VAN DAG TOT DAG Minister Laird gaat niet in op Israëlische klachten Overstromingen verbreken de spanning in Noord-Ierland Dajan op ziekenbezoek Vijf jaar voor doden vrouwen en kinderen Wankele situatie Midden'Oo stee Premier Golda Meir: „Duidelijke bewijzen" Paus Paulus tegen het nudisme Uruguay wil bijeenkomst van OAS Bomaanslag in Londen Duur hondegraf Israel gaat Algerijnen vrijlaten Soeharto zal strijd tegen corruptie leiden commentaar op actuele zaken POLITIEKE CRISIS NAAR NIEUW HOOGTEPUNT Japan herdacht drie miljoen doden v. AMERIKAANSE MARINIER VOOR DOODSLAG VEROORDEELD Nieuwe Russische onderhandelaar in Peking Onenigheid over affaire Moore MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 3 Afwijzing (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Noord-Ierland is gedurende het weekeinde als gevolg van een twaalf uur aanhoudende regen door een overstromingsramp geteisterd. Het ergste was de toestand in Belfast, waar tientallen wegen soms meer dan een meter blank kwamen te staan. In honderden woningen is het water binnengedrongen en duizenden kunnen hun huizen niet uit. Er zijn ernstige elektriciteitsstoornissen en 12.000 telefoons raakten buiten werking. IRA Faulkner Tupamaros dreigt met nieuwe executie Twee zwaar gewonden mwêmwim Nigeria gaat rovers executeren De kans op een spoedig begin van de onderhandelingen over een vergelijk in het Midden-Oosten is belangrijk slechter geworden door de impasse, die nu tussen Tel Aviv en Washington dreigt te ont staan over het uitblijven van Amerikaan se reacties op de door Israel gemelde Egyptische bestandsschendingen. In de Verenigde Staten overheerst dui delijk het besef, dat de situatie op dit ogenblik moet worden uitgebuit ten bate van een spoedig beginnend onderhande- lingsgesprek, en dat te veel aandacht voor of te krachtige reactie op bestandsschen dingen de hele toestand weer zouden kun nen vergallen. De troebelen in het Arabische kamp tussen Palestijnse verzetsorganisaties en de Jordaanse regering wijzen erop, dat daar een felle woordenstrijd wordt gele verd op het mogelijke uitgangspunt van eventuele onderhandelingen, terwijl ook in Israëlische politieke gelederen geen overeenstemming bestaat over de vraag, tot hoever de Israëlische toegevendheid zich zal moeten uitstrekken als het gaat om inwilliging van conditionele eisen voor een vredesgesprek. In feite worste len beide partijen met hun eigen extre mistische kern. De Arabische partij kan de Palestijnse extremisten moeilijk on der controle krijgen, in Israel is het zio nisme het symbool van totale onverzoen lijkheid. De enig denkbare stabiele oplos sing voor het conflict, namelijk de erken ning van zowel de Israëlische als de Pa lestijnse staat, die samen in het besef van een Semitische verwantschap zouden moe ten komen tot een vreedzaam samenle ven, zal onbereikbaar blijven indien de extremistische denkbeelden aan beide kanten de overhand zouden krijgen. De grote vrees van Washington en Moskou bestaat in de bijna onvermijde lijke verwachting dat een eventueel op nieuw uitbreken van de gevechten gro tere en niet meer te beteugelen slachtin gen zou veroorzaken, waarin zij buiten hun wil zouden worden meegesleurd. Dit gevaar is in zekere zin door Moskou zelf versterkt, omdat het aan Egypte wapens heeft geleverd die een nieuwe oorlog het aspect van een grote oorlog zouden ge ven: raketten, lange-afstandsbommenwer- pers en afweerraketinstallaties. Er is geen zekerheid over de vraag, of Israel over atoomwapenen beschikt, maar men kan ervan overtuigd zijn dat ook zonder die superwapenen de Israëlische militaire verrichtingen in een eventuele nieuwe oorlog indrukwekkend zullen zijn. Er is alles aan gelegen de thans geldende wa penstilstandsperiode nuttig en doelmatig te gebruiken. Vandaar dat men probeert de bestandsschendingen „weg te wuiven" en snel naar begin van de onderhande lingen te manoeuvreren. Als Israel echter in deze schendingen een typisch Egypti sche methode bespeurt tot versterking van de omsingelingsbases, zal het zich verplicht voelen een ontijdig eind aan de wapenstilstand te maken. Dan zou iedere hoop op een vergelijk zijn vervlogen en een internationalisatie van het conflict niet meer te voorkomen zijn. WASHINGTON (Keuter, AP en DPA) De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft gis teren gezegd dat het onmogelijk is de Israëlische klachten, dat de Sovjet- Unie en Egypte het hestand in het Midden-Oosten hebben geschonden, als juist of onjuist te bestempelen. Laird deed een beroep op de partijen de discussie over deze kwestie te sta ken en met onderhandelingen te be ginnen. Israel neemt het gebeurde „zeer ernstig" op. Premier Golda Meïr zei gisteravond over duidelijke bewijzen te beschikken dat Egypte het bestand heeft geschon den door de raketinstallaties dichter naar het Suez-kanaal te verplaatsen. „Israël zou het Amerikaanse plan niet hebben aanvaard als het geweten had dat het eerste resultaat van het bestand een aanzienlijke verzwakking zou beteke nen van zijn militaire positie", aldus me vrouw Meïr. Volgens diplomaten in Caïro heeft Egypte de raketinstallaties wel ver plaatst, maar dit zou enige uren vóór het ingaan van het bestand, onder dek king van artillerievuur zijn gebeurd. De Amerikaanse inlichtingendienst zou tot dezelfde slotsom zijn gekomen. Daarom zou Israel geen steun van de VS hebben gekregen bij zijn klachten. Egypte is niet van plan te antwoorden op Israëlische besehuldigingen over ra ketverplaatsingen. Dit is gisteren offici eel in Caïro bekend gemaakt. Volgens minister Laird zijn er geen schendingen van het bestand door Egyp te geweest sinds de VS controle uitoefe nen. Dit is ongeveer 24 uur na het in gaan van het bestand het geval geweest. Het staakt-het-vuren werd op 7 augus tus om 23.00 uur van kracht. Lairds uitspraak komt neer op een Ook de Falls Koad en andere straten die door de jarenlange onlusten wereldbe kendheid hebben gekregen, zijn door het noodweer getroffen. Deze ramp had ech ter zijn goede kanten, want de te hulp snellende Britse militairen die kort te voren nog met vijandigheid werden be jegend, werden met open armen verwel komd toen ze de benarde bewoners melk en ander voedsel kwamen brengen. De soldaten moesten vaak tot hun middel door het water waden. Op sommige plaatsen werd het water door overgelopen riolen verontreinigd. Het was ook een opluchting waar te nemen dat de mensen ongeacht hun geloofsovertui ging elkaar hielpen. Het was treffend ge noeg een jaar geleden, dat de thans onder gelopen buurten in vlammen opgingen toen de furie van het oproer daar los barste en dezelfde militairen naar Noord- Ierland werden gezonden om verder ge weld en een burgeroorlog te voorkomen. Overigens duurt de politieke crisis voort ondanks het feit dat de regering-Chiches- ter Clark zich voorlopig heeft kunnen staande houden. Het was zaterdag een dramatische maatregel dat Sir Arthur Young de Londense politie-commandant die op last van de Britse regering het po- litie-apparaat in Ulster heeft gereorgani seerd en daarvan op het ogenblik aan het hoofd staat, zich gedwongen achtte poli tiek stelling te nemen tegen William Craig, CASTELGANDOLFO (DPA en AFP) Paus Paulus heeft zich gisteren in een toe spraak tot pelgrims in zjjn buitenverblijf ln Castelgandolfo fel gekeerd tegen het nudisme en de verheerlijking van het lichaam. Hij hekelde „het nudisme, de overspan nen erotiek, de vrije liefde en de poging om in het leven aan het lichaam de hoog ste voorrang te geven, omdat de mens zich daardoor steeds meer en vrijwel ongelimi teerd verlaagt". In dit verband, aldus paus Paulus, is het dan ook niet verrassend dat „het egoïsme, de misdadigheid en het ge bruik van verdovende middelen de boven toon gaan voeren in het leven en uit groeien tot een epidemie die de maat schappij aantast en het leven verlaagt en triest maakt". Paus Paulus sprak de hoop uit dat de nieuwe generatie zich van deze levenswijze zal afkeren en het besef krijgt dat het christendom de onderwerping van het lichaam aan de geest eist. de aanvoerder van de Unionistische rechtse revolte die felle kritiek op Young heeft uitgeoefend en zijn vervanging 'eist omdat hij te zacht tegen de ordeverstoorders zou optreden. Volgens Craig, de stem van de protestantse extremisten, zou het Youngs schuld zijn dat het publiek alle vertrouwen in de gezagsdragers heeft verloren. Craig wil de politie bewapenen en de gehate vrijwillige reservepolitie, die thans is gezuiverd en onder het Britse leger res sorteert, in de oude vorm van de B-spe- cials herstellen. Young betoogt met klem dat de bevol king en ook de politie zelf tegen het dra gen van wapens is en dat de onlusten juist het gevolg zijn van de angst voor de terugkeer naar de oude toestand. Youngs opmerking slaat op het verzet in de katholieke wjjken dat de laatste we ken zo ernstig is verscherpt. Infiltratie van het IRA, het ondergronds Ierse Republi keinse Leger, speelt hierbij ongetwijfeld een rol. Uit een BBC-televisiefilm is ge bleken dat jongens uit de achterbuurten van Belfast in een kamp even over de grens in de Ierse republiek wordt geleerd hoe met wapens en springstof om te gaan. Het IRA werkt op de militante protes tanten als een rode lap op een stier en zij vormt het hoofdmotief van de agitatie te gen de regering-Chichester Clark die voor de rampzalige situatie verantwoordelijk wordt gesteld. Volgens de optimisten zal de regering het hoogstens misschien nog twee maanden kunnen volhouden. Gewapende rechercheurs van Scotland Yard hebben ook gedurende het weekein de in zuid-Londen hun razzia's voortgezet en explosieven die zonder twijfel bestemd waren voor het IRA in beslag genomen. De beide topleiders van de IRA in Enge land werden gearresteerd. Het zijn het 40-jarige hoofd van de Britse afdeling van de IRA en zijn plaatsvervanger. Beide mannen waren naar Engeland gestuurd om leden voor de illegale organisatie te recruteren en een massale terreurcam- pagne voor te bereiden. Scotland Yard weet nog niet of de in beslag genomen springstoffen uitsluitend voor Ulster wa ren bestemd of ook voor het plegen van gewelddaden in Engeland zelf. In het ver leden heeft het IRA zich daar herhaaldelijk aan schuldig gemaakt. Tegen zes van de negen mensen die zijn gearresteerd, is wegens het bezitten van explosieven een aanklacht ingediend. Aangezien de rechtervleugel van de unionistische partij schijnt te beseffen dat een regering onder William Craig geroyeerd als lid van de unionistische fractie maar nog altijd kandidaat van zijn kieskring tot ongekende uitbarstingen zal leiden en zo goed als zeker tot over neming van de macht door Londen, speelt men thans in rechtse kringen met de ge dachte om Brian Faulkner, verreweg de krachtigste figuur in het tegenwoordige kabinet, eventueel voor de regeringskar te spannen. Het is echter de vraag of Faulk ner die zegt Chichester Clark te steunen, maar vroeger een harde lijn volgde, be reid zou zijn aan de eisen van rechts te voldoen of er aan tegemoet te komen. In de Noord-Ierse politiek is echter alles mo gelijk. Juist het hopeloze gebrek aan lei ding ook van de zijde van de geeste lijkheid heeft er toe geleid dat de arme sloebers onder het mom van godsdienst elkaar te lijf gaan. afwijzen van Israels klacht. De Ameri kaanse minister wilde niet antwoorden op de vraag, of de VS verkenningsvlieg tuigen an het type U-2 gebruiken om de naleving van het bestand te controleren. Wel verzekerde Jrij dat gebruik wordt ge maakt van „de beste middelen die in deze situatie mogelijk zijn". Volgens hem kunnen de VS beter dan Israel ont dekken wat er aan de Egyptische kant van het Suez-kanaal gebeurt. MONTEVIDEO (AFP). Uruguay heeft op een speciale bijeenkomst van de raad van ministers van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) gewaagd om het standpunt van zijn regering uit een te zetten, die weigert te onderhande len over een uitwisseling van politieke gevangenen tegen buitenlanders, die door de Uruguyaanse verzetsbeweging zijn ont voerd. De minister van Buitenlandse Zaken, Jorge Perano, die dit zaterdag bekend maakte, had twee dagen eerder verklaard dat op het westelijk halfrond alle staten, met uitzondering van Brazilië en Colum bia, en in Europa alle landen, behalve Engeland, de Sovjet-Unie en Joego-Sla- vië, de houding van zijn regering steu nen. Intussen zijn twee geestelijken, die vo rige week in Montevideo werden aange houden, omdat zij met een lid van de verzetsorganisatie van de Tupamaros probeerden te onderhandelen over de vrijlating van de ontvoerde buitenlanders op vrije voeten gesteld. Het zijn een pa ter jezuiet en een methodistische predi kant. De Tupamaros stelden zaterdag een nieuw ultimatum. De Braziliaanse rege ring zou van de autoriteiten in Montevi deo de vrijlating van 183 politieke gevan genen moeten eisen, omdat anders de ont voerde Brazilaanse consul Dias Gomide zou worden „terechtgesteld." In de bood schap werd een termijn van 72 uur ge steld. TOKIO. (Reuter) Japan heeft za terdag zijn drie miljoen doden uit de Tweede Wereldoorlog herdacht.De 69-ja- rige keizer Hirohito was aanwezig bij een plechtigheid bij het oorlogsgedenk teken in Tokio. Daar werd één minuut stilte in acht genomen, precies 25 jaar na de mede deling van de keizer dat Japan had ge capituleerd. Dit gebeurde kort nadat Hi- rosjima en Nagasaki door Amerikaanse atoombommen waren verwoest. De Israëlische minister van Defensie yeneraal Mosje Daxjan bracht zaterdag een bezoek aan de gewonde straaljagerpiloot kapitein Yigal Shochat. De vlieger is op 3 augustus boven Egypte neergeschoten en is zaterdag via Cyprus naar Israel teruggebracht. Het internationale Rode Kruis heeft bij zijn terugkeer bemiddeling verleend en ook het vervoer geregeld. Kapitein Shochat, die bij de actie boven Egypte gewond is geraakt, ligt in een ziekenhuis in Tel Aviv. LONDEN (RTR/AFP). Twee jonge lui zijn gisteravond zwaar gewond ge raakt toen in de Londense wijk Soho hun auto in de lucht vloog. De politie denkt aan een bomaanslag. Eerder op de avond was een anoniem telefoontje binnengekomen, dat in de „Empire"-bioscoop een bom was ge plaatst. Een onderzoek leverde echter niets op. Kort daarna ontplofte in de auto die op ongeveer 300 meter van de bioscoop stond, een bom. De politie stelt een onderzoek in naar een mogelijke sa menhang tussen de bommelding en de aanslag. De toestand van de beide jongelui, de circa 20-jarige Barry Burnett en zijn Fin se passagiere Anna Reitter, is zeer ernstig. Voor hun leven wordt gevreesd. Bij de aanslag zijn ook twee voorbijgan gers licht gewond geraakt. De Engelsen zijn zeer aan hun huis dieren verknocht. In St. Bralade. Engeland, heeft de eigenaar van Sooty een kostbaar graf gemaakt voor zijn overleden lievelingshond. Naast de haast 150 werkuren om dit graf te maken, werden er ook nog een paar honderd gulden aan be steed. Het resultaat voor „Onze lieve Sooty" is op bijgaande foto te zien. DA NANG (Reuter) Een jonge Ameri kaanse marinier is zaterdag in Oa Nang tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, na dat hij schuldig was bevonden aan dood slag op vijftien Vietnamese vrouwen en kinderen. De 18-jarige marinier eerste klas Samuel Green uit Cleveland hoorde on bewogen het vonnis aan. De uit vijf leden bestaande Amerikaan se jury had drieëneenhalf uur nodig om Green schuldig te verklaren aan de vijf tien gevallen van doodslag. Over de straf was men het in 25 minuten eens. De mari nier die verklaard had niet schuldig te zijn. had levenslang kunnen krijgen. Hij werd vrijgesproken van een aanklacht, nog een zestiende Vietnamees te hebben ge dood, toen hij als lid van een uit vijf man bestaande patrouille op 19 februari van dit jaar een gehucht op 45 kilometer ten zuidwesten van Da Nang was binnenge trokken. De volgende dag had een tweede pa trouille van Amerikaanse mariniers op aanwijzing van een Vietnamese vrouw in het bewuste dorp de lijken gevonden van elf kinderen en vijf vrouwen. In juni werd de 21-jarige Michael Schwarz, die deel uit maakte van de patrouille van Green, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op twaalf van de slacht offers. Zijn 20-jarige collega Thomas Bovd werd vrijgesproken. De patrouilleleider, de 20-jarige Randell Herrod, moet nog terechtstaan op beschul diging van moord op alle zestien vrouwen en kinderen. Het vijfde lid van de pa trouille, de 19-jarige Michael Krichten. is ontslagen van rechtsvervolging omdat hij zich bereid verklaarde als getuige a charge op te treden tegen zijn collega's. TEL AVIV (AFP). De twee hoogge plaatste Algerijnen die sinds vrijdag in Tel Aviv wordeu vastgehouden, zullen waarschijnlijk op korte termijn worden vrijgelaten. De Israëlische minister van Binnenlandse Zaken ad interim, Gold- schraidt. verklaarde gisteravond in een radiovraaggesprek dat er spoedig een be sluit zal worden genomen. In de eerste officiële Israëlische verkla ring over de aanhouding van majoor Cha- tib Djelloel en Ali Bazlil zei de minister dat Algerije een land is dat zegt in oor log te zijn met Israel. Het was daarom volkomen normaal dat de twee Algerijnen die vrijdag aan boord van een Brits lijn- vliegtuig op de luchthaven van Lydda wa ren aangekomen, werden ondervraagd. „In bepaalde gevallen duurt deze onder vraging zeer kort. maar in andere geval len kan dit enige tijd vergen", aldus Gold- schmidt. Algerije had Engeland verantwoordelijk gesteld voor het gebeurde. De Britse re gering heeft dan ook op vrijlating van de twee Algerijnen aangedrongen. In Israel zelf zouden de meningen onder de Dolitici verdeeld zijn. Terwijl sommigen het tweetal wilden vrijlaten, waren anderen er voorstander van, hen uit te wisselen tegen Israëliërs die in Arabische landen gevangen worden gehouden. LAGOS. (Reuter) Rovers in Nige ria die bij hun optreden wapens gebrui ken, zullen worden geëxecuteerd. Het Nigeriaanse staatshoofd, Gowon, heeft hiertoe een decreet uitgevaardigd. Men wil hiermee bereiken, dat het grote aantal berovingen afneemt. Het decreet voorziet voorts in een minimum straf van 21 jaar gevangenis voor bero vingen zonder geweld. MOSKOU (Reuter) De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Leonid Iljitsjev, de nieuwe onderhande laar bij het overleg met de Chinezen over de grensproblemen, is zaterdag in Peking aangekomen. Een bericht van het Russische persbu reau Tass over zijn aankomst in de Chi nese hoofdstad betekent de eerste officiële bevestiging dat de 64-jarige Iljitsjev de leiding van de Russische delegatie heeft overgenomen van Wasily Koeznetsov, die volgens officiële berichten om gezond heidsredenen naar de Sovjet-Unie is teruggekeerd. Er is niets bekend over de stand van zaken bij het Chinees-Russische overleg. Wel zijn de wederzijdse propaganda-aan- vallen in de afgelopen weken gewoon doorgegaan. DJAKARTA (AFP). President Soe harto van Indonesië heeft een toespraak voor de radio en televisie gehouden, waarin hij een overzicht gaf van wat er in liet land tot stand is gebracht sinds de stichting van de Republiek op 17 augus tus 1945. Soeharto herhaalde zijn belofte om „de strijd tegen de corruptie te leiden" en onthulde dat er van begin 1969 af 163 corruptiegevallen voor het gerecht zijn gebracht. In 195 zaken zou al een uit spraak zijn gedaan. Strafmaatregelen zijn genomen tegen een aantal functionarissen, onder wie 138 douanebeambten. 118 ambtenaren bij de belastingen en 250 employés van genatio naliseerde banken. Soeharto ging echter niet in op de cri- tiek op zijn economische adviseur gene raal Soerjo die beschuldigd is van cor ruptie en die hij nog kortgeleden verde digd heeft. Militairen hebben zaterdagavond in Djakarta twaalf mensen gearresteerd. In de afgelopen week zijn er in deze stad in totaal 39 arrestaties verricht. Het me rendeel van de arrestanten is student. BOGOTA De leden van het gerechts hof in Bogota zijn het er vrijdagavond niet over eens geworden of de Britse voetballer Bobby Moore in vrijheid zal blijven of op nieuw moet worden gearresteerd. Het hof heeft zijn beslissing tot maandag uitge steld. Moore wordt ervan verdacht in mei, kort voor de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico, een gouden armband ter waar de van ruim 5.000 gulden uit een juweliers zaak in Bogota te hebben ontvreemd. Na vier dagen werd hij wegens onvoldoen de bewijs vrijgelaten. Komplot. De president van Kongo-Braz zaville, Ngouabi, heeft meegedeeld, dat een komplot is ontdekt. Tegen de samenzweerders zijn maatregelen ge nomen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3