Va n Essen knieblessurevan veld gedragen SPEL VAN TELSTAR GAF GEEN HOOP OP BETERE TOEKOMST I Wullems: „Het mysterieus" RCH won slijtageslag tegen matig Blauw Wit EDO-ondanks goed spel- te zwak voor Cambuur: 3-1 aDOg «BOD Cees de Wolf scoorde Haarlems' doelpunt Piet de Visser (DFC): mazzeldoelpunt de boot ■M 'P -#1!^ 4o»n —y Duel Estudiantes en Feijenoord direct op tv Geen deelnemers met dertien goed 3080 5000 6goo Brazilië wil 24 landen in eindronde WK 13 .CH-.W llOÖi vuilte 13 008 iiM MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 IHilllill Vervangen 8EC-H*«rJ#*8 Vot«r»d»m-Ber»d, M^é» ?C-HgC UtmcbLfin-d hoven fiouac wm*« tunc Ar*7-H«Jm. Sport 9 0QQ HoH. tö Q Q SW-W^nl^ 1tg00 Pm 12 gQO 99 Gelukkige overwinningen «KMI® ilil W aarschuwing ^mmmmmmmmmmmmmmmmmm*mmmimmmmmrn ■■—■■■■■»»»»»»»»»»»--""HnnnnivMTnnfinjTnnjinjTJifinnfiJinnjiJifiruTnnjifuijinnjiwjrijMvinnjinnnnnnfinfMuinnnjrouinniiwfififiiMMinnnnnfuuuifi^^ (Van onze sportredactie) VELSEN Slechter had het sei zoen voor Telstar niet kunnen begin nen: een beschamende 02 neder laag op de eerste de beste voetbal zondag tegen de tweede-divisieploeg SC Drente en, tot overmaat van ramp, een naar het zich laat aanzien ernstig geblesseerde Van Essen, die in een duel met Ludwig zo ongeluk kig ten val kwam dat een knie operatie nodig bleek, hetgeen hem op enkele weken rust komt te staan. Een extra tegenvaller voor de zwaar be proefde Telstar-oefenmeester Jan Rah. die tot nog toe vergeefs proheer- de om uit zijn nieuwe kernploeg een goed lopend team te formeren. Rab: „Natuurlijk hadden wij vandaag niet mogen verliezen, maar onder de hui dige omstandigheden telt voor mij het verlies van Van Essen toch zwaarder dan de nederlaag tegen Drente". De blessure van Van Essen, die hij halverwege de tweede helft opliep, kwam juist in deze match bijzonder ongelegen omdat Jan Rab hem voor de eerste maal ln zijn basisopstelling de rol van Ausput- zer had toebedeeld. Van Essen moest af wisselend met André als laatste man die nen, zodat één van de twee in de aan val mee naar voren kon. Alweer een po ging van de Velsense oefenmeester om zijn zwakke aanval wat meer ruggesteun te geven. Rab: „Met de ploeg die van daag in het veld kwam, wil ik ook aan de oompetitie beginnen. Ik stop met ex perimenteren". Nu er de eerste weken niet op Van Es sen, gisteren vervangen door Zwaan, ge rekend kan worden moet Rab zijn plan nen op dit punt weer aanpassen. Er is trouwens nog een wellicht nog grote re onzekerheid, die ook na de wed strijd van gisteren bleef: de bezetting van de spits. De Jong had gisteren het voorrecht om in de basisopstelling te mo gen beginnen. Hij was de aangewezen man om uit zijn vooruitgeschoven posi tie voor doelpunten te zorgen, maar ook tegen de Drentenaren kwam weer over- duidelijk aan het licht dat de oud-ZFC-er nog lang geen Dick Beek is. Hij speel de in het team, dat in zijn geheel faal de, een opvallend zwakke rol. Na een kwartier in de tweede helft werd de blonde spits vervangen door zijn rivaal Lechermann, die overigens in het resterende half uur niet erg gevaar lijk kon worden. De schoten die de Vel- senaren in deze teleurstellende wedstrijd nog op het doel van de uitstekende kee per Rechtop richtten, kwamen vaak nog van een middenvelder (Van Egmond) of (Van onze sportredactie) HEEMSTEDE Het was RCH- doelverdediger Siem Bes tenslotte vergund om een opmerkelijke rol te vertolken. Het werd geaccentueerd door een aantal uitgelaten supporters die hem op de schouders naar de kleedkamer voerden, nadat hij na honderdtwintig minuten doelpuntloos hekervoetbal en zevenentwintig straf schoppen een penalty van Rob Bosdijk stopte en daarmee het einde van een uiterst matig duel tussen RCH en Blauw Wit inluidde. De in een slijtageslag ontaardende beker strijd bracht Blauw-Wit-trainer Henk Wullems tenslotte tot de conclusie: „Dit had allemaal met voethal niets te maken. Van beide kanten niet". Wullems werd daarmee nog eens op het feit gedrukt dat een uitstekende oe fencampagne geenszins waarborg biedt voor goede resultaten als het er werke lijk op aankomt. Wullems: „Als je Haar lem met goed voetbal pakt en je speelt HILVERSUM. De NOS-televisie zal in de nacht van woensdag 26 op donder dag 27 augustus een rechtstreekse repor tage uitzenden van de voetbalwedstrijd tussen de Zuidamerikaanse kampioen Estudiantes de la Plata en de houder van de Europacup, Feijenoord die om de officieuze wereldbeker in Buenos Ai res wordt gespeeld. In het afgelopen weekeinde heeft de NOS met Estudian tes overeenstemming bereikt over de uitzendrechten. De reportage, die door Herman Kuiphof van commentaar wordt voorzien, komt onder meer via een com municatiesatelliet tot stand. De reporta ge begint om 01.00 uur en zal tot kwart voor drie duren. Aan de wedstrijd gaat een op de wedstrijd betrekking hebbend Programma van „Studio Sport" vooraf. Dit programma begint om half een. gelijk tegen Holland Sport dan mag je toch verwachten dat je tegen RCH 50 per cent sterker bent. Het is een mysterie voor mij en misschien daarom wel zo in teressant." RCH-trainer Ben Tap kon zich nauwelijks een betere start wensen. Hij stelde daarom nuchter vast. „Natuur lijk is het gunstig dat wij deze eerste wedstrijd gewonnen hebben. Zowel voor de jongens als voor mij." De ongeveer 1500 toeschouwers hebben hier echter lang op moeten wachten. Aan vallend slaagde de Racing er nauwelijks in enige indruk te maken. Van den Berg moest het keer op keer afleggen tegen de boomlange Van Meeteren (die met een hersenschudding voor de eerste verlen ging het veld moest verlaten), terwijl ook Meijer en Groot zich niet aan de greep van de uitblinkende Blauw Wit-verdedi- gers De Groot en Cornwall konden ont worstelen. Erg druk behoefde men zich hierover overigens niet te maken omdat ook de RCH-defensie weinig moeite had om het fantasieloze aanvalspatroon van de Amsterdammers te ontregelen. Opval lend in defensief opzicht speelde bij RCH naast van Eijden de van Vitesse afkom stige Nico Kesselaar, die in de eerste helft (later kreeg hij de fysiek sterkere Arie Kramer tegenover zich) menig fel le charge met Rob Bosdijk uitvocht. Wul lems: „Ik weet natuurlijk niet hoe dat in de competitie wordt, maar vanmiddag vormden zij een sterk duo." En Arie van Eijden: „Zijn komst betekent een regel rechte versterking." Blauw Wit kon echter tot vlak voor het einde van de officiële speeltijd (toen de conditie een woordje mee ging spreken) domineren. Dit kwam voornamelijk door het harde zwoegen op het middenveld, waar Jan Fransz de aangewezen man lijkt om het vertrek van Theo de Jong naar NEC voldoende te compenseren. Te gen het einde kreeg RCH nog enkele kan sen, maar Boomgaard toonde zich een betrouwbaar sluitstuk, zodat er twee keer een kwartier verlengd moest worden waarin RCH zich op geen enkel punt de mindere meer toonde. Zeker niet op het conditionele Tap: „Dat is mij nog het meest meegevallen" vlak. Tenslotte moesten er strafschoppen worden geno men. Nadat de eerste twee series van vijf (waarin treffers en mislukkingen el kaar broederlijk afwisselden) gelijk wa ren geëindigd, bracht de derde serie de beslissing. Van Eijden, Smit en Groot schoten in de roos, terwijl Fransz, Boom gaard en Bosdijk faalden. Aan de beker- ouverture was een einde gekomen. Wullems kan deze wee* voor psycho loog gaan spelen. Hij bedacht: „Het ligt op het geestelijke vlak. Neem bijvoor beeld die wedstrjd tegen EDO. Free wheelend zijn ze daar overheen gelopen. Daar heb ik vandaag niets van terug ge vonden. Bij RCI1 werd Van Leeuwen in de verlenging vervangen door Verschoor (Tap: „hij was juist terug van vakantie en daarom reserve") en Groot door Jon kers. Bij Blauw Wit had Felix Muller toen al het veld geruimd voor Schoone- wille. Scheidsrechter was Bentvelzen. verdediger (André en De Vries), waar mee zij de onmacht van de Telstar-aan val nog eens extra accentueerden. Wellicht had de Drentse trainer Van Asten van begin af aan een meer agressieve taktiek toegepast, als hij van te voren op de hoogte was geweest van Tel- stars talrijke zwakke punten. Nu was de oefenmeester er nog vanuit gegaan dat de Noordhollandse tegenstander werke lijk twee klassen sterker zou voetballen Met de 6-0 nederlaag tegen Go Ahead in het vorige bekertoernooi nog in het ach terhoofd, had de trainer nu opdracht ge geven de verdediging dicht te houden om in de aanval voornamelijk op de snel le vleugelspelers Bosman en Ludwig te bouwen. Die voorzichtige strategie bleek tegen het falende Telstar toch genoeg om reeds na tien minuten op een voorprong te ko men. Bosman maakte gebruik van een dekkingsfout om Van der Meeren uit een moeilijke boek te verslaan. Die onver wachte achterstand had geen enkele in vloed op de Telstarspelers, die niet al leen als team, maar ook in de persoon lijke duels vaak het loodje moesten leg gen. Rab: „Ze maakten de fout dat zij Drente te veel in het spel lieten komen. Er werd te weinig afgestopt". Na rust bracht de angst voor een na derend debacle wat meer leven in de Velsense ploeg; Drente werd op de eigen helft teruggedrongen, maar door het wanbegrip in Rab's formatie (André na afloop: „Ik weet niet waarom we nog steeds niet goed draaien. De stemming is goed, er wordt in de ploeg niet gekan kerd") werden series doelrijpe kansen om zeep geholpen. Keeper Rechtop, af komstig van de amateurvereniging Eri- ka, kreeg de gelegenheid om met het nodige keepersgeluk een heldenrol te spelen. Op het moment dat de 2.200 toeschou wers na een vrijwel ononderbroken aan val van 45 minuten, eindelijk de gelijk maker verwachtten, viel net voor tijd aan de andere kant het tweede Drentse doelpunt, van Ludwig, waarmee Telstars rol in de cupstrijd was uitgespeeld. „Het enige positieve punt voor ons is mis schien dat uit dit negatieve optreden iets positiefs wordt geboren. Dat de ploeg volgende week tegen Sparta op sportie ve wijze wraak neemt", filosofeerde Jan Rab. Wij helpen het hem hopen. André belaagt doelman Rechtop van SC Drente tevergeefs. Bosman, Bond en Strijker zijn de toeschouwers. (Van een medewerker) LEEUWARDEN. De jonge EDO- ploeg, aangevuld met de geroutineerde aankopen Dirk de Ruiter (aanvoerder) en Engelsma en met Kamoen van RCH eveneens als welkome versterking heeft bij SC Cambuur goed partij gegeven. In dit bekerduel, dat slechts door 2000 toe schouwers werd bijgewoond, wonnen de Leeuwardenaren weliswaar met 3-1, maar EDO heeft toch alleszins bevredi gend partij gegeven. Voor rust had Cambuur de sterke wind in de rug en was toen vaak voor het doel van keeper Vos te vinden. Deze weerde zich echter goed al stompte hij de ballen over het algemeen wel wat te veel. De opbouw van EDO was aardig en technisch waren de Haarlemmers wei nig minder dan de tegenstanders uit de eerstedivisie. Toch stond het bij de rust met 2-0 achter. Halverwege de eer ste helft schoot aanvoerder Alma van Cambuur uit een vlotte aanval, snel op komend, onhoudbaar raak. 1-0 en vijf mi nuten voor rust schoot achterspeler Ge rard Lippold (ex-Heerenveen) een toege kende strafschop feilloos in, 2-0. Die pe nalty was ontstaan, toen Hans Ooft (ex- Veendam) bij een doorbraak door Van Haalem werd gevloerd. EDO kreeg toen nog niet veel kansen. Na de hervatting werd dit anders. Cambuur meende op een lagere versnelling over te kunnen gaan. EDO gaf zich nog lang niet gewon nen en combineerde knap, terwijl nu ook keeper Nesman van Cambuur vaak op de proef werd gesteld. Hij moest bin nen 20 minuten zes corners toestaan en speciaal een ver, hard schot van mid denvelder Koek verdient vermelding. Na twaalf minuten had EDO succes. Bij een voorzet van Engelsma kon Nesman de bal niet goed te pakken krijgen en Kamoen mikt zuiver raak, 2-1. EDO was in die periode duidelijk beter en leek een verrassing te zullen bewerk stelligen. Cambuur werd echter wakker en rechtsbuiten Zuidema was in de 25ste minuut dicht bij een doelpunt. Alleen voor keeper Vos schoot hij wel op doel, maar Vos redde uitstekend. Twee minu ten later was de strijd beslist. Dirk de Ruiter maakte een fout. Hij raakte de bal kwijt en invaller Coco Hoekstra, die na rust de geblesseerde Ooft was ko men vervangen, kon van even buiten het strafschopgebied op doel richten. Met enige hulp van keeper Vos werd het een doelpunt, 3-1. EDO was verslagen en raakte daarna wat uitgespeeld. Cambuur kreeg nog wel veel kansen, maar benut te deze niet. tiniir ftawiit 'iv. miT* 'rorr* in-r DEN HAAG. De cijfers van de eer ste sporttoto van het seizoen zijn: Aantal deelnemers 534.549. Inleg 1.047.166. Prijzenbedrag ƒ471.226. Ie en 3e prijs 164.930. 2e prijs 117.806. Extraprijs 23.560. Er waren zondagavond nog geen mel dingen van dertien of twaalf goed in Den Haag binnengekomen. (Van onze sportredactie) DORDRECHT Na honderdeneen minuten maakte Cees de Wolf, ge legenheidsmiddenvoor van Thomp sons door blessures geplaagde team, aan alle ellende een einde. Hij maakte gebruik van een anders bedoelde pass van DFC'er Struis, draaide zich om en scoorde het eerste en enige doelpunt in de bekerwedstrijd DFCHaarlem. Voor DFC, dat had gehoopt op een lan ge strijd in het Nederlandse bekervoet bal, was deze ontknoping teleurstellend. Trainer Piet de Visser vertolkte na de wedstrijd, de lendenen omgord met een handdoek, tegenover zijn vroegere leer meester Bill Thompson die teleurstel ling. „Het is toch wel triest dat we op deze wijze moesten verliezen. Diverse malen waren we dichtbij een doelpunt. Alle kansen werden om zeep geholpen en dan ga je tenslotte de boot in door zo'n mazzel doelpunt". Schotse Bill haalde zijn schouders op, terwijl hij zei, dat het spel dat deze mid dag was gespeeld niet ten onrechte de Jan Fransz benut een penalty voor Blauw Wit. RCH-doelman Bes in zet bleef echter uiteindelijk toch overeind en met hem RCH. naam voetbal draagt en dat daarbij ook gelukkige overwinningen twee punten opleveren. Geheel ongelijk had Piet de Visser niet. DFC kreeg meer mogelijkheden tot scoren dan Haarlem. De van Velox over genomen Luxemburger Klein toonde zich echter een meester in het missen van de doelrijpe kansen. De opbouw van de Haarlemmers was stukken beter dan die van de Dordtena- ren. Zodra de bal echter in de voorhoede belandde bleek overduidelijk dat Haar lem nog niet over een echte aanval be schikte. Van de aangetrokkenen „kanon nen" stond er slechts één in het veld: Henny van Nee. De overige twee Niels Holmström en Gerrie de Goede zijn nog altijd geblesseerd. Op hen heeft Bill Thompson zijn hoop gevestigd. Holmström (hij blesseerde zijn knie; red), begint deze week weer te trainen. Ik hoop hem in twee, misschien drie we ken weer in zo'n goede conditie te heb ben gebracht dat hij mee kan doen". Zonder die voorhoede maakte Haar lem in Dordt helemaal niets klaar. Slechts een tweetal vrije schoppen van de voet van Hennie van Nee, even bui ten het strafschopgebied genomen sticht ten enige verwarring in de lang niet hechte verdediging van DFC. De samen werking tussen Cees de Wolf en Van Nee vlotte helemaal niet. Een goede een twee combinatie werd, ondanks diverse probeersels, niet in elkaar gespijkerd. Cees de Wolf: „Ik speel helemaal niet graag in de spits. Het moest nu omdat De Goede en Holmström geblesseerd UM zijn. Ik heb me rot gelopen. De harde wind maakte het echter onmogelijk een bal goed te spelen en bovendien geloof ik dat de conditie van Hennie van Nee nog niet honderd percent is. Hij is te langzaam". Bij DFC moest het raffinement komen van de veteraan Frans Bouwmeester. Opgesteld als rechtsbuiten zwierf hij over het gehele veld en bood hij zijn diensten aan waar dat noodzakelijk was. Piet de Visser: „Geweldig hè als zo'n jongen nog voetbalt. Ze zeggen wel te gen me: waarom stel je zo'n ouwe ke rel op. Nou vanmiddag hebben ze het kunnen zien, omdat hij altijd bereikbaar is en omdat hij de passes geeft waar door er gaten in de verdediging van de tegenstander vallen". Ook Bouwmeester, hoewel stammend uit een slopersfamilie, kon echter geen ijzer met handen breken. Van zijn ge- truct voetbal werd slechts gedeeltelijk door DFC geprofiteerd en als dan één van zijn slimme passjes toch nog in de spits belandde stond er .Klein, die alles verknoeide. Het doelpunt van Cees de Wolf kwam voor de bijna drieduizend bezoekers als een verlossing. De linksback Koopman van Haarlem hield aan dit onbenullige duel behalve de winstpremie ook een waarschuwing over. Scheidsrechter Korver bestrafte hem omdat hij zich, aldus de arbiter, be moeide met de leiding van de wedstrijd. Koopman wist van de prins geen kwaad. „Ik heb helemaal niets gezegd. Toen hij floot en mij bij zich riep zei ik: „Wat ga je nou maken. Ik deed geen mond open. Bouwmeester wil desgewenst als getuige voor me optreden. Veel hinder zullen Haarlem en Koop man van de waarschuwing niet onder vinden. Pas als Koopman nog tweemaal over de schreef gaat volgt een straf. RIO DE JANEIRO. Joao Havelan- ge, voorzitter van de Braziliaanse voet balbond heeft in een interview in het Braziliaanse dagblad Jornal do Brasil gezegd dat hij en met hem de Brazili aanse voetbalbond voorstander is van het toelaten van 24 landen tot het vol gende eindtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. „Wanneer men 24 landen toelaat en de ploegen daarna in twee groepen van twaalf laat spelen, voorkomt men bovendien dat een neder laag voor een ploeg fataal is. Bij toela ting van 24 landen zorgt men er ook voor dat een aantal sterke voetbalnaties niet al in de kwalificatietoernooien sneuvelt", vond Havelange. De heer Havelange maakte verder bekend dat in het Olym pische jaar 1972 een groot landentoer- nooi in Brazilië zal worden georgani seerd om de bevrijdingsbeker. Voor dit toernooi zullen zestien landen worden uitgenodigd, negen uit Zuid-Amerika, Mexico, vier landen uit West-Europa en twee uit Oost-Europa.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13