Wij.zigingen weinig^essentieel KVP-KERNPROGRAM AANGEVULD Ontslagen gastvrouw van Kamer in beroeo Agent schiet man in buik Voor 1 miljoen auto's gestolen 598 ste Soeharto en Ambonnezen moeten samen praten RAMPBUS WAS NOC VRIJ NIEUW Voorstanders groot PAK maken minimumprogram Coördinatie voorlichting alcohol en drugs Staatsloterij Bende vertoefde in comfortabele hut Gratieverzoek van soldaat niet weer in behandeling Prinses Margriet naar Suriname en Canada D'66 IN BRIEF AAN PREMIER Zaterdag bijeen in Amersfoort Consultatiebureaus willen samenwerking met andere sociale organisaties Weer auto overweg in Soest opgeduwd DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 (Van onze correspondent) DEN HAAG Het concept-kernprogram, waarmee de KVP volgend jaar de Tweede-Kamerverkiezingen wil ingaan, wijkt op slechts enkele punten essentieel af van het ontwerp-kernprogram, dat begin dit jaar door de stuurgroep-Steenkamp werd opgesteld. Onderneming Groetplicht-af faire 11 augustus 1970 Derde klasse KWALIJK Soumokil Snelle reactie voorkwam botsing met sneltrein Met auto tegen trein ?estuurder dood De vele reacties uit de KVP-werkgroepen resulteerden onder andere in een ver scherping van de paragrafen over defensie en democratisering van het bedrijfsleven en in het scheppen van de mogelijkheid tot een wat soepeler opvatting over abortus. Ii/ het concept-kernprogram verduidelijkt de KVP haar standpunt ten aanzien van het defensiebudget. De defensie-uitgaven mogen nu uitsluitend verhoogd worden als loon- en prijsstijgingen daartoe nopen. Op 7 november zal de partijraad het definitieve program vaststellen. Nieuw zijn de programmapunten inzake een beleidsplan voor kinderbescherming, wettelijke maatregelen tegen geluidshin der en schadevergoeding aan slachtoffers van misdaden. Hoewel in het concept niet over abortus wordt gesproken is het duidelijk dat de KVP de mogelijkheid wil openlaten zich soepeler op te stellen. Dat blijkt bijvoor vernieuwing bleven de stuurgroep-wen sen, zoals een kiesdrempel van vijf zetels en rechtstreekse verkiezing van de mi nister-president dan wel directe verkie zingen van de formateur, ongewijzigd. Datzelfde geldt voor de financierings- paragrafen. De werkgroepen konden zich verenigen met de door de stuurgroep aangegeven wegen om de KVP-wensen te bekostigen I unjn.1, uijvuui- I waaronder een geleidelijke 'verzwaring beeld uit een wijziging van de paragraaf I van de belastingdruk van 29 tot 31 pet. „eerbied voor het menselijk leven ligt ten in vier jaar. PROF. P. STEENKAMP DEN HAAG. Mej. H. A. C. Emme rik, die vorig jaar werd ontslagen als gastvrouw van de Tweede Kamer, heeft bij het Ambtenarengerecht in Den Haag een geding tegen het Kamerpresidium aangespannen. Zij vordert, dat het ont slag nietig wordt verklaard en, zo dit niet gebeurt, haar een aanvullend wacht geld wordt toegekend. Zij had een vaste aanstelling in de rang van referendaris, maar de functie werd opgeheven. Bij haar sollicitatie en evenmin in haar aanstellingsbrief werd gerept over een proef of experiment. Pas begin vorig jaar kreeg zij, nadat zij erom gevraagd had, haar vaste aanstelling. Maar korte tijd later werd zij ontslagen. Bij de behandeling van de zaak voor het Ambtenarengerecht zei haar raads man en gemachtigde, de heer H. de Jong van de Algemene Bond van Ambtenaren, dat het presidium van de Tweede Kamer het -blijkbaar niet had aangedurfd om mej. Emmerik wegens ongeschiktheid te ontslaan. Daa^pm kpos het de weg van de minste weerstand: de functie ophef fen. Mej. Emmerik zou zich wel hebben bedacht de benoeming te aanvaarden als zij had kunnen vermoeden, dat het om een experiment of proef zou gaan. Zij moest er een goede betrekking voor op geven, die zij niet terug kan krijgen. Jhr. mr. J. A. E. van der Does kwam namens het presidium van de Tweede Ka mer in verzet tegen de wens van mej. Emmerik. Hij zei, dat het presidium na verloop van tijd tot de conclusie kwam, dat de Tweede Kamer eigenlijk geen be hoefte aan een gastvrouw had. Hij ver onderstelde, dat mej. Emmerik trouwens geen behoefte meer heeft om weer als gastvrouw in het Tweede-Kamergebouw terug te komen als de functie opnieuw zou worden ingesteld. Mr. Van der Does noemde het onrede lijk van mej. Emmerik een aanvullende wachtgeldregeling te vragen, die een uit kering waarborgt tot zij de pensioenge rechtigde leeftijd zal bereiken. Hij be streed dat het ontslag nietig zou zijn. Het Ambtenarengerecht zal binnen drie weken uitspraak doen. grondslag aan het beleid ten aanzien van de volksgezondheid" en „nadere bezinning op vraagstukken van medische ethiek be vorderen". De paragraaf over de zedelijkheids wet geving werd wat afgezwakt, al wordt nu wel uitdrukkelijk gesteld das desgevraagd verstrekken van pornografie aan volwas senen niet strafbaar meer moet zijn. Slechts een minderheid van de werk groepen achtte een programmapunt over de opheffing van discriminatie jegens de homofiele mens overbodig. Zij vroeg zich af of er nog discriminaties voorkomen waartegen de overheid kan optreden. Het punt betreffende de besnoeiing van de strafbepalingen terzake van stimule rende en verdovende middelen werd aan gevuld door de toevoeging: „met name voorzover deze middelen de consumptie van zo génaamde soft drugs betreffen Een aanvulling over de medezeggen schap komt voor in het hoofdstuk over de democratisering van de onderneming. De invloed van de medewerkers aan de voet van de onderneming, die de basis vormt voor de democratisering van de gehele structuur, moet in eerste instantie tot stand gebracht worden door directie en ondernemingsraad samen, aldus het con ceptprogram. Het spreekt zich ook uit drukkelijk uit voor toezicht op het ont staan van de economische macht. In het hoofdstuk over de staatkundige (Van onze correspondent) DELDEN. Bij een grootscheepse speurtocht in de uitgestrekte bossen van het buurtschap Wiene (ambt Del den) hebben politiemannen een bende van jeugdige misdadigers ontdekt die zich had verscholen in een hut die van alle comfort was voorzien. De bende wordt er onder meer van verdacht in Neede, Goor en Diepenheim enkele grote kraken te hebben gepleegd. De politie kwam de jongelui op het spoor nadat er in de streek geruchten waren gegaan dat een bende in de bos sen haar schuilplaats had. De politie heeft de leider, een 21-jarige fabrieks arbeider uit Goor en een 18-jarig ben delid uit Delden gearresteerd. Er wor den ndg meer aanhoudingen verwacht. De hut was onder meer voorzien van een gasfornuis en elektrisch licht. De stroom werd afgetapt van een in de nabijheid staande boerenschuur. Opmerkelijk was het groot aantal nega tieve reacties op het door de stuurgroep gewenste verbod van etherreclame voor tabaksprodukten. Dit punt komt in het nieuwe concept-kernprogram niet meer voor. DEN HAAG. Een 21-jarige winkelier uit Den Haag is zondagnacht in de Veene- straat in zijn woonplaats door een kogel uit het pistool van een politieagent in de buik getroffen. De agent vuurde toen de man met een stuk glas dreigend op hem afkwam. De kogel raakte hem in de lies streek, ging dwars door zijn onderlichaam en werd later op straat gevonden. De win kelier is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. De agent had samen met een collega getracht de winkelier en een 20-jarige stucadoor aan te houden omdat zij een papierbak van een lantaarnpaal hadden afgehaald en die door een ruit van een warenhuis in het centrum van Den Haag hadden gegooid. De politiemannen trof fen het tweetal in de Veenestraat. Toen één van de agenten de winkelier wilde aanhouden trapte die een ruit van een winkel in, greep een stuk glas en sloeg daarmee in de richting van de agent. Deze sprong opzij. Alleen zijn uniform werd door het glas kapot gesneden. Toen de tweede agent de winkelier wilde aan houden, sloeg deze weer een etalageruit in, greep opnieuw een grote glasscherf en kwam daarmee op de agent af. Deze stond met de rug tegen de muur. Hij trok zijn pistool en vuurde op de benen van de bedreiger. De kogel ging dwars door het onderlichaam van de winkelier. On danks zijn verwondingen verzette hij zich bij zijn aanhouding zo hevig dat de kne velketting, die de politiemannen hem aanlegden, brak. Ook de stucadoor werd aangehouden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Rotterdamse po litie heeft twee Westduitsers elk 33 jaar aangehouden, die ervan worden verdacht met twee andere Duitsers voor ruim één miljoen Duitse mark aan gestolen auto's naar de Verenigde Staten te hebben ver scheept. De beide Duitsers vielen in Rotterdam door de mand toen de papieren van de gestolen auto waarin zij reden bij con trole niet bleken te kloppen. Na een uit gebreid onderzoek kwamen de autodief stallen aan het licht. De Nederlandse po litie heeft het tweetal over de grens ge zet en overgegeven aan de Duitse poli- tie.In Duitsland zijn naar aanleiding van deze arrestaties de twee anderen aange houden. DEN HAAG. Het is niet mogeljjk het verzoek om gratie van de soldaat H. van der Horst, opnieuw in behandeling te ne men. Staatssecretaris prof. mr. Wiersma van Justitie heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen. De vraag, of zou er sprake zijn van een verregaande discrepantie tussen enerzijds het zware vonnis van onder meer acht maanden gevangenisstraf en de betekenis anderzijds die in de Nederlandse samen leving wordt gehecht aan de groetplicht, wordt door de staatssecretaris ontkennend beantwoord. De hoogte van de straf is al- lerminst alleen bepaald door de betekenis, welke moet worden gehecht aan de groet plicht voor militairn," aldus de onder minister. SCHIPHOL. Vanmiddag zijn prin ses Margriet en mr. P van Vollenhoven voor een reis van bijna drie weken naar Suriname en Canada van Schiphol ver trokken. Het prinselijk paar zal, na het bezoek aan Suriname, op 17 augustus doorrei zen naar Canada. Daar zal de prinses op 21 augustus in Toronto de „Canadian Na tional Exhibition" openen. Het prinselijk paar komt op 30 augus tus op Schiphol terug. ADVERTENTIE Prijzen van: 25.zijn gevallen op nummers eindigende op 6 50-zijn gevallen op nummers eindigende op 82 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 99 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 02 f 50. zijn gevallen op nummers eindigende op 93 100.zijn gevallen op nummers eindigende op 43 200.zijn gevallen op nummers eindigende op 541 400.zijn gevallen op nummers eindigende op 885 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op 374 2.000.zijn gevallen op nummers eindigende op 9139 Een prijs van: 5.000.is gevallen op het nummer 091311 5.000.is gevallen op het nummer 002253 5.000.is gevallen op het nummer 022283 5.000.— is gevallen op het nummer 073976* f 5.000.— is gevallen op het nummer 083627 De prijs van: 10.000.— is gevallen op het nummer 045411 25.000.is gevallen op het nummer 054382* 50.000.— is gevallen op het nummer 072364 100.000.— is gevallen op het nummer 026810 De extra prijs van f 500.000.is gevallen in de serie „A" op het nummer 046851 En de troostprijs van f 5.000.— op het nummer 046851 van elk van de andere series. LET WEL Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van D'66*wil dat de Nederlandse regering een gesprek organiseert tussen generaal Soeharto en de leiding van de zogenoemde Repu bliek Zuid-Molukken. In een brief aan de minister-president zegt D'66 dat Nederland als neutraal bemiddelaar moet optreden en dat de Nederlandse regering voldoende mogelijkheden heeft om de Indonesiërs tot een dergelijk gesprek te brengen. D'66 deelt de mening van de premier dat er een zo groot mogelijke dialoog met de Indonesische president en het Neder landse parlement moet zijn. De speciale gevoelsbanden tussen Ne derland en Indonesië veroorzaken, dat men in Nederland zeer alert is op wat aldaar gebeurt, zo schrijft D'66. Het doet er volgens D'66 weinig toe, of men het streven van de in Nederland wonende Ambonnezen naar onafhanke lijkheid wel of niet wenst te steunen. „Een feit is, dat we reeds twintig jaar getuigen zijn van een menselijke trage- DEN HAAG Vijfentwintig PAK-groepen en de initiatiefnemers voor een groot PAK van alle progressieve partijen komen zaterdag in Amersfoort bijeen om te trach ten een minimumprogram vast te stellen. Men heeft voor dit plan de steun gekregen van vooraanstaande leden van de PvdA, de PSP, D'66 en de PPR. SSB SB88S Zou men er in slagen een minimum program op te stellen dan zouden deel nemende leden daarna trachten de pro grampunten bj hun eigen partij inge voerd te krijgen. Er is ook steun geko men van vakbondleden, te weten de se cretaris van het NVV, de heer W. Kok, en de heer J. van der Dief, die lid is van het NKV. Verder is er medewerking toe gezegd van leden van de werkgroep Bun deling. De basis van de gesprekken die over het minimumprogram zullen worden ge voerd zijn drie stukken, die zijn samen gesteld door de heren Stappershoef, De Wit, prof. Klein en de heer Van Huiten. Het program moet aan drie eisen voldoen. In de eerste plaats moet het program politieke punten bevatten die in de nieu we kabinetsperiode moeten worden ge realiseerd. Tevens moeten het punten zijn die de voorbije kabinetszitting aanleiding hebben gegeven tot meningsverschillen, tussen de progressieve partijen aan de ene, en de regeringspartijen aan de an dere kant. Voorts moet het program aan vaardbaar zijn voor de P.v.d.A, de P.S.P. D'66 en de P.P.R. Een pressiegroep van vooraanstaande politici zal proberen het program in eigen gelederen doorgevoerd te krijgen. Ten slotte worden drie ontwerp-noties opgesteld die op de congressen in het na jaar van de vier partijen zullen worden ingediend. De moties vragen van de par tijbesturen de punten van het minimum program te accepteren. Een en ander is een voortvloeisel van het PAK in Lelystad dat er met andere progressieven naar streeft een landelijk groot PAK tot stand te brengen. Bij deze brug in de weg van Sevilla naar Rota verongelukte in de nacht van zaterdag op zondag de Spaanse autobus met Nederlandse vakantie gangers. De brug ligt over een kanaal, dat in verbinding staat met de Gua dalquivir. Toen de bus van zeven meter hoogte water stortte stond er een sterke stroom in het ka naal. Volgens de Spaanse chauffeur zou het ongeluk veroorzaakt zijn door een plotseling opgetreden defect aan de stuurinrichting. De bus was vrij nieuw en volgens de directeur van Eurotours Vliegreizen n.v. te Rotter dam, de heer M. van Woerkom, oefent de Spaanse politie strenge controle uit op dergelijke toerbussen. Hij vindt de Spaanse chauffeur bijzonder be kwaam. DEN HAAG. De raad van afgevaar digden van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme gaat halverwege de maand oktober beslissen over de concrete uit werking van het reeds in principe geno men besluit de bestrijding van het alco holisme en de voorlichting omtrent de mogelijkheden van alcoholgebruik te ver binden met de voorlichting over drugs. De heer J. J. Smit, secretaris van de NCA bij de NCA is een vijftiental drankbestrijdingsorganisaties aangesloten deelde desgevraagd mee, dat de gedach te leeft om te komen tot een nieuw te vor men orgaan, dat de voorlichting ten aan zien van het alcoholisme en het drugge bruik ter hand neemt. Niet alleen de drankbestrijdingsorganiasties, maar ook instellingen op het terrein van de geeste lijke volksgezondheid en met betrekking tot de verkeersveiligheid, zouden bij het voorlichtingsapparaat betrokken moeten worden. In het dezer dagen gepubliceerde verslag over 1969 van de NCA wordt gezegd, dat er krachtige argumenten zijn, die pleiten voor gecoördineerde voorlichting inzake alco holisme en druggebruik. Andere argumen ten manen tot terughoudendheid op dit punt. Belangrijk is in iéder geval, dat in internationaal verband die koppeling reeds is aanvaard en dat dit ook is geschied in de curatieve sector.. Men kan ook moeilijk voor de bestrijding van ieder verslavings middel een afzonderlijk apparaat schep pen, aldus het jaarverslag. De heer'Smit wees er op, dat in ons land in de curatieve sfeer de consultatiebureaus voor alcoholbestrijding zich al bezig hou den met cliënten, die drugs gebruikt heb ben. Hij achtte het dan ook vanzelfspre kend, dat eveneens in de preventieve sfeer het werkterrein niet meer beperkt blijft tot de alcoholbestrijding. De brede samenwereking is mede in stu die genomen omdat de Stichting Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake het inzamelingswezen welke stichting de landelijke straatcollecten regelt vorig jaar vroeg de blauwe week collecte (de landelijke collecte voor de drankbestrij ding) een bredere strekking te geven en de opbrengst te bestemmen voor bestrij ding van verslaving in het algemeen. Vorige week noemde de heer W. C. F. Scheps, voorzitter van de Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding in de jaarvergadering van zjjn vereniging het „een kwalijke zaak, dat de overheid met de subsidie als stok achter de deur er aan drang op uitoefent de drankbestrjjdings- of onthoudersverenigingen te maken tot een organisatie tegen alcohol en andere verdo vende middelen". De heer Smit van de NCA bestrijdt deze uitspraak. „De heer Scheps heeft zijn per soonlijke visie gegeven. De gereformeerde vereniging moet zich nog uitspreken over de nieuwe opzet van het preventieve werk", aldus de heer Smit. Hij noemde het voorts niet juist als gezegd wordt dat de overheid „een stok achter de deur houdt". „De overheid heeft geen enkele aandrang uitgeoefend", zei hij. De gecoördineerde voorlichting over al coholisme en druggebruik zal, vertelde de heer Smit, uit de sfeer van het drankmis bruik worden gehaald. Die voorlichting moet niet worden belast met vooroordelen, zo zei hij Vandaar ook dat de drankbe strijdingsorganisaties samenwerking zoe ken met andere instellingen en organisa ties. die, waarvoor een oplossing zeer moei lijk tot stand is te brengen" aldus D'66. Een gesprek met de Indonesische pre sident, waar de Ambonnezen zelf om heb ben gevraagd, zal wellicht kunnen bij dragen tot een verbetering, zo besluit het dagelijks bestuur van D'66 de brief aan de premier. Naar het oordeel van de generale ver bondsraad (bestuursraad) van het Gere formeerd Politiek Verbond (GPV) en van het hoofdbestuur van het Nationaal Evan gelisch Verbond (NEV) dient tijdens de gesprekken met president Soeharto on dermeer de aandacht te worden geschon ken de executie van de Zuidmolukker dr. Chr. Soumokil in 1966. Ook zou daarbij aandacht moeten wor den geschonken aan de „wraakgerichten, die onder leiding van zijn generaals in 1965 en 1966 zijn uitgevoerd en waarbij zonder vorm van proces honderdduizenden van zijn landgenoten op wrede wijze met nekschoten, messen en op andere manier in een moordorgie zijn afgeslacht" Het G.P.V. zegt dit in een brief aan de premier en aan de ministers Witte- veen, Udink, Luns, aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en aan de voorzitter van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Ka mer, drs. Schmelzer. De besturen zagen voorts graag, dat tijdens de voorgenomen besprekingen met president Soeharto aandacht wordt ge schonken aan de berichten „over de cy nische machtsmethoden waarmee de volks raadpleging door de president en zijn die naren is voorbereid". „Daardoor" aldus het schrijven, „is de volksraadpleging op West-Irian tot een lugubere grap gewor den, die strijdt tegen de bepalingen van het Verdrag van New York van 1962". De besturen bepleiten tenslotte de door voering van nieuwe grondwettelijk te garanderen decentralisatiemaatregelen, waardoor het zelfbestuur van de autoch tone bevolking op de Zuid-Molukken en op West-Irian zou worden ingevoerd. „Hierdoor zou ook het aanzien van de regering van de president in het oog van het Nederlandse volk enigermate kunnen worden hersteld" aldus het schrijven. SOEST. Op de spoorwegovergang in Soestduinen, waar bijna twee weken ge leden een voor de overwegbomen wach tende auto door een andere wagen de overweg werd opgeduwd en daar door twee treinen werd aangereden, is van morgen een soortgelijk ongeval gebeurd. Een bestelauto botste tegen een voor de bomen wachtende personenwagen, die enkele meters vooruit werd geduwd. De bestuurder kon echter tijdig achteruit rij den. De bestelwagen reed langs de geslo ten halve bomen de overweg over. En kele seconden later passeerde een snel trein. VALKENBURG. Op een spoorweg overgang bij hotel „Waterval" in Schin op Geul, die alleen bestemd is voor voet gangers, is maandagmiddag de 68-jarige P. C Schouten uit Vlaardingen met zijn auto tegen een trein gereden. Hij kwam hierbij om het leven.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2