„Koude" vakantieoorlog in landelijk Meerkerk BOERDERIJKAMPEERDERS CONTRA POLITIE Zeven doden bij botsing Onderzoek naar sterfte onder eenden goeie tip warn avondtrip RUilEWmBRHHWOE Afgetreden wethouders verlangen wachtgeld Gemakkelijk stelen in Hilversumse studio's Prins Claus in NI W-interview VERLOVING WAS VUURPROEF De DZH bust u er heen. Dagelijks Wij willen geen geld van Abbey Leven MAN STEEKT VROUW DOOD Nederlander bij botsing betrokken; drie doden Raamwet tegen wilde dieren op komst Nasleep Gorkumse bestuurscrisis IN DDR BABY GESTIKT SPREEKBUISREDACTEUREN STELDEN PORTIERS OP DE PROEF Israël VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 2 Vrije recreatie In Den Haag Oranje Vrijstaat: Meningen Braziliaans diplomaat wordt in zijn land begraven Oorlog (Van onze correspondent) GORINCHEM In Meerkerk, lan delijk plaatsje onder de rook van Gorinchem, broeit een vakantierel met als hoofdpersonen de landbouwer Van den Berg ter ene, en burgemees ter A. Berends ter andere zijde. Inzet van de strijd: een gratis kampeerter rein. Boer Van den Berg, ex-Staten lid van de Boerenpartij, plaatste on langs in verscheidene bladen adver tenties waarin hij den volke meedeel de dat er op zijn erf gratis gekam peerd mocht worden. Dat resulteerde in een flinke uittocht van stadsmensen naar het boerenland. Vooral grote gezinnen, voor wie het kam peren op legale campings een dure aange legenheid is, grepen het buitenkansje met beide handen aan. Maar ook kwamen er kampeerders die vinden dat het op de of ficiële terreinen te rumoerig is. Zo'n dertig gezinnen alsmede een vrij groot aantal losse kampeerders hadden er deze week hun tenten opgeslagen, hetgeen een doorn in het vlees van Meerkerks burgemeester was. Recht en wet dienen nageleefd te worden, meende hij en donderdagochtend deed hij in alle vroeg te een „inval" in boer Van den Bergs kam- peer-dorado, daarbij vergezeld van zeven stoere politiemannen. De nog slapende kampeerders het was halfzes in de morgen werden met barse kreten en gebons op caravans gewekt en dat werd niet erg op prijs gesteld. Het kwam tot levendige discussies en tenslotte bliezen de „aanvallers" de af tocht, nadat zij alle illegale kampeerders hadden aangezegd, zo spoedig mogelijk hun biezen te pakken. Proces-verbaal werd (nog) niet opge maakt. De burgemeester: „Wij zullen even afwachten wat er nu verder gebeurt. Het gaat trouwens niet zozeer tegen die kampeerders maar wel tegen de heer Van den Berg, die alle verordeningen aan zijn laars lapt. Zelfs een aangetekende brief heeft hij mij ongeopend teruggestuurd. Met die man valt niet te praten, hij wil met zijn kop door de muur. Repliek van boer Van den Berg: „Wat ik met mijn grond wil doen, gaat niemand wat aan. Sterker nog: er zijn massa's boeren die stadsmensen gastvrij willen ontvangen en die een stukje land hebben waar ze 's zomers toch niks mee doen. Maar gekampeerd mag er niet worden door die idiote verordeningen. Die stads- DEN HAAG De G.G. en G.D. in Den Haag zoekt samen met de veterinaire diensten in Leiden, Utrecht en Rotterdam en met TNO in Delft naar de oorzaak van de sterfte van eenden in Den Haag ge durende de laatste weken. Volgens de dierenbescherming zijn er rond 350 dode eenden uit het verversingskanaal bjj Sche- veningen gehaald en een tiental uit vijvers. De eenden zijn gestorven nadat zich bij hen verlammingsverschijnselen aan de poten hadden voorgedaan. Een eerste onderzoek van dode eenden op infectieziekten en vergiftiging heeft uit gewezen dat daar bij de onderzochte die ren geen sprake van is geweest. Het onder zoek zal met andere kortgeleden aange troffen dode eenden worden voortgezet. G.G. en G.D. en TNO zullen ook monsters analyseren van het water van het ver versingskanaal, waarin gedurende de zomermaanden door de jeugd geregeld wordt gezwommen. AMSTERDAM De Amsterdamse ka bouters accepteren geen geld van de ver zekeringsmaatschappij Abbey Leven om het door hen gekraakte pand aan de Kei zersgracht te verlaten. De maatschappij had toegezegd geld in de kas van Oranje Vrijstaat te storten als de kabouters voor maandagmiddag 12 uur zouden zijn ver trokken. Abbey Leven wilde het pand „netjes aan de nieuwe eigenaar opleveren". Een woordvoerder van het ministerie van huisvesting van Oranje Vrijstaat noemde het aanbod van de verzekerings maatschappij „chantage". Dit bleef over van de auto, die gis termiddag bij Wouw op de weg Roosendaal-Bergen op Zoom na een mislukte inhaalmanoeuvre van de 19- jarige bestuurster door een vracht auto werd geramd. Zeven Ambon- nezen, vier volwassenen en drie kin deren, vonden bij dit ongeluk de dood. Zij waren van Assen onderweg naar Souburg, naar het huwelijksfeest van een familielid. De bestuurster, ver loofde van een van de slachtoffers, werd slechts licht gewond. lui zijn gedwongen, kont aan kont op du re officiële campings te zitten. Ik ben nu bezig, de Stichting Vrije Recreatie van de grond te krijgen en al zo'n dertig boeren hebben een stuk land voor dat doel toe gezegd. Mijn geval zou je een testcase kunnen noemen, en daarom stuur ik die mensen op mijn erf niet weg. 'ns Kijken wie de langste adem heeft. In Frankrijk mag iedereen overal kamperen, zelfs langs de openbare weg en op stadsplei nen. Burgemeester Berends: „Het sanitair is onvoldoende. Als die mensen daardoor een ziekte oplopen, heeft de gemeente het ge daan", In spanning wacht de Meerkerkse dorps gemeenschap af, wat er nu verder ge beuren gaat. De straten waren gister avond laat nog vol met druk discussiëren de dorpelingen en kampeerders waaron der vele jongelui. Die hebben hun tref punt in het café recht tegenover de bur gemeesterswoning. „Als hij weer komt „wekken" opi de boerderij, zullen wij hem ook gaan wekken in zijn ambtswoning", beloofden zij. „We zullen er dan wel voor zorgen dat hij verder 's nachts geen oog dicht doet". Mogelijk zijn ook reeds hulptroepen in aantocht. Gisteravond ging althans het ge rucht dat Amsterdamse en Rotterdamse kabouters van plan zijn, komend week end de vrije camping te kraken. Boer Van den Berg hoopt, dat het zaterdag en zondag „hier zwart ziet van de kampeer ders." Enkele meningen van de gratis kam peerders. Mevrouw Kok uit Zwijndrecht: „Ik ben lid van de Stichting Zuidhollands Landschap. Op de campings van die stich ting, waarvan er steeds meer worden op geheven, ontbreekt vaak elk sanitair. Hier is voldoende water om je te wassen en die w.c. valt best mee". Het gezin Van Doorn (met 12 kinderen) uit de Haagse Schildersbuurt: „Eindelijk hebben we eens een fijne en goedkope vakantie gehad. Ik hoop dat Van den Berg succes heeft met zijn actie". Inmiddels is boer Van den Berg giste ren naar het gemeentehuis geweest om een briefje af te geven met de namen, adressen en beroepen van al zijn logé's. Pikante bijzonderheid: een van de illega le kampeerders is politie-ambtenaar. AMSTERDAM. Een 26-jarige man heeft zijn 40-jarige echtgenote in de af gelopen nacht in hun woning in Amster dam met een aardappelschilmesje dood gestoken. De vrouw was al eerder ge huwd geweest. Het echtpaar had vijf kin deren. De man gaf zichzelf bij de politie aan. Omdat hij onder invloed van verdovende middelen verkeerde kon de politie hem nog niet verhoren. Het motief van de da der is onbekend. DEN HAAG Het stoffelijk overschot van de dinsdag in Den Haag dood in zijn auto aangetroffen 34-jarige Braziliaanse diplomaat zal in Brazilië worden begraven. Dit heeft de tweede secretaris van de Braziliaanse ambassade in Den Haag mee gedeeld. De beslissing over de plaats waar de begrafenis zou geschieden werd aan de familie overgelaten. De datum van ver trek uit Nederland alsmede de datum van de begrafenis wist men op de Braziliaanse ambassade nog niet. Geld lag voor het grijpen. Inbrekers heb ben 11.000 die in een niet afgesloten bureaula lagen in de expeditieruimte van het warenhuis Galeries Modernes in Rijswijk meegenomen. BERLIJN. Een Nederlandse vracht auto is in de DDR op de weg tussen West-Berlijn en West-Dultsland betrokken geweest bij een botsing, waarbij drie per sonen om het leven zijn gekomen en der tien gewond. Het ongeluk gebeurde toen de Nederlandse vrachtauto tegen twee personenauto's en een stationcar opreed. Daarna reden een autobus met 35 toeris ten en nog zes wagens op de wrakstukken in. Volgens het Oostduitse persbureau ADN wordt een onderzoek ingesteld naar de handelwijze van de Nederlander. De volkspolitie wilde geen informatie ver strekken over zijn toestand en zijn iden titeit. DEN HAAG. Staatssecretaris Van de Poel van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijke Werk zal binnen afzienbare tijd een wetsontwerp indienen om de han del in wilde dieren aan banden te leggen. Nederland wordt als een van de belang rijkste handelscentra op dit gebied be schouwd. Het ontwerp krijgt het karak ter van een raamwet en wordt waar schijnlijk al op de begroting van 1971 ge zet. Nederlandse dierenbeschermingsorgani saties maken zich al geruime tijd ongerust over de dierenhandel. In Nederland wor den jaarlijks duizenden apen ingevoerd, die voor een groot deel naar laboratoria voor wetenschappelijk onderzoek gaan. Bepaalde soorten zouden zo met uitroeiing kunnen worden bedreigd. De nieuwe wet zal uitwassen in de dierenhandel te gengaan. EERBEEK. Het 9 maanden oude zoontje Martin van de familie Stangers in Eerbeek is gisteren gestikt. Het kind had zich spelenderwijs vastgesnoerd in een dekentje. ADVERTENTIE Tim 15 augustus van dinsdag t/m zater dag en van 21 augustus-6 september op vrijdag en zaterdag (20.00-22.00 uur) kunt u in dit kasteel uit de 12eeuw genieten van een lichtspelen concerten van klassieke muziek. Stapopi NZH-lijn 71 elk halfuur. Stap uit: Santpoort, Brede- roodsewegl Velserend. UTRECHT. Een nasleep /an de Gorkumse bestuurscrisis die eind vorig jaar leidde tot het vertrek van drie wet houders en acht andere raadsleden speel de zich gisteren in Utrecht af voor de Centrale Raad van Beroep. Twee afge- (Van onze correspondent) HILVERSUM. Onder de kop „Waar gaat dat heen?" bewezen twee redacteuren van het omroepperso- neelsblad „Spreekbuis" hoe goed de Hilversumse studio's wel bewaakt wor den. Min of meer vermomd stapten zij de omroepgebouwen binnen en liepen ongehinderd heen met: een studio- klok, twee schrijfmachines, een brand- blusapparaat, een oscilloscoop, een stoel, een schilderij en een televisie ontvanger. Dat was telkens een kwes tie van rustig naar binnen wandelen en met het voorwerp van hun keuze weer naar buiten lopen. Het pleit voor de portier van de VARA, dat in dat gebouw zelfs niet met een smoes iets te halen viel. Een enkele passage uit het onthul lende stuk omroepjoumalistiek: „De portier van de NCRV-studio spreidde de armen toen wij haastig naar bin nenstapten. „Waar komt u voor?" „Voor de schrijfmachines." „Dan is hfet goed. U begrijpt, we kunnen niet ieder een hier zo maar binnenlaten." Op de terugtocht, met de schrijfmachine, rie pen we „we hebben hem" naar de portier, die tevreden naar ons knikte. Bij de KRO bleek geen portier aan wezig te zijn. We hebben het hier ge laten bij een studioklok. Bij het ver laten van het gebouw bleek de balie in de hoofdingang wel bezet. Maar de portier keek niet op. Zelfs een luid „goedemorgen" en gerammel met de klok brachten hem niet uit zijn lees- concentratie. Daarna brachten we een bezoek aan het tv-complex in het NOS-omroep- kwartier. Met een monitor tussen ons in, gingen we naar de voor de hoofd ingang geparkeerde auto. Achter ons klonk het: „Mag ik even weten waar dat heengaat?" „Naar de Ampère straat". „Mag ik dan uw namen, voor als er gevraagd wordt wie dat heeft meegenomen?" „De Graaf en Wilson" (dit waren gefingeerde namen). „Dank u. U begrijpt, ik moet dat even no teren." De Wereldomroep viel mee. .Goede morgen" wensend naar alle kanten bereikten we de lift. Op de tweede verdieping ontfermden we ons over een stoel en elders over een schilder stuk. Met deze aanwinsten verlieten wij het pand, nadat een van ons (een tikkeltje overmoedig) een vuurtje had gevraagd aan de portier. De beide redacteuren, Frits Bom en Theo Dol, vroegen veel later aan de Hilversumse politie of er nog iets ge stolen was bij de omroep. Men zou hen waarschuwen als er aangifte zou worden gedaan. Op dat telefoontje zit ten de Spreekbuis-redacteuren nog steeds te wachten. treden wethouders, de heren Kilian en De Ronde, kregen van de Gorkumse raad een afwijzend antwoord op hun ver zoek om een wachtgelduitkering. Het Ambtenarengerecht wees het beroep van beide wethouders tegen het raads besluit af en nu zal de Centrale Raad moeten uitmaken wie gelijk heeft: de gemeenteraad van Gorkum of de beide ex-wethouders. Mr. G. D. Heij betoogde namens de wethouders, dat de wachtgelduitkering imperatief in de gemeenteverordening van Gorkum is voorgeschreven. Van vrijwillig ontslag was geen sprake, al dus mr. Heij. Toen de meerderheid van de raad, 11 van de 19 leden, wegens het ontbreken van een basis tot samenwer king met burgemeester Ridder van Rap- pard was afgetreden, was ook het man daat van beide wethouders vervallen en dienden zij te gaan. Dat heeft met vrij willigheid of onvrijwilligheid niets te maken, vond mr. Heij. Namens de gemeenteraad van Gor kum betoogde wethouder Westraaten, dat afwijzing van het verzoek van beide wethouders naar de letter van de ge meentelijke verordening misschien niet mogelijk is, maar volgens de geest in ie der geval wel. Als een wethouder vrijwil lig aftreedt en toch een wachtgelduitke ring verlangt, gaat dat in tegen het rechtsgevoel van de burger. Mr. Heij was verbaasd over deze op merkingen van de Gorkumse wethouder. Bij een verordening gaat het er om wat er in staat en niet om de geest die er uit spreekt, zei hij. Hij was van oordeel dat ook de heer Westraaten zijn functie be schikbaar had moeten stellen nadat de meerderheid van de raad was afgetre den. De heer Westraaten repliceerde, dat de afgetreden wethouders door het bijl tje erbij neer te gooien het niet zo nauw hebben genomen met de afgelegde eed of belofte als raadslid, de belangen van de gemeente naar eer en gewetn van de gemeente naar eer en geweten dienen. Als de hele raad was vertrokken was Gorkum bestuurloos geworden. De Centrale Raad van Beroep zal bin nen drie weken uitspraak doen. AMSTERDAM „Men mag rustig stellen dat er in Duitsland zeer veel bekend geworden is over Duitse oor logsmisdaden en de jodenvervolging in het bijzonder, en dat naar het ver strekken van informatie daarover duidelijk is gestreefd. Wat wij er in Duitsland na de oorlog over hoorden had echter merendeels betrekking op de jodenvervolging in Oost-Europa, in Polen, Tsjecho-Slowakije, Honga rije en de Baltische staten. We hebben heel wat minder vernomen over wat er in de Westeuropese landen is ge beurd". Dat zegt prins Claus in een interview met de hoofdredacteur Hans Knoop van het Nieuw Israëlitisch Weekblad, waarin hij zich tot de joodse gemeenschap richt. Op de vraag of prins Claus los van wat er in Nederland met de joden is gebeurd, wel een duidelijk beeld van ons land had en of hij voor zijn verloving met prinses Beatrix er wel geweest was, antwoordt hij: „Ik wist er, behalve van wat Schiller er over geschreven had, erg weinig van. Ik ben in 1952 eens een paar dagen in Rotterdam geweest, maar daar is het bij gebleven. Om even terug te komen op de joodse gemeenschap. Na het gesprek dat wij met de leiders van de ge meenschap hebben gehad ten huize van de toenmalige burgemeester van Amsterdam was het begrip bij mijn vrouw en mij volledig waar het hun te rughoudendheid betrof, daarover bestond geen enkele twijfel meer. De prins zegt dikwijls over de gevoe lens van de joodse gemeenschap te heb ben gesproken. „We (prinses Beatrix en zijn schoonouders -red.) deden bijna niet anders. Maar zoiets komt toch veel ster ker over als je het uit de mond van de betrokkenen zelf hoort. De ontmoeting bij burgemeester Van Hall met de rabbij nen en met enkele oud-verzetsstrijders is een van de indrukwekkendste geweest die ik heb gehad in de tijd waarin ik werd geconfronteerd met groeperingen die tegen ons huwelijk grote bezwaren hadden". Over de absentie van de joodse leiders op het huwelijk zegt de prins: „Die af wezigheid was voor ons de indicatie dat wij door ons besluit te trouwen een heel belangrijke groep in Nederland hadden gekwetst. Dat was voor ons het wezen lijke van dat besluit van de rabbijnen." De afwezigheid heeft op zijn schoon ouders diepe indruk gemaakt. Prins Claus: „Inderdaad hebben we veel ge sproken over de houding van de rabbij nen. En ik kan me nog heel goed herinne ren hoezeer mijn schoonouders, hoewel ze het begrepen, hier tóch verdriet van hadden." Op de vraag hoe zijn vrouw en hij die hele periode van spanning hebben be leefd antwoordt de prins: „Om het heel eerlijk en duidelijk te zeggen was die ver lovingstijd nu niet de periode die ik tot de fijnste van mijn leven zou willen rekenen. Het was een heel moeilijke tijd die alleen maar te doorstaan was door hetgeen tus sen mijn vrouw en mij bestond. Het was een vuurproef, het was allemaal heel moeilijk te verwerken, te meer daar ik voorheen in de persoonlijke sfeer nooit veel moeilijkheden met mensen had ge had. Dan valt zo een explosie van allerlei gevoelens die tegen je persoon zijn ge richt natuurlijk niet makkelijk." Prins Claus zegt verder na die ont moeting met de rabbijnen geen contact meer te hebben gehad met de joodse ge meenschap. „Nee. dat gesprek was het laatste con tact dat we met officiële vertegenwoor digers hebben gehad. Wel hebben we met individuele leden van de gemeenschap contact, maar dat beschouw ik niet als „joodse contacten". We hebben met deze mensen nooit over de verhouding konink lijk huis-joodse gemeenschap gesproken. Ik heb sinds ons huwelijk in het kader van kennismakingsbezoeken op gezette tij den onder andere ook bezoeken gebracht aan verschillende Nederlandse kerkge nootschappen en uiteraard hebben wij ons afgevraagd of wij ook niet de joodse kerk genootschappen in dit programma moesten opnemen. In overleg hebben we daarvan afgezien, omdat dat toen (in 1966) nog wat te prematuur werd geacht, tenminste dat gevoel hadden we zeer sterk. Zo'n procet gaat langzaam. Je kan het ook beter langzaam doen dan via een specta culaire geste." Prins Claus heeft over Nederland in de Tweede Wereldoorlog kennis genomen door gesprekken met oud-verzetsstrijders en televisiefilms van prof. L. de Jong. Deze was met dr. Sijes bij de gesprekken aanwezig. De prins zegt voorts dat de felheid en de omvang van de reacties rond zijn huwelijk voor hem een verras sing zijn geweest. En over de rookbom men op de trouwdag: „We hebben eigen lijk later op de foto's meer rook gezien dan toen in de koets. Een ieder die zelf een eigen trouwdag meemaakt zal be grijpen dat je iets dergelijks natuurlijk niet zo prettig vindt. Maar hij zal ook begrijpen dat zeker op die dag er andere dingen op ons meer indruk hebben ge maakt dan rook." En op de vraag of hij rookbommen ongepast vond zegt de prins: „Wat is on gepast? Ik wist dat er mensen tegen ons huwelijk waren en hadden gekozen voor dit soort protestacties. Je vindt per soonlijk iedere poging om je trouwdag te verstoren ongepast en het is heel moei lijk op zo'n dag je in degenen te ver plaatsen die demonstreren en er begrip voor op te brengen. Voor de meeste men sen is hun trouwdag een van de plezie rigste dagen van hun leven. Dat zou ik voor mijn trouwdag niet zo absoluut wil len stellen. Ik behoud aan de elfde maart bepaald plezieriger herinneringen dan aan de tiende. Maar dat zoiets zou ge beuren hadden we natuurlijk wel ver wacht. Het was geen verrassing en in die zin is het ons nog meegevallen." Als Hans Knoop de prins vraagt hoe zijn gevoelens ten opzichte van Israel zijn antwoordt hij: „Ja, dat is heel moei lijk te zeggen. Het is in het algemeen moeilijk over de gevoelens te praten, je weet niet waar ze vandaan komen en hoe ze ontstaan, maar ik wil ze met be trekking tot Israel beschrijven als gevoe lens van grote sympathie." Hij geeft de wens te kennen graag naar Israel te gaan.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2