„Ik vijftigste er niets duimen voor op mijn te draaien Sartre en het kolonialisme De grootste ter wereld Paardrijlessen ,Lü WOENSDAG GEHAKTDAG DONDERDAG BIEFSTUKDAG Slagerij RES Frustraties bij de hoogleraren door tijdgebrek Ilja Keizer verlaat De Spartaan „Mondiaal": nieuwj tweemaandelijks tijdschrift MANEGE DE WEEDS Deze klant vanu leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, bljjkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Chinese verhalen van Loe Sjuun Zeehavengeld in Rotterdam 25% omhoog MARINEMAN GAAT ZIEKENHUISAFDELING LEIDEN Gehuwde vrouw meer inschakelen op arbeidsmarkt r ISiü 599ste Staatsloterij DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 Dicipline (Van onze correspondent) LEIDEN „Op het eerste oog kan ik mij voorstellen dat velen er vreemd tegen aan kijken dat een marineman, en dan nog wel iemand die in zijn loopbaan hoofdzakelijk te maken heeft gehad met mijnen, op een di- rectiepost wordt benoemd bij de af deling inwendige geneeskunde van een ziekenhuis. In feite echter lopen mijn huidige functie en de post die ik in september zal bekleden weinig uiteen. Beide hebben te maken met management". Geen vlagofficier I lil 99 n Msi Kort IJmondnieuws Europese commissie De lotenverkoop begint op 7 sept. 1970 bij collecteurs(-trices) en debitanten. Rechtstreekse girobestellingen van 12 aug. tot 11 sept. (aangeslotenen bij girokantoor Den Haag no. 506650; Arnhem no. 1806650). Trekkingen op 22-29 sept.-6 okt. - aiaiftg«gg -- üh^w DAGELIJKS Driehuizerkerkweg 13, IJmuiden. Tel. 13900 OVERDEKTE MANEGE m VR O N EXTRA VOORDELIGE DAGEN 500 gram GEHAKT 1.9S -Q per kg v.45J 250 gram supermalse n no PAARDEBIEFSTUK °LEIN 1945 - 53 Tel. 11016 - IJmuiden LET OOK OP ONZE WEEKEND - REKLAME 'ilpiilliiii Ook verzoek aan A msterdam Overste J. H. Mendels, chef-staf van <1e mijnendienst in Oen Helder ziet in zijn nieuwe post een nieuwe ontwikke ling binnen de wetenschappelijke instel- lingen: „De hoogleraren ontlasten van de zakelijke leiding van hun instituten, op dat zij zich meer kunnen concentreren op hun wetenschappelijk werk" Als directeur van Je hoofdafdeling in wendige geneeskunde van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden zal de heer Mendels worden belast met het perso nele en administratieve beheer van ge noemde hoofdafdeling waaronder negen afdelingen ressorteren algemene inwen dige geneeskunde cardiologie, gastro-en- terologie, haematologie, longziekten, mi- crobiele ziekten, nierziekten, reumatolo gie, stofwisselingsziekten en endocrinolo gie. „Ik geef toe dat deze onderwerpen mij len verwijderd zijn van mijnen, kruisers en geleide projectielen, de materiële in houd is echter hetzelfde: er is een be leid nodig voor personeelsaangelegenhe den, materiële voorzieningen, financiële afwikkelingen, bij de marine heb ik ook dit soort zaken te maken gehad. Als een hoogleraar zich met dit soort zaken moet bemoeien, blijft er weinig tiid over voor zijn colleges en patiënten. Er ontstaan veel strubbelingen, de zaken zijn niet goed georganiseerd, er komen frustraties. Niet omdat de mensen het niet beter kun nen doen. maar omdat ze er geen tijd voor hebben". Zou het geen zaak zijn dat de marine, die in sommige onderdelen bepaald niet uitblinkt in efficiency de manager-figuren binnen haar gelederer tracht te behou den? Overste Mendels: „Ik ben nu 48 jaar. Over twee jaar zou ik met oensioen gaan. Ik ben er helemaal de figuur niet naar om op mijn vijftigste jaar met de benen over elkaar te zitten. Gezien mijn leeftijd en de hiërarchische opbouw bij de ma rine zou ik nooit in aanmerking komen om vlagofficier te worden, een categorie waar het management wordt uitgevoerd. Ik vind het heel redelijk dat ik bij de marine niet op de management-stoel kan zitten. In deze topfuncties br de marine is het meestal zo dat je drie iaar proef- draait, waarna je nog vijf jaar volop kan meegaan. Ik zou me in de twee jaar, die nog resten voor mijn pensioen, niet helemaal waar kunnen maken. In het bedrijfsleven wo^d je op 65-jarige leeftijd gepensioneerd, ik heb dus nog de tijd om na een aanvarkelüke proefperi ode, me volledig op topcaoaciteit in te zetten voor het werk" Zal de hak-klak-discipline van de ma rine, waarin u 25 jaar bent opgegroeid niet tot wrijvingen leiden in het nieuwe arbeidsmilieu? ï.ilM. «II «ski fea t «TriMt - •;v...v. v. Officier Mendels op zijn schip. Straks wordt hij weer „landrof'. „In Nederland heerst nog een verte kend beeld over de militaire discipline, in het bijzonder de discipline bij de ma rine. Natuurlijk is het wel zo dat je or ders moet opvolgen, veel belangrijker is echter het werken als team. Iedere meer dere weet dat je als teamgenoot meer bereikt dan alleen met het geven van orders. Je leert samenwerken. Op het ogenblik wordt veel gesproken over in spraak. Vergeet niet dat de inspraak bij de marine omdat je als team werkt en met deze team-doctrine bent opgevoed, altijd heeft bestaan" „Wij als marinemensen zijn bevoor deeld. Wij zitten allen op één schip, ver van huis met hetzelfde goede of slechte eten, met dezelfde goede of slechte ac commodatie. Je bent totaal op elkaar aangewezen. De vriendschap en kame raadschap die je aantreft 'op een schip vind je nergens anders. Hak-klak-disci- pline is een fictie". Overste Mendels ziet in de vroege pen sionering een noodzakelijk kwaad dat in ons land veel schade kan aanrichten. „Ener zijds heb ik er alle begrip voor dat oude ren plaats dienen te maken voor jonge ren. aan de andere kant is het dood zonde dat kerels die een leidende functie hebben bekleed, met nun duimen moeten gaan draaien" „Je verliest een enorm potentieel aan talent en bovendien werk je het oude regentensysteem in de hand waarbij het balletje naar elkaar wordt toegeworpen, zonder dat rekening wordt gehouden met talent en capaciteiten. Minder capabele mensen krijgen het voor het zeggen, de mensen met ervaring en kennis worden gedwongen bij moe thuis de goudvissen voer te geven" Strandfeest. Vrijdagavond om half acht is er bij de instuif aan het strand van Wijk aan Zee een strandfeest, waarop Soulful Blues Quality optreedt. Het be gint om half acht, uiteraard alleen bij redelijk weer. Spreekuur. Woensdag is wethouder A. J. Hermes in Beverwijk verhinderd om spreekuur te houden. Accu uit auto. Uit een auto, die ge parkeerd was in de Elzenlaan, is een twaalf volts accu gestolen. (Van onze sportredactie) LISSE Ilja Keizer, één van Neder lands topatletes die enkele weken geleden nog met overmacht de nationale titels op de 800 en 1500 meter in de wacht sleepte, zal zeer waarschijnlijk de vereniging De Spartaan in Lisse gaan verlaten. Hoewel zy haar lidmaatschap van deze vereniging nog niet officieel heeft opgezegd, valt dit weibinnenkort te verwachten. Haar ko mende „opzegging" houdt verband met het vertrek van haar man Hans Keizer, die lange tijd als trainer aan De Spartaan was verbonden. Hans Keizer verzorgde samen met bondscoach Jan van Heek de toptraining bij de Lisser vereniging. De „samenwer king" tussen Keizer, Van Heek en het be- DEN HAAG De Europese commissie verwacht dat de spanning op de arbeids markt in Nederland dit jaar nog zal toe nemen. Vergroting van de mobiliteit en inschakelen van gehuwde vrouwen kun nen de problemen verminderen. In een overzicht van de ontwikkeling van de ar beidsmarkt in de Europese economische gemeenschap spreekt de commissie de verwachting uit dat, ofschoon de natuur lijke groei van de beroepsbevolking ver moedelijk nog zal afnemen, andere fac toren van het aanbod als het aantrekken van buitenlandse arbeiders en een meer volledige benutting van de binnenlandse reserves, over het geheel een grotere rol zullen spelen om aan de uitbreiding van de vraag te kunnen voldoen. Dit lijkt te meer waarschijnlijk, aldus de commissie, omdat de pendel naar Duitsland aanzienlijk is toegenomen. De werkloosheid zal verder dalen, maar de daling zal langzamer worden. Mede om dat het aantal open arbeidsplaatsen wel licht zal blijven stijgen zal de eind 1968 ondernomen stabiliseringsactie ook dit jaar moeten worden voortgezet. stuur van De Spartaan schijnt echter van dien aard te zijn geweest dat de leiding I van de bollenstreekvereniging het nood zakelijk achtte eerstgenoemde niet langer als trainer te handhaven. Hans Keizer, die in het dagelijks leven werkzaam is als I leraar lichamelijke opvoeding zal nu waarschijnlijk als trainer in dienst treden bij de Utrechtse atletiekvereniging Vites se. Vitesse zal in dat geval ook wel de nieuwe vereniging van Ilja Keizer wor den. Ook Fred van Herpen gaat De Spar taan verlaten. Van Herpen, die de af gelopen jaren het vak Duits doceerde aan het Fioretti-college in Lisse, gaat met in gang van volgende week les geven aan een middelbare school in het Brabantse Vught. Overigens blijft Van Herpen, die zich begin volgend jaar in Den Bosch hoopt te vestigen tot het einde van dit seizoen lid van De Spartaan. De vereni- ging waar Van Herpen zich na zijn ver trek uit Lisse als lid zal aanmelden is 1 nog niet bekend. De meest voor de hand liggende kandidaat is Prins Hendrik uit Vught al voelt Van Herpen ook zelf veel voor het Udense De Keien. (Van onze redactie buitenland) „MONDIAAL" voor de wereldver- kennende mens, zo heet het nieuwe tweemaandelijkse tijdschrift dat on langs bij uitgeverij Wolters-Noordhoff in Groningen is verschenen. Dit eerste nummer bevat veel achter- grondnieuws over Brazilië („Een drie luik") en verder onder meer verhalen over „Nieuwe steden rondom Parijs", „Zout in Groningen" en de geschiede- nis van „onze trouwe moeder aarde", j Het nieuwe blad is gedrukt op uit stekend papier en geïllustreerd met fraaie foto's, waarvan enkele in kleur. Zeer kritisch is het oordeel van een met ziekteverlof in Nederland verblij vende missionaris uit Brazilië over het land waar hij werkt. „Het is niet on denkbaar", zegt hij in een vraagge sprek, „dat uiterst rechts zal winnen en een dictatuur zal vestigen gelijk aan het nazisme. De CCC commando van ja gers op communisten) en de DOPS (ge heime dienst, te vergelijken met de Gestapo) oefent sedert februari 1969 een ongekend scherpe controle uit". Een nare voorspelling voor de voet ganger doet drs. Borchert in het artikel „Witte schuren": „Aan de randen van onze steden zullen steeds beter geoutil leerde zelfbedieningswarenhuizen ont staan die naar de gunst van de tot automobilist geworden consument zul- len dingen". HET KAN EEN merkwaardige sa- menloop van omstandigheden worden genoemd als men net in de uitverkoop een boek van de Franse schrijver en filosoof Jean-Paul Sartre heeft zien I liggen en kort daarop wordt de Ne derlandse vertaling ervan ter recensie aangeboden. In dit geval behoeft men zich over de kwestie van de actualiteit geen zorgen te maken, want wat Sartre in 1956 over het kolonialisme heeft ge schreven was toen al van belang, maar het blijkt nu, veertien jaar la- ter, nog steeds een bewijs te vormen van zijn grote visionaire kracht. Dé bundel „Kolonialisme en neo kolonialisme" bevat een aantal boek- I besprekingen, beschouwingen en een "Wf (ook voor buitenritten) Kinderen speciaal tarief Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant Logisch want die kunt u i niet missen, geen dag. rh» as-2 2 „De grootste aller tijden". Een yell die in de piste van het circus niet misklinkt. Niet enkel in de piste zou je het dezer dagen kunnen horen, want ook op Schiphol rijdt „de grootste". Tankwagen dan wel te verstaan, die op de foto in de schaduw van een super DC 8 ver eeuwigd is. Het autootje, de groot ste ter wereld, is 20,57 meter lang, H—nB 'Mi1" 3,60 met ei h- f breed. De inhoua ,,k is 87.000 liter en de pompcapuciteit 2.000 li ter per slang per minuut. interview uit het Franse weekblad „L'Express". Nieuw kan men deze op stellen uit het einde van de jaren vijf tig dus niet noemen, maar soms wor den schrifturen er alleen maar beter op als ze wat ouder zijn geworden, zoals dat met bepaalde soorten wijn ook het geval is. Sommige van Sartre's uitspraken moet men dan ook op het puntje van de tong proeven zoals keurmeesters dit doen in de wijnkelders van Nuits St. Georges. Bijvoorbeeld: „De enige goede kant van het kolonialisme is dat het onverzoenlijk moet zijn om zich te handhaven, en dat deze onver zoenlijkheid de oorzaak van zijn on dergang wordt". Sartre bestrijdt vastgeroeste opvat tingen: „Kongolezen zijn gewoonlijk lui, zeggen ze (de blanken). Maar dit soort kolonialisten begrijpt niet dat de beroemde „luiheid van de inboorling", mythe die over alle koloniën verspreid is, een vorm van sabotage is, het lijde lijk verzet van de uitgebuite boer of arbeider." Ook analyseert hij meedo genloos de kolonisators: „Waar kan een elitegroep die zich van haar eigen middelmatigheid bewust is, haar voor rechten op baseren? Op slechts één manier: zij kan relatief in niveau stij gen als zij erin slaagt de gekoloni seerde bevolking te vernederen en haar de kwaliteit van mens te ontzeg gen, door hen als simpele „have-nots" te kwalificeren." „Kolonialisme en neo-kolonialisme" werd uitgegeven in de reeks „Kriti sche Bibliotheek" door de Bezige Bij in Amsterdam. Benjo Maso zorgde voor een soepele vertaling. Het ministerie van Koloniën is in Nederland inmiddels opgeheven, maar dat neemt niet weg dat hier nog vol doende kolonialistisch denkende men sen rondlopen die bij Sartre in de leer kunnen gaan. VAN DE CHINESE schrijver Loe Sjuun is een bundel met verhalen, ge dichten en journalistiek werk versche nen bij uitgeverij Bruna in Utrecht. Dr. Jef Last vertaalde het boek in fraai Nederlands, iets waarvoor men hem in dit kleine taalgebied dankbaar mag zijn want laten we wel wezen, de meeste Nederlanders zullen niet veel verder komen dan Foe jong-hai of Loempia. Loe Sjuun wordt erkend als een groot Chinees literator. Een van zijn sterkste kanten is het oproepen van sfeer. Ook de Chinese leider Mao Tse Toeng blijkt een bewonderaar van Loe Sjuun. Jef Last vertelt hierover in een slotbeschouwing dat Mao als bi bliothecaris in Peking ruimschoots ge legenheid heeft gehad het werk van Sjuun te leren kennen. „Het moet die pe indruk op Mao hebben gemaakt want reeds in zijn eerste grote rede voering in Yen-An wordt Loe Sjuun door hem als „de vader der nieuwe Chinese literatuur" geprezen. Sinds dien, tot de culturele revolutie toe is hij feitelijk vereerd als de postuum tot God verklaarde Vader der Chine se letterkunde". Prachtig is bijvoorbeeld het korte verhaal „Dood in Stilte" Loe Sjuun verklaart zich hier tegenstandei van de doodstraf, en zegt' .Toen ik voor het eerst „De Hel" las van Dante, schrok ik van de uitgekiendheid van de god delijke komedie. Pas nu ik meer erva ring heb opgedaan, zie ik in hoe mild in werkelijkheid die wreedheid is ge weest. Het sadisme van Dante was niet sterk genoeg, om zich de afgron den voor te stellen van onze concen tratiekampen en kerkers, en van de ge heimzinnigheid waarin zij zich hullen". Loe Sjuuns bundel verdient uitgebre- de en warme belangstelling, al was het alleen al om te komen tot minder etnocentrisch denken. ROTTERDAM. Rotterdam zal per 1 oktober het zeehavengeld (tarieven voor zeeschepen) met 25 percent verhogen om een dreigend verlies in de exploitatie van de haven van circa 22.000.000 in 1971 te voorkomen. De verhoging is niet voldoende om de na 1971 te verwachten tekorten in de ex- I ploitatie van het havenbedrijf op te van gen. Een verdere verhoging van de tarie ven op korte termijn zou echter met het oog op de concurrentiepositie van Rotter dam niet verantwoord zijn, zo vinden B. en W. van Rotterdam. Zij hebben zich samen met hun collega's In Amsterdam tot de regering gewend met het verzoek de rijks bijdrage in nieuwe havenwerken te ver- groten. De gemeentebesturen van Dordrecht, I Maassluis, Schiedam en Vlaardingen zijn bereid hun zeehaventarieven eveneens met 25 percent te verhogen. Amsterdam I heeft van Rotterdamse zijde het verzoek gekregen hetzelfde te doen. Het is in Rot terdam niet bekend of de Duitse en Bel gische Noordzeehavens, die ook met grote tekorten kampen, het Nederlandse voor beeld zullen volgen. Maatstaven voor het zeehavengeld in Rotterdam zijn: de bruto-lnhoud van het schip en de hoeveelheden geladen of ge loste goederen. Inbrekersbuit 17.000. Inbrekers hebben kans gezien de kluis van modemaga zijn Gerzon in Arnhem leeg te halen. Met 17.000 gulden zijn zij verdwenen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4