Apparaten met nationale vermaardheul in Wijk aan Zee Leermachines geven dimensie aan het leven van gehandicapten Kustwachter J. Schraal koninklijk onderscheiden Vraag groeit initiatiefnemers boven het hoofd s Vereniging voor technische hulp aan invaliden Gestolen auto's Zoeken naar vermiste Urker bleef vergeefs Ongeluk aan boord van zandzuiger Twee ongevallen op terrein van Hoogovens IN DE VISHAL Begon 8 jaar op lichtschip Verdronken vrouw aangespoeld Havenberichten mKmÊmmMm-j - Genoeglijke dansavond in de Ruïne Faillissementen ZELFSTANDIG VRAAG GROEIT BALPOINT DONDERDAG 13 AUGUSTUS 19 70 IJMUIDER COURANT 7 (Van een onzer verslaggevers) bhI lp* bjÉPlll wip piÜ 1 Ir hI s^ÉÉl! It - - Kort IJmondnieuws WIJK AAN ZEE By de officiële opening van Het Dorp in Arnhem is enkele maanden geleden met veel ver toon een nieuwe afdeling aangekon digd, die leer- en hulpapparatuur gaat ontwikkelen voor gehandicapten. In het revalidatiecentrum Heliomare in Wijk aan Zee heeft men die al meer dan vijf jaar, nog steeds by wijze van (betaalde) vrijetijdsbesteding, maar intussen wel met een nationale ver maardheid. In diverse revalidatie centra en ook al bij enkele particu lieren staat apparatuur die op de vrije zaterdagmorgen door een groepje van vijf mensen in elkaar is gezet. Om bij het begin te beginnen: in Helio mare is een afdeling van drie man sterk onder leiding van de heer P. van Wes ting, die moet zorgen voor de technische begeleiding op het gebied van fotografie, film, elektrische apparaten, rolstoelen, speciale schoenen, beugels, bedden, en fin, allerlei zaken die te maken hebben met de techniek van de revalidatie. Deze drie man, aangevuld met een timmerman van de afdeling arbeidstherapie en een zoon van de heer Van Westing, werken aan deze apparatuur. Een speciale afde ling voor de techniek is al tamelijk uniek in Nederlandse revalidatiecentra. De groep van vijf is al meer dan vijf jaar bezig buiten werktijd en heeft aanvanke lijk een beetje de aandacht getrokken met de teaching-machine, een leermachine voor spastische kinderen. De machine is samengesteld uit bestaande onderdelen hier zijn geen uitvinders aan het werk die op ingenieuze manier worden gecom bineerd. In dit geval ging het om een projector, die door een kind zelf bediend kan worden, nadat er een bepaald pro gramma is ingestopt. Met veel vinding rijkheid en vasthoudendheid is de groep er in geslaagd de apparaten zo te com bineren, dat met twee, en later zelfs met één schakelaar kon worden volstaan. Het onderwijs aan een spastisch kind, dat niet spreken kan en geen gerichte bewegingen kan maken, zoals schrijven, is een haast onmogelijke opgave. Deze leermachines stellen de kinderen niet al leen in staat om te leren, maar vormen ook hun enige mogelijkheid om zelfstan dig handelingen te verrichten. Dit laatste is een ongelooflijk belangrijke ervaring, die onmogelijk begrepen kan worden door iemand die het gebruik van alle ledema ten en zintuigen als iets vanzelfsprekends beschouwt. Uit de leermachines is de zogenaamde ABC-apparatuur voortgekomen, die de patiënt een groot aantal mogelijkheden geeft om meer zelfstandigheid in zijn le ven te brengen. De ABC-apparaten ble ken niet alleen van groot belang voor de arbeidstherapie, bijvoorbeeld voor slacht offers van verkeersongelukken die gere valideerd moesten worden, maar ook voor de gedeeltelijk genezen patiënt, die naar huis ging. In Utrecht woont een huis vrouw, die oud-patiënt is en door de heer (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. De heer Van Westing vindt dat iedere langdurig zieke of invalide thuis technische bij stand moet hebben al is die misschien nog zo eenvoudig. Een intercom is ge woon onmisbaar voor iedereen die zich niet zelfstandig door het huis kan be wegen, maar het zit hem niet alleen in ingewikkelde elektrische apparaten Een handgreep in een toilet kan bij voorbeeld al heel wat moeilijkheden oplossen. Als er niemand in huis is om die handgreep aan te brengen een timmerman komt er niet voor dan zal de invalide altiid met een in wezen gemakkelijk te verhelpen ongemak te doen hebben Voor weinig geld zouden op die manier heel wat problemen op gelost kunnen worden, maar wie doet het? De heer Van Westing denkt daar voor aan een vereniging van handige ioe-het-zelvers die bijvoorbeeld per gemeente gerorganiseerd kan zijn en waarbij iedere gehandicapte met zijn problemen aan kan komen. Het idee is zo gek nog niet. Van Westing zodanig is geïnstalleerd, dat zij radio, TV, bandrecorder en telefoon zelf kan bedienen, deuren open kan doen en lampen aan en uit. Rijdend in de rol stoel, die is voorzien van een zender, kan zij via de intercom overal in huis in con tact treden met elk vertrek. In Het Dorp woont ook een oud-patiënt, die op deze wijze een vrij grote zelfstan digheid heeft opgebouwd. De meeste ap paraten gaan echter nog naar centra. Er staan nu al produkten van de groep in Arnhem (Het Dorp), Leersum, Bussum, Haarlem, Den Haag en Rotterdam, ter wijl er een aanvraag loopt uit Sittard. Het heeft vier jaar geduurd voordat deze hulpmiddelen werden geaccepteerd door de tehuizen, maar nu groeit de vraag de heer Van Westing en zijn mensen boven het hoofd. De omzet van de groep kan worden geschat op ruim 50.000 per jaar, waarin zo'n 30.000 arbeidkosten zitten. Daarbij evalueren de apparaten onder de handen van deze mensen voortdurend; in feite gaat de ontwikkeling zo snel, dat een machine van een jaar oud al „ver ouderd" is. Daarbij komt dan nog het onderhoud. Als er in Arnhem of Leersum iets stuk gaat, moet een van de mensen uit Wijk aan Zee er heen. De mogelijkheden worden steeds gro ter. De ABC-apparatuur bestond oor spronkelijk uit een schrijfmachine, die door middel van één schakelaar bediend kon worden. Men kan er nu bijvoorbeeld ook een hijskraan op zetten, een prachtig maar tevens voor de therapie onmisbaar geworden stuk „speelgoed." Er zijn er intussen vijf van besteld, waarvan twee voor Heliomare. De heer Van Westing kreeg echter ook te maken met slachtoffers van dwars laesie, een aandoening van de rugge- mergzenuwen, welke de bewegingen van de patiënt in het ergste geval kan be perken tot zuigen en blazen. Het lijkt on gelooflijk, maar ook voor deze mensen is een typemachine ontwikkeld. De ervaring iets werkelijk zelfstandig te kunnen doen, dus zonder voortdurend de hulp van anderen te moeten inroepen, is voor patiënten in Heliomare en andere centra niets meer of minder dan een nieuwe dimensie van hun leven. De schrijfmachine-apparatuur mag dan zo'n vijfduizend gulden kosten, in feite is hij voor spastische kinderen en dwars- laesie-patiënten niet meer dan wat een balpoint is voor andere mensen. Vandaar dat de heer Van Westing, redenerend van uit het standpunt dat iedere Nederlander recht op onderwijs heeft, vindt dat der gelijke apparaten eenvoudig gesubsi- diëerd moeten worden door het ministerie van Onderwijs. Heliomare is de enige in stelling die dit tot nu toe heeft. Anderen moeten er bij verenigingen en instanties om bedelen. Wie als patiënt onslagen wordt uit He liomare, krijgt (overigens niet gratis) de De heer Van Westing met een pa tiëntje bij de ABC-machine, die het mogelijk maakt om met twee schake laars of zelfs één een schrijfmachine te bedienen. Het systeem is gebaseerd op het verticaal en vervolgens hori zontaal aftasten van de letters en leestekens op het bord, dat links te zien is. apparatuur mee naar huis. „Het zou een misdaad zijn als je deze mensen hier met de apparatuur liet werken en ze zonder iets naar huis stuurde," meent de heer Van Westing. BEVERWIJK. Van de twee auto's, die de vorige week gestolen zijn, is er één teruggevonden in de Plantage. De andere (eveneens een Volkswagen) werd gesto len uit de Esdoornstraat, waar hij op slot geparkeerd stond. De kleur is gebroken wit, het kentekennummer EG 09-37. (Van een verslaggever) IJMUIDEN-URK. Zoals wij gisteren reeds meldden, is tijdens de visserij in de avond van dinsdag een opvarende van de Urker kotter „Stella Maris" UK 153 een lid van de bemanning overboord ge raakt. Het zoeken, door een twintigtal vissers vaartuigen ter hoogte van Helgoland naar de vermiste opvarende, heeft tot heden morgen geen resultaat gehad. Hij is de zeventienjarige Jacob van Veen, die nog maar twee weken ter visserij was; tevo ren was hij werkzaam bij de gemeente lijke visafslag in Urk. Het ongeluk gebeurde tijdens de vis serij, toen Jacob van Veen door een vis lijn overboord werd getrokken. Thans moet wel worden aangenomen, dat hij verdronken is. Enkele jaren geleden verloor Jacob van Veen zijn vader, die bij een ongeval met een bak in de haven van IJmuiden om het leven kwam. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Aan boord van de in de Buitenhaven gelegen zandzuiger „Sloter- dijk" is een 40-jarige inwoner van Mar ken van een stalen ladder gevallen. Met een roeibootje is de man naar de wal ge bracht en vervolgens door de Ongevallen- dienst naar het Antoniusziekenhuis ver voerd. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In de Warmbandwalserij II van Hoogovens is woensdagmiddag een 22-jarige reservewalser op de rollenbaan gewond geraakt. De man, een IJmuide- naar, verrichtte daar metingen, toen plot seling de richtlijsten in beweging kwa men. Hij raakte met beide benen bekneld en moest met wonden aan benen en lin kervoet naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd worden. Elders op het Hoogoventerrein was een 22-jarige elektricien, woonachtig in Rot terdam, met een collega bezig een kabel- rek te verplaatsen. Tijdens deze manoeu vre viel het rek om en op het lichaam van de Rotterdammer. Deze is met een bekkenfractuur naar het Rode Kruiszie- ken uis overgebracht. IJMUIDEN. In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen ge maakt: VL 16 2.860; IJM 18 4.560, 55 3.050; GO 5 4.280; KP 2 1.260; OD 7 4.210; SCH 11 4.920; UK 7 1.097, 47 3.720, 70 230, 148 3.920, 5.030, 46 4.160, 75 1.440, 89 1.490, 115 1.840. 168 1.950; VD 9 1.630, 15 1.900, 19 1.360, 25 UK 135 en UK 145 2.240. Donderdagmorgen werden in IJmuiden door twintig vaartuigen aangevoerd: 990 kisten en 591 kleine kisten vis, 3500 kilo gram tong en 300 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 85 kisten en 100 klei ne kisten schelvis, 50 kisten en 195 klei» ne kisten wijting, 90 kisten gul en ka beljauw, 268 kleine kisten haring. 65 kis ten en 18 kleine kisten makreel, 550 kis ten schol en 90 kisten varia. In de loop van de dag zouden nog 300 kisten en 450 kleine kisten haring worden aange voerd. Prijzen per kilogram, in guldens: tar bot 6.82-6.12, zalm 10.99, grote tong 7.01- 6.70, grootmiddel tong 7-6.75, kleinmiddel tong 7.31-7.07, tong I 8.24-7.82, tone II 7.66-7.15. Per 40 kilogram: tarbot 216-116, griet 120-75, tongschar 84-64, kabeljauw I 84-58, kabeljauw II 77-55, kabeljauw III 36-13-60 schelvis I 51, schelvis II 40-33, gestripte wijting 36-29. dichte wijting 18, schar 32- 31, bot 10-8.50, grote schol 44-33, schol I 46-37, schol II 44-37, schol III 42-29, poon 12, haring 35-28, makreel 45-15.60, pil chards 22. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 204- 176, middel kabeljauw 200. Per tien stuks: grote kabeljauw 148-124, middel kabeljauw 84-76. De aanvoer in Scheveningen bestond donderdagmorgen uit: 90 kisten en 90 kleine kisten schelvis, 20 kisten en 148 kleine kisten wijting, 170 kisten gul en kabeljauw, 220 kleine kisten haring, 90 kleine kisten makreel, 450 kisten schol, 30 kisten varia en 3000 kilogram tong. Van 3 tot en met 7 augustus werd in Urk 261.264 kilogram Noordzeevis, ter waarde van ƒ811.466,65 aangevoerd. HEEMSTEDE. Voorafgaande aan de begrafenis van burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, zaterdagmid dag kwart over twaalf, wordt 's mor gens half twaalf een rouwdienst gehou den in de Hervormde kerk aan het Wil- helminaplein in Heemstede. Kustwachter J. Schraal krijgt de door de directeur van het Loods- koninklijke onderscheiding opgespeld wezen, Derde District, de heer H. J. Bolhuis. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In het gebouw van het Loodswezen is woensdag Kustwachter J. Schraal koninklijk onderscheiden met de Orde van Oranje Nassau in brons in ver band met diens veertig-jarig dienstver band. De onderscheiding werd de heer Schraal opgespeld door de directeur van het Loodswezen in het Derde District de heer H. J. Bolhuis, die daarbij zijn erkente lijkheid uitsprak over het feit, dat er steeds mensen zijn, die hun kennis en er varing zo lang ten dienste van de Dienst stellen. Mevrouw Schraal mocht een bloe menhulde in ontvangst nemen. Vervol gens sprak de Loodscommissaris de heer J. de Vries, die er aan herinnerde, hoe de op 27 oktober 1906 op Urk geboren J. Schraal in 1930 zijn dienstverband begon als motordrijver aan boord van een licht schip. De diensten aan boord van deze schepen de bewakers van de Noord zee - was destrijds bijzonder zwaar. Niettemin heeft de jubilaris het er acht jaar volgehouden. Daarna werd hij licht- wachter bij de Rijkskustverlichting in Wa- tum. Op 1 januari 1939 vertrok hij van daar als motordrijver bij de Rijkskust verlichting naar Ameland. Precies twee jaar later werd hij lichtwachter op zijn geboorteeiland Urk en op 1 januari 1948 verhuisde hij naar IJmuiden. De heer De Vries noemde de Kustwacht „het oog en oor" van het Loodswezen, maar niet al leen daarvan doch van alle zeevarenden en menigeen heeft zijn leven te dan ken aan de oplettendheid van de kust wachters. Onder aanbieding van de bes te wensen besloot hij zijn toespraak. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Aan de kop van de Zuidpier is woensdagmiddag aangespoeld het stoffelijk overschot van een 43-jarige inwoonster van Oegstgeest. De vrouw werd vanaf 7 augustus vermist. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Platte, Philadelphia; Reestborg, Alholmen; Thisbe, Duinkerken, IJmuiden; Mabel Warwick, Bremen Concord, Leith, IJmuiden; Markab, Wisbeck; Prosperity, Aberdeen; Dunwegan Head, Stettin; Prinsengracht, Yxpila, W. Zaan; Malbork, Stet tin; Bravo Contender, Immingham; Perocia, Gunnes; Sirius Cean; Wolanda, Londen; Ro- nan; Kristinestad, Zaandam; Vedette, Londen; Aegis, Hamburg; Claus, Londen, IJmuiden; E Broson-Ingrap, Rotterdam; Festivity, Londen; Venus, Kristiansand; Prerow, Wismar; Otto, Bremen; Oihanna, Turku, Velsen; La Paloma. Londen; Ruth Dieter, Rundvik; Craigillion, Gr. Yarmouth; Wib, Hull, IJmuiden; Franfrig, Port Arthur. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Lucy Borchard, oRtterdam. IJmuiden; Greta, Liver pool; Marathon, Bonaire; Frederik Hughes, Lon den; Dongeborg, Stettin, IJmuiden; Capricorn, Perth, IJmuiden; Alpha, Perth; Adina, Goole IJmuiden; Defender, Cates; Herman Helene, Stockholm; Tor Anglia, Gothenburg; Dieksand, Emden; StoerteoekeiStettin; IJmuiden; Ceres, Leith; Annika, Helsinki, Velsen; Rio de Janeiro, Klaipeda; Anholt, Liverpool; Baltic, Rotterdam; Hydrophane, Ventspils; Rossen, Delfzijl; Loudi- na. Duinkerken Zeeburg, Rotterdam; Pamir, Gonnes; Sussexbrook, Leningrad; Willem Koerts Rotterdam; Friedel Rabeler, Kopenhagen; Darm stad, Hamburg; Fryken. Gothenburg; Fritre, Hartlepool; Festivity, Londen; Lebu, Valparaiso; Prim, Liverpoc.; Canis, Stavanger; Pergo, Bos ton, IJmuiden; Venus, Bergen; Bravo Contender Immingham. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Munte, Kostyn; Freiburg, Antwerpen; Langkoeas, Duin kerken; Philetas, Rotterdam; Cornelia B 4, Rot terdam; Rixta Oidendorff, Tubarao; Fiducia 2, Rotterdam: Alcor W, Duinkerken, IJmuiden; Alamak, Rotterdam: Portelet, Guernsey; Senior, Goole; Tor Scandia, Immingham. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Pros perity, Glasgow: Eerbeek, Hamburg; Concord, Londen, IJmuiien; Bettina, Monrovia, IJmuiden Opole, Stettin; Yewmount, Manchester; Anna Gardes, Venusborg. (Als geen nadere aanduiding vol£t, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). (Van een verslaggever) SANTPOORT. De Ruïne van Brede- rode was woensdagavond voor enkele uren openluchttheater en een honderdtal mensen hebben daar ontspannen zitten en liggen kijken naar zes jongedames en een jongeman, die op een geïmprovi seerd toneel en op de wallen van de res ten van het historisch kasteel dansten naar hun vrije opvatting. In de telkens veranderende kleurige verlichting vormden de danseressen en de danser met het natuurlijk decor een bijzonder aantrekkelijk schouwspel. Het publiek de ouderen op. een ruwe bank en de jongeren, in meerderheid, op de grond wist het dansspel te waarderen. De geluidsweergave was niet perfect, maar dit euvel deed althans waar neembaar niet af aan het enthousiasme waarmee gedanst werd. Balletpedagoge Corrie Rynders heeft bij het instuderen van de dansen zo ver telde zij ons haar leerlingen volkomen de vrije hand gegeven; zij had zich slechts bepaald tot enkele adviezen Het resultaat heeft de aanwezigen een genoeglijke avond bezorgd. Er was wel verdiend hartelijk applaus. Geïmproviseerde dans tussen het pu bliek in de Ruine van Brederode. Bij vonnis van de rechtbank Haarlem van dinsdag 11 augustus zijn in staat van faillissement verklaard: de N.V. Schram Constructie Compagnie, gevestigd in Be verwijk,. Dreef 5. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. A. J. T. Kars- kens, advocaat en procureur te Beverwijk; de N.V. Grimbergen, gevestigd en kantoor- houdende te Driehuis, gemeente Velsen, Driehuizerkerkweg 90. Rechter-commissa ris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur in IJmui den; Chr. F. Visse, wonende te Overveen, gemeente Bloemendaal, Joh. W. Frisolaan 19. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Co kart. Curator mw. mr. M. M. Soeteman- Both, advocate en procureur in Haarlem; de V.O.F. De Krou en Mannaert, geves tigd en kantoorhoudende in IJmuiden, gemeente Velsen, Helmstraat 5 rd en haar vennoten t.w. R. de Krou, wonende in IJmuiden, President Steinstraat 51, en J. Mannaert, wonende in IJmuiden, gemeen te Velsen, Fr. Naereboutstraat 18. Rech ter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Cu rator mr. A. N. Helsloot, advocaat en pro cureur in Beverwijk. Rijbewijs gestolen. Een ri iis en een pakje sigaretten is gestolen uit een auto, die aan de Brederodelaan in een garage stond. De garagedeur was met ge weld opengedrukt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7