Vergeten groepherdenkt capitulatie van Japan ONTROEREND WEERZIEN IN DEN HAAG Passagier stak taxichauffeur met mes in rug In zijn herdenkingsrede zei prof. dr „Nieuw Links doodgraver van PvdA" Inbreker dood na sprong van 12 meter Basis AOW/AWW tot minimumloon optrekken Progressief Alternatief opvolger van PAK Twee meisjes bij oversteken gedood Buitenlanders voor diefstal in arrest Pensioenvoorstellen D'66 Kamerlid wil proefproces over dichte zwembaden Burgemeester van Gorinchem wordt kort gehouden Samenwerking met VVD verworpen Veel slachtoffers in verkeer Postbestelling als in 1870 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 (Van onze correspondent) DEN HAAG Ontroerd door herinneringen, opgeroepen door ontmoe tingen na jaren, de sprekers onderbrekend met applaus en gejuich hebben zaterdag rond het middaguur ongeveer 10.000 mensen op het parkeerterrein van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag de capitulatie van Japan herdacht. Dader gevlucht Ver get en groep Prof. Steenkamp KVP Belgisch jacht vergaan Feest „Tante Truus die tijdens de oorlog in Bandoeng een gaarkeuken leid de, had voor de duizenden oud-Indischgasten die in Den Haag de capitu latie van Japan herdachten, weer haar befaamde nasi rames klaarge maakt. Ook de koningin nuttigde met veel smaak haar portie tijdens een geanimeerd gesprek met „Tante Truus". IN AMSTERDAM Mensen, die samen het leed van de Jappenkampen hadden doorgemaakt, ontmoetten elkaar na een kwarteeuw In de gangen van het stampvolle congresgebouw of daar buiten. Uren voordat de officiële plechtigheden begonnen, waren de zesduizend zit plaatsen buiten al bezet. De overigen moesten staan, anderhalf uur lang. Toen koningin Juliana, prinses Beatrix, J prins Claus en oud-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer en zijn echtgenote het terrein betra den, werd hun een ovatie gebracht. I van de ministers Witteveen, Klompé een nationaal karakter had gekregen. De straks te herdenken doden zuilen geen I vergeten doden meer zijn", zei hij. Op zijn verzoek betraden de oud-gou verneur-generaal en mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer-Marbiurg het podium. Ir. Vrijburg memoreerde, De voorzitter van het „Comité 15 augus- dat zij vrijwillig de krijgsgevangenschap tus 1970", ir .G. S. Vrijburg, dankte de hadden verkozen boven een uitwijken naar koningin „uit naam van allen die ginds veiliger oorden. Hij bood als dank daar- achterbleven" voor haar komst. Hij zei voor een porseleinen herinneringsbord ook dat de herdenking door de komst aan. Zichtbaar ontroerd sprak jhr. van Starkenborgh Stachouwer over de lots verbondenheid van de mensen in Neder lands Indië, welke een saamhorigheid schiep waardoor het mogelijk werd het leed van de Japanse bezetting te dragen dat ieder afzonderlijk niet had kunnen 1 dragen. J. Brugmans «dat men in Nederland „zo weinig weet van wat zich in Nederlands- Indië en in de Pacific heeft afgespeeld. „We waren in zeker opzicht een ver geten groep. Het heeft jaren moeten du ren voor een verzuim werd goedgemaakt met de plaatsing van een twaalfde urn in het monument op de Dam. Dat dit zo laat gebeurde heeft ons pijn gedaan. Maar het is typerend". Prof. Brugmans stelde, dat het verzet in Nederlands-Indië destijds de opmars van de Japanners zo heeft vertraagd, dat Australië vrij bleef. De moed, die de vrouwen in de kampen hebben be toond, vond hij aanleiding genoeg om siotervaart, waar hij werd opge- I woorden als manmoedig en mannenmoed Zijn toestand was niet ernstig, uit het woordenboek te schrappen. A_ I Prof. Brugmans wilde de oorlog in bloedverlies werd" voorkomenT Onderwël I niet zien als ee" Aatfe naar het ziekenhuis had hij via zijn mob® J'TT lofoon de politie en collega's op de hoogte -Nederland staat als koloniale gebracht, zodat zeer snel na de aanslag d„eonbevlekt een grootscheepse speurtocht op gang blazoen zei hij. Men moet de gebeurte- kwam. De dader bleef echter spoorloos. nisse" beoordelen naar de maatstaven Chauffeur Wijnberg heeft vaak actie I van i waarln zij plaatshadden. gevoerd tegen snorders, maar dat het een Ds. G. van Duinen, die in Nederlands- wraakneming van die zijde zou zijn noemt Indië kamppredikant is geweest, memo de recherche een ver7insel I (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse re cherche zoekt een 39-jarige Amsterdam mer, die door de 55-jarige taxichauffeur J. Wijnberg op grond van foto's is aange wezen als de man die hem zaterdagavond negen messteken heeft toegebracht. Tijdens een nachtelijke taxirit werd de taxichauffeur gedwongen te stoppen, waar na hij negen keer met een mes in zijn rug werd gestoken. De dader vluchtte in de bosjes van het Eendrachtspark. De chauffeur reed naar het Lucaszieken- huis in Slotervaart, waar hij werd opge nomen. Zijn toestand was niet ernstig, daar hij na de aanslag zijn rug stevig te gen de leuning gedrukt hield, zodat ernstig HILVERSUM. „Nieuw Links wordt de doodgraver van de Partij van de Ar beid". Dat is de mening van prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, Eerste-Kamerlid van de K.V.P. en mede-samensteller van het ontwerpkernprogramma K.V.P. HU zei dit in „Echo", de actualiteitenrubriek van de KRO-radio. Hij voegde eraan toe, deze ontwikkeling te betreuren, omdat Neder land naar zijn oordeel een constructieve P.v.d.A. nodig heeft. „Maar als de ontwikkeling zo doorgaat als thans blijft de P.v.d.A. buiten spel en het is duidelijk gebleken, dat oppositie niet betaalt. Je moet in de regering zitten en invloed op het beleid kunnen uitoefe nen. De K.V.P. heeft nu een ieuw kern programma en aan de andere kant ligt er de anti-K.V.P.-motie van de P.v.d.A. Nu is het woord aan de P.v.d.A.", aldus prof. Steenkamp. AMSTERDAM. Een 20-jarige Alk- maarse bouwvakarbeider die in de nacht van zaterdag op zondag met twee stad genoten betrapt werd bp 'n inbraak in een woning aan de Keizersgracht in Amster dam, is bij zijn vlucht voor de politie van een plat 12 meter naar beneden ge sprongen. Hij werd zo ernstig gewond dat hij zondag in het ziekenhuis is over leden. Tezamen met een 19-jarige plaatwer ker sprong hij naar beneden, waarbij zij zich in het donker in de afstand vergisten en op een twaalf meter lager liggend dak terecht kwamen. De Alkmaarder viel op zijn hoofd. De plaatwerker kon na be handeling in het ziekenhuis naar het po litiebureau worden overgebracht. Zijn 21- jarige broer werd door de politie ter plaatse gearresteerd. De buit van de inbraak bedroeg 1900. BRESKENS. Zondag is drie mijl ten noordwesten van de Noord-Hinder een Belgisch jacht door het stormachti ge weer vergaan. De vier opvarenden, drie mannen en een vrouw werden opge pikt door een Duits kustvaartuig, dat de vuurpijlen van het jacht had waargeno men. Burgemeester. Tot burgemeester van de gemeenten Groot-Ammers, Langerak en Nieuwpoort is benoemd de heer H. Boer, secretaris der gemeente Heusden. Hij is 32 jaar, Nederlands Hervormd en lid van de ARP. (Van onze redactie economie) HAARLEM De basisvoorziening AOW/A WW moet worden opgetrokken tot het niveau van het besteedbaar minimumloon. Dit minimuminkomen moet z«n een so ciale voorziening, gefinancierd uit de algemene middelen (omslagstelsel). De tegen woordige AOW-premie moet worden opgenomen in de loon- en inkomstenbelasting. Verzorging van bejaarden door derden (bejaardentehuis) zal evenzeer als verzorging van niet-bejaarden (kraamkliniek en sanatorium) door middel van de ziektekosten verzekering moeten lopen voorzover uit de AOW-uitkering de kosten niet kunnen worden betaald. Ir tv, reerde onder andere de grote hulpvaar digheid in de kampen, waar iedereen on geacht geloof, ras, rang bereid was de ander te helpen. Tij«dens twee minuten stilte werden de vlaggen van Nederland, de VS, Groot- Brittannië, Australië en Nieuw Zeeland, die halfstok hadden gehangen, gehesen. Met het zingen vna het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus werd de offi ciële herdenking afgesloten (Van onze correspondent) DEN HAAG. Tweede-Kamerlid drs. J. wil via vragen aan minister Polak van Justitie een proefproces over het op zondag gesloten houden van een zwem Na het officiële gedeelte werd feeste lijk de bevrijding van Nederlands-Indië imau. weeae-ixameniu ars. j. i gevierd. Er was een massale nasi-ra- Van den Doel (P.v.d.A.) uit Apeldoorn I mes-maaltijd en de koningin liet haar - - I bord even in de steek om met Tante Truus, de „uitvindster" en kookster van de nasi rames, en haar man, „Paatje" Van der Capelle, een praatje te maken. Duizenden mensen haalden ondertussen herinneringen op over de goede en minder goede tijden in Nederlands-Indië.En na de maaltijd begon in alle zalen van het ge bouw een feestprogramma, dat tot laat in de avond duurde, slechts onderbroken door de opening van de Pasar Baru in het Statenkwartier. Op deze Pasar Baru die tot en met woensdag zal duren, heb ben winkeliers in deze anderhalve km.- lange winkelstraat stalletjes ingericht met Indische lekkernijen en Oosterse artikelen. De etalages zijn versierd met Oosterse kunstvoorwerpen en er staan fcrt°'s en schilderijen uit Nederlands-In dië. Er treden muziekgroepen op en er rijden betjaks, driewielige fietstaxi's. Dit stelt de sociaal-economische werk groep van D'66 voor in een pas versche nen rapport „Pensioenvoorziening in Ne derland". Voor pensioenuitkeringen bo ven het AOW/AWW-niveau moet een algemeen verplichting tot sparen wor den ingevoerd, zo zegt het rapport. De GORINCHEM. De drie fracties van de K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P., die de nieuwe wethouderszetels van Gorinchem zullen bezetten, hebben in een nota strin gente gedragsregels opgesteld over de houding van de raad tegenover burge meester Van Rappard. Aan burgemeester Van Rappard zal geen portefeuille worden toegedeeld, om dat „mede ter continuering van het beleid de verantwoordelijkheid voor alle porte feuilles in handen gelegd zal worden van hen die de politieke verantwoordelijkheid dragen, te weten de wethouders. Hierbij zijn uiteraard uitgeoznderd de aan de bur gemeester in zijn kwaliteit opgedragen bevoegdheden en verantwoordelijkheden, aldus de nota. Ook wil men de gezaghebbende stem van de burgemeester, die volgend jaar 1 augustus met pensioen gaat, in de ko mende raadsperiode minder doen klin ken. Als burgemeester Van Rappard een minderheidsstandpunt inneemt zal, nadat hij voldoende gelegenheid heeft gehad zijn visie op de vergadering van B. en W. ter kennis van de wethouders te brengen, niet langdurig worden gediscussieerd. Na de stemming zal discussie niet opnieuw worden toegelaten. DRS. J. VAN DEN DOEL bad in Doornsdijk (Gld). Dat deelde het Kamerlid zaterdag mee naar aan leiding van een bericht, dat de produ- reur-generaal in Arnhem enkele pro ces-verbalen heeft laten seponeren, die door de rijkspolitie waren opgemaakt tegen een aantal krakers van het zwem bad. Zoals gemeld is wordt het zwembad se dert enkele maanden elke zondag ge kraakt. Met name de SGP'ers in de gemeenteraad zijn sterk gekant tegen I het openstellen van het bad op zondag. I „Progressief Alternatief" wil zich De procureur-generaal meent echter I richten tot personen, groepen en partij dat het gemeentelijk verbod in strijd Ien d'e streven naar een fundamentele is met artikel 7 van de Zondagswet, verandering in onze samenleving, met waarbij bepaald wordt dat sport op I name in het sociaal-economische vlak, zondag niet verboden mag worden. actieve vredespolitiek en de conjunc Drs. Van den Doel zei minister Polak tuurpolitiek. De groep wil voor de ko van Justitie te vragen hem te laten be- mende verkiezingen ook een duidelijke keuren als hij zondag zal meedoen bij uitspraak ten aanzien van samenwer- het kraken van het bad. Als dan in king tussen partijen. Dit moeten wat de een proces eveneens mocht blijken dat groep noemt progressieve partijen zijn. de gemeentelijke bepalingen van Doorn- I Een samenwerking met een behouden- spijk in strijd is met de Zondagswet, de groep als de V.V.D. wordt dan ook dan wil het Kamerlid daarmee aan mi- nu al verworpen. nister Beernink van Binnenlandse Zake De ledeh van de groep hebben zich tot laten zien, dat gemeentelijke bepalin- taak gesteld hun denkbeelden op alle mo gen over het gesloten houden van zwem- gelijke manieren bekendheid te geven baden op zondag in strijd zijn met de Men streeft dan ook het vormen van een Zondagswet. kernprogramma tussen verscheidene (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT Na het nu toch wel definitief overlijden van het PAK (Progres sief Akkoord) is zaterdag een nieuwe poging gedaan te komen tot bundeling van de progressieve krachten in de Nederlandse politiek. In Amersfoort hebben leden van PvdA, PPR, PSP en D'66 besloten tot een actie onder de naam „Progressief Alterna tief De groep heeft voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen een aantal doel stellingen geformuleerd, waaronder het opstellen van een alternatief regeringsbeleid tegenover het beleid van het huidige kabinet. progressieve partijen na. Ook wil men komen tot' het opstellen van een alterna tief regeringsprogram, een alternatief kabinet en het verbieden van verschil lende lijsten bij de verkiezingen. De ideeën van de groep „Progressief Alternatief" 1 zouden op zeer korte ter mijn in de politieke partijen ter discus sie moeten worden gesteld zodat ze bij de komende verkiezingscongressen onder werp van debat kunnen uitmaken. Een actiecomité zal deze zake voorbereiden en tevens lijsten opstellen van personen die achter deze plannen staan Sympa thisanten en actrtveljngen zijn a' '""'von den in Amersfoort. Amsterdam, Arn hem, Breda, Eemnes, Hilversum en Le lystad. AMERSFOORT Vanmorgen zUn omstreeks acht uur op de weg naar Amersfoort in Leusden twee kinderen om het leven gekomen. De meisjes MarUke van Dam en Marjan Blankenstün, respectievelük 8 en 7 jaar uit Leusden, stonden op de school bus te wachten. Toen deze arriveerde staken z« plotseling de weg over en werden aangereden door een personenauto. De twee meisjes waren op slag dood. BRUMMEN. Zaterdagavond is een moeder met haar 3-jarig zoontje uit Brummen in het Apeldoorns-Dierense kanaal verdronken toen de auto waar in zij zaten in het water reed. De echt genoot, die chauffeerde, kon zich red den. COEVORDEN. In het ziekenhuis in het Westduitse Nordhorn zijn dit week einde overleden de 32-jarige B. Krui- ze uit Buinen en de 31-jarige J. Elter uit Groningen. Vorige week raakten ze ernstig gewond, toen ze met een per sonenauto tegen een tractor botsten nabij Emlichheim. ROTTERDAM. In Rotterdam heeft een 20-jarige pijpfitter uit deze stad zater dagnacht onder invloed een dodelijk ongeluk veroorzaakt. De pijpfitter reed met zijn auto frontaal tegen een andere wagen, bestuurd door een 29-jarige ambtenaar. Diens echtgenote, de 28-ja rige mevrouw P. B. van Oosterum- Pronk was op slag dood. TERSCHELLING. Op Terschelling zijn in de nacht van zaterdag op zondag een bromfietser en zijn duopassagiere verongelukt. De bromfietser, de acht tienjarige J. S. Slager uit Beetster- zwaag, botste frontaal op een auto. Hij overleed ter plaatse. Zijn duo passagiere, de 23-jarige mej. M J. Plug uit Haarlem, overleed later in een ziekenhuis. SPAUBEEK. De 66-jarige J. A. Speet- jens uit Spaubeek is zaterdag in Spau- beek met zijn bromfiets tegen een mo torrijder gebotst. De heer Speetjens kwam om het leven. DALERPEEL. De 18-jarige S. Snippe uit Dalerpeel is zaterdag dodelijk ge wond toen hij met zijn brommer tegen een tractor reed. GELEEN. In het ziekenhuis in Geleen is in de nacht van zaterdag op zondag het 14-jarige meisje A. Claessen uit Meers-Elslo overleden. Het meisje reed zaterdagavond in Urmond met een bromfiets tegen een busje. BAARN. Op zijn boomkwekerij in Baarn is zaterdag de 58-jarige kweker J. G. van Dijk uit Laren onder zijn eigen tractor gevallen en omgekomen. HENNAARDERDEEL. Zaterdag is de 18-jarige D. Draaisma uit Sneek aan de gevolgen van een ongeval overleden Vrijdagavond verloor hij in Hen na ar- deradeel in een bocht de macht over het stuur van zijn auto en reed tegen een boom. TERHEIJDEN. De 24-jarige J. C. Rom- bouts uit Breda is zaterdag door onbe kende orzaak met zijn auto in Ter hei j den van de weg geraakt en tegen een gevel gebotst. Hij verloor daarbi; het leven. BEUNINGEN. De 14-jarige scholier H. P. W. Swerts uit Wychen is zondag, toen hij met een vriend op de Wilhel- minalaan in Beuningen fietste, aange reden door een achterop komende auto. Hij kwam om. MAARHEEZE. Zaterdag is de 31-jarige vrachtwagenchauffeur M. Hendriks uit Budel op de vuilnisstortplaats bij Maarheeze bekneld geraakt tussen de cabine van zijn vrachtauto en een con tainer en daarbij om het leven ge komen. WIERINGERMEER. Vrijdagavond ver loor in Wieringerwerf de 68-jarige landbouwer J. P. Willemse uit Wierin gerwerf het leven toen hij met zijn auto de weg overstak. Een auto die aan het inhalen was boorde zich in de wagen van de heer Willemse. DORDRECHT. Een overstekende hond heeft zondagmiddag op de rijksweg bij Dordrecht een verkeersongeluk me. één dode en vijf ernstig gewonden veroor zaakt. Toen de 46-jarige heer R. van Rossem uit Tilburg een overstekende hond trachtte te ontwijken, kantelde zijn auto en schoof op de zijkant in een sloot. De 45-jarige mevrouw M. van Rossem-Polak werd dodelijk gewond. Haar man en vier kin deren van 17, 16, 11 en 7 jaar, werden ernstig gewond. BAARLE NASSAU. In Baarle Nas sau is gisteren herdacht dat honderd jaar geleden de post uit het toen bele gerde Parijs met een luchtballon naar Nederland werd gezonden. Er werd een gevelsteen in het gemeentehuis onthuld en drie grote ballons stegen op met to taal 20.000 van een speciaal stempel voorziene brieven en onder andere de burgemeester, een oud-burgemeester van Baarle Nassau en een lid van de Postdirectie uit Den Raag aan boord De ballons daalden bij Tilburg, Moer gestel en Berkel-Enschot. uitkeringen zijn volgens de objectieve levensverzekeringsdeskundigen methoden van het kapitaaldekkingstelsel gekop peld aan de individueel geregistreerde besparingen. De overheid moet haar pensioenver plichtingen voor eigen werknemers en politici onderbrengen bij een herzien Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds, waar bij desgewenst iedere Nederlander voor dezelfde prijs dezelfde aanspraken kan krijgen als eenambtenaar of politicus, aldus D'66. Daarmee wil zij de onrecht vaardigheid wegnemen, die er thans be staat in de pensioenvoorzieningen tussen ambtenaren en niet-ambtenaren, dit is wel en niet welvaartsvast. Het rapport somt enkele factoren op, die aantonen dat de huidige regeling te kort schiet. Dat zijn: de onbevredigende financiële positie van vele huidige be jaarden; de onvoldoende nationale be sparingen; de noodzaak tot herziening van vermogensverdeling, waarbij onder vermogen zowel een aanspraak op ar beidsloos inkomen als een hoeveelheid economische macht wordt verstaan; de volstrekte uitholling van de bedoeling der loon- en inkomstenbelasting als instru ment voor inkomensherverdeling, van meer- naar minder-draagkrachtigen (on zichtbare feitelijke omgekeerde inko mensoverdrachten onder de naam pen sioenpremie); de moderne horigheid van werknemers door binding aan het be drijf via pensioenregelingen (mobili- teitsbelemmering)de noodzaak om de met-rijken te beschermen, zowel tegen uitbuiting van hun geneigdheid om ook zelf nog wat voor de toekomst te zorgen als tegen de rechtstreekse of indirecte dwang om de juridische eigendom van het spaargeld aan door machtsgroepe ringen aangewezen beheerders af te staan. Tenslotte de toenemende weer stand oproepende, principiële privileges voor politici en ambtenaren op pensioen- gebied, niet te verwarren met de rela tief goede pensioenen voor ambtenaren omdat die een relatief groot deel van de loonkosten bestemmen vóór pensioenre servering,' aldus D'66. 4 AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft dit weekeinde een 16- en een 21-jarige Duitser aangehouden die in een winkel drie kratten met flessen frisdrank hadden gestolen. De gestolen waar werd op straat uitgevent. Voorts werden een 19-jarige Parijzenaar en een 18-jarige Leuvenaar aangehouden onder verden king van een diefstal van schoudertassen en wat snuisterijen uit een warenhuis. Voorts arresteerde de politie bij het kos misch ontspanningscentrum „Fanta- s'°een ^-jarige scholier, die LSD en hasjiesj in zijn bezit had. In de binnenstad hield de politie een 17-jarige Oostenrijker aan, eveneens voor het bezit voor verdovende middelen. Ver der werd nog de 18-jarige jongeman ver dacht van diefstal van een kleedje uit een winkel gearresteerd. Toen twee agenten de knaap aanhielden, trok deze ineens een pistool. Dit was volgens de jonge man, niet bedoeld als een bedreiging van de agenten. Hij wilde het ois'ool dat hij zei te hebben gevonden aan de politie af te geven De aangehouden buitenlanders zijn aan de vreemdelingendienst overge geven.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2