Voorhaven IJmuiden betekent een ramp voor de IJmond Bij Nederland N.V. NEDERLAND Braderie in Velsen-Noord trok op eerste avond veel publiek ïlfl m ET 1 - ,jl lift 1111H1711 fffti 1 SSTiSKSb"u,hui8' iïk&rfcdfyci ketel xu/ NOOY mÊsm. - mm Voor Amsterdam geen voordeel ff I Vierde Kunstmarkt in Velsen Engelsen dankbaar voor fijne tijd in Velsen 1111 mm lil# wéMS'm ••;;7goÜd'En van Vanavond tweede en laatste maal maar volgend jaar herhaling MODEPRUIKJES Carillonklanken over IJmuiden 5 ■llllil w» VRIJDAG 14 AUGUSTUS 197(1 IJMUIDER COURANT ERNSTIGE UITSPRAAK VAN LOODSTECHNISCHE COMMISSIE - idr I 'i i ^-•r SP*» py MUMMi A ngstaanjagend illli mm HP t Onduidelijk voordeel Een ramp Andere instelling HM w Dat heeft u nog nooit gezien - zó'n collectie meubelen. Of het om complete kamers of losse meubelen gaat, om een luxe bankstel of een gezellige eethoek, bij Nederland N.V. slaagt u. Wij hebben meube len in alle stijlen en in alle prijzen. Zoek niet langer. Kom kijken naar onze indrukwekkende internationale Europa-Meubel collectie en kijk uw ogen uit. Ontdek dat uw fauteuil, uw bankstel, uw aanbouw-meu- bel op u staan te wachten. Verbaas u over zóveel keus - ook wat de prijzen betreft! NEDERLAND N.V. e keus Steeds het nieuwste, het beste 1. Altijd enorme slaagt u woongebied. vergelijk I 2. Altijd scherpe prijzen. beter. pen erezaak. avonds. Zonder 5. ^SlfbSn9sco.d,,,.»; Marktplein 21 en 29, tel. (02550) -1 91 20, IJmuiden Limmerhoek 25, (Verlengde Laat) tel. (02200)-2 10 13, Alkmaar Altijd volop parkeerruimte. vanaf 59«^ vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 -v- p: W^\ SsSSs&SSjsssffi (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „De rivaliteit tussen Amsterdam en Rotterdam is beëindigd, men zou kunnen zeggen, dat de strijdbijl begraven is. Amsterdam, bij monde van diverse havenorganisaties, heeft zich bij de nederlaag neergelegd en zal voortaan de rol van „poor relation" van Rotter dam op zich nemen en als opvangcen trum fungeren voor de overschotten van onze wereldhaven. Om deze taak naar behoren te kunnen vervullen, dient een voorhaven in zee by IJmuiden te ko men", aldus schrijft ons de heer H. A. Boekwijt, secretaris van de Loodstechni- sche Commissie van het Derde District. Maar zo concludeert dezë commissie voor de IJmond zal de voorhaven een ramp zijn. Gehoopt wordt dat als gevolg van de ze ontwikkeling, de scheepvaart op Am sterdam een stimulans zal ondervinden. Dat dit reeds als gevolg van het over slaan van droog massagoed op het voor malig strand van IJmuiden zal geschie den, wordt ook door de voorstanders van een voorhaven in twijfel getrokken. Pas, als Amsterdam petro-chemische industrie weet aan te trekken, zal Amsterdam de vruchten van zijn buitenhaven in zee gaan plukken, aldus ir. Den Toom van Haven- en Handelsinrichtingen. Deze voorziet dan in een pijpleiding, niet primair voor ruwe olie, maar een produktenleiding naar de voorhaven. Een pijpleiding om aldaar mammoetschepen met olie-derivaten te laden. Ir. Den Toom voorspelt dat er behoefte zal bestaan aan het afvoeren van enorme kwantums ineens van benzine, octaan en het verder scala van olie-producten. Een nauwelijks reële visie. Waar wel behoefte aan bestaat is het verschepen van hoeveelheden ter dis tributie naar Westeuropese havens, zo als die afgevoerd kunnen worden met schepen die de sluizen te IJmuiden royaal kunnen passeren en dus hun lading re gelrecht bij de raffinaderij kunnen inne men. Daar is geen voorhaven voor nodig. „De mededeling, niet primair voor ru we olie, komt ons in dit verband mislei dend voor", aldus de heer Boekwijt. „Hoe dan ook, zeker lijkt, dat naast droog massagoed ook olie in de voorha ven gelost en geladen zal worden, dit in tegenspraak tot wat de „Vereniging De Amsterdamse Haven" onlangs mededeel de. Maar in het coördineren van de me dedelingen is de haven van Amsterdam de laatste jaren niet sterk geweest. De ontwikkeling begint zich af te teke nen. Eerst droog massagoed en vervol gens olie. Het aantal ontwikkelingsstadia dat de haven in zee zal kunnen doorlo pen, om met de heer Prinsen van het OBA te kunnen spreken van een univer sele haven, zijn legio. De transformatie van het vogelreser vaat „De Beer" tot Europoort en de be dreiging van Voorne is daar een voor beeld van. Het zou een angstaanjagend visioen zijn, deze ontwikkeling op het duingebied van IJmuiden en Bloemen- daal te projecteren. Dit ligt echter be slist niet in de bedoeling, maar toch een eenmaal ingezette ontwikkeling is vaak moeilijk te stuiten. De Amsterdamse haven-woordvoerders tillen niet zo zwaar aan dit probleem, IJmuiden wordt geen Europort of Maas vlakte, het gaat om havens, industrieter rein heeft Amsterdam genoeg, vele hon derden hectaren liggen gereed voor be bouwing. De samenhang van de lege industrie terreinen in Amsterdam en het stichten van een voorhaven in IJmuiden voor droog massagoed, beide gebieden geschei den door het sluizencomplex, ontgaat ons. Wel is duidelijk, dat de afvoer van al dat graan en erts door binnenschepen een ernstige belasting zal gaan vormen voor de sluizen van Amsterdam en de bereikbaarheid van de industrie aan diep water ernstig zal belemmeren. O Weer een ander aspect wordt gevormd, door de omstandigheid dat 'li va nde tota le Amsterdamse goederenoverslag ge vormd wordt door de behandeling van massagoed. Twee van de belangrijkste overslagbedrijven, het OBA en de IGMA deelden reeds mede, dat investeringen in hun huidige accommodatie in verband met het voorhavenplan uitgesteld werden. Dat verklaart dan tevens wgarom het OBA nog steeds niet zoals het plan was heeft uitgebreid naar de westkant van de Westhaven. Met andere woorden ook hier blijkt een nadeel voor de haven van Amsterdam voortvloeiend uit een realisa tie van het voor ha venproject. Tevens wordt dan door de IGMA ver klaard, dat de activiteiten van het klei ne sojabedrijf voor de Amsterdamse ha ven behouden zal blijven. Een feit, dat totaal geen gewicht in de schaal werpt. De haven in zee te IJmuiden, dat is wel duidelijk, zal een groot deel van de vaart op Amsterdam wegnemen, welk voordeel daar voor Amsterdam in ver borgen is, is minder duidelijk. Van de milieu-aantastende gevolgen van het voor havenplan, noemen wy voorlopig alleen het verlies aan recreatiegebied en het ongemak dat opdwarrelende wolken droog ertsstof, zoals büvoorbeeld Ovenza en Halouze, na een periode van droogte ge volgd door westenwind, voor het woon gebied van IJmuiden en omstreken zullen opleveren. Gemorste olie zal tot in wijde omtrek het strand verontreinigen. Bedenkingen hebben wij aldus de heer Boekwijt tevens op grond van een aantal nautisch (loods) technische aspecten. De gebrekkige afvoer noem den wij reeds. De onbeschutte ligging van de voorhavenbekkens zal het reeds bij betrekkelijk geringe windkracht een twijfelachtige onderneming doen zijn of de mammoetschepen, leeg dan wel bela den de bekkens zonder schade, in of uit geloodst zullen kunnen worden, dit mede in verband met de uiteraard zeer be perkte beschikbare ruimte. Onder die omstandigheden, zal er geen sprake van afvoer door binnenvaart kunnen zijn. De mammoets zullen bij stormweer her haaldelijk hun trossen breken door het halen van het water in de doodlopende bekkens. Waar ondertussen de tientallen op la ding wachtende graancoasters een veili ge ligplaats zullen vinden bij slecht weer, is niet duidelijk. Hier komt bij, dat de aanloop van IJmuiden ongunstiger is dan die van Rot terdam. De 20 meter lijn ligt bij IJmui den maar liefst 15 mijl uit de wal, een geul voor mammoetschepen zal dan ook die lengte moeten krijgen. Nog nooit werd zo'n lange geul gebaggerd om zo'n kleine (voor)haven te bereiken. De kosten van het realiseren van het voorhavenplan worden het laagst geschat door diegenen die van plan zijn zich in de voorhaven te vestigen, 125-150 miljoen gulden, waar dan nog 25-50 miljoen af gaat door verkoop van overtollig zand, hetzelfde Zand, dat ir. Den Toom ver klaart nodig te hebben om het voorhaven terrein op te spuiten. Deze laatste is dan ook heel wat voorzichtiger in zijn schat ting: 200 miljoen voor de ruwbouw, daar komen de kosten van kades, steigers etc. nog bij. Zonder twijfel wordt het het duurste stukje Nederland dat ooit aan de zee ontrukt is geworden. Daar komt dan ook nog bij het jaarlijks onderhoud dat vele miljoenen zal vergen. De voor voorhaven-doeleinden te licht geconstrueerde zuidpier zal constante aandacht vereisen, de duinvoet zal om afkalven tegen te gaan over lange af stand versterkt moeten worden enzovoorts. Op al deze gronden, menen wij dat voor de haven van Amsterdam, de voor haven geen „panacee" zal zijn, in tegen deel. Voor het IJmondgebied zelf is de voorhaven zonder meer een ramp. De loodstechnische commissie van het Derde District gelooft dan ook niet dat de voorhaven gerealiseerd zal worden ten behoeve van de ontwikkeling van de haven van Amsterdam. Het stichten van een haven in zee is veeleer een Rotter- Dit brok natuurschoon zal indien de voorhaven een feit wordt ten offer vallen aan de havenaccommo datie, zoals opslagterreinen en aan- en afvoerwegen. dams belang. Rotterdam zal zich dan kunnen presenteren als een wereldhaven met uitwijkmogelijkheid, in geval van blokkering van de Waterweg of een plot seling te grote aanvoer zal Rotterdamse lading, zoals droog massagoed en olie naar de voorhaven van IJmuiden kunnen uitwijken. Voor Amsterdam lijkt nog nauwelijks een rol weggelegd. Zijn sluizen verstopt door dozijnen erts en graan afvoerende binnenschepen, zijn hoognodige tweede grote sluis ingeruild voor een voorhaven. Dat Amsterdam de hand in eigen boezem dient te steken, valt niet te ontkennen. Lijdzaam heeft het toegezien dat de tun nel in Velsen te ondiep werd aangelegd, een kapitale blunder, die toen echter slechts gebrek aan visie was. Aan een gecoördineerd havenbeleid heeft ook veel ontbroken. Nauwelijks verschijnt de tweede grote sluis op het verlanglijst je of allerwegen ageert men voor een voorhaven. Ook het image dat Amster dam als hardwerkende industriële haven stad aan de wereld zou moeten tonen, vervaagde tot dat van een hippe kabou- terstad waar alles mag. Dat als gevolg daarvan niet het juiste klimaat ontstond om buitenlandse industrieën aa nte trek ken, lijkt aan geen twijfel onderhevig. Een voorhaven in zee kan een nationaal belang zijn in EEG-verband, het is geen Amsterdams belang en dat hadden wij van ir. Den Toom graag wat duidelijker willen horen. Wij delen zo besluit de heer Boek wijt zijn hoop dat een gecoördineerd havenbeleid tot stand zal komen. Rotter dam de grote mammoets, Amsterdam de kleine schepen. Zelfs op dit moment be staat de nieuwbouw van schepen over de gehele wereld voor nog geen 10 procent uit extreem grote schepen. De andere 90 procent kan Amsterdam bereiken en ma ken dat Amsterdam meer kan zijn dan een soort bij haven van Rotterdam. Maar het vereist wel een andere in stelling, dan het bezingen van de lof, in alle toonaarden, van een voorhaven in zee. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het is de bedoeling, dat burgemeester W. Bosman die zaterdag aanstaande in Velsens stadhuis zal worden geïnstalleerd op 29 augustus de Vierde Kunstmarkt op het IJmuidense Marktplein zal openen. Deze kunstmarkt wordt gehouden onder auspiciën van de Stichting Velser Ge meenschap. De kunstmarkt gaat om half- elf 's morgens officieel open en duurt tot omstreeks middernacht. (Van een verslaggever) VELSEN. De commandant van de Engelse militairen, die van dinsdag 4 augustus tot donderdag 13 augustus hun zomerkamp in Velsen hebben gehad, is dankbaar voor de fijne tyd hier doorge bracht. Majoor B. Drishell zei daarover het volgende. „Dit is het derde jaar dat het 2e Squa dron van het 2e Signal Regiment het zo merkamp in Velsen heeft doorgebracht. Misschien was het het beste zomerkamp tot dusverre. Zelfs de tijdelijk minder fraaie weersomstandigheden konden geen belemmering vormen voor de afwikkeling van een belangwekkend programma. Dit programma omvatte bezoeken aan Hoogovens, aan een brouwerij in Amster dam en natuurlijk aan Velsen door mid del van een rondrit door oude en nieuwe stadswijken, bezoek aan de vissershaven, aan het sluizencomplex en aan het stad huis. Al deze excursies waren door de or ganisatoren met de grootst mogelijke zorg voorbereid en werden daardoor evenzovele belevenissen met een grote informatieve betekenfe. De sportwedstrijden tegen de plaatselijke teams omvatten voetbal, hockey, volley ball, softball, waterpolo en pistool- en ka- rabijnschieten. De vaardigheid van de manschappen van het 2e squadron in al deze takken van sport zullen niet veel in druk hebben gemaakt op onze tegenstan ders, wat op ons echter wel de grootste indruk maakte was de grote mate van vriendschap, die wij mochten ondervin den bij al deze ontmoetingen, die wij vooral daarom zozeer op prijs hebben ge steld. Graag wil ik daarom dank brengen aan de gemeenschap van Velsen, die ons met zoveel hartelijkheid tegemoet trad. In het bijzonder danken wij onze vrienden van de Velser politie. Ten slotte betuigen wij dan onze grote erkentelijkheid aan het stadhuis, aan het gemeentebestuur en zijn medewerkers, voor de in zo plezierige verstandhouding verleende steun en begeleiding, zonder welke ons zomerkamp in Velsen onmoge lijk zou zijn geweest". ADVERTENTIE 4a> mi' VELSEN-NOORD. De inwoners van Velsen-Noord en naaste omgeving beleef den donderdagavond voor de eerste maal in het veeljarig bestaan van de winke liersvereniging „Wijkeroog" de eerste van twee braderie-avonden. Dank zij het bijzonder mooie zomer weer was er voor deze braderie, welke dertig kramen omvatte op het brede trot toir voor de winkelgalerij aan de ventweg van de Wijkerstraatweg, een zeer grote belangstelling. Deze was mede opgewekt door de jeugddrumband Schulpen-Meerweiden met een rondgang door Velsen-Noord, waarbij de tamboers en trompetters, die een welverdiende tweede prijs hadden behaald tijdens het wereldmuziekcon cours in Kerkrade; op de kolbakken werd aan dit succes nog eens herinnerd. Vanzelfsprekend trok het korps op zich dus al veel belangstelling temeer omdat het marcheerde. Op de Wijkerstraatweg werd voorts een klinkende show ten beste gegeven. Voorts was er het draaiorgel, dat aan de feestelijke stemming bijdroeg. Alle marktkramen waren geïllumineerd. Het jongere actieve bestuur van de WVW, dat zich intensief met de voorbereiding en uitvoering van de braderie heeft bezigge houden, was met enige trots vervuld om dat alles bijzonder geslaagd was. Reeds direct was er een flinke belangstelling voor dit voor Velsen-Noord ongekend eve nement. die met het verstrijken van de avondlijke uren sterk toenam. Verschei dene leden-winkeliers van de WVW had den voor bijzondere verrassingen gezorgd, waarbij het publiek gratis mocht proeven van heerlijk krentenbrood, van frisdran ken, worst en andere lekkernijen, terwijl bovendien verschillende artikelen tegen marktprijs van de hand gingen. Het was gedurende de gehele avond zo druk, dat het publiek om verschillende kramen stond te dringen om toch maar niets van het gebodene te missen. Daar toe behoorden zeker de bewerking van zilver, de keramiek en kunsthandwerken van de dames Langendijk en Miedema, de scharenslijper, de fraaie schelpenmo zaïeken van Cor Mul en de schilder- en pentekenwerken van Kees Keeman, Jan Makkes en Jan van der Schoor, die alle veel belangstelling hadden. Verschillende winkeliers toonden de mogelijkheden met boormachines, speelgoederen en schoei sel, terwijl weer anderen in hun branche van manufacturen, rookwerken, grammo foonplaten, elektrische artikelen, parfu merieën en aanverwante artikelen, alsme de pruiken, hun waren aanprezen; niet zonder succes. Toen om tien uur de sluiting aanbrak, leek het alsof men niet kon scheiden. Het was dan ook zeer gezellig. Alle standhouders bleken voor deze avond zeer tevreden over de gang van zaken, die niet zal nalaten tot een nu reeds gedachte reprise te komen. Hedenavond zal een en ander opnieuw de publieke belangstelling vragen. ADVERTENTIE s Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag 15 augus tus van 1617 uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden, luidt als volgt: Improvisatie door H .de Ligt: Zeg kwezelken wilde gij dansen, Wel Annemarieke en 'k Heb mijn wagen volgeladen; Menuet en trio (Uit: symphonie in Es), W. A. Mozart; Cécilia (oud Vlaams lied) met varianten, Adolf Denijn: Dobrü noc, ma mila, dobrü noc; Pridity, suhajko, nano, k' nam en Aj, lüc- ka, lücka, siroka; Chacome van Aug. Du- rand; Wachterlied van Edv. Grieg; Nor- wegisch, De Vleegerd, De Smid en Het piasterken van Edv. Grieg; Studie in re klein van Staf Nees.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5