„Frente" weer in Antilliaans kabinet REVOLUTIONAIRE PARTIJ HEEFT IMAGE VERLOREN Nederlandse zeelui vrij na afkoop boete m Drie militairen omgekomen in Suriname „VRIJDORP- BEGRAVEN Nauwer contact tussen juwelendief in studenten en vakbond nog verstopt Boeten geëist tegen „Luctor"-redacteuren ze "S 'code Geen eenstemmigheid over doelstelling RECLASSERING: VAREN IN DE MIST Esso service gaat steeds verder /tül Voldaan terug in kuitbroek fm if m 1st ■n In Utrecht drie PAK-wethouders OPRUIEND INGEZONDEN STUK IN FRANKRIJK Pil VOORSTEL VICE-VOORZITTER NKV ARRESTBUIT vOBJECTIEF' DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 2 (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (Curasao) Frente Obrero is teruggekeerd in de re geringscoalitie van de Nederlandse Antillen. Voorlopig met één minister, maar met de vage belofte dat er over enkele maanden een tweede bij mag komen. Met elf ministers op een volksvertegenwoordiging van tweeën twintig Statenleden en met achttien van de tweeëntwintig Statenzetels achter zich lijkt de regering-Petronia steviger in het zadel te zitten dan ooit tevoren. Maar in het kielzog van de kabinetsverwikkelingen van de afgelopen weken drijft nogal wat politiek wrakhout. Achtergronden J%L im H WËMB. Brand verwoest oogst SS - 'V- S' •••susry"-" !y« f' 4' "I De Democratische Party ligt uit elkaar. Party voorzitter en mede-oprichter Ciro Kroon heeft luid protesterend de party verlaten. Frente Obrero is niet meer dan een schim van de revolutionaire arbeiderspartij zoals deze verleden jaar door Papa Godet en Amator Nita uit de grond werd gestampt. Stanley Brown, tot voor kort het brein van Frente Obrero. is uit de voorste ryen van de party verdwenen. Na de geruchtmakende dood van mi nister AmWador Nita doemde er aanvan kelijk een nationaal kabinet aan de hori zon. Zolang er over een regeringspro gramma werd gesproken, wisten de po litieke partijen elkaar nog te vinden. Toen er echter kandidaatministers ge noemd moesten worden was het gedaan met de eensgezindheid. Papa Godet, Stanley Brown en andere kandidaten uit Frene Obrero werden niet-ministeriabel geacht. De Frente-leiding sprak op haar beurt eenzelfde vonnis uit over kandi daat-ministers uit de andere partijen. In het gedrang om de ministerszetels stierf het nationale kabinet een prenatale dood. De arbeiderspartij werd in de opposi tie gedrukt en de conservatieve Nationa le Volkspartij (N.V.P.) werd de nieuwe regeringspartner. De moord-en-brandkre- ten van Papa Godet en zijn volgelingen bleken echter niet meer dan een loos alarm, want later werden telegrammen naar de regeringspartijen verstuurd, waarin Frente Obrero alsnog om een plaatsje in de regeringscoalitie vroeg. Maar deze partij, die na de verkiezingen van september 1969 eisen kon stellen als Jonkheer geen gouverneur en Ciro Kroon geen premier, mocht nu nog slechts eisen inwilligen: Geen opruiende taal meer in en buiten het parlement en loyale medewerking aan het door de D.P. uit gestippelde regeringsprogramma. De partij van Papa Godet moest er zelfs in toestemmen om afstand te doen van het Castro-uniform en het Castro-petje, dat na 30 mei 1969 het handelsmerk was gewor den van de revolutionaire arbeidersbewe ging. Dat alles om Betto Thomas, een uiterst gematigde figuur, tot minister van Arbeid te maken. Op de vraag waarom Frente Obrero ten koste van dit alles in de regering wil, komt een achtergrondverhaal los. De gro te man achter de schermen blijkt Cola Verhey, een zakenman met grote belan gen in diverse dranketablissementen in Willemstad. Hij heeft dertigduizend gul den geïnvesteerd in de verkiezingscam pagne van Frente Obrero. Wil dit kapitaal rente geven, dan moet Frene een plaats hebben in de regeringscoalitie. Dankzij de medewerking v an wijlen minister Ama dor Nita is Verhey commissaris van de Volkscredietbank geworden. Maar op het verlanglijstje van Cola Verhey staan nog meer wensen: een exploitatievergunning voor een nachtclub, casinorechten en een vergunning om een tweede „Campo ale- gre" (een super-bordeel) op te zetten. Toen dr. Jonkheer na zijn gemiste kans om gouverneur te worden met de nogal opzienbarende verklaring kwam: ..Frente Obrero wordt gesteund door bankinstellingen op Curagao", veroor zaakte dit een stormpje in de plaatselij ke pers. Toch was dr. Jonkheer niet zover naast de waarheid, want Cola Verhey is een financiële vazal van één van de gro te bankiershuizen op Curagao. De image van Frente Obrero als revo lutionaire arbeiderspartij is de mist in- tij is zwaar gehavend uit de kabinetsher ziening tevoorschijn gekomen. Toen de D.P.-ministers opnieuw met Frente Obre ro in zee gingen, verliet partijvoorzitter en mede-oprichter Ciro Kroon de Demo cratische Partij. Hij is nu bezig met de oprichting van een nieuwe politieke groe pering. Minister Rozendaal, de nieuwe voor zitter van de D.P.. weet zich weliswaar gesteund door de D.P.-ministers en -sta tenleden, maar toen hij in een vergadering de breuk met Ciro Kroon wilde verdedi gen, verliet 90 percent van zijn gehoor demonstratief de zaal en ging naar het huis van de uitgetreden ex-voorzitter. Aruba drijft als gevolg van de politie ke operette, welke daar de laatste weken is opgevoerd, als een (be)stuurloos I eiland in de Caraïbische Zee. De Aru baanse Volkspartij boycot al wekenlang de Eilandsraad (Gemeenteraad), waar door vergaderingen wegens gebrek aan quorum geen doorgang kunnen vinden. De Volkspartij wil hierdoor voorkomen, dat een Eilandsraadslid van de tegenpar tij zijn intrede kan doen in de raad. Het Arubaanse bestuursapparaat is volkomen lamgelegd. De begroting-1970 is nog steeds niet ingediend. Interne partijru zies zullen er ook op Aruba wel toe leiden dat er bij de komende Eilandsraad-ver kiezingen een aantal nieuwe partijen een greep naar de macht zullen doen. Politiek op de Nederlandse Antillen is een uiterst moeilijke en voor de gewone man een uiterst onoverzichtelijke zaak. Het politieke vaarwater blijft even troe bel als voorheen. Het geharrewar van de afgelopen maanden rond het Antilliaan se kabinet heeft de bevoking politiek murw gemaakt. Zij weet dat de regering genoodzaakt is in de naaste toekomst im populaire maatregelen te nemen, maar het bedrijfsleven hoeft zich geen zorgen te maken. Tijdens de laatste Statenverga dering werd zonder noemenswaardig ver zet een Landsverordening goedgekeurd, waarin wordt bepaald dat de winstbelas ting in de komende tien jaar niet zal worden verhoogd. DEN HAAG. De twee Nederlandse zeelieden die eind februari in Frankrijk op verdenking van botersmokkel werden gearresteerd en tot zes maanden gevange nisstraf en 300.000 gulden boeten werden veroordeeld, zijn woensdag vrijgelaten, aldus heeft de woordvoerder van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken meege deeld. De Franse autoriteiten hebben inge stemd met een voorstel van de Neder landse consul in Calais, de boete af te kopen. De gevangenisstraf was verstre ken, doch de mannen werden in gijzeling gehouden omdat zij de 200.000 gulden niet konden betalen. Als laatste van de zes leden van de op 31 juli vertrokken Rotterdamse havendelegaüe is woensdagmiddag per vliegtuig burgemeester W. Thomassen van Rotterdam op Schiphol teruggekeerd. Bij zijn aankomst zei de heer Thomassen, evenals de andere al eerder ge arriveerde delegatieleden, zeer tevreden te zijn over de verstevigde en gelegde contacten in Amerika en voor wat hem zelf betreft in Canada. De burgemeester heeft, alleen, aan het eind van de reis een driedaags bezoek gebracht aan Canada, onder meer aan Vancouver. Hij werd op de luchthaven afgehaald door zijn vrouw. UwmiwiwimHwmi,....nmuu_ PARAMARIBO Drie Nederlandse militairen zijn woensdag in Suriname bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Eén militair werd ernstig, zeven werden licht gewond Het ongeluk ge beurde toen een truck, die militairen vervoerde, op de weg van Paramaribo naar het vliegveld Zanderij op een as- faltwagen botste. De stoffelijke overschotten van de drie militairen zullen vrijdagavond per vlieg tuig naar Nederland worden overgebracht. De namen van de verongelukten zijn: de 28-jarige eerste luitenant M. van Ra venhorst uit Veenendaal, de 21-jarige dienstplichtig soldaat J. H. M. C. Valk uit Apeldoorn en de 21-jarige dienstplich tig soldaat J. D. Valthermond (gem. OdoornErnstig gewond werd de 21- jange dienstplichtige soldaat eerste klas se P. C. Schipper uit Den Haag. DEN HAAG. Een honderdtal kabou ters heeft woensdagavond bij het voor- malige Milva-kamp in Den Haag symbo lisch „Vrijdorp" ten grave gedragen. Voor het hek van het kamp richtten zij twee kruisen op met de opschriften „Vrijdorp" en „Democratie". De kruisen en een dood kistje werden in brand gestoken. Een aantal Haagse kabouters wil in een maandagavond in Den Haag te hou den volksvergadering voorstellen de Haag se wethouder en loco-burgemeester mr. A. J. Dankelman, die zij in eerste instantie verantwoordelijk stellen voor het besluit om „Vrijdorp" te ontruimen, te vragen af te treden als wethouder. Doet hij dat niet, dan blijft de mogelijk heid dat de gemeenteraad bij besluiten zo- als die over de ontruiming van „Vrijdorp" weer gepasseerd wordt. In dat geval zou den de kabouters zich beter uit de ge meenteraad kunnen terugtrekken, aldus het voorstel van deze kabouters. VENRAY.Een brand in een var- kensfokbedrijf in Castenray (gemeente Venray) heeft de oogstvoorraad ver woest. De schade wordt op 60 tot 80.000 gulden geraamd. De 200 varkens en big gen werden gered. De oorzaak van de brand is nog onbekend. UTRECHT Volgens de vice-voorzitter van het NKV, de heer J, Alders, zou er een nauwer contact tot stand moeten komen tussen studenten en de vakbeweging. „Dit contact zou zeker leiden tot gezameniyke standpunten en mogeiyk kunnen uit monden in sociale acties als openiyke stellingname, manifestaties en demonstraties. Een dergelpk nauwer contact is in het belang van beide groeperingen, die alle twee toch een maatschappycrltische functie hebben", zo zegt de heer Alders in „Sevio", het blad van de Katholieke Bond van Personeel in de Agrarische, Voedings- en Genot- mlddelenbedryven. ADVERTENTIE Hij meent dat de vakbeweging te wei nig inspeelt op acties van jeugd en stu denten, terwijl deze op hun beurt nauwe lijks of geen steun verlenen aan bepaalde vakbondsacties, die hun in wezen sym pathiek zouden moeten ziin. Ten aanzien van het maatschappij-gebeuren hebben vakbeweging en studenten volgens hem bepaald wel gemeenschappelijke gezichts punten: „De onlustgevoelens in studen tenkringen stoelen vaak op dezelfde basis als de onze. Hoewel we ons ook ten op zichte van elkaar kritisch moeten blij ven opstellen, zou een nauwere samen werking zeker vruchten af kunnen wer pen", aldus de heer Alders. Hij maakt daarbij wel de kanttekening, dat de ver antwoordelijkheid van de vakbeweging een „niet zwaardere", maar wel iets an dere is dan die van de studenten. De vice-voorzitter van het NKV meent dat de contacten in eerste instantie een een ongebonden en ongedwongen karakter moeten dragen. Dit omdat de vakbewe ging naar zijn mening in brede studen tenkringen als een stuk establishment ge zien wordt en als zodanig met de nodige achterdocht wordt benaderd. „Het in in stituten onderbrengen van de contacten, zou onmiddellijk een zeker wantrouwen ten aanzien van gemeenschappelijke opi nies en acties tot gevolg hebben in deze studentenkringen". Als een nadeel van een niet-geregelde aanpak ziet hij de om standigheid dat gemeenschappelijke stand punten slechts moeizaam hun neerslag zullen vinden in acties, waardoor deze aan snelheid en doeltreffendheid inboeten. Stiefdochter misbruikt Op een kampeer terrein in Ede is een 53-jarige Rotter dammer gearresteerd die zijn 15-jarige stiefdochter misbruikte. Dit werd ont dekt door de moeder, di" de politie waarschuwde. De man verklaarde dat hij ermee begonnen was toen het kind 11 jaar was om te voorkomen dat het kind naar de jongens zou gaan DEN HAAG. De Haagse politie heeft de man gearresteerd, die heeft ingebro ken bij juwelier Poons aan de Lange Po ten in Den Haag, waarbij in de nacht van 27 juli voor ƒ113.000 aan goud en juwelen werd gestolen. Hij is een 39-jarige metselaar, die werk te aan een verbouwing van het boven huis van de juwelierszaak. Door een gat in de vloer te zagen kon hij de win kel leeghalen. Hij heeft de buit verstopt, maar wil niet zeggen waar. UTRECHT. De vertegenwoordigers van de fracties die zitting zullen hebben in de gemeenteraad van Utrecht, zijn het eens geworden over de verdeling van de wethouderszetels. De CPN en D'66 lieten weten het niet eens te zijn met de politieke samenstelling van het college. Het aantal wethouders zal van zes op zeven worden gebracht, namelijk één zetel voor de VVD, twee voor de KVP, één voor de ARP en drie voor het PAK. DEN HAAG. De advocaat-generaal by het Hoog Militair Gerechtshof heeft tegen vier redactieleden van het blad „Luctor", dat wordt uitgegeven door de afdeling Oirschot van de Vereniging van ADVERTENTIE DEN HAAG De uitval van prof mr. W. F. C. van Hattum, vice- president van de Haagse rechtbank, aan het adres van de reclassering, vestigt de aandacht op een pro bleem dat in vakkringen al jaren lang leeft. De vraag luidt: „Wat is de taak van de reclassering ten aan zien van de voorlichting van de ge rechtelijke autoriteiten over een verdachte?" De door prof. Van Hattum gevolgde methode om een louter formele rechts zitting de beëdiging van een reclas- seringsmedewerkster te gebruiken voor een politieke zaak, kon overigens van de radicale studenten afgekeken zijn. Een methode die juist bij gerech telijke autoriteiten veel critiek onder vindt. Eind 1969 had prof. Van Hattum zijn hart nog kunnen luchten op meer gebruikelijke manier. Hii snrak toen nn een bijeenkomst van de reclasserings- verenigingen in Breda over dit onder werp. Het vreemde is namelijk dat bij dege nen die direct bij de reclassering zijn betrokken, geen eenstemmigheid heerst over taak en doelstelling. Het gevolg is dat de maatschappelijk werkers bij re- classeringsinstellingen het gevoel heb ben in het luchtledige te werken. Dat er nooit een duidelijke taakafbakening en structuur in de wet is vastgelegd, komt doordat de reclasseringsarbeid in ons land van oorsprong particulier ini tiatief is. In de loop der jaren heeft de overheid bepaalde lacunes opgevuld en overkoe pelende instanties ingesteld. Maar in wezen is dit werk in handen van parti culiere inrichtingen, die subsidie ont vangen van het rijk. Het gevolg is en in zoverre lijkt de situatie op die van de kinderbescherming dat de re classering sterk verbrokkeld is, over verschillende levensbeschouwelijke in stellingen. Daardoor wordt een eenvor migheid van beleid en efficiency in de iircacf ffoptim Toch staat de reclassering er bij het Nederlandse volk niet slecht op. Een onderzoek van maart 1967 beeld van de reclassering wijst uit dat 70 per cent van de ondervraagden de reclas stantie voor gevangenen en ex-gevange nen. Dat ze daarnaast nog de taak heeft om gerechtelijke instanties voor te lichten over de persoon van verdach ten, is ook vrij algemeen bekend. Het probleem voor de reclasserings ambtenaar is echter waar die voor lichting uit moet bestaan. Moet hij „objectief" voorlichten of moet hij als hulpverlener van de persoon in kwestie een goed woordje voor hem doen? De betrokken verdachte ver wacht dit wel van hem. De rechter heeft veel meer aan „objectieve" voor lichting, een verwachting waarin prof. Van Hattum blijkens zijn uitlatingen duidelijk wordt teleurgesteld. Op dit moment is de situatie zo, dat iedere reclasseringambtenaar doet wat hij volgens zijn eigen geweten juist ADVERTENTIE acht. Gevolg is dat de een de verdach te zo positief mogelijk afschildert waardoor hij als het ware in de schoe nen van de advocaat gaat staan, en de ander negatieve informatie over de be trokkene niet schuwt. Bij deze laatste „objectieve" methode wordt de relatie met de cliënt die dit als klikken sering ziet als een hulpverlenende in ziet ernstig geschaad. De rechter die het voorlichtingsrapport leest, weet he lemaal niet waar hij aan toe is. Een gunstig rapport hoeft immers niet te betekenen dat er een subjectieve me thode is gekozen? Er bestaan allerlei suggesties om dit probleem te ondervangen. Zo zou de reclassering bevrijd kunnen worden van de voorlichtende taak. Deze zou he lemaal moeten worden overgelaten aan een rijksinstelling met speciaal hier voor opgeleide maatschappelijk wer kers. Ook is denkbaar net zoals nu psychiatrische rapporten door deskun digen worden opgesteld de sociale voorlichting in handen van deskundigen te leggen. Gedacht kan worden aan psychologen of gedragsdeskundigen. Voor het overgrote deel van de zaken kan de rechter dan varen op. de infor matie die de advocaat hem verschaft. In elk geval is rapportage zonder dui delijke criteria over de te geven in formatie, een zinloze en vaak zelfs een schadelijke zaak. Het is dan ook teleur stellend dat de nieuwe reclasserings- maatregel van de regering van 1970 geen letter wijdt aan juist dit probleem. Dienstplichtige Militairen en waarin een stuk had gestaan van opruiende aard evenhoge geldboeten van 250 en 150 gevorderd als de krijgsraad reeds had op- gelegd. Hij liet echter de voorwaardelijke gevangenisstraffen, waartoe de krijgs raad hen had veroordeeld, vallen. De vier jongemannen hebben in „Luc tor van maart 1970 een ingezonden stuk opgenomen van een militair, waarin een aanval op de VVDM werd gedaan en draden*1 W6rd aangedrongen °P sabotage- Er stond onder meer in: „De VVDM laat zich steeds meer inkapselen. Op deze manier komt er niets van terecht. Het enige wat je moet doen is je verzetten en leiding geven in dat verzet Pleeg ob structie waar je kan, saboteer het sy steem.. revolteer. Waarom geen bezetting van centrale posten (keuken, kantine, wachtgebouw)? Waarom geen sabotage van appels, inspecties en controles? Pleeg revolutionaire acties en de massa zal je volgen De naam van de auteur is nooit do°5 de redactieleden van „Luctor" ont huld. Wel had de redactie bij het stuk vermeld dat zij er de verantwoordelijk- neia niet voor wenste te dragen Voor het hooggerechtshof zeiden de vier redacteuren te menen dat zij met de ver melding dat de redactie niet verantwoor delijk was, niet vervolgd konden worden. advo5aat"fiscaal vond het plaatsen strafbaar, hoewel het stuk nauwelijks in houd had. Maar het is wel opruiing en spreekt in die zin tot de lezers. Hii vond het laf van de schrijver, dat deze zich met gemeld had De advocaat-fiscaal er kende het belang van een vrijemenings- uiting, ook voor de militair, maar hij vond dat er grenzen zijn die niet over schreden mogen worden. Mr. G. P. J. Cammelbeek, die de re- +Uren v<Trdedigde, vroeg vrijspraak, omdat er volgens hem niet is opgeruid. De schrijver van het ingezonden stuk spreek wartaal en hei is voor iedereen duidelijk dat geen militair zich daardoor tot onverantwoordelijke daden zou laten aansporen. Men kan ook niet aldus mr Gammelbeek, van opzet spreken. De vier redacteuren stonden niet achter het stuk maar wilden het toch plaatsen om de schrijver niet in de mening te brengen, dat zijn stem niet gehoord mocht worden Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 9 september uitspraak doen. Verdwenen parelsnoer Een dame uit En schede heeft bij de politie aangifte ge daan van het verlies van een parelsnoer ter waarde van 12.000 gulden op een parkeerplaats langs de Twerte-route. Zij zette haartasje waarin het snoer zat, even op haar auto. Een dief moet het eruit gehaald hebben.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2