Veisen heeft weer (tijdelijk) een burgemeester Waarnemend burgemeester Bosman voorstander van samenvoeging Onoverkomelijke moeilijkheden door langer uitblijven beslissing" Eerste geschenk uit burgerij: Mao's „Rode Boekje" c INBREKER IN SLAAPKAMER Bejaarde man veroorzaakte ongeluk Gestolen auto teruggevonden Jongens stalen bromfiets Glaasje op IN DE VISHAL MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 1JMUIDER COURANT 5 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Waarschijnlijk omdat de benoeming van de heer W. M. B. Bosman tot waarnemend burgemeester van Velsen, in verband met de hangende procedurekwestie over de gemeentelijke herindeling van de drie IJmondgemeenten slechts een tijdelijk karakter kan dragen, ging zijn offi ciële installatie zaterdagmiddag met minder feestelijk vertoon gepaard, dan anders ongetwijfeld het geval zou zijn geweest. Geen ceremoniële ontvangst dus aan de gemeentegrens, gevolgd door de traditionele intocht met muziek, maar in plaats daarvan een betrekkelijk sobere plechtigheid in de raadzaal van het stadhuis, waar toon en sfeer echter niet minder hartelijk zijn geweest. Ter gelegenheid van deze installatie was door het gemeentebestuur van Velsen een speciale raadsvergadering uitgeschreven, waar talrijke autoriteiten uit de IJmond en omgeving voor waren uitge nodigd. Aan deze invitatie was onder meer gevolg gegeven door de burge meesters van Amsterdam, Beverwijk, Heemskerk en Zandvoort (laatst genoemde in gezelschap van wethouder A. Kerkman)een aantal leden van Gedeputeerde Staten, de Haarlemse wethouders J. Loerakker en D. A. J. Spek, de familie van de nieuwe burgemeester en vrijwel alle Velsense hoofden van dienst, waaronder commissaris van politie W. Sepp. Burgemeester Gefaald Nestor Eenheid Receptie Voor de Geld in w.c. Panty-kousen De vergadering begon met het voorlezen van het benoemingsbesluit door loco-se cretaris mr. A. P. van Uffelen. waarop de heer Bosman door de scheidende loco burgemeester H. de Boer in raadzaal en gemeente bijzonder hartelijk welkom werd geheten. Volgens de heer De Boer is deze benoeming buitengewoon positief geweest, omdat de nieuwe burgemeester reeds blijk heeft gegeven alle kwaliteiten te bezitten, welke noodzakelijk zijn om een dergelijk belangrijke functie goed te kunnen ver vullen. Als voormalig gemeentesecretaris van Zandvoort en lid van Provinciale en Ge deputeerde Staten beschikt hij immers over een grote kennis van de wetgeving, terwijl de heer Bosman in Velsen al bij zonder snel tot actie is overgegaan. Spre ker noemde het typerend voor zijn per soon dat hij steeds meer stukken vroeg om door te werken, zodat mag worden verwacht dat de heer Bosman de proble matiek hier binnen korte t(jd onder de knie zal hebben. poten" heeft kunnen vinden, waar hij uit concludeerde dat de overheid dus wel de gelijk tot snel werken in staat kan wor den geacht. Hij feliciteerde de heer Bosman namens de raad met zijn benoeming en gaf hem daarbij de verzekering dat zijn optreden in Velsen met veel vertrouwen en vol ver wachting wordt tegemoet gezien. De heer Kruisman wenste de nieuwe burgemeester dan ook het meeste succes om hem hier bij, waar dit mogelijk zal zijn, de volledige steun van de gemeenteraad toe te zeggen. Uiteraard kon de heer De Boer de ge meentelijke herindeling van de IJmond niet onbesproken laten, waarbij hij vast stelde dat de wetgever, die reeds dikwijls heeft blijkgegeven op de economische ont wikkeling met enorme snelheid te kun nen reageren, in deze kwestie nu al tien jaar volkomen faalt. „Dit maakt uw taak er niet eenvoudiger op, meneer de burge meester", voegde spreker hieraan toe, „maar wel zal bij het slagen uw succes des te gróter zijn". De heer De Boer vervolgde zijn toe spraak met vast te stellen dat bij deze benoeming de persoon van de nieuwe bur gemeester nimmer in het geding is ge weest, zodat hij hem reeds bij voorbaat de volledige medewerking kon toezeggen van een prima raad en een prima college. En wat de burgerij van Velsen betreft bracht spreker de heer Bosman onder hel oog dat deze, evenals de jeugd gewend is op duidelijke wijze kenbaar te maken wat men wil overigens met de beste bedoelingen. Boor dit alles hoopte spreker dat de heer Bosman, wanneer hij straks weer door een ander zal worden vervangen, te rug kan denken op een succesvolle periode voor hem en de gemeente Velsen. waarbij hij hem veel succes en veel geluk wilde toewensen. Na deze toespraak werd de heer Bosman door hem de burgemeesters- keten omgehangen. Hierna was het woord aan de heer Th. Kruisman, die als nestor van de raad niet op het afscheid van de heer De Boer wen ste vooruit te lopen, dat thans immers nog niet aan de orde was. In plaats daarvan bracht hij zijn vreugde onder woorden over het feit dat men voor Velsen zo spoe dig „het schaap met vijf en liefst met zes „De Grote Drie" van de IJmond: waarnemend burgemeester Bosman met zijn collega's J. G. S. Bruinsma van Beverwijk en H. Nielen van Heemskerk. De zojuist geïnstalleerde burgemeester Bosman verklaarde op zijn beurt dat deze reacties op de ook voor hem volkomen on verwachte aanwijzing als waarnemend bur gemeester, hem hebben gesterkt in het voornemen zijn uiterste best te doen de gemeente Velsen zo goed mogelijk te die nen. Hij noemde het hierbij als vanzelf sprekend, zich in de afgelopen weken na der te hebben geörienteerd op het wel en wee van Velsen en zijn bevolking. Spreker gaf daarbij te kennen zich ge heel aan te sluiten bjj het standpunt van de raad. toen men zich hier uitsprak voor de samenvoeging van de drie IJmondge meenten. Men bracht hierbij het offer Velsen als zelfstandige gemeente te laten verdwijnen, om aldus te komen tot een doelmatiger en krachtiger behartiging van de belangen van het IJmondgebied in een grote bestuurlijke eenheid. Ook betuigde spreker zijn instemming met de argumen ten van de raad, waarmee men zich keer de tegen het denkbeeld om de IJmond te verdelen in twee gemeenten, waarbij het Noordzeekanaal in plaats van een bindend element, tot een scheidslijn in dit gebied zou worden bestemd. Volgens de heer Bosman is eenheid van bestuur met een krachtig en deskundig apparaat in de IJmond noodzakelijk, om de belangen van burgerij en bedrijfsleven ef fectief in groter verband te kunnen behar tigen. Spreker dacht hierbij aan de ver tegenwoordiging in de commissie voor het rij kszeehaveno verleg en in het zoge noemde „vierhoekpuntenoverleg" met de gemeenten Amsterdam en Haarlem en het ontwikkelingsschap „Zaanstreek" in het kader van de ontwikkeling van het Noord- zeekanaalgebied. De burgemeester betreurde het dat de drie IJmondgemeenten hierbij nog geen eensgezind standpunt hebben ingenomen. Hij achtte het echter nutteloos hier thans nog over te gaan polemiseren, omdat de beslissing nu immers bij de wetgever be rust. „Het is algemeen bekend dat de al veel te lang durende onzekerheid op het punt van de bestuurlijke indeling, de besturen van de drie betrokken gemeenten voor schier onoverkomelijke moeilijkheden plaatst. Als voorbeeld noem ik de perso neelsvoorziening, maar vooral ook het ont breken van een redelijke basis voor de planning van het te voeren beleid, zelfs op korte termijn. Zoekend naar wat de drie Loco-burgemeester H. de Boer hangt zijn opvolger de ambtsketen om. IJmondgemeenten vereent, kom ik tot de conclusie dat zij alle drie vragen, ja eisen, dat de wetgever niet langer in gebreke blijft om te komen tot een beslissing over dit, voor het IJmondgebied terecht cen traal gestelde vraagstuk", aldus maakte burgemeester Bosman zijn duidelijk stand punt in deze kwestie bekend. De waarnemend burgemeester besloot zijn toespraak met de gemeenteraad en de burgerij van Velsen te verzekeren dat hij zich waar het hem mogelijk is geheel zal inzetten voor de belangen van de in gezetenen, organisaties en het bedrijfsle ven, waarbij zijn vrouw hem in de ver vulling van deze taak naar vermogen zal bijstaan. Hij deed dan ook gaarne een be roep op het gehele gemeentepersoneel, de besturen van organisaties en de burgerij, hem door hun vertrouwen en medewerking in staat te stellen dit mooie, maar zeer verantwoordelijke ambt, onder Gods ze gen naar behoren te vervullen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Een bewoonster van de Emmastraat werd zondagmorgen om streeks kwart voor vijf wakker door een gerucht in haar slaapkamer. Toen zij haar ogen opende, zag zij in het halfduister een man voor de linnenkast staan met een zaklantaarn in de hand. Op dat moment sloot hij de kastdeur en verliet zonder een woord te zeggen de woning. De vrouw sloeg daarna terstond alarm en waar schuwde de politie. In de huiskamer was van een kast f 25 gestolen en uit de kast ongeveer f 15. De man is vermoedelijk met behulp van een loper binnengekomen. Een overzicht van de Burgerzaal tijdens de receptie. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Voor de politierechter verschenen twee Duitsers, die op 8 juli uit fabrieken in Beverwijk enige kisten met las- en snij apparatuur hadden gestolen. De officier eiste hiervoor van beiden een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest. De politierechter sloot zich bij deze eis aan. De mannen, een 20-jarige en een 31- jarige bankwerker, zeiden de apparatuur .zomaar" gestolen te hebben. Zij hadden geen geldgebrek en waren een beetje aan geschoten op het moment van hun dief stallen. Wel hadden zij later geprobeerd de apparatuur van de hand te doen, maar dat was niet gelukt. De officier en de politierechter waren het ook roerend met elkaar eens over een Duitser, die van zijn vriend een por tefeuille gestolen had. Deze Duitser werd veroordeeld tot zes weken gevangenis straf met aftrek, conform de eis. De Duitser was samen met zijn vriend naar Nederland gekomen, om in IJmuiden te gaan werken. Zij vonden een kosthuis in Velsen. Op 12 juli waren zij samen naar een café gegaan. De verdachte raakte in geldnood en vroeg zijn vriend om een lening. Deze weigerde. Als wraak stal de beklaagde later diens portefeuille. Tijdens het eten in het kosthuis werd de vermissing van de portefeuille ontdekt. Door een toeval keek de pensionhouder even later door het raampje van de w.c. Daar zag hij de verdachte staan, terwijl •deze zorgvuldig de inhoud van de porte feuille (bankbiljetten en papieren) ver snipperde en in de w.c. gooide. „Nicht durchziehen," riep de pensionhouder nog, maar de Duitser, die behoorlijk dronken was, trok de w.c. toch door. Uit het riool konden later nog enkele belangrijke pa pieren en sleutels gevist worden. Hoeveel geld in de portefeuille had gezeten kon niet meer achterhaald worden. Het geld, dat vrouwen besteden aan panties, bezorgt hun mannen vaak grijze haren en een lege portemonnee. Een 39- jarige constructieschilder uit Velsen dacht (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De Ongevallendienst moest zaterdagmiddag uitrukken naar de hoek van de Santpoortse Dreef en de Valckenhoeflaan waar een bejaarde Santpoorter op zijn fiets naar de po litie bleek geen voorrang had verleend aan een Duitse personenauto. De 81-ja- rige Santpoorter moest met een lichte hersenschudding worden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de Middenhavenstraat is in het afgelopen weekeinde een perso nenauto aangetroffen, welke zes weken geleden was gestolen vanaf een parkeer terrein van de luchthaven Schiphol. Zon dag is de auto afgehaald door de in 's Hertogenbosch woonachtige eigenaar. er echter een volle portemonnee aan over te houden. Op 6 juni sloeg hij de ruit van een panty-automaat in en haalde er zes doosjes met panties en 31 gulden uit. De officier eiste voor deze misstap een boete van 200 gulden of veertig dagen hechtenis en drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter sloot zich bij deze eis aan, met die voorwaarde dat de ver dachte de toegebrachte schade aan de automaat (263 gulden) binnen drie maan den zou betalen. Anders zou de voorwaar delijke gevangenisstraf veranderen in een onvoorwaardelijke. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Twee 11-jarige knapen zijn zaterdagmiddag in de Eenhoorn straat aangehouden, toen zij op een ge stolen bromfiets reden. Zij zijn overge dragen aan de kinderpolitie, die de zaak verder zal onderzoeken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Zaterdagavond heeft de po litie op de Planetenweg een automobilist aangehouden, die teveel alcohol had ge bruikt en niet meer in staat was een mo torvoertuig te besturen. De man werd mee genomen naar het hoofdbureau van politie en is daar naderhand opgehaald. Het rij bewijs van de 39-jarige IJmuidenaar is door de politie ingevorderd. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Maandagmorgen wer den in IJmuiden door 62 vaartuigen aan gevoerd: 9220 kisten en 5653 kleine kis ten vis, 14.500 kilogram tong en 1360 stij ve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 1750 kisten en 885 kleine kisten schelvis, 830 kisten en 1630 kleine kisten wijting, 1080 kisten gul en kabeljauw, 1180 kis ten koolvis, 55 kisten haai, 1380 kisten en 2180 kleine kisten haring, 5 kisten en 720 kleine kisten makreel, 2090 ksiten schol, 50 kisten tarbot, 510 kisten varia, en 240 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 7.95-7.61, tarbot 8.71-8.29, grote tong 6.99-6.71, grootmiddel tond 7.15-6.71, klein- middel tong 7.52-7.28, tong I 8.71-8.29, tong II 8.71-7.99. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 212- 190, middel kabeljauw 224-183, hrote kool- vis 106. middel koolvis 110-104, grote wit te koolvis 138, grote leng 128-114, middel heek 580. Per tien stuks: grote kabeljauw 152-112 middel kabeljauw 84-68. Per hoop: rog 110-78, vleet 90. Per 50 kilogram: kleinmiddel schelvis 65-46, schelvis I 52-40, schelvis II 50-20, kabeljauw I 82-71, kabeljauw II 76-68, ka beljauw III 42-17, grote schol 65-49, schol I 70-54, schol II 65-49, schol III 50-46, schar 31, poon 19, haai 45-35, gestripte wij ting 36-20, haring 36-34, makreel 60-13.50, tarbot 280-210, griet 145-100, koolvis I 46-41, koolvis II 23-17, heek I 140-124, ham 190. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 180 kisten en 150 kleine kisten schelvis, 120 kisten en 230 kleine kisten wijting, 150 kisten gul en kabeljauw, 850 kleine kisten haring, 200 kleine kisten makreel, 130 kisten schol, 50 kisten varia, 500 stijve kabeljauwen en 2250 kilogram tong. .v* vvv-ANys Na deze officiële installatie begaven de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote zich naar de Burgerzaal, waar een ieder in de gelegenheid werd gesteld tot een persoonlijke kennismaking. Hiervan werd door velen gebruik gemaakt, waarbij de heer Bosman door de burgemeester van Zandvoort, de heer A. Nawijn van harte in de burgemeesterskring welkom werd geheten. Spreker achtte de heer Bosman door zijn onvoorstelbare scherpzinnigheid, veel kennis van zaken en gevoel voor hu mor, stellig voor dit zware ambt geschikt. „Jammer dat het maar voor korte tijd zal zijn", besloot burgemeester Nawijn zijn korte toespraak. De oude banden met Zandvoort werden daarop nog eens gedemonstreerd door een deputatie van vier dames in oude Zand- voortse klederdracht, die de heer Bosman namens de vereniging „De Wurf" een schilderij kwamen aanbieden. En wat zijn nieuwe gemeente betreft werden de heer en mevrouw Bosman tijdens deze receptie nog geconfronteerd met een aantal „hip" geklede vertegenwoordigers van de „Rode Jeugd IJmuiden", dat hem een exemplaar van het „Rode Boekje'' kwam overhandi gen. Met een beminnelijke glimlach nam de heer Bosman dit geschenk in ontvangst. Onder de genodigden in de raad zaal bevonden zich onder meer de oudste dochter van de heer Bosman en zijn echtgenote, burgemeester I. Samkalden van Amsterdam en de Haarlemse wethouders D. A. J. Spek en J. Loerakker. De nieuwe burgemeester wordt aoot het college van B. en W. de raadzaal nnengeleid

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5