OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK 1 HET WEER Rapport naar Congres NIXON BEGINT ACTIE TEGEN VERVUILING SB I Chichester-Clark houdt vertrouwen Kroon tegen erkenning van COC Uruguay schort grondwet op Vrijdorp" ontrtiimd In Zwitserland 26 werklozen Haarlemse vermist Springer-kranten maken verdragstekst openbaar Na stormachtige bijeenkomst Unionistische partij Inbraak in cafe: buit 20 mille AGENDA pagina 10 Verder in de krant iip J [3 weken IJMUIDER COURANT 01 3 weken Beverwijken Conranl 60e JAARGANG NUMMER 235 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389. na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, f 17,20 franco per post. 1.23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. m Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4 4 7 K unst Radio en tv 9 Weerrapport 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 A angestipt 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Buitenlands nieuws 12 Sport 12.1.1 8 Wat meer zon Geen gesprek met T upamaros Met woord is aan Na busramp in Spanje DUITSE REGERING KEURT PACT MET MOSKOU GOED Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning IJmuider Courant Directie: Mr. H. C. van der Mjje. H. P. Stuurman H. van Looij. onderdirecteur WENEN/MÜNCHEN (Rtr-DPA). In Oostenrijk hebben zich als gevolg: van zware regenval in het afgelopen week einde tal van overstromingen voorge daan. In de provincie Stiermarken kwa men twee kinderen om toen losgeraakt rotsgesteente een muur van het huis waar- In zü woonde, indrukte. In de dalen van Tirol, Stiermarken en Voralberg werden tientallen bruggen door het woest stromende water meegesleurd. Het treinverkeer in de provincies Voral berg en Tirol is ontwricht. In het noor den en het centrale deel van Oostenrijk trad de Donau buiten haar oevers en in het gebied van Bregenz in het westen van het land zijn rond vijfhonderd va kantiegangers enkele uren van de buiten wereld afgesloten geweest. Ook in Beieren heeft men last van hoog water. In het Werdenfelserland tussen Garmisch-Partenkirchen, Murnau en Oberammergau is rampalarm gegeven. De toestand in Oberammergau werd door de politie troosteloos genoemd. Het passiespel moest daar worden gestaakt toen het water de zaal binnenstroomde. Vele toeristen kunnen hun hotel niet uit. De telefoonverbindingen zijn voor een deel onklaar geraakt. In sommige straten staat anderhalve meter water. Ook het peil van de Inn stijgt. In het district Sont- hofen en in Neder-Beieren zijn verschei dene rivieren buiten hun oevers getreden. t «->♦ Q Deze krant bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.l. tot woens- dagavon H Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde middac"- temperaturen als vandaag of iets hogere. AAN HET STRAND Iets stabieler met ook morgen op klaringen en droog weer en een ma tige zeewind. Temperatuur ongeveer 20 graden Zeewater 18 graden. VooruitzichtenIets aangenamer, maar niet veel warmer strandweer. Een der talrijke vernielde huizen bij Niedersill in de provincie Salzburg. WASHINGTON (AP en Reuter) President Nixon heeft gisteren het Amerikaanse Congres een rapport voorgelegd waarin hij te verstaan geeft dat de Amerikanen zullen moe ten betalen voor het behoud van een leefbaar en schoon milieu. Hij waar schuwde voor een ramp als de mens heid blijft doorgaan met het ongelimi teerd verontreinigen van lucht, water en bodem. In het rapport wordt vastgesteld dat de Amerikanen hun manier van leven drastisch zullen moeten wijzigen, willen zij hun natuurlijke omgeving leefbaar houden. „Wij hebben altijd gedaan alsof ons land een bodemloze bron van natuurlijke rijkdom was. Nu beginnen wij te besef fen dat ons land grenzen kent terwijl de Een auto, vast in de modderergens in Oost-Stiermarken. BELFAST. (Reuter/AFP) De Noord- ierse premier James Chichester Clark heeft gisteravond na een langdurig, stormachtig debat op een bijeenkomst van de Unionistische partij in zijn kies kring Maghera een vertrouwensvotum ge kregen. Voor hem stemden 97 leden, te gen 87. Door een aantal partijleden is de laat ste tijd veel critiek op de premier gele verd. Deze groep, die wordt geleid door de vroegere minister van binnenlandse zaken, William Craig, wil hardere maat regelen om een einde aan de onrust in Noord-Ierland te maken. Zij beschouwen de huidige gematigde politiek als een uit levering van Noord-Ierland aan de ka tholieke minderheid. Kort voor de stemming over de motie van vertrouwen kreeg majoor Chichester Clark, die zijn vakantie in Spanje heeft onderbroken, van Londen uit steun van de Britse minister van Binnenlandse Za ken, Reginald Maudiing, die verklaarde dat een harder optreden van de protestan ten in Noord-Ierland zou kunnen leiden tot een rechtstreeks bestuur door de Brit se regering. De premier waarschuwde tijdens een toespraak, die door waarnemers een van zijn heftigste uit zijn politieke loopbaan werd genoemd, ervoor dat het toezicht door Londen zou worden overgenomen als de partij zich zou scharen achter de eisen van de oppositie. Deze wilde onder meer een herbewape ning van de politie en het weer instellen van de protestante hulppolitie, de zoge naamde „B-specials", die door de pro testanten werd gehaat en door de katho lieken gevreesd. In Belfast duurt de onrust voort. Gis teravond werd een hotel in de overwegend protestantse wijk Antrim Road door een bomaanslag beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlandse Vereni ging van Homofielen C.O.C. krijgt geen koninklijke erkenning. De Kroon heeft de bezwaren van de vereniging tegen de beslissing van maart 1969, waarin erken ning werd geweigerd, ongegrond ver klaard. De erkenning van het C.O.C. als rechts persoon gaat in tegen het algemeen belang, omdat een deel van de werkzaamheden van de vereniging bestaat uit het moge lijk maken en bevorderen van handelin gen en verhoudingen die tegen de huwe lijkstrouw indruisen, zo staat in het Ko ninklijk Besluit dat deze week ter inzage is gelegd. De Kroon acht dit in strijd met het Burgerlijk Wetboek, waarin de huwe lijkstrouw als grondslag van het burgerlijk huwelijk wordt genoemd. De doelstellingen van het C.O.C op zich zijn niet in strijd met het algemeen belang, aldus de Kroon. Dat haar bezwaren zich slechts richten tegen één facet van het verenigingswerk vindt zij geen reden om de beslissing te herroepen. URUGUAY (AFP). Het parlement van Uruguay heeft gisteren met 109 tegen 79 stemmen een verklaring aangenomen waarin alle constitutionele grondrechten voor een periode van 20 dagen worden opgeschort. De regering had om deze maatregel gevraagd om over alle middelen te kun nen beschikken bij het zoeken naar de ontvoerders van een Amerikaanse en een Braziliaanse diplomaat. Krachtens de Uruguese grondwet kan de regering na afloop van de periode van 20 dagen opnieuw opschorting van de grondwet aanvragen. De regering heeft besloten voor tien dagen alle schoolgebou wen in het land te sluiten om het risico van incidenten na de moord op de Ame rikaan Dan Mitrione zo gering mogelijk te maken. Na een kabinetsbijeenkomst is giste ren meegedeeld dat de president van Uru guay gekant blijft tegen onderhandelingen met de verztsbeweging Tupamaris over de vrijlating van politike gevangenen. President Nixon heeft het doden van Mitrione „een afzichtelijke daad" ge noemd. uitgevoerd door moedwillige moordenaars. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Ameri kaanse regering Uruguay niet heeft ge adviseerd op de eisen van de ontvoerders in te gaan. Het argument is dat dit wel licht verdere ontvoeringen zou uitlokken. DEN HAAG. Honderd man politie heeft vanmorgen het voormalige MILVA- kamp in Den Haag dat door kabouters was bezet en omgedoopt tot „Vrijdorp" ont ruimd. Er deden zich geen moeilijkheden voor, hoewel er met politiefunctionarissen door de kabouters langdurig werd gediscus sieerd over het al dan niet vrijwillig ver trekken. BERN (AP) De werkloosheid in Zwitserland is op dit moment vrijwel nihil. Bfl de Zwitserse arbeidsbureaus stonden eind juli maar 26 werklozen ingeschreven. Er waren eind vorige maand S.0S6 vacatures. bevolking blijft doorgroeien. De gemeen schap heeft het grootste belang bij een juist gebruik van ons grondoppervlak", aldus Nixon. Nixon bepleitte een nationaal beleid op het gebied van milieubeheersing. dat moet worden uitgevoerd in doelmatige samenwerking tussen de-federale rege ring en de plaatselijke overheden en waar dit gewenst ïs met nieuwe regionale in stituten. Nixon schreef overigens dat ,er geen reden is om in paniek te raken, ook al is het probleem ernstig en dringend' Hij pleitte voor het heffen van extra belastingen voor bedrijven en particulie ren die zich aan milieuverontreiniging schuldig maken Er werd op het Congres een beroep gedaan snel een wetsvoorstel in behandeling te nemen dat de president in februari heeft ingediend. Dit voorstel voorziet in de uitgave van tien miljard dollar voor de bestrijding van waterver vuiling. Degenen die zich hieraan schul dig maken, zouden tot 10.000 dollar boete moeten kunnen worden veroordeeld. Volgens het rapport, waaraan door een aantal deskundigen is gewerkt, zijn de grote meren tussen de Verenigde Staten en Canada het meest vervuild De auto wordt genoemd als een van de grootste bronnen van luchtverontreiniging Daar om. aldus het rapport, dient het weten schappelijk speurwerk naar een nieuw soort motor te worden versneld Baders op de stranden van het eiland Wight voor de Engelse zuidkust zijn gis teren gewaarschuwd voor een dodelijk gas, dat vrijkomt door het aanspoelen van bussen met een chemisch middel te gen roest. Het gas ontstaat uit een ver binding van dit preparaat met water Volgens de fabrikanten van het mid del, dat wordt gebruikt bij de produktip van verf, zouden de bussen jaren geleden in zee zijn gegooid. Het zou gebruikelijk zijn in dergelijke gevallen eerst een gat in de bussen te maken. De Engelse ma rine stelt een onderzoek in L e m e s 1 e Er zijn veel dingen die wij ons ver beelden te denken omdat wij ze zeggen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Hel ongeluk met de Spaanse bus bij Los Palacios in Spanje heeft vermoedelijk wk het «even geëist van een Haarlemse, de 23-iarige mejuf frouw E. P ttademaker. Raar lichaam is nog niet gevonden Een andere inzit tende, die na het ongeluk werd vermist, is later dood aangetroffen in het kanaal, een kilometer van de plaats van het on geluk. Volgens Euro'ours" hetreft het de 55-jarige heer J G. angeveid uit Haar lem Het Haagse reisbureau waar hij boekte geeft echter ah wno'-t-iaats Leid- schendam op. In het bevolkingsregister van Haarlem kon men zjjn naam vanochtend niet vinden, evenmin als in dat van Leid- schendam. Het aantal slachtoffers van de busramp is nu gestegen tot negen Wellicht worden morgen dr eerste ge wonden per chartervliegtuig naar Neder land gevlogen Van de in totaal 16 ge wonden, die in 'wee iekenhuizen bij Se- villa worden verpleegd, ztir ei 14 snel herstellende Twee reizigers zijn zwaar gewond, maar rij verkeren niet meer in levensgevaar Over de oorzaak var d» trisramp be staat nog geen zekerheid. Pen der inzit tenden, de 17-iarige Adri Sanders uit Koog aan de Zaan, met wie wij telefo nisch contact hadden zei om dat de bus vlak voor het ongeluk met -»en snelheid van 80 km per uui over de vrii brede, rechte weg reed Plotseling maakte de bus een slag om Dit zou o-, een defecte stuurinrichting kunner wijzen waarvan meteen al sprakt was Echt ei woidt door de directeur van Eurotours de heer M van Woerkom. ook gedacht aar de mo gelijkheid. dat de chauffeur He stoeprand heeft geraakt en de macht ove* het stuur heeft verloren. De chauffeui die gewond raakte, is nog niet gehoor^ /Zie verder pagina 2). BONN (AFP DPA-AP). De „Sprui- ger"-bladen „Die Welt" en ,Bild" heb ben vanochtend, 24 uur voor de onderte kening, de tekst gepubliceerd van het Russiseh-Duitse niet-aanvalsverdrag. On middellijk na de verschijning van het blad veroordeelde regeringswoordvoerder Rüdiger von Wechmar de vroegtijdige publikatie. „De uit deze handelwijze blijkende ge ringschatting van Duitse en internationa le belangen, wat met name de geloof waardigheid van de staat betreft, wordt eigenlijk alleen maar overtroffen door de minachting voor de fundamentele regels van de journalistieke ethiek." De Westduitse regering beeft vanmor gen haar goedkeuring gehecht aan het verdrag. Het wordt morgen in Moskou door kanselier Brandt en premier Kosy gin bekrachtigd. De beide kranten publiceerden behalve de verdragstekst ook de zogenoemde „brief over de Duitse eenheid" die in Moskou zal worden overhandigd Von Wechmar zei de publikatie te meei te betreuren daar die is gedaan door de groep bladen die reeds voor het gesprek met Moskou de onderhandelingen .door vroegtijdige publikaties" heeft bemoei lijkt. De hoofdredactie van „Die Welt' heeft de beschuldigingen van de hand ge wezen. In de inleiding zeggen de beide rege ringen te willen bijdragen tot de vrede en de veiligheid in Europa en de wereld op basis van de doelstellingen en de be ginselen van het handvest van de «Ver enigde Naties. Het verdag behelst onder meer dat de Duitse Bondsrepubliek en de Soviet Unie van oordeel zijn dat het belangrijkste doel van hun politiek de handhaving van de vrede en het bereiken van ontspan ning is. Zij getuigen van hun voornemen de normalisering van de toestand in Euro pa en de ontwikkeling van vreedzame betrekkingen tussen alle Europese staten te bevorderen, uitgaande van de daadwer kelijk bestaande toestand in de .Europe se ruimte" Beide landen verklaren geen territoriale aanspraken te hebben of in de toekomst te zullen maken, iegens welk land ook. AMSTERDAM. Inbrekers hebben zondagnacht bij een café-restaurant op het Leidseplein in Amsterdam een bedrag van 19.500 buitgemaakt. Het geld bevond zich in een brandkast, die werd opengebrand. Men verschafte zich toegang door het forceren van de buitendeur. Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoed geen postzegel te plakken. Dot doen «rij voor v. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 «eken voor f 1 SO op A/B NAAM ADRES: WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1