Bestrijding bouzvverlet moeilijke zaak „Als er een spetje regen valt zitten de heren al in de keet Auto's duurder voor schone verbranding goeie tip 'n dagtrip ffil UITGAAN IN HAARLEM Cholera in de Sovjet-Unie verminderd De I1ZH bust u er heen. Dagelijks In 1971 al eerste resultaten Geen weerbericht voor de bouw meer op radio Conflict dreigt over Horeca-CAO Noordvietnamezen willen Borman niet ontvangen Nieuwe proeven met Concorde CCO vraagt bescherming toeristen Vakantietrips naar USSR gaan door ondanks cholera Proefexamen met camera op lesauto VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 Geen vuist Zelf risico Weerslag Academieraden bij hoger beroepsonderwijs Kerkelijk nieuws 1) Sanering In België verongelukt Schilderachtig dorp in wijd Spaarne en Mooie Nel. polderland. Watersport op Stap op: NZH-lijn 6, elk half uur. Stap uit: Spaarndam, Visserseinde. Brief aan staatssecretaris I (Van onze correspondent) DEN HAAG Ir. A. Lekkerkerker, voorzitter van de Stichting Verletbestrjjding Bouwnijverheid, meent dat de mentaliteit van de aannemers en van de bouwvak arbeiders in ons land flink moet veranderen, wil de woningbouw goed van de grond komen. De stichting, die het doorwerken in de winter stimuleert door voorlichting te geven over werkmethoden en door het toekennen van toelagen, heeft ook in de afgelopen winterperiode matig succes gehad. De belangstelling is gewoon uiterst ge ring. Als het vriest sturen de aannemers hun werknemers liever in het vorstverlet, waardoor zij een uitkering krjjgen uit het risicofonds van de bouwnijverheid, dan dat zij hen op de steigers houden. Dat laatste is, zeggen de aannemers, impopulair maar ook duurder omdat mensen en materialen tegen de gure elementen moeten worden beschermd. Ir. A. Lekkerkerker en mr. W. G. Koppelaars, directeur van de Stichting, zijn het daar niet mee eens. In een gesprek vertelden zij wat er volgens hen scheef zit in de woningbouw. Waarom wordt de vorstverletbestrij- ding gehandhaafd, het is toch eigenlijk een zaak van de aannemers zelf? Lekkerkerker: „Ja, die gedachte komt zo nu en dan boven, maar regenverlet is altijd voor risico van de aannemer ge weest en kijk eens wat er gebeurt: er hoeft maar een spetje te vallen en de heren zitten in de keet. Ter verzachting moet ik er aan toevoegen dat de sociale toestanden en de hele constellatie in de bouw veroorzaken dat de annemers geen vuist kunnen maken. Ze zitten met de krapte op de arbeidsmarkt en de lonen zijn eigenlijk hoger dan ze zouden moe ten zijn". Volledige werkgelegenheid Koppelaars: „Prof. Pen heeft gezegd, dat de combinatie van volledige werk gelegenheid hier heerst eigenlijk een soort negatieve werkloosheid en vrije loonvorming eigenlijk onmogelijk is. De vakbonden zouden dan ook wat meer de prijzen moeten drukken in- plaats van tegen de lonen aanduwen. Wat ze nu doen kan tot een vicieuze inflatie- cirkel leiden". Lekkerkerker: „De aannemers zitten ge woon knijp. Ze krijger vaak geen metse laar als ze niet zo'n 25 percent boven de CAO betalen". Koppelaars: ,Als men meer huizen wil dan moet er inderdaad een andere men taliteit komen, want het zal toch uit een verhoging van de produktiviteit moeten komen. In Canada staan de arbeiders ge heid een paar dagen op straat, alvorens zij bij vorst een uitkering krijgen". Lekkerkerker: „In Zweden is dat net zo. En dat is des te merkwaardiger om dat dat een sinds lange tijd socialistisch gereageerd land is". (Stafmedewerker E Edelman wordt op dit moment bij het gesprek betrokken omdat hij de situatie in Zweden goed kent). Edelman: „De eerste vijf dagen krijgt de Zweedse bouwvakker niets en daarna 50 kronen belastingvrij per dag. Terwijl hij normaal zo'n 80 kronen netto verdient. Dat is de reden dat er in Zweden ge middeld maar vijf tot zeven dagen per jaar helemaal niet wordt gewerkt. Ze gaan de sneeuw met stoom te lijf. Grap pig is overigens, dat er in Zuid-Zweden minder doorgewerkt wordt dan in het noorden, waar het toch nog een stuk kou der is. Het is een kwestie van instelling. In Zweden vatten ze het als een recht AMSTERDAM. Bij de luchtveront reiniging wordt allerwegen de beschuldi gende vinger naar de auto geheven, die een kwart tot een derde in het totaal vormt AI spoedig zal die vinger omlaag kunnen, want de automotor wordt schoon. Dit zal echter wel een verhoging van de kosten van het autorijden betekenen, evengoed als de maatregelen In andere sectoren geld gaan kosten. Dit wordt vast gesteld aan het slot van een artikel over de bestrijding van luchtverontreiniging door auto's, dat in het officieel orgaan van de Nederlandse vereniging de rijwiel en auto-industrie (RAI) van deze week is verschenen. De schonere motoren zullen aldus de RAI het resultaat zijn van maatregelen die de auto-industrie thans treft om te kunnen voldoen aan de dit voorjaar afge kondigde EEG-richtlijnen ter bestrijding van luchtverontreiniging door uitlaatgas sen. De eerste fase hiervan wordt op 1 oktober a.s. van kracht, de tweede zal op 1 oktober 1971 ingaan. Volgens de RAI zullen de maatregelen die qua uitvoering maar vooral qua re search kostbaar zijn, al in 1971 een aan merkelijk schonere auto op de weg bren gen. Opgemerkt wordt, dat de hogere kosten vanzelfsprekend tot uiting zullen komen in een verhoging van de autoprijzen. Deze verhoging wordt geraamd op enkele tien tjes tot honderden guldens, afhankelijk van de oplossing die de autofabrikant kiest om de verbranding te verbeteren. „De automobilist zal er rekening mee moeten houden, dat hij na 1 oktober vol gend jaar dieper in de buidel zal moeten tasten voor zijn nieuwe, schonere auto", aldus het artikel. Gesteld wordt, dat de strengere eisen die president Nixon in het vooruitzicht (Van onze correspondent) DEN HAAG. Staatssecretaris mr. Grosheide van Onderwijs wil aan alle rijksscholen voor hoger beroepsonderwijs een „academieraad" tot stand brengen. Tussen nu en 1 november wil hij uit al deze scholen de meningen hierover horen. Mr. Grosheide stelt voor dat de direc teur, die ook de dagelijkse leiding van de school moet houden, ambtshalve voorzit ter is van de academieraad, die verder voor ten minste 50 percent uit docenten bestaat. De rest van de zetels is voor stu denten en niet-onderwijzend personeel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Al- blas en IJsselmuiden dr. C. A. Tukker te Kinderdijk; te Houten J. P. Verkade te Nieuwe Tonge; bedankt voor Rouveen J. Noltes te Ridderkerk. heeft gesteld ook hun weerslag op Europa zullen hebben. Hierbij wordt de verwach ting uitgesproken, dat omstreeks 1975 de automotoren een zodanig geringe emissie van schadelijke bestanddelen zullen heb ben, dat zij in feite als onschadelijk kun nen worden beschouwd. Twee gebieden zijn aldus het artikel (nog) niet door de wetgever aangeraakt het bestaande autopark en het in goe de conditie houden van de nieuwe, schone motoren. Het eerste punt wordt niet zo'n probleem geacht. „Na 1971 verdwijnt door geleidelijke vervanging het bestand aan niet-schone auto's vanzelf. Bovendien zou nader in EEG-verband een norm gesteld kunnen worden ten aanzien van het be staande park, zoals ook in Zweden is ge beurd. De eisen zijn in dit land zodanig gesteld, dat er aan kan worden voldaan als carburateur en ontsteking juist zijn afgesteld." Wat de onderhoudsfactor betreft, wordt verwacht dat nog de nodige problemen zullen worden opgelost. „Het automobiel bedrijf zal zich in moeten stellen op het in goede staat houden van de schone mo toren, hetgeen scholing en investeringen zal vergen. De controle van overheids wege zal moeten worden gekoppeld aan de periodieke keuringen. Ook dit zal kos ten met zich meebrengen", aldus het ar tikel. op om in de winter te kunnen door werken". Hoe is dat verschil in instelling ont staan? Koppelaars: „ze verdienen daar veel meer dan hier, maar ze moeten dus ook het risico van vorstverlet deels zelf dra gen. In 1947 eisten de Nederlandse bouw vakbonden hogere lonen in verband met dat risico. Dat was toen in de bestaan de verhoudingen niet haalbaar. Toen is gekozen voor het voorstel van het colle ge van rijksbemiddelaars om risicofond sen in het leven te roepen. De werkne mer krijgt een basisloon en het fonds draagt het risico" Edelman: „Bij vorstverlet mist de werknemer wel zijn toeslagen, maar daar staat tegenover dat de meesten er wel wat bijverdienen met klusjes op knappen". Zou u de risicofondsen willen opheffen? Lekkerkerker: Opheffen gaat niet. We moeten van binnenuit het bouwbedrijf werken naar een sanering van de risi cofondsen. We moeten ze, o.a. door ra tionalisatie, overbodig maken. Dat zal niet op korte termijn lukken, maar we gaan in de goede richting. De risico fondsen beginnen zelf hun normen al te verscherpen. Wij juichen dat erg toe". (Van onze redactie economie) HAARLEM. Bouwvakkers zullen straks niet meer over de radio kunnen be luisteren of er sprake is van een verletdag of niet. De Stichting Verletbestryding Bouwnijverheid heeft een regeling opge steld, waarbij voortaan achteraf wordt vastgesteld of een dag al dan niet „werk baar" is geweest. Het achteraf vaststellen van de werkge- schiktheid van een bepaalde dag kan voor komen dat er door een plotseling wijzigend weerbeeld fouten worden gemaakt. Ook het telefonisch weerbericht voor de bouw, waarin vooraf wordt gemeld of het kli maat wel of niet voor doorwerken geschikt is, komt te vervallen. Bovendien wordt de doorwerktoeslag verlaagd met 10 percent, omdat de kosten in feite lager zijn dan de Stichting had begroot. Overigens blijkt de animo om 's winters door te werken bij de bouwvakkers niet groot. UTRECHT. Als in de komende CAO voor het horecabedrijf geen vast loon en een vijfdaagse, 45-urige werkweek met extra betaling van -ondagsarbeid wor den opgenomen, kunnen de werkgevers niet langer rekenen op de medewerking van de Nederlandse bond van hotelper soneel (NBHP) in organen tot algemeen nut van de bedrijfstak, zoals bijvoor beeld overleggroepen. Deze waarschuwende woorden heeft voorzitter J. Wagener laten horen. Van de NBHP zijn ongeveer 6.400 horeca- mensen lid. Als de komende CAO-besprekingen op deze punten vastlopen overweegt ook de katholieke bond van personeel in agra rische, voedings- en genotmiddelenbe- drijven, waarvan 2.000 horeca-ers lid zijn, uit een aantal overlegcommissies met de werkgevers te zullen treden. In het ui terste geval denkt deze bond aan een sta king. Het niet-afsluiten van een CAO wordt als derde mogelijkheid overwogen. De derde bij deze CAO besprekingen aan gesloten bond, de Nederlandse Centrale Bond van Christelijke Werknemers in de bedrijven van voedings- en genotmidde len (380 horeca-mensen) zal waarschijn lijk met de andere bonden één lijn trek ken. PARIJS (AFP/DPA). De Noordviet- namese delegatie bij de vredesbesprekin gen in Parijs zal de Amserikaanse astro naut kolonel Frank Borman niet ontvan gen wanneer die maandag naar de Fran se hoofdstad komt om te praten over vrijlating van de Amerikaanse krijgsge vangenen in Vietnam. Dit heeft een woordvoerder van de delegatie donder dag meegedeeld Minister Xoean Thoey zal spoedig naar Parijs terugkeren om de leiding van de Noordvietnamese delegatie weer op zich te nemen. Xoean Thoey werd terugge trokken toen Washington geen hoogge plaatste leider van de Amerikaanse de legatie aanstelde in de plaats van Harri- man nadat deze zijn functie had neer gelegd. Hierin is inmiddels voorzien door de benoeming van David Bruce. Ook de 79ste zitting van de vredes conferentie in Parijs was gisteren slechts een routinezaak. De delegaties van Ha noi en het Bevrijdingsfron* herhaalden hun eis dat alle Amerikaanse strijd krachten moesten worden teruggetrokken en dat de regering in Saigon vervangen moet worden door een coalitieregering. De Amerikanen en Zuidvietnamezen we zen deze eis opnieuw van de hand. BRUSSEL. Bij een auto-ongeluk op de weg tussen Oostduinkerke en Koksij- de in België is donderdagmiddag de heer H. J. de Coninck uit Vlissingen om het leven gekomen. De door hem bestuurde wagen kwam in botsing met een tegen ligger. De heer De Coninck was op slag dood. ADVERTENTIE Puzzel no. 26. De letters van het alfabet zijn genum merd van 1 tot en met 26. In de opgave geven we het produkt van de waarde van de letters van het gevraagde woord. Zou er bijvoorbeeld moeten worden ingevuld SAP, dan is dat SxAxP 19x1x16 304. (Kleine tip voor beginners: begin met de korte woordjes!) Horizontaal: 1. 6; 2. 1094400; 6. 48; 8. 100; 9. 18; 10. 19; 11. 126; 12. 540; 14. 100; 16. 143; 18. 3888000; 22. 20412000; 26. 5415; 28. 4389; 29. 1900; 31. 285; 32. 120; 33. 230; 35. 1155; 36. 294; 37. 108000; 38. 378. Verticaal: 1. 2808; 2. 1520; 3. 100; 4. 12; 5. 164160; 7. 84000; 12. 99; 13. 240; 14. 90; 15. 60; 17. 20; 19. 350; 20. 1260; 21. 3651480; 22. 1134000; 23. 198; 24. 171; 25. 25; 26. 380; 27. 359100; 30. 71820; 34. 50; 35. 35. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Oplossing Puzzel no. 25. Horizontaal: 1. bekijken; 6. maandag; 11. MUZIEK. Grote of St. Bavokerk. (Gr. Markt), vr. 20.15 u.: Orgelconcert door Feike As- ma. di. 18 aug. 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. do. 20 aug. 15 u.: Orgel concert door Klaas Bolt. Openluchttheater (Bloemendaal): za. 20.15 u.: „De Vrolijke Vrouwtjes van Wind sor", opgevoerd door „Toetssteen"; ma. 20.15: „Die Zirkusprinzessin" Dancing Ferdinand (Geertruida Carel- senstraat). Dagelijks van 20-01 u. dan sen. Treslong, (Hillegom). Dagelijks be halve maandag: diner-dansant. Cabaret-dancing Caramella, (Zand- voort). Dagelijks dansen „Les Etoiles". Hotel Bouwes, (Zandvoort). Dagelijks: „I Cavelieri". Hotel Esplanade (Badhuisplein, Zand voort). Dagelijks van 20-02 u.: Optreden van het DA-trio. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62). Permanente tentoonstelling van wer ken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Frans Hals' meesterwerken. Iedere zaterdag extra avondopenstelling van het met kaar sen verlichte museum van 20.30-22.30 uur. Tot en met 5 september. Dagelijks van 10-17 uur. Zondag 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum, (Jansstraat 39). Permanente tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Geopend van 10- 12.30 en van 14-17 u. Zondags van 14-17 u. Teylermuseum (Spaarne 16). Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 10-17 uur. De eerste zondag van de maand van 13-17 uur. Vis- en Vleeshal (Gr. Markt). Func tionele kunst van de 21ste eeuw expositie van objecten van Curt Stenvert. Tot en met 5 september. Tevens in de Vishal een expositie van fotogroep „De Mug gen". Tot en met 22 augustus. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Koudenhornkazerne (Koudenhorn). Per manente tentoonstelling van de stichting Meervoudig Amateur Centrum Ruimte- waarneming en Onderzoek (MACRO) ge opend maandag en vrijdag van 10.30-22 u. dinsdag en vrijdag 14-17 u. en zaterdag 13-17 uur. Museum Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heiligland 1 rd). Permanente expositie van voornamelijk Haarlemse kunste naars. Bezichtiging van de gebrandschil derde ramen uit 1602. Dagelijks behalve dinsdag van 10-20 uur. Van 20-24 uur: klassiek grammofoonplatenprogramma Galerie T„ (Bakenessergracht) Zomer- expositie van werken van onder anderen Jorn, Heyboer Klink en Montijn. Dage lijks geopend van 11-17 u. zondags 14-18 uur. Tot en met 31 augustus. Potterie „Het Schoutje" (Schouten- steeg). Expositie van potterie en hand- weef. Dinsdag tot en met zaterdag ge opend van 10-17 uur. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4a te Heemstede). Permanente expositie hand- geweven wandkleden van Bodil Blokker- Veggerby, handgeknoopte rya-modellen uit Skandinavië, keramiek en grafiek. Ge opend: ma. 13-17.45 u„ di. 9-12.45 u.. wo. t.m. za. 9-17.45 u. Gemeenteliuis-Bloemendaal. Bloemen- daalseweg 158, ingang achterzijde). Ex positie Reistekeningen van: Henk Ames Wil de Bie, Poppe Damave, Cor Hak, Jos Hoogwout, Roelof Kleyn. Anton Pieck, Wim Steyn, F. A. van Velsen, Dick Wentzel. Geopend ma. t.m. za. van 1-17 u. Tot en met 29 augustus. Thysse's Hof (Bloemendaal). Tentoon stelling over milieuhygiëne. Geopend van dinsdag tot en met zondag 9-12 en 13.30- 17 uur. Tot 1 september. Galerie Eylders (Haltestraat 77). Expo sitie van werken uit eigen bezit en brons plastieken van Wim Jonker en Jean le Noble en keramiek van Babs van Els- dingen. Van dinsdag tot en met zondag geopend van 19-22 uur. DIVERSEN Waagtaveerne, (op hoek Damstraat en Spaarne). Dagelijks behalve maandag, open podium) geopend van 10-18 en 20-24 uur. Vrijdag en zaterdag tot 01 uur Linnaeushof. (Bennebroek) Recreatie en bloemenshow. Dagelijks geopend van 9-18 uur. UNO; 12. Inn; 13. km; 15. kuip; 16. akte; 17. nr; 18. oor; 20. r.g.; 21. ei; 22. mui; 23. ui; 25. es; 27. r.r.; 28. oo; 29. elite; 32. ski; 34. spoel; 36. nog; 37. b.l.; 39. eg; 40. tra; 41. order; 42. aap; 45. af; 46. gij; 48. oma; 51. koord; 53. bes; 55. sabel; 57. n.o.; 58. c.i.; 59. os; 61. de; 62. oud; 64. K.H.; 65. am; 67. ram; 69. o.k.; 70. haat; 72. klam; 73. ia; 75. log; 76. ida; 78. drogist; 79. portier. Verticaal: 1. bijkomen; 2. kg; 3. kuur; 4. enige; 5. nop; 6. Mia; 7. anker; 8. anti; 9. d.d.; 10. gorilla; 14. m.o.; 17. nu; 19. ruig; 22. moot; 24. it; 26. s.s.; 27. r.i.; 28. op; 30. l.o.31. eb; 33. kudde; 34. s.g.; 35. er; 38. lof; 39. erg; 42. akkoord; 43. ao; 44. pond; 45. a.d.; 47. ijs; 48. ober; 49. me; 50. Alk maar; 52. r.o.; 53. b.i.; 54. so; 56. Ad; 58. chaos; 60. saldo; 63. uk; 64. kali; 66. maar; 68. ai; 71. t.g.t.; 72. kip; 74. Po; 77. pi. MOSKOU (AP). Na de verminde ring van de cholera in de Sovjet-Unie zijn enkele reisbeperkingen opgeheven. Vijf steden blijven volledig afgesloten voor Russen zowel als buitenlanders. Dit deelde de direkteur van het reisbureau „Intoerist", Viktor Boitsjenko in Moskou mee. Astrakan, waar vorige week de eerste meldingen van de gevreesde ziekte van daan kwamen, blijft afgesloten. De stad met 400.000 inwoners, die aan de mond van de Wolga en aan de noordkust van de Kaspische Zee ligt, is geen toeris tencentrum, zodat vreemdelingen geen last hebben van de maatregel. Andere steden die voorlopig afgesloten blijven zijn Volgograd en Oeljanovsk in het Wolgabekken, de havenstad Odessa en de badplaats Batoemi in het oosten van de Zwarte Zee. LONDEN (Reuter). De proefvluch ten met de Engelse versie van het super- sone lijnvliegtuig Concorde, dat in Brits- Franse samenwerking is gebouwd, zijn gisteren hervat. Voor het eerst werd de geluidsbarrière doorbroken. Er werden snelheden tot 1.320 km per uur bereikt. In april waren de vluchten gestaakt om enige wijzigingen aan te brengen. Zo is de machine nu uitgerust met vier nieuwe Olympus-motoren van Rolls Royce die elk een ton meer stuwkracht bezitten dan de vorige motoren. In de komende zes weken hoopt men tweemaal de snelheid van het geluid te bereiken 2.240 km per uur in vluch ten bij de Britse westkust. Verwacht wordt dat de Concorde in 1973 leverbaar zal zijn. DEN HAAG. Het consumentencon- tactorgaan heeft staatssecretaris Van Son van Economische Zaken in een brief ver zocht om initiatieven ter bescherming van de toeristische consument. Het CCO vraagt of de bewindsman kennis geno men heeft van het feit, dat ook dit jaar. evenals in voorgaande jaren, groepen va kantiegangers zijn gedupeerd als gevolg van organisatorische en financiële moei lijkheden, waarin een aantal reisorgani saties zijn geraakt. Hoe ernstig de gevol gen daarvan voor de consument en met name voor die in de lager betaalde groe pen zijn op financieel gebied, alsook op het stuk van de gezondheid, behoeft vol gens het CCO nauwelijks uiteenzetting. Het CCO zegt kennis te hebben geno men van het beraad binnen de Algemene Nederlandsche Vereniging van Reisbu reaus, maar het is van mening dat een dergelijke privaatrechtelijke regeling on voldoende is en juist de malafide onder nemingen buiten schot zal laten. Waar dit soort gebeurtenissen in de af gelopen jaren met de regelmaat van de klok zijn teruggekeerd, vraagt het CCO zich af of hier voor de overheid geen taak is weggelegd Met name zouden t.a.v. de kredietwaar digheid stringente voorwaarden dienen te worden gesteld, waarop periodiek strenge controle noodzakelijk zal zijn. waar nodig gevolgd door intrekking van de vesti gingsvergunning. Eventueel daarvoor noodzakelijke wij zigingen of aanvullingen van de betref fende wet zouden niet uit de weg mogen worden gegaan. Het consumentencontact orgaan zegt het op hoge prijs te stellen als de staatssecretaris aan deze zaak aan dacht zou willen geven en op korte ter mijn intiatieven zou willen nemen. AMSTERDAM. Volgens een verte genwoordiger van het Russische staats- reisbureau „Intourist" in Amsterdam geeft de cholera-epidemie in de Sovjet- Unie geen aanleiding om vakantiereizen te annuleren. Het hoofdkantoor in Mos kou had hem verzekerd dat alle reispro gramma's normaal zullen doorgaan. Alleen bestond de mogelijkheid, dat bij een reis van de Nederlandse reisvereni- ging een bezoek aan Wolgagrad zou ver vallen omdat deze stad tot verboden ge bied is verklaard. Met uitzondering van Odessa, dat ook is besmet, worden voor lopig alle andere in de reisprogramma's opgenomen steden gehandhaafd, aldus de Intouristvertegenwoordiger. (Van onze correspondent) OIRSCHOT. Leerlingen van de auto rijschool „Kantelberg" uit Oirschot zul len binnenkort met een geruster hart naar hun rij-examen gaan. De directie van deze school met bijkantoren over heel Nederland, heeft in Japan een spe ciale instructie-apparatuur besteld, die de leerling tijdens een proefexamen wijst op de fouten die worden gemaakt. Het geheel bestaat uit een speciale camera, die op de leswagen wordt gemonteerd en alles opneemt wat de leerling uit voert. Ook de fouten worden dus ge registreerd. De beelden van deze camera worden automatisch op een beeldbanff opgenomen die dan later weer via het televisietoestel kan worden afgedraaid. Op deze manier wordt de leerling zo goed mogelijk op het examen voorbe reid. .Kantelberg" is de eerste autorijschool in Nederland die over een dergelijke kost bare apparatuur beschikt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13