Boeiend partijtje schaak Over weglaten Israëlisch voorbehoud in rapport van Thant aan V-raad JERUZALEM EIST WEER OPHELDERING VAN V.S. Italië heeft behoefte aan stabiliteit en rust SALT-overleg loopt deze week af Indische boeren bezetten land Duitse gifgas marine haalt uit Noordzee Duitse oppositie heeft nog bezwaren tegen verdrag met Russen Redding met helikopter Linda Kasabian zal niet worden vervolgd COLOMBO PRESENTEERT NIEUWE ITALIAANSE REGERING Reisbeperkingen in Polen en Sovjet-Unie Treinongeluk bij Bolzano: 1 dode MOSTERDGASBOMMEN VORMEN BEDREIGING VOOR VISSERS mm DINSDAG II AUGUSTUS 1970 3 (Van onze redacteur in Rome) ROME „Het land heeft behoefte aan een stabiele regering om de hui dige moeilijke conjunctuur het hoofd te kunnen bieden". Dit is eigenlijk de leidraad van de redevoering waarmee de Italiaanse eerste minister Colombo gisteren zijn regering aan het parlement heeft voorgesteld. „En die stabiliteit", zo zei hij, „moet dan niet worden gezien als een punt van uitgang, maar eerder als een na te streven doel, als de noodzakelijke voor waarde voor een regering om te kunnen functioneren. De neiging die er bestaat tussen de partijen van de coalitie om uiteen te drijven moet ver keren in het tegendeel". Benzineprijs Meerderheid verzekerd Al 7.000 arresaties bij actie „Landroof" Cholera-epidemie grijpt verder om zich heen I - 20.000 ton Kamerjassen Badjassen Pyama's Nog zelden is in de na-oorlogse wereld politieke situatie zo duidelijk een partijtje schaak met levende stukken gespeeld als thans in het Midden-Oosten het geval is. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben op het reusachtige schaakbord hun stukken in een zodanige stelling ge manoeuvreerd, dat een vreedzame remise tot de mogelijkheden is gaan behoren. Maar de lopers, pionnen, paarden en to rens staan in een uiterst kwetsbare posi tie, om van de koninginnen en koningen nog maar niet te spreken. Iedere zet kan de situatie drastisch wijzigen en voor bei de partijen fatale gevolgen hebben. Voorlopig wordt er nog niet geschoven, maar wel hevig nagedacht. In afwijking van het gewone schaakspel is het niet ze ker, wie aan zet is of wie de eerste wijzi ging in de opstelling zal plegen. Het is zelfs zo, dat de ene partij, de Sovjet-Unie, alle geldende schaakregels wenst te nege ren door te eisen dat de tegenpartij haar stukken terug zal zetten in de uitgangs positie van voor 1967 met andere woor den, de Israëlische bezettingstroepen zou den moeten worden teruggetrokken bin nen de grenzen die voor het uitbreken van de juni-oorlog van 1967 golden; maar het is eenvoudig ondenkbaar dat Israel en met Israel de Verenigde Staten deze voorwaarde zal accepteren. Iedere schaker weet, dat de beginopstelling van de stukken de meest kwetsbare van het hele schaakspel is en dat een goede ver dediging slechts denkbaar kan zijn als de gelederen door tactische openingen zijn verbroken en de slagstukken een ver spreide positie hebben ingenomen. Natuurlijk gaat de vergelijking met het echte schaakspel slechts zeer gebrekkig op, maar in één opzicht klopt zij treffend: de grootmeesters hebben het spel aan vaard en de eertijds met elkander bakke leiende partijen zijn de schaakstukken zonder eigen initiatief geworden. Zoals de situatie na de aanvaarding van het Amerikaanse vredesplan voor het Mid den-Oosten nu geworden is, heeft zowel Israel als Egypte al een bijzonder zware concessie gedaan: zij hebben beide hun lot in handen van de grote mogendheden gelegd. Israel heeft zich daartegen tot het uiter ste verzet. Het heeft jarenlang gepro beerd, het heft in eigen hand te houden en de Arabische landen ertoe te bren gen, op eigen initiatief naar de conferen tietafel te komen. Het meende recht te hebben op een zelfstandig beleid, omdat het zijn eigen oorlog zonder enige hulp van buiten gewonnen had. Toen het onmogelijk bleek met de Ara bische landen tot een gesprek te komen en dat is zonder meer te wijten aan Moskou heeft Israel van twee kwade het minste gekozen, door zich aan de zorgen van Amerika toe te vertrouwen. Het had zich ook kunnen refereren aan de uitspraken van de V.N. maar dan zou het bij de duivel te biecht zijn geweest. Want wat voor goeds men ook van de V.N. kan zeggen, het is een onomstotelijk feit dat deze volkenorganisatie in de kwestie van het Midden-Oosten niet objectief is. De vijanden van Israel over heersten in de V.N., zo al niet kwantita tief dan toch zeker door hun invloed en hun belangen. Nu Washington voor Israel schaakt, kan men verwachten dat in grote lijnen het politieke beleid ook in Washington wordt vastgesteld. Maar de schaakstukken zijn niet geheel en al willoos. Israel is niet van plan zich omwille van een gemakke lijke overeenkomst tussen de grootmees ters in een hachelijke positie te laten terugschuiven. En aan de andere kant heeft de Sovjet-Unie grote moeite met een aantal koppige pionnen, die van hun aangewezen plaatsen weglopen en op eigen houtje de boel in de war willen stu ren: de Palestijnse verzetsorganisaties. De toestand is momenteel bevroren, maar er zal spoedig met de stukken moe ten worden geschoven. Voor Israel kan een remise slechts zin hebben als het spel eindigt in een voor de positie van dit land acceptabele bestaanszekerheid. Dat men ook in Israel de oorlog moe is bleek dui delijk uit de reactie van de bevolking bij het nieuws van de aanvaarding van het Amerikaanse plan. Maar dat men in Is rael het nationale bestaan moe is, mag daaruit niet worden geconcludeerd. Inte gendeel, de thans ingaande periode van onderhandelingen geeft de Israëliërs on getwijfeld nieuwe impulsen tot verdere opbouw en uitbouw van hun nationale tehuis en nieuwe moed tot verdediging daarvan. Aan de andere kant van het schaak bord rijst het gevaar dat de macht van Nasser, voortdurend opgevijzeld door fa natieke beloften tot bloedwraak, snel zal tanen. Regeren in een tijd van vrede en constructieve omstandigheden is altijd moeilijker dan in een tijd van oorlog en zogenaamd heldendom. Het boeiende schaakspel op het bord van het Midden-Oosten heeft recht op intense belangstelling van de gehele we reld, niet alleen omdat het de mogelijk heid belooft tot beëindiging van Israels lijden, maar ook omdat de twee voor naamste stukken aan weerszijden op het bord, de koningin en de koning, kunnen worden gezien als symbolen van de atoombom en de derde wereldoorlog. JERUZALEM/AMMAN (Reuter) Israel gaat Amerika opnieuw om opheldering en garanties vragen, zo hebben doorgaans goed ingelichte zegslieden in Jeruzalem gisteren verklaard. Dit zal gebeuren naar aan leiding van het feit dat secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. in zijn rapport aan de Veiligheidsraad over de aanvaarding van het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten geen gewag heeft gemaakt van de Israëlische reserves. Die betreffen de voorwaarde dat er „veilige en over eengekomen grenzen" moeten komen, voordat er sprake kan zijn van een ontruiming van bezet gebied. Volgens bepaalde functionarissen in Jeruzalem zou Washington Oe Thant er toe hebben geïnspireerd deze reserves weg te laten uit zijn rapport. Van gezag hebbende zijde werd er echter op gewe zen dat Oe Thant ook bepaalde reserves die de Arabische landen aan hun aan vaarding van het plan-Rogers hebben verbonden, niet in zijn verslag heeft ge noemd. Het zou de taak van VN-bemid- delaar Jarring zijn bij het overleg met de betrokken partijen deze reserves van weerskanten tot hun recht te laten ko men. De 54-jarige vrachtautochauffeur Paul Ballantine werd gisteren in de buurt van de Amerikaanse stad Tuc son door een helikopter van de luchtmacht gered nadat hij met zijn wagen in het water terecht was ge komen. De Israëlische ambassadeur in Wash ington, generaal Juzjak Rabin, is inmid dels na twee dagen overleg in Jeruzalem naar zijn standplaats teruggekeerd. De kwestie van de onvolledigheid van Thants raport zou een belangrijk punt zijn ge weest bij zijn besprekingen met de Israë lische regering. Hij zou opdracht hebben gekregen de Amerikanen nog eens met nadruk te wijzen op het Israëlische stand punt ten aanzien van een eventuele ont ruiming van de bezette gebieden. In Washington tilt men in gezagheb bende kringen overigens niet zo zwaar aan deze kwestie. Ambassadeur Rabin zou dan ook naar vermogen worden ge rustgesteld. Men wijst er in de Ameri kaanse hoofdstad echter op, dat de uit voering van het plan-Rogers meer een zaak is van de VN. Intussen moet nog worden overeengekomen, waar en hoe de onderhandelingen zullen worden gevoerd. Israel geeft de voorkeur aan overleg op ministersniveau in Nicosia, waar Jarring zijn hoofdkwartier had, terwijl de Ara- LOS ANGELES (AFP). Linda Kasa bian, de kroongetuige in het proces tegen Charles Manson en zijn medeverdachte is maandag officieel buiten vervolging ge steld. De openbare aanklager had haar dit in het vooruitzicht gesteld, als zij zou be sluiten tegen Manson en de drie vrouwe lijke verdachten te getuigen. Aanvankelijk had zij zich ook moeten verantwoorden voor haar aandeel in de dood van de filmster Sharon Tate en zes anderen. De economische aspecten hebben zoals te verwachten van een man als Colombo in de eerste plaats de aandacht van de nieuwe regering. Met grote stelligheid WENEN (DPA/RTR). De Sovjet- Unie en de VS zullen waarschijnlijk vrij dag hun besprekingen in Wenen over de beperking van de strategische bewape ning beëindigen, zo is gisteren in goed ingelichte Weense kringen vernomen. Russische en Amerikaanse functionaris sen zullen vandaag in Wenen bijeenko men om hun overleg af te ronden. Als zij vandaag besluiten het overleg in Wenen te beëindigen, dan zal vermoe delijk vrijdag de publikatie van een com muniqué volgen met een uiteenzetting van de geboekte vorderingen en een overeen komst in grote lijnen over de intercon tinentale raketten. Dezelfde dag zal een plechtige slotbijeenkomst worden gehou den, waarop de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Kirchschlager, aan wezig zal zijn. Het overleg in Wenen is op 16 april begonnen. Het zal in de herfst in Hel sinki worden voortgezet, heeft de minister-president verzekerd dat het een grove fout zou zjjn de lire te de valueren en dat daartoe ook geen aan leiding bestaat. Maar er zullen maatrege len moeten worden genomen en offers verlangd van de bevolking. De regering zal haar toevlucht nemen tot fiscale maat regelen, maar zodanig dat niet de minder welgestelden worden getroffen. De minister heeft het niet gezegd, maar het is al bekend dat in de eerste plaats de prijs van de benzine zal worden ver hoogd, misschien met 10 misschien met 15 of 20 lire per liter. Indien dat laatste zou gebeuren, zou de prijs hoger worden dan hij ooit is geweest. Op het ogenblik kost een liter normale benzine in Italië 130 lire en super 140, meer dan 70 percent van die kostprijs komt terecht in de staats kas. Een verhoging met 10 lire zou de staat ongeveer 120 miljard lire per jaar opbrengen. Na de omzetbelasting is de belasting op benzine de grootste bron van inkomsten van de Italiaanse staat. Intussen hebben de benzineverkopers reeds gedreigd met een staking in de drukke vakantieweek die op 15 augustus begint, als de regering niet een deel van de verhoogde benzine prijs ook aan deze benzineverkopers ten goede zou doen komen. De discussie in het parlement over de regeringsverklaring zal zeer kort duren. Waarschijnlijk zal reeds vanavond worden gestemd. De meerderheid is verzekerd. Morgen en donderdag zal de Senaat de verklaring van minister Colombo bespre ken en daarna begint voor de Italiaanse parlementariërs de zomervakantie. Deze zal voor de minister bijzonder kort van duur zijn, daar reeds op 18 of 19 augustus de ministerraad opnieuw zal bijeenko men om de eerste maatregelen te bera men voor verbetering van de economische toestand. De eerste christen-democratische spre ker in de discussie van gistermiddag heeft verklaard dat het hem niet mogelijk zal zijn voor deze regering te stemmen aange zien er in de regeringsverklaring geen woord wordt gezegd over het feit dat echt scheiding in strijd is met de christelijke moraal. Inderdaad heeft Colombo in het geheel niet over de echtscheidingswet gesproken, wat dus betekent dat de indertijd aan gegane overeenkomst dat het de verschil lende partijen der coalitie vrijstaat op dit wordt bevestigd. punt naar eigen goeddunken te handelen, NIEUW DELHI (Rtr) Duizenden In diase boeren, geleid door linkse politici, hebben landerijen van rijke landheren bezet uit protest tegen de naar hun me ning te langzame invoering van landher vormingen. De bezetting had plaats in het kader van een beweging tot „landroof" die is georganiseerd door de Moskou-gezinde communistische partij van het land en de twee socialistische partijen. Bij een van de bezettingsacties ontstond een gevecht met de politie die de demon stranten poogde tegen te houden met traangas. De arrestaties die in het gehele land zijn verricht om de acties te ontze nuwen, zijn inmiddels opgelopen tot 7.000. bieren meer voelen voor besprekingen door de betrokken ambassadeurs in het VN-hoofdkwartier in New York. De guerrilla-groeperingen Actie-Orga nisatie voor de Bevrijding van Palestina" en „Arabisch Palestijnse Organisatie" hebben hun steun aan president Nasser ten aanzien van zijn standpunt inzake de kwestie het Midden-Oosten ingetrokken. Woordvoerders van de beide organisaties hebben echter gezegd dat ze de Egypti sche president blijven beschouwen als een nationale held. De „Actie-Organisatie voor de Bevrij ding van Palestina" en de „Arabische Palestijnse Organisatie" steunden aan vankelijk Egypte en zeiden dat de ak koordverklaring van Nasser met het Amerikaanse vredesvoorstel onderdeel vormde van een „gerechtvaardigde tac tiek". Vesrchillende keren ontstonden daarover gevechten met het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" dat het plan-Rogers fel bestreed. Nu zei de woord voerder van de „actie-organisatie": „Wij interpreteerden het standpunt van Nas ser als een tactische manoeuvre maar na het ingaan van het bestand tussen Egypte en Israel menen wij te moeten stellen dat onze interpretatie fout was." MOSKOU (AFP) In verband met de in de Sovjet-Unie heersende cholera-epi demie mogen Russen noch buitenlanders de steden Kiev, Sebastopol, Simferopol, Sotsji, Odessa en Astrakan meer binnen komen ,zo is gisteren in Moskou ver nomen. Het verbod is afgekondigd door het Russische ministerie van gezondheid. De sluiting van Kiev, de hoofdstad van de Oekraine die bijna een miljoen inwoners heeft, heeft de spanning bij de Moskovie- ten doen toenemen. In de loop van het weekeinde kregen de inwoners van Moskou al te horen dat zij niet meer in de zwem baden van de hoofdstad mochten zwem men. De Russische pers die melding maakte van de in Astrakan genomen overheidsmaatregelen, laat in dit verband niet veel weten over de andere steden. Ondanks de drastische mataregelen van de autoriteiten, schijnt de cholera-epide mie zich nog steeds uit te breiden. Offi ciële cijfers over het aantal slachtoffers zijn niet gepubliceerd. Uit de getroffen streken zijn echter berichten binnenge komen, waarin wordt gesproken van ruim 500 gevallen van cholera. In Polen, waar gisteravond een verbod op het reizen naar verscheidene streken in Zuid-Rusland werd afgekondigd, is voorts bepaald dat Polen, die naar Egypte, Tur kije, Irak of Perzië reizen, ingeënt moe ten zijn tegen cholera, omdat ook in die landen deze ziekte is uitgebroken. De rei zigers die uit deze landen komen, moeten ook inentingsbewijzen kunnen overleggen. Anders worden zij direct ingeënt. BOLZANO, (AFP). Tussen Chiusa en Pontegardena op 20 km. van Bolzano zijn maandag twee wagons van de sneltrein München-Verona uit de rails gelopen. Er is een dode gevallen. Vijftig mensen zijn gewond geraakt van wie vier ernstig. De trein liep op een stuk rots, dat door de zware regenval in een berghelling was losgeraakt en op de rails terecht was ge komen. X - - y?:—- (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Terwijl in de Verenigde Staten een transport met gif gasgranaten onderweg is, onderhandelen Denemarken en Duitsland over de vraag hoe men de gifgasbommen die doorroes ten op de bodem van de Oostzee, het beste onschadelijk kan maken. In de Oostzee, vooral in de buurt van het Deense eiland Bornholm, werden kort na de tweede wereldoorlog duizenden ton nen gifgas in zee gestort, die tot een dagelijkse ergernis van de vissers zijn geworden. Kortgeleden werd de gehele bemanning van een Duitse kotter het slachtoffer van de lekkende mosterdgas bommen, die men in de netten kreeg, waardoor zware verbrandingen ontston den aan handen, gezicht en ademhalings organen. In verschillende ziekenhuizen in Dene marken, Duitsland en Zweden worden momenteel vissers verpleegd die in dit gebied hun netten en visvangst over boord BONN/MOSKOU (DPA) De West- duitse christen-democraten in oppositie (CDU/CSU) hebben maandag, twee dagen voordat Willy Brandt en zijn minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel voor ondertekening naar Moskou gaan, nog steeds overwegende bezwaren tegen het niet-aanvalsverdrag tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie. Volgens fractievoorzitter Rainer Barzel heeft het verdrag zoals het al is gepara feerd echter wel enige problemen van de CDU/CSU opgelost. In een brief, opgesteld na een twee uur durend beraad van het fractiebestuur, laat de oppositie de rege ring in Bonr. duidelijk weten dat het haar onmogelijk is ook na parafering of onder tekening van het verdrag een definitief oordeel te vellen. Zij verzoekt de regering daarbij alle in het kader van de „Ost- politik" gemaakte afspraken en gesloten verdragen als een geheel aan het parle ment voor te leggen. De oppositie zegt in de brief wel dat ze haar oordeel voor namelijk zal laten afhangen van de vraag of de kwestie van de hereniging van Duits land open blijft en of het verdrag tot betere betrekkingen en tot een vermindering van de spanning in Europa leidt. Overigens doet de CDU/CSU in de brief opnieuw het aanbod in het kader van de „Oostpolitik" met de sociaal-liberale re geringscoalitie samen te werken. Een lichtpunt voor de coalitie in Bonn is ook dat de protestgroep van de FDP, de zogeheten „Nationale Liberale Actie" het resultaat dat tot nu toe bij de onder handelingen in Moskou is bereikt als posi tief beschouwt. Een van de leiders van de groep, de vice-FDP-voorzitter in Neder- Saksen Willi Homeier, zei dat gebleken is dat Scheel in Moskou in ieder geval heeft „gestreden". moesten werpen, nadat die door de vloei baar geworden inhoud van de mosterd gasbommen totaal waren bedorven. De mosterdgasbommen werden in de jaren 1947 en '48 door de Russen en Amerikanen in de Oostzee gedumpt ten oosten van Bornholm en volgens de Zweedse berekeningen wordt het gebied momenteel verontreinigd door rond 20.000 ton gifgasbommen. Het Deense ministerie van Buitenland se Zaken is nu met het Duitse ministerie van Defensie tot overeenstemming geko men en duikers van de Duitse marine zullen hulp gaan verlenen met het opspo ren van deze overblijfsels uit de tweede wereldoorlog. Een Westduits opsporingsschip zal bo vendien het westelijk gedeelte van de Oostzee onderzoeken, waar, naar men vermoedt, eveneens gif gasbommen zijn gedumpt. Deze mosterdgasbommen zijn indertijd verpakt in kisten, die onder inwerking van het zeewater kapot zijn gegaan, ter wijl de stalen bommen zijn gaan lekken. Aan de Oostzeekust en in de omringen de landen spoelen dikwijls bommen aan, die nadat een gedeelte van de giftige in houd eruit is gelekt, zijn gaan drijven. Ook heeft men kisten met cyaankali capsules gevonden, die, naar men aan neemt, werden gebruikt in de gaska mers en na het einde van de oorlog als minder gewenste bewijsmiddelen moes ten verdwijnen. Mostergas is direct dodelijk in een con centratie van vier tot vijf duizend milli gram en veroorzaakt in verdunde hoeveel heden zware brandwonden. Indien een Westduits destructiebedrijf dit oorlogstuig niet onschadelijk kan ma ken, zal alles wat men opvist in roest vrij stalen vaten worden verpakt en ook in de Atlantische Oceaan worden gestort. ADVERTENTIE Zie onze speciale etalage Gen. Cronjéstraat 38—44 Tel. 254679 HAARLEM

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3