TRUUS VAN DER PLAAT VOOR KEETIE HAGE KNWU is weinig veranderd Duitse actie tegen directeur Ruys Nerveuze strijd wieier profs om nieuwe werkgevers JEMPI MONSERÉ VERRASTE ALLE IDOLEN IN KAMPIOENSCHAP Monseré, alias cowboy of Pallieterke Renner vloog door raam Krekels wil bij Cabailero blijven Den Hartog rijdt Bordeaux-Parijs Van Looy als ploegleider aangezocht 11 MAANDAG IF AUGUSTUS 1970 bezien Voorbeeld Rustig ÊF De Nederlandse wielrenster Smulders kwam ten val in het wereldkampioen schap. Zij liep een schouderfractuur op. LEICESTER. De wereldkampioen schappen wielrennen in Leicester hebben aangetoond, dat er nog weinig ten goede is veranderd in de KNWU. Duidelijker dan ooit tevoren wellicht is gebleken, dat de huidige leiders van de wielerbond niet berekend zijn voor hun taak. Orga nisatorisch was het een chaos in het Ne derlandse kamp. De verhoudingen lagen volkomen scheef. Wanneer een (baan)- coach in een bond niet zelf de ploeg mag samenstellen en die samenstelling slechts prof forma behoeft mee te delen aan de sportcommissie, dan is dat een onhoud bare toestand in deze tijd. De houding van de KNWU is tweeslachtig. Men neemt een coach in dienst, maar men geeft hem geen bevoegdheden. Hij staat dus, als het tot conflicten komt, machte loos. Dan blijkt nog bovendien dat men in principiële zaken (op het punt van discipline in de ploeg bijvoorbeeld) niet achter zijn coach staat. Op die manier kan men natuurlijk niet werken. Een man als Frans Mahn zou daaruit zijn conclusies moeten trekken. Wierstra liet al weten, dat hij er onder deze omstan digheden niet zoveel meer voor voelt om aan te blijven als coach voor de stayers Een andere zaak is of Mahn de ge schikte figuur is om als baancoach op te treden. Hij is niet sterk uit deze wereld kampioenschappen te voorschijn gekomen. Wellicht komt dat door de chaotische achterban. Het was het eerste wereld kampioenschap, dat Mahn als coach mee maakte. Hij zal het zich nog lang herin neren, nemen we aan. De laatste jaren was men in de KNWU gaan werken aan een reorganisatie. Maar toen er een jong bekwaam en enthou siast sportcommissielid (Westerneng) liet weten, dat de tijd drong en men sneller en intensiever moest reorganiseren, werd hij als lastig buiten lezet. De KNWU is nog steeds een autocratisch geregeerde bond. Het wordt tijd dat het begrip de mocratie er eens doorbreekt Dan kunnen mannen uit de praktijk ook eens hun be langrijke inbreng ter beschikking stellen van de wielrennerij. LEICESTER. Niet Keetie Hage was de beste Nederlandse wielrenster bij de wereldkampioenschappen, maar Truus van der Plaat uit Geldermalsen. Het blonde meisje, dat voor de start ziek was van de zenuwen, werd vijfde in de mas sale eindspurt na een vlakke koers van 65 km. Kampioene werd de Russin Anna Konkina, tweede de Italiaanse achter volgster Morena Tartagni, die op de baan van Keetie Hage verloren had, en derde de Russin Raisa Bodovskaya. Het voor Keetie Hage wat teleurstellen de resultaat („het parcours was veel te licht" en „ik had een zwaardere ver snelling moeten draaien") deed haar be sluiten volgend jaar toch weer mee te doen aan de wereldkampioenschappen. Haar vader was speciaal uit Zeeland over gekomen om haar te bepraten. Hij had namelijk gelezen, dat zijn dochter zo langzamerhand genoeg van het fietsen ging krijgen. Voor Truus Smulders, die al eerder dit seizoen bij een valpartij in Ridderkerk een hersenschudding had opgelopen en daardoor een maand niet had kunnen fietsen, was het een ongelukkige race. Ze kwam 200 meter voor de finish zodanig te vallen, dat ze in een sloot belandde. Ze liep een sleutelbeenbreuk op. De Fran- gaise Micheline Ligmoine had in het be gin van de wedstrijd bij een valpartij een arm gebroken. LEICESTER. Tijdens de eerste ron de van het kampioenschap voor amateurs op de weg vloog de Poolse renner Krzes- zowiec uit de bocht in het dorpje New- bold Vernon. Hij belandde tegen een spie gelruit van een huis. De Pooi werd ernstig gewond aan zijn linkerarm. Hij onder ging een spoedoperatie in het mobiele operatiecentrum van het kampioenschap. Dit kampioenschap van de zenuwen de renners leken meer gespannen en ner- veus voor dit kampioenschap dan anders, omdat veel coureurs op de wip zitten voor een nieuwe werkgever gaf een gevecht te zien dat vele malen interes santer was dan dat van de amateurs. Het opmerkelijke was, dat de Italianen steeds en vaak met grote overmacht, vooraan te vinden waren, maar dan steeds met Monseré in hun buurt. De Italianen kregen steun, opmerkelijk veel steun uit andere kampen. Dat is natuurlijk niet zo vreemd, omdat Italië op het ogenblik het luilekkerland voor de beroepsrenners is. Daar wordt het meest betaald in de ploe gen. Jan Janssen gaf er een sprekend voor beeld van: „Ik zie natuurlijk heel goed wat er in de koers gebeurt en dan zeg ik: „Hen je gezien hoe Wagtmans reed? Hij fietste uitstekend. Maar niet voor ons of voor zijn eigen kans. Wagtmans reed voor een Italiaan, voor Basso. Dus dan begrijp je wel naar welke ploeg Wagt mans zal gaan." De ploeg van Basso is Molteni. Zo lagen er meer bindingen door het hele veld heen. Er waren ook Nederland se renners, die voor elkaar fietsten, zo als Dolman bijvoorbeeld, die Jan Jans sen, steunde. „Je kunt van Dolman zeg gen wat je wil", aldus Janssen, „hij is geen grote renner, maar hij is eerlijk en komt zijn woord na. Wagtmans doet dat niet. Wagtmans schond de overeenkomst, die we zaterdagavond gemaakt hadden. Hij reed voor een buitenlander. Dolman hielp me voortreffelijk. Hij zette me af en toe goed uit de wind en bracht me naar voren." Maar Jan Janssen kon evenals de andere Nederlandse coureurs toch niet in de voorste linies strijden. De enige verdienste is dat men allemaal de koers uitreed en het niet tot een schan delijke afgang liet komen als drie jaar geleden in Italië. De beste Nederlander was Gerard Via- nen, de enige, die zaterdagavond gezegd had: „Beste mensen, ik doe niet mee aan een afspraak. Ik rijd mijn eigen koers. Het is toch, zo willen jullie of ficials het, een individuele koers." De an deren hadden een prijs afgemaakt om te verdelen als een Nederlander kampioen zou worden. Maar die afspraak was een wassen neus. Vissers: „Mijn renners van (Van onze sportredacteur) LEICESTER De kans bestaat, dat Otto Weckerling, de Duitse manager van de winterbanen in Dortmund, Bremen en Frankfort, zal proberen Charles Ruys uit de bond van winterbaandirecteuren, te werken. Op een party in Lei- cester verweet Weckerling de directeur van het Rotterdamse sportpaleis, dat hjj de zaken ondermijnde door te zeggen, dat de profstayersfinale door hem was gekocht. Ruys had forse critiek op Weckerling gehad. Weckerling is van plan een speciale vergadering van de UEVH bijeen te roepen. Hij weet dan de Duitse winterbaandirecteuren achter zich, omdat hij alles regelt in de Duitse professionele baansector. Weckerling wil Ruys zijn licentie als baandirecteur laten ontnemen. „Maar", zegt Ruys, „ik ben niet bang. De KNWU moet uiteindelijk beslissen over een licentie. Moet ik dan het slacht offer worden van het feit, dat ik probeer de boel zuiver te houden. Het is de omgekeerde wereld". Ton Vissers, die zelf ook de macht van tegenwerkende baandirecteuren heeft ondervonden, heeft Ruys gewaarschuwd attent te zijn. (Van onze sportredacteur) LEICESTER Harm Ottenbros is weer een gewone renner geworden. De regenboogtrui is overgenomen door de 21-jarige Belg Jempi Mon seré, een echte Flandrien, een jongen uit het land van Rosselaere. Terwijl Felice hem woedend verwijten maak te, dat hij geen kop had genomen aan het begin van deze letterlijk storm achtige strijd om het wereldkam pioenschap namen de Belgische sup porters bezit van hun nieuwe wieler- idool. Eddie Merckx was even een vergeten man in dit gewoel in het anders zo rustige Engelse landschap. De Britten keken verbaasd naar de dolle taferelen. Monseré was een zeer gelukkig man. Hij had in de laatste uren, toen zijn kansen wel goed lagen, nog getwijfeld. Hij was immers een renner die het fatum van de eeuwige 1 tweede droeg. Hij was tweede hij het Belgische kampioenschap junioren, hij was tweemaal tweede bij het Bel gisch kampioenschap amateurs en hij was vorig jaar in Brno tweede hij de wereldkampioenschappen voor ama teurs. Wat hem vooral beangstigde was het feit, dat aan zijn zii de Deen Leif Mortensen meegedraaid had in het kopgroepje. waaruit de nieuwe wereldkampioen moest komen. Mor tensen had hem vorig jaar de pas af gesneden naar de regenboogtrui. Die fout wilde hij nu niet meer maken. Monseré was een kilometer voor het einde wegpespronfen. maar hij had twee keer Gimondi aan ziin wiel ge kregen. De Beier probeerde het weer en zag nu de deur opengaan naar roem en vel geld. Hij zag even licht tussen de Fransen Fouxel en Vasseur en dook er in. ..Tk dacht: of ik val of ik word wereldkampioen". Voor Gi mondi klapte de deur dicht. ..Be zag achter ons in een bocht Godefroot, Bitossi en Verbeeck komen. Daar moet ik bij uit de buurt blijven, dacht ik. Ik gaf alles en werd kampioen". LEICESTER. Hoe snel renners van gedachte kunnen veranderen blijkt wel met Jan Krekels. Nadat hjj tot nu toe had gezegd voor geen zeld meer bij Ca- ballero te willen blijven, is hij nu van gedachten veranderd. Hij wil nu wel eens praten over de moeilijkheden die hij met ploegleider Gé Peters en de andere ren ners in de ploeg heeft gehad. Hij zou eigenlijk wel bij Cabailero willen blijven. (Van onze sportredacteur) LEICESTER. De Caballero-renner Arie den Hartog zal deelnemen aan Bor deaux-Parijs. Hij krijgt twee ervaren dernv-gangmakers, De Boevere en Chris Smits BOKSEN. De Canadese zwaargewicht- bokser George Ihuvallo leeit zaterdag avond in Serajewo (Z.S1.) door knock out lewonnen van de Amerikaan Mike Bruce. Na de knock-out, in de tweede van het op tien ronden vastgestelde gevecht, klom een gedeelte van de 5000 toeschouwers in de r.ng en droeg Chuvallo, die van Zuid- slavische komaf is, op de schouders rond. Bij Mars-Flandria zijn ook de verwach te veranderingen gekomen. Zoals al tij dens de Tour de France vermeld was er een machtsstrijd achter de schermen om de leiding. Noël Foré heeft dat gewonnen. Brik Schotte wordt weggepromoveerd. De Belgen schijnen overigens naar een nieu we partner te zoeken. Mars krijgt na melijk steeds meer invloed in de forma tie. Er komen ook meer Nederlandse ren ners volgend seizoen in de ploeg. Naast Zoetemelk is Bravenboer gecontracteerd. Oosterhof, De Koning en Tabak staan op de lijst van begeerde renners. Herman Krott wordt genoemd als ploegleider van de Nederlandse sectie. Willem II zullen er zijn, maar ze zullen niet con amore een eenheid vormen als Nederlandse ploeg." Men mag dat ook niet verwachten bij profrenners. Ottenbros heeft nog even de illusie ge had dat hij zijn kampioenschap kon pro longeren. „Toen we in het begin met twaalf man weg waren, zat het erin. Maar al ras bleek, dat de Italianen en Al tig (die voor een Italiaans merk fiets te) niet wilden rijden. Dat bleek de ge nadeklap." Vianen had ook deel uitge maakt van dat groepje. Na 115 kilometer dienden zich de uit eindelijke strijders om de titel aan: Gi mondi en Monseré. Motta en Dancelli waren weggesprongen en Monseré had zich bij hen gevoegd. Even later haak ten Gimondi, Santambrosio, de Brit Wright en Alain Vasseur aan. Het werd een bedrijvig gedoe. De voorsprong groei de tot twee minuten veertig, maar er was geen eenheid genoeg. De belangen sche nen gespreid te liggen. De groep werd in gelopen op Gimondi en Vasseur na. Die bleven net enkele seconden voor. Het ble ken kostbare seconden te zijn. Monseré, de jonge Franse prof Rouxel, de Brit West en de Deen Mortensen wipten naar het tweetal toe en bouwde de voorsprong snel uit. In de groep waarin Zoetemelk, die zeer content was met de overwinning van zijn ploeggenoot Monseré, en Van Katwijk za ten, werden vooral tegen het einde wel verwoede pogingen gedaan om het zes tal terug te pakken, maar men ging vooraan te hard en bovendien stopten Salvarani's en Mars-mannen goed af. Toch konden Verbeeck, Godefroot en Bitossi nog los komen, (later kwam Via nen er ook nog zeer dicht bij). Maar de man, die kanshebber was geworden om dat zijn sponsor Watney, een whiskey- merk, alle belangen had bij een wereld kampioen in Engeland en er heel wat geld voor had willen neertellen, Ver beeck, reikte niet ver genoeg met zijn bundel bankbiljetten. De Nederlanders die zich over het al gemeen bepaald hadden tot het rustig meerijden in het peloton en dan even tueel kans wilden grijpen bij de massa spurt, zoals Krekels („ik geloofde er nog wel aan en heb ook geprobeerd de groep op de koplopers te trekken"), maakten geen vermoeide indruk na afloop. Van Katwijk klaagde over last van diarree, Wagtmans meldde dat hij steeds bij de Jan Janssen (links) en Jan van Katwijk tijdens de verzorging. Ton Vissers van Willm II, die nog steeds niet weet of zijn fabriek doorgaat met sponsoren, jaagt ook achter een aan tal renners aan. Caballero-manager Van den Enden: „als je nerveus wordt als on- gaat gebeuren. Verdwijnt Willem II en/ of komt er een nieuwe groepring? Van den Enden: „als je nervus wordt als on derhandelaar ben je verloren. Stel je voor dat ik nu een paar renners aantrek en dat ik straks een topcoureur zou kunnen hebben. Maar dan is mijn budget op. Het is maar een voorbeeld, van wat er alle maal speelt." (Van onze sportredacteur) LEICESTER. „Ik blijf dezelfde Monsere van vroeger". Deze verkla ring gaf de nieuwe wereldkampioen bij de professionals ons, toen hij na de dopingcontrole wel even wilde praten, ver van de horde wilde sup porters vandaan. Monsere was net daarvoor gefeliciteerd door Eddie Merckx, maar vooral door zijn grote vriend Roger de Vlaeminck. Monsere had nog wel wat andere uitspraken over zichzelf. Zoals: „ik denk dat ik een van de beste ploegrijders ben in België" En hij vertelde, hoe hij Eric de Vlaeminck, Roger de Vlaeminck en Eric Leman aan overwinningen had geholpen. Zelf was hij dit seizoen be scheiden geweest op het vlak van overwinningen Hij had wel zijn goe de vorm aangetoond in Parijs/Lu xemburg, waar hij een etappe won. De jonge prof debuteerde eind vorig jaar voortreffelijk door als tweede te eindigen in de klassieke ronde van Lombardije, waarvan hij winnaar werd verklaard, nadat Gerben Kar- tens wegens gebruik van doping was gediskwalificeerd. Jempi Monsere heeft een serie bij namen. Eigenlijk heet hij Jean-Pier re, hoewel hij een echte Vlaming is. Maar hij heet ook Pallieterke of Cow boy, omdat hij altijd vol wilde grap pen zit. Hij heeft een gemakkelijk karakter. Hij kan met iedereen goed opschieten, ook met Eddie Merckx. zoals hij met nadruk vermeldde. Monsere is een pupil van Benoni Beheyt, die ook eens op het erescha- vot stond, maar daarna werd wegge fietst door de Van Looy-clan, omdat Beheyt zich niet aan zijn woord ge houden zou hebben en Van Looy niet had laten winnen bij het wereldkam pioenschap. Beheyt komt ook uit Roesselaere. Hij leerde Monsere, die twee jaar geleden sterk fietste in Olympia's tour door Nederland, de fijne knepen van het vak. Monsere bereidde zich voor op het wereldkam pioenschap door elke dag te oefenen achter de demy. De nieuwe wereldkampioen wil graag bij zijn merk Mars/Flandria blijven, waar hij zijn vrienden heeft. „Maar ik heb veel aanbiedingen ge had. Ook uit Italië, onder andere van Molteni en Faemino. Maar mijn baas, meneer Claijes van Flandria heeft de eerste keus". Van belang is daarbij dat een wereldkampioen in een nieuw seizoen niet met een naam van een nieuwe sponsor mag rond fietsen. eerste tien had gezeten, voor in het pe loton („geen wonder, om Basso te steu nen", aldus Janssen), Ottenbros voelde zich weer een gewoon rennertje, Pijnen deelde mee de avond tevoren een kou gevat te hebben („ik ben vannacht nog naar soigneur Vidal geweest om pillen te halen. Ik ging pas tegen het einde lek ker rijden"), Kisner vond dat zijn enige kans had gelegen in afwachten en Dol man oordeelde tenslotte dat Merckx zich toch wel had ingespannen. Men ziet het: 'geen opzienbarende uitspraken. Er waren duidelijk weinig renners geïnspi reerd naar Leicester gekomen. Vianen was een van de weinigen, die vochten voor hun eigen kans. HANS ROMBOUTS. (Van onze sportredacteur) LEICESTER. Zoals gebruikelijk bij de wereldkampioenschappen wordt er weer druk onderhandeld en gesproken door ploegleiders en renners. Zo wordt vermeld, dat Rik van Looy, die aan het eind van zijn wielercarrière is gekomen aangezocht is ploegleider te worden van een nieuwe formatie, namelijk Ignis-Fae- mino. De vraag is nu: wat doet Merckx? En wat doet Lomme Driessens, zijn hui dige ploegleider. Het is zeker, dat Dries sens niet meer bij Merckx blijft als deze trouw blijft aan Faemino.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11