VAN DAG TOT DAG LEGER IN VS BEGONNEN MET TRANSPORT GIFGAS Aanvaring in dichte mist Italië heeft nieuwe coalitie-regering Levenslang voor twee Duitse moordenaars „Palestijnen kunnen geen bevrijdingsoorlog beginnen" Toen en nu „David Bruce zou moeten aftreden" Bezorgheid in Londen en VN-kringen Zenuwgas op 10 augustus in oceaan Brown naar Hogerhuis E V Socialisten overwinnaars FORD-VERKOOPCENTRUM commentaar op actuele zaken Prijsdaling skeletten Weer rellen in Londonderry Griekse diplomaat vraagt politiek asiel aan in Hongarije Egyptische minister Heikal: Amerikanen willen betrekkingen met China verbeteren VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 CongresledenNixon heeft hem er in laten lopen Bomaanslag op Spaans luchtvaartkantoor Bezorgd Inlichtingen T eleur gesteld PROCES-LEBACH AFGESLOTEN Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Brezjnev Minister R ogers s s s .1 v. Nu het zware werk in Moskou achter met Moskou werden aangeknoopt. Dat de rug is, richt de aandacht in Bonn zich op de komende schermutselingen aan het thuisfront. De verdragstekst, die Scheel meebrengt, zal een groot deel van de oppositie in de Westduitse Bondsdag (met voorop Franz-Jozef Strauss) onge twijfeld niet bevredigen ook al schijnt ze werkelijk op enkele punten af te wijken van de tekst waarover Gromyko en Bahr het eens waren geworden. Bekend is ech ter dat een aantal CDU-afgevaardigden 'de laatste tijd bedenkingen heeft geuit tegen een consequente afwijzing van de regeringspoli tiek. Zo ver als Norbert Blum, één van de jongere CDU-politici, die zich duidelijk heeft uitgesproken voor Brandts Oost- politiek omdat voorkomen moet worden dat de SPD als een partij van „vredes- politici" en de CDU als een groep „Kalte Krieger" te boek komt te staan, gaan weinig oppositieleden in de Bondsdag. Maar wel bestaat in brede kring de op vatting dat de CDU de huidige ontwik keling, eenmaal aan de macht, niet we zenlijk zou kunnen veranderen. Van grote betekenis is daarbij dat die ontwikkeling door de Westelijke bondgenoten duidelijk wordt gesteund. Voorts is de afgelopen weken in oppo sitiekring druk gesproken over het nor maliseren van de betrekkingen met Po len. De regering in Warschau spant zich in om een overeenkomst met Bonn, die in september wordt verwacht, een zo breed mogelijke parlementaire basis te leveren en heeft daarom tal van CDU- en CSU- politici voor bezoeken naar Warschau uitgenodigd. De algemene indruk is dat de stemming ten aanzien van een vendrag met Polen inderdaad is veranderd. Kan echter een verdrag met de Sovjet-Unie door de oppositie worden verworpen als een soortgelijk verdrag met Polen wordt aanvaard? In perscommentaren zijn CDU en CSU herhaaldelijk gewezen op het voorbeeld van SPD, die veel te lang tegen aanslui ting van de Bondsrepubliek bij de Weste lijke landen bleef strijden en tenslotte in 1960 een complete ommezwaai moest maken. Herbert Wehner deed dat inder tijd met zoveel vakmanschap, dat men spoedig was vergeten hoezeer de sociaal democraten de boot hadden gemist, maar ongetwijfeld voelt in de huidige oppositie niemand er voor Wehners rol nog eens op te voeren. De ervaringen van de afgelopen maan den hebben overigens geleerd dat de ver wachtingen op dit terrein van de West duitse politiek gauw te hoog gespannen zijn. Scheel heeft een door staatssecreta ris Bahr begonnen werk afgerond, dat ten slotte al van het begin af onderwerp van felle debatten is geweest. Dat gold ook voor Adenauer, toen die vijftien jaar geleden de diplomatieke erkenning van de Sovjet-Unie regelde. Bij die gelegen heid kon echter de critici het zwijgen worden opgelegd met het menselijke ar gument, dat de erkenning min of meer de losprijs was voor de tienduizend nog altijd in de Sovjet-Unie verblijvende krijsgevangenen. De voorbeelden „Adenauer" en „Scheel" demonstreren sterk de verandering van de mentaliteit in de Bondsrepubliek sinds vijftien jaar geleden diplomatieke banden gebeurde indertijd niet omdat Adenauer doende was zich met de Oosteuropese landen te verzoenen. Gezien de Westduit se politiek was de stap zelfs wat incon sequent. Niettemin keerde Adenauer met niet meer dan het erewoord van Boelga- nin en Kroesjtsjev, wat de vrijlating van de krijgsgevangenen betreft, naar Bonn terug. Scheel heeft met Adenauer gemeen dat hij uit het Rijnland stamt. Maar in te genstelling tot „der Alte" heeft hij ook de opgewekte en optimistische instelling van de Rijnlander. Toen staatssecretaris Bahr met de Russische minister Gromyko een verdragstekst had uitgedokterd, die een waardevolle bijdrage zou kunnen zijn in het nu wél op gang gekomen streven naar verzoening met Oost-Europa, nam Scheel zich voor die tekst in Moskou even te gaan bekrachtigen. Nu was het echter mogelijk dat door een onzekere situatie in Scheels eigen partij en boven dien door het feit dat CDU en CSU het „Bahr-document" (geheim, maar al spoe dig uitgelekt) volstrekt onvoldoende achtten, de minister Gromyko moest mee delen dat hij naar Moskou zou komen om het allemaal nog eens haarfijn over te doen. Moskou s interesse in een verdrag met de Westduitsers is uit Gromyko's positie ve reactie gebleken. Scheel wilde enkele kwesties zo mogelijk aan Bahrs tekst toe voegen: de mogelijkheid tot Duitse her eniging, het Duitse zelfbeschikkingsrecht en het ongemoeid laten van al bestaande verdragen. Voorts moest hij Gromyko duidelijk maken dat definitieve ratifice ring van het verdrag afhankelijk zou worden gesteld van vooruitgang in de kwestie-Beriijn. Dat alles betekende dat de vlotte Walter Scheel in zekere zin als de uitvoerder van de politieke muggezifters in Bonn opereerde, terwijl de zeer ambtelijk in gestelde Adenauer in 1955 veel dichter stond bij de opvatting die nu Bahr hul digde: niet elk detail behoeft in het ver drag te staan. Als in het huidige ver drag beide partijen het handvest van de Verenigde Naties volledig onderschrij ven, waarom dan het recht tot vreedzame samenvoeging van twee soevereine staten met zoveel woorden in dat verdrag vast gelegd? De regering in Bonn had al in een vroeg stadium de mogelijkheid geopperd om enkele voorbehouden op te sommen in een begeleidende brief. Niet zeker was of de oppositie daarmee genoegen zou nemen. Maar vijftien jaar geleden was het voldoende dat Adenauer in een brief aan Boelganin verklaarde: de definitieve regeling van Duilslands grenzen is een vredesverdrag voorbehouden. Het aan knopen van diplomatieke betrekkingen betekent dus niet het aanvaarden van de huidige territoriale situatie in Europa. Zo hebben, met verschillende uitgangs punten en doelstellingen, Adenauer en Scheel (of beter: Brandt) toch een aantal gemeenschappelijke ervaringen. In Mos kou is tot dusver slechts één keer een verdrag afgesloten waarin de mogelijk heid tot hereniging van Duitsland duide lijk wordt genoemd. Dat verdrag sloot Moskou zes jaar geleden met het andere Duitsland, de DDR. nftftwnivwvvwftiwiwwwwwwwvwwwwvwvwwwvinAnrtWwvvvwrtnwwwwvwvwwwvvwvw, WASHINGTON (AP) Een lid van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, de New Yorkse Democraat Jonathan Bingham, heeft gisteren gezegd dat de nieuw-benoemde chef van de delegatie in Parijs moet aftreden. Hij had ambassadeur Bruce, die gisteren voor het eerst aan de vredesbesprekingen over Vietnam deelnam, een brief gezonden waarin hij had gezegd dat president Nixon tegenstander is van een coalitieregering in Zuid-Vietnam, die door onderhandelingen is samengesteld, en dat deze houding van de president in feite verdere beraadsla gingen in Parijs te enen male onmogelijk maken. De aanstelling van Bruce, aldus Bing ham, kan men dus eigenlijk alleen maar zien als een gebaar, en een dooddoener voor degenen die geloven dat de oorlog in Vietnam door onderhandelingen kan wor den beëindigd. „Om kort te gaan, mijnheer de ambassa deur, u bent erin gelopen", zo schreef Bingham. De brief zou door in totaal tien Demo cratische Congresleden zijn ondertekend. ZURICH. (Reuter) Vanochtend vroeg heeft een bom vrij grote schade aangericht aan het kantoor in Zürich van de Spaanse luchtvaartmaatschappij ..Ibe ria". De schade wordt op zevenduizend gulden geschat. De bom was bij de in gang van het gebouw geplaatst. NEW DELHI (AP) In India zijn de laatste tijd de skeletten goedkoper geworden. Waarom weet geen levend mens. In 1968 werden er in India 22.790 skeletten aangeboden, en in 1969 49.341, ruim tweemaal zo veel. De meeste gaan naar Japan, de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië. WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse leger is gisteren begon nen met het laden van 3.Ö0Ü ton ver ouderde zenuwgasraketten op een trein. De zenuwgascontainers zullen van het legerdepot in Alabama naar de Atlantische kust worden gebracht, en op 5.000 meter diepte in de Atlan tische Oceaan tot zinken worden ge bracht. Men is van plan dit op 10 augustus te doen. Vandaag begint men in een legerdepot in Kentucky met het laden van een trein met overtollige gasvoorraden. Het laden van de dodelijke strijdgas sen zal vermoedelijk enige dagen duren. Inmiddels houdt het Amerikaanse Con gres zich nog bezig met de vraag of het wel een veilige manier is, het gifgas in zee te gooien. De legerleiding heeft verklaard dat journalisten bij alle stadia van de opera tie aanwezig mogen zijn het laden, het vervoer, en het tot zinken brengen van het gas aan boord van een oud schip. Uit verklaringen in het Congres is ge bleken dat het ministerie voornamelijk na heftig verzet van de kernenergiecom missie tegen plannen om het gas onder de woestijn van Nevada te vernietigen., heeft besloten het op de zeebodem te de poneren, en daarmee het risico van ern stige bedreigingen van het leefklimaat te nemen. Groot-Brittannië heeft de Verenigde Staten meegedeeld dat er grote bezorgd heid bestaat over de Amerikaanse plan nen om dodelijke strijdgassen in de At lantische Oceaan te laten zinken, dit heeft het Britse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. De Engelsen hebben de Amerikanen hiervan uit naam van de regering en van de Bahama-eilanden en Bermuda op de hoogte gebracht. Londen deelt de be zorgdheid van de Gemenebest-eilanden. Een woordvoerder voor het ministerie van Buitenlandse Zaken zei: „Wij hebben de Amerikaanse regering op de hoogte gesteld van de verontrusting van de re geringen van de Bahama-eilanden en Bermuda. De kwestie wordt op het ogen blik door ons besproken." Ook secretaris-geneiaal Oe Tliant van de Verenigde Naties heeft bij de Ameri kaanse regering „officiële inlichtingen" gevraagd over de Amerikaanse plannen met dit zenuwgas. Thant stelde de vragen nadat een des kundige van het Amerikaanse leger had verklaard te verwachten dat het omhul sel van staal en beton rond het gifgas het spoedig zou begeven nadat de lading op bijna 5000 meter diepte tot zinken zou zijn gebracht. Het zeer gevaarlijke strijdgas zal na melijk in stalen kisten worden verpakt, die in beton gegoten zullen worden. LONDEN. (DPA) De voormalige plaatsvervangend leider van de Britse Labour-parti.j en minister van Buiten landse Zaken George Brown wordt voor het leven in de adelstand verheven waar door hij lid van het Hogerhuis wordt. Tot anderen die lid van het Hogerhuis zullen worden door verheffing in de adel stand behoort de vroegere minister van Kunstzaken, Jennie Lee. De benoemingen geschieden op voor dracht van Harold Wilson, die als schei dende premier het recht heeft voordrach ten bij de koningin te doen. Wilsons lijf arts Joseph Stone wordt ridder. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Italië heeft precies één maand nadat Rumor op zo weinig parle mentaire manier de crisis ondertekende, weer een regering. De nieuwe ministers hebben al gisteravond de eed afgelegd voor president Saragat. Colombo wordt eerste minister en bij de schatkist wordt hij vervangen door Ferrari Agradi, van wie wij het beste moeten hopen, gezien de moeilijke economische toestand waar in het land verkeert. Dat Colombo zelf als eerste minister een succes zal zijn mag worden aange nomen. Hij is een van de meest kundige mensen over wie de Christen-Democrati sche Partij beschikt en hij heeft aanpas singsvermogen en geduld, twee dingen die een eerste minister in Italië vooral nodig heeft. De socialisten, die de op één na groot ste partij van de coalitie zijn, hebben er uitdrukkelijk op aangedrongen dat in het regeringsprogramma duidelijk naar voren moet komen dat er geen nieuwe crisis meer zal komen zonder dat het parle ment daarin wordt gekend. „Wij hebben genoeg van eerste ministers die zich laten inkapselen door de partij die uit is op crises en avontuur en zich medeplichtig maken aan dergelijke ongewenste prak tijken en op zeker ogenblik op kousen voeten stilletjes wegsluipen zonder iemand te waarschuwen." Deze laatste scherpe opmerking, over Rumor, die tot tweemaal toe een regering heeft ontbonden zonder dat daar aanlei ding toe bestond, bewijst wel dat de so cialisten van Colombo een andere ge dragslijn verlangen. Zij voegen er dan ook aan toe dat, als Colombo niet de moed zou tonen om weerstand te bieden aan hen die steeds op nieuwe avonturen belust zijn, zijn regering het geen vier maanden zou uithouden. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Voor de moord op vier Buu- deswelirsoldaten, op 20 januari van het vorig jaar in Lebach, zijn vanochtend voor het „Schwurgericht"' van Saarbrü- cken de 27-jarige Hans-Jiirgen Fuchs en de evenoude Wolfgang Ditz tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. De derde verdachte, de 24-jarige Gernot Wenzel, kreeg zes jaar. Fuchs en Ditz hebben op de 20ste janu ari een overval gepleegd op het munitie depot van een parachutistenbataljon in Lebach. Daarbij schoten zij vier soldaten van het wachtpeloton dood. Een vijfde werd zwaar gewond. Wenzel had aan de aanval niet deelgenomen, doch naar het oordeel van het gerechtshof overigens in elk opzicht aan het complot meegewerkt. De openbare aanklager had tegen Fuchs en Ditz vijf keer levenslang geëist, tegen Wenzel tien jaar. Terwijl de verdedigers van de eerstgenoemden geen concrete ver zoeken hadden gedaan, bepleitte Wenzels advocaat vrijspraak voor zijn cliënt, dia geheel de dupe zou zijn geweest van de beide anderen. De drie homofiele jongens hadden hun misdaad uitgevoerd als eerste zet in een plan voor grootscheepse chantage. Het daarmee verkregen kapitaal zou worden besteed voor de aanschaf van een hacien da in Zuid-Amerika of een zeewaardig jacht, wat hun de gelegenheid zou geven zich van de maatschappij af te zonderen. De liberalen, in Italië uiterst conserva tief, zijn diep teleurgesteld over wat zij beschouwen als het verraad van de Uni taire Socialisten. De kleine liberale par tij had alle hoop op een meer rechtse koers gevestigd op de Unitaire Socialis ten en er zijn in de afgelopen weken herhaaldelijk toespelingen gemaakt op de BELFAST (Reuter). In de Noordierse stad Londonderry hebben Britse militairen gisteravond voor de derde achtereenvol gende dag gevechten geleverd met stenen gooiende jongelui. De soldaten patrouilleerden in de „Greg- gan estate", een katholieke wijk vlak bij het van de bloedige gevechten van vorig jaar bekende Bogside. In Ulsters hoofdstad Belfast was het gisteren voor de tweede dag rustig nadat daar zes dagen lang ongeregeldheden had den plaats gevonden. ADVERTENTIE V *V'? vu 'L- mogelijkheid van een regering bestaande uit Christen-Democraten, Unitaire Socia listen en Liberalen. Dat is wel bij de huidige verdeling van de zetels in het parlement onmogelijk, maar men hoopte op vervroegde verkiezingen, waarbij men dan verwachtte dat de gematigd rechtse partijen aan kracht zouden winnen. Al deze verwachtingen zijn niet uitge komen nu de Unitaire Socialisten zich beschikbaar hebben gesteld voor deze nieuwe regering. Vandaar een uiterst fel le nota aan de Liberale Partij, waarin wordt gezegd dat de crisis van Rumor was bedoeld als een poging om verhelde ring te brengen. Daarvan is niets geko men en de enige overwinnaars zijn de socialisten. Terwijl de unitaire socialis ten, die hemel en aarde hadden bewogen om stemmen te krijgen, nu een minister zonder Portefeuille meer hebben gekre gen dan zij in het vorige kabinet hadden. In dichte mist zijn in de Baai van To kio twee schepen met elkaar in bot sing gekomen. De „Rio Amazone" uit Ecuador voer daarbij met kracht in op de boeg van het Liberiaanse schip „Eastern Union". Door de aanvaring werd het begin van het Uragakanaal afgesloten. Niemand aan boord van beide schepen werd gewond. BOEDAPEST (AFP). De Griekse diplomaat Roukas Ionnis, lid van de Griekse ambassade in Boedapest, heeft*in Hongarije politiek asiel gevraagd. Dit meldde gisteren het Hongaarse pers bureau MTI. Het verzoek is nog in stu die, aldus MTI, dat geen nadere bijzon derheden gaf. CAïRO. (Reuter en AFP) „De Pa lestijnen kunnen geen bevrijdingsoorlog beginnen. Palestina is geen Algerije of Vietnam", aldus schrijft de hoofdredae- tuer van het Egyptische blad „Al Ach- ram", Mohammed Heikal, in een hoofd artikel van zijn blad. Heikal is tevens Egyptisch minister voor Nationale Oriën tatie en vertrouweling van president Nasser. Heikal zet in dit hoofdartikel uiteen waarom Egypte het Amerikaanse vredes voorstel heeft aanvaard. Hij zegt dat het voornaamste is dat alle Arabische landen de crisis in het Midden-Oosten in breed verband zien. als een conflict tussen Is rael en de Arabieren. „Het is ondenkbaar dat de Palestijnen afzonderlijk een oplossing kunnen berei ken. Zij hebben daartoe ook het recht niet Het lot van alle Arabische landen, en Egypte in het bijzonder, kan in geen enkel opzicht in een regionaal perspec tief worden bezien. Het is een suprana tionale zaak van alle Arabieren. Bepaal de elementen van het Palestijnse verzet kunnen wel op een stapel krantenknip sels uit de Westelijke pers gaan zitten en denken dat zij daarmee op een bergtop staan vanwaar zij de loop der gebeurte nissen kunnen bepalen, maar dat gaat niet op. De bewering dat het conflict er een is tussen Israel en de Palestijnen berust op een onkunde die grenst aan misda digheid." President Nasser heeft aan de Soedane- se delegatie deze week in Caïro gezegd dat de VS met het vredesvoorstel zijn gekomen omdat zij door de omstandighe den. vooral de sterke steun van de Sov jet-Unie aan Egypte, daartoe waren ge dwongen. „Zij hebben verwacht dat wij zouden weigeren, zodat zij opnieuw vlieg tuigen aan Israel konden leveren. Wij hebben het echter wel aangenomen, tot grote verbazing van niet alleen de Ameri kanen maar ook van de Sovjet-Unie. Brezjev maakte zich vooral zorgen over de weerslag daarvan in de Arabische wereld." Op de opmerking van de Soedanese delegatie dat alleen de Palestijnen het recht zouden hebben voor de Palestijnen te spreken, had Nasser volgens Heikal geantwoord: „Dat is gemakkelijk gezegd, maar ver bezijden de waarheid. Egypte zou de kwestie-Sinaï in enkele dagen, hooguit enkele weken, kunnen regelen en daarna net als anderen zich tevreden kunnen stellen met het rondbazuinen van slagwoorden en een jaarlijkse schenking van vijf tot tien miljoen dollar aan de Palestijnen. Maar ik heb de resolutie van de Veiligheidsraad aanvaard omdat ik Gaza, Jeruzalem, Bethlehem, Galilea en Golan voor ogen had en hoopte op een snelle ontruiming, waardoor de Israëliërs niet in staat zouden zijn een voldongen feit te scheppen. Ik dacht toen niet aan Sinaï. dat geen gevaar loopt te worden geannexeerd." WASHINGTON. (Reuter) De Ver enigde Staten zijn bereid verder dan hal verwege te gaan om hun betrekkingen met China te verbeteren. Dit heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, gisteren voor een sub commissie voor Buitenlandse Zaken aan het Iluis van Afgevaardigden verklaard. Rogers zei. dat de regering-Nixon daar toe de handels- en reisbesprekingen had verzacht, doch dat zij een tegenprestatie van China verwacht ter verbetering van het wederzijds contact. Washington is bereid de ambassadeurs- besprekingen in Warschau te hervatten. Deze werden door China afgebroken tij dens de Amerikaanse militaire actie in Cambodja. De minister voegde hier aan toe, dat zijn regering zich echter weder om zal verzetten tegen pogingen China in de Verenigde Naties te krijgen wan neer de algemene vergadering volgend» maand wordt heropend.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3