Nieuwe kleuterschool voor Zeewijk door zeemeermin geopend r^/ Open Huis" Velser politie trok ruim 1300 bezoekers ENGELSEN VOLLEYBALDEN TEGEN POLITIE I Geen aangifte van vermissing zeilboot Man met mes gestoken Rector S. J. van Gastelen 25 jaar priester Opkomst groter dan verwacht Joyriding met kermisauto Havenberichten Ernstig gewonde op Tolweg Brandkastje op station gestolen IN DE VISHAL li *r :ji« Voor d» POLITIERECHTER DINSDAG II AUGUSTUS 1970 IJMUIDER COURANT 5 4 F 1 V w (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De vierjarige San dra Beekman uit Zeewijk in IJmui- den-West was maandagmorgen als eerst ingeschreven leerlingetje voor de nieuwe kleuterschool „Zeester" aan de Keetberglaan uitverkoren hiervoor de openingsceremonie te verrichten. Het schoolbestuur was daarbij van de originele gedachte uit gegaan haar te verkleden als een kleine zeemeermin, met de bedoeling Sandra door het luiden van een scheepsbel het openstellen van de school te laten aankondigen. Een on getwijfeld alleraardigst idee, dat ech ter de spreekwoordelijke mist dreig de in te gaan, omdat de prille zee meermin zich eerst hevig en bijna onder tranen tegen de van haar ver wachte handeling verzette. Na enige overreding slaagde men er uiteinde lijk in Sandra met deze opdracht te verzoenen, zodat het sein voor de opening toch nog op de gewenste ma nier kon worden gegeven. 59 Windbuks Onbeheerst Flinkheid Luilak Kiespijn «A l Hierna hield de hoofdleidster van de nieuwe kleuterschool, zuster Leontien nog een korte toespraak, waarin zij wees op de in deze omgeving heersende vreugde, nu in „De Zeester" eindelijk alle kleuters van Zeewijk kunnen worden opgevangen. Zij verzuimde daarbij niet te wijzen op de volledige inzet van het schoolbestuur en de voorbeeldige medewerking, welke men voor deze plannen van Velsens gemeente bestuur heeft mogen ondervinden, waar voor zij namens alle betrokkenen haar hartelijke dank betuigde. Zuster Leontien besloot haar kort openingswoord door met voldoening vast te stellen dat alle kleu ters van Zeewijk, waar geen plaats meer voor kon worden gevonden, voortaan in „De Zeester" van harte welkom zullen zijn. Dit was het sein voor de met feest- mutsen uitgedoste kleuters hun nieuwe domein te betreden, waarbij de meegeko men moeders het frisse interieur met grote interesse bekeken. Deze kleuterschool is voorlopig ondergebracht in het noodge bouw, dat daarvoor ongeveer vijf jaar in gebruik is geweest als dependance van de John F. Kennedyschool aan de Eenhoorn straat. In opdracht van de gemeente werd dit gebouwtje in juni van dit jaar naar de Keetberglaan overgebracht, waar het door de N.V. Bouw- en Aannemingsmaatschap pij W. A. Rolvink op aantrekkelijke wijze voor zijn nieuwe bestemming werd inge richt. Onderwijl zorgde de dienst van openbare werken voor een eigen speel plaats voor de kleuters, met een opper vlakte van 200 m2. De kleuterschool „De Zeester" valt onder het bestuur van de verleden jaar opge richte stichting „Katholiek Schoolbestuur ÏJmuiden-West", welke inmiddels al twee (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Ofschoon het zoeken naar het vermeende gekapseisde jacht voor de kust van Bloemendaal maandagmiddag is gestaakt, is het raadsel nog niet opgelost. Aanvankelijk verkeerde men in de ver onderstelling, dat een van de twee op zee opgemerkte jachtjes het betrokken zeil scheepje zou zijn, doch de opvarenden konden later in de middag in IJmuiden aangekomen verklaren, dat zij op het tijdstip van het alarm nog niet eens ter hoogte van Zandvoort waren. Zij waren omstreeks half negen uit Scheveningen uitgevaren en hoorden over de radio om streeks tien uur, dat er een zoekactie gaande was, ergens op zee ten noorden van de positie waar zij voeren. Aangezien er geen enkele melding is binnengekomen van een vermiste zeilboot, neemt de politie aan, dat hier inderdaad sprake is geweest van een zeilboot, waarvan de bemanning het zeil heeft gestreken om op motor kracht door te varen. kleuter- en drie basisscholen beheert. Tot dusver werden voor „De Zeester" inge schreven negen jongens en drieëntwintig meisjes van vier tot en met zes jaar. De onwillige Sandra Beekman kon in haar rol van zeemeermin uiteinde lijk toch tot het luiden van de scheepsbel worden overgehaald. VELSEN Het initiatief van de Vel ser politie om het hoofdbureau open te stellen voor het publiek blpkt goed te zjjn aangeslagen bjj de bevolking. Op de zes middagen gedurende welke het hoofd bureau was opengesteld, hebben in het totaal ongeveer 1300 mensen een bezoek aan de politie gebracht. Onder hen waren ongeveer 120 jongens uit het „Vinken- nest". Ook de „Rode Jeugd" gaf acte de présence. Het merendeel van de bezoekers bestond uit jeugd. De opkomst was gro ter dan de politie verwacht had. Daar het voor de organisatoren inte ressant was te weten welke groeperingen reageerden op de uitnodiging en wat de bezoekers het meest interesseerde, werd aan de oudere gasten een vragenformu- liertje gegeven. Uit de formulieren, die ingevuld zijn ingeleverd bleek, dat het grootste deel van de bezoekers uit IJmui den kwam (55%). Daarop volgde Sant poort (17%). Slechts geringe belangstel ling kwam uit Driehuis, Velsen en Vel- sen-Noord. Uit andere gemeenten dan Velsen kwam ruim 17% van de belang stellenden, waarin Beverwijk het grootste aandeel had. Op de vraag wat hen het meest ge ïnteresseerd had antwoordde 23%: Alles. Het verkeer, de recherche en de schiet baan trokken samen ongeveer 16% van de bezoekers het meest aan. Ruim 12% vond het werk van de wachtcommandant het meest interessant, 8% interesseerde zich het meest voor de dia's en 4% vond de sociale taak van de politie zeer belangrijk. Uit de op de ingeleverde briefjes ge schreven opmerkingen blijkt wel, dat de meeste bezoekers politiegezind zijn. Tot (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Onbekenden zijn er in de nacht van zaterdag op zondag vandoor gegaan met een vrachtauto van een ker misexploitant, die gisteren met de lichten aan werd gevonden op de St. Aagtendijk bij het gemaal. Bij onderzoek bleek dat de bovenzijde van de hoge wagen was be schadigd en dat dit was gebeurd toen de wagen door het tunneltje aan de St. Aag tendijk was gereden. Maandag te IJmuiden aangekomen: Sirius, FiborgtantenHaakon 7, Noordzee; Emsland, Karlsham, Velsen; Wangeroog. Helsinki; Gillian Everard, Londen; Rio de Janeiro. New Orleans; Ingrid. R, Für; Gunilla Billmer, Rostock; Nord- see, Gruvon. Zaandam; Gracia, Moh-I-Rama, IJmuiden; Zingst. Wlsmar; Eerbeek. Bordeaux; Prinsenbeek, Abö, Zaandam; Marie. Newcastle; Lucie Borchard, ltea, IJmuiden; Britmari, Karl stad Westzaan; Orion, Rotterdam; Neva, Igge- sund, Zaandam; Torshoug, Hommelvik, Bever wijk; Ceres, Newcastle; Willem Koerts, Rotter dam, IJmuiden; Hamnö, Hamina; Zeeburgh, Gefle Maandag van IJmuiden vertrokken: Fokke de Jong Sr, Berwick, IJmuiden; Maasborg, Delf zijl; Arendshoop, Wismar; Heather, Hamburg; Pumarin, Bilbao; Gerda Westers, Sas van Gent. Velsen; Markborg, Delfzijl, Beverwijk; Tan- merak, Gainsborough. Ursaminor, Hull; Mathil da Schulte, Mocamedes; Socrates, Paramaribo Dinsdag te IJmuiden aangekomen: Pergo, Boston, IJmuiden; Nerlandia. Rotterdam; Ma rathon, Rotterdam; Jean Schneider, Rotterdam. IJmuiden; Pioneer, Brest; rlunn.au, Swansea; Zaanstroom, Felixtowe; Mintaka-N. Gibraltar; Mlinchen, Bremen Dinsdag van IJmuiden vertrokken: Tellus. Rotterdam: Wangeroog, Hamburg; Brinda, Lon den, IJmuiden; Martin Sif, Archangel, Zaandam; Tilly, Hamburg, Zaandam; Helios-W, Londen. (Indien geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). de redenen waarom men de politie kwam bezoeken behoorde vooral de grote onbe kendheid met het werk. Veel ouders zijn met hun kinderen gekomen om hen iets meer over de positieve kanten van het politiewerk te laten zien. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Aan het hoofdbureau van politie heeft zich een 23-jarige IJmuide- naar gemeld met de mededeling, dat hij op straat onverhoeds r'i.or vijf mannen was aangevallen. Drie personen had hij weten te vloeren, doch de vierde stak met een mes naar hem. Overigens had de IJmuide- naar de messteken niet direct bemerkt, want eerst was hij nog per taxi naar een café gegaan, waar men bij zijn verblijf aldaar opmerkte, dat hij bloedde. De mes steken in zijn borst bleken niet van ernsti ge aard te zijn. Omtrent de oorzaak van de vechtpartij en de identiteit van de aan vallers tast de politie nog in het duister. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 57-jarige Heems kerker is dinsdagmiddag omstreeks vijf uur ernstig gewond geraakt bij een ver keersongeval op de Tolweg. De man is in zorgwekkende toestand met onder meer een schedelbasisfractuur naar het St. Jo- zelfziekenhuis gebracht. De Heemskerker reed met zijn fiets over de Tolweg in de richting Uitgeest. Ter hoogte van perceel 5 week hij plotseling naar links uit en stak de rijbaan over. Bij deze manoeuvre werd hij aangereden door de auto van een 32-jarige plaatsgenoot. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. In de nacht van zondag op maandag tussen vermoedelijk half twee en vijf uur is ingebroken in het sta tionsgebouw van de Nederlandse Spoor wegen. De dieven hebben vanuit 't plaats- kaartenkantoor een klein formaat brand kast meegenomen. De insluipers hebben eerst getracht een deur te forceren. Toen dit niet lukte, haalden zij de sponninglatten uit een raam weg en lichtten de ruit er uit. De brand kast werd door de opening naar buiten getild en met een van de NS „geleende" steekwagen naar het parkeerterrein ge bracht en daar vermoedelijk op of in een auto geladen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Ik ben hartstikke gek geweest" zei een wanhopige 36-jarige huisvrouw uit Nieuw Vennep gisteren te gen de Haarlemse politierechter. Ze had een auto op huurkoop gekocht deze half afbetaald en hem vervolgens weer ver kocht. In de tussentijd had ze echter bij dezelfde firma nóg een wagen op dezelf de voorwaarden gekocht, daar helemaal niets van betaald en ook weei verkocht. Bij elkaar ee* schuld van 10.000, waar ze, zo bleek tijdens de zitting volledig machteloos tegenover stond Ze was on getrouwd, had samengeleefd met een man door een ruzie met nem was ze ook tot de onbezonnen daden gekomen, zei ze, was inmiddels weer alleen en had nauwelijks ondanks dt inbreng van twee kostgangers, enig inkomen. „Wat moet ik doen'" vroeg ze. „U had niet moeten verduisteren" zei de politie rechter en hij veroordeelde de vrouw con form de eis tot drie maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Huilend, omdat ze niet wist wat ze in de maand gevangenisstraf met haar twee kinderen moest doen, verliet de vrouw de zaal. Een jongen van 20 jaar had uit een achterraam van zijn huis in Nieuw-Ven- nep op flessen geschoten. Een kogeltje ging de verkeerde kant op kwam zelfs in de aangrenzende tuin terecht, in het been van een jongen van 14. Het slacht offer: „Ik zag hem niet meer in het raam, wel zijn broer en die stond te lachenDe officier van justitie overwoog dat verdachte dan wel niet op de jongen gemikt had, maar dat het schie ten toch wel erg onvoorzichtig was ge weest, en dat wie weet de aanwe zigheid van het slachtoffer eigenlijk een soort stimulans was geweest. Hij eiste een boete van 75. De rechter maakte er 50 van. Diepe verontwaardiging bij de officier van justitie en de politierechtei over het onbeheerste gedrag van sommige wegge bruikers. Het ging om twee wagens die samen een derde auto hadden klemgere den en hem op de inhaalstrook tot stil stand hadden gebracht. Daarna waren de chauffeurs dreigend naar de auto toegelo pen. Alleen één van de twee achtervol gers, een 31-jarige Haarlemse chauffeur, stond terecht. Hij zou op 12 oktober op de Schipholweg naar de auto van de vol gens hem verkeerd handelende wegge bruiker zijn toegegaan, „om met hem te praten." Toen deze echter zijn raampje dichtdeed had hij en waarschijnlijk VELSEN. De Engelse militairen van het second squadron onderdeel van het Second Division Signal Regiment, heb ben tijdens hun verblijf in Velsen niet over verveling te klagen. Het program ma namelijk, dat men de Engelse gas ten heeft voorgeschoteld is overvol. Zo vol, dat de hockeywedstrijd tegen Straw berries maandagavond moest worden uit gesteld tot hedenavond. Maandagmiddag na de militaire trai ning in de morgenuren traden de Engel sen aan in de gymzaal van gymnasium „Felisenum" om daar de volleybalwed strijd aan te binden tegen de Velser po litie. Er werden diverse partijen gespeeld Engeland tegen Nederland, maar ook ge- mixed. Het ging niet om de punten, doch voornamelijk om het spel, al dient ge zegd, dat de politiemannen aanmerkelijk meer bedreven waren in het spel dan de Engelsen, die overigens goed partij le verden. Er is zeer sportief gespeeld, waarbij aan beide zijden enthousiast werd geapplaudisseerd na een goed spelmo ment. Na het volleyballen vertrokken de En gelsen naar Amsterdam, waar zij een be zoek brachten aan een bierbrouwerij. Voor de dinsdag stonden er schietwed strijden tegen de Velser politie op het programma. Etherpiraten. Ambtenaren van PTT heb ben dit weekeinde in samenwerking met de rijkspolitie zeven clandestiene radiozenders opgespoord, namelijk drie in Rijssen en de overige vier in Zwart sluis, Hoogeveen, Stadskanaal en Gie ten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Geheel in overeen stemming met zijn wensen die voortsprui ten uit zijn eenvoudig karakter wordt het zilveren priesterfeest van rector S. J. van Gastelen van het St. Jozefrustoord en pa viljoen Lommerlust op zaterdag 15 augus tus op sobere wijze gevierd, 's Morgens om half tien heeft in de kapel van Lom merlust een eucharistieviering plaats. Na deze H. Mis volgt een gezamenlijke brood maaltijd met de bewoners van de twee tehuizen. Hierna wordt ook aan andere belangstellenden gelegenheid gegeven de jubilaris geluk te wensen. I Na zijn priesterwijding in 1945 vertrok de jonge priester naar Zuid-Frankrijk om daar als kapelaan te gaan werken. Enkele jaren later kwam hij ziek naar Neder land terug. Nadat hij van zijn ziekte her steld was. werd hij tot kapelaan benoemd in Katwijk aan Zee, waar hij enige jaren met volledige inzet en grote voldoening werkte. De laatste twintig jaar bracht hij in Beverwijk door. Eerst was hij gedu rende ongeveer tien jaar kapelaan in de parochie van de H. Agatha. Daarna gaf hij zeven jaar godsdienstles en was hij moderator aan het Pius X-college. De laatste drie jaar is hij rector van het St. Jozefrustoord en Lommerlust. Op al deze plaatsen heeft hij zich gege ven met al zijn rijke gaven en ook be perktheden waarvan hij zich maar al te goed bewust is. Zijn grootste opgave en ook vreugde is wei geweest het verkon digen van Gods woord. Zijn preken zijn nooit van buiten geleerd, maar komen recht uit het hart. -'"i 3 ook de chauffeur van de derde wagen een deuk in de wagen geschopt. „Het spijt me" zei de officier, „dat hier geen ontzegging van de rijbevoegdheid op staat." Hij eiste een boete van 200 en 14 dagen voorwaardelijk, met de spe ciale voorwaarde dat de schade binnen drie maanden voor de helft zou zijn te rugbetaald. De rechter die het gedrag „levensgevaarlijk" en schandelijk" noemde, en „geen enkele sympathie" had kwam tot dezelfde straf. Niet zozeer om te stelen maar meer uit flinkheid had een 22-jarige verkoper uit Haarlem op 3 mei een vliegtuigmodel van de BEA ter waarde van vdei a vijfdui zend gulden uit de hal van Schiphol mee genomen. De officier onderkende wel het verschil tussen een .echte" diefstal om het gewin en deze „stoerheid' Maar, zo concludeerde hij. „het komt er toch maar op neer dat er een bedrag van 5000 verdween. Hij eiste 300 en een maand voorwaardelijk. De politie rechter vond de maand wel wat te veel en hield alleen de geldboete aan. Met woorden als een „beestenbende" karakteriseerde de politierechter de toe stand die een 18-jarige verdachte met nog wat anderen tijdens T uilak in Aalsmeer aanrichtte. Trottoirtegels werden ver nield, melkflessen omgegocid. gloeilam pen van lantaarnpalen kaootgestoken. Verdachte, afkomstig uit Hoofddorp was als enige verschenen De jongen die sa men met hem terecht moest staan was niet op komen dagen over de anderen werd nauwelijks gerept. De longen hield strak vol alleen kapotte tegels nog ver der vernield te hebben en geen lampen te hebben kapotgemaakt. Hij werd con form de eis tot een ooete van 250 ver oordeeld, waarvan 200 voorwaardelijk, met de bepaling dat hij binnen drie maanden 100 schadevergoeding aan de gemeente zou betalen. „Moeten er nou mensen worden dood gereden omdat u kiespijn heeft?" vroeg de politierechter aan een 32-jarige man uit Bennebroek Deze had om zijn kies pijn te verlichten naai een verdovings middel gegrepen- de alcohol Het gevolg was wel dat hij, met een alcoholpromil lage van 2,50 slingerend op 26 mei door Badhoevedorp reed. De eis tegen hem luidde drie weken en anderhalf jaar ont zegging. De rechter veroordeelde hem tot drie weken en een i?ar ontzegging. Deed hem de bloedproef de das om, een ander, een 21-jarige chauffeur uit Lijnden was het juis+ zijn geluk. De proef, genomen nadat hij op 16 mei op de Akerdijk in Badhoevedorp tegen een links geparkeerde auto was gereden, wees een promillage van 0 70 aan Een grens geval, dat volgens de officiei toch niet onder „rijden onder invloed'' kon worden gerekend. Hij vroeg daar dan ook vrij spraak voor, maar een boete van 150 en drie maanden ontzeggine voor het ge vaarlijk rijden. De raadsman was het vol ledig met de officier eens waar het de alcohol betrof. Voor de verzachting van het tweede feit, het onvoorzichtig rijden, voerde hij aan dat de verdaente, de hele dag al op de weg zat en moe was, en waarschijnlijk ook naar links uitweek we gens een onverlichte rechts geparkeerde auto. „Het is zo'n rustige weg, dat de veiligheid moeilijk zo in gevaar kon wor den gebracht" zei hij De rechter sprak verdachte vrij van het primair te laste gelegde (rijden ondei invloed), veroor deelde hem voor het tweede feit tot ƒ200 en drie maanden voorwaardelijke ontzeg ging. (Van onze medewerkers) IJMUIDEN. In IJmuiden werden maandag de volgende besommingen ge maakt KW 11 4.175, 15 1.780, 34 13.090. 39 12.970, 41 2.280, 49 1.760, 52 4.370, 55 5.840, 74 4.670, 87 3.680, 113 8.200, 124 10.800, 130 4.400, 132 6.990, 141 6.400, 145 9.490, 149 7.900, 173 9.700, 191 8.700, 193 6.200, 205 8.200, 206 9.500, 215 10.500, 221 9.900, 222 7.900, 226 12.000, 33 2.500, 98 8.600, 106 7.600, 110 5.900, 165 10.090, 174 13.100, 178 4.300, 180 7.200, 189 6.700. 197 8.100, 200 9.500, 210 9.200, UK 119 6.888, WR 45 6.300, 61 9.200, IJM 9 54.300, 11 11.300, 45 7.800, 154 12.600, 44 3.500, 54 7.400, SCH 261 2.200. Dinsdagmorgen werden in IJmuiden door twaalf voertuigen aangevoerd: 1173 kisten en 1472 kleine kisten vis, 800 kilo gram tong en 270 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 685 kisten en 970 kleine kisten schelvis, 80 kisten en 238 kleine kisten wijting, 185 kisten gul en kabel jauw. 150 kleine kisten haring, 30 kisten en 29 kleine kisten makreel, 60 kisten schol, 2 kisten tarbot, 118 kisten varia en 35 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 6.65-6.20, grote tong 6.94-6.79, grootmiddel tong 6.86-6.51, kleinmiddel tong 7.51-7.30, tong I 8.98-8.75, tong II 8.43-7.56. Per 25 kilogram: grote kabeljauw 144-104. Per tien stuks: grote kabeljauw 104-80, middel kabeljauw 56-48. Per 50 kilogram: tarbot 320-115, griet 95-68, kleine rode poon 55, kabeljauw I 63-35, kabeljauw II 59-62, kabeljauw III 38-19, koolvis II 23-22, schelvis I 55-30, schelvis II 31-25, gestripte wijting 30-20, schar 55-25, grote schol 60-54, schol I 77-54, schol II 69-55, schol III 68-60, haring 35-26, makreel 55-20, pilchards 25, heek I 110, haai 54-37. Urk. Maandag werden in Urk door 41 vaar tuigen aangevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 39.704 tong, 6.35-8.40; 2850 tarbot, 2.05-6.25; 1807 griet, 1.51-1.60; 64.000 schol, 0.45-1.08; 6000 kabeljauw, 0.34-1; 3000 wijting, 0.55-0.65; 4000 schar, 0.20-0.30; 2800 poon. 0.35-0.90 Den Helder. In Den Helder werden door 104 kotters in de week tot 8 augustus 136.278 kilogram vis, ter waarde van 355.732,99 aange voerd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5