1 Afbraak Vrijdorp zinloze vernieling Nederlandse zeelieden in hongerstaking Joegoslaven moeter het land verlaten Uithoorn bouwt te hoog Omwonenden eisenkabouters weg uit afbraak nieuwbouw VS-directeur Leebaert van NBT wordt ontslagen Een dode en drie gewonden Menselijk gedrag op de weg in onderzoek donderdagavond NVV: Buitenlanders bij Controls worden slecht begeleid DOLLE MINA DEN HAAG beraad over nieuw college B. en W. Abbey Leven roept hulp in van Samkalden SWOV BESTUDEERT FALEN VAN VERKEERSDEELNEMERS HOOGOVENS IJMUIDEN Wie vooruit wil komt eens met ons praten voorlichtingsavond WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 DEN HAAG Dolle Mina Den Haag, wier actiegroep crèches in een van de barakken in „Vrijdorp" een kinderopvangcentrum had ingericht, heeft m een „open brief aan de Haagse overheid" het met bulldozers on bruikbaar maken van de barakken, waarover wij gisteren hebben bericht een „zinloze vernieling", genoemd. „Daarmee zijn het welzijn en de be langen van grote groepen van de Haagse bevolking zeer geschaad", aldus Dolle Mina Den Haag. In Franse gevangenis DUITSER IN ZEE VERDRONKEN Oogje in het zeil Conflict over werving SCHIETPARTIJ IN WOONWAGENKAMP ANALYSE DONDERDAG 13 AUGUSTUS a.s. te HAARLEM, bouw uw toekomst op staal Het kinderopvangcentrum voorzag, gezien het succes, kennelijk in een grote be hoefte. Indien de gemeente was gekomen met een andere bestemming voor deze barak, die nog vier jaar leeg zou staan, was deze terstond door ons ontruimd, zo stelt Dolle Mina. „De gemeente heeft echter kennelijk zelf geen positieve gedachte voor het ge bruik van dit kamp kunnen opbrengen. Dolle Mina vindt de handelwijze van de Haagse overheid asociaal en spreekt haar afkeuring hierover uit". BOULOGNE SUR MER. Twee Ne derlanders in de gevangenis van Boulog ne sur Mer zijn maandag in hongersta king gegaan omdat ïij van mening zijn dat zij hun straf nu wel hebben uitgeze ten. Zij zijn kapitein A. Sibtsen en matroos P. Zelle van de 384 ton metende kust vaarder „Holchart." Op 26 januari ontdekte de douane in Ca lais, dat men op de „Holchart" bezig was met het lossen van 18 ton Russische smokkelboter. De kapitein en de matroos werden gearresteerd en op 17 juni ver oordeeld tot elk zes maanden gevangenis straf en een boete van 3.100.000 francs. Dat bedrag vertegenwoordigt ongeveer viermaal de waarde van het schip, twee vrachtauto's en de boter, welke in be slag genomen werden. De straftijd is inmiddels verstreken, maar beide Nederlanders worden nu vast gehouden wegens het niet betalen van de boete. De vrouw van de kapitein, die in Rotterdam woont, heeft inmiddels de Franse president om vrijlating van haar man verzocht. Zij heeft verklaard dat hij de reis maakte als plaatsvervanger van de zieke kapitein en niets afwist van de partij smokkelboter in het ruim. Het schip was noodgedwongen Calais binnen gelopen door een motorstoring. De „Holchart'* ligt nog altijd in Ca lais. Het schip heeft daar enkele weken bij een werf gelegen voor reparatie. De reder is failliet gegaan en de vijf over gebleven bemanningsleden, de machinist, de kok en drie matrozen, waarbij twee Arabieren, kregen geen geld meer en zijn naar huis gegaan. Uit protest tegen de ontruiming van „Vrijdorp" heeft een grote groep jongeren gisteren een poging gedaan het stadhuis te bezetten. Tijdens een zitting van de gemeenteraad over het wethoudersberaad drongen de jongeren het gebouw binnen, maar ze kwamen niet verder dan de trap daar de politie van tevoren maatregelen had genomen. Toen ze de sommatie van de politie om het gebouw te verlaten niet opvolgden, werden ze letterlijk van de trap gegooid. Drie demonstranten wer den bij het handgemeen gearresteerd. Ka bouterraadslid Caspar Schuckink Kool zei het vertrouwen op in het huidige col lege van Burgemeester en Wethouders. „Ook ons vertrouwen in de werking van de democratie is ernstig geschokt", aldus de kabouter. Hij noemde het een grof schandaal dat met het leegstaande MIL- VA-kamp zoveel ruimte onbenut bleef. De kabouters hebben gewild dat het kamp werd overgedragen aan die groe peringen die aan die ruimte behoefte heb ben, aldus Caspar Schuckink Kool. „Niet alleen de kabouters, maar het merendeel van de Haagse bevolking is bedrogen" zei hij. Aan het begin van het open bare wethoudersberaad merkte hij op. „Er is ons een rotstreek geleverd. Er is via het gemeenteraadslid Vink (P.v.d.A.) onderhandeld. Over een zinvolle bestem ming voor de gebouwen van het kamp werd nog gepraat, en hoewel het nog nooit zo goed gebruikt was als nu, is er toch ineens besloten het kamp te ont ruimen", aldus Caspar Shuckink. Bij de ontruiming van het kamp, zo is later gebleken, hebben zich toch nog en kele incidenten voorgedaan. Bij het kamp werd van de wapenstok gebruikgemaakt toen honderd kabouters voor het kamp hek bleven staan. Een jongen werd bij het kamp door een politieauto aangere den en daarbij gewond. Een ander kreeg een beet van een politiehond. DEN HAAG. De 31-jarige Carl-Heinz Paul Weidenfeller uit Elz in West-Duits- land is dinsdagmiddag bij Scheveningen in zee verdronken. Hij was met twee kin deren ter hoogte van Seinpost gaan zwem men. Op een gegeven ogenblik verdween hij onder water en kwam niet meer bo ven. Het stoffelijk overschot is later aan gespoeld. BIJ DE FOTO'S: Boven: Bulldozers halen de kampmuren Kabouters worden weggebracht. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De tweeëntwintig Joegoslavische arbeiders die vorige week donder dag by Controls Maatschappij Europa n.v. in Njjmegen in staking gingen, moeten Nederland binnenkort verlaten. Hun werkvergunning is ingetrokken en toestemming om bij een andere fabriek te gaan werken heeft het ministerie van Sociale Zaken niet gegeven. Het NVV verwijt Controls een slechte begeleiding van de buitenlandse werknemers en het feit dat de Joegoslavische sociaal-werkster niet de gelegenheid werd gegeven haar werk goed uit te voeren. De Joegoslaven, 15 vrouwen en 7 man nen, nemen het echter niet en zijn van daag naar Den Haag gegaan om bij hun ambassade tegen deze gang van zaken te protesteren. De directie van Controls deelde aan het einde van de tweede stakingsdag vorige week mee dat alle 24 stakers op eigen verzoek naar hun land zouden vertrekken. Twee hebben slechts aan deze wens gevolg gegeven. De rest bedacht zich en besloot in Nijmegen te blijven om te proberen ergens anders werk te vinden. De Joegoslaven blijken niet op de hoog te te zijn geweest met de hier geldende wetten dat buitenlanders, die in Neder land komen werken, slechts een werk vergunning per bedrijf krijgen. Wordt die vergunning opgeheven dan moet de bui tenlander vertrekken. De Joegoslaven hoe ven niet meteen naar hun land terug te keren daar ze nog drie maanden als toerist hier mogen blijven, mits zij over voldoende middelen beschikken. De politie deelde hun mee in de komen de dagen een extra oogje in het zeil te houden om direct te kunnen ingrijpen als men financieel aan de grond zit. Het NW in Nijmegen dat zich over de groep Joegoslaven heeft ontfermd heeft maan dagavond een vergadering gehouden om de zaak tot een oplossing te brengen Daarbij waren vertegenwoordigd het Ge- I westelijk Arbeidsbureau, het ministerie I van Sociale Zaken en de Joegoslaven. Uit het vier uur durende gesprek kwam naar voren dat men zou trachten bij de minister een nieuwe werkvergunning los te krijgen, wat echter geen resultaat op- I leverde. De Joegoslaven menen dat het ministe rie slechts voor de Controls functioneert en geen rekening houdt met de buiten landse werknemers. De directie van de fabriek weert al het contact met de Joe goslaven. Met de directeur blijkt geen gesprek meer mogelijk en hij heeft rond uit te kennen gegeven de Joegoslaven niet meer in dienst te willen nemen. Hun grieven zijn: slechte pensions, slecht eten en slechte voorlichting bij de werving. omver. Onder: «««re F en slechte voorlichtin AMSTERDAM. Twee inwoners van Uithoorn hebben een kort geding aange spannen tegen de gemeente Uithoorn om dat deze volgens hen tegenover hun koop huizen een blok woningen heeft laten bou wen waarvan de uitvoering in strijd is met het bestemmingsplan Zjjdelwaard IV en zonder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. zy eisen afbraak van de woningen, subsidiair stopzetting van de bouw of ver hindering van de bewoning. Het geding diende voor de Amsterdamse rechtbank. De nieuwe woningen waar het om gaat zijn twee meter hoger dan in het oorspronkelijke plan was opgenomen en het blok heeft twee woonlagen in plaats van één. „Dit geeft grote bezwaren voor de privacy van de eisers", zo stelde de raadsman van de eisers, mr. D. Schut, die verder opmerkte dat de gemeente haar eigen voorschriften negeert. ,De te hoge woningen belemmeren ook het uitzicht van de eisers. Een vrij uit zicht was hun destijds in een folder over hun koopwoningen beloofd. Gedeputeerde Staten hebben destijds de wens van de ge meente om het nieuwbouwproject oor spronkelijk waren dit woningen voor al leenstaanden hoger te maken, afgewe zen," aldus mr. Schut.. De raadsman van de gemeente mr. J. P. AMSTERDAM. De Amsterdamse ka- Wijn gaf toe dat gebouwd is in afwijking van het bestemmingsplan en dat de ge-i 1 munmunin. ue /unsieruamse Ka- meente de vereiste goedkeuring nog niet I bouters hebben vanochtend demonstra- heeft. „We hebben gezondigd, er is een I tjef het openbare beraad over de verde- formaliteit over het hoofd gezien. Er is ling der wethouderszetels verlaten. Dit gehandeld in het algemeen belang gezien gebeurde na het voorlezen van een lan de woningnood." ge verklaring door Roel van Duyn, waar- „Hij stelde verder dat afbraak van de *n „afschuw werd uitgesproken over de huizen voor de gemeente een strop van an- I manier waarop door de politieke partij derhalf miljoen zou betekenen plus enkele en de macht wordt verdeeld". De kabou- tonnen voor de sloop. ters blijven overigens bereid, de functie De uitspraak is bepaald op 18 augustus. van wethouder voor welzijn te vervullen. AMSTERDAM De verzekeringsmaat- schappij Abbey Leven heeft in verband met de bezetting van haar pand aan de Keizersgracht in Amsterdam de hulp in geroepen van burgemeester Samkalden. „Wij hebben de burgemeester in een brief gevraagd het pand via de normale wette lijke wegen te laten ontruimen", zo ver klaarde dinsdagochtend de directie-secreta ris van de maatschappy, de heer A. Ton- naer. Op het verzoek is nog geen antwoord ontvangen. (Van onze redactie economie) HAARLEM/DEN HAAG. Het staat vast dat Onno Leebaert (58) als direc teur van het Nationaal Bureau voor Toe risme voor de VS met als standplaats New York zal worden ontslagen. Er wordt nog gezocht naar een formu lering waarin de motieven voor dit ont slag moet worden gevat. Leebaart, die al 20 jaar in het toeristische vak zit, heeft zijn ontslag te wijten aan het feit dat volgens het Nationaal Bureau voor Toe risme de richtlijnen van dit bureau in de Verenigde Staten niet worden opgevolgd. Er bestaat volgens adjunct-directeur Van Haaften van het Nationaal Bureau voor Toerisme verschil van mening over de manier waarop de Nederlandse toe ristische belangen in de VS moeten wor den behartigd. Het Nationaal Bureau voor Toerisme is voorstander van de agres sieve benaderingsmethode. Dat bete kent het bewerken van tour-operators en reisgezelschappen, aldus adjunct-direc teur Van Haaften. De heer Leebaert voelt daar kennelijk niets voor en gaat op de oude voet verder Hij doet wel aan „promotion" maar te weinig aan zakelijk werven, zo luidden de bezwaren tegen zijn beleid. Overigens erkent het NBT dat de heer Leebaert veel verdiensten heeft gehad op het gebied van het toe risme. Toen het Nationaal Bureau voor Toerisme in Nederland actief werd, kreeg Leebaert een nieuw contract bij dit bu reau. Op de vraag of de Nederlandse ambas sadeur in New York met dit ontslag be moeienis heeft, antwoordde adjunct-di recteur Van Haaften van het NBT: „Ik. kan mij dat niet voorstellen." Over de ontsiagredeling deelde pers chef Roorda van het Nationaal Bureau voor Toerisme vanmorgen mee: „Men heeft Leebaert eerder gevraagd zelf ont slag te nemen, maar tot heden heeft hij dat geweigerd. Op alle mogelijke manie ren heeft het Nationaal Bureau voor Toe risme geprobeerd de zaak op een gunsti ge manier voor hem op te lossen. On der meer is hem in de wervingsfeer in de VS een andere baan aangeboden. EERSEL. Tijdens een schietpartij op het terrein van het woonwagenkamp in Eersel (Noord-Brabant) tussen twee woonwagenfamilies is dinsdagavond een 14-jarige jongen om het leven gekomen. Drie anderen werden gewond. De oor zaak van de ruzie staat nog niet vast. Er zou geen sprake zijn van een familie vete. De vechtpartij ontstond na een woor denwisseling. Er werden messen getrok ken waarmede families elkaar te lijf gingen. Een familie moest de aftocht bla zen doordat twee zoons door steken wa ren gewond. De andere familie vond het echter nog niet genoeg en ging naar de woonwagen van de tegenpartij. Daar wer den ze opgewacht met pistolen. Schoten werden gelost, waarbij een zoontje van de aanvallers dodelijk werd getroffen. Drie andere familieleden werden door de kogels gewond. Hierna sloegen de schutters op de vlucht ADVERTENTIE VOORBURG. De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) wier activiteiten zich in 1969 hebben toegespitst op het afsluit' ten van uit de eerste jaren van haar bestaan daterende onderzoeken, stelt, dat de verkeersveiligheid op den duur het meest gebaat is met een onderzoek programma gericht op een systemati sche verbreding van de fundamentele kennis over de mogelijkheden en be perkingen van de mens als verkeers deelnemer. Met de opdrachtgever, de overheid en met name het ministerie van Verkeer en Waterstaat, werd dan ook overeengekomen dat de SWOV de behoefte aan fundamentele kennis op een aantal gebieden zal bepalen. Hier na zal een gewizigd prioriteitenschema worden opgesteld. Dit blijkt uit het jaaroverzicht over 1969 van de SWOV, die zegt meer dan voor heen te zullen trachten de overdracht van haar kennis te vergemakkelijken, onder meer door het publiceren van artikelen in vakperiodieken. Ook be zint de SWOV zich op meer mogelijk heden om onder meer de beleidvoe- rende instanties behulpzaam te zijn bij het interpreteren van onderzoekresul taten, zonder echter direct bij het be. leid te worden betrokken. Het jaar overzicht herinnert ook aan, mede door de SWOV verrichte onderzoeken naar het vermogen tot waarnemen in het verkeer en aan in de loop der jaren door velen gedaan onderzoek naar ver schijnselen zoals agressie, onvoorzich tigheid en onoplettendheid. Deze stu dies leidden echter nog niet tot con crete gegevens, die kunnen dienen bij voorstellen voor maatregelen die een blijvende werkelijke vermindering van het aantal ongevallen tot gevolg heb ben. Wil men, aldus het overzicht, bepalen onder welke omstandigheden de mens een zo veilig mogelijke verkeersdeel nemer kan zijn, dan zal men allereerst het gedrag van de verkeersdeelnemer dusdanig moeten kunnen registreren, dat op deze gegevens wetenschappelijke analysemethoden kunnen worden toe gepast. In de verkeerswetenschap werden tot nog toe geen doeltreffende meetmethoden ontwikkeld voor het registreren van het menselijke gedrag achter het stuur. Gepoogd wordt thans de taak van de verkeersdeelnemer op te delen in deel taken en deze te analyseren. Bij deze analyse van de rij taak wordt getracht de psychologische en fysiologische pro cessen vast te leggen. Met deze gege vens kan het onderzoek verder gaan en worden de eerste stappen gezet naar een vergroting van de kennis over de mens in het verkeer. Het jaaroverzicht gaat verder in op ver schillende onderzoeken van de SWOV. Over een onderzoek naar weg- en ver keerssituaties op en nabij ongeveer 2800 spoorwegovergangen wordt ge zegd, dat de volgende fase zal bestaan uit het zoeken naar verbeteringen van de beveiligingsmiddelen voor overgan gen. Verder werd begonnen met het opstellen van een computerprogramma voor de verwerking van gegevens over vijftienduizend ongevallen op die we gen, waar een onderzoek naar de wen selijkheid van snelheidslimiten werd gedaan. In het verslagjaar werd ook begonnen met de verwerking van de gegevens, die uit de praktijkproeven van het onderzoek „auto's te water" werden verkregen. Een oriënterend vooronderzoek naar het verband tussen de kans op ongevallen en de stroefheid van wegdekken lever de volgens het jaaroverzicht dermate belangwekkende resultaten op, dat be sloten werd over te gaan tot een uit voerig onderzoek hiernaar. In 19691 werd ook de studie naar categorie-aan- dudingen voor voertuigen aangepakt, zodat weggebruikers aan de hand van deze aanduidingen reeds van veraf de categorie kunnen herkennen, waartoe een bepaald voertuig behoort. Bij een tijdige herkenning kan de naderende weggebruiker dan zijn snelheid aan passen. Een commissie verkeersongevallenre gistratie, die tot doel heeft de moge lijkheden voor een alternatieve ver keersongevallenregistratie te verken nen, heeft besloten tot een proefonder zoek naar de bruikbaarheid van de huidige verzekeringsregistratie voor wetenschappelijk onderzoek Tiendui zend ingevulde schadeformulieren zul-1 len op hun bruikbaarheid voor dit doel worden onderzocht Dit proefonderzoek zal in 1970 plaatshebben aldus het jaaroverzicht van de SWOV. Op de voorlichtingsavond van Hoogovens hoort u alles over de mogelijkheden, die deze steeds groeiende industrie biedt. De voorlichting zal speciaal gericht zijn op belangstellenden voor functies in de produktie- en onderhoudsafdelingen en in de be- drijfsdiensten. De verscheidenheid van functies biedt zowel voor vaklieden als voor niet-vaklieden aantrekkelijke mogelijkheden. Er zal aandacht worden besteed aan o.a.: de aard van de werk zaamheden, salaris, arbeidsvoorwaarden. Als een goede toekomst u één avond luisteren waard is, komt u dan naar onze voorlich tingsavond. Datum en plaats staan hieronder in deze advertentie. Knip deze bon uit of noteer deze datum De voorlichting wordt gehouden op in Restaurant Van Aken, Baan 1 hoek Houtplein. Er wordt een kleurenfilm over het bedrijf vertoond. Aanvang 's avonds half acht. De max. leeftijd voor aanneming is gesteld op ca. 45 jaar. V

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2