Tino Tabak: Eric de Vlaeminck triomfator van Parij s-Luxemburg ,Er is maar één plaats die BRONS ACHTERVOLGINGSPLOEG OP WEG ERG TELEURSTELLEND Plantinga niet naar Barcelona Italiaanse honkbalbond wil praten met KNHB Cees Priem onbekende voor buitenland grote in zvegkampioenschap N A Geen prof-stayers in Rotterdams winterpaleis Laatste ronde atletiekcompetitie A) VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 Geforceerd, Voorbereiding Boodschap A llure Ervaring op het spe noi 64 get act ma kui te I eer hijs ma ten 0 lijk, van ontt Pet< spel met VOO] geei een stan gen. evei torn nen A giste gaai zwei ham rack naai in c ver! 01 vaai ters nen haas hetg hoei wed In ham 3-0 der 4-4 smai 8-11 D( H van mak strjj film nieu nutc ons daai uitg O] zijn, zou Pras zull( In Aja: eers NOS gen gele latei KNt H. kere zien delii KNf Tim mee van FI nogs well „Ik vind nu c dat club niet bede die maa duid een voor onze gran heid ten. „"V kelii bera publ G1 wiel done reco klas: oude 1968 tinsl (Van onze sportredacteur) LEICESTER. Charles Ruys, de direc teur van het Rotterdamse sportpaleis, zal geen profstayerwedstrjjden in Rotterdam organiseren, omdat hjj vindt dat de prof- stayers en vooral de gangmakers het ni veau van de wielersport omlaag trekken. „Ik had de mannen voor het begin van de finale woensdag gezegd, dat ik geen wed strijden voor hen in Nederland zou orga niseren, als er niet fatsoenlijk gereden zou worden". Hij neemt het Piet de Wit kwalijk dat hij liet weten niet voor eigen kans maar voor de Duitsers te zullen rijden om contracten te krijgen in Duitsland. „Oudkerk werd verraden door zijn gangmaker De Graaf", was de mening van Ruys. Met dat laatste zijn we het niet eens. Oudkerk ging zelf mee in het verdedigen van de positie van de Duitsers Kemper en later Rudolph. Als hij het er niet mee eens was geweest had hij moeten stoppen. Iedereen maakte zich schuldig aan com bines in de finale, die een aanfluiting was voor de wielersport. Het pogen van Ruys om daar iets aan te doen is toe te juichen. „Of het helpt, weet ik niet, maar ik pro beer het tenminste", aldus Ruvs. De achtervolgingsploeg van Nederland. (Van onze sportredacteur) LEICESTER Tino Tabak zat met het hoofd omlaag op een bank, naast hem Aad Duyker en Fedor den Hertog. Eén meter verder werd Pop ke Oosterhof wat gemasseerd. Het viertal zei niets. Totdat Tabak de stilte verbrak: ,.Het is me tegenge' vallen. Ik had willen winnen, niet derde worden. Er is maar één plaats die telt". Den Hertog, trachtend de zaak met een grapje te redden: „Dan had je iets harder moeten fietsen, als je eerste had willen zijn". Aad Duy ker mompelde: „We konden niet har der". Het waren kreten van teleur stelling na de honderd kilometer tijd rit, die verrassend werd gewonnen door de Russen met Tsjecho-Slowa kjje (ook al verrassend) als tweede HAARLEM. Zondag wordt op ver scheidene plaatsen in ons land het start sein gegeven voor de voorlopig laatste ronde van de Nederlandse atletiekcompe titie. Aan het einde van deze wedstrijden kan dan de balans worden opgemaakt om te zien welke ploegen in aanmerking zullen komen voor een plaats in de fi nalewedstrijden van de diverse klassen dan wel wie alsnog het vege lyf kan trachten te redden via degradatiewed strijden. Van de clubs uit Kennemerland komt de a.v. „Haarlem" uit in de hoofdklasse heren en de h.d.a.v. „Atmodes" in de hoofdklasse dames. De ploeg van „Haarlem" moet naar Groningen en staat voor de welhaast on mogelijke taak degradatiewedstrijden te ontlopen. Mocht het de Haarlemmers niet gelukken dan is er altijd nog een gerede kans het hoofdklasserschap te prolonge ren via de promotie-degradatiewedstrij den en van de nu nog twee aanwezige kansen moet er toch zeker één benut kun nen worden. Hoofdklasser „Atmodes" moet de strijd aanbinden in Den Haag en ook deze ploeg is bepaald niet vrij van zorgen. Slechts 31 punten is deze club van de gevaren zone verwijderd en de dames zullen in deze laatste wedstrijd alles op alles moe ten zetten om zich te vrijwaren van de zelfde problemen als waarmede stad genoot „Haarlem" wordt gekweld. De herenploeg van „De Spartaan" uit Lisse staat in de le klasse op een goede 3e plaats terwijl de damesploeg van de zelfde vereniging een 5e plaats bezet in de dameshoofdklasse. Wanneer beide ploe gen zondag comple.et ten strijde kunnen trekken is er een goede kans dat men mag uitkomen in de respectieve fi nales. Voor de dames zou dit betekenen een plaats in de strijd om het kampioen schap van Nederland. Voor de heren een kans om zich te plaatsen voor net spe len van promotiewedstrijden. De damesploeg van „Holland" staat in de le klasse op een fraaie 2e plaats en wanneer de voortekenen niet bedrie gen maakt ook deze ploeg een redelijke kans zich via de finale te plaatsen voor een plaats in de promitiecompetitie naar de dameshoofdklasse. De heren van „Holland" maken deel uit van de middenmoot in de le klasse en zullen zich hierin ongetwijfeld kunnen handhaven. De dameshoofdklasseploeg van DEM uit Beverwijk staat op de zevende plaats met slechts 200 punten achterstand op nummer 6. De kans bestaat dat men in aanmerking komt voor een plaats in de finale om het landskampioenschap. In de le klasse heren staat ,,DEM" er niet zo best voor, maar de verschillen zijn hier zo gering dat men met een beet je goede wil, zeker nog een paar Dlaat- sen zal kunnen stijgen. De heren- en damesploegen van Suo mi komen beide uit in de 2e klasse Van de 29 ploegen bezetten de heren een 12e plaats en ook hier zijn de verschillen slechts gering, zodat een goed eindresul taat tegemoet mag worden gezien. De Nederlandse ploeg had op goud ge rekend, toen onderweg bekend werd dat de Italiaanse ploeg na vijftig kilometer in elkaar klapte. Het werd tenslotte brons een prestatie die natuurlijk ook niet slecht is. Middelink had wel vrede met die der de plaats ogenschijnlijk, al had hij in stilte op meer gehoopt, zoals hij beken de. De Nederlandse bondscoach dacht dat het grootste verlies geleden was op de gedeelten met de zeer krachtige wind mee. In vergelijking met de Russische winnaars ging dat niet op. Die waren zo wel voor als tegen de wind iets sterker dan het oranje-viertal, dat nu eens niet zoals vroeger, altijd met pech te mal had gekregen. Voor Oosterhof was de rit tegen het horloge het hardst aangekomen. Door de grote versnelling die hij moest rijden en de stormwind had hij zich geforceerd. Hij kreeg last van pijn aan een rugspier en terecht maakte hij zich zorgen over zaterdag, de dag van het individuele kampioenschap op de weg. Maar dokter Rozijn, die Oosterhof als geen ander be ter kent, verzekerde hem dat hij zater dag weer helemaal fit zal zijn. „Ik zag na vijftig kilometer al dat Popke moei lijk zat. Hij had een rood hoofd en de lachgrimas die hij anders over zich heeft was verdwenen", zei de dokter. De andere coureur voor zaterdag, Fe dor den Hertog, scheen niet geleden te hebben met deze honderd kilometer. Hij had, zoals Aad Duyker zei, het best van allemaal gereden. Vandaar dat Den Her tog ook grapjes kon maken na afloop, terwijl de anderen de grootste moeite had den om te recupereren. Fedor den Her tog weet dat de goede vorm er is en dat geeft hem. de weifelaar, wat extra men tale kracht voor zaterdag. De ploegen van Rusland en Tsjecho- Slowakije kwamen voor Middelink als een complete verrassing uit deze wed strijd tevoorschijn. „Ik wist niet dat ze zo sterk waren. Ik had me helemaal af gestemd op de Italianen. En toen die na vijftig kilometer wegzakten dacht ik dat we goed zaten, hoewel ik natuurlijk wel aan de hand van de tussentijden kon zien dat de Russen en Tsjechen op het voor ste plan zaten. Onze jongens draaiden goed. Het overnemen was perfect. Alleen had het met wind mee iets sneller moe ten gaan. Nu reden ze zestig tweeën zestig kilometer per uur. Tegen wind in was het nu en dan 35 a 36 kilometer per uur. Kun je nagaan hoe zwaar het was". Het werd een gemiddelde van boven de 45 kilometer, want de honderd kilome ter werd afgelegd in 2.12.59, een verschil van dertien seconden op de Tsjechen die tegen het eind zeer verzwakten en dan ook uitgeput over de streep rolden en een verschil van 41 seconden met de Russen die zeer constant hebben gereden. De Italianen waren even snel als de Russen gestart: tijden na 25 kilometer: Italië en Rusland 31.08, Nederland 31.12 en Tsjecho-Slowakije 31.19. Tijden na 50 kilometer: Rusland 1.02.08, Tsjecho-Slowakije 1.02.14, Nederland 1.02.17, Italië 1.02.49. Tijden na 75 kilometer: Tsjecho-Slo wakije 1.45.33, Rusland 1.45.35. Neder land 1.46.08, Italië 1.46.54. Eindstand: 1. Rusland 2.12.19, 2. Tsje cho-Slowakije 2.12.46, 3. Nederland 2.12.59 4. Italië 2.14.48. De Russen hebben zich terdege op dit kampioenschap voorbereid onder leiding van oud-renner Kapitanov. Tijdens het kampioenschap van Rusland op 25 juni in Odessa kwamen de renners uit het ge hele land bij elkaar voor onder andere de honderd kilometer tijdrace. De tien besten van hen werden geselecteerd en tenslotte bleven er vier over: de 21-jari- ge lardy uit een dorpje aan de Wolga, de 31-jarige Sokolov uit Omsk in Siberië, de 23-jarige S-joekov (de enige, die van vorig jaar overbleef voor de wereldkam pioenschappen) uit de Kaukasus en de 22-jarige Likatchen uit Gorky Dit viertal trainde drie weker intensief "aar-van één week in Luxerrb HANS ROMBOUTS (Van onze sportredactie) LUXEMBURG. In de hoofdstad van het groothertogdom hees men dan na vier dagen Eric de Vlaeminck als uiteindelijke winnaar van Parijs-Luxemburg op het erepodium. Dat gebeurde na een etappe, die gevoeglijk met het woord afvalrace betiteld mag worden. Niet minder dan twintig renners, waaronder alle winnaars van de voorgaande etappen, gaven er de brui aan. Omdat de overigen elkaar om het zo maar eens te zeggen het licht bepaald niet uit de ogen reden ging het slotgedeelte van de vierdaagse de his torie in als een bijzonder saaie vertoning. In de schaduw van het studiogebouw van radio Luxemburg stak de Italiaanse sprintkoning Marino Basso nog even de overwinning in zijn portefeuille, na afge rekend te hebben met zijn landgenoten Fabricio Fabbrie, Gianni Motta en Mau- ro Simonetti, alsmede de Fransen Lucien Aimar en Alain Vasseur plus Rini Wagt- mans. Deze zeven sloegen hun slag na 150 van de 217 kilometer tussen Keulen en Luxemburg, waar de knapen gecon fronteerd werden met de vinnige heuvels van de Eifel en de Ardennen. Met Rini Wagtmans in de kopgroep leefde er nog even hoop op een Neder landse zege. Vooral toen de Nederlander tegen het einde enkele keren probeerde de zes overigen de rug te laten zien. „Ik kreeg geen kans om weg te komen,»" ver duidelijkte Rini na de rit. „Tegen vier Italianen in de groep was niets te begin nen. Toen we bij elkaar bleven was het natuurlijk duidelijk, dat de snelle Basso ging winnen." De vierde plaats van Wagtmans was overigens maar een kleine pleister op de wonde, die Willem II-Gazelle in deze rit opliep. Nadat Harm Ottenbros voor de start al had laten weten dat hij niet meer verder wilde, stapten niet minder dan drie andere leden van het blauwe eska dron in de bezemwagen. Frits Hoogerheide was het eerste slachtoffer. Na twintig kilometer raakte hij verwikkeld in een valpartij waarbij ook Henk Benjamins betrokken was. Ben jamins liep slechts een gekneusd wiel op en kon onmiddellijk weer verder, maar de lichamelijke averij bij Frits Hooger heide was zo groot, dat hij 5 kilometer verderop de strijd staakte. Basso won de laatste etappe van de wedstrijd Parijs-Luxemburg. De tweede Willem 2-er die van het to neel verdween was Leen Poortvliet, die last kreeg van een achillespees. Als num mer drie ging Jan Serpenti naar huis met een vage boodschap aan ploegleider Ton Vissers dat het niet meer ging. De Willem 2 ploeg was niet de enige equipe die drie knapen verloor. De Duits/ Zwitserse combinatie Zimba zag de Duit sers Dieter Puschel, Wilfried Peffgen en de winnaar van de dag tevoren, Rudi Altig, naar huis gaan. Bij Mars-Flandria was het de winnaar van de eerste dag, Jean Pierre Monsère, die op een gegeven moment de wedstrijd wedstrijd liet. Een andere etappewinnaar, de Belg Frans Verbeeck, ging niet van start. Tot de uitvallers tijdens de rit behoorden ver der bekende figuren als Luis Ocana Her man van Sprengel, Raymond Delisle, Emile Bodart en Daniel van Ryckeghem. In de duivensport zou men na zoiets spre ken van een „rampvlucht." Goed, er bleven nog altijd 65 van de 105 moedigen, die in Sevran van start gingen, van de partij. Maar ook zij kon den de saaiheid in de laatste rit niet af wenden. De eerste aanval van betekenis kwam na 60 kilometer toen Luis Ocana op de pedalen ging staan en samen met Roger de Vlaeminck een behoorlijke voor. sprong opbouwde. Het duo kreeg later ge- zeischap van Michele Dancelli. Juist toen het op een poging van al lure begon te lijken kwam het drietal voor een gesloten overweg te staan De trein bleef zolang uit, dat ook het pelo ton voor de neergelaten spoorbomen van de fiets moest. Ocana, De Vlaeminck en Dancelli mochten uiteraard met de ver overde voorsprong vertrekken, maar ds cadans was gebroken en hun poging liep tenslotte op niets uit. In Obergeckler (na 147 km) gingen vervolgens Fabricio Fabbrie en zijn land genoot Mauro Simonetti hun geluk be proeven. Zij werden later achterhaald door Alain Vasseur, Gianni Motta en Lucien Aimar. Daarmee had zich dan de zeven man sterke kopgroep gevormd, die tot het eind wist stand te houden. De voorsprong van winnaar Basso op het peloton bedroeg bij de finish 1 mi nuut en 38 seconden. Een behoorlijke winst wanneer men bedenkt, dat het laat ste deel van de rit over zwaar geacciden teerd terrein voerde. DEN HAAG. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond heeft besloten zwemster Mia Plantinga wegens vormverlies niet af te vaardigen naar de Europese zwemkampioenschap- pen in Barcelona In de 4 x 100 meter estafetteploeg (dames) is Coby Buter nu aangewezen als rugslagzwemster. (Van onze sportredactie) HAARLEM De Italiaanse honk balbond heeft laten weten dat hij op 5 september een delegatie, bestaande uit de heren Notari, vice-voorzitter, en Cecotti, tweede secretaris, naar Nederland zal sturen om te trachten een oplossing te vinden voor het zo genaamde „dubbele paspoortencon flict". Het is vrijwel zeker dat de Italianen in Nederland zullen voorstellen om de re gels zodanig aan te passen dat er maxi maal drie spelers met een dubbel pas poort in een ploeg opgesteld kunnen wor den, hetgeen voor hen de mogelijkheid zou openen om gebruik te maken van Amerikaans-Italiaanse krachten De heer Bremer, secretaris van de KNHB, heeft inmiddels laten weten dat de Nederlandse honkbalbond niet verder zal gaan dan de reglementen van de in ternationale organisatie, de FIBRA. Dat houdt in dat: a) een speler minimaal twee jaar domicilie gehouden moet hebben in het land waarvoor hij uitkomt; b) een speler nooit eerder voor een ander land mag zijn uitgekomen en c) hij een pas poort moet bezitten van het land waar voor hij speelt. -------^.^mnnnnnnnnnnnfinnmMiitiutiuuuinnm LEICESTER Fedor den Hertog, Popke Oosterhof en Mathijs de Koning zijn de sleutelfiguren voor Nederland in het wegkampioenschap voor amateurs morgen en wei om twee redenen. Of wel ze zijn zelf sterk genoeg een vooraanstaande rol te spelen of wel hun grote internationale bekendheid speelt de onbekenden in de oranjeformatie in de kaart. En vooral die laatste factor zou wel eens van doorslaggevende betekenis kunnen zijn en dan moet men direct de Zeeuw Cees Priem als grote „onbekende" favoriet aanwijzen. Vrijwel niemand in het buitenland weet, welk een klassevol ren ner deze 19-jarige Priem is. Hij is een jongen die boordevol talent zit, een jongen ook, die op vrijwel alle onderdelen van het wegrennen specialist is: hjj heeft een gewel dige demarrage, hy kan een afstand alleen overbruggen, hy kan alleen weggaan en hy is snel in de aankomst. Als hy bij de goede ontsnapping zit is hy een van de groot ste kanshebbers bij de amateurs. Overigens blyft het natuurlijk zoals Oosterhof zegt, ook een kwestie van geluk. „Je kunt tien keer meegaan in een ontsnapping die het niet wordt en één keer blyven zitten en dat kan dan wel de beslissende slag zijn. Je moet ook wat geluk hebben". Wegcoach Joop Middellink hanteert niet het systeem van kopmannen, maar hij laat ieder de eigen kans rijden zonder dat men tegen elkaar rijdt uiteraard. Nederland heeft een sterke wegploeg, dat is zeker. Daar is een Fedor den Her tog om te beginnen, de meest grillige wegrenner sinds jaren. Hij kan geweldig voor de dag komen (de Ronde van Lim burg dit jaar, waarin hij met vele minu ten voorsprong won) of hij kan afgaan als een beginneling (het kampioenschap van Nederland). Hij is ook moeilijk te grijpen voor een coach. Middellink heeft toch een schat aan ervaring, maar ook hij blijft Den Hertog een mysterie vin den. „Wat ik wel weet is dat hij niet ge schikt is om prof te worden. Daar mis lukt hij dacht ik." En det is nu iui=t hei punt dat van pront i..,n ,~,0 gen. Den Hertog had heel zijn seizoen af gestemd op de Tour de l'Avenir. Hij had hetzelfde willen doen als zijn vriend Zoe temelk namelijk die tour winnen. En men veronderstelt meer kan men bij hem niet doen, zoals ook Herman Krott, zijn ploegleider, bij wie hij toch lang in huis geweest is, bekend dat hij dan wellicht prof zou zijn geworden. Het zit er dus in, dat Den Hertog nu zijn slag zou wil len slaan in het wereldkampioenschap. Datzelfde geldt eigenlijk ook voor Popke Oosterhof. Oosterhof, door Middellink aangeduid als een goede toekomstige prof, was vorig jaar al in de voorste gelederen bij de strijd om de regenboogtrui, die toen werd veroverd door Leif Martensen, evenals de nummers 2 en 3, de Belgen Monseré en Van Roosbroeck, daarna over gegaan naar de beroensrenners. Ooster- Vf ic enorm vooruit gegaan hp+ laatste '.ia- "fj'irleninlT- hit ma" dan interna tionanl dit jaar wat minder succes heb ben behaald. Hij is toch gegroeid in er varing." De vraag is alleen of Oosterhof geen last meer heeft van de spierpijn die hij in de 100 kilometer-tijdrace donder dag opliep. Mathijs de Koning laat hem, zo zegt de wegcoach, steeds weer versteld staan. „In Nederland heeft hij niet veel koersen gewonnen. Dat is niet zo vreemd, eigen lijk. Ik heb hem namelijk veel in het buitenland laten rijden om zijn ervaring op internationaal niveau (hij won onder andere vorig jaar de Ronde van Oosten rijk) nog te vergroten. Men heeft mij wel eens gezegd", aldus Middellink, „dat ik hem te veel wedstrijden over de grens laat fietsen, maar men heeft niet in de gaten dat hij in Nederland zelf op mijn advies minder rijdt." Cees Koeken is weer in de gratie van Middellink opgenomen. Vroeger was hij de uitgesproken lieveling van de bonds coach, maar de relatie tussen de twee bekoelde allengs, toen bleek dat Koeken „een slappe mentaliteit" zoals Middellink dat noemde, toonde. De bondscoach koos hem niet meer voor zijn selecties. Hij zette hem ook uit de Vredesteinploeg. „Hij werd alleen maar een mannetje van het geld. Hij wilde ook geen klassiekers meer rijden. Jefke Jansen, zijn tegen woordige ploegleider, heeft dat ook on dervonden. Hij bleef gewoon weg als hij een klassieker moest rijden. Maar Koe ken is na het behalen van het kampioen schap van Nederland veranderd. En Mid dellink zegt nu: .Speciaal mijn hoed af voor E' ekon Bii de trainingen weert hij zich als een duivel. Hij heeft zich zeer serieus op dit kampioenschap voorbereid. Hij zou ook van zijn internationale on bekendheid kunnen profiteren." In Cees Priem mag men al de man van nu, maar vooral van de nabije toe komst zien. Priem was als aspirant (23 overwinningen in het tweede jaar) in 1968, onder andere de acht van Chaam) al een coureur, die er onmiddellijk uit sprong en nu als kersverse amateur toont hij ook al zijn kracht aan de anderen. „Priem is ook een fijne jongen om mee te werken", verzekert Middellink. „Hij heeft geen sterallures en wil luisteren naar adviezen." Middelink loopt met hem weg en vindt hem een ideale coureur. Zelf zegt Priem: „Het is maar goed dat de Tour de l'Avenir niet doorgaat. Ik denk dat ik er niet in gestart zou zijn, want stel je voor dat ik gewonnen zou heb ben, wat moest ik dan?" en hij zegt het zelfde over dit wereldkampioenschap: „Stel je voor dat ik kampioen word, wat moet ik dan? Ik ben toch veel te jong om prof te wonden." Zijn ploegleider Piet Liebrechts zal hem daarvan nog eens extra overtuigen. „Dit jaar is nog te vroeg voor Priem. Volgend jaar moet hij pas goed „doorbreken" als amateur en daarna prof worden." Ben Janbroers tenslotte is de man, die het laatst in de ploeg gekomen is. Hij moest eerst nog laten zien en dat ge beurde dan in de Ronde van Schotland, waar hij onder andere een etappe won, dat hij zijn vorm had terruggevonden. De kampioen van Nederland 1969 was namelijk wat teruggezakt, maar hij is nu weer op het punt waarop men wel dode lijk rekening met hem moet houden Bo vendien is het wel een circuit naai zijn hart Tanbroers is bovendien een goede spurter.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 18