They shoot horsesdon 't theyeen benauwende film FILMS IN AMSTERDAM Spanning rond Omroep-CAO wordt minder Veel schouwburgen zijn te vaak dicht UITGAAN IN HAARLEM CRISISJAREN HERLEVEN IN MARATHONDANS Wedstrijd voor jonge schilders Nieuwe film van Ingmar Bergman Roemeen Nastasi leider van Haags theater-centrum TV vrijdag Natuurfilm over kraanvogels TV vanavond Radio zaterdag TV zaterdag VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 11 Bitter commentaar Record-ver dwazing Nachtvoorstellingen BEDAAGD ARTI OP HIPPE TOER Realistisch beeld Benauwend Regeling arbeidstijd naar later datum „GEÏSOLEERDE CULTUURHUIZEN" In Haarlem r\4- 4 o m orlr 'm AMSTERDAM Het is merk waardig dat de roman „They shoot horses, don't they" die Horace McCoy in de dertiger jaren schreef, eerst nu verfilmd is, vooral ook waar de schrij ver na de bekende twaalf ambachten, dertien ongelukken, nog voor 1940 bij de filmindustrie terecht is gekomen en daar ettelijke scenario's en film bewerkingen van bekende romans schreef. Alleen de roman die zijn naam bekendheid bracht, was niet onder die bewerkingen. „They shoot horses, don't they" is in ons land vooral bekend geworden door dat Charlotte Kohier er een voordracht aan ontleende die „Marathondans" heet te en die als een van de grootste voor oorlogse prestaties van solo-toneel in de herinnering is gebleven. Mede door het succes van deze voordracht is de roman hier gelezen en als een bitter commen taar op de crisisjaren gewaardeerd. Zo als John Steinbeck's „Druiven der gram schap" een monument is geworden voor de bezitloze boeren uit de „Death Val ley" in de jaren dertig, zo is de roman van Horace McCoy een blijvende getui genis van de crisis-ellende in de grote steden die tot mensonterende vertonin gen als de marathondans aanleiding werd. Nu is het verschijnsel marathondans, waarbij het er om ging wie het langst als paar op de dansvloer wist te blijven, gemakkelijk te verklaren als een voor- Uitputting en wanhoop in „They shoot horses, don't they" liefde van Amerikanen om records te breken. Wie het het langst op een paal of op een boomtak wist uit te houden, werd al in de twintiger jaren tot held uit geroepen en kon, door het afsluiten van weddenschappen, geld met deze zinloze prestatie verdienen. De ellende van de crisisjaren bracht echter aan deze sport- verdwazing een lugubere dimensie, door dat het verdienen van geld stimulans werd tot het leveren vgn onmenselijke topprestaties. De marathondans is daar een van de meest trieste voorbeelden van geworden en Horace Mc Coy heeft deze menson waardige demonstratie tot in de finesses beschreven. Er kwamen in deze sector van kermisachtig amusement danswed strijden voor die meer dan een maand Behalve in City, waar een Frans po- litiedrama, „Le dernier saut" van Edouard Luntz met Maurice Ronet en Michel Bou quet in première gaat, is er in geen der Amsterdamse bioscopen iets nieuws te beleven. Hier en daar ontdekt men tussen de talrijke prolongaties een spaarzame reprise die voor sommigen „nieuw" aan doet, maar overigens is de Amsterdamse filmagenda van deze week identiek met de vorige. De geringe veranderingen worden ver oorzaakt doordat bijvoorbeeld Kriterion „The chase" van Arthur Penn terug brengt, Cinetol de beide muziekfilms van Don Pennebaker, „Don't look back" met Bob Dylan en Joan Baez en „Monterey Pop" in één programma gecombineerd heeft, het Leidseplein Theater Zeffirelli's „Romeo and Juliet" opnieuw heeft inge zet en Royal het nog eens met Norman Wisdom in „De verknipte melkboer" gaat proberen. Zodat de echte verrassingen ditmaal voornamelijk in de nachtvoorstel lingen gezocht moeten worden. Voor de grootste verrassing in deze sec tor zorgt Kriterion die „Come back Afri ca" van Lionel Rogosin op vrijdag- en zaterdagnacht vertoont, precies tien jaar nadat hetzelfde theater deze schokkende reportage over de Zuidafrikaanse apart heid in première had gebracht. Rogosins film stamt uit 1959 en werd grotendeels met de toen nog weinig gebruikte „candid camera" opgenomen, eenzelfde methode als de filmer toegepast had met „On the Bowery", waarmee hij zijn naam maakte. Via een kleine intrige confronteert de filmer ons met de problemen van de ge kleurde bevolking en de onhoudbare si tuatie, waarin zij zich bevindt. Veel ervan is na tien jaar helaas nog altijd actueel. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De deftige en be daagde Maatschappij Arti et Amicitiae is helemaal op de hippe toer. Ze nodigt jeugdige Nederlandse kunstschilders die op 1 januari 1971 de leeftijd van 31 nog niet hebben gehaald uit, mede te dingen in een wedstrijd. Inplaats van de normale landschap jes en vergezichten worden deze keer werken ingewacht met een der navolgen de onderwerpen: Het huwelijk van Bea trix en Claus, de Damslapers, de bezet ting van het Maagdenhuis of de wed strijd Feijenoord-Celtic. De kleinste maat van deze schilderijen moet 100 centimeter zijn. In de jury zitten Arie Kater, Theo Kurpershoek, Melle, Co Westerik en dr. S. H. Levie. De inzendtermijn sluit 10 november van dit jaar. NEW YORK (AP) De Zweed Ing mar Bergman gaat zijn eerste film in de Engelse taal regisseren en produce ren. De film berust op een origineel sce nario, dat door Bergman is geschreven en dat de naam ..The Touch" heeft mee gekregen. De hoofdrol wordt gespeeld door de po pulaire Amerikaanse acteur Elliott Gould. Verder worden rollen gespeeld door Bibi Anderson en Max von Sydow. die reeds in andere Bergmanfilms zijn op getreden. Het budget voor de film, die wordt ge financierd door de filmafdeling van de American Broadcasting Companies, be draagt 1,5 miljoen dollar. Op 15 septem ber zal te Stockholm een begin met de opnamen worden gemaakt. Opvallend is ook de nachtvoorstelling in Nöggerath. Daar wordt een speciale middernachtpremière van de Amerikaan se film „They shoot horses, don't they?" gegeven, het uitproberen dus van de film op een speciale publiek, wat de laatste tijd een veel toegepaste bedrijfspolitiek schijnt te worden. Overigens staat de film al aan gekondigd in Tuschinski dat echter eerst van het succes van „West Side Story" de bodem wil zien. Meer erover elders op deze pagina. „The wild angels" is in Bio gebleven, Cinétol zet de serie Italiaanse „westerns" voort met „Death rides a horse" en Leid seplein Theater dat een reeks voorstel lingen begonnen is onder de titel „Zeven weken lachen in de nacht" heeft Blake Edwards „What did you do in the war daddy?" op het programma genomen. In Cineac Reg. Breestraat een reprise van Boom", onder de titel „Branding", van Joseph Losey, met de Burtons en Noel Co ward, DeSmet prolongeert „De man met de wassen beelden" en Studio K maakt het jaar vol dat „The Cincinnati Kid" het op de nachtvoorstellingen heeft uitge houden. CHARLES BOOST DEN HAAG. De Roemeen Ricardo Nastasi is benoemd tot leider van het HOT (Haags Ontmoetingscentrum voor Theaterkunsten). Hij zal zijn taak onder supervisie van de Haagse Comedie uit voeren. De 32-jarige Nastasi ging school in Salzburg en studeerde aan de universiteit van Freiburg. Hij hoopt binnenkort te pro moveren bij prof. Klaus Guenther Just in Bochem op een onderwerp over ma rionetten. De heer Nastasi deed, sedert hij in 1958 een marionettentheater had, ook er varingen op onder andere als organisator van evenementen, leider van een experi mentele toneelgroep, regisseur en acteur. Sinds vorig jaar is hij als dramaturg, regisseur en acteur werkzaam geweest bij het stedelijk theater in Constanz-Bo- densee. onafgebroken duurden. De organisatoren verdienden aan de entreeprijzen en de inleggelden der deelnemers, de deelne mers dongen mee naar de prijzen voor hen die het langst op de dansvloer ble ven en dansbewegingen maakten, en hoopten er verder op tussentijds dusda nig op te vallen dat zij door een firma of bedrijf geadopteerd zouden wonden, wat betekende dat zij in shirts met de firma naam zouden dansen en allerlei vergoe dingen en kleine prijzen in de wacht kon den slepen. Maar de meeste crisis-slacht offers deden mee om enige weken onder dak te zijn en een gratis bed en vrije maaltijden te krijgen. Want het werkschema schreef twintig minuten rust voor na ieder uur van dans activiteit en de humane organisatoren zorgden er wel voor dat dokters en ver pleegsters aanwezig waren om door keu ringen vooraf en medische hulp tijdens de marathon al te dramatische inciden ten te vermijden. Hoewel juist de moge lijkheid van dit soort incidenten de groot ste attractie van het evenement uitmaak te. De film van Sydney Pollack houdt zich nauwkeurig aan deze omstandigheden en mogelijkheden. Het is 1932 en de plaats van handeling is een verlopen danszaal op de zeeboulevard in de buurt van Los Angeles. Roman en film richten hun aan dacht vooral op twee figuren die aan de marathon deelnemen, Robert, een jon gen van buiten die zich toevallig en min of meer tegen zijn zin heeft laten in schrijven en Gloria, een verbitterd meis je dat alles op alles zet de wedstrijd te winnen om daarmee een einde te maken aan de reeks mislukkingen die tot dan haar leven heeft uitgemaakt. Opnieuw brengt het toeval hen samen als een van de vele dansparen die de ko mende weken vrijwel onafgebroken op de dansvloer een erbarmelijke vertoning van menselijke degradatie te zien zullen geven. Tot twee maal toe wordt de dag en nacht doordraaiende marathon onder broken voor een wedstrijd in snelwande len door de al uitgeputte paren, waarbi; de deelnemers die de eindstreep niet ha len binnen de afgesproken tijd, van ver dere deelneming worden uitgesloten, wat opnieuw tot dramatische taferelen van volkomen uitputting en van elkaar voort slepen leidt. Een wisselend publiek, waaronder be roemde sterren uit het nabije Hollywood vult intussen de tribunes, amuseert zich, moedigt aan of sluit weddenschappen Ze zijn daar, zoals een der organisato ren fijntjes opmerkt, om wat ellende en narigheid te zien, zodat zij zichzelf wat prettiger kunnen voelen. „They shoot horses, don't they?" is door deze gede tailleerde en realistische tekening van een eens bestaand hebbend instituut een benauwende herinnering aan de crisisja ren geworden, waarin Jane Fonda als Gloria, Michael Sarrazin als Robert die na afloop gedwongen wordt zijn partne rin dood te schieten, maar vooral Gig Young als een van de organisatoren van het feest beklemmend spel te zien geven. CHARLES BOOST HILVERSUM. Teneinde een spoe dige totstandkoming van de Omroep- CAO 1970 te bevorderen hebben de besturen van de NOS en de Wereld omroep besloten, de kwestie van de harmonisering der arbeidstijden voor het omroeppersoneel uit de CAO voor dit jaar te lichten. Deze harmonisering houdt voor het overgrote deel van de omroepmede werkers een verkorting van de ar beidstijd in, maar voor enkele tiental len radiomedewerkers een arbeidstijd verlenging. Van werkgeverszijde is steeds vastgehouden aan een koppe ling van de werktijdverkorting voor een groot deel van het personeel aan de arbeidstijdverlenging voor onge veer 45 radiotechnici. Voor de vakbonden was dit onaan vaardbaar. Toen men hieromtrent geen overeenstemming kon bereiken, is door de Unie BHP-NTB en de Christelijke Bedrijfsbond HBV al voorgesteld om deze kwestie uit de CAO voor 1970 te lichten. Maar de bond Mercurius wilde deze kwestie in de CAO voor dit jaar geregeld zien en eiste van de werkge vers, dat de werktijdverlenging onge daan zou worden gemaakt. De besturen van NOS en Wereld omroep hebben deze week in een brief aan de vakorganisaties en vandaag in een mededeling aan het personeel ge steld, dat de werknemersorganisaties een dezer dagen een CAO zal worden aangeboden, die gebaseerd is op het resultaat van de gevoerde onderhande lingen. „Om zo mogelijk een CAO voor 1970 met alle betrokken werknemers organisaties overeen te komen, heb ben de besturen zich bereid verklaard om het punt, dat tot dusver een be lemmering heeft gevormd, namelijk de regeling van de wekelijkse arbeidstij den, daaruit te lichten" aldus het communiqué van de werkgevers. Mocht desondanks Mercurius niet bereid zijn om de CAO te onderteke nen, dan zal de CAO met de onder tekening door de beide andere bonden naar het loonbureau worden gestuurd. De CAO is in dat geval ondertekend door twee bonden, die slechts 20 per cent van het totale personeelsbestand vertegenwoordigen. De werkgevers hebben wel laten weten, dat men bereid is om direct na de totstandkoming van de CAO 1970 de onderhandelingen over de werktij denkwestie te heropenen. Nederland 1. Als Pipo de kleintjes naar bed heeft gejaagd en de groten het journaal hebben gezien, brengt de Evangelische Omroep een program ma over de tieners, getiteld Teen Re- volt. Het is een documentaire over het werk van de christelijke jeugdorgani satie Teen Challenge, die al vele jaren probeert de jeugdcriminaliteit, de ho mofilie en het druggebruik te bestrij den. Koorzang uit Kampen sluit het evangelische programma af. Na het journaal neemt de NCRV de dienst over met eerst de actualiteiten rubriek Hier en Nu en vervolgens een aflevering van Please Sir. In Poppar- lement komt een bekende persoonlijk heid terug, van wie we in lange tijd niets hebben gehoord, nl. Boudewijn de Groot. Hij maakt deel uit van de jury samen met Albert Mol, Marie Cecile Moerdijk en Leo Riemens. Als getuigen-deskundigen treden voorts op Willem Duys, Godfried Bomans, Joost de Draayer, Roel Balten en Henk v.d. Berg. In de studio treden op: Ciska Pe ters met o.m. haar voltreffer over de kermismeiden en de Belgische beat- groep the Pebbles, die hun aanvanke lijke beloften toch niet helemaal heb ben ingelost. Zolang de kraanvogels nog overvlie gen is een film, die wordt vertoond in het kader van het natuurbescher mingsjaar en die een inleiding mee krijgt van Prins Bernhard, die zich immers erg inspant voor de natuurbe scherming. De BBC maakte deze do cumentaire in kleur. De dagsluiting wordt verzorgd door ds. Okke Jager, die spreekt over kerkelijke verdeeld heid over het wereldgebeuren. Na het met een samenvatting van de kwalifi- catieritten voor amateursprinters om het wereldkampioenschap wielrennen in het Engelse Leicester. Nederland 2. Pipo, het nieuws en dan Première, de 14-daagse rubriek over filmkijken en filmmaken. De VARA vervolgt om half acht het avondprogramma met twee filmpjes, eerst Lief zijn voor muizen, een Hon gaarse tekenfilm en vervolgens een slapstick met Harry Langdon, getiteld Knight Duty. Na het journaal gaan we op de meer moderne toer en wel via Zomaar een Zomeravond en Mannix. In de Zomer avond ontvangt gastheer Koos Poste- ma de nodige gasten, van wie we noe men de Engelse zangeres Cleo Laine, het variéténummer the mad caps en voor de improvisatie Berend Boude wijn, Trudy Labije en Henk Molen berg. Verder zijn er de bekende spel letjes, de vraaggesprekjes en tussen- muziekjes van het orkest o.l.v. Tony Nolten. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.23 Weekeind. 7.54 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Van de voorpagina. 8.15 Stereo: Z.O. 135. (9.35 Waterstanden). 10.30 Stereo: Tango Rumba orkest. 11.00 Nws. 11.03 Stereo: Lichte gramm.muz. 11.10 Licht orgelspel. 11.25 Oosteuro- pese kroniek. 11.45 Fanfare-orkest. 12.05 Stereo: Licht strijkorkest. 12.30 Sportnws. (Tussen 12.45 Wereldkam- pioensch. wielrennen te Leicester). 13.00 Nws. 13.11 Varia. 13.13 Actualiteiten. 13.23 Stereo: Jongerenprogr. 14.35 Ra dio Jazz Magazine. 15.00 Progr. gew. aan Beethoven. 16.00 Nws. 16.03 Ste reo: Scan. 16.15 Stereo: Mod. Muz. 16.35 Artistieke staalkaart. 17.10 Oude operamuz. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Stereo: Open Huis. (19.30 Nws.) 21.00 Stereo: Klass. muz. 22.00 Amus. muz. 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Stereo: Licht kwintet. 23.15 Stereo: Licht ge- var. pl. progr. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Klass. muz. (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws. 7.32 Hier en Nu). 8.11 Gew. muz. 8.30 Nws. 8.32 Tou- ringclub. 9.00 Theologische Etherleer gang. 9.35 Gymnastiek. 9.45 Stereo: Grand Gala du Disque Classique. 11.00 Nws. 11.03 Stereo: Mod. muz; 11.15 Solarium. 11.55 Mededelingen. 12.00 Zonder grenzen. 12.10 Uit balans. 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoorl. 12.26 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Buitenl. commentaar. 13.00 Verz. pl. progr. 14.00 Stereo: P.M. (16.00 Nws.) 16.30 Inzet. 17.00 Magazine. 17.30 Ste reo: Licht muz. progr. 18.19 Kanjer Ko ning Kompetitie. 18.30 Nws. 18.41 Ac tualiteiten. 19.00 Stereo: Meisjeskoor. 19.30 Jongerenprogr. 20.00 Verz. pl. progr. (21.00 Wereldkamp. wielrennen, in Leicester). 22.00 Troubadour. 22.35 Avondgebed. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: Goal. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Djinn. (10.00 en 11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.03 Popmuz. 13.00 Nws. 13.03 Licht pl. progr. (14.00 en 15.00 Nws.) 16.00 Nws. 16.03 Gevar. muz. progr. 17.00 Nws. 17.02 Hier en Nu. (Tussen 17.00-18.00 Rep. wereld kamp. wielrennen in Leicester) BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.03 Muz. progr. (12.40 SOS-berichten voor schippers). 12.55 Buitenl. persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Gevar. progr. (14.00 en 15.00 Nws. 17.00 Nws. 17.15 Jazz en chanson. 18.00 Nws. 18.03 Voor de jeugd. 18.30 Franse taalwenken. 18.33 Lichte muz. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Muz. progr. 22.00 Nws. en berichten. 22.10 Amus. muz. 23.00 Nws. 23.10 Liederen. 23.40 Nws. ROTTERDAM. ,J>e schouwburgen zijn geïsoleerde cultuurhuizen. Op zon dag geen toneel; in de zomermaanden vrijwel alles dicht; de kassa's open alleen tijdens werkuren; beperkte voorbespre kingsmogelijkheden; geïsoleerde culture le functie (het geven van voorstellin gen)". Deze opmerkingen komen van de Rot terdamse Kunststichting, die ze baseert op een onderzoek naar de schouwburg accommodatie in ons land, dat in de loop van 1968 en 1969 is gehouden door de Vereniging van Schouwburgdirecties. 70 percent van de schouwburgen in Nederland is 's zondags gesloten. Op za terdag is 39 percent gesloten. Het bezwaar ,,'s zondags zitten de gezelschappen in de grote steden", is niet houdbaar: ook 50 percent van de schouwburgen in steden met meer dan 100.000 inwoners is 's zon dags gesloten. Het weekend, het moment waarop het merendeel van de bevolking MUZIEK Grote of St. Bavokerk, (Grote Markt); di. 11 aug. 20 u. en do. 13 aug. 15 u.: Or gelconcert. Openluchttheater, (Bloemendaal): Vr. 20.15 u.: The Dutch Swing College Band. Za. 8 aug. 14-16 u.: „Yorkshire Youth Concert Band" uit Engeland. Dancing Ferdinand (Geertruida Carel- senstraat). Dagelijks van 20-01 u.: dan sen. Treslong, Hillegom). Dagelijks behal ve maandag: diner-dansant. Cabaret-dancing Caramella, (Zand- voort). Dagelijks dansen „Les Etoiles". Hotel Bouwes, (Zandvoort). Dagelijks „I Cavelieri". Hotel Esplanade, (Badhuisplein, Zand voort). Dagelijks van 20-02 u.: Optreden van het DA-trio. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van wer ken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Frans Hals' meesterwerken. Iedere zaterdag extra avondopenstelling van het met kaar sen verlichte museum van 20.30-22.30 uur. Tot en met 5 september. Dagelijks van 10-17 uur. Zondag 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum, (Jansstraat 39). Permanente tentoonstelling van ou de religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 10-12.30 en van 14-17 uur. Zondags van 14-17 uur. Teylermuseum (Spaame 16). Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 10-17 uur. De eerste zondag van de maand van 13-17 uur. Vis- en Vleeshal (Gr. Markt). Func tionele kunst van de 21ste eeuw" exposi tie van objecten van Curt Stenvert. Tot en met 5 september. Tevens in de Vishal een expositie van fotogroep „De Mug gen". Tot en met 22 augustus. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Koudenhornkazeme (Koudenhom). Per manente tentoonstelling van de stichting Meervoudig Amateur Centrum Ruimte waarneming en Onderzoek (MACRO) ge opend maandag en vrijdag van 10.30-22 u dinsdag en vrijdag 14-17 u. en zater dag 13-17 u. Museum Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heiligland 1 rd). Permanente expositie van voornamelijk Haarlemse kunste naars. Bezichtiging van de gebrandschil derde ramen uit 1602. Dagelijks, behal ve dinsdag, van 10-20 uur. Van 20-24 uur: klassiek grammofoonplatenprogramma. Galerie T., (Bakenessergracht) Zomer- expositie van werken van onder anderen Jorn, Heyboer, Klink en Montijn. Dage lijks geopend van 11-17 u. zondags 14-18 uur. Tot en met 31 augustus. Potterie „Het Schoutje" (Schouten- steeg). Expositie van potterie en hand- weef. Dinsdag tot en met zaterdag ge opend van 10-17 uur. Galerie Blokker, (Bronsteeweg 4a, te Heemstede). Tentoonstelling van wand kleden van Rietje Degens. Geopend van 9-7.45 u. Zondag en maandag gesloten, Tot en met 13 augustus. Galerie „De Paerdestal" (Franken- straat 35-37). Expositie schilderijen teke ningen. Daniël Merino. Dagelijks van 11- 22 u. Tot en met 14 augustus. Wijkcentrum Meerwijk, Bemodotte laan). Tentoonstelling van tekeningen van Jan en Martha Hofman. Geopend van 14-16.30 en 19-21 uur. Tot en met 8 au gustus. Thysse's Hof, (Bloemendaal). Tentoon stelling over milieuhygiëne. Geopend van dinsdag tot en met zondag 9-12 en 13.30- 17 uur. Tot 1 september. Galerie Eylders (Haltestraat 77). Expo sitie van werken uit eigen bezit en brons plastieken van Wim Jonker en Jean le Noble en keramiek van Babs van Els- dingen. Van dinsdag tot en met zondag geopend van 19-22 uur. Gemeenschapshuis, (Zandvoort). Foto expositie van „Oud Zandvoort" Dage lijks geopend van 10-12, 14-17 en 20-22 u. Zondag van 15-17 en 20-22 uur. Tot en met 8 augustus. Galerie De Garage, (Kostverloren- straat Zandvoort). Expositie van werken van Danny Visser en Edwin Feith. Ge opend van 12-17 en 19.30-21.30 uur. Tot en met 7 augustus. DIVERSEN Waagtaveerne, (op hoek Damstraat en Spaame). Dagelijks behalve maandag open podium) geopend van 10-18 en 20-24 uur. Vrijdag en zaterdag tot 01 uur. vrij heeft, wordt in Nederland minder dan men zou verwachten gebruikt om de mensen de kans te geven van cultuur in de schouwburg te genieten. De percenta ges worden mede ongunstig beïnvloed, doordat in de zomermaanden de schouw burgen over het algemeen dicht zijn: in mei 34 percent, in juni 70 percent, in juli 84 percent en in augustus 73 percent. De openingsuren van de kassa's van 60 percent van de Nederlandse schouw burgen zijn afgestemd op de niet-wer- kende kunstconsument: de kassa's van 60 percent der schouwburgen zijn 's avonds gesloten en alleen 's morgens en/of des middags geopend. Slechts in 23 percent der gevallen zijn de kassa's de gehele dag open. Voorbesprekingen bij de schouwburg moeten in Nederland overwegend telefo nisch (bij 60 percent) of aan de kassa (bij 57 percent van de schouwburgen) gebeuren. Schriftelijke voorbespreking is slechts bij 13 percent van de Nederlandse schouwburgen mogelijk en via het be spreekbureau slechts bij 17 percent der schouwburgen. De meeste schouwburgen in Nederland hebben slechts een zeer geïsoleerde, cul turele functie, namelijk het geven van voorstellingen. In 87 percent van de schouwburgen wordt het publiek het niet mogelijk gemaakt, zich te documenteren bijvoorbeeld via het aanschaffen van lit teraire platen op toneelgebied en derge lijke. In 93 percent van de schouwbur gen krijgt het publiek de gelegenheid op andere manier (via gesprekken, littera tuur etc.) kennis te nemen van culturele uitingen dan via „voorstellingen" De meerste schouwburgdirecties vinden het interieur van de schouwburgen veel belangrijker dan het exterieur: immers in het interieur vinden „voorstellingen" plaats. De sluisfunctie die het exterieur van een gebouw heeft voor de potentiële bezoeker, wordt niet onderkend, aldus de Rotterdamse kunststichting. 75 percent van de schouwburgdirecties is overigens van mening, dat toneelvoorstellingen al leen in de schouwburg gegeven moeten worden, en zeker niet in de bedrijven. De Haarlemse schouwburg wijkt niet veel af van het algemene beeld. Be- spreekuren dagelijks van 10-3 uur (tele fonisch van 12 tot 3). De schouwburg gaat 's avonds om 7 uur open, maar dan kan men er alleen terecht voor de voorstel ling van die avond. In juli en augustus zijn er geen voorstellingen op een enkele na eind augustus. Wel is de schouwburg op zaterdag en zondag open. Het theater wordt vrijwel uitsluitend voor voorstel lingen gebruikt- een enkele keer is er een congres. De schouwburg kent een goed geoutilleerde informatiebalie, die van 10 tot 5 uur open is. Nederland I 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 E.O.: Teen Revolt (doc.). 19.30 Koorzang. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 NCRV: Hier en Nu. 20.45 Please Sir, tv-serie. 21.10 Popparlement. 22.00 Zolang de kraanvogels nog overvliegen (film). 22.50 Avondsluiting. 22.55 NOS: Journaal. 23.00 Wereldkamp. Wielrennen te Leicester. Nederland II 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 NOS: Première. 19.30 VARA: Lief zijn voor muizen. 19.35 Knight Duty. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 VARA: Zomaar een zomeravond. 21.45 Mannix. 22.35 NOS: Journaal. Nederland I 16.00 NOS: Journaal. 16.02 De Debbie Reynolds-Show. 16.30 Voor de jeugd. 18.15 NOS: Wereldkamp. Wielrennen te Leicester. 18.45 Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 KRO: Bruintje Beer. 19.08 Daktari. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 KRO: Show overleden zangeres Alexandra. 20.50 De Marollen in opstand (rep.) 21.40 Johnny Belinda (film). 23.15 Epiloog. 23.20 NOS: Journaal. 23.25 Wereldkamp. Wielrennen te Leicester. Nederland 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 AVRO: Vaders tegen wil en dank. 19.30 Nat. Philippijns Ballet. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 AVRO: High Chaparral. 21.10 AVROSkoop. 21.55 Life and times of Lord Mountbatten (doe.). 22.45 Wereld Muziekconcours te Kerkrade. 22.55 NOS: Journaal.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11