ETNA-DAALDEROP EN DRU GAAN FUSIE AAN Fusie in dons dekenindustrie V akcentrales weigeren gesprek met Roolvink Loonoverleg wordt met begrenzing hersteld 0\ vondje friSsQ U°or op 't sU^' Andrej Amalrik wordt Sverdlovsk in binnenkort opnieuw berecht HOOGOVENS IJMUIDEN Hoogovens betaalt uw opleiding tot rangeerder r Metaalbedrijfsbond: schending van SER-code MEER WINST BIJ STOKVIS NIEUWE „NIET-BEGEERDE REIS" LIJKT WEL ZEKER Sleutels Conserven •^at samen met Blanchaud Chace i L J DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 10 Wenselijk KLOOS NVV: Erbuiten natuurzuivere pepermunt (Van een speciale medewerker) MOSKOU Guizella Amalrik is tijdelijk van Moskou naar Sverdlovsk verhuisd, want daar wordt binnenkort haar man berecht: de 32-jarige Andrej, „eenzame ridder" onder de tegenstanders van het Sovjet-regime, historicus zonder diploma, met het uiterlijk van een overjarige padvinder. Guizella hoopt haar man voordien nog een keer te zien. De enige keer dat ze tot dusver bij de gevangenis kon komen werd ze weggejaagd. Wat ze te zien kreeg was een arm, die door een raampje werd gestoken, naar ze aan neemt door Andrej. Het wordt de tweede keer dat de schrijver Andrej Amal rik zich voor een rechtbank moet verantwoorden voor boeken en ar tikelen die het regime hoogst onwelgevallig zijn. Daaronder zijn „Niet- begeerde reis naar Siberië", (in het Nederlands vertaald) het verslag van tweeëneenhalf jaar dwangarbeid op een Kolchoze, waar hij boer tegen wil en dank was. A ndersdenkend 1984 Verbazing Bouw uw toekomst op staal! Hoogovens betaalt uw opleiding tot rangeerder. Uw theoretische opleiding krijgt u zes weken lang op de bedrijfsschool. Daama komen de praktijklessen. Ze duren vier maanden. Leeftijd 21 tot 34 jaar. Salaris. Het aanvangssalaris bedraagt, indien 21 jaar 11.760,- per jaar (ofwel 226,- per week), 22 jaar 12.530,- per jaar (ofwel 241,- per week), 23 jaar en ouder 13.300,- per jaar (ofwel 255,- per week). Alle bedragen zijn bruto en inclusief ploegendiensttoeslag. Als u nevenstaande bon naar ons opstuurt, is dat de eerste stap naar een zekere toekomst. Ons adres is Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IImuiden (plak dus geen postzegel). Wij nodigen u dan uit voor een persoonlijk gesprek over de vakopleiding tot rangeerder bij Hoogovens. (Telefonische inlichtingen: 02510 94000). ULFT/BREDA. De koninklijke fa brieken Diepenbrock en Reigers N.V. (DRU) en Etna-Daalderop Holding N.V. zullen overgaan tot een algehele samen werking. De fusie zal worden gerealiseerd door een aanbod tot omruiling van alle aan delen DRU in aandelen Etna-Daalderop holding in de verhouding één tegen één. Voor 500 nominaal. DRU zal 500 nom. Etna-Daalderop holding, ten volle delend in de resultaten 1970, worden gegeven, Daarenboven ontvangt elke aandeelhou der DRU voor elk aandeel DRU a 500 nom. 1.500 converteerbare 814 percent obligaties, rentedragend vanaf 1 januari 1970 zodanig converteerbaar, dat zeven obligaties van 100 tot eind 1975 recht geven op tien aandelen van nom. 20 Etna-Daalderop holding. Daarna zal af lossing plaatsvinden in tien gelijke jaar lijkse termijnen. De besprekingen over een mogelijke algehele samenwerking van de in beide vennootschappen gebundelde bedrijven hebben tot de conclusie geleid dat een fusie wenselijk en realiseerbaar is. Voor uitlopend op het bericht aan aandeelhou ders, dat binnenkort zal worden gepubli ceerd, verklaren de besturen van mening te zijn dat aangezien beide onderne mingen elkander zeer goed aanvullen en van overlapping van de produktiepro- gramma's weinig sprake is deze sa menwerking voor alle betrokkenen heil zaam zal zijn, met name ook ten aanzien DEN HAAG Naar de directies van Beuth en co n.v. te Barneveld en van Claushuis n.v. te Naarden meedelen, zijn beide bedrijven een fusie aangegaan om de marktpositie op het gebied van de fa- brikage van donsdekens, lakenhoezen en kussens op de Nederlandse en buiten landse markt verder te versterken. Voor het personeel van beide onderne mingen heeft de fusie geen gevolgen, al dus de directies. De firma Beuth en Co. is een 100 jaar oude onderneming en is gespecialiseerd in de verwerking van dons en veren onder meer voor ex port naar Scandinavië en Claushuis is de Nederlandse handelsagent van Irisette, een Duits merk in lakenhoezen voor donsdekens. De nieuwe combinatie staat onder di rectie van de heren F. Claushuis en C. de Vries en noemt zich thans veruit de grootste leverancier van donsdekens en lakenhoezen op de Nederlandse markt. Deze markt is met name doordat Ne derlanders tijdens hun vakantie in het buitenland kennismaken met donsdekens sterk groeiend. Vorig jaar nam de binnenlandse vraag naar donsdekens met 40 percent toe. Voor dit jaar wordt een nog sterkere stijging verwacht. De produktie van Claushuis-Beuth en co n.v. geschiedt in Barneveld, terwijl de kantoren zijn gehuisvest in Naarden. De produkten van de gefusioneerde bedrij ven zullen onder het merk „Irisette" wor den uitgebracht. ROTTERDAM. Het concernresultaat van R. S. StoKvis en zonen n.v. was in het eerste halfjaar van 1970 aanzienlijk beter dan dat over het eerste halfjaar van het vorig jaar. Zonder rekening te houden met een gun stig verschil tussen bijzondere baten en lasten bedroeg de concernwinst van 1 ja nuari tot en met 30 juni 1970 ruim 2.000.000, tegenover een verlies in het jaar daarvoor. Als gevolg van de sanerin gen liggen de omzetten op het geplande lagere niveau. Deze bedroegen in het eerste halfjaar nog ruim 300.000.000,Voor het 2e halfjaar wordt gerekend met een resultaat dat iets hoger zal uitkomen dan dat over het le halfjaar, aldus een com munique. van de gezamenlijke totale werkgelegen heid. De naam Etna-Daalderop holding zal bij realisering van de fusie worden ge wijzigd in een naam met neutraal karak ter. De gang van zaken over het eerste halfjaar van 1970 is bij beide venoot- schappen bevredigend en de verwachting is dat de resultaten over dit jaar ten minste die over 1969 zullen evenaren. Het ligt in de bedoeling voor het sluiten van de aanmeldingstermijn buitengewone al gemene vergaderingen van aandeelhou ders van beide vennootschappen bijeen te roepen. Etna Daalderop holding n.v. werd in 1969 opgericht na een fusie tussen „ko ninklijke ijzergieterijen en emailleerfa brieken De Etna n.v." en „n.v. koninklij ke metaalwarenfabrieken v.h. J. N. Daal derop en zonen". De gezamenlijke omzet bedroeg in 1969 ruim 86 min. Het be drijfsresultaat was ƒ9,2 min, de netto winst ƒ4,1 min, na fusie- en holdings (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Zoals al werd ver wacht hebben de drie vakcentrales gis teravond in een brief aan minister Rool vink te kennen gegeven dat zij op dit moment nog geen gesprek met de be windsman wensen over het inkomensbe leid in de toekomst. Minister Roolvink had hen daartoe uitgenodigd na eerst een gesprek te hebben gehad met de werk gevers. De drie vakcentrales menen dat een dergelijk gesprek thans niet op zijn plaats zou zijn, omdat er juist in de SER een studie begonnen is en eerst afgemaakt beleid. Via het NOS-journaal gisteravond ver klaarde CNV-voorzitter Lanser dat deze studie begonnen is en eerste afgemaakt moet worden voor er een gesprek met de regering kan komen. In dit gesprek zul len immers volgens hem van zelfsprekend de middelen die in dat inkomensbeleid worden gehanteerd, ter sprake komen. En daarom willen de vakbonden eerst het SER-beraad afwachten. DEN HAAG NVV-voorzitter Kloos heeft verklaard dat er waarschijnlijk toch centraal loonoverleg zal komen, waarbij dan wel „ongeveer de grenzen" zullen worden aangegeven. Door deze uitspraak, die Kloos gisteren voor de NOS-televisie deed, ziet het er naar uit dat zowel het NVV als het NKV zijn starre houding ten aanzien van het centraal overleg heeft laten varen. Overigens zei de heer Kloos zelf niet erg optimistisch te zijn over een „totaal- inkomenspolitiek", waarvoor met name in de Eerste Kamer was gepleit bij de be handeling van de Loonwet. Ook minister Roolvink gaf te kennen hiernaar te willen streven. Een totaal-inkomenspolitiek kan volgens de heer Kloos alleen goed worden doorgevoerd op Europees niveau. Op de opvatting van de werkgevers dat bij vrije lonen ook vrije prijzen horen, zei de heer Kloos lat gebleken is dat in Duitsland wel degelijk belangrijke sec toren op prijzengebied onder controle wor den gehouden terwijl toch de loonontwik keling vrij gehouden wordt. In Duitsland worden bovendien andere maatregelen dan hier getroffen op het gebied van de con currentie. kosten 1,1 min. Per eind 1969 waren 2018 werknemers in dienst. Het dividend bedroeg 4.40. De produktie van het con cern is gericht op onder meer gasverwar- mingstoestellen zoals fornuizen en gas kachels. Het DRU-eoncern behaalde in 1969 een omzet van ƒ78 min. De nettowinst be droeg 4,9 min en de personeelssterkte 2040 man. Het dividend bedroeg 26 per cent. Ook dit concern beweegt zich op het terrein van verwarmingstoestellen. De installatiewerkzaamheden bestrijken het installeren van centrale verwarming, air- elektrotechniek enz. De heer F. Leemans, districtbestuurder van de metaalbedrijfsbond NVV in Noord-Brabant en Zeeland, vindt de fu sie van Etna-Daalderop en DRU „zonder meer opnieuw een schending van de SER- fusiecode". „Toen op de beurs maandagmorgen ge ruchten over de fusie ontstonden", aldus de heer Leemans, „heeft de heer Jong bloed, directeur van Etna-Daalderop, mij enigszins paniekerig opgebeld om van de voorgenomen p lannen mededeling te doen. Voor de zoveelste keer worden, zo zei de heer Leemans, wij pas ingescha keld, als de bok al is geschoten. Er is bovendien niets gezegd over eventuele sociale consequenties voor het personeel. En een gesprek gisteren kon niet door gaan. Daarom weten wij nog niets van eventuele gevolgen voor de werknemers van Etna, Daalderop en DRU. Zij hebben ons er gewoon buiten gehouden". Tot zo ver de heer Leemans. ADVERTENTIE Amalrik werd in 1938 geboren in een gezin van historici. In twee periodes (1953-1960 en 1962-1963) studeerde hij aan de geschiedkundige faculteit van de Mos kouse universiteit. Hjj moest onvrijwillig zijn studie beëindigen toen een scriptie, het Normandische en Kievse Rusland" in slechte aarde viel. Amalrik werd achtereenvolgens teke^ naar van kaarten, analist, filmcriticus, technisch vertaler en corrector bij een uitgeverij. Al in 1963 liet hij zijn litteraire en vooral politieke talenten de vrije teu gel, onder meer in het pamflet „Oost- West" over de relaties tussen de Sovjet- Unie en China. Omdat zijn werk „anti- Russisch en pornografisch" zou zijn werd hij voor tweeëneenhalf jaar verban nen naar Siberië. Een „niet-begeerde reis" die bijzonder veel indruk op hem maakte, temeer daar zijn vriendin de schilderes Guizella hem achterna ging om met hem te trouwen. Weer terug in Moskou zag Amalrik zich genoodzaakt allerlei baantjes te nemen. omdat „officiële" betrekkingen taboe voor hem waren zoals voorheen. Hij werd weer vertaler, kunstcriticus bij het persbureau Novotni en werkte af en toe als verslaggever Maar zijn belangrijkste bezigheid was protesteren Hij kreeg veel contact met buitenlanders in Mos kou, vooral onder de Angei-saksische journalisten, en liet zijn stem over het „westerse liberalisme" ook buiten de Russische grenzen horen. Later zou hij zijn kennissen in een klandestien ge stencild blaadje (nog maar enkele maan den geleden verschenen) verwijten dat zij onvoldoende belangstelling hadden voor zijn actie. Amalrik valt moeilijk bij de doorsnee opposanten en andersdenkenden in te de len. Zijn politieke ideeën verschillen nog al van de meeste andere. Hij behoort niet tot hen, die van binnen uit tegen het re gime protesteren, terwijl zij zich ver schansen achter de grondwet Hij is een van de meer liberale .westers gezinde" opposanten, zo niet de duidelijkste, ge heel volgens de traditie van een deel van de intelligentsia van de vorige eeuw, dit in afwijking van de generaliserend als Slavofielen aan te duiden critici. Zo is hij een door zijn internationale contacten nuttige en tegelijkertijd gevreesde out sider geworden. Zijn belangrijkste w»rk „Haalt de Sov jet-Unie 1984?" (in 1969 in New York ge publiceerd en ook in het Nederlands ver taald) verhief hem boven de andere non- conformisten, die meer geneigd zijn tot onstuimige demonstraties. Andrej Amal rik is geen man voor opzienbarende ac ties, al beroemt hij zich er op moediger te zijn dan de andere opposanten. Toch heeft hij nooit meegedaan met hen die om de een of andere reden de inval in Tsjecho-Slowakije. herlevend stalinisme de straat op gingen al was het maar voor een demonstratie van een paar mi nuten. Amalrik en zijn vrouw hebben maar één keer openlijk geprotesteerd, aan de oever van de Moskva voor de Britse am bassade tegen de Engelse rol in het con flict om Biafra. Door zijn litteraire werk is Amalrik in de ogen van veel westerlinger de leider van het Russische verzet geworden. In „Haalt de Sovjet-Unit- 1984?" levert hi; scherpe en vaak reële critiek op de hui dige situatie in Rusland, maar de oplos singen die hij biedt, zijn somt nevelig en geven duidelijk blijk van een westers liberalisme. Zo werd hij voor de één een dankbaar onderwerp voor publiciteit en voor de ander een man die vernietigd zou moeten worden. Toch is om zijn per soon een soort heilige alliantie gevormd waarvan vele opposanten deel uitmaken die zijn ideeën bepaald niet tenvolle kun nen delen, maar zich imwille van de zaak van het verzet achter hem stellen. Andrej Amalrik is iemand die steeds verwondering opwekt door zijn werk en ADVERTENTIE Ik stel prijs op meer informatie over de opleiding tot rangeerder bij uw bedrijf. HF 384 Naam: Voornaam: Geboortedatum: Adres: Woonplaats: Gehuwd/ongehuwd v persoonlijkheid. Hij is moeilijk te door gronden. In gezelschap praat hij weinig, behalve als het er om gaat zijn stand punt te verdedigen. Zijn leven verschilt op zichzelf weinig van dat van de doorsnee-Sovjet Hij woon de in een flat in een oude wijk van Mos kou: een keuken en twee kamers waar aan de muren schilderijen van zijn vrouw hangen. In de buurt van Riazam (op 300 kilometer van Moskou) had hij een houten huisje met eer moestuin, waarin hij groente en "ruit probeerde te kweken. Daar werd hij op 22 mei door de staats veiligheidsdienst gearresteerd. Guizella Amalrik legt veel nadruk op haar Tartaarse afkomst. (Amalrik is van oorsprong een Franse naam* Zij is een knappe vrouw van 25 jaar .evendig en vrolijk. Haar portretten zijn beroemd in de westerse kolonie in Moskou. Zij heeft onder meer een portret geschilderd van Evelyn Thompson, dochter van de vroe gere Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie. Zij krijgt ook jurken uit het westen. Nadat Andrej wa, gearresteerd, heeft ze op alle mogelijke manieren gepro beerd hun flat in Moskou te behouden. Ze nam zelfs een bauntje als werkster aan, naar ze zei het enige dat ze kon naast schilderen. Nu wachten zij en Andrej op het pro ces, dat over hun toekomst zal beslissen. Naar verluidt zouden ook enkele journa listen uit het westen daarvan getuige kunnen zijn. LEIDEN. „Sleutels Conserven" in Leiden en de Franse maatschappij ets- Blanchaud te Chace hebben overeenstem ming bereikt over een samenwerking tus sen beide bedrijven. Hiertoe heeft Blan chaud een deelname verworven in „Sleu tels Conserven". Nieuwenhui'en heeft vestigingen in Leiden en Helden-Pa- ningen. Het personeelsbestand bedraagt circa 200 man. Blanchaud, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd in Chace, bestaat uit een tiental conservenfabrieken in de cham pignon-, groenten-, vlees- en vissector. De groep heeft dochtermaatschappijen in Duitsland en Spanje. Het totale perso neelsbestand bedraagt 2500 man. De directie van „Sleutels Conserven" verwacht dat haar produktie aanzienlijk zal stijgen en dat de afzet onder haar eigen merken via de verkooporganisatie van de Blanchaud-groep sterk zal toe nemen. Deze samenwerking op Europese schaal betekent voor Nieuwenhuizen dat de werkgelegenheid voor haar personeel ook in de toekomst gewaarborgd blijft, aldus de mededelingen. De vakbonden, de personeelskem en de aandeelhouders van „Sleutels Conser ven" zijn van deze samenwerking, die ge heel volgens de SER-fusiecode wordt ge realiseerd, op de hoogte gesteld. De di rectie van „Sleutels Conserven" blijft ge voerd door drs. A. D. Nieuwenhuizen Segaar. De samenwerking betekent voor „Sleu tels Conserven" een belangrijke verster king van haar positie binnen de EEG, zo wordt in het communiqué gezegd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10