Brandt met groot ceremonieel ontvangen IN MOSKOU WORDT VANDAAG GESCHIEDENIS GESCHREVEN Palestijnse gezant naar Z.O.-Azië BESTUURDER ONGEDEERD s Amerikaanse soldaat trachtte opnieuw vliegtuig te kapen 9AN* Vauxhall Viva Regering steunt Chichester-Clark Gestraften in New York in opstand MilieM^hygiëaie Slopende zorgen Bomalarm hield vertrek van kanselier tegen m Geen vergif op stranden van Wight Gijzelaars van T upamaros zijn ongedeerd Cholera maakt geen kans in Europa commentaar op actuele zaken Ook watersnood in T sjecho-Slowakije KABINET ULSTER UNANIEM ACHTER EERSTE MINISTER NA MISLUKTE POGING UIT GEVANGENIS ONTSNAPT WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 U itstappen VOOR REISDEV5EZEN, CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN op het N.S.-station van Haarlem, geopend van maandag tot en van 8 tot 8 en op zondag van aan-en verkoop tegen de dagbladen gepubliceerde spaarrekeningen en deposito' - Tel! 023- 327836 DE GRENSWISSELKANTOREN zaterdag N uchterheid Automobielbedrijf Heeremans van Leuven N.V. 6.294, In Kennemerland gaat men door middel handeld moeten worden die nu als rand- van een aantal gerichte acties aandacht vragen voor de milieuverontreiniging. Het is een van die herhaalde initiatieven, waarmee verontruste Nederlanders hun bezorgdheid uiten voor een van de ern stigste problemen van deze tijd. Neder land is klein en de bevolkingsdruk wordt er met de dag groter. Er kan eigenlijk geen dag meer worden gewacht met krachtige maatregelen, die in de praktijk zullen betekenen dat de hele bevolking er financieel wat voor over zal moeten hebben om te ontkomen aan een totale vervuilingsramp De incidentele acties hebben tot heden hun nut bewezen voor wat het signale ren van de feiten betreft. Bij voortduring krijgen we de beelden voorgetoverd van een ergerlijk gebrek aan coördinatie in de wetgeving, dat zich vergiftigend en verpestend ontlaadt op de streek, waarin wij moeten leven. Staatssecretaris Krui- singa is de man, die het gevecht op na tionale schaal is begonnen. Hij heeft een serie wetten in de maak, die onze bodem, het water en de lucht moeten vrijwaren van alarmsituaties, zoals we die de laat ste weken onder meer in de Rijnmond hebben beleefd. Die wetgeving is een gigantisch werk, waarmee we eigenlijk al jaren te laat zijn en die tot nog toe wei nig of niets heeft kunnen uitrichten. We zijn nog steeds in de fase van bezorgd heidsuitingen en het is de vraag hoelang het remmende economische tegenspel een praktisch optreden tegen de groeiende vervuiling nog kan vertragen. Meer dan eens is er in Nederland ge pleit voor een apart ministerie voor milieubeheer. Daar zouden alle zaken be- verschijnselen bij een reeks verspreide instanties worden afgedaan met veel goe de wil, maar met bitter weinig effect. Te gen de komende verkiezingen kan er op nieuw druk worden verwacht van de po litieke partijen, die dagelijks bij hun ach terban kunnen beluisteren hoe erg ieder een het allemaal wel vindt en hoe nodig er iets moet gebeuren Bij het program van politieke actie dat daaruit moet re sulteren, zou het nieuwste Amerikaanse rapport van de door president Nixon in gestelde raad voor milieubescherming model kunnen staan. In dat rapport is een nieuw element geïntroduceerd, dat op zichzelf niets minder dan een wetmatig heid weergeeft, maar in de praktijk zeer omzichtig werd behandeld, omdat het raakt aan de vrijheidsgevolgen van de menselijke intimiteit. We bedoelen de Amerikaanse suggestie om de hele leef gewoonten drastisch om te buigen naar de opvatting, dat gezinsbeperking een harde noodzaak geworden is in ons land is een politiek gesprek over dit onder werp een uiterst gevoelige zaak. De reli gie komt er dan aan te pas en in zo'n discussie zijn wetmatige redeneringen al vaker met de banvloek bedreigd. Toch is het verband tussen een toenemende be volkingsdruk en de milieuverontreiniging er onbetwistbaar. Een verband, dat een speciale benadering vereist van het wel zijnsaspect binnen een welvaartsconjunc tuur. En daarom zullen politieke gevoelig heden op dit punt moeten worden inge wisseld voor een logica, die betere garan ties biedt voor levensgeluk dan het vast houden aan louter dogmatisch-morele beginselen. Moedwillige vernieling van voortbreng selen waaraan veel geld en mankracht zijn besteed, wekt altijd weerzin en ergernis. Wanneer het dan ook nog gaat om dingen waaraan een schreeuwend tekort bestaat, is die reactie van afkeer begrijpelijker wijs nog groter. Het doordraaien en vernietigen van met zorg gekweekte groenten in een tijd dat elders op de wereld een ellendige voed- selnood heerst, heeft altijd boze reacties van gekwetste mensen opgeleverd. Dat waren dan mensen die de complicaties van de wereldeconomie niet begrepen en volgens deskundigen op dat gebied al te simplistisch redeneerden. Dat was waar schijnlijk ook wel zo, maar hun reacties waren desalniettemin verklaarbaar en te waarderen. De vernieling met de modernste sloop- machines van met zorg gebouwde, dure onderkomens waarin indertijd Milva's woonden en die door Haagse Kabouters waren bezet ten bate van slecht- en niet behuisden, doet iedereen pijn die door drongen is van het feit dat in Den Haag en elders talrijke gezinnen wonen in barre omstandigheden in omstandighe den die het bezit van zo'n Milva-barak tot een weldadige luxe zouden hebben gemaakt. Het is de vraag of die vernieling zo onverhoeds en zo demonstratief moest gebeuren. De ontruiming was rechtens volkomen juist, de Haagse overheid han delde geheel en al volgens de Wet die ons aller behoedster en toeverlaat is. En toch blijft het omverrijden der muren en het in elkaar rammen der daken een genante zaak voor iedereen die het ziet. Althans voor iedereen die niet zo ver vuld is van wraakzuchtige boosaardig heid tegenover het „Kaboutertuig", dat hij voor zichzelf nog een beschaafd on derscheid kan maken tussen goed en kwaad, zonder de handige wetboeken als maatstaf te nemen. De Haagse Kabouters hebben de Wet overtreden, de overheid getart en aan het gezag de voeten afgeveegd. Niettemin, uit dit kwaad was iets goeds geboren, want er woonden gezinnen met kinderen tamelijk comfortabel in de barakken en er was een drukbeklante crèche. De eer tijds nutteloos staande barakken hadden een goed doel te dienen gekregen. Regeren is: de mensen verzoenen met het gezag en te vervullen met respect voor hun overheden. Niet: de mensen vervullen met vrees en machteloosheid tegenover een zielloze kolos die zich gezag noemt. Een bulldozer tegen een kinder crèche doen optornen ook al roept het Wetboek hoera is een tactiek die geen verzoening en respect oproept, maar er gernis en vrees. Het ziet ernaar uit, dat het gezag on danks zijn tolerantie en begrip nog steeds niet de goede tactiek gevonden heeft tegenover hen, die het uitdagen. De uit daging is er voornamelijk op gericht, het gezag de kans te geven zich van zijn beste kant te laten zien, opdat het bewij zen kan het vertrouwen waard te zijn. Hoe men het ook keert of draait, ten slotte kan gezag slechts gedijen in het licht van vertrouwen. De Haagse Kabou ters weten nu, dat de Haagse overheid uitstekend kan slopen, ontruimen en ar resteren. Talrijke Haagse gezinnen vra gen zich intussen al jaren af, of de Haagse overheid ook kan bouwen. iruumimnnrnnnnnnnimntitwinntyinnn YüVOTimnnnniTnnnnnnnnnnrrr*""'""*'*"","w*""""w<l"itwllw<>>ll>ll'lilw,llllw<l<l>lll>ll<l<lwl>wllllll<ll<llww<wl>l<>IMW AMMAN. (Reuter) Het centrale co mité van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie heeft een afgezant naar China, Noord-Korea en Noord-Vietnam gezon den om te trachten het Amerikaanse vre desplan voor het Midden-Oosten te dwarsbomen, zo meldt het orgaan van deze organisatie, Fatach. De afgezant, die maandag uit Amman is vertrokken, heeft een boodschap bij zich van Yasser Arafat, voorzitter van het comité, aan de leiders van de drie landen. Hij zal besprekingen voeren „over een antwoord op de internationa le samenzwering die de Palestijnse zaak wil liquideren". eD Algerijnse troepen die langs het Suezkanaal zijn gelegerd, zullen op ver zoek van de Algerijnse regering Egypte verlaten, zo meldt het gezaghèbbende blad El Achram. iDt zou gebeuren in verband met de aanvaarding van het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten door president Nasser, wat Algerije scherp heeft afgekeurd. Het gaat om twee batal jons met een totale sterkte van ongeveer 2.000 man die sinds de juni-oorlog in 1967 in Egypte zijn gestationeerd. Zij worden vervangen door twee Egyptische batal jons. Volgens El Achram heeft Egypte het Algerijnse verzoek ingewilligd, onder dankzegging voor de bewezen diensten. (Van onze redacteur in Moskou) MOSKOU Met een lange hartelijke handdruk heeft de Russische pre mier Alexej Kosygin gisteravond op de regeringsluchthaven Vnoekovo in Moskou de Westduitse kanselier Willy Brandt begroet. Voor het eerst sinds vijftien jaar in 1955 bezocht de toenmalige kanselier Konrad Adenauer Moskou werd het Westduitse volkslied weer op Russische bodem ge speeld. Brandt werd met groot ceremonieel ontvangen. De reis van de bondskanselier naar Moskou begon op sensationele wijze. Ter wijl de Boeing-707 „Bremen" van de Lufthansa al op de startbaan gereed stond om het luchtruim te kiezen, belde een onbekende de controletoren van de luchthaven Wahn bjj Keulen op, met de mededeling dat zich aan boord van het toe stel een bom bevond. De onbekende sprak met een Engels accent en vertelde dat de bom in een van de brandstoftanks van het vliegtuig zat en op een bepaal de hoogte tot ontploffing zou komen. Na kort overleg verliet de kanselier het toestel. Veiligheidsbeambten begon nen vervolgens met het ontladen van de reeds door hen gecontroleerde bagage. De meevliegende journalisten moesten hun koffers opnieuw identificeren. Minister van Buitenlandse Zaken, Wal ter Scheel, verloor ook ditmaal zijn ge voel voor humor niet en merkte op, dat de „bommenlegger" kennelijk het ver drag, dat men in Moskou zou gaan onder tekenen, nog niet had gelezen. „De be doeling van het verdrag is, dat men af- De chauffeur van deze Mercedes, die bij een aanrijding met een zware vracht wagen volledig werd geplet, is zonder letsel uit zijn wagen gekomen. Zijn auto werd tot een „pakje" van vijftig centimeter hoog geperst. LONDEN (Rtr) De Britse marine heeft verklaard verantwoordelijk te zjjn voor het aanspoelen op het eiland Wight van bussen met ijzerchloride. De bussen z(jn door de marine in het water gegooid tussen Wight en het Engelse vasteland. Aanvankelijk meende men dat de bus sen een chemisch middel bevatten, dat onder invloed van water een dodelijk gas ontwikkelt. De ijzerchloride vermengd met water is echter niet schadelijk. Er ontstaat alleen een onaangename geur. SAIGON R(Reuter). Een 20-jarige Amerikaanse militair heeft gistermiddag voor de tweede maal in drie weken tijd in Zuid-Vietnam een poging gedaan een vliegtuig te kapen. Ditmaal verwondde hij een lid van de bemanning van een vrachtvliegtuig ernstig, voordat andere militairen hem overmeesterden. Op 22 juli probeerde George Hardin, ADVERTENTIE m een neger uit St. Louis, op de luchthaven Tan Son Nhoet bij Saigon met een mes de Amerikaanse piloot van een Zuid- vietnamees lijnvliegtuig te dwingen hem naar Hongkong te brengen. Deze wist hem tenslotte te bewegen zich over te geven. Zondag ontsnapte Hardin uit militaire gevangenschap. Gisteravond drong hij op de basis Bien Hoa, op 25 km van Sai gon, een „Starlifter" binnen en eiste van de bemanning dat zij hem naar Danang in het noorden van Zuid-Vietnam zou brengen. Bij een vechtpartij in het vlieg tuig ging zijn geweer af, waardoor een bemanningslid zwaar werd gewond. De dader werd overgebracht naar een ge vangenis in Long Binh. PRAAG (AFP) Door de hevige regen val en het onweer dat de laatste dagen boven Tsjechoslowakije heeft gewoed, zijn verscheidene dorpen onder water komen te staan en is grote schade aangericht aan de oogst. MONTEVIDEO. (AF) De ontvoer de Braziliaanse consul Dias Gomides en de Amerikaanse bodemdeskundige Clau de Fly verkeren in goede gezondheid, al dus een dinsdagavond door de Tupamaros uitgegeven communiqué, dat eraan toe voegt dat beide diplomaten niet ter dood zijn veroordeeld. In het communiqué van de Tuparma- ros wordt verder gezegd, dat de bewa kers van de diplomaten opdracht hebben hen neer te schieten als de politie tot de schuilplaats doordringt. Bij het communiqué dat werd toege zonden aan een plaatselijk radiostation, waren ook twee brieven van de Brazili aan en de Amerikaan aan hun vrouwen gevoegd. De politie stelt een onderzoek naar de echtheid van de stukken in. ziet van het gebruik van geweld", zei Scheel. De veiligheidsmaatregelen, die getroffen moesten worden, namen bijna twee uur in beslag. De dag van gisteren was voor de West duitse regering overigens zeer onfortuin lijk begonnen, want de beide Springer bladen, „Bild" en „Welt", publiceerden gistermorgen reeds de tekst van het ver drag. Minister Scheel was met zijn Rus sische collega Gromyko strikte geheim houding van de verdragstekst overeenge komen, tot na de ondertekening, die van middag om drie uur in de Catharina-zaal van het Kremlin de zaal waar de troon van Tsarina Catherina de Grote destijds stond zal plaatshebben. Brandt heeft vanmorgen om 10 uur een krans gelegd bij het graf van de onbeken de soldaat in de Alexander-tuin van het Kremlin, waarna hij zijn eerste gesprek met premier Kosygin voerde. De beide regeringsleiders bespraken gemeenschap pelijke problemen. Na de ondertekening vanmiddag, zal het gesprek worden voortgezet. Brandt verklaarde bij zijn vertrek op de luchthaven Wahn, dat het nu geen ogenblik was voor grote woorden. „Nuchterheid is evenzeer geboden ais een juiste kjjk op de politieke verhou dingen", zei de kanselier. „De verzoe ning met het Oosten moet daadwerke lijk beginnen en dit verdrag zal een goe de uitgangspositie zijn voor de ontwikke ling van de toekomstige betrekkingen met de Sovjet-Unie, maar ook met de an dere Oosteuropese partners". Tevoren had minister Scheel tijdens een persconferentie nog eens gewezen op de samenhang tussen de ontspanningspo- litiek en de regeling van de kwestie-Ber- lijn. „In Berlijn bestaat nog steeds de mogelijkheid dat spanningen kunnen ont staan en dit verdrag zal daar nu een po sitieve invloed op moeten hebben", zei de minister. Staatssecretaris Bahr meende dat de kwestie-Berlijn dicht voor een oplossing staat. „Hoe minder hard wij nu over deze zaak schreeuwen, des te sneller wordt deze kwestie opgelost", zei hij. Minister Scheel vertelde tijdens zijn persconferentie, dat eerst moet worden afgewacht wat de uitwerking is van het vandaag te ondertekenen verdrag, voor dat de bondsregering onderhandelingen begint met Tsjecho-Slowakije en Honga rije. Volgens de minister is de onderte kening van het verdrag een belangrijke stap op weg naar een Europese veilig heidsconferentie. ADVERTENTIE Nieuwe Gracht 78 Tel.319245 Haarlem (exct. B.T.W. 5.620,-4 BELFAST (Reuter). Het kabinet van Noord-Ierland heeft gisteren una niem zijn steun betuigd aan premier James Chichester-Clark en zijn hervor mingen op het gebied van de burger rechten. In een verklaring na een twee uur durende bijeenkomst zeggen alle leden NEW YORK (AFP/RTR). De bewo ners van de mannengevangenis op het Newyorkse eiland Manhattan zijn gister avond voor de tweede maal binnen 24 uur in opstand gekomen. Zij hielden op de vierde verdieping van het twaalf etages tellende gebouw enige tijd drie bewakers als gijzelaar vast. die vanochtend vroeg zijn vrij gelaten Op verscheidene plaat sen in het troosteloze gebouw zijn bran den gesticht. Ongeveer 300 politiemannen hebben de gevangenis omsingeld. Zij werden niet toegelaten, alleen de brandweer mocht naar binnen om de branden te blussen. De politie werd door de ingeslagen ra men onder meer met dode ratten beko geld. Op een naar buiten gegooid briefje was geschreven: „Wij willen alleen maar als mensen worden behandeld. Er zijn geen medicijnen voor de zieken. De cellen en het eten zijn ongezond In de voor één man bestemde cellen zitten er drie." In het gebouw zitten meer dan 1900 ge vangenen, dat is twee maal zoveel als ei genlijk kan. De meesten wachten op hun veroordeling. Een aantal zit al verschei dene jaren. De burgemeester van New York, John Lindsay, heeft de gouverneur van de staat, Nelson Rockefeller, verzocht de veroordeelden naar een andere gevange nis te laten overbrengen. Naar een woord voerder van de gemeente gisteravond heeft meegedeeld zullen met ingang van vandaag 300 man naar elders worden ge bracht. Maandag waren de gevangenen ook al in opstand gekomen. Zij hadden een hele lijst grieven over de slechte om standigheden in de gevangenis. Na een onderhoud met de commissaris voor het gevangeniswezen. George McGrath, scheen de rust te zijn weergekeerd. In werkelijkheid bleven de opstandelingen de achtste verdieping bezet houden. van het kabinet en de regering dat zij hun volledige steun blijven geven aan de eerste minister en de politiek waar aan zij gebonden zijn en waarvoor zij het mandaat hebben gekregen van de Unionisten in het parlement en van het parlement in zijn geheel. Minister van Financiën Herbert Kirk zei na afloop van de bijeenkomst dat de regering zeer solidair is en dat er geen enkele kans is op een verandering van het leiderschap. De verklaring van de ministers vormt een welkome ontwikkeling voor Chiches ter-Clark die de laatste tijd zwaar on der vuur is komen liggen va nde prote stantse extremisten onder leiding van do minee Ian Paisley. De protestanten doen verwoede pogingen de regering van Clark omver te werpen omdat hij te veel te gemoet zou komen aan de eisen van de katholieke minderheid in Ulster en niet streng genoeg zou optreden tegen katho lieke oproerkraaiers. GENÊVE (AFP). In kringen van de Wereldgezondheidsorganisatie der Vere nigde Naties in Genève is men ervan overtuigd dat de cholera die sinds enige dagen in de Sovjet-Unie heerst, -ich niet over Europa zal uitbreiden. De Russische autoriteiten hebben de VN-organisatie laten weten dat het virus van de cholera, dat behoort tot het zo genaamde „El Tor" type geïsoleerd is. De ze cholera heeft zich sinds 1961 voorge daan in ongeveer 25 landen in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. In de Sovjet-Unie zijn zowel in het bin nenland als bij de grensposten en in de havens alle voorzorgen getroffen om uit breiding van de ziekte te voorkomen. De Nederlandse gezondheidsautori teiten hebben het volste vertrouwen, dat de Russen door de maatregelen, die zij hebben getroffen, erin zullen slagen de cholera-epidemie in hun land in te Der ken, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid gisteravond desgevraagd meegedeeld. De Nederlandse autoritei ten geloven niet, dat de ziekte zich in de Sovjet-Unie verder zal uitbreiden en achten maatregelen ten aanzien vanuit de Sovjet-Unie komende reizigers niet nodig.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3