Combinatie van woongebied en zware industrie zal onmogelijk blijken" „Rode van het eerste uur" noemt zichzelf een „rebel" Gaspedaal te diep ingedrukt Ongeval bij Van Gelder f ■bMi Zes opvarenden ms „Donau" gingen met schip ten onder Gevonden voorwerpen SCHEIDENDE LOCO BURGEMEESTER H. DE BOER IS VERONTRUST „Nu niet meer over de fusie spreken' Jonge ambtenaren reclassering dolgedraaid Kleuter in Bakkum verongelukt Schoten knalden in Heerenduinen Zij kregen benedendeks geen enkele kans Jan Warmerdam toernooi HBC Kamervragen over rijden zonder keuringsbewijs Terrasvogels tegen Feijenoord in honkbalstadion NEDERLAAG POPULAIR CRISIS VISIES WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 IJMUIDER COURANT 5 li (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Ik vind het diep tragisch dat bij het afsluiten van mijn politieke carrière nog altijd zoveel mensen onder de woningnood hebben te lijden, hetgeen volgens mij wijst op een volkomen falend beleid, waar elke lands- en gemeentebestuurder gerust verantwoordelijk voor mag worden gesteld. Niet minder betreur ik het dat de bevolking maar steeds de mil joenen worden onthouden, waarmee haar welzijn en veiligheid hoog nodig zou moeten worden verzekerd. Maar aan de andere kant meen ik, waar het Velsen betreft te mogen spreken van een waarlijk unieke gemeente en waarom zou ik dan niet met een zekere trots en voldoening wijzen op de recent verbeterde structuren van het Antoniusziekenhuis en de gemeente lijke bibliotheek, de voortreffelijk functionerende diensten voor de volks gezondheid en de vele zorgen die hier worden besteed aan de ouder wor dende mens, de jeugd en cultuur- en sportzaken. In dit opzicht verheug ik mij dan ook destijds tot de oprichters van de Velser Gemeenschap te hebben behoord, welke stichting inmiddels reeds door vele andere Nederlandse gemeentebesturen tot voorbeeld is genomen". Vice-president Haagse rechtbank V ff s V erantwoordelijkheid van buschauffeurs VELSEN. Tijdens een snelheidscon trole op de Lange Nieuwstraat in IJmui- den heeft de Velsense politie dinsdagmor- gene weer achtentwintig processenverbaal uitgereikt. Hiervoor kwam ook de chauf feur van een vrachtauto in aanmerking, die de snelheid van zijn wagen tot 85 km had opgevoerd. Aan het woord is wethouder en loco burgemeester H. de Boer van Velsen, die zich zoals bekend vrijwillig uit het ge meentebestuur wenst terug te trekken en op deze wijze reeds voor het laatst een koninklijke onderscheiding heeft uitge reikt. Tijdens het onder deze omstandig heden traditionele gesprek dat de heer De Boer ons in zijn werkkamer in het Velsense stadhuis heeft toegestaan achtte hij het niet noodzakelijk de kwestie over de samenvoeging van de drie IJmondge- meenten nog eens aan te roeren. De scheidende loco-burgemeester is immers van mening dat zijn standpunt en dat van het Velsense gemeentebestuur hierover inmiddels als voldoende bekend mogen worden verondersteld. „Ik wil echter niet de in mijn ogen grootste nederlaag onbesproken laten welke ik ten aanzien van het welzijn en de economie in dit gebied heb moeten lijden. Deze betreft namelijk het streek plan, waardoor een nieuwe generatie zal worden gedoemd tot het wonen en wer ken in een omgeving, waar volgens mijn vaste overtuiging de combinatie woonge bied en zware industrie onmogelijk zal blijken. Hier zal deze komende genera tie dus straks een oordeel over moeten vellen, dat naar ik vrees voor ons wel eens minder vleiend zou kunnen uitval len," stelt de heer De Boer enigszins spijtig vast. In verband met dit afscheid is het wel licht typerend voor de plaatselijke situa tie, even te herinneren aan een betrek kelijk korte tijd geleden in Velsen gehou den feestavond, waar ook door het be kende trio „The Shepherds" medewer king aan werd verleend. Tijdens dit op treden gaf Helen, de soliste van het en semble te kennen dat men in Velsen toch waarachtig niet naar een bekwame bur gemeester behoefde te zoeken. „Die heb ben we immers al, in de persoon van Henk de Boer," merkte zij op, met wel ke conclusie de toehoorders het, getuige hun spontaan applaus volkomen eens zijn geweest. Trouwens, het lijkt ons aan geen enke le twijfel onderhevig dat een dergelijke benoeming door een groot deel van de Velsense burgerij eveneens met veel instemming zou zijn begroet. Wethouder De Boer heeft echter nimmer naar het burgemeestersambt gestreefd, integen deel juist in een periode dat een derge lijke positie wellicht binnen het bereik zou zijn gekomen, nam hij het toen nogal geruchtmakend besluit zijn mooie politie ke carrière te beëindigen, om de jaren die hem verder nog zijn gegeven voort te zetten als „ambteloos burger," zoals dit wordt genoemd. Ofschoon de heer De Boer een gewel dige hekel heeft aan het woord „popu lair," omdat volgens hem populariteit een bepaalde vorm van dictatuur kan in houden „de massa is immers licht ge neigd achter dergelijke figuren te gaan aanhollen," is een begrip als dit in vele opzichten toch wel op de scheidende loco burgemeester van toepassing. Ongetwij feld mag hij als voorbeeld gelden van de in het leven geslaagde autodidact, die zich door karakter, zelfstudie, idealisme on integriteit een mooie carrière wist op te bouwen. Ook zijn beminnelijk optre den, waarbij hij als het ware steeds dag on nacht voor de burgerij heeft klaarge staan en zijn afkeer voor alles, wat maar enigszins zweemde naar officieel ver toon, heeft de meeste inwoners van Vel sen altijd in bijzondere mate aangespro ken. Henk de Boer werd eenenzestig jaar ge leden geboren in het zogenoemde „De Veertig," door hemzelf gekwalificeerd als „het rotste buurtje van IJmuiden." Le vendig was het hier anders wel, met op elke straathoek een cafétje, waar altijd tot diep in de nacht werd feestgevierd door luidruchtige „snorrevaartvissers" uit Engeland en Noorwegen. Henk de Boer was de tweede zoon van een vis ser, die later havenarbeider werd. Vader De Boer gaf zijn kinderen in het begin een calvinistische opvoeding, maar uit sociale bewogenheid werd hij dit streng gereformeerde milieu in de loop der ja ren ontrouw, om daarbij in IJmuiden be kend te worden als een der eerste „ro den." Ook de jeugdige Henk de Boer voelde zich al vroeg tot dergelijke „rebellen" aangetrokken, waarvoor hij de idealen juist aan zijn opvoeding in het teken van bijbel en calvinisme meent te hebben ont leend. Bovendien bleek hij over een hel- der verstand te mogen beschikken, zodat op advies van meester Klimp en in ge zelschap van zijn even knappe vriendje Pietje van der Kuil de zogenoemde Fran se school werd bezocht, raison van f 1,25 lesgeld per maand. Ook volgde hij een cursus pedagogiek aan het toenma lige Nutssemenarium in Amsterdam, om verder alle boeken te bestuderen die maar binnen zijn bereik konden vallen. „De meeste kennis heb ik echter op gedaan door goed naar mensen te luis teren", weet de heer De Boer zich te herinneren. „Daarbij heeft mijn vader mij altijd gewezen op het grote belang yan eenvoud, karakter en nractische so lidariteit, van welke begrippen ik mijn gehele leven buitengewoon veel nut heb gehad". In zijn jonge jaren heeft de heer De Boer zich nog aangesloten bij de AJC, om daarna, met de kombuis als werkter rein enkele zeereizen te maken, waaron der naar Zuid-Amerika. Gedurende de eerste wereldoorlog vond hij vervolgens werk rond de havens van IJmuiden waar zijn capaciteiten voor de collega's niet verborgen konden blijven. In de twin tiger jaren werd hij aldus bestuurder van de Centrale Bond van Zeelieden en Trans portarbeiders, waar zijn latere politieke carrière uit is voortgekomen. Tijdens de beruchte crisisjaren heeft de heer De Boer ook nog getracht zich als zakenman een bestaan op te oouwen, maar door zijn volkomen gemis aan com merciële inzichten was de door hem begon nen winkel „Des Werkmans Vriend" geen lang leven beschoren. Uit deze tijd da teert ook zijn lidmaatschap van Ie OSP. omdat de heer De Boer als een geboren rebel tijdens het conflict in de SDAP de linkerzijde koos. Hij werd toen dan ook prompt door het NW geroyeerd. Na de tweede wereldoorlog trad zoals bekend bij de SDAP een structuurwijzi ging op en omdat de heer De Boer zich hiermee volkomen kon verenigen werd hij lid van de P.v.d.A. Voor deze partij nam hij daarop in 1946 zitting in de Velsense gemeenteraad, waarna reeds drie jaar later zijn benoeming tot wethouder volg de. De heer De Boer is dus nu bijna een kwart eeuw gemeentebestuurder, waar van 21 jaar wethouder. Hij is >n deze periode tweemaal loco-burgemeester ge weest, eerst gedurende een jaar tijdens het vacuum tussen de burgemeesters Kwint en Bührmann en thans sinds het overlijden van mr. Bührmann. Gedurende deze langdurige carrière heeft loco-burgemeester De Boer zich uiteraard bepaalde visies eigen gemaalu met als grondgedachte „Leren van hel verleden, leven met het heden en oouwen aan de toekomst". Deze toekomst blijk* hij met veel optimisme toe te vertrou wen aan de komende generatie, omdat de huidige jeugd naar zijn vaste overtuiging streeft naar een andere partijstructuur waar meer zal worden gelet op een hoog intelligentiequotiënt, dan op een titel als doctor of doctorandus. De jeugd geloof* immers niet rrieer in de absolute waar heid van „één club", waardoor de oude traditionele groepsvorm tot verdwijner zal zijn gedoemd. In tegenstelling tot de huidige generatie, waar men volgens de heer De Boer bewust of onbewust nog te DEN HAAG. De vice-president van de Haagse rechtbank prof. mr. W. van Hat- tum, heeft gisteren bij de beëdiging van een reclasseringsambtenares de gedragin gen van jeugdige reclasseringsambtenaren gelaakt. De „dolgedraaide" ambtenaren vormen een blamage, zo zei hij. Zij stellen zich op tegenover de rechterlijke macht. Bij reclasseringsinstellingen is een toene mende tendens in uitgebrachte rapporten over delinquenten niet neutraal te blijven, aldus prof. Van Hattum. „Te vaak wor den praatjes van verdachten geslikt en als waarheid voorgesteld". Het bestuur van de Vereniging Van Re- classerings Instellingen (WRI) in Den Haag zegt in een uitvoerig commentaar de verwijten van de vice-president te betreu ren. Het zegt niet bekend te zijn met on- vrde in de rechterlijke macht over de rap portage van jonge ambtenaren. Hun rap portage staat niet alleen onder controle van de reclasseringsinstelling, maar boven dien onder die van de Reclasseringsraad. Mochten er in een rapport onduidelijkhe den staan, dan hebben de officieren van Justitie de bevoegdheid nadere informatie te vragen, aldus het bestuur. De verwijten van prof. Van Hattum worden onwaar schijnlijk en de gegrondheid ervan niet aangetoond genoemd. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM De ruim vijf jaar oude John Tromp uit Bakkum is dinsdagmor gen omstreeks kwart over tien in de Pro fessor Winkierlaan in zijn woonplaats dodelijk verongelukt. Het knaapje reed op zijn fietsje op de Professor Winkierlaan, slipte en viel. Daarbij kwam hij onder het rechterach- terwiel van de juist passerende gemeen telijke vuilnisauto terecht. De dood trad onmiddellijk in. Engelse militairen, Velsense politie mannen en de boswachter van de Heerenduinen hebben dinsdagmiddag op de schietbaan van de gemeente politie deelgenomen aan een schiet wedstrijd, uitgeschreven ter gelegen heid van het bezoek van de Engelsen. Rode vlaggen en markeringskoorden zetten in de omgeving alles af, zodat argeloze wandelaars, die hier vèr- dwaald raakten, tijdig gewaarschuwd werden niet verder te gaan. De felle knallen waren overigens ook even- zovele waarschuwingen voor de na derenden om voorzichtig te zijn. Er is met wisselend succes geschoten met pistool en karabijn. Op de foto Engel sen en Nederlanders gecombineerd aangetreden voor een vreedzaam duel. In de loop van de wedstrijd kwam aan het licht, dat de Engelse militairen bij het karabijnschieten sterker waren dan de politiemannen. Laatstgenoem den echter blonken ver uit op het pis tool. Aan het slot van de middag bleek, dat de politie 2689 punten bij een had geschoten en de militairen 2246 punten hadden verzameld. veel aan feodale rradities Dliift ^asthou den. „Kinderen zijn nu eenmaal levend goed, fotokopieën van het verleden, waar de toekomst op; moet worden gebouwd" aldus de scheidende loco-burgemeester. De visie van de heer De Boer op de toekomst van de sportclub .Telstar" be hoeft hier nauwelijks meer nader te wor den omschreven. Het is immers voldoen de bekend dat hij altijd heeft gestreefd naar een professionele aanpak en orga nisatie, met de steun van overheid en be drijfsleven. Een sn ander omdat de bur gerij ook hier een zeker recht op topvoet bal mag laten gelden. Tenslotte wenste de heer De Boer nog met nadruk vast r.e stellen dat hij in ze kere zin altijd de lusten van zijn ambt heeft genoten. Terwijl de 'asten daarbij voornamelijk voor vrouw en kinderen bleven gereserveerd. Daarom is loco-bur gemeester De Boer zijn gezin biizondei erkentelijk voor de manier waarop he* hem mogelijk heeft gemaakt deze carrière op te bouwen, zonder ooit te proberen van zijn positie gebruik te maken. JAN VAN DAM IJMOND. Na een papierbreuk bij een der machines van Van Gelder Papier in Velsen-Noord, wilde een 27-jarige werk nemer uit Heemskerk uit de nog draaiende rollen de papierresten verwijderen. Hij ge raakte hierbij tussen deze rollen bekneld en werd daarop door de Velsense ongeval- lendienst met gekneusde handen naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk over gebracht. HAARLEM. De Spaanse politie heeft gisteravond het stoffelijk overschot ge vonden van de laatste passagiere die na de ramp met de toeristenbus in het zui den van Spanje nog werd vermist. Zij is de 23-jarige mejuffrouw E. Ra demaker uit Haarlem. Het aantal doden bij deze ramp is hiermee gestegen tot negen. Het stoffelijk overschot van mejuf frouw Rademaker werd gevonden in een bevloeiingskanaal op 600 meter afstand van de plaats van het ongeluk. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Op de Noordzee, benoor den Schiermonnikoog, had op 7 oktober van het vorig jaar een aanvaring plaats tussen het Nederlandse motorschip Donau en de Duitse vrachtvaarder Kariba. waar bij eerstgenoemd schip onmiddellijk is ge zonken. Slechts één opvarende van de Do nau werd gered, de overige zes opvaren den van dit schip kwamen bij deze ramp om het leven, onder wie de kapitein. Alleen de stuurman, die tijdens de ramp met de kapitein op de brug stond, over leefde de ramp; de mannen benedendeks hadden geen enkele kans. De Donau was in verband met slecht zich nabij de Wester Eems-boei voor an ker gegaan maar is later doorgevaren. Ka pitein en stuurman schatten het zicht op twee tot drie mijl. Op tamelijk korte af stand werd plotseling de Kariba waarge nomen. De kapitein reageerde met hard bakboordroer. Zeer waarschijnlijk was hij zich daarbij niet bewust van het feit, dat de Duitser op dat moment reeds met een uitwijkmanoeuvre naar stuurboord be zig was. Toen men zich op beide schepen bewust werd van het gevaar, was de af stand te kort en de naderingssnelheid te hoog om afdoende maatregelen te nemen teneinde een aanvaring te voorkomen. De gevolgen waren rampzalig. De Donau zonk onmiddellijk. Zoals gemeld, heeft de kapitein de ramp niet overleefd. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: pijpetang, tas, horloge, meisjesportemon nee, autosleutels, zonnebril, tas met por temonnee, plastic emmer met haak, spon sen en ramen wisser, speelgoedbeertje, he renhorloge, damesportemonnee, badlaken, bosje sleutels, jongensjack, bril, kinder driewieler, wandelstok, damesschoen, top van hengel, herenregenjas. Inlichtingen over deze voorwerpen kun nen dagelijks worden verkregen bij het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afge geven. (Van een medewerker) HEEMSTEDE De jeugdcommissie van HBC houdt zondag ot de velden aan de Cruquiusweg in Heemstede hei traditionele ,Jan Warmerdam"-voetbal toernooi met deelname van ADO'26 (Heemskerk), OHL (Delft) Lenig en Snel (Den Haag) Lisse RODA'23 (Bo venkerk) Stormvogels (IJmuiden). VDO (Uithoorn) en HBC Deze acht elftallen spelen in twee poules en de winnaars daarvan ontmoeten *lkaar In de finale Stormvogels moet de wisselbeker verdedi gen. De eerste wedst den >eeinnen om twaalf uur en de finale is gepland om kwart over vier. De raad merkt op, dat onder de gege ven omstandigheden een bakboordma noeuvre, zeer riskant is en daarom ten sterkste moet worden afgeraden. Het is voorts veiliger om het zicht te onder schatten dan om het te overschatten. Hoewel niet kan worden gesteld, dat bij deze ramp een alarminstallatie op de Do nau zou hebben voorkomen, dat de op varenden, die benedendeks waren, door de aanvaring zodanig werden verrast dat zij geen gelegenheid meer hadden om tijdig aan dek te komen, beveelt de raad een dergelijk installatie wel aan. De raad betuigt zijn medeleven met de nagelaten betrekkingen van de bij de ramp omgekomen zes opvarenden van de Donau. DEN HAAG. Tweede-Kamerlid drs. Van Thijn (PvdA) heeft aan minister Bak ker en staatssecretaris Keyzer van Ver keer en Waterstaat vragen gesteld over de verantwoordelijkheid van buschauffeurs voor de veiligheid van hun voertuig. Hfj vraagt of de bewindslieden niet van me ning zjjn dat een buschauffeur niet alleen het recht maar ook de plicht heeft te wei geren met een autobus te rijden waarvan het keuringsbewijs verlopen is. De heer Van Thijn is van oordeel dat het gebruik van een autobus voor personenvervoer zonder keuringsbewijs strafbaar is. Het Kamerlid verwijst in zijn vragen naar het geval dat een chauffeur van de busonderneming E.N.H.A.B.O. vorig jaar werd ontslagen omdat hij geweigerd had met een bus te rijden waarvan het keu ringsbewijs was verlopen. De chauffeur spande een proces tegen zijn ex-werkge ver aan, maar de kantonrechter oordeelde dat het verlopen zijn van een keuringsbe wijs op zichzelf geen voldoende grond voor een chauffeur is om te weigeren een auto bus te besturen. „Achten de bewindslieden een dergelijke opvatting niet fnuikend voor de rechts positie van autobuschauffeurs, die toch medeverantwoordelijkheid dragen voor de kwaliteit van het materiaal en de veilig heid van passagiers, mede op grond van eigen aansprakelijkheid bij ongevallen?", vraagt de heer Van Thijn, die ook wil we ten of de bewindslieden bereid zijn de rechtspositie van de buschauffeurs op dit punt uitdrukkelijke in het Uitvoeringsbe sluit Autovervoer Personen te regelen. (Van onze honkbaimedewerker) HAARLEM. Terrasvogels speelt va navond zijn achterstallige wedstrijd te gen Feijenoord die ifgelopen vrijdag avond letterlijk en iiguurlijV de mist in ging en met een 2-8 <tand ,r het voor deel van de Rotterd immers moes* wor den afgebroken Dit ine. w.a-di vanavond in het honkbalstadion om 20.00 uur in zijn geheel overgespeeld.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5