Nieuwe wereldkampioen - twee weken in bezit van proflicentie - gaf een lesje in pure snelheid GORDON JOHNSON ZORGDE IN DE SPRINTFINALE VOOR SENSATIE Etappewinst Altig voor eigen publiek Wedstrij d Fleury-Gurowitsch komedie met een vreemd slot Wereldtitel bij profstayers Rebellie Kemper maakte weg voor Rudolph vrij Loeveseyn grote verrassing Thompson had net genoeg spelers voor een elftal Jansen-Van Doorn grepen naast het eremetaal Duyndam tweede in Lokeren Frankrijk door FIDE uitgesloten Parijs-Luxemburg 4 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 15 49-versnelling WÊÊÊÊÊ O nbegrijpelijk Afgrond Volkslied Kroonprins w*lwliWWIiWnJtnnflJ1JVlfmfW,*W,IW,*WWI'l,'>WIWinJUUUUUUUUU1Annjuulnnnw ll>AnAnAAnnAWAnjmnnnnjlAnJinnnfwmjul'njinjulfmnjlwWAnf>nnnj1Jinn^^ LEICESTER. In Leicester is een klein sportief oorlogje gevoerd tussen de twee Duitslanden. Zowel Oost-Duitsland als West-Duitsland kwamen in de finale van de ploegachtervolging en de tandem race. De Westduitsers bleken op beide onderdelen de sterksten. Zij hadden in de halve finale van de ploegachtervolging het geluk dat een Italiaanse rijder ten val kwam, zodat die race de Westduitsers niet te veel moeite kostte. De Oostduitsers hadden de Russen ge wipt in de andere halve finale. Het Rus sische kwartet behaalde de bronzen me daille. De Westduitsers maakten in de fi nale de beste tijd van de avond: 4.35.75. Bij de tandems was het Westduitse paar Barth-Müller in beide finaleritten duidelijk sterker dan de Oostduitsers Otto en Geschke. Voor de Nederlandse tandem Jansen-Van Doorn was geen plaats op het erepodium. Zij moesten het hoofd buigen voor de Franse wervel storm, gevormd door Moreion en Quentin. Ze werden in twee ritten verslagen. In de eerste rit was geen discussie mogelijk over het verschil in kracht en dat gaven Jansen en Van Doorn dan ook graag toe. Maar in de tweede manche was het ver schil zo klein dat de foto moest uitma ken wie er gewonnen had. Voorzitter Van Dijk van de KNWU moest naar de box rennen om Mahn te vragen Jansen en Van Doorn vast te hou den, want die wilden al weg gaan, omdat de speaker Frankrijk direct tot winnaar had uitgeroepen. Het verschil was nog minder dan een banddikte, liet men van de fotofinishtoren weten. Banddikte was de ironie van deze rit. De Nederlandse tandem reed namelijk op te zware ban den. Alle lichte banden van 170 gram wa ren verbruikt door valpartijen en lek rij den in vorige dagen. Nu moest het Ne derlandse koppel op banden van 220 gram rijden. Wegbanden dus. De Fransen fiets ten op vederlichte sprintwieltjes. LOKEREN. Leo Duyndam is woens dag bij een prof wielerwedstrijd in Loke ren (België) als tweede geëindigd achter de Belg Vrijders. De winnaar reed de 149 kilometer in 3 uur en 30 minuten. Duyndam, die de sprint van het peloton won, had twintig meter achterstand. De Limburger Harings bezette de zesde plaats. SIEGEN. De Franse Schaakbond is door de Internationale Schaakfederatie uitgesloten. Folke Regard, voorzitter van de FIDE maakte de schorsing van Frankrijk bekend omdat de Franse bond zijn contributie niet had betaald. Frank rijk zal nu niet kunnen deelnemen aan de schaakolympiade. In plaats van Frankrijk speelt Indonesië. (Van onze sportredacteur) LEICESTER. De oude mannen van de sprint hebben hun tijd gehad. De voos heid van de krachtsverhoudingen werd goed aangetoond door de nieuwe wereld kampioen bij de profs, Gordon Johnson. Deze 24-jarige Australiër, sinds twee we ken na de Gemenebestspelen, waar hij zilver won achter de amateurfinalist van de wereldkampioenschappen, Nichol son. prof geworden, gaf iedereen een les je in pure snelheid. De 32-jarige Gaiardoni, die alleen door de onervarenheid van Leyn Loevesyn in de eindstrijd was gekomen, meende twee keer opi twintig meter van de streep winnaar te zijn, maar in beide fi naleritten schoot Johnson met raket kracht langs Santé Gaiardoni. De Aus traliër kon de hand al voor de streep in de lucht steken. „Hoewel ik achter lag wist ik in de bocht al dat ik gewonnen had". Hij was de nieuwe wereldkam pioen. Leyn Loevesyn rekende met de Ita liaan Damiano af in twee ritten. Twee keer een lange spurt met supertijden: 11.5 en 11.6 en twee keer was Damiano kansloos. Twee jonge renners dus op het podium Eindelijk fris bloed. Gordon Johnson is een leerling uit de langzamer hand fameuze, keiharde sprintschool van Melbourne. Daar kwamen mannen uit voort als Basch en Nicholson. Melbour ne heeft verscheidene wielerclubs, die ieder hun eigen baan bezitten. De bes ten van iedere club mogen één keer in de week in de centrale piste van Mel bourne fietsen. Daar komen dus alleen de sterksten, die gehard zijn door veel competities. Het is voor het eerst, sinds vijftig jaar dat Australië weer een we reldkampioen bij de profsprinters heeft. In 1920 werd Spears kampioen. Johnson had zijn geweldige kracht al in de halve finale laten zien tegen Da- miamo. Leyn Loevesyn liet zich in die halve eindstrijd door onervarenheid pak ken door Gaiardoni. In de eerste rit had hij een versnelling van 48 gemonteerd. In de tweede rit nam hij een tandje meer. Maar dan moest hij wel door die ho gere versnelling eerder de sprint be ginnen, omdat men nu eenmaal moeilij ker kan demarreren. Hij deed dat te laat, bang voor een explosie van Gaiardoni. Hij profiteerde dus niet van die 49-versnel- ling. Hij protesteerde nog wel dat de Italiaan se oud-wereldkampioen hem gehinderd zou hebben, maar dat werd niet geaccep teerd, terecht. Als hij het iets later had gedaan en wat meer misbaar had ge maakt, had hij misschien succes gehad bij de jury. Dat Loevesyn in pure snelheid voor niemand onder hoefde te doen bleek wel in de twee ritten om de derde plaats te gen Damiano. De Iraliaan was kansloos. De versnelling, die hij ook in Mexico had gebruikt (weer die 49) werd door Loevesyn nu wel ten volle uitgebuit. Dat beiden in de tweede rit eerst vielen deed de Amsterdammers niets. „Dat laat me koud". Hij was gelukkig met zijn bronzen medaille. „Voor het toernooi zou ik er zo voor getekend heb ben". HANS ROMBOUTS KEULEN. De korte derde etappe van ParjjsLuxemburg. MaastrichtKeu len over 17514 kilometer, is in de slot fase beslist. Nadat na 45 kilometer een kopgroep van vijf man was ontstaan, Peffgen, Schütz, Van Springe!, Wagt- mans en Poulidor. haalde het peloton de vechters veertig kilometer voor de eind streep weer in doordat Roger de Vlae- minck, Bodard en David, ploeggenoten van de leider in het algemeen klassement Eric de Vlaeminck, er tenslotte in slaag den het tempo in de grote groep te verho gen. De vijf op kop, van wie Van Springel en Peffgen het meeste werk deden, raak ten hun winst, die maximaal 2 minuten en 45 seconden had bedragen, geleidelijk kwijt. Drie kilometer voor het begin van het circuit van Pulheim, waar de eindstreep was, sprong Rudi Altig die in eigen land vaak goede resultaten behaalt, weg. Al tig kon niet voorkomen dat Wolfshohl en Giuliani aan zijn wiel bleven, maar hij kon wel sneller sprinten dan zijn twee concurrenten. Uitslag: 1. Altig (Wdld) 3 uur 58 min 9 sec., met tijdsvergoeding 3.57,59, 2. Wolfshohl (W.Dld) 3.58 9 met tijdsvergoe ding 3.58,4. 3. Giuliani (It.) 3.58.9, 8. Pij nen (Ned.) 3.59,49. Algemeen klassement: 1. Eric de Vlae minck (Bel.) 15 uur 31 min. 19 sec. 2. Reybroeck (Belop 3 minuten en 4 sec.; 3. Verbeeck (Bel.) op 5.28: 11. Benja mins (Ned.), op 8 36 12. Wagtmans (Ned.) op 17,11: 15 Zoetemelk (Ned.) (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN. De nationale ten niskampioenschappen worden dit jaar omgeven door allerlei merkwaardige ge beurtenissen. Gisteren overschaduwde de partij tussen titelverdediger Niek Fleury en de tennisleraar Rob Gurowitsch al 33 jaar oud alle andere duels, omdat Gurowitsch er een ware komedie van maakte met een pointe, die even onver wacht als vreemd gekenschetst mag wor den. Gurowitsch zoon van wijlen de be kende tenniscoach uit Rusland afkomstig staakte in de vierde set, juist toen zijn tegenstander in grote moeilijkheden verkeerde en hij hem door treiterend langzaam spel volkomen uit zijn doen had gebracht, nlotseling de strijd. Hij wenkte Fleury naar het net te komen, drukte zijn verbouwereerde tegenstander dc hand. met de mededeling dat hij de wedstrijd gewonnen gaf. De stand was toen 6-3 6-3 5-7 5-5 in het voordeel van de titelhouder, die juist met bedroevend spel voor de zoveelste maal zijn service had verloren. De vrij talrijke oeschouwers op de Mets begrepen uiteraard niets van dit abrupte en vreemdsoortige besluit van de tennisleraar. Vooral, nu hij zijn tegen stander als het ware volkomen in zijn greep had met zijn tergende, vertragen de spel, waardoor Fleury zich steeds meer opwond en de ongelooflijkste mis sers produceerde Gurowitsch motiveerde zijn merkwaar dige beslissing later aan de bar als volgt: „Gisteren, toen ik de laatste zestien be reikte, zei Fleury: ha, ha, belachelijk. Jij bent de zwakste van allemaal. Ik heb nu laten zien, dat het niet zo is. Ik vond het nu wel genoeg. Tenslotte is hij toch een vriend van mij", aldus een lachende zelfgenoegzame Gurowitsch. Niek Fleury was er begrijpelijk hele maal niet zo gelukkig mee dat hij zich op deze wijze bij de laatste acht kon scharen. Vooral ook omdat zijn spel juist een bedenkelijk dieptepunt doormaakte. De Amsterdamse student in de fysio-the- rapie wat droefgeestig onder de douche vandaan komend: „Ik vind die handel wijze eenvoudig nergens op slaan. Hij heeft dit natuurlijk gedaan tot meerdere glorie van zichzelf en niet ten behoeve van mij. Ik weet werkelijk niet wat ik er verder nog van zeggen moet, maar ik blijf erbij dat hij gewoon de slechtste was van de overgebleven zestien." De partij Fleury-Gurowitsch had veel overeenkomst met die tussen Fleury en de in Zwitserland wonende Jan Coebergh vorig jaar tijdens de nationale titelstrijd. Het vertragende spel bracht Fleury toen ook aan de rand van de afgrond. Hij was op zeker moment aan de rand van de ne derlaag, maar won toch nog met 3-6 5-7 6-2 6-2 6-4. Zijn spel ditmaal tegen Gurowitsch was eveneens een kampioen onwaardig. Het publiek viel van de ene verbazing in de andere bij het zien hoe de lange Am sterdammer de meest eenvoudige drives, volleys of smashes in het net of buiten de lijnen ranselde. Gurowitsch onttrok zo veel mogelijk vaart aan zijn services en drives en iedereen wachtte met spanning af wat de uiteindelijke ontknoping zou zijn. Toen Gurowitsch in de vierde set door Fleury's service te doorbreken op nieuw gelijk had gemaakt met 5-5, maak te hij het zogenaamde redelijke gebaar zijn slachtoffer verder te sparen en te re tireren .Een handelwijze die echter bij menigeen niet in goede aarde zal zijn ge vallen. Maar van de andere kanshebbers is tot nu toe ook nog niet veel imponerends te aanschouwen geweest. Jan Hordijk, vo rig jaar in de halve finales gesneuveld tegen Schneider, had nog veel gemakke lijker van de Surinaamse tennisleraar Franker kunnen winnen, als hij zich in de derde set niet zo onnodig had opgewon den. Franker ging toen het tempo druk ken, hetgeen niet naar de zin van de Rot terdammer was. Hij ging driftig en on beheerst slaan, waardoor de partij pas na 6-2 6-1 11-9 ten einde was. Fred Hemmes had verbluffend weinig te stellen met Paul van Min, van wie men nog de beste verwachtingen denkt te heb ben. Dan zal hij het toch verder moeten brengen dan slechts vier games in drie sets (6-2 6-2 6-0), want Hemmes is be paald ook geen .killer Bij de dames verliep de selectie naar de laatste acht bijzonder „gestroom lijnd" voor de geplaatsten. In totaal ver speelden de acht dames slechts 23 games hetgeen het overwicht wel duidelijk te kent. In de kwartfinales komen tegenover el kaar te staan Heren: Soeters-Schmitz, Fleury-Schnei- der, Hordjjk-Veentjer en Hemmes-Scholtz. Dames: Marijke Schaar-Jer.ny Ridder hof, Trudy Waihof-Groenman-Tini Zwaan Betty Stöve-Nora Blom en Ada Bakker- Judith Salome. Nog voordat hij de finishlijn is ge passeerd steekt de Australiër Gordon Johnson juichend zijn armen in de lucht. Zo zeker was de man die met het verslaan van de Gaiadoni abrupt een einde maakte aan de sedert jaren heersende suprematie van de Italianen van zijn over winning. (Van onze sportredactuer) LEICESTER Langs de baan stond een kleine man, door bijna niemand opgemerkt. Zijn naam: Otto Wecker- ling. Zijn functie: wedstrijdleider van de winterbanen in Dortmund, Frank fort en Bremen. Toen er vijftig minu ten gereden waren bij de profstayers in Leicester in de finale kwamen er woorden als knopen uit zijn mond. Want wat gebeurde er: Dieter Kemper door matchmaker Weckerling aange wezen om wereldkampioen te worden stapte uit de baan De plannen van het Duitse baasje schenen vernietigd te zijn, maar hij had nog een andere Duitse troef voor zijn winterbanencircuit achter de hand: Ehrenfried Rudolph. En alle hulptroepen die voor Kemper hadden moeten strijden om contracten te krij gen voor de Duitse banen, gingen nu voor Rudolph in de slag. Met name Jaap Oudkerk heeft zijn eigen kansen volledig opgeofferd voor de Duitser. Oudkerk verpletterde ten slotte de kansen van de beste renner van dit veld onder deze omstandigheden (de rol op 80 centimeter), Theo Ver- schueren. Toen Kemper was afgestapt keek hij rond en wees een uur voor het einde naar de winnaar: Rudolph die achter de Nederlandse gangmaker Walraven reed. En Theo Verschueren danKern- per zei harde woorden, die passen in dit viereldje van de stayers: „Ver schueren treft geen vrienden". Daar mee was het vonnis van de Belg ge veld en bij de ceremonie protocollaire stond de Engelse militaire band het Duitse volkslied te spelen. Weckerling lachte. Verschueren kreeg als troostprijs het zilver, dat hij ook vorig jaar veroverd had in Antwerpen. Piet de Wit had zich buiten de slag gehouden maar hij miste de macht om gebruik te maken van zijn kans Hij werd tenslotte der de. Kemper had wel snel de leiding genomen, maar Verschueren had hem direct verdrongen. Het werd druk wisselen aan de kop totdat de positie Rudolph, OudkerkVerschueren ont stond. Kemper was toen al in moei lijkheden gekomen en de man, die aan gewezen was om te winnen door de clan, verdween na 65 kilometer van de baan, tot ieders verbazing, ook van alle renners en tot grote woede van Weckerling. ,Ik heb me in de serie te veel vermoeid" zei de Duitse cou reur. „Het ging niet. Ik was nerveus. Ik heb vier jaar gestayerd, ik heb vele weken hard getraind voor dit kampioenschap maar het wilde hele maal niet." De strijd scheen nu open te zijn nu Ie favoriet vertrokken was, maar het gakte anders uit. Rudolph was van kroonprins de grote man geworden achter de meesterlijk sturende Walra ven. De Wit had te veel moeite om in de groep te blijven Hij speelde geen beslissende rol mee. Anders was het met Oudkerk, die zich steeds tussen Rudolph en Verschueren drong om als buffer dienst te doen. Daarbij moest de Nederlander tweemaal van de rol. Zijn eigen kansen waren weg. De Wit, die te zwaar was aangetast door de twee voorgaande ritten, profiteerde in zo verre van de situatie dat hij naar de derde plaats kon oprukken maar hij miste de kracht om de zwaar teleur gestelde Verschueren nog van de twee de plaats te verdringen. Oudkerk ein digde als vierde. De Duitser Ehrenfried Rudolph heeft er heel wat jaren over moeten doen om eindelijk tot de hoogste top van de profstayers door te dringen. In Frankfort had hij de steun van het eigen publiek en de hang van ver scheidene stayers en gangmakers om in Duitsland, waar nogal wat sport paleizen staan een Duitser vooraan te zien eindigen. Rudolph werd toen tweede achter Romain Deloof. Op de grote baan van Amsterdam kwam hij er niet aan te pas maar in Rome dook hij weer in de finale op. Hij plaatste zich toen derde achter Proost en De Wit. In 1969 in Antwerpen ontbrak Rudolph weer in de voorste gelederen. Het gaat dus om het jaar met de Duit ser, die nu dan eindelijk de grote door stoot kon maken. Rudolph is evenals zijn landgenoot Kemper een renner die zich pas als prof door de vele winterbanen in Duitsland serieus tot stayeren liet verleiden. Men treft het tweetal niet aan op de erelijst van de medaillewinnaars bij de amateur stayers. (Van onze sportredacteur) LEICESTER. De grootste verrassing bij de prof-sprinters is het optreden ge weest van de Amsterdammer Leyn Loe veseyn, samen met het sterke rijden van de Australiër Johnson Voor Loeveseyn is het ook allemaal als een surprise ge komen. omdat hij zich niet op de ideale manier heeft kunnen voorbereiden op dit wereldkampioenschap. De 21-jarige prof was zeer gehecht aan zijn vader, die voor hem, na de dood van zijn moeder en zijn enige broer, alles be tekende. Zijn vader werd ziek en over leed tenslotte in juni. Dat is een grote klap voor de Amsterdammer geweest, waar hij moeilijk overheen kwam. Hij had zich veel van dit seizoen, zijn eerste als beroepsrenner voorgesteld. Hij had ook op de weg willen rijden, maar nadat hij het voorseizoen praktisch verspeelde door een langdurige griep van anderhalve maand, kwam daarna het ziekbed en het overlijden van zijn vader. Loeveseyn, die van de winter enkele opmerkelijke overwinningen, met name in Antwerpen, behaalde, toonde zich toen al een gevaarlijke outsider voor de wereldkampioenschappen, vooral toen be kend werd dat Sercu zijn wereldtitel niet zou verdedigen en er voor de ande ren dus meer kansen kwamen. Hij kan er als beroepsrenner financieel van komen, omdat hij een all-rounder is. Ter illustratie van die veelzijdigheid: Loeveseyn veroverde vijf nationale ti tels. Bij de amateurs werd hij kampioen één kilometer tijdrit, sprint, tandem (met Jan Jansen) en vijftig km, bij de profs kampioen sprint. Leyn Loeveseyn fietste van de winter zijn eerste zesdaagse als beroepsrenner in Amsterdam. Vooral Peter Post loopt met hem weg en voorziet hem van goede adviezen. In Leicester steunde de Amsterdam mer helemaal op Jan Derksen. „Die man heeft veel voor me betekend. Hij kende mijn tegenstanders en wist hun sterke en zwakke punten. Hij was voor mij een rustpunt omdat de verhouding met Mahn nogal gespannen was Baancoach Mahn bemoeide zich dan ook niet met hem. Chef d'equipe Zwar- tepoorte sjouwde de fiets voor Loeveseyn naar de startstreep, normaal een werkje dat de baancoach doet. Leyn Loeveseyn kwam na de wereld kampioenschappen vorig jaar in Brno voor een moeilijk besluit te staan, nadat hij slechts tot de achtste finales was ge komen: stoppen met wielrennen of pro fessional worden. Hij besloot tot het laat ste en kwam onderdak bij Mars-Flan- dria. De man, die als amateur vele baantjes had zijn laatste werkterrein was het abattoir kan nu, na zijn goede pres taties in Leicester wat meer salaris ver wachten van zijn baas Of misschien komt er ook wel een andere fabriek, die Loe veseyn in dienst wil hebben. Leyn wil volgend jaar ook wat meer op de weg gaan doen. „Dii jaar komt het er niet van, maar volgend jaar ben ik er." H I Ai "i/ v -/ Loeveseyn poseert trots met zijn juist veroverde bronzen medaille. AMSTERDAM. Het heeft de nieuwe Haarlem-trainer Bill Thompson tijdens zijn oefenprogramma nog niet meegeze ten. Ook in de laatste vriendschappelij ke wedstrijd, gisteravond tegen de Vole- wijckers, moest de Engelsman het weer zonder zijn nieuwe aanwinsten Van Nee, De Goede en Ilolmström stellen. Het potentieel voor het eerste team was door deze tegenvaller zodanig gekrompen, dat de reservebank alleen door tweede doel man Schuts bevolkt werd. Thompson be schikte over precies tien fitte veldspe- lers, hetgeen onder meer tot gevolg had dat Peijs naar de rechtsbuitenplaats ver huisde en Van Breevoort zijn plaats in de defensie innam. Peijs maakte van deze gelegenheid ge bruik om aan te tonen dat hij ook in de voorste linie een erg bruikbare kracht is. Het eerste Haarlem-doelpunt (van De Wolf) werd door hem ingeleid, terwijl hij de derde en laatste treffer voor zijn eigen rekening nam. Volewijckers kon tegen over de drie Haarlemse doelpunten (De Wolf schreef ook de tweede goal op zijn naam) slechts twee treffers plaatsen (52e minuut Boogaart uit een penalty wegens hands van Wentink en Waaijenberg net voor tijd: 2-3. De ware profmentaliteit was na de rust bij de Haarlemmers ver te zoeken. Bij een 0-2 ruststand konden nog slechts en kele spelers een acceptabele inzet op brengen, waardoor de Amsterdamse ploeg de achterstand van 0-3 tot 2-3 in kon krimpen. Voor de bekerwedstrijd van aanstaan de zondag tegen DFC hoopt Thompson weer over Van Nee en De Goede te kun nen beschikken. Het laat zich aanzien dat de knieblessure van Holmström nog twee a drie weken nodig zal hebben om te genezen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15