu besteedt aan het invullen van formulieren e.d. 2. Besparing van 200 miljoen dollar aan tijd en papier die door de regering worden gebruikt voor het verwerken van de stuk ken. thans op forse maatregelen ter beteuge ling van de onlusten aandringt. De recht se leden eisen dat de door de katholieken zo gehate wet voor speciale bevoegdhe den, die arrestatie, gevangenneming en internering zonder proces mogelijk maakt tegen de aanstokers van het geweld zal worden toegepast. Het is echter onwaar schijnlijk dat de regering deze eis zal in willigen, omdat een dergelijke maatregel vrijwel zeker tot verdere escalatie van het conflict zal leiden. Maar rechts pro beert de hele Unionistische partij hier over in rep en roer te brengen. Minstens de helft van deze partij sympathiseert met de onverzoenlijke protestantse extre misten. Een comité van 12 gewone, meest rechtse, fractieleden heeft ook voorge steld het nieuw gevormde Ulster Defensie Regiment, dat de plaats inneemt van de vroegere politiereservisten, de protestant se en vaak extremistische b-specials. en uit 3500 man bestaat, die thans onder het Britse leger ressorteren, te versterken. De rechtervleugel oefent scherpe cri- Begr(jpel(jkerwijze wordt de stemming onder de Britse militairen steeds meer verbitterd. Ze staan als neutrale scheids rechters te midden van de tierende mas sa, terwijl een regen van projectielen op hen neerdaalt, welke zij met hun nieuwe het hele lichaam beschermende, transpa rante oproerschilden pogen af te weren. Sinds de militaire huiszoekingen naar wapens in de katholieke buurten, waar- res, statistieken, diverse rapporten enz.) bij het soms hardhandig toeging, en het j j-"doodschieten van de 19-jarige Danny O'Hagan is er een nieuwe furie tegen het Britse leger ontketend. Dinsdag gaven in het overwegend katholiek Bally Murphy- district de militairen hun passiviteit op en drongen zij een flatgebouw binnen vanwaaruit ze werden bestookt, hetgeen onmiddellijk de rust deed wederkeren. Ook dit is een nieuwe ontwikkeling. Tot dusver trachtte het leger het privé-be- staan van de omwonenden zoveel moge lijk te ontzien. Het behoeft niemand te verbazen dat vooral de rechtervleugel van de Unionis tische fractie van het Stormont-parlement tiek uit op premier majoor Chichester- Clark, die thans op het Europese vaste land op vakantie is, voor de manier waar op hij de crisis tot nu toe heeft behan deld en is ook verstoord over het algemene verbod om optochten te houden, waar door de traditionele en ceremoniële Oran je-parades niet kunnen doorgaan. Voor de gematigde Chichester Clark, tegen wie ook de Paisley-aanhangers hitsen, dreigt het gevaar dat zijn positie geleidelijk wordt verzwakt. Het comité dringt erop aan dat een be perkte mars van de zogenoemde „leer jongens" op 12 augustus in Londonderry zal worden toegestaan alsmede beperkte demonstraties op 29 augustus van een andere Oranje-organisatie. De protestantse extremistische leider, dominee Ian Paisley, heeft verklaard dat per brief zijn leven is bedreigd door de zogenoemde „Ierse Republikeinse Broe derschap", een voorloper van het illegale Ierse Republikeinse Leger, dat vanuit Dublin opereert. De politie heeft de zaak In onderzoek. Het Lagerhuislid Bemadette Devlin, voortkomend uit de studentenbeweging voor volksdemocratie in Belfast, zal in oktober, wanneer zij de gevangenis zal verlaten, een boek over haar gevangenis ervaringen schrijven. Haar eerste boek, een biografie „De prijs van mijn ziel' waarvan in Engeland en het buitenland reeds meer dan 100.000 exemplaren zijn verkocht heeft haar tot nu toe meer dan 80.000 gulden opgebracht. „Misschien kan men het met hen eens zijn die menen dat er ondanks alles toch geen reden is voor wanhoop over Noord- lerland", aldus de „Guardian". „Een po sitieve factor is namelijk dat sinds het optreden van de gematigde beweging voor burgerrechten in 1968 en 1969 en het in grijpen van de Britse regering het so ciale en economische onrecht in Noord- Ierland niet langer meer wordt geduld. De burgerrechtbeweging streeft naar nor male, niet op godsdienstige tegenstelling berustende verhoudingen." „Een andere glimp van hoop is dat bij de onlusten van deze week de protestan ten zich voor het eerst stil hebben ge houden. Verontrustend is echter dat het Britse leger thans geconfronteerd wordt met de katholieke militanten, zoals deze vroeger tegen de politie, de koninklijke Ulster gendarmerie, tekeer gingen, al is volgens de katholieken de reden voor hun optreden de verscherpte houding van het Britse leger sinds de Conservatieven in Engeland aan de macht kwamen." „Men vecht thans niet meer zoals des tijds", aldus de „Guardian", „voor een volledige democratie die geleidelijk aan wordt ingevoerd maar gilt: weg met de Britse moordenaars! Helaas zijn de Noord-Ieren zelf niet in staat hun probleem op te lossen, laat staan de twee Ierlanden te herenigen. Opheffing van de grote werkloosheid met Britse hulp vormt de enige hoop voor een overwin ning van de rede in dit door haat en ar moede verscheurde land. De tragiek is dat de situatie in Noord-Ierland kapi taalbeleggers juist afstoot, al speelt het dagelijkse drama zich slechts in enkele achterbuurten af en is het op het in dustriële front rustig." HYANNIS PORT (Reuter). Robert Kennedy, de 16-jarige zoon van wijlen senator Robert Kennedy en de even oude R. Sargent Shriver, zoon van de voor malige Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, zijn in Hyannis Port (Massa chusetts) gearresteerd. Ze zouden in het bezit van verdovende middelen zijn ge weest. De twee jongelui moeten vandaag voor de districtsrechtbank verschijnen, teza men met vijftien andere verdachten die dinsdagavond werden gearresteerd tij dens razzia's van de plaatselijke politie in en rond Hyannis Port. Betrouwbare kringen in Hyannis Port die de arrestatie bekendmaakten, zeiden dat het marihuana betrof. De politie weigert commentaar te ver strekken. Onder de staatswetten van Mas sachusetts worden personen onder de zestien jaar door de kinderrechter be recht en mag het verloop van de rechts zitting niet worden gepubliceerd. De jongelui waren met vakantie op het landgoed van de familie Kennedy. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De boringen voor de aanleg van een nieuwe l(jn van de metro in Rome hebben zeer ernstige gevolgen gehad. In een dichtbevolkte wijk, even buiten de stadspoort van St. Jan, zijn tientallen gro te flatgebouwen zwaar beschadigd en de scheuren in de muren zijn van dien aard dat men voor instorting vreest. Dinsdagavond heeft de burgemeester in allerijl een decreet uitgevaardigd, waarbij een groot deel van de Via Appia Nuova moet worden ontruimd, wat betekent dat ruim 5000 mensen dakloos worden. In de loop van gisteren hebben technici opnieuw de toestand in ogenschouw ge nomen. Naar hun mening is het directe ge vaar niet zo groot, zodat men zou kunnen volstaan met de voorlopige ontruiming van een kleiner aantal flatgebouwen. Voorlopig is niet alleen het autover keer door de betrokken, bijzonde? drukke straat stilgelegd het gaat om net begin van de weg naar Napels maar tevens zijn alle werkzaamheden aan de metro, die zich al sedert vijftien jaar langzaam voort slepen, opnieuw opgeschort. Hongersnood. Ongeveer twee miljoen be woners van gebieden in de Arabische republiek Jemen worden door hongers nood bedreigd. Dit heeft de Liga van Rode Kruis Verenigingen in Genève be kend gemaakt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3