Opticiens mogen binnenkort sterkte van bril bepalen J. TOL Titan" sleepte historisch zeilschip naar New York Beverwijkse sporthal van de grond Weerstand van oogartsen VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND k Die Schöpfung" van Zangers gevraagd Haydn Herinnering aan Torenstraat GROTERE BEVOEGDHEID IN BELANG VAN VOLKSGEZONDHEID „Die Wijekers gedupeerd Wandelen met „De Zwervers" Voorlichtings cursussen een succes 7 IS UW BADKAMER EEN ONDERONTWIKKELD GEBIED? §3 weken IJMUIDER COURANT a °f 3 weken Beverwijkse Courant _j_ WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Nederlandse opticiëns zijn zeker van hun zaak: het Europese Parlement zal er binnen kort stellig mee akkoord gaan, dat hun bevoegdheid wordt uitgebreid. Dat betekent, dat daarvoor opgeleide en gediplomeerde opticiëns meet instrumenten mogen gebruiken om soort en sterkte van de* bril vast te stellen. Meningsverschil Nooit brokken V elsen-IJ muiden Beverwijk elsen-Noord Heemskerk Wijk aan Zee MODERN SANITAIR IN KLEUR DOUCHE-CABINES WASTAFELS BADKUIPEN GEISERS ENZ. Werving onderwijzers op Antillen gaat door BURGERLIJKE STAND VELSEN mm'!#»- jrgpiS WËËMMÊÈÊmÊk Na de gebruikelijke vakantie periode worden bij de christelijke oratoriumvereniging „Looft Den Heer" in IJmuiden donderdag 13 augustus de repetities weer her vat. Momenteel heeft men in studie „Die Schöpfung" van Joseph Haydn, waarvan de uitvoering don derdag 1 oktober tegemoet kan worden gezien. Tien jaar is er gesleuteld aan de richtlijnen, die de bevoegdheid van opti ciëns nauwkeurig omschrijven. De eind streep is nu in zicht. De „laatste wan hoopspoging" van de oogartsen in ons land, die willen dat het opmeten van brillen helemaal hun zaak wordt, zal daaraan waarschijnlijk niets veranderen. Van de ongeveer duizend opticiëns heb ben tweehonderd een opleiding gevolgd om met meetapparatuur te werken. Maar hun diploma heeft in de praktijk geen betekenis, omdat (volgens een uit 1938 daterende wet) alleen oogartsen met meetinstrumenten (de objectieve refrac tiemethode) mogen werken. Opticiëns moeten het doen met de bekende brille- doos en letterkaart, in vaktermen: de subjectieve refractie. Het Nederlands oogheelkundig gezel schap is fel gekant tegen de richtlijnen die inmiddels de goedkeuring hebben ge kregen van de Economische en Sociale commissie van de EEG. Zijn reactie laat daaraan geen twijfel bestaan- de oogart sen willen de klok helemaal terugdraaien Uitsluitend zij moeten bevoegd zijn, een bril voor te schrijven. Met andere woor den: als het aan hen ligt moeten opti ciëns zelfs afstand doen van brilledoos en letterkaart. Zij argumenteren hun stand punt met de opmerking, dat de refractie bepaling van het oog onderdeel is van een algeheel oogheelkundig onderzoek. En dat mag vanzelfsprekend alleen door medici worden verricht De opticiëns zijn ervan overtuigd, dat «ndere overwegingen bij de oogartsen een rol spelen; overwegingen, die met de zaak niets te maken hebben. De optieiën W. J. Biessels, voorzitter van de stich ting Nederlandse Vakopleiding voor Op ticiëns, zegt het zo: „De oogartsen vre zen, dat hun autoriteit wordt aangetast, als de opticiëns grotere bevoegdheid krijgen. Ze willen niet, dat wij teveel cachet ontvangen". Hij verzekert, dat van ruzie tussen oog artsen en opticiëns geen sprake is. „Het gaat alleen om principiële meningsver schillen". Dat belemmert hem overigens niet, de werkmethoden van oogartsen („Ik spreek in grote lijnen in een ongunstig daglicht te stellen. „De toeloop van patiënten die een bril denken nodig te hebben, is zo groot, dat de oogartsen de drukte niet aankunnen. Daardoor is hun behandeling slordig en onnauwkeu rig. Ze maken schromelijke vergissingen Wij als opticiëns merken dat geregeld De klachten stromen soms binnen. Een oogarts besteedt gewoonlijk niet meer dan vijf minuten aan een patiënt. Het is onbestaanbaar dat in die tijd een goede bril wordt voorgeschreven. Vooral zie kenfondspatiënten worden daarvan de dupe". „Tweehonderd opticiëns in ons land be heersen de oogmeetkunde stukken beter dan de meeste oogartsen, van wie velen trouwens onvoldoende zijn geoutilleerd. Dat zet bij hen kwaad bloed en daarom proberen ze te voorkomen, dat opticiëns met meetinstrumenten gaan werken. Ze beweren dat met meetapparatuur de schijn wordt gewekt, dat een medisch on derzoek wordt gedaan Dat is natuurlijk niet waar, want met meetinstrumenten is alleen een optisch onderzoek mogelijk" aldus optieiën Biessels In hun erecode hebben de opticiëns zich vrijwillig onderworpen aan de bepa ling, dat zij mensen onmiddellijk door sturen naar de oogarts bij het geringste vermoeden dat hun gezichtsorganen ge breken vertonen, die met een bril niet zijn te corrigeren. Biessels, autoriteit in WOENSDAG 12 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort-Zuid, 20.30 u. „Ballet '70", uitvoering door Balletschool Corrie Rijnders. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945: 19 tot 21.30 u. DONDERDAG 13 AUGUSTUS Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 10-12.30 en 14.30-17.30 u.; uitleenpost Bejaardenhuis Keizer Wil helmstraat, 15.30-17 u.; filiaal Santpoort- Zuid, Willem de Zwijgerlaan 72, 14.30- 17.30 u. en 19-21.15 u. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: bejaardensoos, spreekuur sociale raadsman, balletgroepen, tienersoos, peu ter-oppas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmui den, tel. 02550-10715. De Ring, van 19.30 u tot 21.30 u. in de gymzaal van de F. L. Ossendorpschool (ingang Wijk aan Zeeërweg) IJmuiden bokstraining. Manly Sport, boksles en- training in de gymnastiekzaal van de Moerberg-Comité school aan de Kerkstraat in IJmuiden West. WOENSDAG 12 AUGUSTUS De Slof, Raamveld. 19 u. sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 13 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 10-18 en 20.15-21.30 u. WOENSDAG 12 AUGUSTUS Handenarbeidcentrum, Schulpweg. Ge opend 19-22 u. DONDERDAG 13 AUGUSTUS Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560 Geopend 9-12, 14-17 en 19-22 u. WOENSDAG 12 AUGUSTUS De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 18.30 u. repetitie drumband. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk weg 45: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 13 AUGUSTUS De Zandkraai, Handelstraat. 9.30 en 10.30 u. bejaardengymnastiek, 19.30 u, tienersoos. De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 10.30 u. koffieuurtje, 14 u. socië teit voor minder-validen. WOENSDAG 12 AUGUSTUS Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend van 19-21 u. ADVERTENTIE De hoogste tijd om te gaan praten met, en kijken bii SANITAIR INSTALLATIEBEDRIJF Wij tonen u een ruime sortering zoals Kennemerlaan 81 - IJmuiden Telefoon 0 2550- 1 41 39 de internationale opticiënswereld: „In de afgelopen tien jaa, is er geen enkel geval waarbij opticiëns brokken hebben gemaakt". De jurisprudentie sluit alle twijfel uit: het gebruik van meetinstrumenten bij de refractiebepaling van het oog heeft niets met geneeskunde te maken. Niettemin is al sinds 1938 de objectieve refractie het monopolie van de oogartsen, die echter, aldus Biessels, doorgaans weinig of geen belangstelling hebben voor de „brillen- praktijk". De opticiëns zijn ervan overtuigd, dat de volksgezondheid ermee wordt gediend als zij toestemming krijgen meetappara tuur te gebruiken. Deze methode om soort en sterkte van de bril vast te stel len is sneller, nauwkeuriger en bovenal veiliger dan die met brilledoos en letter kaart. In de Europese Commissies heb ben de argumenten van de opticiëns het gewonnen van de bezwaren van medici. Toch heeft de spreekbuis van de Neder landse oogartsen geprobeerd „de publie ke opinie te beïnvloeden" en wil hij „ge daan krijgen, dat de Nederlandse afge vaardigden in het Europese Parlement straks tegenstemmen". Biessels, de om vang van het protest reducerend: „Het gros van de oogartsen is het er niet mee eens. De tegenwerking komt van een groepje vechtersbazen uit het bestuur, dat zich aan zijn functie verplicht voelt er voor te pleiten, dat de toestand tenmin ste blijft zoals die is" DEN HAAG De regering ziet geen noodzaak, om bij de onderwijsinrichtingen in ons land aandrang uit te oefenen om wervingsacties voor onderwijzend perso neel niet tot Suriname of de Nederlandse Antillen te richten. Een en ander is maandag de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van drs. Neder - horst (PvdA) over het onderwij stekort op de Antillen. Voorts wordt meegedeeld, dat blij kens mededelingen van de Antilliaanse regering er op de Antillen momenteel niet van een noodtoestand kan worden gesproken. Wel worden de omstandig heden bij de voorziening in onderwijs krachten voor het schooljaar 1970/71 zeer moeilijk genoemd. BEVALLEN: A. Loddo-Demuro, z„ Stra- tingplantsoen 68 rd., Velsen-noord; E. C. M. Brink-Maas, z., Planetenweg 127, IJmuiden; C. H. van den Oever-Bakker, d„ Eikenstraat 17, IJmuiden; H. M. de Boer-Ketelaar, z., Herculesstraat 27, IJmuiden; A. Bakker-Kruger, d., Schip- broekerweg 16, Santpoort; P. H. van Beu- sekom-de Beurs, z., Van den Vondellaan 2, Driehuis; C. J. Venniker-Spoelstra, d„ Ko ningin Wilhelminakade 83, IJmuiden; A. J. A. Verhaar-den Elzen, z., J. M. van Nas- saulaan 6, Driehuis. OVERLEDENM. P. van Runnard, 87 jr., Molenstraat 87, Santpoort; J. G. Bruynen, 61 jr., echtgenoot van A. Salomons, Lange Nieuwstraat 49, IJmuiden; A. Bracke, 68 jr., weduwe van P. J. van den Beid, Lange Nieuwstraat 764, IJmuiden; E. M. van Kaam, 63 jr., echtgenoot van J. Jansen, Trompstraat 82, IJmuiden; M. Jansen, 75 jr., echtgenoot van A. Zijlema, Lange Nieuwstraat 426, IJmuiden. IJMUIDEN. De sleepboot „Titan" van N.V. Bureau Wijsmuller oonder commando van kapitein J. van der Velde, heeft een voormalige volgetuigde driemaster van historische waarde, de „Wavertree" in New York afgeleverd voor het „South Street Seaport Museum". Hiermede kwam een einde aan het commerciële bestaan van dit beroemde schip om in New York een nieuw bestaan te beginnen als museum stuk. De „Wavertree" is in 1885 gebouwd te Southampton, mat 2.118 bruto registerton- nen was 279 voet lang en was aan drie masten dwars getuigd met een bezaan en drie of vier fokken. Het was een met En gelse degelijkheid gebouwd ijzeren schip, dat 25 jaar lang de oceanen bevoer van Engeland naar Australië, India, Noord- en Zuid-Amerika en daarbij vele malen Kaap de Goede Hoop en Kaap Hoorn rondde met allerlei goederen, zoals graan, jute, vis en zo meer. In 1910 kwam er een abrupt einde aan het bestaan als zeilschip. Nadat het schip reeds verscheidene malen door storm en brand geteisterd was, kwam het rond Kerstmis 1910 nabij de Falkland Eilanden weer eens in een storm terecht, die zeilen en masten wegsloeg en de „Wavertree" hulpeloos naar de kust dreef. Het schip werd daar de haven van Stanley binnengebracht. Het werd echter niet meer gerepareerd maar naar Punta Arenas (Straat Magelhaen, Chili) verkocht, waar het 37 jaar lang als opslagschip dienst deed. In 1948 werd het nog eens versleept naar Buenos Aires in Argentinië, waar bleek, dat het casco van de „Waver tree" nog zo goed was, dat besloten werd het niet te slopen maar als zandschip in gebruik te nemen. Als zodanig deed het nog 20 jaar dienst. Toen werd het naar het New Yorkse „South Street Seaport Museum" verkocht om daar in de oude glorie hersteld te wor den. Op 3 juni van dit jaar nam de sleep boot „Titan" van N.V. Bureau Wijsmuller de oude driemaster op sleeptouw voor de laatste reis naar New York. De onder masten van de voor- en achtermast staan na al die jaren nog steeds op het schip, overigens was het slechts de naam en het model van het schip dat aan de glorieda gen van de zeiltijd herinnerde en kon men alleen in zijn verbeelding nog het fluiten van de wind horen door het want, de ra's en de stengen en stagen van deze Kaap Hoorn-vaarder. Op 11 augustus zal het schip aan het museum worden overgedragen door de burgemeester van New York, John Lind- sey, namens vele „ship-lovers" in de Ver enigde Staten en in het bijzonder in New York. De „Titan" heeft het schip eerst afgele verd aan een werf, waar het vóór de cere moniële overdracht moest worden schoon gemaakt en in een zodanige staat ge bracht, dat het zonder risico de nodige middels is de „Titan" aan de volgende reis autoriteiten aan boord kan ontvangen. In- begonnen met een sloopschip van Norfolk naar Spanje. er i lJ3iÉi§?) De Beverwijkse wandelsportvereni ging „De Zwervers" heeft voor zater dag 22 en zondag 23 augustus een tweede duinentocht in Wijk aan Zee georganiseerd. De start hiervoor is bij „Het Witte Huis" aan de Relweg, met als tijden zaterdag 12 uur en zondag 10 uur. De afstanden zijn vastgesteld op 5, 10, 15 en 25 kilometer. Men kan voor deze wandeltocht inschrijven bij het VVV-kantoor aan het Julianaplein in Wijk aan Zee of bij het vrijetijdscen trum „De Slof" aan het Raamveld in Beverwijk. - De trots van Beverwijk, de nieuwe sporthal, komt nu steen voor steen van de grond. Bij wijze van spre ken dan altijd, want het grootste deel van de werkzaamheden be staat natuurlijk uit het storten van beton. Dit is vooral een nauwgezet werk bij de twee boogondersteu- nen, die straks het V-vormig han gende dak zullen moeten torsen. Op de foto ziet men een dergelijke pilaar, waar bijzonder zware eisen voor de betonconstructie aan wor den gesteld. Het bestuur van de drumband „Mee- restein" uit Beverwijk heeft de drum band „Die Wijekers" spontaan alle in strumenten aangeboden die nodig zijn om de vakantietocht van „Die Wijekers" naar het Duitse Hilchenbach doorgang te laten vinden. Dit reisje begint vrijdag 28 augustus, met als hoogtepunt een muzikale show onder auspiciën van de plaatselijke VVV. Men herinnert zich wellicht dat de instrumenten van „Die Wijekers" door een brand in het speel tuingebouw „De Snip" destijds ernstig werden beschadigd. De gedupeerde drumband heeft ver der aanbiedingen ontvangen van de Hoogoven Harmonie, de drumband „Arion" uit Wijk aan Zee en de Bever wijkse Harmonie, welke verenigingen alle instrumenten in bruikleen willen afstaan, zodat de repetities normaal doorgang kunnen vinden. In hoeverre het beschadigde materiaal nog kan wor den hersteld zal een expert moeten be oordelen, maar wel staat reeds vast dat hier veU geld mee zal zijn gemoeid. Het bestuur van „Die Wijekers" doet dan ook gaarne een beroep op de supporters van de drumband en andere belangstel lenden om de grote zorgen van de pen ningmeesteres enigszins te helpen ver lichten. Bijdragen kunnen worden ge stort op gironummer 162817 van mevr. Joosten, Kuikensweg 48, Beverwijk, of op de rekening van „Die Wijekers" bij de Algemene Bank Nederland, kantoor Wijkerbaan, Beverwijk, no. 30240. Teneinde de stemmenverhouding nog te verbeteren zou het bestuur dit koor gaarne met enige zangers zien uitge breid. Bij voorkeur tenoren, hoewel ook bassen van harte welkom zullen zijn. Indien men nu lid wordt, impliceert dit een werkzaam aandeel in de komende uitvoering. Het is wellicht interessant te weten dat „Looft Den Heer" oorspronkelijk een gemengde zangvereniging is ge weest, welke op verscheidene concour sen zeer goede resultaten wist te be halen. In de loop der jaren is het koor vervolgens uitgegroeid tot een orato riumvereniging, met een in IJmuiden en omgeving uitstekende reputatie. Onder de bekwame en energieke lei ding van de huidige dirigent, de heer Willem Wiesehahn, wordt hier thans op voortgebouwd, waarbij werken als „Die Schöpfung", „Die Jahreszeiten" en het „Weihnachtsoratorium" regelmatig in het programma worden opgenomen. Hierbij mogen de jaarlijkse uitvoerin gen van de „Matthaus Passion" even min worden vergeten, welke zo lang zamerhand voor de gehele IJmond een traditie zijn geworden. Voor de zangers en zangeressen betekent het dan ook steeds een grote voldoening aan deze vocale evenementen te hebben mee gewerkt. Liefhebbers van de zang, die boven dien de gezellige sfeer van deze orato riumvereniging op prijs stellen, worden aldus donderdagavond gaarne op de eerste repetitie in het Cultureel Cen trum aan het Moerbergplantsoen ver wacht. In het jaarverslag van de stichting „Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting" in Velsen wordt onder meer vermeld dat in 1969 in totaal 80 cursussen wer den gehouden, verdeeld over 547 lessen. Hiervoor hebben zich 1172 dames laten inschrijven, waarvan de cursus „Naai en onder leiding" zich met 359 deel neemsters in de grootste belangstelling mocht verheugen. Voor de cursussen „Goed bewegen,, minder moe", „Bak ken, fijne keuken en buitenlandse voe ding" en „Verzorging kamerplanten" meldden zich respectievelijk 159, 119 en 110 geïnteresseerde dames, terwijl voor de cursus „Handwerken" de minste belangstelling bleek te bestaan. Hier voor hadden zich namelijk slechts 11 deelneemster opgegeven. Het dagelijks bestuur van de stich ting bestaat uit mevrouw L. Kotte Manders, presidente; mevrouw E. de ReeperCrijnen, vice-presidente; me vrouw I. P. HofmanVlas, secretares se; mevrouw J. de WildeFaber, twee de secretaresse en mevrouw C. M. Gijs- bersvan der Meer, penningmeesteres, se. feVMïZWX' Aan de Stationsweg in Velsen- Zuid wordt thans het laatste huis gesloopt van het complex, dat hier voor de verbreding van het Noord zeekanaal heeft moeten wijken. Nog juist is het bordje zichtbaar met de naam „Torenstraat"dat nu over enkele dagen ook wel zal zijn verdwenen. De zeesleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller tijdens een van de reizen in volle zee. Voor de prijs van één week (ƒ1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. U Hoeft geen postzegel te plakken. Det doen wij voor u Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor /1J3 op A/B NAAM ADRES: WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladert

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7